Xfce Panel Plugins - en to is translation catalogue (32 entries)

note: Create label for displaying the remaining time until the next break
en: Inactive
is: Óvirkt

note: Create menu item for taking an instant break
en: Take a break
is: Taka sér pásu

note: Create menu item for resetting the timer
en: Reset timer
is: Frumstilla tímatöku

note: Create menu item for enabling/disabling the countdown
en: Enabled
is: Virkt

note: Update tooltips
en: Paused
is: Í bið

en: Xfce Panel plugin for taking a break from computer work every now and then.
is: XFCE skjástikuviðbót sem minnir á að að taka sér öðru hvoru hvíld frá tölvunni.

en: _Close
is: _Loka

note: Create time settings section
en: Time settings
is: Stillingar niðurtalningar

note: Create the labels for the minutes and seconds spins
en: Minutes
is: mínútur

en: Seconds
is: sekúndur

note: Create break countdown time label
en: Time between breaks:
is: Tími milli hvílda:

note: Create lock countdown time label
en: Break length:
is: Lengd hvíldar:

note: Create postpone countdown time label
en: Postpone length:
is: Lengd frestunar:

note: Create behaviour section
en: Behaviour
is: Hegðun

note: Create postpone check button
en: Allow postpone
is: Leyfa frestun

note: Create resume check button
en: Resume automatically
is: Halda áfram sjálfkrafa

note: Create appearance section
en: Appearance
is: Útlit

note: Create note label
en: Note: Icon and time cannot be hidden simultaneously.
is: Athugaðu: Ekki hægt að fela bæði táknmynd og tíma í einu.

note: Create display icon check button
en: Display icon
is: Birta táknmynd

note: Create display time check button
en: Display remaining time in the panel
is: Birta tímann sem eftir er á skjástikunni

note: Create display hours check button
en: Display hours
is: Birta klukkustundir

note: Create display seconds check button
en: Display seconds
is: Birta sekúndur

note: Create postpone button
en: _Postpone
is: _Fresta

note: Create resume button
en: _Resume
is: Halda áf_ram

en: The break is over.
is: Pásan er búin.

en: %d hour | %d hours
is[0]: %d klukkustund
is[1]: %d klukkustundir

en: %d minute | %d minutes
is[0]: %d mínúta
is[1]: %d mínútur

en: %d second | %d seconds
is[0]: %d sekúnda
is[1]: %d sekúndur

note: Translators: this is %s seconds/minutes/hours
en: Time left: %s
is: Tími eftir: %s

note: Translators: this is %s minutes, %s seconds Translators: this is %s hours %s seconds Translators: this is %s hours, %s minutes Translators: this is %s minutes %s seconds
en: Time left: %s %s
is: Tími eftir: %s %s

note: Translators: this is %s hours, %s minutes, %s seconds
en: Time left: %s %s %s
is: Tími eftir: %s %s %s

en: Automatically controlled time outs and breaks
is: Sjálfvirkar tímasetningar á hvíldartímum
