Whisker Menu - en to ie translation catalogue (121 entries)

en: Add action
ie: Adjunter un action

en: Add to Desktop
ie: Adjunter al Pupitre

en: Add to Favorites
ie: Adjunter al preferat

en: Add to Panel
ie: Adjuncter al panel

en: All Applications
ie: Omni applicationes

en: Alternate application launcher for Xfce
ie: Alternativ lansator de applicationes por Xfce

en: Amount of _items:
ie: Númere de _elementes:

en: Application icon si_ze:
ie: Di_m. de icones de apps:

en: Applications
ie: Applicationes

en: Are you sure you want to hide "%s"?
ie: Esque vu vole celar «%s»?

en: Are you sure you want to log out?
ie: Esque vu vole cluder vor session?

en: Are you sure you want to restart?
ie: Esque vu vole restartar?

en: Are you sure you want to shut down?
ie: Esque vu vole extinter li computator?

en: Background opacit_y:
ie: Opac_itá de funde:

en: Browse the file system to choose a custom command.
ie: Navigar li sistema de files por trovar un personal comande.

en: C_ommand:
ie: C_omande:

en: Categ_ory icon size:
ie: Ic_ones de categorie:

en: Clear Recently Used
ie: Efaciar recentmen usat

en: Default Category
ie: Predefinit categorie

en: Details
ie: Detallies

en: Di_splay:
ie: Mon_strar:

en: Do you want to suspend to RAM?
ie: Esque vu vole suspender a RAM?

en: Do you want to suspend to disk?
ie: Esque vu vole suspender a disco?

en: Edit Application...
ie: Modificar li application...

en: Edit _Profile
ie: Modificar _profil

en: Failed to edit profile.
ie: Ne successat modificar li profil.

en: Failed to execute command "%s".
ie: Ne successat executer li comande «%s».

en: Failed to hibernate.
ie: Ne successat hivernar.

en: Failed to launch menu editor.
ie: Ne successat lansar li redactor de menú.

en: Failed to lock screen.
ie: Ne successat serrar li ecran.

en: Failed to log out.
ie: Ne successat cluder li session.

en: Failed to open settings manager.
ie: Ne successat aperter li gerente de configuration.

en: Failed to restart.
ie: Ne successat restartar.

en: Failed to shut down.
ie: Ne successat extinter li computator.

en: Failed to suspend.
ie: Ne successat suspender.

en: Failed to switch user.
ie: Ne successat cambiar li usator.

en: Favorites
ie: Preferat

en: Hibernating computer in %d seconds.
ie: Hivernante li computator pos %d secondes.

en: Hidden
ie: Celat

en: Hide Application
ie: Celar li application

en: Icon
ie: Icone

en: Icon and title
ie: Icone e titul

en: Include _favorites
ie: Includer li pre_feret

en: Large
ie: Grand

en: Larger
ie: Plu grand

en: Log Ou_t...
ie: _Cluder li session

en: Log _Out
ie: C_luder li session

en: Logging out in %d seconds.
ie: Cludente li session pos %d secondes.

en: Man Pages
ie: Págines man

en: Menu
ie: Menú

en: Nam_e:
ie: Nómin_e:

en: Name
ie: Nómine

en: None
ie: Null

en: Open URI
ie: Aperter un URI

en: Panel Button
ie: Buton de panel

en: Pattern
ie: Mustre

en: Popup menu at current mouse position
ie: Monstrar li menú al apuntator

en: Position _search entry next to panel button
ie: Camp de _sercha apu li buton de panel

en: Position cate_gories next to panel button
ie: Cate_gories apu li buton de panel

en: Position commands next to search _entry
ie: Comandes apu li camp de s_ercha

en: Print version information and exit
ie: Monstra li information del version, poy surtir

en: Recently Used
ie: Recent

en: Remove action "%s"?
ie: Remover li action «%s»?

en: Remove from Favorites
ie: Remover ex li preferat

en: Remove selected action
ie: Remover li selectet action

en: Restarting computer in %d seconds.
ie: Restartante li computator pos %d secondes.

en: Run %s
ie: Lansar %s

en: Run in Terminal
ie: Lansar in li terminal

en: Search Actio_ns
ie: Actio_nes de sercha

en: Search Action
ie: Un action de sercha

en: Select Command
ie: Selecte un comande

en: Select an Icon
ie: Selecte un icone

en: Session Commands
ie: Comandes de session

en: Show a menu to easily access installed applications
ie: Monstrar un menú por facil accesse al installat applicationes

en: Show application _descriptions
ie: _Descritiones de applicationes

en: Show application too_ltips
ie: Monstrar _infopanels

en: Show as _icons
ie: Monstrar quam _icones

en: Show as lis_t
ie: Monstrar quam lis_te

en: Show as t_ree
ie: Monstrar quam á_rbor

en: Show c_onfirmation dialog
ie: Monstrar un dialog de c_onfirmation

en: Show cate_gory names
ie: Nómines de cate_gories

en: Show generic application _names
ie: Géneric _nómines de applicationes

en: Shut _Down
ie: E_xtinter

en: Small
ie: Micri

en: Smaller
ie: Plu micri

en: Sort Alphabetically A-Z
ie: Ordinar A→Z

en: Sort Alphabetically Z-A
ie: Ordinar Z→A

en: Sort ca_tegories
ie: Ordinar ca_tegories

en: Stay _visible when focus is lost
ie: _Visibil pos perde del focus

en: Suspe_nd
ie: Suspe_nder

en: Suspending computer in %d seconds.
ie: Suspendente li computator pos %d secondes.

en: Switch _User
ie: Cambiar li _usator

en: Switch categories by _hovering
ie: Alterar categories per _apuntar

en: The action will be deleted permanently.
ie: Li action va esser perdit irrevocabilmen.

en: Title
ie: Titul

en: To unhide it you have to manually remove the file "%s" or open the file and remove the line "%s".
ie: Por revelar it, vu deve remover manualmen li file «%s», o aperter ta-ci file e remover li linea «%s».

en: Turning off computer in %d seconds.
ie: Va extinter li computator pos %d secondes.

en: Unable to add launcher to desktop.
ie: Ne successat adjunter un lansator al Pupitre.

en: Unable to add launcher to panel.
ie: Ne successat adjunter un lansator al panel.

en: Unable to edit launcher.
ie: Ne successat modificar un lansator.

en: Unable to open the following url: %s
ie: Ne successat aperter li sequent URL: %s

en: Use a single _panel row
ie: Ocupar un singul range del _panel

en: Very Large
ie: Grandissim

en: Very Small
ie: Micrissim

en: Whisker Menu
ie: Menú Whisker

en: _Appearance
ie: _Aspecte

en: _Behavior
ie: C_onduida

en: _Cancel
ie: _Anullar

en: _Close
ie: _Cluder

en: _Commands
ie: _Comandes

en: _Delete
ie: _Deleter

en: _Edit Applications
ie: _Modificar applicationes

en: _Help
ie: Au_xilie

en: _Hibernate
ie: _Hivernar

en: _Icon:
ie: _Icone:

en: _Lock Screen
ie: S_errar li ecran

en: _Pattern:
ie: _Mustre:

en: _Regular expression
ie: _Expression regulari

en: _Restart
ie: _Restartar

en: _Settings Manager
ie: _Gerente de parametres

en: _Title:
ie: _Titul:
