Xfce Panel Plugins - en to th translation catalogue (26 entries)

en: Could not execute command (exit status %d)
th: ไม่สามารถเรียกทำงานคำสั่งได้ (จบด้วยสถานะ %d)

note: Generate error message
en: Could not execute command:
th: ไม่สามารถเรียกคำสั่ง:

en: _Close
th: ปิ_ด

en: General
th: ทั่วไป

note: Frame for appearance settings
en: Appearance
th: รูปปรากฏ

note: Plugin size label
en: Width (in chars):
th: ความกว้าง (เป็นจำนวนอักขระ):

note: Plugin label label
en: Label:
th: ฉลาก:

note: Frame for color settings
en: Colors
th: สี

note: Plugin background color label
en: Background color:
th: สีพื้นหลัง:

note: Plugin foreground color label
en: Text color:
th: สีตัวอักษร:

note: Frame for behaviour settings
en: History
th: ประวัติ

note: History length label
en: Number of saved history items:
th: จำนวนรายการประวัติที่เก็บบันทึก:

note: Second tab
en: Behaviour
th: พฤติกรรม

note: Pattern types frame label
en: Enable support for:
th: เปิดใช้การรองรับ:

note: Command type: URL
en: URLs (http/https/ftp/ftps)
th: URL ต่างๆ (http/https/ftp/ftps)

note: Command type: email address
en: Email addresses
th: ที่อยู่อีเมล

note: Command type: directory path
en: Directory paths
th: พาธของไดเรกทอรี

note: wordexp checkbox
en: Expand variables with wordexp
th: แทนค่าตัวแปรด้วย wordexp

note: Command type: !bang
en: DuckDuckGo queries (starting with !)
th: คำค้น DuckDuckGo (ขึ้นต้นด้วย !)

note: Command type: I'm feeling ducky (\)
en: DuckDuckGo queries (starting with \)
th: คำค้น DuckDuckGo (ขึ้นต้นด้วย \)

note: Fallback if the above don't match
en: If the above patterns don't match:
th: ถ้าไม่เข้ากับแพตเทิร์นทั้งหมดข้างต้น:

note: Smart bookmark radio button
en: Use smart bookmark URL
th: ใช้ URL ของที่คั่นหน้าอัจฉริยะ

note: Executable command radio button (smart bookmark off)
en: Run as executable command
th: เรียกทำงานในแบบคำสั่งเชลล์

note: Use shell checkbox
en: Run command with $SHELL -i -c
    (enables alias and variable expansion)
th: เรียกคำสั่งโดยใช้ $SHELL -i -c
    (เปิดใช้ alias และการแทนค่าตัวแปร)

note: vim:set expandtab sts=2 ts=2 sw=2:
en: Verve Command Line
th: บรรทัดคำสั่ง Verve

en: Command line interface with auto-completion and command history
th: การติดต่อแบบบรรทัดคำสั่ง โดยมีการเติมเต็มคำอัตโนมัติ และเก็บประวัติคำสั่ง
