Xfce Panel Plugins - en to sr translation catalogue (36 entries)

note: Create label for displaying the remaining time until the next break
en: Inactive
sr: Мировање

note: Create menu item for taking an instant break
en: Take a break
sr: Одморите се мало

note: Create menu item for resetting the timer
en: Reset timer
sr: Поништи бројач времена

note: Create menu item for enabling/disabling the countdown
en: Enabled
sr: Омогућен

note: Update tooltips
en: Paused
sr: Застанак

en: Xfce Panel plugin for taking a break from computer work every now and then.
sr: Прикључак полице ИксФЦЕ-а за одмор од рада са рачунаром након одређеног времена.

en: Time Out
sr: Време је истекло

en: _Close
sr: _Затвори

note: Create time settings section
en: Time settings
sr: Подешавања времена

note: Create the labels for the minutes and seconds spins
en: Minutes
sr: Минута

en: Seconds
sr: Секунде

note: Create break countdown time label
en: Time between breaks:
sr: Време између прекида:

note: Create lock countdown time label
en: Break length:
sr: Дужина прекида:

note: Create postpone countdown time label
en: Postpone length:
sr: Трајање одлагања одмора:

note: Create behaviour section
en: Behaviour
sr: Понашање

note: Create postpone check button
en: Allow postpone
sr: Дозволи одлагање одмора

note: Create resume check button
en: Resume automatically
sr: Сам настави

note: Create appearance section
en: Appearance
sr: Изглед

note: Create note label
en: Note: Icon and time cannot be hidden simultaneously.
sr: Примедба: Сличица и време се не могу скривати обоје.

note: Create display icon check button
en: Display icon
sr: Прикажи сличицу

note: Create display time check button
en: Display remaining time in the panel
sr: Прикажи престало време у полици

note: Create display hours check button
en: Display hours
sr: Прикажи часове

note: Create display seconds check button
en: Display seconds
sr: Прикажи секунде

en: Failed to lock screen
sr: Нисам успео да закључам приказ

note: Create postpone button
en: _Postpone
sr: Од_ложи одмор

note: Create lock button
en: _Lock
sr: _Закључај

note: Create resume button
en: _Resume
sr: _Настави

en: Failed to grab input for Time Out lock screen
sr: Нисам успео да зграбим унос за закључавање приказа истеком времена

en: The break is over.
sr: Прекид је завршен.

en: %d hour | %d hours
sr[0]: %d сат
sr[1]: %d сата
sr[2]: %d сати

en: %d minute | %d minutes
sr[0]: %d минут
sr[1]: %d минута
sr[2]: %d минута

en: %d second | %d seconds
sr[0]: %d секунд
sr[1]: %d секунде
sr[2]: %d секунди

note: Translators: this is %s seconds/minutes/hours
en: Time left: %s
sr: Преостало време : %s

note: Translators: this is %s minutes, %s seconds Translators: this is %s hours %s seconds Translators: this is %s hours, %s minutes Translators: this is %s minutes %s seconds
en: Time left: %s %s
sr: Преостало време: %s %s

note: Translators: this is %s hours, %s minutes, %s seconds
en: Time left: %s %s %s
sr: Преостало време: %s %s %s

en: Automatically controlled time outs and breaks
sr: Самостално управљање прекидима и преосталим временом
