Whisker Menu - en to sr@latin translation catalogue (86 entries)

en: Add action
sr@latin: Dodaj radnju

en: Add to Desktop
sr@latin: Dodaj na radnu površ

en: Add to Favorites
sr@latin: Dodaj u omiljene

en: Add to Panel
sr@latin: Dodaj na policu

en: Alternate application launcher for Xfce
sr@latin: alternativni pokretac aplikacije za Xfce

en: Amount of _items:
sr@latin: Kolicina stvari:

en: Applications
sr@latin: Aplikacije

en: Background opacit_y:
sr@latin: Pozadinska prozirnost:

en: Browse the file system to choose a custom command.
sr@latin: Razgledaj sistem datoteka radi odabira proizvoljne naredbe.

en: C_ommand:
sr@latin: Naredba

en: Categ_ory icon size:
sr@latin: Veličina ikonica _vrsta:

en: Clear Recently Used
sr@latin: Očisti nedavno korišćeno

en: Copyright © 2013-2024 Graeme Gott
sr@latin: Autorska prava © 2013-2024 Graeme Gott

en: Details
sr@latin: Pojedinosti

en: Di_splay:
sr@latin: Prikaz:

en: Edit Application...
sr@latin: Urediti aplikaciju

en: Edit _Profile
sr@latin: Urediti profil

en: Failed to edit profile.
sr@latin: Neuspjeh izmjene profila

en: Failed to execute command "%s".
sr@latin: Nisam uspeo da izvršim naredbu „%s“.

en: Failed to launch menu editor.
sr@latin: Nisam uspeo da pokrenem uređivača izbornika.

en: Failed to lock screen.
sr@latin: Nisam uspeo da zaključam ekran.

en: Failed to log out.
sr@latin: Nisam uspeo da se odjavim.

en: Failed to open settings manager.
sr@latin: Nisam uspeo da otvorim upravnika postavki.

en: Favorites
sr@latin: Omiljeno

en: Icon
sr@latin: Ikonica

en: Icon and title
sr@latin: Ikonica i naslov

en: Large
sr@latin: Velike

en: Larger
sr@latin: Veće

en: Log _Out
sr@latin: Odja_va

en: Man Pages
sr@latin: Uputne stranice

en: Menu
sr@latin: Izbornik

en: Nam_e:
sr@latin: I_me:

en: Name
sr@latin: Ime

en: None
sr@latin: Ništa

en: Normal
sr@latin: Obične

en: Open URI
sr@latin: Otvori adresu

en: Panel Button
sr@latin: Dugme police

en: Pattern
sr@latin: Obrazac

en: Position _search entry next to panel button
sr@latin: Položaj kućice za unos pretrage u odnosu na dugme police

en: Position cate_gories next to panel button
sr@latin: Polozaj kate_gorija do izbornika police

en: Position commands next to search _entry
sr@latin: Položaj kućice za naredbe u odnosu na kućicu pretrage

en: Recently Used
sr@latin: Nedavno korišćeno

en: Remove action "%s"?
sr@latin: Da li da uklonim radnju „%s“?

en: Remove from Favorites
sr@latin: Ukloni iz omiljenih

en: Remove selected action
sr@latin: Ukloni označenu radnju

en: Run %s
sr@latin: Pokreni %s

en: Run in Terminal
sr@latin: Pokreni u terminalu

en: Search Actio_ns
sr@latin: R_adnje pretrage

en: Search Action
sr@latin: Radnje pretrage

en: Select Command
sr@latin: Izaberite naredbu

en: Select an Icon
sr@latin: Izaberite ikonicu

en: Show a menu to easily access installed applications
sr@latin: Prikazuj izbornik za brzi pristup ugrađenim programima

en: Show application _descriptions
sr@latin: Prikazuj _opise programa

en: Show application too_ltips
sr@latin: Pokazi aplikacijske napomene

en: Show cate_gory names
sr@latin: Pokazi imena kategorija

en: Show generic application _names
sr@latin: Prikazuj uopštene _nazive programa

en: Small
sr@latin: Male

en: Smaller
sr@latin: Malecne

en: Sort Alphabetically A-Z
sr@latin: Poređaj abecedno A-Š

en: Sort Alphabetically Z-A
sr@latin: Poređaj abecedno Š-A

en: Switch categories by _hovering
sr@latin: Menjaj vrste _nadnošenjem miša

en: The action will be deleted permanently.
sr@latin: Radnja će biti trajno izbrisana.

en: Title
sr@latin: Naslov

en: Unable to add launcher to desktop.
sr@latin: Nisam uspeo da dodam pokretač na radnu površ.

en: Unable to add launcher to panel.
sr@latin: Nisam uspeo da dodam pokretač na policu.

en: Unable to edit launcher.
sr@latin: Nisam uspjeo da izmjenim pokretac

en: Unable to open the following url: %s
sr@latin: Nisam uspjeo da otvorim sljedeci url: %s

en: Use a single _panel row
sr@latin: Koristi jedan red police

en: Very Large
sr@latin: Vrlo velike

en: Very Small
sr@latin: Vrlo male

en: Whisker Menu
sr@latin: Brkin izbornik

en: Wikipedia
sr@latin: Vikipedija

en: _Appearance
sr@latin: _Izgled

en: _Behavior
sr@latin: _Ponašanje

en: _Cancel
sr@latin: _Obustavi

en: _Close
sr@latin: _Zatvori

en: _Commands
sr@latin: _Komande

en: _Delete
sr@latin: _Obrisi

en: _Edit Applications
sr@latin: _Uredi programe

en: _Help
sr@latin: _Pomoc

en: _Icon:
sr@latin: _Ikonica:

en: _Lock Screen
sr@latin: _Zaključaj ekran

en: _OK
sr@latin: _U redu

en: _Pattern:
sr@latin: _Obrazac:

en: _Regular expression
sr@latin: Opšti iz_raz

en: _Title:
sr@latin: _Naslov:
