Xfce Panel Plugins - en to hr translation catalogue (26 entries)

en: Could not execute command (exit status %d)
hr: Ne mogu izvršiti naredbu (izlazni status %d)

note: Generate error message
en: Could not execute command:
hr: Ne mogu izvršiti naredbu:

en: _Close
hr: _Zatvori

en: General
hr: Osnovno

note: Frame for appearance settings
en: Appearance
hr: Izgled

note: Plugin size label
en: Width (in chars):
hr: Širina (u znakovima):

note: Plugin label label
en: Label:
hr: Natpis:

note: Frame for color settings
en: Colors
hr: Boje

note: Plugin background color label
en: Background color:
hr: Boja pozadine:

note: Plugin foreground color label
en: Text color:
hr: Boja teksta:

note: Frame for behaviour settings
en: History
hr: Povijest

note: History length label
en: Number of saved history items:
hr: Broj spremljenih stavki povijesti:

note: Second tab
en: Behaviour
hr: Ponašanje

note: Pattern types frame label
en: Enable support for:
hr: Omogući podršku za:

note: Command type: URL
en: URLs (http/https/ftp/ftps)
hr: URL-i (http/https/ftp/ftps)

note: Command type: email address
en: Email addresses
hr: Adrese e-pošte

note: Command type: directory path
en: Directory paths
hr: Putanje direktorija

note: wordexp checkbox
en: Expand variables with wordexp
hr: Proširi varijable s wordexp

note: Command type: !bang
en: DuckDuckGo queries (starting with !)
hr: DuckDuckGo upiti (počinjajući s !)

note: Command type: I'm feeling ducky (\)
en: DuckDuckGo queries (starting with \)
hr: DuckDuckGo upiti (počinjajući s \)

note: Fallback if the above don't match
en: If the above patterns don't match:
hr: Ako se gornji uzorci ne podudaraju:

note: Smart bookmark radio button
en: Use smart bookmark URL
hr: Koristi URL pametne zabilješke

note: Executable command radio button (smart bookmark off)
en: Run as executable command
hr: Pokreni kao izvršnu naredbu

note: Use shell checkbox
en: Run command with $SHELL -i -c
    (enables alias and variable expansion)
hr: Pokreni naredbu s $SHELL -i -c
    (omogućuje pseudonime i proširenje varijabli)

note: vim:set expandtab sts=2 ts=2 sw=2:
en: Verve Command Line
hr: Verve naredbeni redak

en: Command line interface with auto-completion and command history
hr: Sučelje naredbenog retka sa automatskim dovršavanjem i pamćenjem povijesti naredbi
