Xfconf - en to da translation catalogue (67 entries)

en: Failed to make ResetProperty DBus call
da: Kunne ikke lave kald til ResetProperty DBus

en: Unable to create configuration directory "%s"
da: Kan ikke oprette konfigurationsmappen "%s"

en: Permission denied while modifying property "%s" on channel "%s"
da: Du har ikke tilladelse til at ændre egenskab "%s" på kanal "%s"

en: Property "%s" does not exist on channel "%s"
da: Egenskab "%s" findes ikke på kanal "%s"

en: Unable to remove channel "%s": %s
da: Kunne ikke fjerne kanal "%s".%s

en: Invalid type for <property>: "%s"
da: Ugyldig type for <egenskab>: "%s"

en: Unable to parse value of type "%s" from "%s"
da: Kunne ikke fortolke værdi af type "%s" fra "%s"

en: The type attribute of <value> cannot be an array
da: Type-attributten for <værdi> må ikke være en tabel

en: Invalid type for <value>: "%s"
da: Ugyldig type for <værdi>: "%s"

en: Channel "%s" does not exist
da: Kanal "%s" findes ikke

en: Unable to write channel "%s": %s
da: Kunne ikke skrive til kanal "%s": %s

en: Unable to find Xfconf backend of type "%s"
da: Kunne ikke finde Xfconf-backend af type "%s"

en: Property names must start with a '/' character
da: Egenskabsnavne skal begynde med et '/'-tegn

en: The root element ('/') is not a valid property name
da: Rodelementet ('/') er ikke et gyldigt egenskabsnavn

en: Property names can only include the ASCII characters A-Z, a-z, 0-9, '_', '-', ':', '.', ',', '[', ']', '{', '}', '<' and '>', as well as '/' as a separator
da: Egenskabsnavne må kun indeholde ASCII-tegnene A-Z, a-z, 0-9, '_', '-', ':', '.', ',', '[', ']', '{', '}', '<' og '>', såvel som '/' som en separator

en: Property names cannot have two or more consecutive '/' characters
da: Egenskabsnavne må ikke indeholde mere end ét '/'-tegn efter hinanden

en: Property names cannot end with a '/' character
da: Egenskabsnavne må ikke slutte med et '/'-tegn

en: Channel name cannot be an empty string
da: Kanalnavn kan ikke være tom streng

en: Channel names can only include the ASCII characters A-Z, a-z, 0-9, '{', '}', '|', ']', '[', ':', ',', '.', '_', and '-'
da: Kanalnavne må kun indeholde ASCII-tegnene A-Z, a-z, 0-9, '{', '}', '|', ']', '[', ':', ',', '.', '_', og '-'

en: The property name can only be empty or "/" if a recursive reset was specified
da: Egenskabsnavnet må kun være tomt eller "/" hvis en rekursiv nulstilling blev angivet

en: Prints the xfconfd version.
da: Udskriver xfconfd-versionen.

en: Configuration backends to use.  The first backend specified is opened read/write; the others, read-only.
da: Underliggende konfigurationer som skal anvendes. Den første underliggende der angives åbnes som læse/skrive; alle andre åbnes kun som læse.

en: Fork into background after starting; only useful for testing purposes
da: Flyt til baggrunden efter start: Er kun brugbar for afprøvningsformål

en: Xfce Configuration Daemon
da: Xfce-konfigurationsdæmon

en: Xfce configuration daemon
da: Xfce-konfigurationsdæmon

en: Report bugs to http://bugs.xfce.org/
da: Rapportér fejl til http://bugs.xfce.org/

en: Error parsing options: %s
da: Fejl ved fortolkning af tilvalg: %s

en: GType transformation failed "%s"
da: GType-transformation mislykkedes "%s"

en: No backends could be started
da: Ingen underliggende kunne startes

en: set
da: indstil

en: reset
da: nulstil

en: Version information
da: Versionsinformation

en: The channel to query/modify
da: Kanalen til forespørgsel/ændring

en: The property to query/modify
da: Egenskaben til forespørgsel/ændring

en: The new value to set for the property
da: Den nye værdi til indstilling af egenskab

en: List properties (or channels if -c is not specified)
da: Vis egenskaber (eller kanaler hvis -c ikke er angivet)

en: Print property and value in combination with -l or -m
da: Udskriv egenskab og værdi sammen med -l eller -m

en: Create a new property if it does not already exist
da: Opret en ny egenskab hvis den ikke allerede findes

en: Specify the property value type
da: Angiv egenskabens værditype

en: Reset property
da: Nulstil egenskab

en: Recursive (use with -r)
da: Rekursivt (brug med -r)

en: Force array even if only one element
da: Tving tabel selv ved kun et element

en: Invert an existing boolean property
da: Vend en eksisterende boolesk egenskab

en: Monitor a channel for property changes
da: Overvåg en kanal for egenskabsændringer

en: - Xfconf commandline utility
da: - Xfconf kommandolinjeværktøj

en: Option parsing failed: %s
da: Fortolkning af tilvalg mislykkedes: %s

en: The Xfce development team. All rights reserved.
da: Xfce's udviklingshold. Alle rettigheder forbeholdes.

en: Please report bugs to <%s>.
da: Rapportér venligst fejl til <%s>.

en: No property specified
da: Ingen egenskab angivet

en: --create and --reset options can not be used together
da: --create og --reset tilvalg kan ikke bruges samtidigt

en: --create and --reset options can not be used together with --list
da: --create og --reset kan ikke bruges sammen med --list

en: Failed to init libxfconf: %s
da: Kunne ikke klargøre libxfconf: %s

en: Channels:
da: Kanaler:

en: Start monitoring channel "%s":
da: Begynd at overvåge kanal "%s":

en: Failed to set property
da: Kunne ikke indstille egenskab

en: --toggle only works with boolean values
da: --toggle virker kun med booleske værdier

en: (unknown)
da: (ukendt)

en: Value is an array with %d items:
da: Værdi er en tabel med %d elementer:

en: Property "%s" does not exist on channel "%s". If a new property should be created, use the --create option
da: Egenskab "%s" findes ikke på denne kanal "%s". Hvis du ønsker at oprette en ny egenskab brug tilvalget --create

en: When creating a new property, the value type must be specified
da: Når der oprettes en ny egenskab, skal du angive værditypen

en: Failed to get the existing type for the value
da: Kunne ikke få den eksisterende type for værdien

en: Unable to determine the type of the value
da: Kunne ikke bestemme typen af værdien

en: A value type must be specified to change an array into a single value
da: Du skal angive en værditype for at ændre en tabel til en enkeltværdi

en: Unable to convert "%s" to type "%s"
da: Kunne ikke konvertere "%s" til type "%s"

en: There are %d new values, but only %d types could be determined
da: Har %d nye værdier, men kunne kun afgøre %d typer

en: Unable to determine type of value at index %d
da: Kunne ikke afgøre typen af værdien ved indekset %d

en: Channel "%s" contains no properties
da: Kanal "%s" indeholder ingen egenskaber
