Xfce Panel Plugins - en to ja translation catalogue (48 entries)

en: %dh %dm %ds left
ja: 残り %d 時間 %d 分 %d 秒

en: %dm %ds left
ja: 残り %d 分 %d 秒

en: %ds left
ja: 残り %d 秒

en:  (Paused)
ja:  (停止)

note: Display the name of the alarm when the countdown ends
en: Beeep! :) 
    Time is up for the alarm %s.
ja: ビーー! :) 
    %s の時間になりました。

en: Timer %s
ja: タイマー %s

en: Close
ja: 閉じる

en: Rerun the timer
ja: タイマーの再実行

en: Add new alarm
ja: 新規アラームの追加

en: Pause timer
ja: タイマーの一時停止

en: Resume timer
ja: タイマーの再開

en: Stop timer
ja: タイマーの停止

en: %dh %dm %ds
ja: %d 時間 %d 分 %d 秒

en: %dm %ds
ja: % d分 %d 秒

en: %ds
ja: %d 秒

en: At %02d:%02d
ja: %02d:%02d

en: Name:
ja: 名前:

en: Enter the countdown time
ja: 秒読みする時間を指定してください

en: Enter the time of alarm (24h format)
ja: アラームを鳴らす時刻を指定してください (24時間制)

en: h
ja: 時間

en: m
ja: 分

en: s
ja: 秒

en: or
ja: または

en: Command to run:
ja: 実行するコマンド:

en: Alarm to run:
ja: 実行するアラーム:

note: add alarm autostart check button
en: Auto start when plugin loads
ja: プラグインロード時に自動起動

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Accept
ja: 承認

en: Edit alarm
ja: アラームの編集

en: Timer Options
ja: タイマーのオプション

en: Timer name
ja: タイマー名

en: Countdown period /
    Alarm time
ja: 秒読み時間 /
    アラーム時刻

en: Alarm command
ja: アラームコマンド

en: Add
ja: 追加

en: Edit
ja: 編集

en: Remove
ja: 削除

en: Up
ja: 上へ

en: Down
ja: 下へ

en: Don't display a warning  if an alarm command is set
ja: アラームコマンドが設定されている場合は警告ウィンドウを表示しない

note: Default alarm command config
en: Use a default alarm command
ja: デフォルトのアラームコマンドを使用する

en: Default command:
ja: デフォルトコマンド:

note: Alarm repetitions config
en: Repeat the alarm command
ja: アラームコマンドを繰り返す

en: Number of repetitions
ja: 繰り返し回数

en:   Time interval (sec.)
ja:   時間間隔 (秒)

en: About Timer plugin
ja: タイマープラグインについて

en: A plugin to define countdown timers or alarms at given times.
ja: 時間を秒読みまたは指定時刻になるとアラームを鳴らします。

en: Xfce4 Timer
ja: Xfce4 タイマー

en: Timer plugin for Xfce panel
ja: Xfce パネル用のタイマープラグインです。
