Xfce Panel Plugins - en to it translation catalogue (36 entries)

note: Create label for displaying the remaining time until the next break
en: Inactive
it: Inattivo

note: Create menu item for taking an instant break
en: Take a break
it: Fai una pausa

note: Create menu item for resetting the timer
en: Reset timer
it: Reimposta conteggio

note: Create menu item for enabling/disabling the countdown
en: Enabled
it: Abilitato

note: Update tooltips
en: Paused
it: In pausa

en: Xfce Panel plugin for taking a break from computer work every now and then.
it: Componente aggiuntivo del pannello di Xfce che ricorda di fare una pausa dal computer ogni tanto.

en: Time Out
it: Interruzione

en: _Close
it: _Chiudi

note: Create time settings section
en: Time settings
it: Impostazioni del tempo

note: Create the labels for the minutes and seconds spins
en: Minutes
it: Minuti

en: Seconds
it: Secondi

note: Create break countdown time label
en: Time between breaks:
it: Intervallo fra le pause:

note: Create lock countdown time label
en: Break length:
it: Lunghezza della pausa:

note: Create postpone countdown time label
en: Postpone length:
it: Lunghezza del rinvio:

note: Create behaviour section
en: Behaviour
it: Comportamento

note: Create postpone check button
en: Allow postpone
it: Consenti il rinvio

note: Create resume check button
en: Resume automatically
it: Riprendi automaticamente

note: Create appearance section
en: Appearance
it: Aspetto

note: Create note label
en: Note: Icon and time cannot be hidden simultaneously.
it: Nota: icona e tempo non possono essere nascosti contemporaneamente.

note: Create display icon check button
en: Display icon
it: Mostra icona

note: Create display time check button
en: Display remaining time in the panel
it: Visualizza il tempo rimanente nel pannello

note: Create display hours check button
en: Display hours
it: Visualizza le ore

note: Create display seconds check button
en: Display seconds
it: Visualizza i secondi

en: Failed to lock screen
it: Impossibile bloccare lo schermo

note: Create postpone button
en: _Postpone
it: _Rinvia

note: Create lock button
en: _Lock
it: _Blocca

note: Create resume button
en: _Resume
it: _Riprendi

en: Failed to grab input for Time Out lock screen
it: Impossibile catturare l'input per il blocco schermo di Time Out

en: The break is over.
it: La pausa è finita.

en: %d hour | %d hours
it[0]: %d ora
it[1]: %d ore
it[2]: %d ore

en: %d minute | %d minutes
it[0]: %d minuto
it[1]: %d minuti
it[2]: %d minuti

en: %d second | %d seconds
it[0]: %d secondo
it[1]: %d secondi
it[2]: %d secondi

note: Translators: this is %s seconds/minutes/hours
en: Time left: %s
it: Tempo restante: %s

note: Translators: this is %s minutes, %s seconds Translators: this is %s hours %s seconds Translators: this is %s hours, %s minutes Translators: this is %s minutes %s seconds
en: Time left: %s %s
it: Tempo restante: %s %s

note: Translators: this is %s hours, %s minutes, %s seconds
en: Time left: %s %s %s
it: Tempo restante: %s %s %s

en: Automatically controlled time outs and breaks
it: Interruzioni e pause controllate automaticamente
