Xfce Panel Plugins - en to ru translation catalogue (26 entries)

en: Could not execute command (exit status %d)
ru: Невозможно выполнить команду (код выхода %d):

note: Generate error message
en: Could not execute command:
ru: Невозможно выполнить команду:

en: _Close
ru: _Закрыть

en: General
ru: Общие

note: Frame for appearance settings
en: Appearance
ru: Внешний вид

note: Plugin size label
en: Width (in chars):
ru: Ширина, в символах:

note: Plugin label label
en: Label:
ru: Метка:

note: Frame for color settings
en: Colors
ru: Цвета

note: Plugin background color label
en: Background color:
ru: Цвет фона:

note: Plugin foreground color label
en: Text color:
ru: Цвет текста:

note: Frame for behaviour settings
en: History
ru: История

note: History length label
en: Number of saved history items:
ru: Количество запоминаемых команд:

note: Second tab
en: Behaviour
ru: Поведение

note: Pattern types frame label
en: Enable support for:
ru: Включить обработку:

note: Command type: URL
en: URLs (http/https/ftp/ftps)
ru: URL-адреса (http/https/ftp/ftps)

note: Command type: email address
en: Email addresses
ru: Адреса электронной почты

note: Command type: directory path
en: Directory paths
ru: Пути каталогов

note: wordexp checkbox
en: Expand variables with wordexp
ru: Раскрывать переменные с помощью wordexp

note: Command type: !bang
en: DuckDuckGo queries (starting with !)
ru: Запросы DuckDuckGo (начинающиеся с !)

note: Command type: I'm feeling ducky (\)
en: DuckDuckGo queries (starting with \)
ru: Запросы DuckDuckGo (начинающиеся с \)

note: Fallback if the above don't match
en: If the above patterns don't match:
ru: Если  предыдущие шаблоны не соответствуют:

note: Smart bookmark radio button
en: Use smart bookmark URL
ru: Использовать умные закладки URL

note: Executable command radio button (smart bookmark off)
en: Run as executable command
ru: Запускать как исполняемую команду

note: Use shell checkbox
en: Run command with $SHELL -i -c
    (enables alias and variable expansion)
ru: Запускать команду с  помощью $SHELL -i -c
    (включить псевдонимы и раскрытие переменных)

note: vim:set expandtab sts=2 ts=2 sw=2:
en: Verve Command Line
ru: Командная строка Verve

en: Command line interface with auto-completion and command history
ru: Командная строка с автодополнением и журналом команд
