Xfce Panel Plugins - en to uk translation catalogue (26 entries)

en: Could not execute command (exit status %d)
uk: Неможливо виконати команду (статус виводу %d)

note: Generate error message
en: Could not execute command:
uk: Не можна виконати команду:

en: _Close
uk: _Закрити

en: General
uk: Основне

note: Frame for appearance settings
en: Appearance
uk: Зовнішній вигляд

note: Plugin size label
en: Width (in chars):
uk: Ширина (в символах):

note: Plugin label label
en: Label:
uk: Мітка:

note: Frame for color settings
en: Colors
uk: Кольори

note: Plugin background color label
en: Background color:
uk: Колір тла:

note: Plugin foreground color label
en: Text color:
uk: Колір тексту:

note: Frame for behaviour settings
en: History
uk: Історія

note: History length label
en: Number of saved history items:
uk: Кількість збережених в історії пунктів:

note: Second tab
en: Behaviour
uk: Поведінка

note: Pattern types frame label
en: Enable support for:
uk: Включити підтримку для:

note: Command type: URL
en: URLs (http/https/ftp/ftps)
uk: Адреси (http/https/ftp/ftps)

note: Command type: email address
en: Email addresses
uk: Адреси email

note: Command type: directory path
en: Directory paths
uk: Шляхи до тек

note: wordexp checkbox
en: Expand variables with wordexp
uk: Розширити змінні за допомогою

note: Command type: !bang
en: DuckDuckGo queries (starting with !)
uk: Запити DuckDuckGo (починаються з !)

note: Command type: I'm feeling ducky (\)
en: DuckDuckGo queries (starting with \)
uk: Запити DuckDuckGo (починаються з \)

note: Fallback if the above don't match
en: If the above patterns don't match:
uk: Якщо вищевказані щаблони не збігаються:

note: Smart bookmark radio button
en: Use smart bookmark URL
uk: Використання режиму розумної закладки

note: Executable command radio button (smart bookmark off)
en: Run as executable command
uk: Запустити як виконувальну команду

note: Use shell checkbox
en: Run command with $SHELL -i -c
    (enables alias and variable expansion)
uk: Виконати команду разом з $SHELL -i -c
    (включає середовище і розширення змінних)

note: vim:set expandtab sts=2 ts=2 sw=2:
en: Verve Command Line
uk: Командний рядок Verve

en: Command line interface with auto-completion and command history
uk: Інтерфейс командного рядка з авто-доповненням та історією команд
