xfce4-weather-plugin - en to ur translation catalogue (18 entries)

en: Unable to open the following url: %s
ur: یہ url نہیں کھولا جاسکتا: %s

en: Weather Update
ur: موسم تجدید

en: Cannot update weather data
ur: موسمیاتی ڈیٹا تجدید نہیں ہوسکتا

note: * TRANSLATORS: The abbreviations in parentheses will be shown in * the scrollbox together with the values. Keep them in sync with * those in make_label() in weather.c. Some of them may be * standardized internationally, like CL, CM, CH, and you might * read that up somewhere and decide whether you w
en: Temperature (T)
ur: درجہ حرارت (T)

en: Wind speed (WS)
ur: ہوا کی رفتار (WS)

en: Wind direction (WD)
ur: ہوا کا رخ (WD)

en: Humidity (H)
ur: نمی (H)

en: Results
ur: نتائج

en: Temperature
ur: درجہ حرارت

en: Dew point
ur: نقطہ شبنم

note: wind
en: 
    Wind
ur: 
    ہوا

en: Fog
ur: دھند

note: * TRANSLATORS: How these symbols are named and defined is explained at * http://om.yr.no/forklaring/symbol/ and http://api.yr.no/faq.html#symbols. * To be more concise / shorter, the plugin uses names that deviate a bit from yr.no, so that * they fit well in the tooltip, forecast tab etc. * * More i
en: Sunny
ur: روشن

en: Clear
ur: صاف

en: Cloudy
ur: اب آلود

note: Heavy, usually incessant rain. met.no now uses "heavy rain", but personally I find light * rain and rain somewhat better. Symbol names indicate this is the way met.no did it some * time ago.
en: Rain
ur: بارش

en: Snow
ur: برف

en: Show current weather conditions
ur: حالیہ موسم کی حالت ظاہر کریں
