Xfconf - en to hi translation catalogue (35 entries)

en: Failed to make ResetProperty DBus call
hi: ResetProperty DBus हेतु अनुरोध करना विफल

en: Unable to create configuration directory "%s"
hi: "%s" विन्यास डायरेक्टरी बनाना विफल

en: Permission denied while modifying property "%s" on channel "%s"
hi: चैनल "%s" की "%s" विशेषता परिवर्तन हेतु अनुमति स्वीकृत

en: Property "%s" does not exist on channel "%s"
hi: विशेषता "%s" चैनल "%s" पर मौजूद नहीं है

en: Unable to remove channel "%s": %s
hi: चैनल "%s" हटाना विफल : %s

en: Invalid type for <property>: "%s"
hi: <property> हेतु अमान्य प्रकार : "%s"

en: Unable to parse value of type "%s" from "%s"
hi: प्रकार "%s" मान हेतु "%s" से प्राप्यता विफल

en: The type attribute of <value> cannot be an array
hi: <value> की प्रकार विशेषता श्रृंखला समूह नहीं हो सकती है

en: Invalid type for <value>: "%s"
hi: <value> हेतु अमान्य प्रकार : "%s"

en: Channel "%s" does not exist
hi: चैनल "%s" मौजूद नहीं है

en: Unable to write channel "%s": %s
hi: चैनल "%s" राइट करना विफल : %s

en: Unable to find Xfconf backend of type "%s"
hi: "%s" प्रकार का Xfconf बैकएन्ड खोजना विफल

en: Property names must start with a '/' character
hi: विशेषता नाम का '/' अक्षर से आरंभ होना आवश्यक है

en: The root element ('/') is not a valid property name
hi: रुट अनुखंड ('/') विशेषता हेतु मान्य नाम नहीं है

en: Xfce Configuration Daemon
hi: एक्सएफसीई विन्यास प्रोग्राम

en: Xfce configuration daemon
hi: एक्सएफसीई विन्यास प्रोग्राम

en: Report bugs to http://bugs.xfce.org/
hi: समस्याएँ आदि http://bugs.xfce.org/ पर दर्ज करें

en: Error parsing options: %s
hi: विकल्प प्राप्यता हेतु त्रुटि : %s

en: GType transformation failed "%s"
hi: जीटाइप रूपांतरण विफल "%s"

en: No backends could be started
hi: बैकएन्ड आरंभ विफल

en: set
hi: सेट

en: reset
hi: पुनः सेट

en: Version information
hi: संस्करण सूचना

en: The channel to query/modify
hi: खोज/परिवर्तन हेतु चैनल

en: The property to query/modify
hi: खोज/परिवर्तन हेतु विशेषता

en: Reset property
hi: विशेषता पुनः सेट करें

en: - Xfconf commandline utility
hi: - Xfconf कमांड लाइन साधन

en: Option parsing failed: %s
hi: विकल्प प्राप्यता विफल : %s

en: The Xfce development team. All rights reserved.
hi: एक्सएफसीई विकासकर्ता टीम। सर्वाधिकार सुरक्षित।

en: Please report bugs to <%s>.
hi: समस्याएँ आदि <%s> पर दर्ज करें।

en: No property specified
hi: कोई विशेषता निर्दिष्ट नहीं

en: Channels:
hi: चैनल :

en: Failed to set property
hi: विशेषता सेट करना विफल

en: (unknown)
hi: (अज्ञात)

en: Failed to get the existing type for the value
hi: मान हेतु मौजूदा प्रकार की प्राप्ति विफल
