Xfce Panel Plugins - en to fi translation catalogue (281 entries)

en: Weather Update
fi: Sääpäivitys

en: Show current weather conditions
fi: Näytä ajantasaiset säätiedot

en: _Help
fi: _Ohje

en: _Close
fi: _Sulje

en: Location _name:
fi: Paikannimi:

en: Latitud_e:
fi: Leveysaste:

en: L_ongitude:
fi: Pituusaste:

en: Altitu_de:
fi: Korkeus:

en: _Timezone:
fi: _Aikavyöhyke:

en: Latitude specifies the north-south position of a point on the Earth's surface. If you change this value manually, you need to provide altitude and timezone manually too.
fi: Leveysasteella määritetään pisteen sijainti maapallon pinnalla pohjois-etelä -suunnassa. Tätä arvoa vaihdettaessa on tarpeen antaa myös korkeus ja aikavyöhyke.

en: Longitude specifies the east-west position of a point on the Earth's surface. If you change this value manually, you need to provide altitude and timezone manually too.
fi: Pituusasteella määritetään pisteen sijainti maapallon pinnalla itä-länsi -suunnassa. Tätä arvoa vaihdettaessa on tarpeen antaa myös korkeus ja aikavyöhyke.

en: For locations outside Norway the elevation model that's used by the met.no webservice is not very good, so it's usually necessary to specify the altitude as an additional parameter, otherwise the reported values will not be correct.
    
    The plugin tries to auto-detect the altitude using the GeoNames webservice, but that might not always be correct too, so you can change it here.
    
    Altitude is given in meters above sea level, or alternatively in feet by changing the unit on the units page. It should match the real value roughly, but small differences will have no influence on the weather data. Inside Norway, this setting has no effect at all.
fi: Norjan ulkopuolella met.no -verkkopalvelun käyttämä korkeusmallinnus ei ole kovin hyvä ja yleensä on tarpeen määritellä korkeus lisämuuttujana, sillä muuten ilmoitetut arvot eivät ole oikein.
    
    Lisäosa koettaa havaita itse korkeuden käyttäen GeoNames-verkkopalvelua, mutta sekään ei ehkä aina ole oikein ja siksi sen voi vaihtaa täällä
    
    Korkeus ilmaistaan metreinä merenpinnasta tai vaihtoehtoisesti jalkoina vaihtamalla mittayksikkö omalla sivullaan. Sen tulisi karkeasti vastata todellista arvoa, mutta pienet erot eivät vaikuta säätietoihin. Norjassa asetuksella ei ole vaikutusta lainkaan.

en: feet
fi: jalkaa

en: If the chosen location is not in your current timezone, then it is necessary to <i>put</i> the plugin into that other timezone for the times to be shown correctly. The proper timezone will be auto-detected via the GeoNames web service, but you might want to correct it if necessary.
    Leave this field empty to use the timezone set by your system. Invalid entries will cause the use of UTC time, but that may also depend on your system.
fi: Jos valittu paikkakunta ei ole nykyisellä aikavyöhykkeellä on tarpeen <i>asettaa</i> liitännäinen toiselle aikavyöhykkeelle aikojen näyttämiseksi oikein. Oikea aikavyöhyke havaitaan GeoNames-verkkopalvelun avulla, mutta tarvittaessa sen voi vaihttaa
    Jätä tämä kenttä tyhjäksi järjestelmän aikavyöhykettä käytettäessä. UTC-aikaa käytetään jos syötetty arvo on kelpaamaton, mutta se voi johtua järjestelmästäkin.

en: Change the name for the location to your liking. It is used for display and does not affect the location parameters in any way.
fi: Vaihda paikannimi mieleiseksi. Sitä käytetään näytössä eikä sillä ole vaikutusta paikkamuuttujiin lainkaan.

en: Change...
fi: Vaihda...

en: Search for a new location and auto-detect its parameters.
fi: Etsi uutta paikkakuntaa ja tunnista sen muuttujat automaattisesti.

en: Please change location name to your liking and correct alltitude and timezone if they are not auto-detected correctly.
fi: Vaihda paikkakunnan nimi mieleiseksi ja korjaa korkeus ja aikavyöhyke jos ne määrittyvät itsekseen väärin.

en: _Location
fi: _Paikkakunta

en: _Temperature:
fi: _Lämpötila:

en: Barometric _pressure:
fi: Ilmanpaine merenpinnassa:

en: _Wind speed:
fi: _Tuulen nopeus:

en: Prec_ipitations:
fi: Sademäärä:

en: Apparent te_mperature:
fi: Koettu lämpötila:

en: Hectopascals (hPa)
fi: Hehtopascalia (hPa)

en: Inches of mercury (inHg)
fi: Elohopeatuumaa (inHg)

en: Pound-force per square inch (psi)
fi: Paunaa neliöjalalle (psi)

en: Torr (mmHg)
fi: Torria (mmHg)

en: Kilometers per hour (km/h)
fi: Kilometriä tunnissa (km/h)

en: Miles per hour (mph)
fi: Mailia tunnissa (mph)

en: Meters per second (m/s)
fi: Metriä sekunnissa (m/s)

en: Feet per second (ft/s)
fi: Jalkaa sekunnissa (ft/s)

en: Knots (kt)
fi: Solmua (kn)

en: Millimeters (mm)
fi: Millimetriä (mm)

en: Inches (in)
fi: Tuumaa (in)

en: Meters (m)
fi: Metriä (m)

en: Feet (ft)
fi: Jalkaa (ft)

en: Windchill/Heat index
fi: Hyytävyys-/lämpöindeksi

en: Windchill/Humidex
fi: Hyytävyys/Humidex

en: _Units
fi: _Mittayksikkö

en: _Icon theme:
fi: _Kuvaketeema:

en: Open the user icon themes directory in your file manager, creating it if necessary.
fi: Avaa käyttäjän kuvaketeemahakemiston tiedostojen hallinnassa, tarvittaessa luomalla se.

en: Use only a single _panel row
fi: Käytä vain yhtä paneeliriviä

en: Check to always use only a single row on a multi-row panel and a small icon in deskbar mode.
fi: Valitse käyttääksesi aina vain yhtä riviä usearivisessä paneelissa ja pientä kuvaketta työpöytäkäytössä.

en: _Tooltip style:
fi: _Työkaluvihjeen muoto:

en: Choose your preferred tooltip style. Some styles give a lot of useful data, some are clearer but provide less data on a glance.
fi: Valitse toivottu työkaluvihjetyyli. Jotkin tyylit tarjoavat paljon tietoa ja jotkin ovat selkeämpiä ja tarjoavat niukemmin tietoa kerralla.

en: Simple
fi: Niukka

en: Verbose
fi: Runsas

en: _Forecast layout:
fi: _Sääennusteen asettelu:

en: Days in columns
fi: Päivät sarakkeissa

en: Days in rows
fi: Päivät riveillä

en: _Number of forecast days:
fi: _Ennusteen päivien lukumäärä:

en: _Round values
fi: _Pyöristä arvot

en: _Appearance
fi: _Ulkoasu

en: Font and color:
fi: Fontti ja väri:

en: These are the values that will be shown in the scrollbox. Select a single value here and click the appropriate button to remove it or move it up and down in the list.
fi: Nämä arvot esitetään vierityslaatikossa. Valitse yksi arvo tässä ja painalla vastaavaa painiketta sen poistamiseksi tai siirtämiseksi luettelossa ylös- tai alaspäin.

en: Move the selected value up in the list of labels to display.
fi: Siirrä valittu arvo nimikeluettelossa ylöspäin

en: Move the selected value down in the list of labels to display.
fi: Siirrä valittu arvo nimikeluettelossa alaspäin

note: * TRANSLATORS: The abbreviations in parentheses will be shown in * the scrollbox together with the values. Keep them in sync with * those in make_label() in weather.c. Some of them may be * standardized internationally, like CL, CM, CH, and you might * read that up somewhere and decide whether you w
en: Temperature (T)
fi: Lämpötila (L)

en: Barometric pressure (P)
fi: Ilmanpaine (IP)

en: Wind speed (WS)
fi: Tuulennopeus (TN)

en: Wind speed - Beaufort scale (WB)
fi: Tuulen nopeus - Beaufort-asteikko (TB)

en: Wind direction (WD)
fi: Tuulen suunta (TS)

en: Wind direction in degrees (WD)
fi: Tuulen suunta asteina (TS)

en: Humidity (H)
fi: Ilmankosteus (IK)

en: Dew point (D)
fi: Kastepiste (KP)

en: Apparent temperature (A)
fi: Koettu lämpötila (KL)

en: Low clouds (CL)
fi: Alapilviä (PA)

en: Middle clouds (CM)
fi: Keskipilviä (PK)

en: High clouds (CH)
fi: Yläpilviä (PY)

en: Cloudiness (C)
fi: Pilvisyys (P)

en: Fog (F)
fi: Sumua (S)

en: Precipitation (R)
fi: Sademäärä (SM)

en: Add the selected value to the labels that should be displayed in the scrollbox.
fi: Lisää valittu arvo vierityslaatikossa esitettäviin nimikkeisiin.

en: Select a value in the list of labels to display and click this button to remove it.
fi: Valitse arvo esitettäväksi nimikeluettelossa ja painallä tätä painiketta sen poistamiseksi.

en: Li_nes:
fi: Rivit:

en: Decide how many values should be shown at once in the scrollbox. You can choose a smaller font or enlarge the panel to make more lines fit.
fi: Päätä kuinka monta arvoa näytetään kerralla vierityslaatikossa. Useamman rivin sovittamiseksi kirjasinlajia voi pienentää tai paneelin kokoa kasvattaa.

en: Hide the scrollbox to save valuable space on the panel. Most interesting information is also provided in the tooltip - provided you choose an appropriate tooltip style - that is shown when hovering over the icon.
fi: Piilota vierityslaatikko paneelin kallisarvoisen tilan säästämiseksi. Mielenkiintoisin tieto esiintyy myös työkaluvihjeessä edellyttäen sopivan vihjetyylin valintaa.  Vihje tulee esiin osoittimen ollessa kuvakkeella.

en: Select _font
fi: Valitse _fontti

en: Choose a font you like and set it to a smaller or larger size. Middle-click on the button to unset the font and use your theme's default.
fi: Valitse mieleinen kirjasinlaji ja pienennä tai suurenna sitä. Painalla keskeltä painiketta kirjasinlajin palauttamiseksi teeman oletusarvoon.

en: There may be problems with some themes that cause the scrollbox text to be hardly readable. If this is the case or you simply want it to appear in another color, then you can change it using this button. Middle-click on the button to unset the scrollbox text color.
fi: Joidenkin teemojen kohdalla voi esiintyä ongelmia, joiden vuoksi teksti on tuskin luettavissa. Sellaisessa tapauksessa tai vain tekstin värin vaihtamiseksi käytä tätä painiketta. Painalla keskeltä painiketta vierityslaatikon värin palauttamiseksi.

en: Scroll the current displayed value(s) out and the new value(s) in instead of simply changing them. Uncheck this option if you find the animation too distracting.
fi: Vieritä esillä olevat arvot ulos ja uudet tilalle vaihdon sijaan. Poista tämä valinta jos animaatio häiritsee.

en: _Scrollbox
fi: _Vierityslaatikko

note: TRANSLATORS: Keep in sync with labeloptions in weather-config.c
en: T
fi: L

en: P
fi: IP

en: WS
fi: TN

en: WB
fi: TB

en: WD
fi: TS

en: H
fi: IK

en: D
fi: KP

en: A
fi: KL

en: CL
fi: PA

en: CM
fi: PK

en: CH
fi: PY

en: C
fi: P

en: F
fi: S

en: R
fi: SM

en: No Data
fi: Aineisto puuttuu

en: Short-term forecast data unavailable.
fi: Lähiajan sääennusteen tiedot eivät ole saatavilla.

en: The sun never sets today.
fi: Aurinko ei laske tänään lainkaan.

en: The sun never rises today.
fi: Aurinko ei nouse tänään lainkaan.

en: The sun never rises and sets at %s.
fi: Aurinko ei koskaan nouse ja laske sijainnissa %s.

en: The sun rises at %s and never sets.
fi: Aurinko nousee %s eikä laske.

en: The sun rises at %s and sets at %s.
fi: Aurinko nousee kello %s ja laskee %s.

note: * TRANSLATORS: This is the simple tooltip. For a bigger challenge, * look at the verbose tooltip style further below ;-)
en: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    
    <b>Temperature:</b> %s
    <b>Wind:</b> %s from %s
    <b>Pressure:</b> %s
    <b>Humidity:</b> %s
fi: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    
    <b><span size="large">%s</span></b>
    
    
    <b>Lämpötila:</b> %s
    
    <b>Tuuli</b> on %s suunnasta %s
    
    <b>Ilmanpaine:</b> %s
    
    <b>Kosteus:</b> %s

note: * TRANSLATORS: Re-arrange and align at will, optionally using * abbreviations for labels if desired or necessary. Just take * into account the possible size constraints, the centered * vertical alignment of the icon - which unfortunately cannot * be changed easily - and try to make it compact and lo
en: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    <span size="smaller">from %s to %s, with %s of precipitation</span>
    
    <b>Temperature:</b> %s		<span size="smaller">(values at %s)</span>
    <b>Wind:</b> %s (%son the Beaufort scale) from %s(%s)
    <b>Pressure:</b> %s    <b>Humidity:</b> %s
    <b>Fog:</b> %s    <b>Cloudiness:</b> %s
    
    <span size="smaller">%s</span>
fi: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    
    <b><span size="large">%s</span></b>
    
    <span size="smaller">alkaen %s päättyen %s, %s sadetta</span>
    
    
    <b>Lämpötila:</b> %s⇥⇥<span size="smaller">(arvot kello %s)</span>
    
    <b>Tuuli:</b> %s (%s Beaufort-asteikolla) suunnasta %s(%s)
    
    <b>Ilmanpaine:</b> %s <b>Ilman kosteus:</b> %s
    
    <b>Sumu:</b> %s <b>Pilvisyys</b> %s
    
    
    
    <span size="smaller">%s</span>

en: Cannot update weather data
fi: Säätietoja ei voi päivittää

note: add refresh button to right click menu, for people who missed the middle mouse click feature
en: Re_fresh
fi: _Päivitä

en: Show weather conditions and forecasts
fi: Näytä säätila ja -ennuste

en: Unset
fi: Ei käytössä

en: Detecting...
fi: Havaitaan...

en: meters
fi: metriä

en: Named after the astronomer Anders Celsius who invented the original scale in 1742, the Celsius scale is an international standard unit and nowadays defined using the Kelvin scale. 0 °C is equivalent to 273.15 K and 1 °C difference in temperature is exactly the same difference as 1 K. It is defined with the melting point of water being roughly at 0 °C and its boiling point at 100 °C at one standard atmosphere (1 atm = 1013.5 hPa). Until 1948, the unit was known as <i>centigrade</i> - from Latin <i>centum</i> (100) and <i>gradus</i> (steps).
    In meteorology and everyday life the Celsius scale is very convenient for expressing temperatures because its numbers can be an easy indicator for the formation of black ice and snow.
fi: Celsius-asteikko, joka on nimetty asteikon alunperin vuonna 1742 keksineen tähtitieteilijän Anders Celsiuksen mukaan on kansainvälinen vakioyksikkö ja se määritetään nykyään Kelvin-asteikon avulla. 0 °C vastaa 273,15 K ja yhden 1 °C lämpötilaero on tarkalleen yhtä suuri kuin 1 K lämpötilaero. Se määritellään karkeasti kun veden sulamispiste 0 °C ja kiehumispiste 100 °C normaali-ilmanpaineessa (1 atm=1013,5 hPa). Vuoteen 1948 yksikkö tunnettiin englanniksi nimellä <i>centigrade</i>. Latinan kielestä <i>centum</i> (100) ja <i>gradus</i> (portaat).
    Säätieteessä ja puhekielessä Celsius-asteikko on käytännöllinen ilmaistaessa lämpötiloja, sillä sen arvot osoittavat helposti mustan jään ja lumen muodostumista.

en: The current Fahrenheit temperature scale is based on one proposed in 1724 by the physicist Daniel Gabriel Fahrenheit. 0 °F was the freezing point of brine on the original scale at standard atmospheric pressure, which was the lowest temperature achievable with this mixture of ice, salt and ammonium chloride. The melting point of water is at 32 °F and its boiling point at 212 °F. The Fahrenheit and Celsius scales intersect at -40 degrees. Even in cold winters, the temperatures usually do not fall into negative ranges on the Fahrenheit scale.
    With its inventor being a member of the Royal Society in London and having a high reputation, the Fahrenheit scale enjoyed great popularity in many English-speaking countries, but was replaced by the Celsius scale in most of these countries during the metrification process in the mid to late 20th century.
fi: Nykyinen Fahrenheit-asteikko perustuu fyysikko Daniel Gabriel Fahrenheit:in vuonna 1724 ehdottamaan asteikkoon. 0 °F oli asteikossa suolaveden jäätymispiste normaali-ilmanpaineessa ja se oli matalin saavutettavissa oleva lämpötila tällä veden, suolan ja ammoniumkloridin seoksella. Veden sulamispiste on 32 °F ja kiehumispiste 212 °F . Celsius- ja Fahrenheit-asteikot risteävät -40 asteen kohdalla. Kylminäkään talvina lämpötila ei yleensä laske negatiiviseksi Fahrenheit-asteikolla.
    Asteikon keksijän ollessa arvostettu ja Lontoon Royal Society:n jäsen Fahrenheit-asteikko saavutti suurta suosiota englanninkielisissä maissa, mutta korvautui Celsius-asteikolla SI-järjestelmän käyttöönoton yhteydessä 1900-luvun puolivälistä sen loppuun.

en: The pascal, named after mathematician, physicist and philosopher Blaise Pascal, is a SI derived unit and a measure of force per unit area, defined as one newton per square meter. One standard atmosphere (atm) is 1013.25 hPa.
fi: Matemaatikko, fyysikko ja filosofi Blaise Pascalin mukaan nimetty pascal on SI-järjestelmästä johdettu yksikkö ja pinta-alayksikköön kohdistuvaa voimaa osoittava mitta, joka määritellään newtoneina neliömetriä kohti. Normaali-ilmanpaine (atm) on 1013,25 hPa.

en: Inches of mercury is still widely used for barometric pressure in weather reports, refrigeration and aviation in the United States, but seldom used elsewhere. It is defined as the pressure exerted by a 1 inch circular column of mercury of 1 inch in height at 32 °F (0 °C) at the standard acceleration of gravity.
fi: Elohopeatuumaa käytetään yhä yleisesti ilmanpaineen yksikkönä säätiedotuksissa, jäahdytyksessä ja ilmailussa Yhdysvalloissa, mutta harvoin muualla. Se määritellään yhden tuuman pyöreän elohopeapylvään aiheuttamana paineena 1 tuuman korkuisena 32 °F (0 °C) lämpötilassa normaalipainovoimakiihtyvyydessä.

en: The pound per square inch is a unit of pressure based on avoirdupois units (a system of weights based on a pound of 16 ounces) and defined as the pressure resulting from a force of one pound-force applied to an area of one square inch. It is used in the United States and to varying degrees in everyday life in Canada, the United Kingdom and maybe some former British Colonies.
fi: Paunaa neliötuumaa kohti käytetään paineen yksikkönä pohjautuen Avoirdupois-järjestelmään (pauna koostuu 16 unssista) ja määritellään yhden paunan aiheuttamana paineena neliötuumalle. Sitä käytetään Yhdysvalloissa ja vaihtelevasti Kanadassa ja Iso Britanniassa ja mahdollisesti entisissä brittiläisissä siirtomaissa.

en: The torr unit was named after the physicist and mathematician Evangelista Torricelli who discovered the principle of the barometer in 1644 and demonstrated the first mercury barometer to the general public. A pressure of 1 torr is approximately equal to one millimeter of mercury, and one standard atmosphere (atm) equals 760 Torr.
fi: Torr-yksikkö on nimetty fyysikko ja matemaatikko Evangelista Torricelli:n mukaan, joka keksi ilmapuntarin toimintaperiaatteen vuonna 1644 ja esitteli julkisesti ensimmäisen elohopeailmapuntarin. Yksi Torr vastaa suunnilleen yhtä elohopeamillimetriä ja yksi vakioilmakehän paine (atm) vastaa 760 Torr:ia

en: Wind speeds in TV or in the news are often provided in km/h.
fi: Tuulen nopeus ilmaistaan televisiossa tai uutisissa usein km/h:na

en: Miles per hour is an imperial unit of speed expressing the number of statute miles covered in one hour.
fi: Mailia tunnissa on nopeuden yksikkö brittiläisessä järjestelmässa ja se ilmaisee yhden tunnin kuluessa taitettujen säädösten mukaisten mailien lukumäärän.

en: Meter per second is <i>the</i> unit typically used by meteorologists to denote wind speeds.
fi: Metriä sekunnissa on säätieteiljöiden käyttämä tuulen nopeutta kuvaava nopeusmittayksikkö

en: The foot per second (pl. feet per second) in the imperial unit system is the counterpart to the meter per second in the International System of Units.
fi: Jalkaa sekunnissa on brittiläisen järjestelmän vastine SI-järjestelmän metriä sekunnissa -nopeusyksikölle.

en: The knot is a unit of speed equal to one international nautical mile (1.852 km) per hour, or approximately 1.151 mph, and sees worldwide use in meteorology and in maritime and air navigation. A vessel travelling at 1 knot along a meridian travels one minute of geographic latitude in one hour.
fi: Solmu-nopeusyksikkö vastaa yhtä merimailia (1.852 km) tunnissa tai karkeasti 1.151 mailia tunnissa. Sitä käytetään yleisesti säätieteessä, merenkulussa ja suunnistuksessa. Alus kulkiessaan 1 solmun nopeudella pituuspiirillä liikkuu yhden minuutin maantieteellistä leveyspiiriä yhdessä tunnissa.

en: 1 millimeter is one thousandth of a meter - the fundamental unit of length in the International System of Units -, or approximately 0.04 inches.
fi: Millimetri on metrin, SI-järjestelmän perusyksikön, tuhannesosa tai karkeasti 0,04 tuumaa.

en: The English word <i>inch</i> comes from Latin <i>uncia</i> meaning <i>one-twelfth part</i> (in this case, one twelfth of a foot). In the past, there have been many different standards of the inch with varying sizes of measure, but the current internationally accepted value is exactly 25.4 millimeters.
fi: Englannin tuumaa tarkoittava sana <i>inch</i> pohjautuu latinakieliseen sanaan <i>uncia</i> ja tarkoittaa kahdestoistaosaa, tässä tapauksessa jalan kahdestoistaosaa. Menneisyydessä tuuma on vaihdellut pituudeltaan, mutta nykyinen kansainvälisesti hyväksytty arvo on 25,4 millimetriä.

en: The meter is the fundamental unit of length in the International System of Units. Originally intended to be one ten-millionth of the distance from the Earth's equator to the North Pole at sea level, its definition has been periodically refined to reflect growing knowledge of metrology (the science of measurement).
fi: Metri on SI-järjestelmän perusyksikkö. Alunperin sen tarkoitus oli olla kymmenesmiljoonasosa matkasta maan päiväntasajalta sen pohjoisnavalle meren korkeudella. Sen määritelmä on aika ajoin tarkentunut heijastaen metrologian (mittaustieteen) lisääntyvää tietoutta.

en: A foot (plural feet) is a unit of length defined as being 0.3048 m exactly and used in the imperial system of units and United States customary units. It is subdivided into 12 inches. The measurement of altitude in the aviation industry is one of the few areas where the foot is widely used outside the English-speaking world.
fi: Jalka-pituusyksikkö on tarkalleen 0,3048 m ja sitä käytetään brittiläisessä mittajärjestelmässä ja Yhdysvalloissa tavanomaisena yksikkönä. Se koostuu 12 tuumasta. Ilmailu on yksi harvoista käyttöaloista, jossa ilmankorkeuden yksikkönä jalka on laajasti käytössä englanninkielisen maailman ulkopuolellakin.

note: * TRANSLATORS: The Summer Simmer Index is similar to the heat * index, but usually used at night because of its better accuracy * at that time.
en: Used in North America, wind chill will be reported for low temperatures and heat index for higher ones. At night, heat index will be replaced by the Summer Simmer Index. For wind chill, wind speeds need to be above 3.0 mph (4.828 km/h) and air temperature below 50.0 °F (10.0 °C). For heat index, air temperature needs to be above 80 °F (26.7 °C) - or above 71.6 °F (22 °C) at night - and relative humidity at least 40%. If these conditions are not met, the air temperature will be shown.
fi: Yhdysvalloissa käytettävä tuulen hyytävyys (wind chill) ilmoitetaan matalille ja lämpöindeksi korkeahkoille lämpötiloille. Öisin lämpöindeksin sijaan käytetään Summer Simmer -indeksiä. Tuulen hyytävyyttä varten tuulen nopeuden on ylitettävä 3 mailia tunnissa (4,828 km/h) ja ilman lämpötilan on alitettava 50,0 °F (10,0 °C). Lämpöindeksiä varten lämpötilan on ylitettävä 80 °F  (26,7 °C) tai 71,6 °F  (22 °C) öisin ja ilman suhteelisen kosteuden on oltava vähintään 40 %. Jos nämä edellytykset eivät täyty ilmoitetaan ilman lämpötila.

en: The Canadian counterpart to the US windchill/heat index, with the wind chill being similar to the previous model but with slightly different constraints. Instead of the heat index <i>humidex</i> will be used. For wind chill to become effective, wind speeds need to be above 2.0 km/h (1.24 mph) and air temperature below or equal to 0 °C (32 °F). For humidex, air temperature needs to be at least 20.0 °C (68 °F), with a dewpoint greater than 0 °C (32 °F). If these conditions are not met, the air temperature will be shown.
fi: Kanadalainen vastine yhdysvaltalaiselle tuulen hyytävyys/lämpöindeksille on tuulen hyytävyyden osalta samankaltainen edellisen mallin kanssa, mutta hieman erilaisin raja-arvoin. Lämpöindeksin sijaan käytetään <i>humidex</i>-indeksiä. Tuuli katsotaan hyytäväksi kun sen nopeus ylittää 2 km/h (1,24 mph) ja ilman lämpötila on 0 °C tai alle sen (32 °F). Humidex-indeksiä varten lämpötilan on oltava vähintään 20 °C (68 °F) ja kastepisteen vähintään 0 °C (32 °F). Jos edellytykset eivät täyty ilmoitetaan ilman lämpötila.

en: This is the model used by the Australian Bureau of Meteorology, especially adapted for the climate of this continent. Possibly used in Central Europe and parts of other continents too, but then windchill and similar values had never gained that much popularity there as in the US or Canada, so information about its usage is scarce or uncertain. It depends on air temperature, wind speed and humidity and can be used for lower and higher temperatures alike.
fi: Tätä mallia käyttää Australian säätieteen toimisto, erityisesti sovellettuna tämän manteren ilmastoon. Sitä saatetaan käyttää Keski-Euroopassa ja osissa muitakin mantereita, mutta tuulen hyytävyys ja vastaavat arvot eivät ole saavuttaneet yhtä suurta suosiota kuin Yhdysvalloissa ja Kanadassa ja siksi tieto sen käytöstä on hajanaista tai epävarmaa. Malli perustuu ilman lämpötilaan, tuulen nopeuteen ja ilman kosteuteen ja sitä voidaan käyttää yhtä hyvin matalille kuin korkeille lämpötiloille.

en: Improvements by Robert G. Quayle and Robert G. Steadman applied in 1998 to earlier experiments/developments by Steadman. This model only depends on wind speed and temperature, not on relative humidity and can be used for both heat and cold stress.
fi: Robert G. Quayle:n ja Robert G. Steadman:in tekemiä parannuksia  sovellettiin vuonna 1998 Steadman:in aikaisempiin kokeisiin ja kehitystyöhön. Tämä malli käyttää ainoastaan tuulen nopeutta ja lämpötilaa eikä suhteellista koseutta. Sillä voidaan käyttää sekä lämpö- että kylmärasituksen mittaamiseen.

en: Choose an icon theme.
fi: Valitse ikoniteema

en: <b>Directory:</b> %s
    
    <b>Author:</b> %s
    
    <b>Description:</b> %s
    
    <b>License:</b> %s
fi: <b>Hakemisto</b> %s
    
    <b>Tekijä</b> %s
    <b>Kuvaus</b> %s
    
    <b>Lisenssi</b> %s

en: A more calendar-like view, with the days in columns and the daytimes (morning, afternoon, evening, night) in rows.
fi: Kalenteria enemmän muistuttava näkymä, jossa päivät ovat srakkeissa ja vuorokaudenajat (aamu, päivä, ilta, yö) riveillä.

en: Shows the forecasts in a table with the daytimes (morning, afternoon, evening, night) in columns and the days in rows.
fi: Näyttää ennusteet taulukkona, vuorokaudenajat (aamu, päivä, ilta, yö) sarakkeissa ja päivät riveillä.

en: Met.no provides forecast data for up to %d days in the future. Choose how many days will be shown in the forecast tab in the summary window. On slower computers, a lower number might help against lags when opening the window. Note however that usually forecasts for more than three days in the future are unreliable at best ;-)
fi: Met.no tarjoaa säätietoja aina %d päivälle tulevaisuuteen. Valitse kuinka monta päivää näytetään ennustevälilehdellä yhteenvetoikkunassa. Hitaahkoilla koneilla pieni lukumäärä voi vähentää viivettä ikkunaa avattaessa. On syytä huomata yli kolme päivää pitempien ennusteiden olevan parhaimmillaankin epäluotettavia :)

en: Select font
fi: Valitse fontti

note: TRANSLATORS: Fallback value, usually never shown.
en: Choose the value to add to the list below. Values can be added more than once.
fi: Valitse alla olevaan luetteloon lisättävä arvo. Arvoja voi lisätä useammin kuin kerran.

en: Air temperature, sometimes referred to as dry-bulb temperature. Measured by a thermometer that is freely exposed to the air, yet shielded from radiation and moisture.
fi: Ilman lämpötila, joskus ilmaistu dry-bulb -lämpötilana, jonka mittaus tapahtuu väljässä kuivassa ilmassa säteilyltä suojassa.

en: The weight of the air that makes up the atmosphere exerts a pressure on the surface of the Earth, which is known as atmospheric pressure. To make it easier to compare the value to other values for locations with different altitudes, atmospheric pressure is adjusted to the equivalent sea-level pressure and called barometric pressure. Rising barometric pressures generally indicate an improvement in weather conditions, while falling pressures mean deterioration.
fi: Ilmakehän painosta seuraa ilman maapallon pintaan kohdistama paine, jota kutsutaan ilmanpaineeksi. Eri sijaintien arvojen vertailun helpottamiseksi eri korkeuksilla ilmanpaine korjataan vastaamaan painetta merenpinnan tasolla ja sitä kutsutaan barometriseksi ilmanpaineeksi. Kohoava ilmanpaine yleensä ennakoi säätilan kohenemista ja laskeva heikkenevää säätä.

en: Nowadays wind speed/velocity is measured using an anemometer (Greek <i>anemos</i>, meaning <i>wind</i>) in 10 m (33 ft) height. Anemometers usually measure either wind speed or pressure, but will provide both values as they are closely related to and can be deduced from each other.
fi: Nykyään tuulen nopeutta mitataan anemometrillä (kreikaksi  sana <i>anemos</i> tarkoittaa <i>tuulta</i>) 10 m (33 ft) korkeudella. Anemometri mittaa yleensä tuulen nopeutta tai painetta, mutta tarjoaa kummatkin arvot koska ne ovat läheisiä ja ne voidaan laskea toinen toisistaan.

en: Invented by Sir Francis Beaufort in 1805, this empirical scale on wind speed is based on people's observations of specific land or sea conditions, denoting these conditions with numbers from 0 (calm) to 12 (hurricane).
fi: Sir Francis Beaufortin vuonna 1805 keksimänä tämä brittiläinen tuulennopeusasteikko perustuu ihmisen havaintoihin maa- ja meriolosuhteissa, osoittaen ne numeroarvoilla 0:sta (tyyntä) 12:aan (hirmumyrsky).

en: This gives the cardinal direction (North, East, South, West) the wind is coming from.
fi: Tämä kertoo tuulen tulosuunnan pääilmansuunniitai (pohjoinen, itä, etelä, länsi).

en: This gives the direction the wind is coming from in azimuth degrees (North = 0°, East = 90°, South = 180° and West = 270°).
fi: Tämä kertoo tuulen tulosuunnan atsimuutti-asteina (pohjoinen=0°, itä=90°, etelä=180° ja länsi=270°)

en: Humidity is defined as the amount of water vapor in the air and increases the possibility of precipitation, fog and dew. While absolute humidity is the water content of air, relative humidity gives (in %) the current absolute humidity relative to the maximum for that air temperature and pressure.
fi: Ilmankosteus määritellään vesihöyryn määränä ilmassa ja sen lisääntyminen lisää sateen, sumun ja kasteen todennäköisyyttä. Absoluuttisen kosteuden ilmaistessa ilman vesipitoisuuden suhteellinen ilmankosteus %:na ilmaistuna kertoo absoluuttisen kosteuden suhteen sen enimmäismäärään ilman lämpötilaan  ja ilmanpaineeseen nähden.

en: This is the temperature to which air must be cooled to reach 100% relative humidity, given no change in water content. Reaching the dew point halts the cooling process, as condensation occurs which releases heat into the air. A high dew point increases the possibility of rain and severe thunderstorms. The dew point allows the prediction of dew, frost, fog and minimum overnight temperature, and has influence on the comfort level one experiences.
    
    <b>Note:</b> This is a calculated value not provided by met.no.
fi: Tämä on lämpötila johon ilman on jäähdyttävä saavuttaakseen 100 % suhteellisen ilmankosteuden, vesipitoisuuden pysyessä muuttumattomana. Kastepisteen saavuttaminen pysäyttää jäähtymisen tiivistymisen tapahtuessa ja lämmön lakatessa vapautumisen ilmaan. Korkea kastepiste kohottaa sateen ja voimakkaan ukkosmyrskyn todennäköisyyttä. Kastepiste auttaa ennustamaan kastetta, pakkasta ja yön alimman lämpötilan. Se vaikuttaa myös koettuun sään miellyttävyyteen. 
    
    <b>Huomio:</b> Tämä arvo on laskettu eikä met.no:n toimittama tieto.

en: Also known as <i>felt temperature</i>, <i>effective temperature</i>, or what some weather providers declare as <i>feels like</i>. Human temperature sensation is not only based on air temperature, but also on heat flow, physical activity and individual condition. While being a highly subjective value, apparent temperature can actually be useful for warning about extreme conditions (cold, heat).
    
    <b>Note:</b> This is a calculated value not provided by met.no. You should use a calculation model appropriate for your local climate and personal preferences on the units page.
fi: Tunnetaan myös <i>koettuna lämpötilana</i>, <ii>efektiivisenä lämpötilana</i> tai joidenkin säätietojen tarjoajien mukaan <i>tuntuu kuin</i> -lämpötilana. Ihmisen lämpötilakokemus ei perustu yksin lämpötilaan vaan myös lämmön kulkeutumiseen, liikuntaan ja yksilölliseen kuntoon. Vaikka koettu lämpötila voi olla hyvin yksilöllistä se voi olla hyödyksi varoitettaessa ääriolosuhteista (kylmä, kuuma).
    
    <b>Huomio</b> Tämä arvo on laskettu eikä met.no:n toimittama tieto. Paikalliseen ilmastoon ja henkilökohtaisiin mieltymyksiin perustuvan mallin valitseminen mittayksiköt-sivulla on suositeltavaa.

en: This gives the low-level cloud cover in percent. According to WMO definition, low-level clouds can be found at altitudes below 4,000 m (13,000 ft), or 5,000 m (16,000 ft) at the equator, though their basis often lie below 2,000 m (6,500 ft). They are mainly composed of water droplets or ice particles and snow, when temperatures are cold enough.
fi: Tämä ilmaisee alapilvien peittävyyden prosentteina. WMO-määritelmän mukaan alapilviä esiintyy alle 4.000 m (13.000 ft)  tai päiväntasaajalla alle 5.000 m (16.000 ft) korkeudessa, joskin niiden alaosa on usein alle 2.000 m (6.500 ft) korkeudessa. Ne koostuvat pääasiassa vesipisaroista, jäähiukkasista ja lumesta riittävän kylmässä.

en: This specifies the mid-level cloud cover in percent. According to WMO definition, mid-level clouds form in heights of 4,000-8,000 m (13,000-26,000 ft), or 5,000-10,000 m (16,000-33,000 ft) at the equator. Like their low-level cousins, they are principally composed of water droplets. When temperatures get low enough, ice particles can replace the droplets.
fi: Tämä ilmaisee keskipilvien peittävyyden prosentteina. WMO-määritelmän mukaisesti keskipilvet muodostuvat 4.000-8.000 m (13.000-26.000 ft) korkeudessa tai 5.000-10.000 m (16.000-33.000 ft) korkeudessa päiväntasaajalla. Kuten alapilvet ne koostuvat pääasiassa vesipisaroista. Lämpötilan laskiessa vesipisarat voivat korvautua jäähiukkasilla.

en: This reports the high-level cloud cover in percent. According to WMO definition, high-level clouds can be found in altitudes of 8,000 to 15,000 m (26,000 to 49,000 ft), or 10,000 m-18,000 m (33,000-59,000 ft) at the equator, where temperatures are so low that they are mainly composed of ice crystals. While typically thin and white in appearance, they can be seen in a magnificent array of colors when the sun is low on the horizon.
fi: Tämä ilmaisee yläpilvien peittävyyden prosentteina. WMO-määritelmän mukaisesti yläpilviä esiintyy 8.000-15.000 m (26.000-49.000 ft) korkeudessa ja päiväntasaajalla 10.000-18.000 m (33.000-59.000 ft) korkeudessa,  jossa ne alhaisen lämpötilan johdosta koostuvat pääasiassa jäähiukkasista. Vaikka ne yleensä ovat ohuen ja valkoisen näköisiä ne voivat autingon ollessa matalalla loistaa mahtavissa väreissä.

en: Cloudiness, or cloud cover, defines the fraction of the sky obscured by clouds when observed from a given location. Clouds are both carriers of precipitation and regulator to the amount of solar radiation that reaches the surface. While during daytime they reduce the temperature, at night they have the opposite effect, as water vapor prevents long-wave radiation from escaping into space. Apart from that, clouds reflect light to space and in that way contribute to the cooling of the planet.
fi: Pilvisyys tai pilvipeitto ilmaisee taivaankannen näkymättömissä olevan osuuden tietyssä paikassa. Pilvet sekä kuljettavat sadetta että säätelevät maan pinnalle yltävää säteilyä. Päivällä ne laskevat lämpötilaa ja yölla kohottavat sitä vesihöyryn estäessä pitkäaaltoisen säteilyn karkaamisen avaruuteen. Tämän lisäksi pilvet heijastavat valoa avaruuteen ja siten myötävaikuttavat planeetan jäähtymiseen.

en: Fog is a type of low-lying stratus cloud, with the moisture in it often generated locally such as from a nearby lake, river, ocean, or simply moist ground, that forms when the difference between temperature and dew point is below 2.5 °C (4 °F), usually at a relative humidity of 100%. Fog commonly produces precipitation in the form of drizzle or very light snow and reduces visibility to less than 1 km (5/8 statute mile).
fi: Sumu on matalalla esiintyvä stratus-pilvilaji, jonka sisältämä kosteus on peräisin paikallisesta lähteestä kuten joesta, valtamerestä tai vain kosteasta maasta kun lämpötilan ja kastepisteen välinen lämpötilaero on alle 2,5 °C (4 °F), yleensä 100 % suhteellisen ilmankosteuden vallitessa. Sumu tuottaa yleisesti sadetta tihkun tai kevyen lumen muodossa ja laskee näkyvyyden alle 1 km (5/8 säädöksen mukaiseen mailiin)

en: The amount of rain, drizzle, sleet, hail, snow, graupel and other forms of water falling from the sky over a specific period.
    
    The values reported by met.no are those of precipitation in the liquid state - or in other words: of rain -, so if snow is expected (but not sleet), then the amount of snow will be <i>guessed</i> by multiplying the original value by a ratio dependent on the air temperature:
    
    <tt><small>                   T &lt; -11.1 °C (12 °F) =&gt; 1:12
    -11.1 °C (12 °F) &lt; T &lt;  -4.4 °C (24 °F) =&gt; 1:10
     -4.4 °C (24 °F) &lt; T &lt;  -2.2 °C (28° F) =&gt; 1:7
     -2.2 °C (28 °F) &lt; T &lt;  -0.6 °C (31 °F) =&gt; 1:5
     -0.6 °C (31 °F) &lt; T                    =&gt; 1:3
    
    </small></tt>Example: If temperature is -5 °C (12 °F), then snow density will be low and a rain to snow ratio of 1:10 will be used for calculation. Assuming the reported value is 5 mm, then the calculated amount of snow precipitation is 50 mm.
    
    <b>Note</b>: While air temperature is an important factor in this calculation, there are other influencing factors that the plugin doesn't know about like the type of snow and ground temperature. Because of that, these rules will only lead to rough estimates and may not represent the real amount of snow.
fi: Taivaalta tulevan sateen, tihkusateen, räntäsateen, rakeiden, lumen, lumirakeiden ja muun sateen määrä tietyllä aikavälillä.
    
    Met.no:n ilmoittamat arvot ovat sademääriä nestemäärinä tai vesisateena - joten jos lunta on odotettavissa (mutta ei räntää) lumen määrä <i>arvataan</i> kertomalla alkuperäinen arvo ilman lämpötilaan sidoksissa olevalla kertoimella.
    
    <tt><small> T &lt; -11,1 °C (12 °F) =&gt; 1:12
     -11,1 °C (12 °F) &lt; T &lt; -4,4 °C (24 °F) =&gt; 1:10
     -4,4 °C (24 °F) &lt; T &lt; -2,2 °C (28° F) =&gt; 1:7
     -2,2 °C (28 °F) &lt; T &lt; -0,6 °C (31 °F) =&gt; 1:5
     -0,6 °C (31 °F) &lt; T =&gt; 1:3
    
     </small></tt> Esimerkiksi lämpötilan ollessa -5 °C (12 °F) on lumen tiheys alhainen ja suhdelukua 1:10 käytetään laskelmassa. Olettaen ilmoitetun arvon olevan 5 mm laskelmallisesti lumen määrä on 50 mm.
    
    <b>Huomio</b> Vaikka ilman lämpötila on tärkeä tekijä tässä laskelmassa muitakin lisäosalle tuntemattomia asiaan vaikuttavia tekijöitä on olemassa, kuten lumen laatu ja maan pinnan lämpötila. Tästä johtuen nämä laskusäännöt johtavat vain karkeisiin arvioihin eivätkä välttämättä kerro todellista lumimäärää.

en: Labels to d_isplay
fi: Näytettävät nimikkeet

en: North
fi: Pohjoinen

en: North-East
fi: Koillinen

en: East
fi: Itä

en: South-East
fi: Kaakko

en: South
fi: Etelä

en: South-West
fi: Lounas

en: West
fi: Länsi

en: North-West
fi: Luode

en: kt
fi: kn

en: Results
fi: Tulokset

en: Searching...
fi: Etsitään...

en: Search location
fi: Etsi paikkakunta

en: Cancel
fi: Peru

en: Enter a city name or address
fi: Syötä kaupunki tai osoite

en: Search
fi: Etsi

note: * TRANSLATORS: Latitude and longitude are known from the * search results, but not the location name. The user shall * give the place a name.
en: Unnamed place
fi: Nimeämätön paikka

en: Coordinates
fi: Koordinaatit

en: Altitude
fi: Korkeus

en: Latitude
fi: Leveysaste

en: Longitude
fi: Korkeusaste

note: TRANSLATORS: Please use as many \t as appropriate to align the date/time values as in the original.
en: 
    Downloads
fi: 
    Lataukset

en: 	Weather data:
    	Last:	%s
    	Next:	%s
    	Current failed attempts: %d
fi: ⇥Säätiedot:
    ⇥Viimeinen:⇥%s
    
    ⇥Seuraava:⇥%s
    
    ⇥Epäonnistuneet yritykset: %d

en: 	Astronomical data:
    	Last:	%s
    	Next:	%s
    	Current failed attempts: %d
fi: Säätieteelliset arvot
    Viimeinen %s
    Seuraava %s
    Epäonnistuneet yritykset: %d

note: calculation times
en: 
    Times Used for Calculations
fi: 
    Laskennassa käytetyt ajat

en: 	Temperatures, wind, atmosphere and cloud data calculated
    	for:		%s
fi: Lämpötilat, tuuli-, ilmakehä- ja pilvitiedot laskettu ajalle %s

en: 
    	Precipitation and the weather symbol have been calculated
    	using the following time interval:
    	Start:	%s
    	End:	%s
fi: 
    Sademäärä ja sääsymboli on laskettu käyttäen aikaväliä
    Alku %s Loppu %s

note: sun and moon
en: 
    Astronomical Data
fi: 
    Tähtitieteellinen aineisto

en: 	Sunrise:		The sun never rises today.
fi: Auringonnousu Aurinko ei nouse tänään lainkaan

en: 	Sunset:		The sun never sets today.
fi: Auringonlasku Aurinko ei laske tänään lainkaan

en: 	Sunrise:		%s
fi: Auringonnousu %s

en: 	Sunset:		%s
fi: Auringonlasku %s

en: 	Moon phase:	%s
fi: Kuun vaihe %s

en: 	Moon phase:	Unknown
fi: Kuun vaihe Tuntematon

en: 	Moonrise:	The moon never rises today.
fi: Kuunnousu Kuu ei nouse tänään lainkaan

en: 	Moonset:	The moon never sets today.
fi: Kuunlasku Kuu ei laske tänään lainkaan

en: 	Moonrise:	%s
fi: Kuunnousu %s

en: 	Moonset:	%s
fi: Kuunlasku %s

en: 	Data not available, will use sane default values for night and day.
fi: Tieto ei ole saatavilla. Käytetään kohtuullisia oletuksia yölle ja päivälle.

note: temperatures
en: 
    Temperatures
fi: 
    Lämpötilat

en: Temperature
fi: Lämpötila

en: Dew point
fi: Kastepiste

en: Apparent temperature
fi: Koettu lämpötila

note: wind
en: 
    Wind
fi: 
    Tuuli

en: 	Speed: %s %s (%s on the Beaufort scale)
fi: Nopeus: %s %s (%s Beaufort-asteikolla)

en: 	Direction: %s (%s%s)
fi: ⇥Suunta: %s (%s%s)

note: precipitation
en: 
    Precipitation
fi: 
    Sademäärä

en: Precipitation amount
fi: Sademääräsumma

note: atmosphere
en: 
    Atmosphere
fi: 
    Ilmakehä

en: Barometric pressure
fi: Ilmanpaine merenpinnassa

en: Relative humidity
fi: Suhteellinen kosteus

note: clouds
en: 
    Clouds
fi: 
    Pilviä

en: Fog
fi: Sumua

en: Low clouds
fi: Alapilviä

en: Middle clouds
fi: Keskipilviä

en: High clouds
fi: Yläpilviä

en: Cloudiness
fi: Pilvisyys

en: 
    Credits
fi: 
    Ansiot

en: 	Encyclopedic information partly taken from
fi: Tietosanakirjalainaukset tehty osittain lähteestä

en: 
    	Elevation and timezone data provided by
fi: 
    Korkeus- ja aikavyöhyketiedot peräisin lähteestä

en: 
    	Weather and astronomical data from
fi: 
    Sää- ja tähtitieteellinen aineisto lähteestä

en: The Norwegian Meteorological Institute
fi: Norjan säätieteen laitos

en: Today
fi: Tänään

en: Tomorrow
fi: Huomenna

note: TRANSLATORS: Please use spaces as needed or desired to properly align the values; Monospace font is enforced with <tt> tags for alignment, and the text is enclosed in <small> tags because that looks much better and saves space.
en: <b>Times used for calculations</b>
fi: <b>Laskelmassa käytetyt ajat</b>

en: <tt><small>Interval start:       %s</small></tt>
fi: <tt><small>ajanjakson alku %s</small></tt>

en: <tt><small>Interval end:         %s</small></tt>
fi: <tt><small>ajanjakson loppu: %s</small></tt>

en: <tt><small>Data calculated for:  %s</small></tt>
fi: <tt><small>Tiedot laskettu: ajalle %s</small></tt>

en: <b>Temperatures</b>
fi: <b>Lämpötilat</b>

en: <tt><small>Dew point:            %s%s%s</small></tt>
fi: <tt><small>Kastepiste: %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Apparent temperature: %s%s%s</small></tt>
fi: <tt><small>Koettu lämpötila: %s%s%s</small></tt>

en: <b>Atmosphere</b>
fi: <b>Ilmakehä</b>

en: <tt><small>Barometric pressure:  %s%s%s</small></tt>
fi: <tt><small>Ilmanpaine merenpinnassa: %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Relative humidity:    %s%s%s</small></tt>
fi: <tt><small>Suhteellinen ilmankosteus: %s%s%s</small></tt>

en: <b>Precipitation</b>
fi: <b>Sademäärä</b>

en: <tt><small>Amount:        %s%s%s</small></tt>
fi: <tt><small>Määrä: %s%s%s</small></tt>

en: <b>Clouds</b>
fi: <b>Pilviä</b>

note: TRANSLATORS: Clouds percentages are aligned to the right in the tooltip, the %5s are needed for that and are used both for rounded and unrounded values.
en: <tt><small>Fog:           %5s%s%s</small></tt>
fi: <tt><small>Sumua: %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Low clouds:    %5s%s%s</small></tt>
fi: <tt><small>Alapilviä: %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Middle clouds: %5s%s%s</small></tt>
fi: <tt><small>Keskipilviä: %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>High clouds:   %5s%s%s</small></tt>
fi: <tt><small>Yläpilviä: %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Cloudiness:    %5s%s%s</small></tt>
fi: <tt><small>Pilvisyys: %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Sunrise: The sun never rises this day.</small></tt>
fi: <tt><small>Auringonnousu. Aurinko ei laske tänään lainkaan.</small></tt>

en: <tt><small>Sunset: The sun never sets this day.</small></tt>
fi: <tt><small>Auringonlasku. Aurinko ei laske tänään lainkaan.</small></tt>

en: <tt><small>Sunrise: %s</small></tt>
fi: <tt><small>Auringonnous: %s</small></tt>

en: <tt><small>Sunset:  %s</small></tt>
fi: <tt><small>Auringonlasku: %s</small></tt>

en: <tt><small>Moon phase: %s</small></tt>
fi: <tt><small>Kuun vaihe: %s</small></tt>

en: <tt><small>Moon phase: Unknown</small></tt>
fi: <tt><small>Kuun vaihe: Tuntematon</small></tt>

en: <tt><small>Moonrise: The moon never rises this day.</small></tt>
fi: <tt><small>Kuunnousu: Kuu ei nouse tänään lainkaan.</small></tt>

en: <tt><small>Moonset: The moon never sets this day.</small></tt>
fi: <tt><small>Kuunlasku: Kuu ei laske tänään lainkaan.</small></tt>

en: <tt><small>Moonrise: %s</small></tt>
fi: <tt><small>Kuunnousu: %s</small></tt>

en: <tt><small>Moonset:  %s</small></tt>
fi: <tt><small>Kuunlasku:: %s</small></tt>

note: daytime headers
en: Morning
fi: Aamu

en: Afternoon
fi: Iltapäivä

en: Evening
fi: Ilta

en: Night
fi: Yö

en: Weather Report
fi: Säätiedotus

en: Please set a location in the plugin settings.
fi: Aseta paikkakunta lisäosan asetuksiin.

en: Currently no data available.
fi: Tietoa ei ole tällä hetkellä saavissa.

en: _Forecast
fi: _Ennuste

en: _Details
fi: _Yksityiskohdat

note: TRANSLATORS: Moon phases
en: New moon
fi: Uusikuu

en: Waxing crescent
fi: Kasvava kuunsirppi

en: First quarter
fi: Ensimmäinen neljännes

en: Waxing gibbous
fi: Kasvava puolikuu

en: Full moon
fi: Täysikuu

en: Waning gibbous
fi: Pienenevä puolikuu

en: Third quarter
fi: Kolmas neljännes

en: Waning crescent
fi: Pienenevä kuunsirppi

note: * TRANSLATORS: How these symbols are named and defined is explained at * http://om.yr.no/forklaring/symbol/ and https://api.met.no/faq.html#symbols. * To be more concise / shorter, the plugin uses names that deviate a bit from yr.no, so that * they fit well in the tooltip, forecast tab etc. * * More
en: Sunny
fi: Aurinkoista

en: Clear
fi: Selkeää

en: Lightly cloudy
fi: Kevyttä pilvisyyttä

en: Partly cloudy
fi: Osittain pilvistä

en: Cloudy
fi: Pilvistä

note: * http://www.theweathernetwork.com/weathericons/?product=weathericons&pagecontent=index: *   "Showers – Some sun is expected, interspersed with showers from *    time to time. As opposed to rain, showers describe liquid *    precipitation that can vary greatly in intensity over a short *    amount o
en: Rain showers
fi: Sadekuuroja

note: * http://www.theweathernetwork.com/weathericons/?product=weathericons&pagecontent=index: *   "Thunder Showers - Intermittent rain showers with thunder and lightning, generally *    short-lived."
en: Thunder showers
fi: Ukkoskuuroja

note: Analogues to "Rain showers"
en: Sleet showers
fi: Räntäkuuroja

en: Snow showers
fi: Lumikuuroja

note: It's raining, usually incessantly, but not heavily.
en: Light rain
fi: Kevyttä sadetta

note: Heavy, usually incessant rain. met.no now uses "heavy rain", but personally I find light * rain and rain somewhat better. Symbol names indicate this is the way met.no did it some * time ago.
en: Rain
fi: Sadetta

en: Rain with thunder
fi: Ukkossateita

note: Sleet is a mixture of rain and snow, but it's not hail.
en: Sleet
fi: Räntäsadetta

en: Snow
fi: Lumisadetta

note: * http://en.wikipedia.org/wiki/Thundersnow: *   "Thundersnow, also known as a winter thunderstorm or a thunder snowstorm, is a relatively *    rare kind of thunderstorm with snow falling as the primary precipitation instead of *    rain. It typically falls in regions of strong upward motion within t
en: Thundersnow
fi: Ukkoslumisadetta

note: Same as symbols 1-15, but with thunder
en: Sleet showers with thunder
fi: Ukkosräntäkuuroja

en: Snow showers with thunder
fi: Ukkoslumikuuroja

en: Light rain with thunder
fi: Kevyttä ukkossadetta

en: Sleet with thunder
fi: Ukkosräntäsadetta
