Xfce Panel Plugins - en to cs translation catalogue (26 entries)

en: Could not execute command (exit status %d)
cs: Nelze spustit příkaz (stav ukončení %d)

note: Generate error message
en: Could not execute command:
cs: Nelze spustit příkaz:

en: _Close
cs: _Zavřít

en: General
cs: Obecné

note: Frame for appearance settings
en: Appearance
cs: Vzhled

note: Plugin size label
en: Width (in chars):
cs: Šířka (počet znaků):

note: Plugin label label
en: Label:
cs: Popisek:

note: Frame for color settings
en: Colors
cs: Barvy

note: Plugin background color label
en: Background color:
cs: Barva pozadí:

note: Plugin foreground color label
en: Text color:
cs: Barva textu:

note: Frame for behaviour settings
en: History
cs: Historie

note: History length label
en: Number of saved history items:
cs: Počet položek uložených v historii:

note: Second tab
en: Behaviour
cs: Chování

note: Pattern types frame label
en: Enable support for:
cs: Povolit podporu pro:

note: Command type: URL
en: URLs (http/https/ftp/ftps)
cs: Umístění URL (http/https/ftp/ftps)

note: Command type: email address
en: Email addresses
cs: E-mailové adresy

note: Command type: directory path
en: Directory paths
cs: Cesty adresářů

note: wordexp checkbox
en: Expand variables with wordexp
cs: Rozšířit proměnné výrazem wordexp

note: Command type: !bang
en: DuckDuckGo queries (starting with !)
cs: Dotazy DuckDuckGo (začínající výkřičníkem)

note: Command type: I'm feeling ducky (\)
en: DuckDuckGo queries (starting with \)
cs: Dotazy DuckDuckGo (začínající zpětným lomítkem)

note: Fallback if the above don't match
en: If the above patterns don't match:
cs: Pokud vzorek výše neodpovídá:

note: Smart bookmark radio button
en: Use smart bookmark URL
cs: Použít umístění URL chytré záložky

note: Executable command radio button (smart bookmark off)
en: Run as executable command
cs: Spustit jako příkaz

note: Use shell checkbox
en: Run command with $SHELL -i -c
    (enables alias and variable expansion)
cs: Spustit příkaz v podobě $SHELL -i -c
    (povolí aliasy a rozšíření proměnných)

note: vim:set expandtab sts=2 ts=2 sw=2:
en: Verve Command Line
cs: Příkazový řádek Verve

en: Command line interface with auto-completion and command history
cs: Prostředí příkazového řádku s automatickým doplňováním a historií příkazů
