Xfce Panel Plugins - en to tr translation catalogue (284 entries)

en: Weather Update
tr: Hava durumu Güncelle

en: Show current weather conditions
tr: Şu anki hava durumunu göster

en: _Help
tr: _Yardım

en: _Close
tr: _Kapat

en: Location _name:
tr: Konum _adı:

en: Latitud_e:
tr: _Enlem:

en: L_ongitude:
tr: B_oylam:

en: Altitu_de:
tr: _Rakım:

en: _Timezone:
tr: Saa_t dilimi:

en: Latitude specifies the north-south position of a point on the Earth's surface. If you change this value manually, you need to provide altitude and timezone manually too.
tr: Enlem, Dünya'nın yüzeyinde bir noktanın kuzey-güney konumunu belirtir. Elle bu değeri değiştirirseniz, rakım ve saat dilimi de sağlamalısınız.

en: Longitude specifies the east-west position of a point on the Earth's surface. If you change this value manually, you need to provide altitude and timezone manually too.
tr: Boylam Dünya'nın yüzeyinde bir noktanın doğu-batı mevkisini belirtir. Elle bu değeri değiştirirseniz, rakım ve zaman dilimi de sağlamanız gerekir.

en: For locations outside Norway the elevation model that's used by the met.no webservice is not very good, so it's usually necessary to specify the altitude as an additional parameter, otherwise the reported values will not be correct.
    
    The plugin tries to auto-detect the altitude using the GeoNames webservice, but that might not always be correct too, so you can change it here.
    
    Altitude is given in meters above sea level, or alternatively in feet by changing the unit on the units page. It should match the real value roughly, but small differences will have no influence on the weather data. Inside Norway, this setting has no effect at all.
tr: Norveç dışındaki yerler için met.no web servisince kullanılan yükseklik modeli çok iyi değildir, bu yüzden ek parametre olarak yüksekliğini belirtmek gerekebilir, yoksa bildirilen değerler doğru olmayacaktır.
    
    Eklenti, GeoNames web servisini kullanarak yüksekliği kendiliğinden algılamaya çalışır ama bu her zaman çok doğru olmayabilir, buradan değiştirebilirsiniz.
    
    Yükseklik, denizin düzeyi üzerinden metre olarak verilmiştir. Alternatif olarak birimler sayfasında birimleri değiştirerek fit birimi olarak verilebilir. Aşağı yukarı gerçek değerle eşleşmesi gerekir ama küçük değişimler hava durumu verisinde hiçbir etkiye neden olmayacaktır. Norveç'te bu ayarların hiçbir etkisi yoktur.

en: feet
tr: fit

en: If the chosen location is not in your current timezone, then it is necessary to <i>put</i> the plugin into that other timezone for the times to be shown correctly. The proper timezone will be auto-detected via the GeoNames web service, but you might want to correct it if necessary.
    Leave this field empty to use the timezone set by your system. Invalid entries will cause the use of UTC time, but that may also depend on your system.
tr: Eğer seçilen konum şu anki saat diliminizde değilse, saatlerin düzgün görüntülenmesi için eklentinin diğer saat dilimine <i>konması</i> gerekmektedir. Uygun saat dilimi GeoNames web servisince kendiliğinden saptanacaktır ancak gerekirse düzeltmek isteyebilirsiniz.
    Sisteminizin belirlediği saat dilimini kullanmak için bu alanı boş bırakın. Geçersiz girdiler UTC saatinin kullanımına neden olur, ancak bu da sisteminize bağlıdır.

en: Change the name for the location to your liking. It is used for display and does not affect the location parameters in any way.
tr: Konumun adını isteğinize göre değiştirin. Bu, gösterimde kullanılmaktadır ve herhangi biçimde konum parametrelerini etkilemez.

en: Change...
tr: Değiştir...

en: Search for a new location and auto-detect its parameters.
tr: Yeni konum ara ve parametreleri kendiliğinden sapta.

en: Please change location name to your liking and correct altitude and timezone if they are not auto-detected correctly.
tr: Konum adını isteğinize göre değiştirin ve yükseklik ile saat dilimi kendiliğinden doğru belirlenmediyse düzeltin.

en: _Location
tr: _Konum

en: _Temperature:
tr: _Sıcaklık:

en: Barometric _pressure:
tr: Barometrik _basınç:

en: _Wind speed:
tr: _Rüzgar hızı:

en: Prec_ipitations:
tr: _Yağış:

en: Apparent te_mperature:
tr: _Hissedilen sıcaklık:

en: Celsius (°C)
tr: Santigrat (°C)

en: Fahrenheit (°F)
tr: Fahrenhayt (°F)

en: Hectopascals (hPa)
tr: Hektopaskal (hPa)

en: Inches of mercury (inHg)
tr: Civa inç (inHg)

en: Pound-force per square inch (psi)
tr: İnçkare başına libre (psi)

en: Kilometers per hour (km/h)
tr: Kilometre saat (km/h)

en: Miles per hour (mph)
tr: Mil saat (mph)

en: Meters per second (m/s)
tr: Metre saniye (m/s)

en: Feet per second (ft/s)
tr: Fit saniye (ft/s)

en: Knots (kt)
tr: Knot (kt)

en: Millimeters (mm)
tr: Milimetre (mm)

en: Inches (in)
tr: İnç (in)

en: Meters (m)
tr: Metre (m)

en: Feet (ft)
tr: Fit (ft)

en: Windchill/Heat index
tr: Windchill/Isı İndeksi

en: Windchill/Humidex
tr: Windchill/Nem

en: _Units
tr: _Birimler

en: Available icon themes are listed here. You can add icon themes to $HOME/.config/xfce4/weather/icons (or the equivalent directory on your system). Information about how to create or use icon themes can be found in the README file. New icon themes will be detected every time you open this config dialog.
tr: Mevcut simge temaları burada listelenmiştir. $HOME/.config/xfce4/weather/icons altına (veya sisteminizdeki eşdeğer dizine) simge temaları ekleyebilirsiniz. Simge temalarının nasıl oluşturulacağı veya kullanılacağı hakkında bilgi README dosyasında bulunabilir. Bu yapılandırma iletişim kutusunu her açtığınızda yeni simge temaları algılanacaktır.

en: _Icon theme:
tr: S_imge teması:

en: Open the user icon themes directory in your file manager, creating it if necessary.
tr: Kullanıcı simge temaları dizinini dosya yöneticinizde açın, gerekirse oluşturun.

en: Use only a single _panel row
tr: Yalnızca tek _panel satır kullan

en: Check to always use only a single row on a multi-row panel and a small icon in deskbar mode.
tr: Masaüstü çubuğu kipinde küçük simge ve çoklu satır panelinde yalnızca tek satır kullanmak için bunu seç.

en: _Tooltip style:
tr: _Araç bilgisi şekli:

en: Choose your preferred tooltip style. Some styles give a lot of useful data, some are clearer but provide less data on a glance.
tr: Yeğlediğiniz araç bilgisi stilinizi seçin. Bazı stiller birçok kullanışlı bilgi verir, bazıları daha net bilgiler verir ama ilk bakıldığında daha az bilgi sağlar.

en: Simple
tr: Basit

en: Verbose
tr: Ayrıntılı

en: _Forecast layout:
tr: _Tahmin yerleşimi:

en: Days in columns
tr: Günler sütunlarda

en: Days in rows
tr: Günler satırlarda

en: _Number of forecast days:
tr: Tahmin gün _sayısı:

en: _Round values
tr: _Yuvarlak değerler

en: _Appearance
tr: _Görünüm

en: Font and color:
tr: Yazı tipi ve renk:

en: These are the values that will be shown in the scrollbox. Select a single value here and click the appropriate button to remove it or move it up and down in the list.
tr: Bunlar kaydırma çubuğunda gösterilecek değerlerdir. Buradan yeni değer seçin, bu değeri silmek veya listede yukarı ve aşağı hareket ettirmek için uygun düğmeyi tıklayın.

en: Move the selected value up in the list of labels to display.
tr: Seçilen değeri gösterilecek etiketler listesinde yukarı taşı.

en: Move the selected value down in the list of labels to display.
tr: Seçilen değeri gösterilecek etiketler listesinde aşağı taşı.

note: * TRANSLATORS: The abbreviations in parentheses will be shown in * the scrollbox together with the values. Keep them in sync with * those in make_label() in weather.c. Some of them may be * standardized internationally, like CL, CM, CH, and you might * read that up somewhere and decide whether you w
en: Temperature (T)
tr: Sıcaklık (T)

en: Barometric pressure (P)
tr: Barometrik basınç (P)

en: Wind speed (WS)
tr: Rüzgar Hızı (WS)

en: Wind speed - Beaufort scale (WB)
tr: Rüzgar hızı - Beaufort skalası (WB)

en: Wind direction (WD)
tr: Rüzgar Yönü (WD)

en: Wind direction in degrees (WD)
tr: Rüzgar yönü dereceleri (WD)

en: Humidity (H)
tr: Nem (H)

en: Dew point (D)
tr: Çiy noktası (D)

en: Apparent temperature (A)
tr: Hissedilen sıcaklık (A)

en: Low clouds (CL)
tr: Alçak bulutlar (CL)

en: Middle clouds (CM)
tr: Orta bulutlar (CM)

en: High clouds (CH)
tr: Yüksek Bulutlar (CH)

en: Cloudiness (C)
tr: Bulutluluk (C)

en: Fog (F)
tr: Sis (F)

en: Precipitation (R)
tr: Yağış (R)

en: Add the selected value to the labels that should be displayed in the scrollbox.
tr: Seçili değeri, kaydırma çubuğunda gösterilecek etiketlere ekle.

en: Select a value in the list of labels to display and click this button to remove it.
tr: Gösterilecek etiketler listesinden değer seçin ve kaldırmak için bu düğmeye tıklayın.

en: Li_nes:
tr: _Satırlar:

en: Decide how many values should be shown at once in the scrollbox. You can choose a smaller font or enlarge the panel to make more lines fit.
tr: Kaydırma kutusunda kaç değer gösterileceğine kararlaştırın. Daha çok satırın sığması için daha küçük yazı tipi seçebilir veya paneli genişletebilirsiniz.

en: Hide the scrollbox to save valuable space on the panel. Most interesting information is also provided in the tooltip - provided you choose an appropriate tooltip style - that is shown when hovering over the icon.
tr: Paneldeki değerli boşluğu kurtarmak için kaydırma kutusunu gizle. En ilgili bilgi, simgenin üstüne gelince gösterilen ipucunda da sağlanmaktadır. Uygun araç bilgisi stili seçimi size bırakılmıştır.

en: <b>Show scrollbox</b>
tr: <b>Kaydırma kutusunu göster</b>

en: Select _font
tr: _Yazı tipi seç

en: Choose a font you like and set it to a smaller or larger size. Middle-click on the button to unset the font and use your theme's default.
tr: İstediğiniz yazı tipini seçin ve boyutunu daha küçük veya daha büyük ayarlayın. Yazı tipini belirlemek istemiyorsanız ve temanızın öntanımlısını kullanmak istiyorsanız düğmeye orta-tıklayın.

en: There may be problems with some themes that cause the scrollbox text to be hardly readable. If this is the case or you simply want it to appear in another color, then you can change it using this button. Middle-click on the button to unset the scrollbox text color.
tr: Bazı temalar kaydırma kutusu metninin okunabilirliğiyle ilgili sorunlar yaratabilir. Bu durumda ya da yalnızca başka renkte görünmesini istiyorsanız, bu düğmeyi kullanarak değiştirebilirsiniz. Kaydırma kutusu metninin rengini sıfırlamak düğmeye orta tıklayın.

en: Animate transitions between labels
tr: Etiketler arası geçişi canlandır

en: Scroll the current displayed value(s) out and the new value(s) in instead of simply changing them. Uncheck this option if you find the animation too distracting.
tr: Basitçe değiştirmek yerine, gösterilen değer(ler)i kaydırarak yeni değer(ler)i göster. Eğer animasyonu rahatsız edici bulduysanız bu seçeneğin imini kaldırın.

en: _Scrollbox
tr: _Kaydırma kutusu

en: No Data
tr: Veri Yok

en: Short-term forecast data unavailable.
tr: Kısa dönemli hava tahmini verisi yok.

en: The sun never sets today.
tr: Bugün güneş hiç batmayacak.

en: The sun never rises today.
tr: Bugün güneş hiç doğmayacak.

en: The sun never rises and sets at %s.
tr: %s'de güneş asla doğmaz ve batmaz.

en: The sun rises at %s and never sets.
tr: Güneş %s'de doğar ve asla batmaz.

en: The sun rises at %s and sets at %s.
tr: Güneş %s'de doğar ve %s'de batar.

note: * TRANSLATORS: This is the simple tooltip. For a bigger challenge, * look at the verbose tooltip style further below ;-)
en: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    
    <b>Temperature:</b> %s
    <b>Wind:</b> %s from %s
    <b>Pressure:</b> %s
    <b>Humidity:</b> %s
tr: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    
    <b>Sıcaklık:</b> %s
    <b>Rüzgar:</b> %s ile %s
    <b>Basınç:</b> %s
    <b>Nem:</b> %s

note: * TRANSLATORS: Re-arrange and align at will, optionally using * abbreviations for labels if desired or necessary. Just take * into account the possible size constraints, the centered * vertical alignment of the icon - which unfortunately cannot * be changed easily - and try to make it compact and lo
en: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    <span size="smaller">from %s to %s, with %s of precipitation</span>
    
    <b>Temperature:</b> %s		<span size="smaller">(values at %s)</span>
    <b>Wind:</b> %s (%son the Beaufort scale) from %s(%s)
    <b>Pressure:</b> %s    <b>Humidity:</b> %s
    <b>Fog:</b> %s    <b>Cloudiness:</b> %s
    
    <span size="smaller">%s</span>
tr: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    <span size="smaller">%s ile %s arasında, %s yağış ile</span>
    
    <b>Sıcaklık:</b> %s		<span size="smaller">(%s değerleriyle)</span>
    <b>Rüzgar:</b> %s (Beaufort ölçeğiyle %s) %s(%s)'den başlayarak
    <b>Basınç:</b> %s    <b>Nem:</b> %s
    <b>Sis:</b> %s    <b>Bulutluluk:</b> %s
    
    <span size="smaller">%s</span>

en: Cannot update weather data
tr: Hava durumu bilgileri güncellenemedi.

note: add refresh button to right click menu, for people who missed the middle mouse click feature
en: Re_fresh
tr: _Yenile

en: Show weather conditions and forecasts
tr: Hava durumlarını ve öngörüleri göster

en: Unset
tr: Belirlenmemiş

en: Detecting...
tr: Saptanıyor...

en: meters
tr: metre

en: Named after the astronomer Anders Celsius who invented the original scale in 1742, the Celsius scale is an international standard unit and nowadays defined using the Kelvin scale. 0 °C is equivalent to 273.15 K and 1 °C difference in temperature is exactly the same difference as 1 K. It is defined with the melting point of water being roughly at 0 °C and its boiling point at 100 °C at one standard atmosphere (1 atm = 1013.5 hPa). Until 1948, the unit was known as <i>centigrade</i> - from Latin <i>centum</i> (100) and <i>gradus</i> (steps).
    In meteorology and everyday life the Celsius scale is very convenient for expressing temperatures because its numbers can be an easy indicator for the formation of black ice and snow.
tr: 1742 yılında özgün ölçeği icat eden Anders Celsius'dan adını alan Celcius ölçeği, uluslararası standart birimdir ve günümüzde Kelvin ölçeği kullanılarak tanımlanır. 0 °C ile 273,15 K eşdeğerdir ve 1 °C  ile 1 K sıcaklık farkları aynıdır. Yaklaşık olarak 0 °C'de suda donma noktası ve standart atmosferde (1 atm = 1013.5 hPa) 100 °C  kaynama noktası ile tanımlanır. 1948 yılına dek birim <i>santigrat</i> - Latince kökenli <i>centum</i> (100) ve<i>gradus</i> (adımlar) olarak biliniyordu.
    Meteorolojide ve günlük yaşamda, Celsius ölçeğinin numaraları siyah buz ve kar oluşumunu kolayca gösterebildiğinden sıcaklığı çok uygun biçimde açıklar.

en: The current Fahrenheit temperature scale is based on one proposed in 1724 by the physicist Daniel Gabriel Fahrenheit. 0 °F was the freezing point of brine on the original scale at standard atmospheric pressure, which was the lowest temperature achievable with this mixture of ice, salt and ammonium chloride. The melting point of water is at 32 °F and its boiling point at 212 °F. The Fahrenheit and Celsius scales intersect at -40 degrees. Even in cold winters, the temperatures usually do not fall into negative ranges on the Fahrenheit scale.
    With its inventor being a member of the Royal Society in London and having a high reputation, the Fahrenheit scale enjoyed great popularity in many English-speaking countries, but was replaced by the Celsius scale in most of these countries during the metrification process in the mid to late 20th century.
tr: Şu anki Fahrenhayt sıcaklık ölçeği 1724 yılında fizikçi Daniel Gabriel Fahrenheit tarafından önerilmiştir. 0 °F, standart atmosferik basınçtaki özgün ölçekte tuzlu suyun donma noktasıdır; bu buz, tuz ve amonyum klorür karışımıyla ulaşılabilen en düşük sıcaklıktır. Suyun erime noktası 32 °F ve kaynama noktası 212 °F'dir. Fahrenhayt ve Celsius -40 derecede kesişir. Fahrenhayt ölçeğinde, en soğuk kışlarda bile sıcaklıklar negatif değerlere düşmemektedir.
    Mucidinin London'da Royal Society üyesi ve ünü olması nedeniyle, Fahrenhayt ölçeği çoğu İngilizce konuşan ülkelerde büyük rağbet görmüştür, ancak 20. yüzyılın ortalarındaki metrikleştirme sürecinde bu ülkelerin çoğu Celsius'a geçmiştir.

en: The pascal, named after mathematician, physicist and philosopher Blaise Pascal, is a SI derived unit and a measure of force per unit area, defined as one newton per square meter. One standard atmosphere (atm) is 1013.25 hPa.
tr: Pascal adını matematikçi, fizikçi ve filozof Blaise Pascal'dan almıştır. Pascal; metrekare başına bir newton olarak tanımlanan, birim alan başına kuvvetin ölçümü ve SI türetilmiş birimidir. Bir standart atmosfer (atm) 1013.25 hPa'dır.

en: Inches of mercury is still widely used for barometric pressure in weather reports, refrigeration and aviation in the United States, but seldom used elsewhere. It is defined as the pressure exerted by a 1 inch circular column of mercury of 1 inch in height at 32 °F (0 °C) at the standard acceleration of gravity.
tr: İnç cıva, Birleşik Devletler'deki hava raporlarında barometrik basınçta, soğutmada ve havacılıkta kullanılmaktadır. Diğer yerlerde nadiren kullanılır. Standart yerçekimi ivmesinde, 1 inç yükseklikteki 32 °F (0 °C)'deki cıva sütununun uyguladığı basınçtır.

en: The pound per square inch is a unit of pressure based on avoirdupois units (a system of weights based on a pound of 16 ounces) and defined as the pressure resulting from a force of one pound-force applied to an area of one square inch. It is used in the United States and to varying degrees in everyday life in Canada, the United Kingdom and maybe some former British Colonies.
tr: İnçkare başına pound, İngiliz tartı sistemi birimlerini taban alan (16 onsluk poundu taban alan ağırlık sistemi) basınç birimidir. Bir inçkarelik alana uygulanan bir pound kuvvetin sonucunda oluşan basınç olarak tanımlanır. Birleşik Devletler'de ve değişen düzeylerde günlük Kanada yaşamında, Birleşik Krallık'ta ve belki bazı eski İngiliz kolonilerinde kullanılmaktadır.

en: The torr unit was named after the physicist and mathematician Evangelista Torricelli who discovered the principle of the barometer in 1644 and demonstrated the first mercury barometer to the general public. A pressure of 1 torr is approximately equal to one millimeter of mercury, and one standard atmosphere (atm) equals 760 Torr.
tr: Torr birimi adını 1644 yılında barometre ilkesini keşfeden ve kamuoyuna ilk cıva barometresini gösteren, fizikçi ve matematikçi Evangelista Torricelli'den almıştır. 1 torr basıncı yaklaşık bir milimetre cıvaya ve bir standart atmosfer (atm) 760 Torr'a eşittir.

en: Wind speeds in TV or in the news are often provided in km/h.
tr: TV'deki ve haberlerdeki rüzgar hızı genellikle km/h türünden verilmektedir.

en: Miles per hour is an imperial unit of speed expressing the number of statute miles covered in one hour.
tr: Mil saat, bir saatte katedilen kara mili sayısını ifade eden emperyal hız birimdir.

en: Meter per second is <i>the</i> unit typically used by meteorologists to denote wind speeds.
tr: Metre saniye, meteorologlarca rüzgar hızlarını göstermede kullanılan <i>birimdir</i>.

en: The foot per second (pl. feet per second) in the imperial unit system is the counterpart to the meter per second in the International System of Units.
tr: Fit saniye (veya foot saniye), Uluslararası Birimler Sistemindeki metre saniyeye karşılık gelen emperyal birim sistemidir.

en: The knot is a unit of speed equal to one international nautical mile (1.852 km) per hour, or approximately 1.151 mph, and sees worldwide use in meteorology and in maritime and air navigation. A vessel travelling at 1 knot along a meridian travels one minute of geographic latitude in one hour.
tr: Knot, bir saatte bir uluslararası deniz miline (1.852 km) eşit hız birimidir. Yaklaşık 1.151 mph'dir. Meteoroloji, denizcilik ve hava seyrüseferinde uluslararası kullanım görmektedir. Bir meridyen boyunca 1 knot ile hareket eden gemi, bir saatte bir dakikalık coğrafi enlem derecesi seyahat etmiş olur.

en: 1 millimeter is one thousandth of a meter - the fundamental unit of length in the International System of Units -, or approximately 0.04 inches.
tr: 1 milimetre, Uluslararası Birimler Sisteminde uzunluğun temel birimi olan metrenin binde biridir veya yaklaşık 0.04 inçtir.

en: The English word <i>inch</i> comes from Latin <i>uncia</i> meaning <i>one-twelfth part</i> (in this case, one twelfth of a foot). In the past, there have been many different standards of the inch with varying sizes of measure, but the current internationally accepted value is exactly 25.4 millimeters.
tr: İngilizce <i>inç</i> sözcüğü Latince <i>uncia</i> sözcüğünden gelmektedir, bu sözcüğün anlamı <i>on ikide bir</i>dir (bu durumda, bir foot'un on ikide biri). Geçmişte başka boyutlarda inç ölçümü için birçok standart vardı ama şu anda uluslararası kabul gören değer tam olarak 25.4 milimetredir.

en: The meter is the fundamental unit of length in the International System of Units. Originally intended to be one ten-millionth of the distance from the Earth's equator to the North Pole at sea level, its definition has been periodically refined to reflect growing knowledge of metrology (the science of measurement).
tr: Metre, Uluslararası Birimler Sisteminin temel uzunluk birimidir. Başlangıçta Kuzey Kutbu'ndan deniz düzeyinde Dünya'nın ekvatoruna olan mesafenin on milyonda biri olması amaçlanmıştır, Bu tanım, metrolojinin (ölçüm bilimi) düzenli artan bilgisini yansıtacak biçimde rafine edilmektedir.

en: A foot (plural feet) is a unit of length defined as being 0.3048 m exactly and used in the imperial system of units and United States customary units. It is subdivided into 12 inches. The measurement of altitude in the aviation industry is one of the few areas where the foot is widely used outside the English-speaking world.
tr: Fit (veya foot), tam olarak 0.3048 m uzunlukla tanımlanmıştır. Birleşik Devletler'in geleneksel birimlerinde ve emperyal birim sistemlerinde kullanılır. Fit, 12 inç'e ayrılmıştır. Havacılık endüstrisindeki yükseklik ölçümü, İngilizce konuşan dünyanın dışında fitin yaygınca kullanıldığı nadir alanlardandır.

note: * TRANSLATORS: The Summer Simmer Index is similar to the heat * index, but usually used at night because of its better accuracy * at that time.
en: Used in North America, wind chill will be reported for low temperatures and heat index for higher ones. At night, heat index will be replaced by the Summer Simmer Index. For wind chill, wind speeds need to be above 3.0 mph (4.828 km/h) and air temperature below 50.0 °F (10.0 °C). For heat index, air temperature needs to be above 80 °F (26.7 °C) - or above 71.6 °F (22 °C) at night - and relative humidity at least 40%. If these conditions are not met, the air temperature will be shown.
tr: Kuzey Amerika'da kullanılan,soğuk rüzgar  düşük sıcaklıklarda ve yüksek olanlar için ısı indeksi rapor edilecektir.Geceleri,ısı indexi Yaz Simmer Endeksi tarafından değiştirilecektir.Soğuk rüzgar için,rüzgar hızı 3.0 saatte milden yukarı(4,828km/sa) hıza ve 50.0 ° F (10.0 ° C) 'nin altında hava sıcaklığına sahip olması gerekir.Isı indexi için,hava sıcaklığının  80 °F (26.7 °C)  yada 71.6 °F (22 °C) üzerinde olması ve geceleri bağıl nemin en az 40% olması gerekir.Bu koşullar yerine getirilmediği takdirde, hava sıcaklığı gösterilir.

en: The Canadian counterpart to the US windchill/heat index, with the wind chill being similar to the previous model but with slightly different constraints. Instead of the heat index <i>humidex</i> will be used. For wind chill to become effective, wind speeds need to be above 2.0 km/h (1.24 mph) and air temperature below or equal to 0 °C (32 °F). For humidex, air temperature needs to be at least 20.0 °C (68 °F), with a dewpoint greater than 0 °C (32 °F). If these conditions are not met, the air temperature will be shown.
tr: ABD rüzgar üşütmesi/sıcaklık indeksinin rüzgar üşütmesinde biraz farklı kısıtlamalar getiren Kanada muadilidir. Sıcaklık indeksi yerine <i>nem</i> kullanılır. Rüzgar üşütmesinin etkin olabilmesi için rüzgar hızının 2.0 km/h (1.24 mph) üzerinde olması ve hava sıcaklığının 0 °C (32 °F) veya altında olması gerekir. Nem için ise 0 °C (32 °F)'den daha fazla çiğ noktasına sahip olan havanın sıcaklığının en az 20.0 °C (68 °F) olması gerekir. Bu koşullar sağlanmazsa hava sıcaklığı gösterilir.

en: This is the model used by the Australian Bureau of Meteorology, especially adapted for the climate of this continent. Possibly used in Central Europe and parts of other continents too, but then windchill and similar values had never gained that much popularity there as in the US or Canada, so information about its usage is scarce or uncertain. It depends on air temperature, wind speed and humidity and can be used for lower and higher temperatures alike.
tr: Bu model, özellikle, bu kıtanın iklimi için uyarlanmış Meteoroloji Avustralya Bürosu tarafından kullanılan bir modeldir. Muhtemelen Orta Avrupa'da ve diğer kıtaların birçok parçalarında kullanıldı, ama sonra windchill ve benzeri değerler hiçbir zaman ABD ve Kanada'da olduğu kadar popülerlik kazanamadı, bu yüzden onun kullanımı hakkında bilgi kıt ya da belirsizdir. Hava sıcaklığı, rüzgar hızı ve neme bağlıdır ve hem düşük hem de yüksek sıcaklıklarda kullanılabilir.

en: Improvements by Robert G. Quayle and Robert G. Steadman applied in 1998 to earlier experiments/developments by Steadman. This model only depends on wind speed and temperature, not on relative humidity and can be used for both heat and cold stress.
tr: 1998 Steadman tarafından yapılan önceki deneyler/gelişmelerle, Robert G. Quayle and Robert G. Steadman tarafından, iyileştirmeler yapılmıştır. Bu model yalnızca rüzgar hızı ve sıcaklığa bağlıdır, neme bağlı değildir ve hem sıcak hem soğuk stres için kullanılabilir.

en: Choose an icon theme.
tr: Bir simge teması seçin.

en: <b>Directory:</b> %s
    
    <b>Author:</b> %s
    
    <b>Description:</b> %s
    
    <b>License:</b> %s
tr: <b>Dizin:</b> %s
    
    <b>Yazar:</b> %s
    
    <b>Tanımlama:</b> %s
    
    <b>Lisans:</b> %s

en: A more calendar-like view, with the days in columns and the daytimes (morning, afternoon, evening, night) in rows.
tr: Birçok takvim-günlerin sutunlar ve iş günlerinin (sabah, öğleden sonra, akşam, gece) satır günlerinin görünmesi halindedir.

en: Shows the forecasts in a table with the daytimes (morning, afternoon, evening, night) in columns and the days in rows.
tr: Sütunlarında günün zamanları (sabah, öğle, akşam, gece) ve satırlarında günler olan tabloda tahminleri gösterir.

en: Met.no provides forecast data for up to %d days in the future. Choose how many days will be shown in the forecast tab in the summary window. On slower computers, a lower number might help against lags when opening the window. Note however that usually forecasts for more than three days in the future are unreliable at best ;-)
tr: Met.no %d kadar gelecekteki tahmin verilerini sağlar.Özet penceresindeki tahmin sekmesinde kaç gün gösterileceğini seçiniz.Yavaş bilgisayarlarda pencere açılırken ,daha düşük sayılar geçikmelere karşı yardımcı olabilir.Son olarak,genellikle üç günü geçen tahminler çok fazla güvenilir değildir;-)

en: Select font
tr: Yazı tipi seç

note: TRANSLATORS: Fallback value, usually never shown.
en: Choose the value to add to the list below. Values can be added more than once.
tr: Aşağıdaki listeye eklemek için değer seçin. Değerler birden çok kez ilave edilebilir.

en: Air temperature, sometimes referred to as dry-bulb temperature. Measured by a thermometer that is freely exposed to the air, yet shielded from radiation and moisture.
tr: Hava sıcaklığı, bazen dry-bulb sıcaklığı olarak adlandırılır. Nemden ve radyasyondan korunmuş, yalnızca serbest havaya maruz kalmış termometre ile değer ölçülmüştür.

en: The weight of the air that makes up the atmosphere exerts a pressure on the surface of the Earth, which is known as atmospheric pressure. To make it easier to compare the value to other values for locations with different altitudes, atmospheric pressure is adjusted to the equivalent sea-level pressure and called barometric pressure. Rising barometric pressures generally indicate an improvement in weather conditions, while falling pressures mean deterioration.
tr: Atmosferi oluşturan havanın agırlıgı ,atmosfere dünyanın yüzeyinde bir basınç uygulanmaktadır .Buda atmosferik basınç olarak bilinir.Farklı yükseklikteki yerler için bir değeri başka değerle karşılaştırmayı kolaylaştırmak için,atmosferik basınç deniz seviyesindeki basınca eşdeğer olmaya ayarlanmıştır ve buna barometrik basınç denir.,Genelde basınç düşüşü kötüye giderken,yükselen  barometrik basınç artışı hava şartlarında iyileşmeyi gösterir.

en: Nowadays wind speed/velocity is measured using an anemometer (Greek <i>anemos</i>, meaning <i>wind</i>) in 10 m (33 ft) height. Anemometers usually measure either wind speed or pressure, but will provide both values as they are closely related to and can be deduced from each other.
tr: Günümüzde rüzgar,rüzgar hızı/hız 10m(33ft)  yüksekliğinde anemometrenin(Yunanca<i>anemos</i>,yani<i>rüzgar</i>) yardımıyla ölçülür.Genelde anemometreler  ya rüzgarın hızını yada basıncı ölçer,ama yakından ilişkili olduklarında  ve birbirinden çıkarım yapıldığında ikisinide sağlayacaktır.

en: Invented by Sir Francis Beaufort in 1805, this empirical scale on wind speed is based on people's observations of specific land or sea conditions, denoting these conditions with numbers from 0 (calm) to 12 (hurricane).
tr: 1805 yılında Bay Francis Beaufort ,rüzgar hızındaki  deneysel ölçeği 0(durgun) ila 12(kasırga) arasına denk gelen sayılarla bu koşulları gösteren,belirli deniz ve kara şartlarında, insanların gözlemlerine dayanarak icat etmiştir.

en: This gives the cardinal direction (North, East, South, West) the wind is coming from.
tr: Ana yönler (Kuzey, Doğu, Güney, Batı) rüzgarın geldiği tarafı verir.

en: This gives the direction the wind is coming from in azimuth degrees (North = 0°, East = 90°, South = 180° and West = 270°).
tr: Bu rüzgarın geldiği açısal konumu derece cinsinden verir (Kuzey = 0°, Doğu = 90°, Güney = 180° ve Batı = 270°).

en: Humidity is defined as the amount of water vapor in the air and increases the possibility of precipitation, fog and dew. While absolute humidity is the water content of air, relative humidity gives (in %) the current absolute humidity relative to the maximum for that air temperature and pressure.
tr: Nem, havadaki su buharı miktarı olarak tanımlanır ve yağış, sis ve çiy olasılığını yükseltmektedir. Mutlak nem, havadaki su iken; bağıl nem, şu anki mutlak nemi, o anki hava sıcaklığı ve basıncın azami taşıyabileceği oranı (% olarak) verir.

en: This is the temperature to which air must be cooled to reach 100% relative humidity, given no change in water content. Reaching the dew point halts the cooling process, as condensation occurs which releases heat into the air. A high dew point increases the possibility of rain and severe thunderstorms. The dew point allows the prediction of dew, frost, fog and minimum overnight temperature, and has influence on the comfort level one experiences.
    
    <b>Note:</b> This is a calculated value not provided by met.no.
tr: Bu,su içerisinde herhangi bir değişiklik verilmeyen,havanın 100% nispi neme ulaşmak için soğutması gerekmekte olduğu sıcaklıktır.Isıyı havaya serbest bırakan yoğuşma meydana geldiği gibi çiy noktası sağlanması soğutma işlemini durdurur.Yüksek çiy noktası yağmur ve şiddetli gök gürültü olasılııklarını arttırır.Çiğ Noktası çiy , don , sis ve minimum gece sıcaklığı tahminni sağlar ve aynı zamanda bir deneyimdeki konfor seviyesi üzerinde etkisi vardır.
    
    <b>Not:</b> Bu hesaplanan değer met.no. tarafından sağlanmamıştır.

en: Also known as <i>felt temperature</i>, <i>effective temperature</i>, or what some weather providers declare as <i>feels like</i>. Human temperature sensation is not only based on air temperature, but also on heat flow, physical activity and individual condition. While being a highly subjective value, apparent temperature can actually be useful for warning about extreme conditions (cold, heat).
    
    <b>Note:</b> This is a calculated value not provided by met.no. You should use a calculation model appropriate for your local climate and personal preferences on the units page.
tr: Ayrıca <i>algılanan sıcaklık</i>, <i>etkili sıcaklık</i> veya bazı hava sağlayıcılarının da dediği gibi <i>hissedilen sıcaklık</i> olarak biliniyor. İnsanın sıcaklık hissi yalnızca hava sıcaklığına değil, aynı zamanda ısı akışı, fiziksel etkinlik ve bireysel durumuna bağlıdır. Görünen sıcaklık; son derece öznel değer olurken, özünde aşırı koşullarla ilgili uyarıda yararlı olabilir (soğuk, sıcak).
    
    <b>Not:</b> Bu hesaplanan değer, met.no tarafından sağlanmamıştır. Yerel iklim ve kişisel tercihler için birimler sayfasında uygun hesaplama modeli kullanmalısınız.

en: This gives the low-level cloud cover in percent. According to WMO definition, low-level clouds can be found at altitudes below 4,000 m (13,000 ft), or 5,000 m (16,000 ft) at the equator, though their basis often lie below 2,000 m (6,500 ft). They are mainly composed of water droplets or ice particles and snow, when temperatures are cold enough.
tr: Bu alt seviyeli bulut örtüsünü verir. WMO'nun tanımlamasına göre alt seviyeli bulutlar 4,000 m (13,000 ft), altında veya ekvatorda 5,000 m (16,000 ft) altında temel çizgileri 2,000 m (6,500 ft) ve altında bulunurlar. Bunlar çoğunlukla su damlaları veya yeterince soğuk olduğunda buz tanecikleri ve kar bulundururlar.

en: This specifies the mid-level cloud cover in percent. According to WMO definition, mid-level clouds form in heights of 4,000-8,000 m (13,000-26,000 ft), or 5,000-10,000 m (16,000-33,000 ft) at the equator. Like their low-level cousins, they are principally composed of water droplets. When temperatures get low enough, ice particles can replace the droplets.
tr: Bunlar orta seviyeli bulutlardır. WMO tanımlamasına göre orta seviyeli bulutlar 4,000-8,000 m (13,000-26,000 ft) seviyesinde veya ekvatorda 5,000-10,000 m'de (16,000-33,000 ft) bulunurlar. Alt seviyeli kuzenleri gibi çoğunlukla su damlalarından oluşurlar. Hava yeterince soğuduğunda damlalar buz taneciklerine dönüşürler.

en: This reports the high-level cloud cover in percent. According to WMO definition, high-level clouds can be found in altitudes of 8,000 to 15,000 m (26,000 to 49,000 ft), or 10,000 m-18,000 m (33,000-59,000 ft) at the equator, where temperatures are so low that they are mainly composed of ice crystals. While typically thin and white in appearance, they can be seen in a magnificent array of colors when the sun is low on the horizon.
tr: Bunlar yüksek seviyeli bulutlardır. WMO tanımlamasına göre yüksek seviyeli bulutlar 8,000 ile 15,000 m (26,000 to 49,000 ft) arasında veya ekvatorda 10,000 m-18,000 m (33,000-59,000 ft) arasında bulunur ve sıcaklık çok düşük olduğundan çoğunlukla buz kristallerinden oluşurlar. Genellikle ince ve beyaz görünseler de güneş ufukta düşük olduğunda renklerin muhteşem bir dizisi olarak görülürler.

en: Cloudiness, or cloud cover, defines the fraction of the sky obscured by clouds when observed from a given location. Clouds are both carriers of precipitation and regulator to the amount of solar radiation that reaches the surface. While during daytime they reduce the temperature, at night they have the opposite effect, as water vapor prevents long-wave radiation from escaping into space. Apart from that, clouds reflect light to space and in that way contribute to the cooling of the planet.
tr: Bulutluluk veya bulut örtüsü verilen bir konumdan yapılan gözlemde bulutların gökyüzünün ne kadarını kapladığının ölçüsünü tanımlar. Bulutlar yağışları taşıdıkları gibi yüzeye düşen güneş radyasyonunun düzenleyicisidirler. Gündüz sıcaklığı düşürürken gece su buharı uzun dalga radyasyonun uzaya kaçmasına engel olur ve tam ters bir etki yapar. Bunun dışında, bulutlar ışığı uzaya yansıtır ve bu şekilde gezegeni soğutmaya katkıda bulunurlar.

en: Fog is a type of low-lying stratus cloud, with the moisture in it often generated locally such as from a nearby lake, river, ocean, or simply moist ground, that forms when the difference between temperature and dew point is below 2.5 °C (4 °F), usually at a relative humidity of 100%. Fog commonly produces precipitation in the form of drizzle or very light snow and reduces visibility to less than 1 km (5/8 statute mile).
tr: Sis genellikle göl, nehir, okyanus veya basitçe yerden bölgesel olarak oluşan nem içeren alçak bulutların bir türüdür ve sıcaklık ve çiğ noktası 2.5 °C (4 °F)'nin altında olduğunda %100 göreceli nemden oluşur. Sis çoğunlukla çiseleme veya çok az kar biçiminde yağış üretir ve görüşü 1 km (5/8 kara mili) altına düşürür.

en: The amount of rain, drizzle, sleet, hail, snow, graupel and other forms of water falling from the sky over a specific period.
    
    The values reported by met.no are those of precipitation in the liquid state - or in other words: of rain -, so if snow is expected (but not sleet), then the amount of snow will be <i>guessed</i> by multiplying the original value by a ratio dependent on the air temperature:
    
    <tt><small>                   T &lt; -11.1 °C (12 °F) =&gt; 1:12
    -11.1 °C (12 °F) &lt; T &lt;  -4.4 °C (24 °F) =&gt; 1:10
     -4.4 °C (24 °F) &lt; T &lt;  -2.2 °C (28° F) =&gt; 1:7
     -2.2 °C (28 °F) &lt; T &lt;  -0.6 °C (31 °F) =&gt; 1:5
     -0.6 °C (31 °F) &lt; T                    =&gt; 1:3
    
    </small></tt>Example: If temperature is -5 °C (12 °F), then snow density will be low and a rain to snow ratio of 1:10 will be used for calculation. Assuming the reported value is 5 mm, then the calculated amount of snow precipitation is 50 mm.
    
    <b>Note</b>: While air temperature is an important factor in this calculation, there are other influencing factors that the plugin doesn't know about like the type of snow and ground temperature. Because of that, these rules will only lead to rough estimates and may not represent the real amount of snow.
tr: Yağmur, çiseleme, sulu kar, dolu, kar, graupel ve belirli bir süre içinde gökten düşen suyun diğer formları miktarıdır.
    
    met.no tarafından bildirilen değerler sıvı halde yağış olanlardır - ya da başka bir deyişle yağmur - eğer  kar bekleniyorsa (karla karışık yağmur değil), kar miktarı özgün değeri hava sıcaklığına bağlı bir oranla çarparak <i>tahmin edilir</i>:
    
    <tt><small>                   T &lt; -11.1 °C (12 °F) =&gt; 1:12
    -11.1 °C (12 °F) &lt; T &lt;  -4.4 °C (24 °F) =&gt; 1:10
     -4.4 °C (24 °F) &lt; T &lt;  -2.2 °C (28° F) =&gt; 1:7
     -2.2 °C (28 °F) &lt; T &lt;  -0.6 °C (31 °F) =&gt; 1:5
     -0.6 °C (31 °F) &lt; T                    =&gt; 1:3
    
    </small></tt>Örnek: Sıcaklık -5 °C (12 °F) olduğunda kar yoğunluğu düşük olacak ve hesaplamada kar oranı 1:10 kullanılacaktır. Rapor edilen değerin 5 mm olduğunu kabul edersek kar yağım miktarı 50 mm olacaktır.
    
    <b>Not</b>: Hava sıcaklığı bu hesaplamada önemli bir çarpan olsa da etkili olan ve eklentinin bilemediği kar yağışının türü ve zemin sıcaklığı gibi başka etkenler de vardır. Bunlar yüzünden bu kurallar kaba tahminler olacak ve gerçek kar miktarını temsil etmeyecektir.

en: Labels to d_isplay
tr: Görüntülenecek et_iketler

en: North
tr: Kuzey

en: N
tr: K

en: North-East
tr: Kuzeydoğu

en: NE
tr: KD

en: East
tr: Doğu

en: E
tr: D

en: South-East
tr: Güneydoğu

en: SE
tr: GD

en: South
tr: Güney

en: S
tr: G

en: South-West
tr: Güneybatı

en: SW
tr: GB

en: West
tr: Batı

en: W
tr: B

en: North-West
tr: Kuzeybatı

en: NW
tr: KB

en: km/h
tr: km/s

en: Results
tr: Sonuçlar

en: Searching...
tr: Aranıyor...

en: Search location
tr: Konum ara

en: Cancel
tr: İptal

en: OK
tr: TAMAM

en: Enter a city name or address
tr: Şehir adı veya adres gir

en: Search
tr: Ara

note: * TRANSLATORS: Latitude and longitude are known from the * search results, but not the location name. The user shall * give the place a name.
en: Unnamed place
tr: Adsız alan

en: Coordinates
tr: Koordinatlar

en: Altitude
tr: Rakım

en: Latitude
tr: Enlem

en: Longitude
tr: Boylam

note: TRANSLATORS: Please use as many \t as appropriate to align the date/time values as in the original.
en: 
    Downloads
tr: 
    İndirilenler

en: 	Weather data:
    	Last:	%s
    	Next:	%s
    	Current failed attempts: %d
tr: 	Hava verisi:
    	Son:	%s
    	Sonraki:	%s
    	Güncel başarısız deneme: %d

en: 	Met.no Locationforecast API states that this version
    	of the webservice is deprecated, and the plugin needs to be
    	adapted to use a newer version, or it will stop working within
    	a few months.
    	Please file a bug on https://gitlab.xfce.org/panel-plugins/xfce4-weather-plugin/
    	if no one else has done so yet.
tr: 	Met.no Locationforecast API'sı bu sürümün
    	hizmetinin kullanımdan kaldırılması ve eklentinin
    	daha yeni bir sürümü kullanacak şekilde uyarlanmışsa,
    	bir kaç ay.
    	Lütfen https://gitlab.xfce.org/panel-plugins/xfce4-weather-plugin/ 	adresine kimse kayıt açmadıysa bir hata bildirin.

en: 	Astronomical data:
    	Last:	%s
    	Next:	%s
    	Current failed attempts: %d
tr: 	Astronomik veri:
    	Son:	%s
    	Sonraki:	%s
    	Güncel başarısız deneme: %d

en: 
    	Met.no sunrise API states that this version of the webservice
    	is deprecated, and the plugin needs to be adapted to use
    	a newer version, or it will stop working within a few months.
    	Please file a bug on https://gitlab.xfce.org/panel-plugins/xfce4-weather-plugin/
    	if no one else has done so yet.
tr: 
    	Met.no sunrise API, web hizmetinin bu sürümünün
    	kullanımdan kaldırıldı ve eklentinin kullanıma göre uyarlanması gerekiyor
    	yeni bir sürüm, yoksa birkaç ay içinde çalışmayı durduracaktır.
    	Lütfen https://gitlab.xfce.org/panel-plugins/xfce4-weather-plugin/ adresine 	kimse kayıt açmadıysa bir hata bildirin.

note: calculation times
en: 
    Times Used for Calculations
tr: 
    Hesaplamalarda Kullanılan Zamanlar

en: 	Temperatures, wind, atmosphere and cloud data calculated
    	for:		%s
tr: 	Sıcaklıklar, rüzgar, atmosfer ve bulut verileri bunun için
    	hesaplanıyor:		%s

en: 
    	Precipitation and the weather symbol have been calculated
    	using the following time interval:
    	Start:	%s
    	End:	%s
tr: 
    	Yağış ve hava durumu sembolü hesaplandı
    	Aşağıdaki zaman aralığı kullanılarak:
    	Başlangıç:	%s
    	Sonuç:	%s

note: sun and moon
en: 
    Astronomical Data
tr: 
    Astronomik Veri

en: 	Sunrise:		The sun never rises today.
tr: 	Gün doğumu:		Bugün güneş doğmayacak.

en: 	Sunset:		The sun never sets today.
tr: 	Gün batımı:		Bugün güneş batmayacak.

en: 	Sunrise:		%s
tr: 	Gün doğumu:		%s

en: 	Sunset:		%s
tr: 	Gün batımı:		%s

en: 	Moon phase:	%s
tr: 	Ay Evresi:	%s

en: 	Moon phase:	Unknown
tr: 	Ay evresi:Bilinmiyor

en: 	Moonrise:	The moon never rises today.
tr: 	Ay doğumu:	Bugün ay doğmayacak.

en: 	Moonset:	The moon never sets today.
tr: 	Ay batımı:	Bugün ay batmayacak.

en: 	Moonrise:	%s
tr: 	Ay doğumu:	%s

en: 	Moonset:	%s
tr: 	Ay batımı:	%s

en: 	Data not available, will use sane default values for night and day.
tr: 	Veri yok, gece ve gündüz için mantıklı öntanımlı değerler kullanılacaktır.

note: temperatures
en: 
    Temperatures
tr: 
    Sıcaklıklar

en: Temperature
tr: Sıcaklık

en: Dew point
tr: Çığ noktası

en: Apparent temperature
tr: Hissedilen sıcaklık

note: wind
en: 
    Wind
tr: 
     Rüzgar

en: 	Speed: %s %s (%s on the Beaufort scale)
tr: 	Hız: %s %s (%s Beaufort ölçeğine göre)

en: 	Direction: %s (%s%s)
tr: 	Yön: %s (%s%s)

note: precipitation
en: 
    Precipitation
tr: 
    Yağış

en: Precipitation amount
tr: Yağış miktarı

note: atmosphere
en: 
    Atmosphere
tr: 
    Atmosfer

en: Barometric pressure
tr: Barometrik basınç

en: Relative humidity
tr: Nem oranı

note: clouds
en: 
    Clouds
tr: 
    Bulutlar

en: Fog
tr: Sis

en: Low clouds
tr: Alçak bulutlar

en: Middle clouds
tr: Orta bulutlar

en: High clouds
tr: Yüksek bulutlar

en: Cloudiness
tr: Bulutlu

en: 
    Credits
tr: 
    Katkıda Bulunanlar

en: 	Encyclopedic information partly taken from
tr: 	Ansiklopedik bilgi kaynağı

en: 
    	Elevation and timezone data provided by
tr: 
    	Yükseklik ve zaman dilimi bilgi kaynağı

en: 
    	Weather and astronomical data from
tr: 
    	Hava durumu ve astronomik veri kaynağı

en: The Norwegian Meteorological Institute
tr: Norveç Meteoroloji Enstitüsü

en: Today
tr: Bugün

en: Tomorrow
tr: Yarın

note: TRANSLATORS: Please use spaces as needed or desired to properly align the values; Monospace font is enforced with <tt> tags for alignment, and the text is enclosed in <small> tags because that looks much better and saves space.
en: <b>Times used for calculations</b>
tr: <b>Hesaplamalar için kullanılan zamanlar</b>

en: <tt><small>Interval start:       %s</small></tt>
tr: <tt><small>Başlangıç:       %s</small></tt>

en: <tt><small>Interval end:         %s</small></tt>
tr: <tt><small>Bitiş:         %s</small></tt>

en: <tt><small>Data calculated for:  %s</small></tt>
tr: <tt><small>Veri:  %s</small></tt>

en: <b>Temperatures</b>
tr: <b>Sıcaklıklar</b>

en: <tt><small>Dew point:            %s%s%s</small></tt>
tr: <tt><small>Çiğ noktası:            %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Apparent temperature: %s%s%s</small></tt>
tr: <tt><small>Hissedilen sıcaklık: %s%s%s</small></tt>

en: <b>Atmosphere</b>
tr: <b>Atmosfer</b>

en: <tt><small>Barometric pressure:  %s%s%s</small></tt>
tr: <tt><small>Barometrik basınç: %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Relative humidity:    %s%s%s</small></tt>
tr: <tt><small>Göreceli nem:    %s%s%s</small></tt>

en: <b>Precipitation</b>
tr: <b>Yağış</b>

en: <tt><small>Amount:        %s%s%s</small></tt>
tr: <tt><small>Miktar:        %s%s%s</small></tt>

en: <b>Clouds</b>
tr: <b>Bulutlar</b>

note: TRANSLATORS: Clouds percentages are aligned to the right in the tooltip, the %5s are needed for that and are used both for rounded and unrounded values.
en: <tt><small>Fog:           %5s%s%s</small></tt>
tr: <tt><small>Sis: %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Low clouds:    %5s%s%s</small></tt>
tr: <tt><small>Alçak bulutlar:    %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Middle clouds: %5s%s%s</small></tt>
tr: <tt><small>Orta bulutlar: %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>High clouds:   %5s%s%s</small></tt>
tr: <tt><small>Yüksek bulutlar:   %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Cloudiness:    %5s%s%s</small></tt>
tr: <tt><small>Bulutluluk:    %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Sunrise: The sun never rises this day.</small></tt>
tr: <tt><small>Gün doğumu: Güneş bugün hiç doğmayacak</small></tt>

en: <tt><small>Sunset: The sun never sets this day.</small></tt>
tr: <tt><small>Gün batımı: Güneş bugün hiç batmayacak</small></tt>

en: <tt><small>Sunrise: %s</small></tt>
tr: <tt><small>Gün doğumu: %s</small></tt>

en: <tt><small>Sunset:  %s</small></tt>
tr: <tt><small>Gün batımı: %s</small></tt>

en: <tt><small>Moon phase: %s</small></tt>
tr: <tt><small>Ay evresi: %s</small></tt>

en: <tt><small>Moon phase: Unknown</small></tt>
tr: <tt><small>Ay evresi: Bilinmiyor</small></tt>

en: <tt><small>Moonrise: The moon never rises this day.</small></tt>
tr: <tt><small>Ay doğuşu: Ay bugün hiç doğmayacak.</small></tt>

en: <tt><small>Moonset: The moon never sets this day.</small></tt>
tr: <tt><small>Ay batışı: Ay bugün hiç batmayacak.</small></tt>

en: <tt><small>Moonrise: %s</small></tt>
tr: <tt><small>Ay doğuşu: %s</small></tt>

en: <tt><small>Moonset:  %s</small></tt>
tr: <tt><small>Ay batışı: %s</small></tt>

note: daytime headers
en: Morning
tr: Sabah

en: Afternoon
tr: Öğleden sonra

en: Evening
tr: Akşam

en: Night
tr: Gece

en: Weather Report
tr: Hava Durumu

en: No location selected.
tr: Konum seçilmedi.

en: Please set a location in the plugin settings.
tr: Lütfen eklenti ayarlarında konum belirleyin.

en: Currently no data available.
tr: Şu anda veri yok.

en: Plugin settings...
tr: Eklenti ayarları...

en: _Forecast
tr: _Hava Tahmini

en: _Details
tr: _Ayrıntılar

note: TRANSLATORS: Moon phases
en: New moon
tr: Yeni ay

en: Waxing crescent
tr: Şişkin ay

en: First quarter
tr: İlk dördün

en: Waxing gibbous
tr: İlk dördün

en: Full moon
tr: Dolunay

en: Waning gibbous
tr: Son dördün

en: Third quarter
tr: Son dördün

en: Waning crescent
tr: Küçülen ay

note: * TRANSLATORS: How these symbols are named and defined is explained at * http://om.yr.no/forklaring/symbol/ and https://api.met.no/faq.html#symbols. * To be more concise / shorter, the plugin uses names that deviate a bit from yr.no, so that * they fit well in the tooltip, forecast tab etc. * * More
en: Sunny
tr: Güneşli

en: Clear
tr: Açık

en: Lightly cloudy
tr: Hafif bulutlu

en: Partly cloudy
tr: Parçalı bulutlu

en: Cloudy
tr: Bulutlu

note: * http://www.theweathernetwork.com/weathericons/?product=weathericons&pagecontent=index: *   "Showers – Some sun is expected, interspersed with showers from *    time to time. As opposed to rain, showers describe liquid *    precipitation that can vary greatly in intensity over a short *    amount o
en: Rain showers
tr: Sağanak yağmur

note: * http://www.theweathernetwork.com/weathericons/?product=weathericons&pagecontent=index: *   "Thunder Showers - Intermittent rain showers with thunder and lightning, generally *    short-lived."
en: Thunder showers
tr: Gök gürültülü sağanak

note: Analogues to "Rain showers"
en: Sleet showers
tr: Sulu sepken

en: Snow showers
tr: Karla karışık

note: It's raining, usually incessantly, but not heavily.
en: Light rain
tr: Hafif yağmur

note: Heavy, usually incessant rain. met.no now uses "heavy rain", but personally I find light * rain and rain somewhat better. Symbol names indicate this is the way met.no did it some * time ago.
en: Rain
tr: Yağmur

en: Rain with thunder
tr: Fırtınalı yağış

note: Sleet is a mixture of rain and snow, but it's not hail.
en: Sleet
tr: Dolu

en: Snow
tr: Kar

note: * http://en.wikipedia.org/wiki/Thundersnow: *   "Thundersnow, also known as a winter thunderstorm or a thunder snowstorm, is a relatively *    rare kind of thunderstorm with snow falling as the primary precipitation instead of *    rain. It typically falls in regions of strong upward motion within t
en: Thundersnow
tr: Tipi

note: Same as symbols 1-15, but with thunder
en: Sleet showers with thunder
tr: Fırtınalı karla karışık

en: Snow showers with thunder
tr: Fırtınalı tipi

en: Light rain with thunder
tr: Fırtınalı hafif yağış

en: Sleet with thunder
tr: Fırtınalı dolu
