Xfce Panel Plugins - en to ja translation catalogue (25 entries)

en: Could not execute command (exit status %d)
ja: コマンドを実行できませんでした (終了ステータス %d)

note: Generate error message
en: Could not execute command:
ja: コマンドを実行できませんでした:

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: General
ja: 一般

note: Frame for appearance settings
en: Appearance
ja: 外観

note: Plugin size label
en: Width (in chars):
ja: 幅 (文字単位):

note: Plugin label label
en: Label:
ja: ラベル:

note: Frame for color settings
en: Colors
ja: 色

note: Plugin background color label
en: Background color:
ja: 背景色:

note: Plugin foreground color label
en: Text color:
ja: テキストカラー:

note: Frame for behaviour settings
en: History
ja: 履歴

note: History length label
en: Number of saved history items:
ja: 保存する履歴アイテム数

note: Second tab
en: Behaviour
ja: 履歴

note: Pattern types frame label
en: Enable support for:
ja: 有効にするパターン:

note: Command type: email address
en: Email addresses
ja: E メールアドレス

note: Command type: directory path
en: Directory paths
ja: ディレクトリパス

note: wordexp checkbox
en: Expand variables with wordexp
ja: 環境変数を wordexp で展開する

note: Command type: !bang
en: DuckDuckGo queries (starting with !)
ja: DuckDuckGo で検索 (先頭に ! をつける)

note: Command type: I'm feeling ducky (\)
en: DuckDuckGo queries (starting with \)
ja: DuckDuckGo で検索 (先頭に \ をつける)

note: Fallback if the above don't match
en: If the above patterns don't match:
ja: 上記パターンにマッチしなかった場合:

note: Smart bookmark radio button
en: Use smart bookmark URL
ja: スマートブックマーク URL を使用

note: Executable command radio button (smart bookmark off)
en: Run as executable command
ja: 実行可能コマンドとして実行

note: Use shell checkbox
en: Run command with $SHELL -i -c
    (enables alias and variable expansion)
ja: コマンドを $SHELL -i -c で実行する
    (エイリアスと変数展開が利用できます)

note: vim:set expandtab sts=2 ts=2 sw=2:
en: Verve Command Line
ja: Verve コマンドライン

en: Command line interface with auto-completion and command history
ja: コマンドの自動補完や履歴を参照できるコマンドラインインターフェイスです。
