Xfce Panel Plugins - en to tr translation catalogue (26 entries)

en: Could not execute command (exit status %d)
tr: Komut çalıştırılamadı (çıkış kodu %d)

note: Generate error message
en: Could not execute command:
tr: Komut çalıştırılamadı:

en: _Close
tr: _Kapat

en: General
tr: Genel

note: Frame for appearance settings
en: Appearance
tr: Görünüm

note: Plugin size label
en: Width (in chars):
tr: Genişlik (karakter):

note: Plugin label label
en: Label:
tr: Etiket:

note: Frame for color settings
en: Colors
tr: Renkler

note: Plugin background color label
en: Background color:
tr: Arka plan rengi:

note: Plugin foreground color label
en: Text color:
tr: Metin rengi:

note: Frame for behaviour settings
en: History
tr: Geçmiş

note: History length label
en: Number of saved history items:
tr: Saklanacak geçmiş ögesi sayısı:

note: Second tab
en: Behaviour
tr: Davranış

note: Pattern types frame label
en: Enable support for:
tr: Desteği etkinleştir:

note: Command type: URL
en: URLs (http/https/ftp/ftps)
tr: Adresler (http/https/ftp/ftps)

note: Command type: email address
en: Email addresses
tr: E-posta adresleri

note: Command type: directory path
en: Directory paths
tr: Dizin yolları

note: wordexp checkbox
en: Expand variables with wordexp
tr: Değişkenleri wordexp ile genişlet

note: Command type: !bang
en: DuckDuckGo queries (starting with !)
tr: DuckDuckGo sorguları (! ile başlayanlar)

note: Command type: I'm feeling ducky (\)
en: DuckDuckGo queries (starting with \)
tr: DuckDuckGo sorguları (\ ile başlayanlar)

note: Fallback if the above don't match
en: If the above patterns don't match:
tr: Yukarıdaki örüntü eşleşmediğinde:

note: Smart bookmark radio button
en: Use smart bookmark URL
tr: Akıllı yer imi adresi kullan

note: Executable command radio button (smart bookmark off)
en: Run as executable command
tr: Çalıştırılabilir komutu çalıştır

note: Use shell checkbox
en: Run command with $SHELL -i -c
    (enables alias and variable expansion)
tr: Komutu $SHELL -i -c ile çalıştır
    (takma ad kullanımını ve değişken genişletmesini etkinleştirir)

note: vim:set expandtab sts=2 ts=2 sw=2:
en: Verve Command Line
tr: Verve Komut Satırı

en: Command line interface with auto-completion and command history
tr: Kendiliğinden tamamlamalı ve komut geçmişi tutabilen komut satırı arayüzü
