Xfce Panel Plugins - en to id translation catalogue (24 entries)

en: Could not execute command (exit status %d)
id: Tidak bisa menjalankan perintah (exit status %d)

note: Generate error message
en: Could not execute command:
id: Tak dapat mengeksekusi perintah:

en: _Close
id: _Tutup

en: General
id: Umum

note: Frame for appearance settings
en: Appearance
id: Penampilan

note: Plugin size label
en: Width (in chars):
id: Lebar (dalam karakter):

note: Frame for color settings
en: Colors
id: Warna

note: Plugin background color label
en: Background color:
id: Warna latar:

note: Plugin foreground color label
en: Text color:
id: Warna teks:

note: Frame for behaviour settings
en: History
id: Riwayat

note: History length label
en: Number of saved history items:
id: Jumlah item riwayat tersimpan:

note: Second tab
en: Behaviour
id: Perilaku

note: Pattern types frame label
en: Enable support for:
id: Aktifkan dukungan untuk:

note: Command type: email address
en: Email addresses
id: Alamat surel

note: Command type: directory path
en: Directory paths
id: Path direktori

note: wordexp checkbox
en: Expand variables with wordexp
id: Perluas variable dengan wordexp

note: Command type: !bang
en: DuckDuckGo queries (starting with !)
id: Kueri DuckDuckGo (mulai dengan !)

note: Command type: I'm feeling ducky (\)
en: DuckDuckGo queries (starting with \)
id: Kueri DuckDuckGo (mulai dengan \)

note: Fallback if the above don't match
en: If the above patterns don't match:
id: Jika pola di atas tidak cocok:

note: Smart bookmark radio button
en: Use smart bookmark URL
id: Gunakan penanda taut URL pintar

note: Executable command radio button (smart bookmark off)
en: Run as executable command
id: Jalankan sebagai perintah eksekusi

note: Use shell checkbox
en: Run command with $SHELL -i -c
    (enables alias and variable expansion)
id: Jalankan perintah dengan $ SHELL -i -c
    (Memungkinkan ekspansi alias dan variabel)

note: vim:set expandtab sts=2 ts=2 sw=2:
en: Verve Command Line
id: Baris Perintah Verve

en: Command line interface with auto-completion and command history
id: Antarmuka baris perintah dengan penyelesaian otomatis dan riwayat perintah
