Xfconf - en to sv translation catalogue (67 entries)

en: Failed to make ResetProperty DBus call
sv: Misslyckades med att göra ResetProperty DBus-anrop

en: Unable to create configuration directory "%s"
sv: Det gick inte att skapa konfigurationskatalog "%s"

en: Permission denied while modifying property "%s" on channel "%s"
sv: Åtkomst nekad vid ändring av egenskapen "%s" på kanalen "%s"

en: Property "%s" does not exist on channel "%s"
sv: Egenskapen "%s" finns inte på kanalen "%s"

en: Unable to remove channel "%s": %s
sv: Det gick inte att ta bort kanal "%s": %s

en: Invalid type for <property>: "%s"
sv: Ogiltig typ för <property>: "%s"

en: Unable to parse value of type "%s" from "%s"
sv: Det gick inte att tolka värdet av typ "%s" från "%s"

en: The type attribute of <value> cannot be an array
sv: Typattributet för <value> kan inte vara en samling

en: Invalid type for <value>: "%s"
sv: Ogiltig typ för <value>: "%s"

en: Channel "%s" does not exist
sv: Kanalen "%s" finns inte

en: Unable to write channel "%s": %s
sv: Det gick inte att skriva kanal "%s": %s

en: Unable to find Xfconf backend of type "%s"
sv: Det gick inte att hitta Xfconf-bakände av typen "%s"

en: Property names must start with a '/' character
sv: Egenskapsnamn måste inledas med ett "/"-tecken

en: The root element ('/') is not a valid property name
sv: Rotelementet ("/") är inte ett giltigt egenskapsnamn

en: Property names can only include the ASCII characters A-Z, a-z, 0-9, '_', '-', ':', '.', ',', '[', ']', '{', '}', '<' and '>', as well as '/' as a separator
sv: Egenskapsnamn kan endast innehålla ASCII-tecknen A-Z, a-z, 0-9, '_', '-', ':', '.', ',', '[', ']', '{', '}', '<' och '>', liksom '/' som en separator

en: Property names cannot have two or more consecutive '/' characters
sv: Egenskapsnamn får inte innehålla två eller flera "/"-tecken i rad

en: Property names cannot end with a '/' character
sv: Egenskapsnamn får inte sluta med ett "/"-tecken

en: Channel name cannot be an empty string
sv: Kanalnamn får inte vara en tom sträng

en: Channel names can only include the ASCII characters A-Z, a-z, 0-9, '{', '}', '|', ']', '[', ':', ',', '.', '_', and '-'
sv: Kanalnamn kan endast innehålla ASCII-tecknen A-Z, a-z, 0-9, '{', '}', '|', ']', '[', ':', ',', '.', '_', och '-'

en: The property name can only be empty or "/" if a recursive reset was specified
sv: Egenskapsnamnet får endast vara tomt eller "/" om en rekursiv nollställning angavs

en: Prints the xfconfd version.
sv: Skriver ut xfconfd-versionen.

en: Configuration backends to use.  The first backend specified is opened read/write; the others, read-only.
sv: Konfigurationsbakände att använda.  Första bakänden som anges öppnas läs/skriv; de andra som skivskyddade.

en: Fork into background after starting; only useful for testing purposes
sv: Grena processen till bakgrunden efter start; endast användbart för testsyfte

en: Xfce Configuration Daemon
sv: Konfigurationsdemon för Xfce

en: Xfce configuration daemon
sv: Konfigurationsdemon för Xfce

en: Report bugs to http://bugs.xfce.org/
sv: Rapportera fel till http://bugs.xfce.org/

en: Error parsing options: %s
sv: Fel vid tolkning av flaggor: %s

en: GType transformation failed "%s"
sv: GType-omvandling misslyckades "%s"

en: No backends could be started
sv: Inga bakändar kunde startas

en: set
sv: ställ in

en: reset
sv: återställ

en: Version information
sv: Versionsinformation

en: The channel to query/modify
sv: Kanalen att fråga/ändra

en: The property to query/modify
sv: Egenskapen att fråga/ändra

en: The new value to set for the property
sv: Det nya värdet att ange för egenskapen

en: List properties (or channels if -c is not specified)
sv: Lista egenskaper (eller kanaler om -c inte angivits)

en: Print property and value in combination with -l or -m
sv: Skriv ut egenskap och värde i kombination med -l eller -m

en: Create a new property if it does not already exist
sv: Skapa en ny egenskap om den inte redan finns

en: Specify the property value type
sv: Ange egenskapens värdetyp

en: Reset property
sv: Nollställ egenskap

en: Recursive (use with -r)
sv: Rekursiv (använd med -r)

en: Force array even if only one element
sv: Tvinga ordning även om endast ett element

en: Invert an existing boolean property
sv: Kasta om en existerande booleansk egenskap

en: Monitor a channel for property changes
sv: Övervaka en kanal för egenskapsändringar

en: - Xfconf commandline utility
sv: - Xfconf kommandoradsverktyg

en: Option parsing failed: %s
sv: Alternativ tolkning misslyckades: %s

en: The Xfce development team. All rights reserved.
sv: Xfce:s utvecklingsteam. Alla rättigheter förbehållna.

en: Please report bugs to <%s>.
sv: Rapportera gärna fel till <%s>.

en: No property specified
sv: Ingen egenskap angiven

en: --create and --reset options can not be used together
sv: Alternativen -create och --reset kan inte användas tillsammans

en: --create and --reset options can not be used together with --list
sv: Alternativen --create och --reset kan inte användas tillsammans med --list

en: Failed to init libxfconf: %s
sv: Misslyckades initiera libxfconf: %s

en: Channels:
sv: Kanaler:

en: Start monitoring channel "%s":
sv: Börja övervaka kanal "%s":

en: Failed to set property
sv: Misslyckades ställa in egenskapen

en: --toggle only works with boolean values
sv: --toggle fungerar bara med booleanska värden

en: (unknown)
sv: (okänt)

en: Value is an array with %d items:
sv: Värdet är en samling med %d poster:

en: Property "%s" does not exist on channel "%s". If a new property should be created, use the --create option
sv: Egenskap "%s" finns inte på kanal "%s". Om en ny egenskap ska skapas, använd alternativet --create

en: When creating a new property, the value type must be specified
sv: Då en ny egenskap skapas, måste värdet specificeras

en: Failed to get the existing type for the value
sv: Misslyckades få den nuvarande typen för värdet

en: Unable to determine the type of the value
sv: Det gick inte att bestämma värdets typ

en: A value type must be specified to change an array into a single value
sv: En värdetyp måste specificeras för att ändra en samling till ett enda värde

en: Unable to convert "%s" to type "%s"
sv: Det gick inte att konvertera "%s" till typ "%s"

en: There are %d new values, but only %d types could be determined
sv: Det finns %d nya värden, men bara %d typer kunde bestämmas

en: Unable to determine type of value at index %d
sv: Det gick inte att avgöra värdetyp vid index %d

en: Channel "%s" contains no properties
sv: Kanal "%s" innehåller inga egenskaper
