Xfce Panel Plugins - en to pt translation catalogue (43 entries)

en: %dh %dm %ds left
pt: Restam %dh %dm %ds

en: %dm %ds left
pt: Restam %dm %ds

en: %ds left
pt: Restam %ds

en:  (Paused)
pt:  (Pausa)

note: Display the name of the alarm when the countdown ends
en: Beeep! :) 
    Time is up for the alarm %s.
pt: Atenção! :) 
    Está na hora do alarme %s.

en: Timer %s
pt: Temporizador %s

en: Close
pt: Fechar

en: Rerun the timer
pt: Reiniciar contador

en: Add new alarm
pt: Adicionar novo alarme

en: Pause timer
pt: Pausa no temporizador

en: Resume timer
pt: Retomar temporizador

en: Stop timer
pt: Parar temporizador

en: At %02d:%02d
pt: Em %02d:%02d

en: Name:
pt: Nome:

en: Enter the countdown time
pt: Coloque o tempo de contagem

en: Enter the time of alarm (24h format)
pt: Introduza a hora do alarme (formato 24h)

en: or
pt: ou

en: Command to run:
pt: Comando a executar:

en: Alarm to run:
pt: Alarme a executar:

note: add alarm autostart check button
en: Auto start when plugin loads
pt: Início automático ao carregar plugin

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Accept
pt: Aceitar

en: Edit alarm
pt: Editar alarme

en: Timer Options
pt: Opções do temporizador

en: Timer name
pt: Nome do temporizador

en: Countdown period /
    Alarm time
pt: Período de contagem /
    Hora do alarme

en: Alarm command
pt: Comando do alarme

en: Add
pt: Adicionar

en: Edit
pt: Editar

en: Remove
pt: Remover

en: Up
pt: Para cima

en: Down
pt: Para baixo

en: Don't display a warning  if an alarm command is set
pt: Não mostrar o aviso se o comando de alarme estiver definido

note: Default alarm command config
en: Use a default alarm command
pt: Utilizar um comando de alarme predefinido

en: Default command:
pt: Comando predefinido:

note: Alarm repetitions config
en: Repeat the alarm command
pt: Repetir comando do alarme

en: Number of repetitions
pt: Número de repetições

en:   Time interval (sec.)
pt: Intervalo de tempo (sec.)

en: About Timer plugin
pt: Acerca do plugin Temporizador

en: A plugin to define countdown timers or alarms at given times.
pt: Um plugin para definir alarmes ou temporizadores.

en: Copyright (c) 2005-2018
pt: Direitos de autor (c) 2005-2018

en: Xfce4 Timer
pt: Temporizador Xfce4

en: Timer plugin for Xfce panel
pt: Plugin temporizador para o painel do Xfce
