Xfce Panel Plugins - en to fr translation catalogue (283 entries)

en: Weather Update
fr: Mise à jour météo

en: Show current weather conditions
fr: Afficher les conditions météos actuelles

en: _Help
fr: Aid_e

en: _Close
fr: _Fermer

en: Location _name:
fr: _Nom de l’emplacement :

en: Latitud_e:
fr: Latitud_e :

en: L_ongitude:
fr: L_ongitude :

en: Altitu_de:
fr: Altitu_de :

en: _Timezone:
fr: Fuseau _horaire :

en: Latitude specifies the north-south position of a point on the Earth's surface. If you change this value manually, you need to provide altitude and timezone manually too.
fr: La latitude spécifie la position nord-sud d’un point sur la surface de la Terre. Si vous modifiez cette valeur manuellement, vous devez également fournir une altitude et un fuseau horaire manuellement.

en: Longitude specifies the east-west position of a point on the Earth's surface. If you change this value manually, you need to provide altitude and timezone manually too.
fr: La longitude spécifie la position est-ouest d’un point sur la surface de la Terre. Si vous modifiez cette valeur manuellement, vous devez également fournir une altitude et un fuseau horaire manuellement.

en: For locations outside Norway the elevation model that's used by the met.no webservice is not very good, so it's usually necessary to specify the altitude as an additional parameter, otherwise the reported values will not be correct.
    
    The plugin tries to auto-detect the altitude using the GeoNames webservice, but that might not always be correct too, so you can change it here.
    
    Altitude is given in meters above sea level, or alternatively in feet by changing the unit on the units page. It should match the real value roughly, but small differences will have no influence on the weather data. Inside Norway, this setting has no effect at all.
fr: Pour les emplacements en dehors de la Norvège, le modèle d’élévation qui est utilisé par le service Web met.no n’est pas très bon et il est généralement nécessaire de spécifier l’altitude en tant que paramètre supplémentaire, sinon les valeurs rapportées ne seront pas correctes.
    
    Le greffon tente de détecter automatiquement l’altitude en utilisant le service Web GeoNames, mais cela pourrait ne pas toujours être correct non plus, c’est pourquoi vous pouvez la modifier ici.
    
    L’altitude est donnée en mètres au dessus du niveau de la mer, ou encore en pieds en changeant l’unité sur la page des unités. Elle doit correspondre approximativement à la valeur réelle, mais de petites différences n’auront aucune influence sur les données météorologiques. À l’intérieur de la Norvège, ce paramètre n’a aucun effet du tout.

en: feet
fr: pieds

en: If the chosen location is not in your current timezone, then it is necessary to <i>put</i> the plugin into that other timezone for the times to be shown correctly. The proper timezone will be auto-detected via the GeoNames web service, but you might want to correct it if necessary.
    Leave this field empty to use the timezone set by your system. Invalid entries will cause the use of UTC time, but that may also depend on your system.
fr: Si l’emplacement choisi n’est pas dans votre fuseau horaire actuel, il est nécessaire de <i>passer</i> le greffon dans un autre fuseau horaire pour que les heures soient affichées correctement. Le fuseau horaire approprié sera automatiquement détecté via le service Web GeoNames, mais vous pouvez le corriger si nécessaire.
    Laisser ce champ vide pour utiliser le fuseau horaire défini par votre système. Les entrées non valides provoqueront l’utilisation de l’heure UTC, mais cela aussi peut dépendre de votre système.

en: Change the name for the location to your liking. It is used for display and does not affect the location parameters in any way.
fr: Changer le nom de l’emplacement à votre convenance. Il est utilisé pour l’affichage et n’affecte nullement les paramètres de localisation.

en: Change...
fr: Modifier…

en: Search for a new location and auto-detect its parameters.
fr: Rechercher un nouvel emplacement et détecter automatiquement ses paramètres.

en: Please change location name to your liking and correct alltitude and timezone if they are not auto-detected correctly.
fr: Veuillez modifier le nom de l’emplacement à votre convenance et corriger l’altitude et le fuseau horaire s’ils ne sont pas auto-détectés correctement.

en: _Location
fr: _Emplacement

en: _Temperature:
fr: _Température :

en: Barometric _pressure:
fr: _Pression barométrique :

en: _Wind speed:
fr: Vitesse du _vent :

en: Prec_ipitations:
fr: Préc_ipitations :

en: Apparent te_mperature:
fr: Te_mpérature apparente :

en: Inches of mercury (inHg)
fr: Pouces de mercure (inHg)

en: Pound-force per square inch (psi)
fr: Livre par pouce carré (psi)

en: Kilometers per hour (km/h)
fr: Kilomètres par heure (km/h)

en: Miles per hour (mph)
fr: Miles par heure (mph)

en: Meters per second (m/s)
fr: Mètres par seconde (m/s)

en: Feet per second (ft/s)
fr: Pieds par seconde (ft/s)

en: Knots (kt)
fr: Nœuds (kt)

en: Millimeters (mm)
fr: Millimètres (mm)

en: Inches (in)
fr: Pouces (in)

en: Meters (m)
fr: Mètres (m)

en: Feet (ft)
fr: Pieds (ft)

en: Windchill/Heat index
fr: Refroidissement éolien / indice de chaleur

en: Windchill/Humidex
fr: Refroidissement éolien / Humidex

en: _Units
fr: _Unités

en: Available icon themes are listed here. You can add icon themes to $HOME/.config/xfce4/weather/icons (or the equivalent directory on your system). Information about how to create or use icon themes can be found in the README file. New icon themes will be detected every time you open this config dialog.
fr: Les thèmes d’icônes disponibles sont listés ici. Vous pouvez ajouter des thèmes d’icônes dans $HOME/.config/xfce4/weather/icons (ou le répertoire équivalent sur votre système). Les informations sur la façon de créer ou d’utiliser des thèmes d’icônes peuvent être trouvées dans le fichier README. Les nouveaux thèmes d’icônes seront détectés à chaque fois que vous ouvrirez cette boîte de dialogue de configuration.

en: _Icon theme:
fr: Thème d’_icônes :

en: Open the user icon themes directory in your file manager, creating it if necessary.
fr: Ouvrir le répertoire des thèmes d’icônes de l’utilisateur dans votre gestionnaire de fichiers, le créer si nécessaire.

en: Use only a single _panel row
fr: Utiliser une seule ligne du _tableau de bord

en: Check to always use only a single row on a multi-row panel and a small icon in deskbar mode.
fr: Cocher pour toujours utiliser une seule ligne sur un tableau de bord multi-lignes et une petite icône en mode barre du bureau.

en: _Tooltip style:
fr: Style d’info_bulle :

en: Choose your preferred tooltip style. Some styles give a lot of useful data, some are clearer but provide less data on a glance.
fr: Choisir votre style d’info-bulle préféré. Certains styles donnent beaucoup d’informations utiles, d’autres sont plus clairs mais fournissent moins de données en un coup d’œil.

en: Verbose
fr: Verbeux

en: _Forecast layout:
fr: Mise en page des _prévisions :

en: Days in columns
fr: Jours en colonne

en: Days in rows
fr: Jours en ligne

en: _Number of forecast days:
fr: _Nombre de jours de prévision :

en: _Round values
fr: Valeurs a_rrondies

en: _Appearance
fr: _Apparence

en: Font and color:
fr: Police et couleur :

en: These are the values that will be shown in the scrollbox. Select a single value here and click the appropriate button to remove it or move it up and down in the list.
fr: Ce sont les valeurs qui seront affichées dans la zone de défilement. Sélectionner une valeur unique ici et cliquer sur le bouton approprié pour la supprimer ou la déplacer vers le haut et vers le bas dans la liste.

en: Move the selected value up in the list of labels to display.
fr: Monter la valeur sélectionnée dans la liste des étiquettes à afficher.

en: Move the selected value down in the list of labels to display.
fr: Descendre la valeur sélectionnée dans la liste des étiquettes à afficher.

note: * TRANSLATORS: The abbreviations in parentheses will be shown in * the scrollbox together with the values. Keep them in sync with * those in make_label() in weather.c. Some of them may be * standardized internationally, like CL, CM, CH, and you might * read that up somewhere and decide whether you w
en: Temperature (T)
fr: Température (T)

en: Barometric pressure (P)
fr: Pression barométrique (P)

en: Wind speed (WS)
fr: Vitesse du vent (VV)

en: Wind speed - Beaufort scale (WB)
fr: Vitesse du vent - échelle de Beaufort (VB)

en: Wind direction (WD)
fr: Direction du vent (DV)

en: Wind direction in degrees (WD)
fr: Direction du vent en degrés (DV)

en: Humidity (H)
fr: Humidité (H)

en: Dew point (D)
fr: Température de rosée (TR)

en: Apparent temperature (A)
fr: Température apparente (A)

en: Low clouds (CL)
fr: Nuages bas (NB)

en: Middle clouds (CM)
fr: Nuages moyens (NM)

en: High clouds (CH)
fr: Nuages hauts (NH)

en: Cloudiness (C)
fr: Couverture nuageuse (CN)

en: Fog (F)
fr: Brouillard (B)

en: Precipitation (R)
fr: Précipitations (Pr)

en: Add the selected value to the labels that should be displayed in the scrollbox.
fr: Ajouter la valeur sélectionnée aux étiquettes qui doivent être affichées dans la zone de défilement.

en: Select a value in the list of labels to display and click this button to remove it.
fr: Sélectionner une valeur dans la liste des étiquettes à afficher et cliquer sur ce bouton pour la supprimer.

en: Li_nes:
fr: Lig_nes :

en: Decide how many values should be shown at once in the scrollbox. You can choose a smaller font or enlarge the panel to make more lines fit.
fr: Décider combien de valeurs doivent apparaître en même temps dans la zone de défilement. Vous pouvez choisir une police plus petite ou agrandir le tableau de bord pour faire apparaître plus de lignes.

en: Hide the scrollbox to save valuable space on the panel. Most interesting information is also provided in the tooltip - provided you choose an appropriate tooltip style - that is shown when hovering over the icon.
fr: Masquer la zone de défilement pour économiser de l’espace sur le tableau de bord. Les informations les plus intéressantes figurent également dans l’info-bulle - à condition de choisir un style d’info-bulle approprié - qui est affichée lors du survol de l’icône.

en: <b>Show scrollbox</b>
fr: <b>Afficher la boîte de défilement</b>

en: Select _font
fr: Sélectionner la _police

en: Choose a font you like and set it to a smaller or larger size. Middle-click on the button to unset the font and use your theme's default.
fr: Choisir une police que vous aimez et la régler sur une taille plus petite ou plus grande. Cliquer sur le bouton du milieu pour enlever la police et utiliser votre thème par défaut.

en: There may be problems with some themes that cause the scrollbox text to be hardly readable. If this is the case or you simply want it to appear in another color, then you can change it using this button. Middle-click on the button to unset the scrollbox text color.
fr: Il peut y avoir des problèmes avec certains thèmes qui rendent le texte de la zone de défilement difficile à lire. Si c’est le cas ou si vous voulez simplement qu’il apparaisse dans une autre couleur, vous pouvez le modifier à l’aide de ce bouton. Cliquer avec le bouton du milieu pour enlever la couleur du texte de la zone de défilement.

en: Animate transitions between labels
fr: Animer les transitions entre les étiquettes

en: Scroll the current displayed value(s) out and the new value(s) in instead of simply changing them. Uncheck this option if you find the animation too distracting.
fr: Faire défiler la ou les valeurs dans la zone de défilement au lieu de simplement les remplacer. Décocher cette option si vous trouvez l’animation trop distrayante.

en: _Scrollbox
fr: _Fenêtre à ascenseur

en: WS
fr: VV

en: WB
fr: VB

en: WD
fr: DV

en: D
fr: TR

en: CL
fr: NB

en: CM
fr: NM

en: CH
fr: NH

en: C
fr: CN

en: F
fr: B

en: R
fr: Pr

en: No Data
fr: Aucune donnée

en: Short-term forecast data unavailable.
fr: Données de prévision à court terme indisponibles.

en: The sun never sets today.
fr: Le soleil ne se couche pas aujourd’hui.

en: The sun never rises today.
fr: Le soleil ne se lève pas aujourd’hui.

en: The sun never rises and sets at %s.
fr: Le soleil ne se lève pas et se couche à %s.

en: The sun rises at %s and never sets.
fr: Le soleil se lève à %s et ne se couche pas.

en: The sun rises at %s and sets at %s.
fr: Le soleil se lève à %s et se couche à %s.

note: * TRANSLATORS: This is the simple tooltip. For a bigger challenge, * look at the verbose tooltip style further below ;-)
en: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    
    <b>Temperature:</b> %s
    <b>Wind:</b> %s from %s
    <b>Pressure:</b> %s
    <b>Humidity:</b> %s
fr: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    
    <b>Température :</b> %s
    <b>Vent :</b> %s direction %s
    <b>Pression :</b> %s
    <b>Humidité :</b> %s

note: * TRANSLATORS: Re-arrange and align at will, optionally using * abbreviations for labels if desired or necessary. Just take * into account the possible size constraints, the centered * vertical alignment of the icon - which unfortunately cannot * be changed easily - and try to make it compact and lo
en: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    <span size="smaller">from %s to %s, with %s of precipitation</span>
    
    <b>Temperature:</b> %s		<span size="smaller">(values at %s)</span>
    <b>Wind:</b> %s (%son the Beaufort scale) from %s(%s)
    <b>Pressure:</b> %s    <b>Humidity:</b> %s
    <b>Fog:</b> %s    <b>Cloudiness:</b> %s
    
    <span size="smaller">%s</span>
fr: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    <span size="smaller">de %s à %s, avec %s de précipitations</span>
    
    <b>Température :</b> %s		<span size="smaller">(valeurs à %s)</span>
    <b>Vent :</b> %s (%ssur l’échelle de Beaufort) direction %s(%s)
    <b>Pression :</b> %s <b>Humidité :</b> %s
    <b>Brouillard :</b> %s <b>Couverture nuageuse :</b> %s
    
    <span size="smaller">%s</span>

en: Cannot update weather data
fr: Impossible de mettre à jour les données météo

note: add refresh button to right click menu, for people who missed the middle mouse click feature
en: Re_fresh
fr: Ra_fraîchir

en: Show weather conditions and forecasts
fr: Afficher les conditions et les prévisions météorologiques

en: Unset
fr: Non défini

en: Detecting...
fr: Détection…

en: meters
fr: mètres

en: Named after the astronomer Anders Celsius who invented the original scale in 1742, the Celsius scale is an international standard unit and nowadays defined using the Kelvin scale. 0 °C is equivalent to 273.15 K and 1 °C difference in temperature is exactly the same difference as 1 K. It is defined with the melting point of water being roughly at 0 °C and its boiling point at 100 °C at one standard atmosphere (1 atm = 1013.5 hPa). Until 1948, the unit was known as <i>centigrade</i> - from Latin <i>centum</i> (100) and <i>gradus</i> (steps).
    In meteorology and everyday life the Celsius scale is very convenient for expressing temperatures because its numbers can be an easy indicator for the formation of black ice and snow.
fr: Nommée d’après l’astronome Anders Celsius qui a inventé l’échelle d’origine en 1742, l’échelle Celsius est une unité standard internationale et est de nos jours définie à l’aide de l’échelle Kelvin. 0 °C est équivalent à 273,15 K et une différence de température de 1 °C équivaut exactement à une différence de 1 K. L’échelle est définie par un point de fusion de l’eau valant approximativement 0 °C et un point d’ébullition valant 100 °C à une atmosphère standard (1 atm = 1013,5 hPa). Jusqu’en 1948, l’unité a été connue sous le nom de <i>centigrade</i> - du latin <i>centum</i> (100) et <i>gradus</i> (étapes).
    Dans la météorologie et la vie quotidienne, l’échelle Celsius est très pratique pour exprimer la température parce que ses valeurs constituent des indicateurs simples pour prévoir la formation de verglas et de neige.

en: The current Fahrenheit temperature scale is based on one proposed in 1724 by the physicist Daniel Gabriel Fahrenheit. 0 °F was the freezing point of brine on the original scale at standard atmospheric pressure, which was the lowest temperature achievable with this mixture of ice, salt and ammonium chloride. The melting point of water is at 32 °F and its boiling point at 212 °F. The Fahrenheit and Celsius scales intersect at -40 degrees. Even in cold winters, the temperatures usually do not fall into negative ranges on the Fahrenheit scale.
    With its inventor being a member of the Royal Society in London and having a high reputation, the Fahrenheit scale enjoyed great popularity in many English-speaking countries, but was replaced by the Celsius scale in most of these countries during the metrification process in the mid to late 20th century.
fr: L’échelle actuelle de température Fahrenheit est basée sur celle proposée en 1724 par le physicien Daniel Gabriel Fahrenheit. 0 °F est le point de congélation de la saumure sur l’échelle originale à la pression atmosphérique normale, ce qui est la température la plus basse possible avec ce mélange de glace, de sel et de chlorure d’ammonium. Le point de fusion de l’eau sur l’échelle courante est de 32 °F et son point d’ébullition de 212 °F. Les échelles de Fahrenheit et Celsius se croisent à -40 degrés. Même dans les hivers froids, les températures ne sont généralement pas situées dans les limites négatives sur l’échelle Fahrenheit.
    Son inventeur étant un membre de la Royal Society de Londres ayant une grande réputation, l’échelle Fahrenheit jouissait d’une grande popularité dans de nombreux pays anglo-saxons, mais a été remplacée par l’échelle Celsius dans la plupart de ces pays au cours du processus de conversion au système métrique du milieu à la fin du 20ème siècle.

en: The pascal, named after mathematician, physicist and philosopher Blaise Pascal, is a SI derived unit and a measure of force per unit area, defined as one newton per square meter. One standard atmosphere (atm) is 1013.25 hPa.
fr: Le pascal, nommé d’après le mathématicien, le physicien et le philosophe Blaise Pascal, est une unité dérivée du SI et une mesure de force par unité de surface, définie comme un newton par mètre carré. Une atmosphère standard (atm) vaut 1013,25 hPa.

en: Inches of mercury is still widely used for barometric pressure in weather reports, refrigeration and aviation in the United States, but seldom used elsewhere. It is defined as the pressure exerted by a 1 inch circular column of mercury of 1 inch in height at 32 °F (0 °C) at the standard acceleration of gravity.
fr: Le pouce de mercure est encore largement utilisé pour la pression barométrique dans les bulletins météorologiques, la réfrigération et l’aviation aux États-Unis, mais rarement utilisé ailleurs. Il est défini comme étant la pression exercée par une colonne de 1 cm de mercure circulaire de 1 pouce de hauteur à 32 °F (0 °C) à l’accélération standard de la pesanteur.

en: The pound per square inch is a unit of pressure based on avoirdupois units (a system of weights based on a pound of 16 ounces) and defined as the pressure resulting from a force of one pound-force applied to an area of one square inch. It is used in the United States and to varying degrees in everyday life in Canada, the United Kingdom and maybe some former British Colonies.
fr: La livre par pouce carré est une unité de pression basée sur les unités « avoirdupoids » (un système de poids basé sur une livre de 16 onces) et définie comme étant la pression résultant d’une force d’une livre appliquée sur une surface d’un pouce carré. Elle est utilisée aux États-Unis et à des degrés divers dans la vie quotidienne au Canada, au Royaume-Uni et peut-être dans quelques anciennes colonies britanniques.

en: The torr unit was named after the physicist and mathematician Evangelista Torricelli who discovered the principle of the barometer in 1644 and demonstrated the first mercury barometer to the general public. A pressure of 1 torr is approximately equal to one millimeter of mercury, and one standard atmosphere (atm) equals 760 Torr.
fr: L’unité torr a été nommée d’après le physicien et mathématicien Evangelista Torricelli, qui a découvert le principe du baromètre en 1644 et a présenté le premier baromètre à mercure au grand public. Une pression de 1 torr est approximativement égale à un millimètre de mercure, et une atmosphère standard (atm) est égale à 760 Torr.

en: Wind speeds in TV or in the news are often provided in km/h.
fr: Les vitesses du vent à la télévision ou dans les nouvelles sont souvent fournies en km/h.

en: Miles per hour is an imperial unit of speed expressing the number of statute miles covered in one hour.
fr: Le miles par heure est une unité impériale de vitesse exprimant le nombre de miles terrestres couverts en une heure.

en: Meter per second is <i>the</i> unit typically used by meteorologists to denote wind speeds.
fr: Le mètre par seconde est <i>l’unité</i> typiquement utilisée par les météorologues pour désigner la vitesse du vent.

en: The foot per second (pl. feet per second) in the imperial unit system is the counterpart to the meter per second in the International System of Units.
fr: Le pied par seconde (pluriel pieds par seconde) dans le système d’unité impériale est l’équivalent du mètre par seconde dans le Système international d’unités.

en: The knot is a unit of speed equal to one international nautical mile (1.852 km) per hour, or approximately 1.151 mph, and sees worldwide use in meteorology and in maritime and air navigation. A vessel travelling at 1 knot along a meridian travels one minute of geographic latitude in one hour.
fr: Le nœud est une unité de vitesse égale à un mile nautique international (1,852 km) par heure, soit environ 1,151 mph, et voit le monde entier l’utiliser en météorologie et en navigation maritime et aérienne. Un navire se déplaçant à 1 nœud le long d’un méridien parcourt une minute de latitude géographique en une heure.

en: 1 millimeter is one thousandth of a meter - the fundamental unit of length in the International System of Units -, or approximately 0.04 inches.
fr: 1 millimètre est un millième de mètre - l’unité fondamentale de longueur du Système international d’unités -, ou environ 0,04 pouce.

en: The English word <i>inch</i> comes from Latin <i>uncia</i> meaning <i>one-twelfth part</i> (in this case, one twelfth of a foot). In the past, there have been many different standards of the inch with varying sizes of measure, but the current internationally accepted value is exactly 25.4 millimeters.
fr: Le mot anglais <i>pouce</i> vient du latin <i>uncia</i> qui signifie <i>un douzième</ i> (dans ce cas, un douzième de pied). Il y a eu de nombreuses normes différentes du pouce avec des tailles variables de mesure, la valeur actuelle internationalement acceptée est exactement de 25,4 millimètres.

en: The meter is the fundamental unit of length in the International System of Units. Originally intended to be one ten-millionth of the distance from the Earth's equator to the North Pole at sea level, its definition has been periodically refined to reflect growing knowledge of metrology (the science of measurement).
fr: Le mètre est l’unité fondamentale de longueur du Système international d’unités. Conçu à l’origine pour être un dix-millionième de la distance séparant l’équateur terrestre du pôle Nord au niveau de la mer, sa définition a été affinée périodiquement pour refléter les connaissances de plus en plus abouties de la métrologie (la science des mesures).

en: A foot (plural feet) is a unit of length defined as being 0.3048 m exactly and used in the imperial system of units and United States customary units. It is subdivided into 12 inches. The measurement of altitude in the aviation industry is one of the few areas where the foot is widely used outside the English-speaking world.
fr: Un pied (pieds au pluriel) est une unité de longueur définie comme valant exactement 0,3048 m et utilisée dans le système d’unités impérial et les unités habituelles des États-Unis. Il est subdivisé en 12 pouces. La mesure de l’altitude dans l’industrie de l’aviation est l’un des rares domaines où le pied est largement utilisé en dehors du monde anglo-saxon.

note: * TRANSLATORS: The Summer Simmer Index is similar to the heat * index, but usually used at night because of its better accuracy * at that time.
en: Used in North America, wind chill will be reported for low temperatures and heat index for higher ones. At night, heat index will be replaced by the Summer Simmer Index. For wind chill, wind speeds need to be above 3.0 mph (4.828 km/h) and air temperature below 50.0 °F (10.0 °C). For heat index, air temperature needs to be above 80 °F (26.7 °C) - or above 71.6 °F (22 °C) at night - and relative humidity at least 40%. If these conditions are not met, the air temperature will be shown.
fr: Utilisé en Amérique du Nord, le refroidissement éolien est communiqué pour les basses températures et l’indice de chaleur pour les plus hautes. La nuit, l’indice de chaleur sera remplacé par l’indice Summer Simmer. Pour le refroidissement éolien, la vitesse du vent doit être supérieure à 3,0 mph (4,828 kilomètres par heure) et la température de l’air en dessous de 50,0 °F (10,0 °C). Pour l’indice de chaleur, la température de l’air doit être supérieure à 80 °F (26,7 °C) - ou au-dessus de 71,6 °F (22 °C) pendant la nuit - et l’humidité relative d’au moins 40 %. Si ces conditions ne sont pas remplies, la température de l’air sera affichée.

en: The Canadian counterpart to the US windchill/heat index, with the wind chill being similar to the previous model but with slightly different constraints. Instead of the heat index <i>humidex</i> will be used. For wind chill to become effective, wind speeds need to be above 2.0 km/h (1.24 mph) and air temperature below or equal to 0 °C (32 °F). For humidex, air temperature needs to be at least 20.0 °C (68 °F), with a dewpoint greater than 0 °C (32 °F). If these conditions are not met, the air temperature will be shown.
fr: L’équivalent canadien du refroidissement éolien / indice de chaleur aux États-Unis, le refroidissement éolien étant similaire au modèle précédent mais avec des contraintes légèrement différentes. Au lieu de l’indice de chaleur, <i>humidex</i> sera utilisé. Pour que le refroidissement éolien devienne effectif, la vitesse du vent doit être supérieure à 2,0 km/h (1,24 mph) et la température de l’air inférieure ou égale à 0 °C (32 °F). Pour humidex, la température de l’air doit être d’au moins 20,0 °C (68 °F), avec un point de rosée supérieur à 0 °C (32 °F). Si ces conditions ne sont pas remplies, la température de l’air sera affichée.

en: This is the model used by the Australian Bureau of Meteorology, especially adapted for the climate of this continent. Possibly used in Central Europe and parts of other continents too, but then windchill and similar values had never gained that much popularity there as in the US or Canada, so information about its usage is scarce or uncertain. It depends on air temperature, wind speed and humidity and can be used for lower and higher temperatures alike.
fr: C’est le modèle utilisé par le Bureau Australien de Météorologie, spécialement adapté pour le climat de ce continent. Peut-être utilisé en Europe centrale et dans certaines parties des autres continents également, mais le refroidissement éolien et les valeurs similaires n’ont jamais gagné autant de popularité qu’aux États-Unis ou au Canada, ainsi les informations sur son utilisation sont rares ou incertaines. Il dépend de la température de l’air, de la vitesse du vent et de l’humidité et peut être utilisé aussi bien pour des basses températures que des hautes températures.

en: Improvements by Robert G. Quayle and Robert G. Steadman applied in 1998 to earlier experiments/developments by Steadman. This model only depends on wind speed and temperature, not on relative humidity and can be used for both heat and cold stress.
fr: Améliorations par Robert G. Quayle et Robert G. Steadman appliquées en 1998 aux précédentes expériences / développements par Steadman. Ce modèle ne dépend que de la vitesse du vent et de la température, ne dépend pas de l’humidité relative et peut être utilisé à la fois pour la chaleur et le froid.

en: Choose an icon theme.
fr: Choisir un thème d’icônes.

en: <b>Directory:</b> %s
    
    <b>Author:</b> %s
    
    <b>Description:</b> %s
    
    <b>License:</b> %s
fr: <b>Annuaire :</b> %s
    
    <b>Auteur :</b> %s
    
    <b>Description :</b> %s
    
    <b>Licence :</b> %s

en: A more calendar-like view, with the days in columns and the daytimes (morning, afternoon, evening, night) in rows.
fr: Une vue davantage sous forme de calendrier, avec les jours en colonne et les journées (matin, midi, soir, nuit) en ligne.

en: Shows the forecasts in a table with the daytimes (morning, afternoon, evening, night) in columns and the days in rows.
fr: Affiche les prévisions dans une table avec les journées (matin, midi, soir, nuit) en colonne et les jours en ligne.

en: Met.no provides forecast data for up to %d days in the future. Choose how many days will be shown in the forecast tab in the summary window. On slower computers, a lower number might help against lags when opening the window. Note however that usually forecasts for more than three days in the future are unreliable at best ;-)
fr: Met.no fournit des données sur %d jours. Choisir combien de jours seront affichés dans l’onglet des prévisions de la fenêtre de résumé. Sur les ordinateurs plus lents, un nombre plus faible pourrait aider à lutter contre les retards lors de l’ouverture de la fenêtre. Notez cependant que les prévisions sur plus de trois jours ne sont généralement pas fiables ;-)

en: Select font
fr: Sélectionner la police

note: TRANSLATORS: Fallback value, usually never shown.
en: Choose the value to add to the list below. Values can be added more than once.
fr: Choisir la valeur à ajouter à la liste ci-dessous. Les valeurs peuvent être ajoutées plus d’une fois.

en: Air temperature, sometimes referred to as dry-bulb temperature. Measured by a thermometer that is freely exposed to the air, yet shielded from radiation and moisture.
fr: La température de l’air, parfois appelée température du thermomètre sec. Mesurée par un thermomètre qui est librement exposé à l’air, bien qu’à l’abri du rayonnement et de l’humidité.

en: The weight of the air that makes up the atmosphere exerts a pressure on the surface of the Earth, which is known as atmospheric pressure. To make it easier to compare the value to other values for locations with different altitudes, atmospheric pressure is adjusted to the equivalent sea-level pressure and called barometric pressure. Rising barometric pressures generally indicate an improvement in weather conditions, while falling pressures mean deterioration.
fr: Le poids de l’air qui constitue l’atmosphère exerce une pression sur la surface de la Terre, ce qui est connu sous le nom de pression atmosphérique. Pour faciliter la comparaison de la valeur à d’autres valeurs pour des emplacements avec des altitudes différentes, la pression atmosphérique est ajustée avec l’équivalent de la pression au niveau de la mer et est appelée pression barométrique. La hausse des pressions barométriques indique généralement une amélioration des conditions météorologiques, tandis que des pressions en baisse indiquent une détérioration.

en: Nowadays wind speed/velocity is measured using an anemometer (Greek <i>anemos</i>, meaning <i>wind</i>) in 10 m (33 ft) height. Anemometers usually measure either wind speed or pressure, but will provide both values as they are closely related to and can be deduced from each other.
fr: De nos jours, la vitesse / la vélocité du vent est mesurée à l’aide d’un anémomètre (du grec <i>anemos</i>, qui signifie <i>vent</i>) à 10 m (33 pieds) de hauteur. Les anémomètres mesurent généralement la vitesse du vent ou la pression, mais fourniront les deux valeurs car elles sont étroitement liées et peuvent être déduites les unes des autres.

en: Invented by Sir Francis Beaufort in 1805, this empirical scale on wind speed is based on people's observations of specific land or sea conditions, denoting these conditions with numbers from 0 (calm) to 12 (hurricane).
fr: Inventée par Sir Francis Beaufort en 1805, cette échelle empirique de la vitesse du vent est basée sur les observations de personnes dans des conditions de terre ou de mer spécifiques, en désignant ces conditions avec des nombres allant de 0 (calme) à 12 (ouragan).

en: This gives the cardinal direction (North, East, South, West) the wind is coming from.
fr: Ceci indique la direction cardinale (Nord, Est, Sud, Ouest) d’où provient le vent.

en: This gives the direction the wind is coming from in azimuth degrees (North = 0°, East = 90°, South = 180° and West = 270°).
fr: Ceci indique la direction d’où provient le vent en degrés d’azimut (Nord = 0°, Est = 90°, Sud = 180° et Ouest = 270°).

en: Humidity is defined as the amount of water vapor in the air and increases the possibility of precipitation, fog and dew. While absolute humidity is the water content of air, relative humidity gives (in %) the current absolute humidity relative to the maximum for that air temperature and pressure.
fr: L’humidité est définie comme étant la quantité de vapeur d’eau dans l’air et augmente la possibilité de précipitations, de brouillard et de rosée. Tandis que l’humidité absolue est la teneur en eau de l’air, l’humidité relative donne (en %) l’humidité absolue actuelle en rapport avec l’humidité maximale dans des conditions de température et de pression de l’air données.

en: This is the temperature to which air must be cooled to reach 100% relative humidity, given no change in water content. Reaching the dew point halts the cooling process, as condensation occurs which releases heat into the air. A high dew point increases the possibility of rain and severe thunderstorms. The dew point allows the prediction of dew, frost, fog and minimum overnight temperature, and has influence on the comfort level one experiences.
    
    <b>Note:</b> This is a calculated value not provided by met.no.
fr: C’est la température à laquelle l’air doit être refroidi pour atteindre 100 % d’humidité relative, sans aucun changement dans la teneur en eau. Atteindre le point de rosée arrête le processus de refroidissement, de la condensation se produit, ce qui dégage de la chaleur dans l’air. Un point de rosée élevé augmente la possibilité de pluie et d’orages violents. Le point de rosée permet de prédire la rosée, le givre, le brouillard, la température nocturne minimale, et a une influence sur le niveau de confort des individus.
    
    <b>Remarque :</b> il s’agit d’une valeur calculée non fournie par met.no.

en: Also known as <i>felt temperature</i>, <i>effective temperature</i>, or what some weather providers declare as <i>feels like</i>. Human temperature sensation is not only based on air temperature, but also on heat flow, physical activity and individual condition. While being a highly subjective value, apparent temperature can actually be useful for warning about extreme conditions (cold, heat).
    
    <b>Note:</b> This is a calculated value not provided by met.no. You should use a calculation model appropriate for your local climate and personal preferences on the units page.
fr: Aussi connue en tant que <i>température ressentie</i>, la <i>température effective</i>, ou ce que certains fournisseurs météorologiques appellent <i>ressentie</i>. La sensation humaine de la température n’est pas seulement fonction de la température de l’air, mais aussi du flux de chaleur, de l’activité physique et de l’état individuel. Tout en étant une valeur très subjective, la température apparente peut en réalité s’avérer utile à des fins d’avertissement lors de conditions extrêmes (froid, chaleur).
    
    <b>Remarque : </b> il s’agit d’une valeur calculée non fournie par met.no. Vous devez utiliser un modèle de calcul approprié pour votre climat local et les préférences personnelles sur la page des unités.

en: This gives the low-level cloud cover in percent. According to WMO definition, low-level clouds can be found at altitudes below 4,000 m (13,000 ft), or 5,000 m (16,000 ft) at the equator, though their basis often lie below 2,000 m (6,500 ft). They are mainly composed of water droplets or ice particles and snow, when temperatures are cold enough.
fr: Ceci donne la couverture nuageuse à basse altitude en pour cent. Selon la définition de l’OMM, les nuages ​​de basse altitude se trouvent à une altitude inférieure à 4000 m (13.000 ft), ou 5.000 m (16.000 ft) à l’équateur, bien que leur base se trouvent souvent au-dessous de 2.000 m (6.500 ft). Ils sont principalement composés de gouttelettes d’eau ou de particules de glace et de neige lorsque les températures sont assez froides.

en: This specifies the mid-level cloud cover in percent. According to WMO definition, mid-level clouds form in heights of 4,000-8,000 m (13,000-26,000 ft), or 5,000-10,000 m (16,000-33,000 ft) at the equator. Like their low-level cousins, they are principally composed of water droplets. When temperatures get low enough, ice particles can replace the droplets.
fr: Ceci indique la couverture nuageuse à mi-niveau en pour cent. Selon la définition de l’OMM, les nuages de mi-niveau se forment dans les 4.000-8.000 m (13.000-26.000 ft), ou 5.000-10.000 m (16.000-33.000 ft) à l’équateur. Comme leurs cousins ​​de bas niveau, ils sont principalement composés de gouttelettes d’eau. Lorsque les températures sont assez basses, des particules de glace peuvent remplacer les gouttelettes.

en: This reports the high-level cloud cover in percent. According to WMO definition, high-level clouds can be found in altitudes of 8,000 to 15,000 m (26,000 to 49,000 ft), or 10,000 m-18,000 m (33,000-59,000 ft) at the equator, where temperatures are so low that they are mainly composed of ice crystals. While typically thin and white in appearance, they can be seen in a magnificent array of colors when the sun is low on the horizon.
fr: Ceci indique la couverture nuageuse de haut niveau en pour cent. Selon la définition de l’OMM, les hauts nuages ​​se trouvent à une altitude de 8.000 à 15.000 m (26.000 à 49.000 ft), ou 18.000 m (59.000 ft) à l’équateur, où les températures sont si basses qu’ils sont principalement composés de cristaux de glace. Bien que généralement minces et blancs en apparence, ils peuvent être vus dans une magnifique gamme de couleurs lorsque le soleil est bas sur l’horizon.

en: Cloudiness, or cloud cover, defines the fraction of the sky obscured by clouds when observed from a given location. Clouds are both carriers of precipitation and regulator to the amount of solar radiation that reaches the surface. While during daytime they reduce the temperature, at night they have the opposite effect, as water vapor prevents long-wave radiation from escaping into space. Apart from that, clouds reflect light to space and in that way contribute to the cooling of the planet.
fr: La nébulosité, ou couverture nuageuse, définit la fraction du ciel obscurcie par les nuages ​​quand on l’observe à partir d’un endroit donné. Les nuages sont ​​à la fois transporteurs de précipitations et régulateurs de la quantité de rayonnement solaire qui atteint la surface. Tandis que pendant la journée ils réduisent la température, la nuit ils ont l’effet inverse, la vapeur d’eau empêchant les rayonnements de grande longueur d’onde de s’échapper dans l’espace. En dehors de ça, les nuages réfléchissent la lumière vers l’espace et de cette façon contribuent au refroidissement de la planète.

en: Fog is a type of low-lying stratus cloud, with the moisture in it often generated locally such as from a nearby lake, river, ocean, or simply moist ground, that forms when the difference between temperature and dew point is below 2.5 °C (4 °F), usually at a relative humidity of 100%. Fog commonly produces precipitation in the form of drizzle or very light snow and reduces visibility to less than 1 km (5/8 statute mile).
fr: Le brouillard est un type de stratus de basse altitude, l’humidité dont il est composé est souvent produite localement, comme d’un lac à proximité, une rivière, un océan, ou tout simplement un sol humide, qui se forme lorsque la différence entre la température et le point de rosée est inférieure à 2,5 °C (4 °F), en général à une humidité relative de 100 %. Le brouillard produit couramment des précipitations sous forme de bruine ou de la neige très légère et réduit la visibilité à moins de 1 km (5/8 de mile).

en: The amount of rain, drizzle, sleet, hail, snow, graupel and other forms of water falling from the sky over a specific period.
    
    The values reported by met.no are those of precipitation in the liquid state - or in other words: of rain -, so if snow is expected (but not sleet), then the amount of snow will be <i>guessed</i> by multiplying the original value by a ratio dependent on the air temperature:
    
    <tt><small>                   T &lt; -11.1 °C (12 °F) =&gt; 1:12
    -11.1 °C (12 °F) &lt; T &lt;  -4.4 °C (24 °F) =&gt; 1:10
     -4.4 °C (24 °F) &lt; T &lt;  -2.2 °C (28° F) =&gt; 1:7
     -2.2 °C (28 °F) &lt; T &lt;  -0.6 °C (31 °F) =&gt; 1:5
     -0.6 °C (31 °F) &lt; T                    =&gt; 1:3
    
    </small></tt>Example: If temperature is -5 °C (12 °F), then snow density will be low and a rain to snow ratio of 1:10 will be used for calculation. Assuming the reported value is 5 mm, then the calculated amount of snow precipitation is 50 mm.
    
    <b>Note</b>: While air temperature is an important factor in this calculation, there are other influencing factors that the plugin doesn't know about like the type of snow and ground temperature. Because of that, these rules will only lead to rough estimates and may not represent the real amount of snow.
fr: La quantité de pluie, de bruine, de grésil, de grêle, de neige, de grêle légère et d’autres formes d’eau qui tombe du ciel sur une période spécifique.
    
    Les valeurs rapportées par met.no sont celles des précipitations à l’état liquide - ou autrement dit : de la pluie - ; si de la neige est attendue (et non pas du grésil), alors la quantité de neige sera <i>devinée</i> en multipliant la valeur d’origine par un rapport qui dépend de la température de l’air :
    
    <tt> <small> T &lt; -11,1 °C (12 °F) =&gt; 1:12
    -11,1 °C (12 °F) &lt; T &lt; -4,4 °C (24 °F) =&gt; 1:10
     -4,4 °C (24 °F) &lt; T &lt; -2,2 °C (28 °F) =&gt; 1:7
     -2,2 °C (28 °F) &lt; T &lt; -0,6 °C (31 °F) =&gt; 1:5
     -0,6 °C (31 °F) &lt; T =&gt; 1:3
    
    </small></tt> Exemple : Si la température est de -5 °C (12 °F), alors la densité de la neige sera faible et un rapport de 1:10 sera utilisé pour le calcul. En supposant que la valeur déclarée soit de 5 mm, alors la quantité de précipitations de neige calculée sera de 50 mm.
    
    <b>Remarque</ b> : bien que la température de l’air soit un facteur important dans ce calcul, il existe d’autres facteurs qui influent, inconnus du greffon, comme le type de neige et la température du sol. De ce fait, ces règles ne feront que conduire à des estimations approximatives et ne représentent pas la quantité réelle de neige.

en: Labels to d_isplay
fr: Étiquettes à aff_icher

en: North
fr: Nord

en: North-East
fr: Nord-Est

en: East
fr: Est

en: South-East
fr: Sud-Est

en: South
fr: Sud

en: South-West
fr: Sud-Ouest

en: SW
fr: SO

en: West
fr: Ouest

en: W
fr: O

en: North-West
fr: Nord-Ouest

en: NW
fr: NO

en: in
fr: p

en: Results
fr: Résultats

en: Searching...
fr: Recherche…

en: Search location
fr: Rechercher un emplacement

en: Cancel
fr: Annuler

en: OK
fr: Valider

en: Enter a city name or address
fr: Entrer un nom de ville ou une adresse

en: Search
fr: Rechercher

note: * TRANSLATORS: Latitude and longitude are known from the * search results, but not the location name. The user shall * give the place a name.
en: Unnamed place
fr: Lieu sans nom

en: Coordinates
fr: Coordonnées

note: TRANSLATORS: Please use as many \t as appropriate to align the date/time values as in the original.
en: 
    Downloads
fr: 
    Téléchargements

en: 	Weather data:
    	Last:	%s
    	Next:	%s
    	Current failed attempts: %d
fr: 	Données météorologiques :
    	Dernière :	%s
    	Suivante :	%s
    	Tentatives infructueuses actuelles : %d

en: 	Met.no Locationforecast API states that this version
    	of the webservice is deprecated, and the plugin needs to be
    	adapted to use a newer version, or it will stop working within
    	a few months.
    	Please file a bug on https://gitlab.xfce.org/panel-plugins/xfce4-weather-plugin/
    	if no one else has done so yet.
fr: 	L’API Met.no Locationforecast indique que cette version
    	du service Web est obsolète et le greffon doit être adapté
    	pour utiliser une version plus récente, ou bien il cessera de
    	fonctionner d’ici quelques mois.
    	Veuillez signaler un bogue sur https://gitlab.xfce.org/panel-plugins/xfce4-weather-plugin/
    	si personne ne l’a encore fait.

en: 	Astronomical data:
    	Last:	%s
    	Next:	%s
    	Current failed attempts: %d
fr: 	Données astronomiques :
    	Dernière :	%s
    	Suivante :	%s
    	Tentatives infructueuses actuelles : %d

en: 
    	Met.no sunrise API states that this version of the webservice
    	is deprecated, and the plugin needs to be adapted to use
    	a newer version, or it will stop working within a few months.
    	Please file a bug on https://gitlab.xfce.org/panel-plugins/xfce4-weather-plugin/
    	if no one else has done so yet.
fr: 
    	L’API Met.no sunrise indique que cette version du service Web
    	est obsolète et le greffon doit être adapté pour utiliser
    	une version plus récente, ou bien il cessera de fonctionner d’ici quelques mois.
    	Veuillez signaler un bogue sur https://gitlab.xfce.org/panel-plugins/xfce4-weather-plugin/
    	si personne ne l’a encore fait.

note: calculation times
en: 
    Times Used for Calculations
fr: 
    Heures utilisées pour les calculs

en: 	Temperatures, wind, atmosphere and cloud data calculated
    	for:		%s
fr: 	Températures, vent, données atmosphériques et nuageuses calculés
    	pour le :		%s

en: 
    	Precipitation and the weather symbol have been calculated
    	using the following time interval:
    	Start:	%s
    	End:	%s
fr: 
    	Les précipitations et le symbole météo ont été calculés
    	en utilisant l’intervalle de temps suivant :
    	Début :	%s
    	Fin :	%s

note: sun and moon
en: 
    Astronomical Data
fr: 
    Données astronomiques

en: 	Sunrise:		The sun never rises today.
fr: 	Lever du soleil :		Le soleil ne se lève pas aujourd’hui.

en: 	Sunset:		The sun never sets today.
fr: 	Coucher du soleil :		Le soleil ne se couche pas aujourd’hui.

en: 	Sunrise:		%s
fr: 	Lever du soleil :		     %s

en: 	Sunset:		%s
fr: 	Coucher du soleil :		%s

en: 	Moon phase:	%s
fr: 	Phase de la lune :	%s

en: 	Moon phase:	Unknown
fr: 	Phase de la lune :	Inconnue

en: 	Moonrise:	The moon never rises today.
fr: 	Lever de la lune :	La lune ne se lève pas aujourd’hui.

en: 	Moonset:	The moon never sets today.
fr: 	Coucher de la lune :	La lune ne se couche pas aujourd’hui.

en: 	Moonrise:	%s
fr: 	Lever de la lune :	   %s

en: 	Moonset:	%s
fr: 	Coucher de la lune :	 %s

en: 	Data not available, will use sane default values for night and day.
fr: 	Données non disponibles, des valeurs par défaut raisonnables seront utilisées pour la nuit et le jour.

note: temperatures
en: 
    Temperatures
fr: 
    Températures

en: Temperature
fr: Température

en: Dew point
fr: Point de rosée

en: Apparent temperature
fr: Température apparente

note: wind
en: 
    Wind
fr: 
    Vent

en: 	Speed: %s %s (%s on the Beaufort scale)
fr: 	Vitesse : %s %s (%s sur l’échelle de Beaufort)

en: 	Direction: %s (%s%s)
fr: 	Direction : %s (%s%s)

note: precipitation
en: 
    Precipitation
fr: 
    Précipitations

en: Precipitation amount
fr: Quantité de précipitations

note: atmosphere
en: 
    Atmosphere
fr: 
    Atmosphère

en: Barometric pressure
fr: Pression barométrique

en: Relative humidity
fr: Humidité relative

note: clouds
en: 
    Clouds
fr: 
    Nuages

en: Fog
fr: Brouillard

en: Low clouds
fr: Nuages bas

en: Middle clouds
fr: Nuages moyens

en: High clouds
fr: Nuages hauts

en: Cloudiness
fr: Couverture nuageuse

en: 
    Credits
fr: 
    Crédits

en: 	Encyclopedic information partly taken from
fr: 	Informations encyclopédiques en partie extraites de

en: Wikipedia
fr: Wikipédia

en: 
    	Elevation and timezone data provided by
fr: 
    	Données d’altitude et de fuseau horaire fournies par

en: 
    	Weather and astronomical data from
fr: 
    	Données météo et astronomiques fournies par

en: The Norwegian Meteorological Institute
fr: Institut Météorologique de Norvège

en: Today
fr: Aujourd’hui

en: Tomorrow
fr: Demain

note: TRANSLATORS: Please use spaces as needed or desired to properly align the values; Monospace font is enforced with <tt> tags for alignment, and the text is enclosed in <small> tags because that looks much better and saves space.
en: <b>Times used for calculations</b>
fr: <b>Heures utilisées pour les calculs</b>

en: <tt><small>Interval start:       %s</small></tt>
fr: <tt><small>Début intervalle : %s</small></tt>

en: <tt><small>Interval end:         %s</small></tt>
fr: <tt><small>Fin intervalle :   %s</small></tt>

en: <tt><small>Data calculated for:  %s</small></tt>
fr: Données calculées pour :	%s

en: <b>Temperatures</b>
fr: <b>Températures</b>

en: <tt><small>Dew point:            %s%s%s</small></tt>
fr: <tt><small>Point de rosée : %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Apparent temperature: %s%s%s</small></tt>
fr: Température apparente :	%s%s%s

en: <b>Atmosphere</b>
fr: <b>Atmosphère</b>

en: <tt><small>Barometric pressure:  %s%s%s</small></tt>
fr: <tt><small>Pression barométrique : %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Relative humidity:    %s%s%s</small></tt>
fr: <tt><small>Humidité relative : %s%s%s</small></tt>

en: <b>Precipitation</b>
fr: <b>Précipitations</b>

en: <tt><small>Amount:        %s%s%s</small></tt>
fr: <tt><small>Quantité : %s%s%s</small></tt>

en: <b>Clouds</b>
fr: <b>Nuages</b>

note: TRANSLATORS: Clouds percentages are aligned to the right in the tooltip, the %5s are needed for that and are used both for rounded and unrounded values.
en: <tt><small>Fog:           %5s%s%s</small></tt>
fr: <tt><small>Brouillard : %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Low clouds:    %5s%s%s</small></tt>
fr: <tt><small>Nuages bas : %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Middle clouds: %5s%s%s</small></tt>
fr: <tt><small>Nuages moyens : %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>High clouds:   %5s%s%s</small></tt>
fr: <tt><small>Nuages hauts : %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Cloudiness:    %5s%s%s</small></tt>
fr: <tt><small>Couverture nuageuse : %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Sunrise: The sun never rises this day.</small></tt>
fr: <tt><small>Lever du soleil : Le soleil ne se lève pas ce jour.</small></tt>

en: <tt><small>Sunset: The sun never sets this day.</small></tt>
fr: <tt><small>Coucher du soleil : Le soleil ne se couche pas ce jour.</small></tt>

en: <tt><small>Sunrise: %s</small></tt>
fr: <tt><small>Lever du soleil : %s</small></tt>

en: <tt><small>Sunset:  %s</small></tt>
fr: <tt><small>Coucher du soleil :  %s</small></tt>

en: <tt><small>Moon phase: %s</small></tt>
fr: <tt><small>Phase de la lune : %s</small></tt>

en: <tt><small>Moon phase: Unknown</small></tt>
fr: <tt><small>Phase de la lune : Inconnue</small></tt>

en: <tt><small>Moonrise: The moon never rises this day.</small></tt>
fr: <tt><small>Lever de la lune : La lune ne se lève pas ce jour.</small></tt>

en: <tt><small>Moonset: The moon never sets this day.</small></tt>
fr: <tt><small>Coucher de la lune : La lune ne se lève pas ce jour.</small></tt>

en: <tt><small>Moonrise: %s</small></tt>
fr: <tt><small>Lever de la lune : %s</small></tt>

en: <tt><small>Moonset:  %s</small></tt>
fr: <tt><small>Coucher de la lune :  %s</small></tt>

note: daytime headers
en: Morning
fr: Matin

en: Afternoon
fr: Après-midi

en: Evening
fr: Soir

en: Night
fr: Nuit

en: Weather Report
fr: Rapport météo

en: No location selected.
fr: Aucun emplacement sélectionné.

en: Please set a location in the plugin settings.
fr: Veuillez définir un emplacement dans les paramètres du greffon.

en: Currently no data available.
fr: Aucune donnée disponible actuellement.

en: Plugin settings...
fr: Paramètres du greffon…

en: _Forecast
fr: _Prévision

en: _Details
fr: _Détails

note: TRANSLATORS: Moon phases
en: New moon
fr: Nouvelle lune

en: Waxing crescent
fr: Premier croissant

en: First quarter
fr: Premier quartier

en: Waxing gibbous
fr: Lune gibbeuse croissante

en: Full moon
fr: Pleine lune

en: Waning gibbous
fr: Lune gibbeuse décroissante

en: Third quarter
fr: Troisième quartier

en: Waning crescent
fr: Dernier croissant

note: * TRANSLATORS: How these symbols are named and defined is explained at * http://om.yr.no/forklaring/symbol/ and https://api.met.no/faq.html#symbols. * To be more concise / shorter, the plugin uses names that deviate a bit from yr.no, so that * they fit well in the tooltip, forecast tab etc. * * More
en: Sunny
fr: Ensoleillé

en: Clear
fr: Clair

en: Lightly cloudy
fr: Peu nuageux

en: Partly cloudy
fr: Partiellement nuageux

en: Cloudy
fr: Nuageux

note: * http://www.theweathernetwork.com/weathericons/?product=weathericons&pagecontent=index: *   "Showers – Some sun is expected, interspersed with showers from *    time to time. As opposed to rain, showers describe liquid *    precipitation that can vary greatly in intensity over a short *    amount o
en: Rain showers
fr: Averses de pluie

note: * http://www.theweathernetwork.com/weathericons/?product=weathericons&pagecontent=index: *   "Thunder Showers - Intermittent rain showers with thunder and lightning, generally *    short-lived."
en: Thunder showers
fr: Orages

note: Analogues to "Rain showers"
en: Sleet showers
fr: Averses de grésil

en: Snow showers
fr: Averses de neige

note: It's raining, usually incessantly, but not heavily.
en: Light rain
fr: Pluie légère

note: Heavy, usually incessant rain. met.no now uses "heavy rain", but personally I find light * rain and rain somewhat better. Symbol names indicate this is the way met.no did it some * time ago.
en: Rain
fr: Pluie

en: Rain with thunder
fr: Pluie avec tonnerre

note: Sleet is a mixture of rain and snow, but it's not hail.
en: Sleet
fr: Grésil

en: Snow
fr: Chutes de neige

note: * http://en.wikipedia.org/wiki/Thundersnow: *   "Thundersnow, also known as a winter thunderstorm or a thunder snowstorm, is a relatively *    rare kind of thunderstorm with snow falling as the primary precipitation instead of *    rain. It typically falls in regions of strong upward motion within t
en: Thundersnow
fr: Orages neigeux

note: Same as symbols 1-15, but with thunder
en: Sleet showers with thunder
fr: Averses de grésil avec tonnerre

en: Snow showers with thunder
fr: Averses de neige avec tonnerre

en: Light rain with thunder
fr: Pluie faible avec tonnerre

en: Sleet with thunder
fr: Grésil avec tonnerre
