Xfce Panel Plugins - en to is translation catalogue (26 entries)

en: Could not execute command (exit status %d)
is: Gat ekki framkvæmt skipun (hætti í stöðunni %d)

note: Generate error message
en: Could not execute command:
is: Gat ekki framkvæmt skipun:

en: _Close
is: _Loka

en: General
is: Almennt

note: Frame for appearance settings
en: Appearance
is: Útlit

note: Plugin size label
en: Width (in chars):
is: Breidd (í stöfum):

note: Plugin label label
en: Label:
is: Skýring:

note: Frame for color settings
en: Colors
is: Litir

note: Plugin background color label
en: Background color:
is: Bakgrunnslitur:

note: Plugin foreground color label
en: Text color:
is: Litur texta:

note: Frame for behaviour settings
en: History
is: Ferill

note: History length label
en: Number of saved history items:
is: Fjöldi færslna í ferilskrá:

note: Second tab
en: Behaviour
is: Hegðun

note: Pattern types frame label
en: Enable support for:
is: Virkja stuðning við:

note: Command type: URL
en: URLs (http/https/ftp/ftps)
is: Slóðir (http/https/ftp/ftps)

note: Command type: email address
en: Email addresses
is: Tölvupóstföng

note: Command type: directory path
en: Directory paths
is: Slóðir á möppur

note: wordexp checkbox
en: Expand variables with wordexp
is: Útvíkka breytur með wordexp

note: Command type: !bang
en: DuckDuckGo queries (starting with !)
is: DuckDuckGo fyrirspurnir (byrja á !)

note: Command type: I'm feeling ducky (\)
en: DuckDuckGo queries (starting with \)
is: DuckDuckGo fyrirspurnir (byrja á \)

note: Fallback if the above don't match
en: If the above patterns don't match:
is: Ef mynstrin hér fyrir ofan stemma ekki:

note: Smart bookmark radio button
en: Use smart bookmark URL
is: Nota snjallar bókamerkjaslóðir

note: Executable command radio button (smart bookmark off)
en: Run as executable command
is: Keyra sem keyranlega skipun

note: Use shell checkbox
en: Run command with $SHELL -i -c
    (enables alias and variable expansion)
is: Keyra skipun með $SHELL -i -c
    (virkjar útvíkkun á samheitum og breytum)

note: vim:set expandtab sts=2 ts=2 sw=2:
en: Verve Command Line
is: Verve skipanalína

en: Command line interface with auto-completion and command history
is: Skipanalínuviðmót með sjálfklárun og ferilsögu yfir keyrðar skipanir
