Xfce Panel Plugins - en to id translation catalogue (290 entries)

en: Weather Update
id: Pemutakhiran Cuaca

en: Show current weather conditions
id: Tampilkan kondisi cuaca terkini

en: _Help
id: _Bantuan

en: _Close
id: _Tutup

en: Location _name:
id: _Nama lokasi:

en: Latitud_e:
id: L_intang:

en: L_ongitude:
id: _Bujur:

en: Altitu_de:
id: Ke_tinggian:

en: _Timezone:
id: Zona Wak_tu:

en: Latitude specifies the north-south position of a point on the Earth's surface. If you change this value manually, you need to provide altitude and timezone manually too.
id: Garis lintang menentukan posisi utara-selatan suatu tempat di bumi. Jika nilai ini diubah, Anda juga perlu memasukkan data ketinggian serta zona waktunya.

en: Longitude specifies the east-west position of a point on the Earth's surface. If you change this value manually, you need to provide altitude and timezone manually too.
id: Garis bujur menentukan posisi timur-barat suatu tempat di bumi. Jika nilai ini diubah, Anda juga perlu memasukkan data ketinggian serta zona waktunya.

en: For locations outside Norway the elevation model that's used by the met.no webservice is not very good, so it's usually necessary to specify the altitude as an additional parameter, otherwise the reported values will not be correct.
    
    The plugin tries to auto-detect the altitude using the GeoNames webservice, but that might not always be correct too, so you can change it here.
    
    Altitude is given in meters above sea level, or alternatively in feet by changing the unit on the units page. It should match the real value roughly, but small differences will have no influence on the weather data. Inside Norway, this setting has no effect at all.
id: Untuk lokasi di luar Norwegia, model elevasi yang dipakai oleh jejaring Met.no masih terdapat kekurangan, sehingga umumnya diperlukan data ketinggian lokasi sebagai parameter tambahan, agar nilai yang dilaporkan lebih akurat. ⏎
    ⏎
    Plugin akan mencoba untuk mendeteksi otomatis ketinggian melalui jejaring GeoNames, namun boleh jadi tidak selalu benar, sehingga Anda dapat menyesuaikannya di sini. ⏎
    ⏎
    Nilai ketinggian diberikan dalam meter di atas permukaan laut atau kaki (tergantung pada satuan yang Anda pilih pada halaman unit). Nilai ini diharapkan sesuai dengan nilai riil kasar, tapi perbedaan kecil tidak akan memiliki pengaruh pada data cuaca. Khusus di Norwegia, pengaturan ini tidak berpengaruh apapun.

en: feet
id: kaki

en: If the chosen location is not in your current timezone, then it is necessary to <i>put</i> the plugin into that other timezone for the times to be shown correctly. The proper timezone will be auto-detected via the GeoNames web service, but you might want to correct it if necessary.
    Leave this field empty to use the timezone set by your system. Invalid entries will cause the use of UTC time, but that may also depend on your system.
id: Jika lokasi yang dipilih tidak sama dengan zona waktu pada sistem, maka perlu didefinisikan tersendiri agar waktu yang ditampilkan sesuai dengan lokasi tersebut. Data zona waktu akan dicoba untuk didapat secara otomatis via jejaring GeoNames, namun Anda dapat mengubahnya jika diperlukan.⏎
    Biarkan kolom ini kosong untuk menyamakan zona waktu dengan yang tertera pada sistem.

en: Change the name for the location to your liking. It is used for display and does not affect the location parameters in any way.
id: Nama yang didefinisikan di sini hanya sebagai tampilan dan tidak mempengaruhi data yang dihasilkan.

en: Change...
id: Ubah...

en: Search for a new location and auto-detect its parameters.
id: Cari lokasi baru beserta parameternya.

en: Please change location name to your liking and correct alltitude and timezone if they are not auto-detected correctly.
id: Silakan mengubah nama lokasi sesuai kesukaan Anda dan perbaiki ketinggian dan zona waktu jika tidak terdeteksi dengan benar.

en: _Location
id: _Lokasi

en: _Temperature:
id: _Temperatur:

en: Barometric _pressure:
id: Te_kanan atmosfer:

en: _Wind speed:
id: Kecepatan a_ngin:

en: Prec_ipitations:
id: Curah _Hujan:

en: Apparent te_mperature:
id: Te_mperature semu:

en: Hectopascals (hPa)
id: Hektopaskal (hPa)

en: Inches of mercury (inHg)
id: Merkuri dalam inchi (inHg)

en: Pound-force per square inch (psi)
id: Pon per inchi kuadrat (psi)

en: Kilometers per hour (km/h)
id: Kilometer per jam (km/h)

en: Miles per hour (mph)
id: Mil per jam (mph)

en: Meters per second (m/s)
id: Meter per detik (m/s)

en: Feet per second (ft/s)
id: Kaki per detik (ft/s)

en: Knots (kt)
id: Knot (kt)

en: Millimeters (mm)
id: Millimeter (mm)

en: Inches (in)
id: Inchi (in)

en: Meters (m)
id: Meter (m)

en: Feet (ft)
id: Kaki (ft)

en: Windchill/Heat index
id: Indeks kesejukan / panas angin

en: Windchill/Humidex
id: Indeks kesejukan angin / kelembaban

en: _Units
id: _Satuan

en: _Icon theme:
id: Tema _ikon:

en: Open the user icon themes directory in your file manager, creating it if necessary.
id: Buka direktori tema ikon pengguna di manajer berkas anda, membuatnya jika diperlukan.

en: Use only a single _panel row
id: Gunakan satu baris _panel

en: Check to always use only a single row on a multi-row panel and a small icon in deskbar mode.
id: Centang untuk selalu hanya menggunakan baris tunggal di panel multi baris dan sebuah ikon kecil di mode batang desktop.

en: _Tooltip style:
id: _Tampilan tip:

en: Choose your preferred tooltip style. Some styles give a lot of useful data, some are clearer but provide less data on a glance.
id: Pilih gaya tip alat pilihan anda. Beberapa gaya memberikan banyak data yang berguna, beberapa gaya lebih jelas tapi sekilas memberikan lebih sedikit data.

en: Simple
id: Sederhana

en: Verbose
id: Detil

en: _Forecast layout:
id: Tata letak pra_kiraan cuaca:

en: Days in columns
id: Jumlah hari dalam kolom

en: Days in rows
id: Jumlah hari dalam baris

en: _Number of forecast days:
id: Jumlah hari prakiraa_n cuaca:

en: _Round values
id: Nilai pem_bulatan

en: _Appearance
id: _Tampilan

en: Font and color:
id: Fonta dan warna:

en: These are the values that will be shown in the scrollbox. Select a single value here and click the appropriate button to remove it or move it up and down in the list.
id: Ini adalah nilai yang akan ditampilkan di kotak gulung. Pilih nilai tunggal di sini dan klik tombol yang sesuai untuk menghapusnya atau memindahkan ke atas dan ke bawah di dalam daftar.

en: Move the selected value up in the list of labels to display.
id: Pindah nilai terpilih ke atas daftar label untuk ditampilkan.

en: Move the selected value down in the list of labels to display.
id: Pindah nilai terpilih ke bawah daftar label untuk ditampilkan.

note: * TRANSLATORS: The abbreviations in parentheses will be shown in * the scrollbox together with the values. Keep them in sync with * those in make_label() in weather.c. Some of them may be * standardized internationally, like CL, CM, CH, and you might * read that up somewhere and decide whether you w
en: Temperature (T)
id: Temperatur (T)

en: Barometric pressure (P)
id: Tekanan atmosfer (A)

en: Wind speed (WS)
id: Kecepatan angin (KA)

en: Wind speed - Beaufort scale (WB)
id: Kecepatan Angin - Skala Beaufort (KA)

en: Wind direction (WD)
id: Arah angin (AA)

en: Wind direction in degrees (WD)
id: Arah Angin (AA)

en: Humidity (H)
id: Kelembaban (K)

en: Dew point (D)
id: Titik embun (TE)

en: Apparent temperature (A)
id: Temperatur semu (TS)

en: Low clouds (CL)
id: Cerah Berawan (CB)

en: Middle clouds (CM)
id: Berawan sedang (BS)

en: High clouds (CH)
id: Sebagian Besar Berawan (SBB)

en: Cloudiness (C)
id: Kecerahan (C)

en: Fog (F)
id: Kabut (K)

en: Precipitation (R)
id: Curah Hujan (H)

en: Add the selected value to the labels that should be displayed in the scrollbox.
id: Tambah nilai terpilih ke label yang seharusnya ditampilkan di kotak gulung.

en: Select a value in the list of labels to display and click this button to remove it.
id: Pilih nilai dalam daftar label untuk ditampilkan dan klik tombol ini untuk menghapusnya.

en: Li_nes:
id: Ga_ris:

en: Decide how many values should be shown at once in the scrollbox. You can choose a smaller font or enlarge the panel to make more lines fit.
id: Tentukan berapa banyak nilai harus ditampilkan sekaligus di batang gulung. Anda dapat memilih fonta yang lebih kecil atau membesarkan panel agar muat beberapa baris.

en: Hide the scrollbox to save valuable space on the panel. Most interesting information is also provided in the tooltip - provided you choose an appropriate tooltip style - that is shown when hovering over the icon.
id: Sembunyikan batang gulung untuk menyimpan ruang berharga di panel. Informasi paling penting juga tersedia di tip alat - memberikan anda pilihan gaya tip alat yang sesuai - yang ditampilkan ketika melayang di atas ikon.

en: <b>Show scrollbox</b>
id: <b>Tampilkan batang gulung</b>

en: Select _font
id: Pilih _fonta

en: Choose a font you like and set it to a smaller or larger size. Middle-click on the button to unset the font and use your theme's default.
id: Pilih fonta yang anda suka dan atur ukurannya menjadi lebih kecil atau besar. Klik tengah tombol untuk membatalkan fonta dan menggunakan standar tema anda.

en: There may be problems with some themes that cause the scrollbox text to be hardly readable. If this is the case or you simply want it to appear in another color, then you can change it using this button. Middle-click on the button to unset the scrollbox text color.
id: Tampaknya ada masalah dengan beberapa tema yang menyebabkan teks kotak gulung sulit terbaca. Jika ini masalahnya anda dapat mengganti warnanya, lalu mengubahnya dengan memakai tombol ini. Klik tengah tombol untuk membatalkan warna teks kotak gulung.

en: Animate transitions between labels
id: Animasikan transisi antar label

en: Scroll the current displayed value(s) out and the new value(s) in instead of simply changing them. Uncheck this option if you find the animation too distracting.
id: Gulung nilai(-nilai) keluar dan nilai(-nilai) masuk baru yang ditampilkan saat ini ketimbang menggantinya. Jangan centang opsi ini jika anda merasakan animasi terlalu mengganggu.

en: _Scrollbox
id: _Batang Gulung

en: WS
id: KA

en: WB
id: KA

en: WD
id: AA

en: H
id: K

en: CL
id: CB

en: CM
id: BS

en: CH
id: SBB

en: R
id: H

en: No Data
id: Tidak Ada Data

en: Short-term forecast data unavailable.
id: Data prakiraan jangka pendek tidak tersedia.

en: The sun never sets today.
id: Matahari tidak tampak terbenam hari ini.

en: The sun never rises today.
id: Matahari tidak tampak terbit hari ini.

en: The sun never rises and sets at %s.
id: Matahari tidak tampak terbit dan terbenam pada %s.

en: The sun rises at %s and never sets.
id: Matahari terbit pada %s dan tak akan terbenam.

en: The sun rises at %s and sets at %s.
id: Matahari terbit pada %s dan terbenam pada %s.

note: * TRANSLATORS: This is the simple tooltip. For a bigger challenge, * look at the verbose tooltip style further below ;-)
en: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    
    <b>Temperature:</b> %s
    <b>Wind:</b> %s from %s
    <b>Pressure:</b> %s
    <b>Humidity:</b> %s
id: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    
    <b>Temperatur:</b> %s
    <b>Angin:</b> %s from %s
    <b>Tekanan:</b> %s
    <b>Kelembaban:</b> %s

note: * TRANSLATORS: Re-arrange and align at will, optionally using * abbreviations for labels if desired or necessary. Just take * into account the possible size constraints, the centered * vertical alignment of the icon - which unfortunately cannot * be changed easily - and try to make it compact and lo
en: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    <span size="smaller">from %s to %s, with %s of precipitation</span>
    
    <b>Temperature:</b> %s		<span size="smaller">(values at %s)</span>
    <b>Wind:</b> %s (%son the Beaufort scale) from %s(%s)
    <b>Pressure:</b> %s    <b>Humidity:</b> %s
    <b>Fog:</b> %s    <b>Cloudiness:</b> %s
    
    <span size="smaller">%s</span>
id: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    <span size="smaller">dari %s hingga %s, dengan %s presipitasi</span>
    
    <b>Temperatur:</b> %s		<span size="smaller">(values at %s)</span>
    <b>Angin:</b> %s (%sdalam skala Beaufort) dari %s(%s)
    <b>Tekanan:</b> %s    <b>Kelembaban:</b> %s
    <b>Kabut:</b> %s    <b>Awan:</b> %s
    
    <span size="smaller">%s</span>

en: Cannot update weather data
id: Tak dapat memutakhirkan data cuaca

note: add refresh button to right click menu, for people who missed the middle mouse click feature
en: Re_fresh
id: Se_garkan

en: Show weather conditions and forecasts
id: Tampilkan kondisi cuaca dan prakiraannya

en: Unset
id: Tidak Diatur

en: Detecting...
id: Mendeteksi...

en: meters
id: meter

en: Named after the astronomer Anders Celsius who invented the original scale in 1742, the Celsius scale is an international standard unit and nowadays defined using the Kelvin scale. 0 °C is equivalent to 273.15 K and 1 °C difference in temperature is exactly the same difference as 1 K. It is defined with the melting point of water being roughly at 0 °C and its boiling point at 100 °C at one standard atmosphere (1 atm = 1013.5 hPa). Until 1948, the unit was known as <i>centigrade</i> - from Latin <i>centum</i> (100) and <i>gradus</i> (steps).
    In meteorology and everyday life the Celsius scale is very convenient for expressing temperatures because its numbers can be an easy indicator for the formation of black ice and snow.
id: Dinamakan setelah astronom Anders Celsius yang menemukan skala aslinya pada 1742, skala celsius adalah unit standar internasional dan saat ini digunakan bersama dengan skala Kelvin. 0 °C setara dengan 273.15 K dan perbedaan temperatur 1 °C adalah sama dengan perbedaan 1 K. Skala ini menentukan titik mencair air adalah sekitar 0 °C dan titik didihnya 100 °C pada satu atmosfer standar (1 atm = 1013.5 hPa). Hingga 1948, unit ini dikenal dengan <i>centigrade</i> - dari bahasa Latin <i>centum</i> (100) dan <i>gradus</i> (langkah).
    Dalam meteorologi dan kehidupan sehari-hari skala Celsius sangat mudah digunakan untuk menunjukkan temperatur karena angkanya dapat dengan mudah menjadi indikator pembentukan es hitam dan salju.

en: The current Fahrenheit temperature scale is based on one proposed in 1724 by the physicist Daniel Gabriel Fahrenheit. 0 °F was the freezing point of brine on the original scale at standard atmospheric pressure, which was the lowest temperature achievable with this mixture of ice, salt and ammonium chloride. The melting point of water is at 32 °F and its boiling point at 212 °F. The Fahrenheit and Celsius scales intersect at -40 degrees. Even in cold winters, the temperatures usually do not fall into negative ranges on the Fahrenheit scale.
    With its inventor being a member of the Royal Society in London and having a high reputation, the Fahrenheit scale enjoyed great popularity in many English-speaking countries, but was replaced by the Celsius scale in most of these countries during the metrification process in the mid to late 20th century.
id: Skala temperatur Fahrenheit saat ini berdasarkan salah satu usulan pada tahun 1724 yang diajukan fisikawan Daniel Gabriel Fahrenheit. 0 °F adalah titik beku air asin dalam skala aslinya pada tekanan atmosfer standar, yaitu temperatur terendah yang dapat dicapai oleh campuran es, garam dan amonium klorida. Titik mencair air adalah 32 °F dan titik didihnya adalah 212 °F. Skala Fahrenheit dan Celsius bersinggungan pada -40 derajat. Bahkan di musim dingin yang sangat dingin sekalipun, temperatur biasanya tidak jatuh ke rentang negatif pada skala Fahrenheit.
    Karena penemunya adalah anggota Royal Society di London dan mempunyai reputasi tinggi, skala Fahrenheit jamak digunakan di banyak negara yang memakai berbahasa Inggris, tapi digantikan oleh skala Celsius di hampir seluruh negara ini ketika terjadi proses metrisisasi pada pertengahan abad ke-20.

en: The pascal, named after mathematician, physicist and philosopher Blaise Pascal, is a SI derived unit and a measure of force per unit area, defined as one newton per square meter. One standard atmosphere (atm) is 1013.25 hPa.
id: Paskal, dinamakan setelah matematikawan, fisikawan dan filsuf Blaise Pascal, adalah unit sistem internasional dan ukuran kekuatan per unit area, yang didefinisikan sebagai satu newton per meter persegi. Satu atmosfer standar (atm) adalah 1013.25 hPa.

en: Inches of mercury is still widely used for barometric pressure in weather reports, refrigeration and aviation in the United States, but seldom used elsewhere. It is defined as the pressure exerted by a 1 inch circular column of mercury of 1 inch in height at 32 °F (0 °C) at the standard acceleration of gravity.
id: Inci merkuri masih banyak digunakan untuk tekanan barometer dalam laporan cuaca, pendinginan dan penerbangan di Amerika Serikat, tapi jarang dipakai di tempat lain. Inci merkuri didefinisikan sebagai tekanan yang dipakai oleh satu inci kolom lingkaran merkuri dalam 1 inci ketinggian pada 32 °F (0 °C) pada akselerasi gravitasi standar.

en: The pound per square inch is a unit of pressure based on avoirdupois units (a system of weights based on a pound of 16 ounces) and defined as the pressure resulting from a force of one pound-force applied to an area of one square inch. It is used in the United States and to varying degrees in everyday life in Canada, the United Kingdom and maybe some former British Colonies.
id: Pon per inci persegi adalah tekanan yang didasarkan pada unit avoirdupois (sistem berat yang didasarkan pada satu pon adalah 16 ons) dan didefinisikan sebagai tekanan yang dihasilkan dari kekuatan satu pon-kekuatan yang diterapkan pada sebuah area satu inci persegi. Satuan ini digunakan di Amerika Serikat dan digunakan secara beragam dalam kehidupan sehari-hari di Kanada, Inggris dan mungkin beberapa bekas koloni Inggris.

en: The torr unit was named after the physicist and mathematician Evangelista Torricelli who discovered the principle of the barometer in 1644 and demonstrated the first mercury barometer to the general public. A pressure of 1 torr is approximately equal to one millimeter of mercury, and one standard atmosphere (atm) equals 760 Torr.
id: Unit torr dinamakan setelah fisikawan dan matematikawan Evangelista Torricelli yang menemukan prinsip barometer pada tahun 1644 dan menunjukkan barometer merkuri pertama kepada khalayak luas. Tekanan 1 torr kira-kira setara dengan satu milimeter merkuri, dan satu atmosfer standar (atm) setara dengan 760 Torr.

en: Wind speeds in TV or in the news are often provided in km/h.
id: Kecepatan angin di TV atau di berita sering diberitakan dalam km/j.

en: Miles per hour is an imperial unit of speed expressing the number of statute miles covered in one hour.
id: Mil per jam adalah satuan imperial kecepatan yang menunjukkan jumlah statuta mil yang dicapai dalam satu jam.

en: Meter per second is <i>the</i> unit typically used by meteorologists to denote wind speeds.
id: Meter per detik adalah satuan <i>yang</i> biasanya digunakan oleh meteorologis untuk menyatakan kecepatan angin.

en: The foot per second (pl. feet per second) in the imperial unit system is the counterpart to the meter per second in the International System of Units.
id: Kaki per detik adalah sistem satuan imperial alternatif dari meter per detik dalam Sistem Satuan Internasional.

en: The knot is a unit of speed equal to one international nautical mile (1.852 km) per hour, or approximately 1.151 mph, and sees worldwide use in meteorology and in maritime and air navigation. A vessel travelling at 1 knot along a meridian travels one minute of geographic latitude in one hour.
id: Knot adalah satuan kecepatan setara dengan satu mil laut internasional (1,852 km) per jam, atau kira-kira 1,151 mpj, dan jamak digunakan dalam meteorologi dan di navigasi kelautan dan udara. Sebuah kendaraan yang bergerak 1 knot sepanjang meridian bergerak satu menit dari bujur geografis dalam satu jam.

en: 1 millimeter is one thousandth of a meter - the fundamental unit of length in the International System of Units -, or approximately 0.04 inches.
id: 1 milimeter adalah seperseribu meter - satuan penting untuk panjang dalam Sistem Satuan Internasional -, atau kira-kira 0,04 inci.

en: The English word <i>inch</i> comes from Latin <i>uncia</i> meaning <i>one-twelfth part</i> (in this case, one twelfth of a foot). In the past, there have been many different standards of the inch with varying sizes of measure, but the current internationally accepted value is exactly 25.4 millimeters.
id: Kata <i>inci</i> berasal dari bahasa Latin <i>uncia</i> yang berarti <i>seperduabelas</i> (dalam hal ini, seperduabelas kaki). Di masa lalu, terdapat banyak standar yang berbeda mengenai inci dengan beragam ukuran, tapi nilai yang diterima secara internasional saat ini adalah tepat 25,4 milimeter.

en: The meter is the fundamental unit of length in the International System of Units. Originally intended to be one ten-millionth of the distance from the Earth's equator to the North Pole at sea level, its definition has been periodically refined to reflect growing knowledge of metrology (the science of measurement).
id: Meter adalah satuan panjang penting dalam Sistem Satuan Internasional. Pada awalnya dimaksudkan sebagai satu per sepuluh juta jarak dari ekuator Bumi ke Kutub Utara di permukaan laut, definisinya telah diubah seiring berjalan waktu yang mencerminkan pengetahuan metrologi (ilmu pengukuran) yang berkembang.

en: A foot (plural feet) is a unit of length defined as being 0.3048 m exactly and used in the imperial system of units and United States customary units. It is subdivided into 12 inches. The measurement of altitude in the aviation industry is one of the few areas where the foot is widely used outside the English-speaking world.
id: Kaki (jamak sama) adalah satuan panjang yang didefinisikan tepat 0,3048 meter dan digunakan dalam sistem satuan imperial dan satuan yang biasa dipakai di Amerika Serikat. Terbagi dalam 12 inci. Pengukuran ketinggian pada industri penerbangan adalah satu dari beberapa area di mana kaki secara luas digunakan di luar negara berbahasa Inggris.

note: * TRANSLATORS: The Summer Simmer Index is similar to the heat * index, but usually used at night because of its better accuracy * at that time.
en: Used in North America, wind chill will be reported for low temperatures and heat index for higher ones. At night, heat index will be replaced by the Summer Simmer Index. For wind chill, wind speeds need to be above 3.0 mph (4.828 km/h) and air temperature below 50.0 °F (10.0 °C). For heat index, air temperature needs to be above 80 °F (26.7 °C) - or above 71.6 °F (22 °C) at night - and relative humidity at least 40%. If these conditions are not met, the air temperature will be shown.
id: Digunakan di Amerika Utara, angin dingin akan dilaporkan untuk temperatur rendah dan indeks panas untuk temperatur tinggi. Ketika malam, indeks panas akan digantikan Summer Simmer Index. Untuk angin dingin, kecepatan angin harus di atas 3,0 mpj (4,828 km/j) dan temperatur udara di bawah 50,0 °F (10,0 °C). Untuk indeks panas, temperatur udara harus di atas 80 °F (26,7 °C) - atau di atas 71,6 °F (22 °C) ketika malam - dan kelembaban relatif setidaknya 40%. Jika kondisi ini tidak terpenuhi, temperatur udara akan ditampilkan.

en: The Canadian counterpart to the US windchill/heat index, with the wind chill being similar to the previous model but with slightly different constraints. Instead of the heat index <i>humidex</i> will be used. For wind chill to become effective, wind speeds need to be above 2.0 km/h (1.24 mph) and air temperature below or equal to 0 °C (32 °F). For humidex, air temperature needs to be at least 20.0 °C (68 °F), with a dewpoint greater than 0 °C (32 °F). If these conditions are not met, the air temperature will be shown.
id: Duplikat Kanada untuk angin dingin/indeks panas AS, dengan angin dingin mirip dengan model sebelumnya tapi dengan sedikit batasan yang berbeda. Ketimbang indeks panas <i>humindex</i> akan digunakan. Agar angin dingin dapat efektif, kecepatan angin harus di atas 2,0 km/j (1,24 mpj) dan temperatur udara di bawah atau sama dengan 0 °C (32 °F). Untuk humindex, temperatur udara harus setidaknya 20,0 °C (68 °), dengan titik sublim lebih besar dari 0 °C (32 °F). Jika kondisi ini tidak terpenuhi, temperatur udara akan ditampilkan.

en: This is the model used by the Australian Bureau of Meteorology, especially adapted for the climate of this continent. Possibly used in Central Europe and parts of other continents too, but then windchill and similar values had never gained that much popularity there as in the US or Canada, so information about its usage is scarce or uncertain. It depends on air temperature, wind speed and humidity and can be used for lower and higher temperatures alike.
id: Ini adalah model yang digunakan oleh Australian Bureau of Meteorology, khusus digunakan untuk iklim di benua ini. Kemungkinan digunakan di Eropa Tengah dan di benua lain juga, tapi angin dingin dan nilai yang sama tidak pernah mendapatkan kepopuleran di sana seperti di AS atau Kanada, sehingga informasi mengenai penggunaannya langka atau tidak pasti. Hal itu tergantung dari temperatur udara, kecepatan angin dan kelembaban dan dapat digunakan baik untuk temperatur rendah dan tinggi.

en: Improvements by Robert G. Quayle and Robert G. Steadman applied in 1998 to earlier experiments/developments by Steadman. This model only depends on wind speed and temperature, not on relative humidity and can be used for both heat and cold stress.
id: Perbaikan oleh Robert G. Quayle dan Robert G. Steadman diterapkan pada 1998 atas eksperimen/pengembangan sebelumnya oleh Steadman. Model ini hanya didasarkan atas kecepatan angin dan temperatur, tidak atas kelembaban relatif dan dapat digunakan baik untuk tekanan panas dan dingin.

en: Choose an icon theme.
id: Pilih tema ikon.

en: <b>Directory:</b> %s
    
    <b>Author:</b> %s
    
    <b>Description:</b> %s
    
    <b>License:</b> %s
id: <b>Direktori:</b> %s
    
    <b>Penulis:</b> %s
    
    <b>Keterangan:</b> %s
    
    <b>Lisensi:</b> %s

en: A more calendar-like view, with the days in columns and the daytimes (morning, afternoon, evening, night) in rows.
id: Tampilan yang lebih mirip kalender, dengan hari di kolom dan petunjuk hari (pagi, siang, sore, malam) di baris.

en: Shows the forecasts in a table with the daytimes (morning, afternoon, evening, night) in columns and the days in rows.
id: Menampilkan prakiraan di tabel dengan petunjuk hari (pagi, siang, sore, malam) di kolom dan hari di baris.

en: Met.no provides forecast data for up to %d days in the future. Choose how many days will be shown in the forecast tab in the summary window. On slower computers, a lower number might help against lags when opening the window. Note however that usually forecasts for more than three days in the future are unreliable at best ;-)
id: Met.no menyediakan data prakiraan cuaca hingga %d hari ke depan. Silahkan tentukan banyaknya hari yang akan ditampilkan dalam tab prakiraan pada jendela ringkasan. Jumlah prakiraan akan mempengaruhi waktu yang diperlukan untuk membuka jendela. Perlu dicatat, prakiraan lebih dari tiga hari ke depan umumnya kurang akurat.

en: Select font
id: Pilih fonta

note: TRANSLATORS: Fallback value, usually never shown.
en: Choose the value to add to the list below. Values can be added more than once.
id: Pilih nilai yang akan ditambahkan ke daftar di bawah. Nilai dapat ditambahkan lebih dari sekali.

en: Air temperature, sometimes referred to as dry-bulb temperature. Measured by a thermometer that is freely exposed to the air, yet shielded from radiation and moisture.
id: Temperatur udara, kadang disebut sebagai temperatur pijar kering. Diukur dengan termometer yang bebas terpapar udara, tapi terlindungi dari radiasi dan kelembaban.

en: The weight of the air that makes up the atmosphere exerts a pressure on the surface of the Earth, which is known as atmospheric pressure. To make it easier to compare the value to other values for locations with different altitudes, atmospheric pressure is adjusted to the equivalent sea-level pressure and called barometric pressure. Rising barometric pressures generally indicate an improvement in weather conditions, while falling pressures mean deterioration.
id: Bobot udara yang menciptakan atmosfer mendorong tekanan di permukaan Bumi, yang biasa dikenal sebagai tekanan atmosfer. Agar memudahkan untuk membandingkan nilai dengan nilai lain pada lokasi dengan ketinggian berbeda, tekanan atmosfer disesuaikan dengan tekanan setara di permukaan laut dan disebut tekanan barometer. Tekanan barometer yang meningkat biasanya merupakan indikasi peningkatan kondisi cuaca, sedangkan tekanan turun berarti penurunan.

en: Nowadays wind speed/velocity is measured using an anemometer (Greek <i>anemos</i>, meaning <i>wind</i>) in 10 m (33 ft) height. Anemometers usually measure either wind speed or pressure, but will provide both values as they are closely related to and can be deduced from each other.
id: Saat ini kecepatan/percepatan angin diukur dengan anemometer (bahasa Yunani <i>anemos</i>, berarti <i>angin</i>) pada ketinggian 10 m (33 ft). Anemometer biasanya mengukur baik kecepatan angin atau tekanan, tapi memberikan kedua nilai karena hubungan keduanya dekat dan dapat diketahui dari satu sama lain.

en: Invented by Sir Francis Beaufort in 1805, this empirical scale on wind speed is based on people's observations of specific land or sea conditions, denoting these conditions with numbers from 0 (calm) to 12 (hurricane).
id: Ditemukan oleh Sir Francis Beaufort pada 1805, satuan empiris kecepatan angin yang didasarkan pada pengamatan orang pada kondisi daratan atau lautan tertentu, lalu membagi kondisi ini dengan nomor 0 (tenang) hingga 12 (topan).

en: This gives the cardinal direction (North, East, South, West) the wind is coming from.
id: Ini memberikan arah mata angin (Utara, Timur, Selatan, Barat) dari mana angin berhembus.

en: This gives the direction the wind is coming from in azimuth degrees (North = 0°, East = 90°, South = 180° and West = 270°).
id: Ini memberikan arah angin berhembus dalam derajat azimut (Utara = 0°, Timur = 90°, Selatan = 180° dan Barat = 270°).

en: Humidity is defined as the amount of water vapor in the air and increases the possibility of precipitation, fog and dew. While absolute humidity is the water content of air, relative humidity gives (in %) the current absolute humidity relative to the maximum for that air temperature and pressure.
id: Kelembaban didefinisikan sebagai jumlah uap air di udara dan peningkatan kemungkinan presipitasi, kabut dan embun. Sementara kelembaban absolut adalah kadar air di udara, kelembaban relatif memberikan (dalam %) kelembaban absolut saat ini relatif terhadap maksimum untuk temperatur udara dan tekanan itu.

en: This is the temperature to which air must be cooled to reach 100% relative humidity, given no change in water content. Reaching the dew point halts the cooling process, as condensation occurs which releases heat into the air. A high dew point increases the possibility of rain and severe thunderstorms. The dew point allows the prediction of dew, frost, fog and minimum overnight temperature, and has influence on the comfort level one experiences.
    
    <b>Note:</b> This is a calculated value not provided by met.no.
id: Ini adalah temperatur di mana udara harus didinginkan untuk mencapai 100% kelembaban relatif, dengan catatan tidak ada perubahan dalam isi air. Tercapainya titik sublim menghentikan proses pendinginan, karena terjadi kondensasi yang melepaskan panas ke udara. Titik sublim tinggi meningkatkan kemungkinan hujan dan badai petir yang mematikan. Titik sublim memungkinkan prediksi embun, es, kabut dan temperatur malam hari minimum, dan mempengaruhi tingkat kenyamanan yang dirasakan seseorang.
    
    <b>Catatan:</b> Ini adalah nilai perhitungan yang tidak disediakan oleh met.no.

en: Also known as <i>felt temperature</i>, <i>effective temperature</i>, or what some weather providers declare as <i>feels like</i>. Human temperature sensation is not only based on air temperature, but also on heat flow, physical activity and individual condition. While being a highly subjective value, apparent temperature can actually be useful for warning about extreme conditions (cold, heat).
    
    <b>Note:</b> This is a calculated value not provided by met.no. You should use a calculation model appropriate for your local climate and personal preferences on the units page.
id: Juga dikenal sebagai <i>temperatur dirasakan</i>, <i>temperatur efektif</i> atau yang disebut beberapa penyedia layanan cuaca sebagai <i>terasa seperti</i>. Sensasi temperatur manusia tidak hanya didasarkan temperatur udara, tapi juga aliran panas, aktivitas fisik dan kondisi individu. Walaupun nilainya sangat subjektif, temperatur ini sebenarnya dapat berguna sebagai peringatan atas kondisi ekstrem (dingin, panas).
    
    <b>Catatan:</b> Ini adalah nilai perhitungan yang tidak disediakan oleh met.no. Anda dapat menggunakan model kalkulasi yang sesuai dengan iklim lokal anda dan pengaturan pribadi anda di halaman satuan.

en: This gives the low-level cloud cover in percent. According to WMO definition, low-level clouds can be found at altitudes below 4,000 m (13,000 ft), or 5,000 m (16,000 ft) at the equator, though their basis often lie below 2,000 m (6,500 ft). They are mainly composed of water droplets or ice particles and snow, when temperatures are cold enough.
id: Ini memberikan cakupan awan rendah dalam persen. Menurut definisi WMO, awan rendah dapat ditemukan pada ketinggian di bawah 4.000 m (13.000 kaki), atau 5.000 m (16.000 kaki) di ekuator, walaupun dasar mereka sering di bawah 2.000 m (6.500 kaki). Awan rendah sebagian besar terdiri atas tetesan air atau partikel es dan salju, ketika temperatur cukup dingin.

en: This specifies the mid-level cloud cover in percent. According to WMO definition, mid-level clouds form in heights of 4,000-8,000 m (13,000-26,000 ft), or 5,000-10,000 m (16,000-33,000 ft) at the equator. Like their low-level cousins, they are principally composed of water droplets. When temperatures get low enough, ice particles can replace the droplets.
id: Ini menjelaskan cakupan awan sedang. Menurut definisi WMO, awan sedang terbentuk pada ketinggian 4.000-8.000 m (13.000-26.000 kaki), atau 5.000-10.000 m (16.000-33.000 kaki) di ekuator. Seperti saudaranya awan rendah, awan sedang pada dasarnya terdiri atas tetesan air. Ketika temperatur cukup rendah, partikel es dapat menggantikan tetesan air.

en: This reports the high-level cloud cover in percent. According to WMO definition, high-level clouds can be found in altitudes of 8,000 to 15,000 m (26,000 to 49,000 ft), or 10,000 m-18,000 m (33,000-59,000 ft) at the equator, where temperatures are so low that they are mainly composed of ice crystals. While typically thin and white in appearance, they can be seen in a magnificent array of colors when the sun is low on the horizon.
id: Ini melaporkan cakupan awan tinggi dalam persen. Menurut definisi WMO, awan tinggi dapat ditemukan pada ketinggian 8.000 hingga 15.000 km (26.000 hingga 49.000 kaki), atau 10.000 m-18.000 m (33.000-59.000 kaki) di ekuator, di mana temperatur sangat rendah sehingga umumnya terbuat dari kristal es. Walaupun secara umum tampak tipis dan putih, awan tinggi dapat terlihat dalam beragam warna yang indah ketika matahari rendah di cakrawala.

en: Cloudiness, or cloud cover, defines the fraction of the sky obscured by clouds when observed from a given location. Clouds are both carriers of precipitation and regulator to the amount of solar radiation that reaches the surface. While during daytime they reduce the temperature, at night they have the opposite effect, as water vapor prevents long-wave radiation from escaping into space. Apart from that, clouds reflect light to space and in that way contribute to the cooling of the planet.
id: Awan, atau cakupan awan, adalah fraksi langit yang dihalangi oleh awan ketika diamati dari lokasi tertentu. Awan adalah pembawa presipitasi dan regulator jumlah radiasi matahari yang mencapai permukaan. Ketika siang hari awan mengurangi temperatur, ketika malam awan mempunyai efek sebaliknya, ketika air menguap mencegah radiasi gelombang panjang dari keluar angkasa. Terlepas dari itu, awan memantulkan cahaya ke langit sehingga berkontribusi mendinginkan planet.

en: Fog is a type of low-lying stratus cloud, with the moisture in it often generated locally such as from a nearby lake, river, ocean, or simply moist ground, that forms when the difference between temperature and dew point is below 2.5 °C (4 °F), usually at a relative humidity of 100%. Fog commonly produces precipitation in the form of drizzle or very light snow and reduces visibility to less than 1 km (5/8 statute mile).
id: Kabut adalah awan stratus rendah, dengan kelembaban di dalamnya sering muncul di dekat danau, sungai, laut, atau sekadar tanah lembab, yang terbentuk ketika perbedaan antara temperatur dan titik sublim di bawah 2,5 °C (4 °F), biasanya saat kelembaban relatif 100%. Kabut umumnya menghasilkan presipitasi dalam bentuk gerimis atau salju sangat tipis dan mengurangi jarak pandang menjadi kurang dari 1 km (5/8 statuta mil).

en: The amount of rain, drizzle, sleet, hail, snow, graupel and other forms of water falling from the sky over a specific period.
    
    The values reported by met.no are those of precipitation in the liquid state - or in other words: of rain -, so if snow is expected (but not sleet), then the amount of snow will be <i>guessed</i> by multiplying the original value by a ratio dependent on the air temperature:
    
    <tt><small>                   T &lt; -11.1 °C (12 °F) =&gt; 1:12
    -11.1 °C (12 °F) &lt; T &lt;  -4.4 °C (24 °F) =&gt; 1:10
     -4.4 °C (24 °F) &lt; T &lt;  -2.2 °C (28° F) =&gt; 1:7
     -2.2 °C (28 °F) &lt; T &lt;  -0.6 °C (31 °F) =&gt; 1:5
     -0.6 °C (31 °F) &lt; T                    =&gt; 1:3
    
    </small></tt>Example: If temperature is -5 °C (12 °F), then snow density will be low and a rain to snow ratio of 1:10 will be used for calculation. Assuming the reported value is 5 mm, then the calculated amount of snow precipitation is 50 mm.
    
    <b>Note</b>: While air temperature is an important factor in this calculation, there are other influencing factors that the plugin doesn't know about like the type of snow and ground temperature. Because of that, these rules will only lead to rough estimates and may not represent the real amount of snow.
id: Jumlah curah hujan, gerimis, es tipis, hujan es, salju, butiran es dan bentuk lain air yang jatuh dari langit dalam kurun waktu tertentu.
    
    Nilai yang dilaporkan met.no adalah presipitasi dalam bentuk cair - atau dengan kata lain: hujan -, sehingga jika salju yang diharapkan (tapi bukan berbentuk es tipis), maka jumlah salju akan <i>diperkirakan</i> dengan mengalikan nilai awalnya dengan rasio ketergantungan dengan temperatur udara:
    
     <tt><small> T &lt; -11,1 °C (12 °F) =&gt; 1:12
    -11,1 °C (12 °F) &lt; T &lt; -4,4 °C (24 °F) =&gt; 1:10
    -4,4 °C (24 °F) &lt; T &lt; -2,2 °C (28° F) =&gt; 1:7
    -2,2 °C (28 °F) &lt; T &lt; -0,6 °C (31 °F) =&gt; 1:5
    -0,6 °C (31 °F) &lt; T =&gt; 1:3
    
    </small></tt>Misalnya: jika temperatur di bawah -5 °C (12 °F), maka kerapatan salju akan rendah dan rasio hujan dengan salju 1:10 akan digunakan sebagai penghitungan. Jika diasumsikan nilai yang dilaporkan 5 mm, maka penghitungan jumlah presipitasi salju adalah 50 mm.
    
    <b>Catatan</b>: Walaupun temperatur udara adalah faktor penting dalam penghitungan ini, ada faktor berpengaruh lain yang plugin tidak tahu seperti tipe salju dan temperatur tanah. Karena itu, aturan ini hanya menghasilkan estimasi kasar dan tidak mencerminkan jumlah asli salju.

en: Labels to d_isplay
id: Label untuk tamp_ilan

en: North
id: Utara

en: N
id: U

en: North-East
id: Timur Laut

en: NE
id: TL

en: East
id: Timur

en: E
id: T

en: South-East
id: Tenggara

en: SE
id: Tg

en: South
id: Selatan

en: South-West
id: Barat Daya

en: SW
id: BD

en: West
id: Barat

en: W
id: B

en: North-West
id: Barat Laut

en: NW
id: BL

en: ft
id: kaki

en: km/h
id: km/j

en: mph
id: mpj

en: m/s
id: m/d

en: ft/s
id: kaki/d

en: Results
id: Hasil

en: Searching...
id: Mencari...

en: Search location
id: Telusuri kode lokasi cuaca

en: Cancel
id: Batal

en: Enter a city name or address
id: Masukkan nama kota atau alamat

en: Search
id: Telusur

note: * TRANSLATORS: Latitude and longitude are known from the * search results, but not the location name. The user shall * give the place a name.
en: Unnamed place
id: Lokasi belum dinamai

en: Coordinates
id: Koordinat

en: Altitude
id: Ketinggian

en: Latitude
id: Lintang

en: Longitude
id: Bujur

note: TRANSLATORS: Please use as many \t as appropriate to align the date/time values as in the original.
en: 
    Downloads
id: 
    Unduhan

en: 	Weather data:
    	Last:	%s
    	Next:	%s
    	Current failed attempts: %d
id: 	Data cuaca:
    	Terakhir:	%s
    	Berikutnya:	%s
    	Percobaan gagal saat ini: %d

en: 	Met.no Locationforecast API states that this version
    	of the webservice is deprecated, and the plugin needs to be
    	adapted to use a newer version, or it will stop working within
    	a few months.
    	Please file a bug on https://gitlab.xfce.org/panel-plugins/xfce4-weather-plugin/
    	if no one else has done so yet.
id: 	Met.no Locationforecast API menyatakan bahwa versi layanan web
    	ini telah usang, dan plugin harus disesuaikan untuk
    	menggunakan versi yang lebih baru, atau ia akan berhenti
    	bekerja dalam beberapa bulan.
    	Silakan melaporkan kutu di https://gitlab.xfce.org/panel-plugins/xfce4-weather-plugin/
    	jika belum ada yang melakukannya.

en: 	Astronomical data:
    	Last:	%s
    	Next:	%s
    	Current failed attempts: %d
id: 	Data astronomis:
    	Terakhir:	%s
    	Berikutnya:	%s
    	Percobaan gagal saat ini: %d

en: 
    	Met.no sunrise API states that this version of the webservice
    	is deprecated, and the plugin needs to be adapted to use
    	a newer version, or it will stop working within a few months.
    	Please file a bug on https://gitlab.xfce.org/panel-plugins/xfce4-weather-plugin/
    	if no one else has done so yet.
id: 
    	Met.no sunrise API menyatakan bahwa versi layanan web ini
    	telah usang, dan plugin harus disesuaikan untuk menggunakan
    	versi yang lebih baru, atau ia akan berhenti bekerja dalam
    	beberapa bulan. Silakan melaporkan kutu di
    	https://gitlab.xfce.org/panel-plugins/xfce4-weather-plugin/
    	jika belum ada yang melakukannya.

note: calculation times
en: 
    Times Used for Calculations
id: 
    Waktu Digunakan Untuk Penghitungan

en: 	Temperatures, wind, atmosphere and cloud data calculated
    	for:		%s
id: 	Temperatur, angin, atmosfer dan data awan yang dihitung
    	untuk:		%s

en: 
    	Precipitation and the weather symbol have been calculated
    	using the following time interval:
    	Start:	%s
    	End:	%s
id: 
    	Presipitasi dan simbol cuaca telah dihitung
    	menggunakan interval waktu berikut:
    	Mulai:	%s
    	Berakhir:	%s

note: sun and moon
en: 
    Astronomical Data
id: 
    Data Astronomi

en: 	Sunrise:		The sun never rises today.
id: 	Matahari Terbit:		Matahari tidak tampak terbit hari ini.

en: 	Sunset:		The sun never sets today.
id: 	Matahari Terbenam:		Matahari tidak tampak terbenam hari ini.

en: 	Sunrise:		%s
id: 	Matahari Terbit:		%s

en: 	Sunset:		%s
id: 	Matahari Terbenam:		%s

en: 	Moon phase:	%s
id: 	Fase bulan:	%s

en: 	Moon phase:	Unknown
id: 	Fase bulan:	Tidak diketahui

en: 	Moonrise:	The moon never rises today.
id: 	Bulan Terbit:	Bulan tidak tampak terbit hari ini.

en: 	Moonset:	The moon never sets today.
id: 	Bulan Terbenam:	Bulan tidak tampak terbenam hari ini.

en: 	Moonrise:	%s
id: 	Bulan Terbit:	%s

en: 	Moonset:	%s
id: 	Bulan Terbenam:	%s

en: 	Data not available, will use sane default values for night and day.
id: 	Data tidak tersedia, sistem akan menggunakan nilai acuan standar untuk siang dan malam.

note: temperatures
en: 
    Temperatures
id: 
    Temperatur

en: Temperature
id: Temperatur

en: Dew point
id: Titik embun

en: Apparent temperature
id: Temperatur semu

note: wind
en: 
    Wind
id: 
    Angin

en: 	Speed: %s %s (%s on the Beaufort scale)
id: 	Kecepatan: %s %s (%s dalam skala Beaufort)

en: 	Direction: %s (%s%s)
id: 	Arah: %s (%s%s)

note: precipitation
en: 
    Precipitation
id: 
    Curah Hujan

en: Precipitation amount
id: Tingkat curah hujan

note: atmosphere
en: 
    Atmosphere
id: 
    Tekanan atmosfer

en: Barometric pressure
id: Tekanan barometer

en: Relative humidity
id: Kelembaban relatif

note: clouds
en: 
    Clouds
id: 
    Berawan

en: Fog
id: Berkabut

en: Low clouds
id: Cerah berawan

en: Middle clouds
id: Awan tengah

en: High clouds
id: Sebagian besar berawan

en: Cloudiness
id: Kecerahan

en: 
    Credits
id: 
    Kredit

en: 	Encyclopedic information partly taken from
id: 	Informasi ensiklopedis sebagian diambil dari

en: 
    	Elevation and timezone data provided by
id: 
    	Data Elevasi dan zona waktu disediakan oleh

en: 
    	Weather and astronomical data from
id: 
    	Data cuaca dan astronomis dari

en: Today
id: Hari Ini

en: Tomorrow
id: Besok

note: TRANSLATORS: Please use spaces as needed or desired to properly align the values; Monospace font is enforced with <tt> tags for alignment, and the text is enclosed in <small> tags because that looks much better and saves space.
en: <b>Times used for calculations</b>
id: <b>Waktu digunakan untuk penghitungan</b>

en: <tt><small>Interval start:       %s</small></tt>
id: <tt><small>Interval mulai:       %s</small></tt>

en: <tt><small>Interval end:         %s</small></tt>
id: <tt><small>Interval berakhir:         %s</small></tt>

en: <tt><small>Data calculated for:  %s</small></tt>
id: <tt><small>Data dihitung untuk:  %s</small></tt>

en: <b>Temperatures</b>
id: <b>Temperatur</b>

en: <tt><small>Dew point:            %s%s%s</small></tt>
id: <tt><small>Titik sublim:            %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Apparent temperature: %s%s%s</small></tt>
id: <tt><small>Temperatur semu: %s%s%s</small></tt>

en: <b>Atmosphere</b>
id: <b>Atmosfer</b>

en: <tt><small>Barometric pressure:  %s%s%s</small></tt>
id: <tt><small>Tekanan barometer:  %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Relative humidity:    %s%s%s</small></tt>
id: <tt><small>Kelembaban relatif:    %s%s%s</small></tt>

en: <b>Precipitation</b>
id: <b>Presipitasi</b>

en: <tt><small>Amount:        %s%s%s</small></tt>
id: <tt><small>Jumlah:        %s%s%s</small></tt>

en: <b>Clouds</b>
id: <b>Awan</b>

note: TRANSLATORS: Clouds percentages are aligned to the right in the tooltip, the %5s are needed for that and are used both for rounded and unrounded values.
en: <tt><small>Fog:           %5s%s%s</small></tt>
id: <tt><small>Kabut:           %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Low clouds:    %5s%s%s</small></tt>
id: <tt><small>Awan rendah:    %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Middle clouds: %5s%s%s</small></tt>
id: <tt><small>Awan sedang: %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>High clouds:   %5s%s%s</small></tt>
id: <tt><small>Awan tinggi:   %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Cloudiness:    %5s%s%s</small></tt>
id: <tt><small>Awan:    %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Sunrise: The sun never rises this day.</small></tt>
id: <tt><small>Matahari terbit: Matahari tidak tampak terbit hari ini.</small></tt>

en: <tt><small>Sunset: The sun never sets this day.</small></tt>
id: <tt><small>Matahari terbenam: Matahari tidak tampak terbenam hari ini.</small></tt>

en: <tt><small>Sunrise: %s</small></tt>
id: <tt><small>Matahari terbit: %s</small></tt>

en: <tt><small>Sunset:  %s</small></tt>
id: <tt><small>Matahari terbenam:  %s</small></tt>

en: <tt><small>Moon phase: %s</small></tt>
id: <tt><small>Fase bulan: %s</small></tt>

en: <tt><small>Moon phase: Unknown</small></tt>
id: <tt><small>Fase bulan: Tak diketahui</small></tt>

en: <tt><small>Moonrise: The moon never rises this day.</small></tt>
id: <tt><small>Bulan terbit: The moon never rises this day.</small></tt>

en: <tt><small>Moonset: The moon never sets this day.</small></tt>
id: <tt><small>Bulan Terbenam: Bulan tidak tampak terbenam hari ini.</small></tt>

en: <tt><small>Moonrise: %s</small></tt>
id: <tt><small>Bulan terbit: %s</small></tt>

en: <tt><small>Moonset:  %s</small></tt>
id: <tt><small>Bulan terbenam:  %s</small></tt>

note: daytime headers
en: Morning
id: Pagi

en: Afternoon
id: Siang

en: Evening
id: Sore

en: Night
id: Malam

en: Weather Report
id: Laporan Cuaca

en: No location selected.
id: Tidak ada lokasi terpilih.

en: Please set a location in the plugin settings.
id: Masukkan lokasi pada pengaturan plugin.

en: Currently no data available.
id: Data tidak tersedia saat ini.

en: Plugin settings...
id: Pengaturan plugin...

en: _Forecast
id: _Ramalan Cuaca

en: _Details
id: _Detil

note: TRANSLATORS: Moon phases
en: New moon
id: Bulan baru

en: Waxing crescent
id: Bulan sabit awal

en: First quarter
id: Seperempat awal

en: Waxing gibbous
id: Tiga perempat awal

en: Full moon
id: Bulan Purnama

en: Waning gibbous
id: Tiga perempat akhir

en: Third quarter
id: Seperempat akhir

en: Waning crescent
id: Bulan sabit akhir

note: * TRANSLATORS: How these symbols are named and defined is explained at * http://om.yr.no/forklaring/symbol/ and https://api.met.no/faq.html#symbols. * To be more concise / shorter, the plugin uses names that deviate a bit from yr.no, so that * they fit well in the tooltip, forecast tab etc. * * More
en: Sunny
id: Cerah

en: Clear
id: Cerah

en: Lightly cloudy
id: Cerah berawan

en: Partly cloudy
id: Berawan sebagian

en: Cloudy
id: Berawan

note: * http://www.theweathernetwork.com/weathericons/?product=weathericons&pagecontent=index: *   "Showers – Some sun is expected, interspersed with showers from *    time to time. As opposed to rain, showers describe liquid *    precipitation that can vary greatly in intensity over a short *    amount o
en: Rain showers
id: Hujan lebat

note: * http://www.theweathernetwork.com/weathericons/?product=weathericons&pagecontent=index: *   "Thunder Showers - Intermittent rain showers with thunder and lightning, generally *    short-lived."
en: Thunder showers
id: Badai

note: Analogues to "Rain showers"
en: Sleet showers
id: Hujan es

en: Snow showers
id: Badai salju

note: It's raining, usually incessantly, but not heavily.
en: Light rain
id: Gerimis

note: Heavy, usually incessant rain. met.no now uses "heavy rain", but personally I find light * rain and rain somewhat better. Symbol names indicate this is the way met.no did it some * time ago.
en: Rain
id: Hujan

en: Rain with thunder
id: Hujan disertai petir

note: Sleet is a mixture of rain and snow, but it's not hail.
en: Sleet
id: Hujan es

en: Snow
id: Salju

note: * http://en.wikipedia.org/wiki/Thundersnow: *   "Thundersnow, also known as a winter thunderstorm or a thunder snowstorm, is a relatively *    rare kind of thunderstorm with snow falling as the primary precipitation instead of *    rain. It typically falls in regions of strong upward motion within t
en: Thundersnow
id: Salju disertai petir

note: Same as symbols 1-15, but with thunder
en: Sleet showers with thunder
id: Hujan es disertai petir

en: Snow showers with thunder
id: Hujan salju disertai petir

en: Light rain with thunder
id: Gerimis disertai petir

en: Sleet with thunder
id: Hujan es disertai petir
