Xfce Panel Plugins - en to hr translation catalogue (35 entries)

note: Create label for displaying the remaining time until the next break
en: Inactive
hr: Neaktivno

note: Create menu item for taking an instant break
en: Take a break
hr: Uzmi pauzu

note: Create menu item for resetting the timer
en: Reset timer
hr: Resetiraj mjerač

note: Create menu item for enabling/disabling the countdown
en: Enabled
hr: Omogućeno

note: Update tooltips
en: Paused
hr: Pauzirano

en: Xfce Panel plugin for taking a break from computer work every now and then.
hr: Xfce dodatak za ploču koji podsjeća na uzimanje pauze od računala svako toliko.

en: Time Out
hr: Pauza

en: _Close
hr: _Zatvori

note: Create time settings section
en: Time settings
hr: Postavke vremena

note: Create the labels for the minutes and seconds spins
en: Minutes
hr: Minute

en: Seconds
hr: Sekunde

note: Create break countdown time label
en: Time between breaks:
hr: Vrijeme između pauza:

note: Create lock countdown time label
en: Break length:
hr: Dužina prekida:

note: Create postpone countdown time label
en: Postpone length:
hr: Dužina odgode:

note: Create behaviour section
en: Behaviour
hr: Ponašanje

note: Create postpone check button
en: Allow postpone
hr: Omoguči odgodu

note: Create resume check button
en: Resume automatically
hr: Nastavi automatski

note: Create appearance section
en: Appearance
hr: Izgled

note: Create note label
en: Note: Icon and time cannot be hidden simultaneously.
hr: Opaska: Ikona i vrijeme ne mogu biti skriveni istodobno.

note: Create display icon check button
en: Display icon
hr: Prikaži ikonu

note: Create display time check button
en: Display remaining time in the panel
hr: Prikaži preostalo vrijeme na ploči

note: Create display hours check button
en: Display hours
hr: Prikaži sate

note: Create display seconds check button
en: Display seconds
hr: Prikaži sekunde

en: Failed to lock screen
hr: Neuspjelo zaključavanje zaslona

note: Create postpone button
en: _Postpone
hr: _Odgodi

note: Create lock button
en: _Lock
hr: _Zaključaj

note: Create resume button
en: _Resume
hr: _Nastavi

en: The break is over.
hr: Prekid je gotov.

en: %d hour | %d hours
hr[0]: %d sat
hr[1]: %d sati
hr[2]: %d sati

en: %d minute | %d minutes
hr[0]: %d minuta
hr[1]: %d minute
hr[2]: %d minuta

en: %d second | %d seconds
hr[0]: %d sekunda
hr[1]: %d sekunde
hr[2]: %d sekundi

note: Translators: this is %s seconds/minutes/hours
en: Time left: %s
hr: Preostalo vrijeme: %s

note: Translators: this is %s minutes, %s seconds Translators: this is %s hours %s seconds Translators: this is %s hours, %s minutes Translators: this is %s minutes %s seconds
en: Time left: %s %s
hr: Preostalo vrijeme: %s %s

note: Translators: this is %s hours, %s minutes, %s seconds
en: Time left: %s %s %s
hr: Preostalo vrijeme: %s %s %s

en: Automatically controlled time outs and breaks
hr: Automatski kontrolirane pauze
