Whisker Menu - en to da translation catalogue (135 entries)

en: Add action
da: Tilføj handling

en: Add to Desktop
da: Tilføj til skrivebord

en: Add to Favorites
da: Tilføj til favoritter

en: Add to Panel
da: Tilføj til panel

en: All Applications
da: Alle programmer

en: Alternate application launcher for Xfce
da: Alternativ programopstarter til Xfce

en: Amount of _items:
da: Antal _elementer:

en: Application icon si_ze:
da: Ikonstørrelse for _program:

en: Applications
da: Programmer

en: Are you sure you want to hide "%s"?
da: Er du sikker på, at du vil skjule "%s"?

en: Are you sure you want to log out?
da: Er du sikker på, at du vil logge ud?

en: Are you sure you want to restart?
da: Er du sikker på, at du vil genstarte?

en: Are you sure you want to shut down?
da: Er du sikker på, at du vil lukke ned?

en: Background opacit_y:
da: Baggrundens _opacitet:

en: Browse the file system to choose a custom command.
da: Gennemse filsystemet for at vælge egen kommando.

en: C_ommand:
da: K_ommando:

en: Categ_ory icon size:
da: Ikonstørrelse for _kategori:

en: Choose which menu to popup by instance ID
da: Vælg hvilken menu som skal vises efter instans-ID

en: Clear Recently Used
da: Ryd senest anvendte

en: Copyright © 2013-2024 Graeme Gott
da: Ophavsret © 2013-2024 Graeme Gott

en: Default Category
da: Standardkategori

en: Details
da: Detaljer

en: Di_splay:
da: _Vis:

en: Do you want to suspend to RAM?
da: Vil du suspendere til RAM?

en: Do you want to suspend to disk?
da: Vil du suspendere til disk?

en: Edit Application...
da: Rediger program ...

en: Edit _Profile
da: Rediger _profil

en: Failed to edit profile.
da: Profilen kunne ikke redigeres.

en: Failed to execute command "%s".
da: Kunne ikke udføre kommandoen "%s".

en: Failed to hibernate.
da: Kunne ikke gå i dvale.

en: Failed to launch menu editor.
da: Kunne ikke starte menuredigering.

en: Failed to lock screen.
da: Kunne ikke låse skærmen.

en: Failed to log out.
da: Kunne ikke logge ud.

en: Failed to open settings manager.
da: Kunne ikke åbne indstillingshåndtering.

en: Failed to restart.
da: Kunne ikke genstarte.

en: Failed to shut down.
da: Kunne ikke lukke ned.

en: Failed to suspend.
da: Kunne ikke suspendere.

en: Failed to switch user.
da: Kunne ikke skifte bruger.

en: Favorites
da: Favoritter

en: Hibernating computer in %d seconds.
da: Computeren går i dvale om %d sekunder.

en: Hidden
da: Skjult

en: Hide Application
da: Skjul program

en: Icon
da: Ikon

en: Icon and title
da: Ikon og titel

en: Include _favorites
da: Inkluder _favoritter

en: Large
da: Stor

en: Larger
da: Større

en: Log Ou_t...
da: Log _ud ...

en: Log _Out
da: Log _ud

en: Logging out in %d seconds.
da: Logger ud om %d sekunder.

en: Man Pages
da: Man-sider

en: Menu _height:
da: _Højde for menu:

en: Menu _width:
da: _Bredde for menu:

en: Nam_e:
da: Na_vn:

en: Name
da: Navn

en: None
da: Ingen

en: Open URI
da: Åbn URI

en: P_rofile:
da: _Profil:

en: Panel Button
da: Panelknap

en: Pattern
da: Mønster

en: Popup menu at center of screen
da: Vis menuen i midten af skærmen

en: Popup menu at current mouse position
da: Vis menuen ved nuværende placering

en: Position _search entry on bottom
da: Placer _søgeindtastning nederst

en: Position cate_gories on bottom
da: Placer _kategorier nederst

en: Position cate_gories on left
da: Placer _kategorier til venstre

en: Position categories _horizontally
da: Placer kategorier _vandret

en: Position commands next to search _entry
da: Placer kommandoer ved siden af søge_indtastning

en: Position pro_file on bottom
da: Placer _profil nederst

en: Print available menu instance IDs
da: Vis tilgængelige instans-ID'er for menu

en: Print version information and exit
da: Vis information om version og afslut

en: Recently Used
da: Senest anvendte

en: Remove action "%s"?
da: Fjern handlingen "%s"?

en: Remove from Favorites
da: Fjern fra favoritter

en: Remove selected action
da: Fjern valgte handling

en: Restarting computer in %d seconds.
da: Computeren genstartes om %d sekunder.

en: Round Picture
da: Rundt billede

en: Run %s
da: Kør %s

en: Run in Terminal
da: Kør i terminal

en: Search Actio_ns
da: Søgeha_ndlinger

en: Search Action
da: Søgehandling

en: Search for Files
da: Søg efter filer

en: Search the Web
da: Søg på webbet

en: Select Command
da: Vælg kommando

en: Select an Icon
da: Vælg et ikon

en: Session Commands
da: Sessionskommandoer

en: Show a menu to easily access installed applications
da: Vis en menu for hurtig adgang til installerede programmer

en: Show application _descriptions
da: Vis program_beskrivelser

en: Show application too_ltips
da: Vis program_værktøjstips

en: Show as _icons
da: Vis som _ikoner

en: Show as lis_t
da: Vis som _liste

en: Show as t_ree
da: Vis som _træ

en: Show c_onfirmation dialog
da: Vis _bekræftelsesdialog

en: Show cate_gory names
da: Vis kate_gorinavne

en: Show generic application _names
da: Vis generiske program_navne

en: Shut _Down
da: _Luk ned

en: Small
da: Lille

en: Smaller
da: Mindre

en: Sort Alphabetically A-Z
da: Sortér alfabetisk A-Å

en: Sort Alphabetically Z-A
da: Sortér alfabetisk Å-A

en: Sort ca_tegories
da: Sortér _kategorier

en: Square Picture
da: Firkantet billede

en: Stay _visible when focus is lost
da: Forbliv _synlig når fokus mistes

en: Suspe_nd
da: _Hvile

en: Suspending computer in %d seconds.
da: Computeren suspenderes om %d sekunder.

en: Switch _User
da: Skift _bruger

en: Switch categories by _hovering
da: Skift kategorier ved at flytte musemarkør

en: The action will be deleted permanently.
da: Handlingen vil blive slettet permanent.

en: Title
da: Titel

en: To unhide it you have to manually remove the file "%s" or open the file and remove the line "%s".
da: For at vise det skal du fjern filen "%s" manuelt eller åbne filen og fjerne linjen "%s".

en: Turning off computer in %d seconds.
da: Computeren slukkes om %d sekunder.

en: Unable to add launcher to desktop.
da: Kan ikke tilføje opstarter til skrivebordet.

en: Unable to add launcher to panel.
da: Kan ikke tilføje opstarter til panelet.

en: Unable to edit launcher.
da: Kan ikke redigere opstarter.

en: Unable to open the following url: %s
da: Kan ikke åbne den følgende URL: %s

en: Use a single _panel row
da: Brug én række i _panelet

en: Very Large
da: Meget stor

en: Very Small
da: Meget lille

en: Whisker Menu
da: Whiskermenu

en: _Appearance
da: _Udseende

en: _Behavior
da: _Opførsel

en: _Cancel
da: _Annuller

en: _Close
da: _Luk

en: _Commands
da: _Kommandoer

en: _Delete
da: _Slet

en: _Edit Applications
da: _Rediger programmer

en: _General
da: _Generelt

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Hibernate
da: _Dvale

en: _Icon:
da: _Ikon:

en: _Lock Screen
da: _Lås skærm

en: _Pattern:
da: _Mønster:

en: _Regular expression
da: _Regulært udtryk

en: _Restart
da: _Genstart

en: _Settings Manager
da: _Indstillingshåndtering

en: _Title:
da: _Titel:
