Xfce Panel Plugins - en to hu translation catalogue (26 entries)

en: Could not execute command (exit status %d)
hu: Nem sikerült a parancs végrehajtása (kilépési állapot: %d)

note: Generate error message
en: Could not execute command:
hu: A parancs nem hajtható végre:

en: _Close
hu: _Bezárás

en: General
hu: Általános

note: Frame for appearance settings
en: Appearance
hu: Megjelenés

note: Plugin size label
en: Width (in chars):
hu: Szélesség (karakter):

note: Plugin label label
en: Label:
hu: Címke:

note: Frame for color settings
en: Colors
hu: Színek

note: Plugin background color label
en: Background color:
hu: Háttérszín:

note: Plugin foreground color label
en: Text color:
hu: Szövegszín:

note: Frame for behaviour settings
en: History
hu: Előzmények

note: History length label
en: Number of saved history items:
hu: Mentett előzményelemek száma:

note: Second tab
en: Behaviour
hu: Viselkedés

note: Pattern types frame label
en: Enable support for:
hu: Támogatás engedélyezése:

note: Command type: URL
en: URLs (http/https/ftp/ftps)
hu: Webcímek (http/https/ftp/ftps)

note: Command type: email address
en: Email addresses
hu: Email címek

note: Command type: directory path
en: Directory paths
hu: Könyvtárútvonalak

note: wordexp checkbox
en: Expand variables with wordexp
hu: Változók kibővítése wordexppel

note: Command type: !bang
en: DuckDuckGo queries (starting with !)
hu: DuckDuckGo keresések (!-lel kezdve)

note: Command type: I'm feeling ducky (\)
en: DuckDuckGo queries (starting with \)
hu: DuckDuckGo keresések (\-lal kezdve)

note: Fallback if the above don't match
en: If the above patterns don't match:
hu: Ha a fenti minták nem egyeznek:

note: Smart bookmark radio button
en: Use smart bookmark URL
hu: Okos könyvjelző URL használata

note: Executable command radio button (smart bookmark off)
en: Run as executable command
hu: Futtatás végrehajtható parancsként

note: Use shell checkbox
en: Run command with $SHELL -i -c
    (enables alias and variable expansion)
hu: Parancs futtatása így: $SHELL -i -c
    (álnév és változókibővítés engedélyezése)

note: vim:set expandtab sts=2 ts=2 sw=2:
en: Verve Command Line
hu: Verve parancssor

en: Command line interface with auto-completion and command history
hu: Parancssor-felület automatikus kiegészítéssel és parancselőzményekkel
