Xfce Panel Plugins - en to ru translation catalogue (314 entries)

en: Weather Update
ru: Обновление погоды

en: Show current weather conditions
ru: Отображает текущую погоду

en: _Help
ru: _Справка

en: _Close
ru: _Закрыть

en: Location _name:
ru: М_естоположение:

en: Latitud_e:
ru: _Широта:

en: L_ongitude:
ru: _Долгота:

en: Altitu_de:
ru: _Высота:

en: _Timezone:
ru: _Часовой пояс:

en: Latitude specifies the north-south position of a point on the Earth's surface. If you change this value manually, you need to provide altitude and timezone manually too.
ru: Широта определяет Северо-Южное положение точки на поверхности Земли. Если вы измените это значение, то должны будете также указать высоту и часовой пояс.

en: Longitude specifies the east-west position of a point on the Earth's surface. If you change this value manually, you need to provide altitude and timezone manually too.
ru: Долгота определяет Восточно-Западное положение точки на поверхности Земли. Если вы измените это значение, то должны будете также указать высоту и часовой пояс.

en: For locations outside Norway the elevation model that's used by the met.no webservice is not very good, so it's usually necessary to specify the altitude as an additional parameter, otherwise the reported values will not be correct.
    
    The plugin tries to auto-detect the altitude using the GeoNames webservice, but that might not always be correct too, so you can change it here.
    
    Altitude is given in meters above sea level, or alternatively in feet by changing the unit on the units page. It should match the real value roughly, but small differences will have no influence on the weather data. Inside Norway, this setting has no effect at all.
ru: Для мест за пределами Норвегии модель рельефа, которая используется веб-сервисом met.no, не является очень хорошей, так что, как правило, необходимо указать высоту над уровнем моря в качестве дополнительного параметра, иначе полученные значения не будут корректными.
    
    Модуль пытается автоматически определить высоту с помощью веб-сервиса GeoNames, но получается не всегда правильно, поэтому у вас есть возможность ее изменить.
    
    Высота приведена в метрах над уровнем моря, или в футах при изменении единицы измерения на странице настройки. Она должна соответствовать реальному значению, но небольшие отличия не будут влиять на данные погоды. На территории Норвегии эта опция не имеет эффекта.

en: feet
ru: футы

en: If the chosen location is not in your current timezone, then it is necessary to <i>put</i> the plugin into that other timezone for the times to be shown correctly. The proper timezone will be auto-detected via the GeoNames web service, but you might want to correct it if necessary.
    Leave this field empty to use the timezone set by your system. Invalid entries will cause the use of UTC time, but that may also depend on your system.
ru: Если выбранное местоположение не расположено в вашем текущем часовом поясе, необходимо для правильного отображения времени <i>расположить</i> модуль в этом другом часовом поясе. Подходящий часовой пояс будет определён автоматически через веб-сервис GeoNames, но вы можете его изменить при необходимости.
    Оставьте поле пустым, чтобы использовать системный часовой пояс. При неверном значении будет использовано время UTC, но это может зависеть от вашей системы.

en: Change the name for the location to your liking. It is used for display and does not affect the location parameters in any way.
ru: Измените название местоположения по своему желанию. Оно будет использоваться только для отображения и никак не затронет параметры расположения.

en: Change...
ru: Изменить...

en: Search for a new location and auto-detect its parameters.
ru: Поиск нового местоположения и автоопределение его параметров.

en: Please change location name to your liking and correct alltitude and timezone if they are not auto-detected correctly.
ru: Укажите местоположение по своему выбору и правильные высоту и часовой пояс, если они некорректно определились автоматически.

en: _Location
ru: _Местоположение

en: _Temperature:
ru: _Температура:

en: Barometric _pressure:
ru: Ба_рометрическое
    давление (Д)

en: _Wind speed:
ru: С_корость ветра:

en: Prec_ipitations:
ru: Оса_дки:

en: Apparent te_mperature:
ru: Ощущаемая
    те_мпература:

en: Celsius (°C)
ru: Шкала Цельсия (°C)

en: Fahrenheit (°F)
ru: Шкала Фаренгейта (°F)

en: Hectopascals (hPa)
ru: Гектопаскаль (гПа)

en: Inches of mercury (inHg)
ru: Дюймы ртутного столба (″ рт. ст.)

en: Pound-force per square inch (psi)
ru: Фунт-сила на квадратный дюйм (psi)

en: Torr (mmHg)
ru: Торр (мм рт. ст.)

en: Kilometers per hour (km/h)
ru: Километров в час (км/ч)

en: Miles per hour (mph)
ru: Миль в час (миль/ч)

en: Meters per second (m/s)
ru: Метров в секунду (м/с)

en: Feet per second (ft/s)
ru: Футов в секунду (фут/с)

en: Knots (kt)
ru: Узлы (уз)

en: Millimeters (mm)
ru: Миллиметры (мм)

en: Inches (in)
ru: Дюймы (″)

en: Meters (m)
ru: Метры (м)

en: Feet (ft)
ru: Футы (′)

en: Windchill/Heat index
ru: Индекс ветро-холодовой или тепла

en: Windchill/Humidex
ru: Индекс ветро-холодовой или влажности

en: Steadman
ru: Стедман

en: Quayle-Steadman
ru: Куэйл-Стедман

en: _Units
ru: _Размерность

en: Available icon themes are listed here. You can add icon themes to $HOME/.config/xfce4/weather/icons (or the equivalent directory on your system). Information about how to create or use icon themes can be found in the README file. New icon themes will be detected every time you open this config dialog.
ru: Здесь перечислены доступные темы значков. Вы можете добавить темы значков в $HOME/.config/xfce4/weather/icons (или в эквивалентном каталоге вашей системы). Информацию о том, как создавать и использовать темы значков, можно найти в файле README. Новые темы значков будут обнаруживаться каждый раз, когда вы откроете этот диалог настройки.

en: _Icon theme:
ru: О_формление значков:

en: Open the user icon themes directory in your file manager, creating it if necessary.
ru: Открыть пользовательский каталог тем значков в вашем файловом менеджере, при необходимости — создать.

en: Use only a single _panel row
ru: Использовать только _одну строку панели

en: Check to always use only a single row on a multi-row panel and a small icon in deskbar mode.
ru: Использовать только одну строку в многострочной панели и маленький значок в режиме боковой панели.

en: _Tooltip style:
ru: Стиль _подсказки:

en: Choose your preferred tooltip style. Some styles give a lot of useful data, some are clearer but provide less data on a glance.
ru: Выберите предпочтительный стиль всплывающей подсказки. Одни стили дают больше полезной информации, другие проще для восприятия.

en: Simple
ru: Простой

en: Verbose
ru: Подробный

en: _Forecast layout:
ru: _Расположение прогноза:

en: Days in columns
ru: Дни по столбцам

en: Days in rows
ru: Дни по строкам

en: _Number of forecast days:
ru: _Дней в прогнозе:

en: _Round values
ru: О_круглять значения

en: _Appearance
ru: В_ид

en: Font and color:
ru: Шрифт и цвет:

en: These are the values that will be shown in the scrollbox. Select a single value here and click the appropriate button to remove it or move it up and down in the list.
ru: Значения для отображения в окне просмотра. Выберите одно значение и нажмите соответствующую кнопку для его удаления или перемещения выше или ниже в списке.

en: Move the selected value up in the list of labels to display.
ru: Переместить выбранное значение выше в списке отображения.

en: Move the selected value down in the list of labels to display.
ru: Переместить выбранное значение ниже списке отображения.

note: * TRANSLATORS: The abbreviations in parentheses will be shown in * the scrollbox together with the values. Keep them in sync with * those in make_label() in weather.c. Some of them may be * standardized internationally, like CL, CM, CH, and you might * read that up somewhere and decide whether you w
en: Temperature (T)
ru: Температура (Т)

en: Barometric pressure (P)
ru: Барометрическое давление (Д)

en: Wind speed (WS)
ru: Скорость ветра (СВ)

en: Wind speed - Beaufort scale (WB)
ru: Скорость ветра — шкала Бофорта (СБ)

en: Wind direction (WD)
ru: Направление ветра (НВ)

en: Wind direction in degrees (WD)
ru: Направление ветра в градусах (НВ)

en: Humidity (H)
ru: Влажность (В)

en: Dew point (D)
ru: Точка росы (ТР)

en: Apparent temperature (A)
ru: Ощущаемая температура (ОТ)

en: Low clouds (CL)
ru: Низкая облачность (НО)

en: Middle clouds (CM)
ru: Средняя облачность (СО)

en: High clouds (CH)
ru: Высокая облачность (ВО)

en: Cloudiness (C)
ru: Облачность (Ч)

en: Fog (F)
ru: Туман (М)

en: Precipitation (R)
ru: Осадки (О)

en: Add the selected value to the labels that should be displayed in the scrollbox.
ru: Добавить выбранное значение для отображения в окне просмотра.

en: Select a value in the list of labels to display and click this button to remove it.
ru: Выберите значение из списка  для отображения и нажмите эту кнопку для его удаления.

en: Li_nes:
ru: С_троки:

en: Decide how many values should be shown at once in the scrollbox. You can choose a smaller font or enlarge the panel to make more lines fit.
ru: Определяет сколько значений должно одновременно отображаться в окне просмотра. Для увеличения количества строк можно выбрать меньший шрифт.

en: Hide the scrollbox to save valuable space on the panel. Most interesting information is also provided in the tooltip - provided you choose an appropriate tooltip style - that is shown when hovering over the icon.
ru: Отключите отображение просмотра, для экономии свободного пространства панели. Наиболее интересная информация отображается в подсказке при наведении курсора на значок модуля на панели, если вы выбрали подходящий стиль подсказки.

en: <b>Show scrollbox</b>
ru: Показать полосу прокрутки

en: Select _font
ru: Выбрать _шрифт

en: Choose a font you like and set it to a smaller or larger size. Middle-click on the button to unset the font and use your theme's default.
ru: Выберите желаемый шрифт и его размер. Для выбора шрифта по умолчанию из темы оформления используйте щелчок средней кнопкой.

en: There may be problems with some themes that cause the scrollbox text to be hardly readable. If this is the case or you simply want it to appear in another color, then you can change it using this button. Middle-click on the button to unset the scrollbox text color.
ru: С некоторыми темами могут быть проблемы, приводящие к тому, что текст в прокручиваемых окнах становится трудно читаемым. Если у вас такой случай, или вы просто хотите, чтобы он появился в другом цвете, вы можете изменить его, используя эту кнопку. Щёлкните средней кнопкой мышки по этой кнопке, чтобы отменить изменение цвета текста в прокручиваемом окне.

en: Animate transitions between labels
ru: Анимировать переходы между метками

en: Scroll the current displayed value(s) out and the new value(s) in instead of simply changing them. Uncheck this option if you find the animation too distracting.
ru: Прокручивать отображаемые значения при их смене. Отключите этот параметр, если вас отвлекает анимация прокрутки.

en: _Scrollbox
ru: _Просмотр

note: TRANSLATORS: Keep in sync with labeloptions in weather-config.c
en: T
ru: Т

en: P
ru: Д

en: WS
ru: СВ

en: WB
ru: СБ

en: WD
ru: НВ

en: H
ru: В

en: D
ru: ТР

en: A
ru: ОТ

en: CL
ru: НО

en: CM
ru: СО

en: CH
ru: ВО

en: C
ru: Ч

en: F
ru: М

en: R
ru: О

en: No Data
ru: Нет данных

en: Short-term forecast data unavailable.
ru: Данные краткосрочного прогноза недоступны.

en: The sun never sets today.
ru: Сегодня нет захода солнца.

en: The sun never rises today.
ru: Сегодня нет восхода солнца.

en: The sun never rises and sets at %s.
ru: Солнце не восходит и садится в %s.

en: The sun rises at %s and never sets.
ru: Солнце восходит в %s и не садится.

en: The sun rises at %s and sets at %s.
ru: Восход солнца в %s и заход в %s.

note: * TRANSLATORS: This is the simple tooltip. For a bigger challenge, * look at the verbose tooltip style further below ;-)
en: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    
    <b>Temperature:</b> %s
    <b>Wind:</b> %s from %s
    <b>Pressure:</b> %s
    <b>Humidity:</b> %s
ru: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    
    <b>Температура:</b> %s
    <b>Скорость ветра:</b> %s с %s
    <b>Давление:</b> %s
    <b>Влажность:</b> %s

note: * TRANSLATORS: Re-arrange and align at will, optionally using * abbreviations for labels if desired or necessary. Just take * into account the possible size constraints, the centered * vertical alignment of the icon - which unfortunately cannot * be changed easily - and try to make it compact and lo
en: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    <span size="smaller">from %s to %s, with %s of precipitation</span>
    
    <b>Temperature:</b> %s		<span size="smaller">(values at %s)</span>
    <b>Wind:</b> %s (%son the Beaufort scale) from %s(%s)
    <b>Pressure:</b> %s    <b>Humidity:</b> %s
    <b>Fog:</b> %s    <b>Cloudiness:</b> %s
    
    <span size="smaller">%s</span>
ru: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    <span size="smaller">от %s до %s, c %s осадков</span>
    
    <b>Температура:</b> %s		<span size="smaller">(данные на %s)</span>
    <b>Скорость ветра:</b> %s (%sпо шкале Бофорта) %s(%s)
    <b>Давление:</b> %s    <b>Влажность:</b> %s
    <b>Туман:</b> %s   <b>Облачность:</b> %s
    
    <span size="smaller">%s</span>

en: Cannot update weather data
ru: Не удалось обновить данные о погоде

note: add refresh button to right click menu, for people who missed the middle mouse click feature
en: Re_fresh
ru: О_бновить

en: Show weather conditions and forecasts
ru: Показать текущую погоду и прогноз

en: Unset
ru: Не задано

en: Detecting...
ru: Определение...

en: meters
ru: метры

en: Named after the astronomer Anders Celsius who invented the original scale in 1742, the Celsius scale is an international standard unit and nowadays defined using the Kelvin scale. 0 °C is equivalent to 273.15 K and 1 °C difference in temperature is exactly the same difference as 1 K. It is defined with the melting point of water being roughly at 0 °C and its boiling point at 100 °C at one standard atmosphere (1 atm = 1013.5 hPa). Until 1948, the unit was known as <i>centigrade</i> - from Latin <i>centum</i> (100) and <i>gradus</i> (steps).
    In meteorology and everyday life the Celsius scale is very convenient for expressing temperatures because its numbers can be an easy indicator for the formation of black ice and snow.
ru: Названный в честь астронома Андерса Цельсия, придумавшего новую шкалу в 1742 году, градус Цельсия является международной единицей измерения и в настоящее время определяется через шкалу Кельвина. 0 °C эквивалентно 
    273,15 K, а изменение температуры на 1 °C равнозначно изменению на 1 K. Он был определен по точке плавления льда, примерно равной 0 °C, и по точке кипения воды в 100 °C при стандартном атмосферном давлении (1 атм = 1013,5 гПа).
    В метеорологии и быту шкала Цельсия очень удобна, так как градусы по этой шкале являются понятным индикатором наличия гололеда или снега.

en: The current Fahrenheit temperature scale is based on one proposed in 1724 by the physicist Daniel Gabriel Fahrenheit. 0 °F was the freezing point of brine on the original scale at standard atmospheric pressure, which was the lowest temperature achievable with this mixture of ice, salt and ammonium chloride. The melting point of water is at 32 °F and its boiling point at 212 °F. The Fahrenheit and Celsius scales intersect at -40 degrees. Even in cold winters, the temperatures usually do not fall into negative ranges on the Fahrenheit scale.
    With its inventor being a member of the Royal Society in London and having a high reputation, the Fahrenheit scale enjoyed great popularity in many English-speaking countries, but was replaced by the Celsius scale in most of these countries during the metrification process in the mid to late 20th century.
ru: Современная шкала Фаренгейта основана на предложенной в 1724 году физиком Даниэлем Габриэлем Фаренгейтом. За 0 °F была принята температура замерзания солевого раствора при стандартном атмосферном давлении, то есть наименьшая температура, достижимая для смеси льда, соли и нашатыря. Точка таяния льда 32 °F, а температура кипения воды 212 °F. Шкалы Фаренгейта и Цельсия пересекаются в точке -40 градусов. Даже в самые холодные зимы температуры обычно не опускаются в отрицательный диапазон шкалы Фаренгейта.
    Шкала Фаренгейта, изобретатель которой был членом Лондонского Королевского общества и пользовался высокой репутацией, стала очень популярной во многих англоязычных странах, но в большинстве из них была заменена на шкалу Цельсия в процессе перехода к метрической системе во второй половине XX века.

en: The pascal, named after mathematician, physicist and philosopher Blaise Pascal, is a SI derived unit and a measure of force per unit area, defined as one newton per square meter. One standard atmosphere (atm) is 1013.25 hPa.
ru: Единица паскаль названа в честь математика, физика и философа Блеза Паскаля. Является производной единицы СИ, определяется как один ньютон на квадратный метр. Одна стандартная атмосфера (атм) составляет 1013,25 гПа.

en: Inches of mercury is still widely used for barometric pressure in weather reports, refrigeration and aviation in the United States, but seldom used elsewhere. It is defined as the pressure exerted by a 1 inch circular column of mercury of 1 inch in height at 32 °F (0 °C) at the standard acceleration of gravity.
ru: Дюймы ртутного столба до сих пор широко используются в Соединённых Штатах для указания барометрического давления в сводках погоды, при заморозке (рефрижераторах) и в авиации, но редко где-то ещё. Определены как давление, создаваемое столбом ртути высотой один дюйм при температуре 0 °C (32 °F) и стандартном ускорении свободного падения.

en: The pound per square inch is a unit of pressure based on avoirdupois units (a system of weights based on a pound of 16 ounces) and defined as the pressure resulting from a force of one pound-force applied to an area of one square inch. It is used in the United States and to varying degrees in everyday life in Canada, the United Kingdom and maybe some former British Colonies.
ru: Фунт на квадратный дюйм — единица давления, основанная на системе мер «avoirdupois» (в которой фунт состоит из 16 унций). Определяется как давление, создаваемое усилием в одну фунт-силу, приложенным к области в один квадратный дюйм. Используется в США и, в некоторой степени, в Канаде, Великобритании, а также, возможно, в некоторых из бывших британских колоний.

en: The torr unit was named after the physicist and mathematician Evangelista Torricelli who discovered the principle of the barometer in 1644 and demonstrated the first mercury barometer to the general public. A pressure of 1 torr is approximately equal to one millimeter of mercury, and one standard atmosphere (atm) equals 760 Torr.
ru: Единица давления «торр» была названа в честь физика и математика Эванджелиста Торричелли, который открыл принцип барометра в 1644 году и продемонстрировал первый ртутный барометр. Давление один торр приблизительно равно давлению одного миллиметра ртути. Одна стандартная атмосфера (атм) равна 760 торр.

en: Wind speeds in TV or in the news are often provided in km/h.
ru: Скорость ветра по ТВ и в новостях часто сообщают в км/ч.

en: Miles per hour is an imperial unit of speed expressing the number of statute miles covered in one hour.
ru: «Миля в час» является имперской единицей скорости, выражающей число сухопутных уставных миль, покрытых в течение одного часа.

en: Meter per second is <i>the</i> unit typically used by meteorologists to denote wind speeds.
ru: Размерность метр в секунду обычно используется метеорологами для скорости ветра.

en: The foot per second (pl. feet per second) in the imperial unit system is the counterpart to the meter per second in the International System of Units.
ru: «Фут в секунду» является аналогом «метра в секунду» в Международной системе единиц.

en: The knot is a unit of speed equal to one international nautical mile (1.852 km) per hour, or approximately 1.151 mph, and sees worldwide use in meteorology and in maritime and air navigation. A vessel travelling at 1 knot along a meridian travels one minute of geographic latitude in one hour.
ru: Узел — единица скорости, равная одной международной морской миле (1,852 км) в час, или приблизительно 1,151 миль в час. Используется по всему миру в метеорологии, морской и воздушной навигации. Судно, плывущее со скоростью один узел вдоль меридиана, проходит одну угловую минуту географической широты за один час.

en: 1 millimeter is one thousandth of a meter - the fundamental unit of length in the International System of Units -, or approximately 0.04 inches.
ru: Миллиметр равен тысячной доли метра — фундаментальной единицы измерения длины в Международной системе единиц. Миллиметр примерно равен 0,04 дюйма.

en: The English word <i>inch</i> comes from Latin <i>uncia</i> meaning <i>one-twelfth part</i> (in this case, one twelfth of a foot). In the past, there have been many different standards of the inch with varying sizes of measure, but the current internationally accepted value is exactly 25.4 millimeters.
ru: Английское слово <i>inch</i> происходит от латинского <i>uncia</i>, означающего <i>одна двенадцатая часть</i> (в данном случае, 1/12 фута). В прошлом существовало несколько стандартов дюйма с различными значениями, но сейчас международным стандартом является значение 25,4 миллиметра.

en: The meter is the fundamental unit of length in the International System of Units. Originally intended to be one ten-millionth of the distance from the Earth's equator to the North Pole at sea level, its definition has been periodically refined to reflect growing knowledge of metrology (the science of measurement).
ru: Метр — фундаментальная единица длины в Международной системе единиц. Первоначально его значение было принято равным одной десятимиллионной части расстояния от экватора Земли до северного полюса на уровне моря. С ростом уровня знаний метрологии (науки об измерениях), значение периодически уточнялось.

en: A foot (plural feet) is a unit of length defined as being 0.3048 m exactly and used in the imperial system of units and United States customary units. It is subdivided into 12 inches. The measurement of altitude in the aviation industry is one of the few areas where the foot is widely used outside the English-speaking world.
ru: Фут является единицей измерения длины, равной 0,3048 м, и используется в британской имперской системе мер и системе мер США. Состоит из 12 дюймов.  Измерение высоты в авиационной промышленности — одна из немногих областей, где футы широко используются вне англоязычного мира.

note: * TRANSLATORS: The Summer Simmer Index is similar to the heat * index, but usually used at night because of its better accuracy * at that time.
en: Used in North America, wind chill will be reported for low temperatures and heat index for higher ones. At night, heat index will be replaced by the Summer Simmer Index. For wind chill, wind speeds need to be above 3.0 mph (4.828 km/h) and air temperature below 50.0 °F (10.0 °C). For heat index, air temperature needs to be above 80 °F (26.7 °C) - or above 71.6 °F (22 °C) at night - and relative humidity at least 40%. If these conditions are not met, the air temperature will be shown.
ru: Используется в Северной Америке. Для низкой температуры будет сообщаться ветро-холодовой индекс, а для высокой — индекс тепла. Ночью вместо теплового индекса будет использоваться индекс Summer Simmer. Для ветро-холодового индекса скорость ветра должна быть не менее 4,828 км/ч (3 мили/ч), а температура воздуха не выше 10 °C (50 °F). Для индекса тепла температура воздуха должна быть не ниже 26,7 °C (80 °F) днём и не ниже 22 °C (71,6 °F) ночью, а относительная влажность не менее 40%. При невыполнении этих условий, будет сообщаться температура воздуха.

en: The Canadian counterpart to the US windchill/heat index, with the wind chill being similar to the previous model but with slightly different constraints. Instead of the heat index <i>humidex</i> will be used. For wind chill to become effective, wind speeds need to be above 2.0 km/h (1.24 mph) and air temperature below or equal to 0 °C (32 °F). For humidex, air temperature needs to be at least 20.0 °C (68 °F), with a dewpoint greater than 0 °C (32 °F). If these conditions are not met, the air temperature will be shown.
ru: Канадский аналог ветро-холодовому индексу США, похожий, но со слегка другими ограничениями. Вместо индекса тепла будет использоваться индекс <i>влажности</i>. Для ветро-холодового индекса скорость ветра должна быть не менее 2 км/ч (1,24 мили/ч), а температура воздуха не выше 0 °C (32 °F). Для индекса влажности температура воздуха должна быть не менее 20 °C (68 °F), а точка росы выше 0 °C (32 °F). При невыполнении этих условий будет сообщаться температура воздуха.

en: This is the model used by the Australian Bureau of Meteorology, especially adapted for the climate of this continent. Possibly used in Central Europe and parts of other continents too, but then windchill and similar values had never gained that much popularity there as in the US or Canada, so information about its usage is scarce or uncertain. It depends on air temperature, wind speed and humidity and can be used for lower and higher temperatures alike.
ru: Эта модель, используемая Австралийским бюро метеорологии, специально адаптирована для климата этого континента. Возможность использования в Центральной Европе и частях других континентов зависит от температуры воздуха, скорости ветра и влажности, может использоваться как для низких, так и для высоких температур.

en: Improvements by Robert G. Quayle and Robert G. Steadman applied in 1998 to earlier experiments/developments by Steadman. This model only depends on wind speed and temperature, not on relative humidity and can be used for both heat and cold stress.
ru: Улучшенная Робертом Куэйлом и Робертом Стедманом, применена в 1998 году в ранних экспериментах и разработках Стедмана. Эта модель зависит только от скорости ветра и температуры, не зависит от относительной влажности и может быть использована для разнообразных перепадов температуры.

en: Choose an icon theme.
ru: Выберите оформление значков.

en: <b>Directory:</b> %s
    
    <b>Author:</b> %s
    
    <b>Description:</b> %s
    
    <b>License:</b> %s
ru: <b>Каталог:</b> %s
    
    <b>Автор:</b> %s
    
    <b>Описание:</b> %s
    
    <b>Лицензия:</b> %s

en: A more calendar-like view, with the days in columns and the daytimes (morning, afternoon, evening, night) in rows.
ru: Вид более похожий на календарь: дни расположены в колонках, а время суток (утро, день, вечер, ночь) в строках.

en: Shows the forecasts in a table with the daytimes (morning, afternoon, evening, night) in columns and the days in rows.
ru: Показывает прогноз погоды в таблице с временами суток (утро, обед, вечер, ночь) в столбцах и днями в строках.

en: Met.no provides forecast data for up to %d days in the future. Choose how many days will be shown in the forecast tab in the summary window. On slower computers, a lower number might help against lags when opening the window. Note however that usually forecasts for more than three days in the future are unreliable at best ;-)
ru: Met.no предоставляет данные по прогнозам на %d дней вперед. Выберите число дней, которое будет показываться во вкладке с прогнозом в окне сводки. На медленных компьютерах меньшее число дней может уменьшить задержку при открытии окна. Помните, что обычно прогноз погоды более, чем на три дня вперед,  в лучшем случае ненадёжен ;-)

en: Select font
ru: Выбор шрифта

note: TRANSLATORS: Fallback value, usually never shown.
en: Choose the value to add to the list below. Values can be added more than once.
ru: Выберите значение для добавления в список ниже. Значения могут быть добавлены более одного раза.

en: Air temperature, sometimes referred to as dry-bulb temperature. Measured by a thermometer that is freely exposed to the air, yet shielded from radiation and moisture.
ru: Температура воздуха, называемая иногда температурой сухого термометра. Измеряется с помощью термометра, свободно подвергающегося воздействию воздуха, но защищенного от радиационного излучения и влаги.

en: The weight of the air that makes up the atmosphere exerts a pressure on the surface of the Earth, which is known as atmospheric pressure. To make it easier to compare the value to other values for locations with different altitudes, atmospheric pressure is adjusted to the equivalent sea-level pressure and called barometric pressure. Rising barometric pressures generally indicate an improvement in weather conditions, while falling pressures mean deterioration.
ru: Вес воздуха создаёт атмосферное давление на поверхности Земли. Для упрощения сравнения значений на различных высотах, атмосферное давление приводят к эквивалентному давлению на уровне моря и называют барометрическим давлением. Повышение атмосферного давления обычно означает улучшение погодных условий, а понижение — ухудшение.

en: Nowadays wind speed/velocity is measured using an anemometer (Greek <i>anemos</i>, meaning <i>wind</i>) in 10 m (33 ft) height. Anemometers usually measure either wind speed or pressure, but will provide both values as they are closely related to and can be deduced from each other.
ru: В настоящее время скорость ветра измеряют с использованием анемометра (от греческого <i>anemos</i> — <i>ветер</i>) на высоте 10 м (33 фута). Обычно, анемометр измеряет или скорость, или давление, но отображает оба значения, так как они взаимосвязаны и могут быть вычислены друг из друга.

en: Invented by Sir Francis Beaufort in 1805, this empirical scale on wind speed is based on people's observations of specific land or sea conditions, denoting these conditions with numbers from 0 (calm) to 12 (hurricane).
ru: Изобретённая сэром Фрэнсисом Бефортом в 1805 году, эта эмпирическая шкала скорости ветра основана на наблюдениях за специфическими условиями на суше или море и представляет эти условия в виде числовых значений от 0 (штиль) до 12 (ураган).

en: This gives the cardinal direction (North, East, South, West) the wind is coming from.
ru: Указывает основное направление (север, юг, восток и запад), с которого дует ветер.

en: This gives the direction the wind is coming from in azimuth degrees (North = 0°, East = 90°, South = 180° and West = 270°).
ru: Указывает направление, с которого дует ветер, в градусах азимута (север — 0°, восток — 90°, юг — 180° и запад — 270°).

en: Humidity is defined as the amount of water vapor in the air and increases the possibility of precipitation, fog and dew. While absolute humidity is the water content of air, relative humidity gives (in %) the current absolute humidity relative to the maximum for that air temperature and pressure.
ru: Влажность характеризует количество водяного пара в воздухе. Высокая влажность увеличивает вероятность осадков, тумана и росы. В отличие от абсолютной влажности (содержания воды в воздухе), относительная влажность (вычисляемая в %) равна отношению текущей абсолютной влажности к максимальной для данной температуры и давления воздуха.

en: This is the temperature to which air must be cooled to reach 100% relative humidity, given no change in water content. Reaching the dew point halts the cooling process, as condensation occurs which releases heat into the air. A high dew point increases the possibility of rain and severe thunderstorms. The dew point allows the prediction of dew, frost, fog and minimum overnight temperature, and has influence on the comfort level one experiences.
    
    <b>Note:</b> This is a calculated value not provided by met.no.
ru: Это температура, до которой нужно охладить воздух для достижения 100% относительной влажности, при неизменном содержании влаги. Достижение точки росы останавливает процесс охлаждения, так как начинается конденсация, высвобождающая тепло в воздух. Высокая точка росы увеличивает вероятность дождя и сильных гроз. Точка росы позволяет предсказывать росу, иней, туман и минимальную ночную температуру, а также влияет на комфортность ощущений человека.
    
    <b>Примечание:</b> это вычисленное значение, а не предоставляемое met.no.

en: Also known as <i>felt temperature</i>, <i>effective temperature</i>, or what some weather providers declare as <i>feels like</i>. Human temperature sensation is not only based on air temperature, but also on heat flow, physical activity and individual condition. While being a highly subjective value, apparent temperature can actually be useful for warning about extreme conditions (cold, heat).
    
    <b>Note:</b> This is a calculated value not provided by met.no. You should use a calculation model appropriate for your local climate and personal preferences on the units page.
ru: Также известна как <i>ощущаемая температура</a>, <i>эффективная температура</i>. Ощущение температуры человеком основано не только на температуре воздуха, но и на тепловом потоке, физической активности и индивидуальных условиях. Будучи очень субъективной, кажущаяся температура может быть полезна для предупреждения об экстремальных условиях (холод, жара).
    
    <b>Замечание:</b> это расчётное значение, не предоставляемое met.no.  Используйте расчётную модель, соответствующую вашему локальному климату и личным предпочтениям, на странице Размерность.

en: This gives the low-level cloud cover in percent. According to WMO definition, low-level clouds can be found at altitudes below 4,000 m (13,000 ft), or 5,000 m (16,000 ft) at the equator, though their basis often lie below 2,000 m (6,500 ft). They are mainly composed of water droplets or ice particles and snow, when temperatures are cold enough.
ru: Указывает процент нижних облаков. В соответствии с определением WMO, нижние облака находятся на высоте ниже 4000 м (13000 футов) или 5000 м (16000 футов) на экваторе, но часто они расположены ниже 2000 м (6500 футов). В основном, состоят из водяных капель или частиц льда и снега, если температура достаточно низкая.

en: This specifies the mid-level cloud cover in percent. According to WMO definition, mid-level clouds form in heights of 4,000-8,000 m (13,000-26,000 ft), or 5,000-10,000 m (16,000-33,000 ft) at the equator. Like their low-level cousins, they are principally composed of water droplets. When temperatures get low enough, ice particles can replace the droplets.
ru: Указывает процент средних облаков. В соответствии с определением WMO, средние облака находятся на высоте 4000—8000 м (13000—26000 футов) или 5000—10000 м (16000—33000 футов) на экваторе. Как и низкие облака, они состоят из водяных капель. При достаточно низкой температуре капли заменяют частицы льда.

en: This reports the high-level cloud cover in percent. According to WMO definition, high-level clouds can be found in altitudes of 8,000 to 15,000 m (26,000 to 49,000 ft), or 10,000 m-18,000 m (33,000-59,000 ft) at the equator, where temperatures are so low that they are mainly composed of ice crystals. While typically thin and white in appearance, they can be seen in a magnificent array of colors when the sun is low on the horizon.
ru: Указывает процент высоких облаков. В соответствии с определением WMO, высокие облака находятся на высоте 8000—15000 м (26000—49000 футов) или 10000—18000 м (33000—59000 футов) на экваторе. В основном, они состоят из кристаллов льда, так как температура на их высоте настолько низкая. Обычно, эти облака выглядят белыми, но могут принимать изумительные цвета при низком солнце на горизонте.

en: Cloudiness, or cloud cover, defines the fraction of the sky obscured by clouds when observed from a given location. Clouds are both carriers of precipitation and regulator to the amount of solar radiation that reaches the surface. While during daytime they reduce the temperature, at night they have the opposite effect, as water vapor prevents long-wave radiation from escaping into space. Apart from that, clouds reflect light to space and in that way contribute to the cooling of the planet.
ru: Облачность, или облачный покров, характеризует часть неба, закрытую облаками при наблюдении из определённого места. Облака являются и переносчиками осадков, и регуляторами количества солнечного излучения, достигающего земной поверхности. Днём они снижают температуру, ночью же вызывают противоположный эффект, так как водяной пар мешает длинноволновому излучению уходить в космическое пространство. Помимо этого, облака отражают солнечные лучи и тем самым участвуют в охлаждении планеты.

en: Fog is a type of low-lying stratus cloud, with the moisture in it often generated locally such as from a nearby lake, river, ocean, or simply moist ground, that forms when the difference between temperature and dew point is below 2.5 °C (4 °F), usually at a relative humidity of 100%. Fog commonly produces precipitation in the form of drizzle or very light snow and reduces visibility to less than 1 km (5/8 statute mile).
ru: Туман — это разновидность низколежащего слоистого облака, влажность в котором часто создаётся местным источником (близлежащим озером, рекой, океаном или просто влажным грунтом), формирующегося при опускании температуры ниже точки росы на 2,5 °C (4 °F), обычно при относительной влажности 100%. Туман часто вызывает осадки в виде измороси или очень лёгкого снега и уменьшает видимость до менее чем 1 км (5/8 сухопутной уставной мили).

en: The amount of rain, drizzle, sleet, hail, snow, graupel and other forms of water falling from the sky over a specific period.
    
    The values reported by met.no are those of precipitation in the liquid state - or in other words: of rain -, so if snow is expected (but not sleet), then the amount of snow will be <i>guessed</i> by multiplying the original value by a ratio dependent on the air temperature:
    
    <tt><small>                   T &lt; -11.1 °C (12 °F) =&gt; 1:12
    -11.1 °C (12 °F) &lt; T &lt;  -4.4 °C (24 °F) =&gt; 1:10
     -4.4 °C (24 °F) &lt; T &lt;  -2.2 °C (28° F) =&gt; 1:7
     -2.2 °C (28 °F) &lt; T &lt;  -0.6 °C (31 °F) =&gt; 1:5
     -0.6 °C (31 °F) &lt; T                    =&gt; 1:3
    
    </small></tt>Example: If temperature is -5 °C (12 °F), then snow density will be low and a rain to snow ratio of 1:10 will be used for calculation. Assuming the reported value is 5 mm, then the calculated amount of snow precipitation is 50 mm.
    
    <b>Note</b>: While air temperature is an important factor in this calculation, there are other influencing factors that the plugin doesn't know about like the type of snow and ground temperature. Because of that, these rules will only lead to rough estimates and may not represent the real amount of snow.
ru: Количество дождя, измороси, дождя со снегом, града, снега, крупы и других видов осадков за указанный период.
    
    Значения сообщаемые met.no соответствуют осадкам в жидком состоянии, т.е. дождю. Если ожидается снег (но не дождь со снегом), то количество снега будет <i>предположено</i> умножением оригинального значения на коэффициент, зависящий от температуры воздуха: 
    
    <tt><small>                   T &lt; -11,1 °C (12 °F) =&gt; 1:12
    -11,1 °C (12 °F) &lt; T &lt;  -4,4 °C (24 °F) =&gt; 1:10
     -4,4 °C (24 °F) &lt; T &lt;  -2,2 °C (28° F) =&gt; 1:7
     -2,2 °C (28 °F) &lt; T &lt;  -0,6 °C (31 °F) =&gt; 1:5
     -0,6 °C (31 °F) &lt; T                    =&gt; 1:3
    
    </small></tt>Например, если температура -5 °C (12 °F), то плотность снега будет низкая и для расчёта будет использоваться коэффициент дождя к снегу 1:10. Для сообщаемых 5 мм осадков, вычисленное количество снега будет 50 мм.
    
    <b>Замечание</b>: хотя температура воздуха важна для вычисления, есть и другие влияющие факторы неизвестные для данного модуля, такие как: тип снега и температура поверхности. В связи с этим, выполняется лишь грубая оценка, не соответствующая действительному количеству снега.

en: Labels to d_isplay
ru: О_тображать

en: North
ru: Север

en: N
ru: С

en: North-East
ru: Северо-восток

en: NE
ru: СВ

en: East
ru: Восток

en: E
ru: В

en: South-East
ru: Юго-восток

en: SE
ru: ЮВ

en: South
ru: Юг

en: S
ru: Ю

en: South-West
ru: Юго-запад

en: SW
ru: ЮЗ

en: West
ru: Запад

en: W
ru: З

en: North-West
ru: Северо-запад

en: NW
ru: СЗ

en: ft
ru: фут

en: m
ru: м

en: hPa
ru: гПа

en: inHg
ru: ″ рт. ст.

en: psi
ru: Па

en: mmHg
ru: мм рт. ст.

en: km/h
ru: км/ч

en: mph
ru: миль/ч

en: m/s
ru: м/с

en: ft/s
ru: фут/с

en: kt
ru: уз

en: in
ru: ″

en: mm
ru: мм

en: Results
ru: Результаты

en: Searching...
ru: Поиск...

en: Search location
ru: Поиск местоположения

en: Cancel
ru: Отмена

en: OK
ru: Ок

en: Enter a city name or address
ru: Введите название города (на английском) или адрес

en: Search
ru: Поиск

note: * TRANSLATORS: Latitude and longitude are known from the * search results, but not the location name. The user shall * give the place a name.
en: Unnamed place
ru: Без названия

en: Coordinates
ru: Координаты

en: Altitude
ru: Высота

en: Latitude
ru: Широта

en: Longitude
ru: Долгота

note: TRANSLATORS: Please use as many \t as appropriate to align the date/time values as in the original.
en: 
    Downloads
ru: 
    Загрузки

en: 	Weather data:
    	Last:	%s
    	Next:	%s
    	Current failed attempts: %d
ru: 	Данные о погоде:
    	Последние:	%s
    	Следующие:	%s
    	Неудачных попыток: %d

en: 	Met.no Locationforecast API states that this version
    	of the webservice is deprecated, and the plugin needs to be
    	adapted to use a newer version, or it will stop working within
    	a few months.
    	Please file a bug on https://gitlab.xfce.org/panel-plugins/xfce4-weather-plugin/
    	if no one else has done so yet.
ru: 	Программный интерфейс Met.no Locationforecast сообщает,
    	что данная версия веб-сервиса устарела, и модуль должен быть
    	адаптировал для использования новой версии, так как работа
    	данной версии будет прекращена в течение нескольких месяцев.
    	Пожалуйста, если до вас ещё никто не сделал этого, сообщите
    	об ошибке на
    	https://gitlab.xfce.org/panel-plugins/xfce4-weather-plugin/

en: 	Astronomical data:
    	Last:	%s
    	Next:	%s
    	Current failed attempts: %d
ru: 	Астрономические данные:
    	Последние:	%s
    	Следующие:	%s
    	Неудачных попыток: %d

en: 
    	Met.no sunrise API states that this version of the webservice
    	is deprecated, and the plugin needs to be adapted to use
    	a newer version, or it will stop working within a few months.
    	Please file a bug on https://gitlab.xfce.org/panel-plugins/xfce4-weather-plugin/
    	if no one else has done so yet.
ru: 
    	Met.no sunrise API оповещает, что эта версия веб-сервиса
    	устарела, и модуль должен быть адаптирован для использования
    	новой версии, или он перестанет работать в течение пары месяцев
    	Пожалуйста, отправьте сообщение об ошибке на 
    https://gitlab.xfce.org/panel-plugins/xfce4-weather-plugin/
    	если пока никто еще об этом не сообщил.

note: calculation times
en: 
    Times Used for Calculations
ru: 
    Используемое для расчётов время

en: 	Temperatures, wind, atmosphere and cloud data calculated
    	for:		%s
ru: 	Температура, ветер, атм. давление и облачность для:
    		%s

en: 
    	Precipitation and the weather symbol have been calculated
    	using the following time interval:
    	Start:	%s
    	End:	%s
ru: 
    	Вероятность осадков и символ погоды были рассчитаны
    	для следующего периода времени:
    	Начало:	%s
    	Конец:	%s

note: sun and moon
en: 
    Astronomical Data
ru: 
    Астрономические данные

en: 	Sunrise:		The sun never rises today.
ru: 	Восход:		сегодня нет восхода солнца.

en: 	Sunset:		The sun never sets today.
ru: 	Закат:		сегодня нет захода солнца.

en: 	Sunrise:		%s
ru: 	Восход:		%s

en: 	Sunset:		%s
ru: 	Закат:		%s

en: 	Moon phase:	%s
ru: 	Фаза луны:	%s

en: 	Moon phase:	Unknown
ru: 	Фаза луны:	неизвестна

en: 	Moonrise:	The moon never rises today.
ru: 	Восход луны:	сегодня нет восхода луны.

en: 	Moonset:	The moon never sets today.
ru: 	Заход луны:	сегодня нет захода луны.

en: 	Moonrise:	%s
ru: 	Восход луны:	%s

en: 	Moonset:	%s
ru: 	Заход луны:	%s

en: 	Data not available, will use sane default values for night and day.
ru: 	Данные недоступны, будут использованы значения по умолчанию для дня и ночи.

note: temperatures
en: 
    Temperatures
ru: 
    Температура

en: Temperature
ru: Температура

en: Dew point
ru: Точка росы

en: Apparent temperature
ru: Ощущаемая температура

note: wind
en: 
    Wind
ru: 
    Ветер

en: 	Speed: %s %s (%s on the Beaufort scale)
ru: 	Скорость: %s %s (%s по шкале Бофорта)

en: 	Direction: %s (%s%s)
ru: 	Направление: %s (%s%s)

note: precipitation
en: 
    Precipitation
ru: 
    Осадки

en: Precipitation amount
ru: Количество осадков

note: atmosphere
en: 
    Atmosphere
ru: 
    Атмосфера

en: Barometric pressure
ru: Барометрическое давление

en: Relative humidity
ru: Относительная влажность

note: clouds
en: 
    Clouds
ru: 
    Облака

en: Fog
ru: Туман

en: Low clouds
ru: Низкая облачность

en: Middle clouds
ru: Средняя облачность

en: High clouds
ru: Высокая облачность

en: Cloudiness
ru: Облачность

en: 
    Credits
ru: 
    Благодарности

en: 	Encyclopedic information partly taken from
ru: 	Источник энциклопедической информации (частичный)

en: Wikipedia
ru: Википедия

en: 
    	Elevation and timezone data provided by
ru: 
    	Источник высот небесных тел и часовых поясов

en: 
    	Weather and astronomical data from
ru: 
    	Источник погодных и астрономических данных

en: The Norwegian Meteorological Institute
ru: Норвежский метеорологический институт

en: Today
ru: Сегодня

en: Tomorrow
ru: Завтра

note: TRANSLATORS: Please use spaces as needed or desired to properly align the values; Monospace font is enforced with <tt> tags for alignment, and the text is enclosed in <small> tags because that looks much better and saves space.
en: <b>Times used for calculations</b>
ru: <b>Используемое для расчётов время</b>

en: <tt><small>Interval start:       %s</small></tt>
ru: <tt><small>Начало промежутка:    %s</small></tt>

en: <tt><small>Interval end:         %s</small></tt>
ru: <tt><small>Окончание промежутка: %s</small></tt>

en: <tt><small>Data calculated for:  %s</small></tt>
ru: <tt><small>Данные рассчитаны на: %s</small></tt>

en: <b>Temperatures</b>
ru: <b>Температура</b>

en: <tt><small>Dew point:            %s%s%s</small></tt>
ru: <tt><small>Точка росы:            %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Apparent temperature: %s%s%s</small></tt>
ru: <tt><small>Ощущаемая температура: %s%s%s</small></tt>

en: <b>Atmosphere</b>
ru: <b>Атмосфера</b>

en: <tt><small>Barometric pressure:  %s%s%s</small></tt>
ru: <tt><small>Барометрическое давление:  %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Relative humidity:    %s%s%s</small></tt>
ru: <tt><small>Относительная влажность:    %s%s%s</small></tt>

en: <b>Precipitation</b>
ru: <b>Осадки</b>

en: <tt><small>Amount:        %s%s%s</small></tt>
ru: <tt><small>Количество:        %s%s%s</small></tt>

en: <b>Clouds</b>
ru: <b>Облачность</b>

note: TRANSLATORS: Clouds percentages are aligned to the right in the tooltip, the %5s are needed for that and are used both for rounded and unrounded values.
en: <tt><small>Fog:           %5s%s%s</small></tt>
ru: <tt><small>Туман:           %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Low clouds:    %5s%s%s</small></tt>
ru: <tt><small>Низкая облачность:  %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Middle clouds: %5s%s%s</small></tt>
ru: <tt><small>Средняя облачность: %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>High clouds:   %5s%s%s</small></tt>
ru: <tt><small>Высокая облачность: %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Cloudiness:    %5s%s%s</small></tt>
ru: <tt><small>Облачность:         %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Sunrise: The sun never rises this day.</small></tt>
ru: <tt><small>Восход: в этот день нет восхода солнца.</small></tt>

en: <tt><small>Sunset: The sun never sets this day.</small></tt>
ru: <tt><small>Закат: в этот день нет заката солнца.</small></tt>

en: <tt><small>Sunrise: %s</small></tt>
ru: <tt><small>Восход: %s</small></tt>

en: <tt><small>Sunset:  %s</small></tt>
ru: <tt><small>Закат:  %s</small></tt>

en: <tt><small>Moon phase: %s</small></tt>
ru: <tt><small>Фаза луны: %s</small></tt>

en: <tt><small>Moon phase: Unknown</small></tt>
ru: <tt><small>Фаза луны: неизвестна</small></tt>

en: <tt><small>Moonrise: The moon never rises this day.</small></tt>
ru: <tt><small>Восход луны: в этот день нет восхода луны.</small></tt>

en: <tt><small>Moonset: The moon never sets this day.</small></tt>
ru: <tt><small>Заход луны: в этот день нет захода луны.</small></tt>

en: <tt><small>Moonrise: %s</small></tt>
ru: <tt><small>Восход луны: %s</small></tt>

en: <tt><small>Moonset:  %s</small></tt>
ru: <tt><small>Заход луны:  %s</small></tt>

note: daytime headers
en: Morning
ru: Утро

en: Afternoon
ru: День

en: Evening
ru: Вечер

en: Night
ru: Ночь

en: Weather Report
ru: Сводка погоды

en: No location selected.
ru: Местоположение не выбрано.

en: Please set a location in the plugin settings.
ru: Укажите своё местоположение в свойствах этого модуля.

en: Currently no data available.
ru: Нет доступных данных.

en: Plugin settings...
ru: Настройки плагина...

en: _Forecast
ru: _Прогноз

en: _Details
ru: По_дробнее

note: TRANSLATORS: Moon phases
en: New moon
ru: Новолуние

en: Waxing crescent
ru: Молодая луна

en: First quarter
ru: Первая четверть

en: Waxing gibbous
ru: Растущая луна

en: Full moon
ru: Полнолуние

en: Waning gibbous
ru: Убывающая луна

en: Third quarter
ru: Третья четверть

en: Waning crescent
ru: Старая луна

note: * TRANSLATORS: How these symbols are named and defined is explained at * http://om.yr.no/forklaring/symbol/ and https://api.met.no/faq.html#symbols. * To be more concise / shorter, the plugin uses names that deviate a bit from yr.no, so that * they fit well in the tooltip, forecast tab etc. * * More
en: Sunny
ru: Солнечно

en: Clear
ru: Ясно

en: Lightly cloudy
ru: Небольшая облачность

en: Partly cloudy
ru: Переменная облачность

en: Cloudy
ru: Облачно

note: * http://www.theweathernetwork.com/weathericons/?product=weathericons&pagecontent=index: *   "Showers – Some sun is expected, interspersed with showers from *    time to time. As opposed to rain, showers describe liquid *    precipitation that can vary greatly in intensity over a short *    amount o
en: Rain showers
ru: Кратковременный дождь

note: * http://www.theweathernetwork.com/weathericons/?product=weathericons&pagecontent=index: *   "Thunder Showers - Intermittent rain showers with thunder and lightning, generally *    short-lived."
en: Thunder showers
ru: Гроза

note: Analogues to "Rain showers"
en: Sleet showers
ru: Сильные дожди со снегом

en: Snow showers
ru: Дождь со снегом

note: It's raining, usually incessantly, but not heavily.
en: Light rain
ru: Небольшой дождь

note: Heavy, usually incessant rain. met.no now uses "heavy rain", but personally I find light * rain and rain somewhat better. Symbol names indicate this is the way met.no did it some * time ago.
en: Rain
ru: Дождь

en: Rain with thunder
ru: Дождь с грозой

note: Sleet is a mixture of rain and snow, but it's not hail.
en: Sleet
ru: Дождь со снегом

en: Snow
ru: Снег

note: * http://en.wikipedia.org/wiki/Thundersnow: *   "Thundersnow, also known as a winter thunderstorm or a thunder snowstorm, is a relatively *    rare kind of thunderstorm with snow falling as the primary precipitation instead of *    rain. It typically falls in regions of strong upward motion within t
en: Thundersnow
ru: Гроза со снегом

note: Same as symbols 1-15, but with thunder
en: Sleet showers with thunder
ru: Мокрый снег, гроза

en: Snow showers with thunder
ru: Снег, гроза

en: Light rain with thunder
ru: Небольшой дождь с грозой

en: Sleet with thunder
ru: Дождь со снегом, гроза
