xfdesktop - en to da translation catalogue (249 entries)

en: Home
da: Hjem

en: File System
da: Filsystem

en: Trash
da: Papirkurv

en: Removable Devices
da: Flytbare enheder

en: Network Shares
da: Netværksdrev

en: Disks and Drives
da: Diske og drev

en: Other Devices
da: Andre enheder

note: Display the file name, file type, and file size in the tooltip.
en: <b>%s</b>
    Type: %s
    Size: %s
da: <b>%s</b>
    Type: %s
    Størrelse: %s

en: Wallpaper for Monitor %d (%s)
da: Tapet for skærm %d (%s)

en: Wallpaper for Monitor %d
da: Tapet for skærm %d

en: Move this dialog to the display you want to edit the settings for.
da: Flyt dialogen til skærmen som du ønsker at ændre indstillingerne for.

en: Wallpaper for %s on Monitor %d (%s)
da: Tapet for %s på skærmen %d (%s)

en: Wallpaper for %s on Monitor %d
da: Tapet for %s på skærmen %d

en: Move this dialog to the display and workspace you want to edit the settings for.
da: Flyt dialogen til den skærm du ønsker at ændre indstillingerne for.

note: Single monitor and single workspace
en: Wallpaper for my desktop
da: Tapet til mit skrivebord

note: Single monitor and per workspace wallpaper
en: Wallpaper for %s
da: Tapet for %s

en: Move this dialog to the workspace you want to edit the settings for.
da: Flyt dialogen til det arbejdsområde du ønsker at ændre indstillingerne for.

en: Image selection is unavailable while the image style is set to None.
da: Billedmarkering er ikke tilgængelig, så længe billedstilen ikke er angivet.

en: Spanning screens
da: På tværs af skærme

note: TRANSLATORS: Please split the message in half with '\n' so the dialog will not be too wide.
en: Would you like to arrange all existing
    icons according to the selected orientation?
da: Vil du opstille alle eksisterende
    ikoner i henhold til den valgte orientering?

en: Arrange icons
da: Opstil ikoner

note: printf is to be translator-friendly
en: Unable to launch "%s":
da: Kunne ikke starte "%s":

en: Launch Error
da: Fejl ved start

en: _Close
da: _Luk

en: Image files
da: Billedfiler

note: Change the title of the file chooser dialog
en: Select a Directory
da: Vælg en mappe

en: Settings manager socket
da: Sokkel til indstillingshåndtering

en: SOCKET ID
da: SOKKEL-ID

en: Version information
da: Versionsinformation

en: Enable debug messages
da: Aktivér fejlsøgningsmeddelelser

en: Type '%s --help' for usage.
da: Skriv "%s --help" for anvendelse.

en: The Xfce development team. All rights reserved.
da: Xfce's udviklingshold. Alle rettigheder forbeholdes.

en: Please report bugs to <%s>.
da: Rapportér venligst fejl til <%s>.

en: Desktop Settings
da: Skrivebordsindstillinger

en: Unable to contact settings server
da: Kunne ikke forbinde til indstillingsserver

en: Quit
da: Afslut

en: Desktop
da: Skrivebord

en: Set desktop background and menu and icon behavior
da: Indstil skrivebordsbaggrund, og opførsel for menuer og ikoner

en: Solid color
da: Ensfarvet

en: Horizontal gradient
da: Vandret gradient

en: Vertical gradient
da: Lodret gradient

en: Transparent
da: Gennemsigtig

en: Choose the folder to select wallpapers from.
da: Vælg mappen som der skal vælges tapeter fra.

en: Apply
da: Anvend

en: St_yle:
da: S_til:

en: Specify how the image will be resized to fit the screen.
da: Angiv hvordan billedets størrelse skal tilpasses, for at passe til skærmen.

en: None
da: Ingen

en: Centered
da: Centreret

en: Tiled
da: Fliselagt

en: Stretched
da: Strakt

en: Scaled
da: Skaleret

en: Zoomed
da: Zoomet

en: Spanning Screens
da: På tværs af skærme

en: Specify the style of the color drawn behind the backdrop image.
da: Angiv stilen til den farve som tegnes bagved baggrundsbilledet.

en: Specifies the solid color, or the "left" or "top" color of the gradient.
da: Angiver den ensartede farve, eller "venstre" eller "top" af farveaftagningen.

en: Select First Color
da: Vælg første farve

en: Specifies the "right" or "bottom" color of the gradient.
da: Angiver den "højre" eller "bund" af farveaftagningen.

en: Select Second Color
da: Vælg anden farve

en: Apply to all _workspaces
da: Anvend på alle _arbejdsområder

en: _Folder:
da: _Mappe:

en: C_olor:
da: _Farve:

en: Change the _background
da: _Skift baggrunden

en: Automatically select a different background from the current directory.
da: Vælg automatisk en anden baggrund fra nuværende mappe.

en: Specify how often the background will change.
da: Angiv hvor ofte baggrunden skal skifte.

en: in seconds:
da: efter sekunder:

en: in minutes:
da: efter minutter:

en: in hours:
da: efter timer:

en: at start up
da: ved opstart

en: every hour
da: hver time

en: every day
da: hver dag

en: chronologically
da: kronologisk

en: Amount of time before a different background is selected.
da: Tidsintervallet før en anden baggrund vælges.

en: _Random Order
da: _Tilfældig rækkefølge

en: Randomly selects another image from the same directory when the wallpaper is to cycle.
da: Vælger tilfældigt et andet billede fra samme mappe, når tapetet runder en cyklus.

en: Left
da: Venstre

en: Middle
da: Midterste

en: Right
da: Højre

en: Shift
da: Skift

en: Control
da: Kontrol

en: Minimized application icons
da: Minimerede programikoner

en: File/launcher icons
da: Fil-/starterikoner

en: Top Left Vertical
da: Lodret øverst til venstre

en: Top Left Horizontal
da: Vandret øverst til venstre

en: Top Right Vertical
da: Lodret øverst til højre

en: Top Right Horizontal
da: Vandret øverst til højre

en: Bottom Left Vertical
da: Lodret nederst til venstre

en: Bottom Left Horizontal
da: Vandret nederst til venstre

en: Bottom Right Vertical
da: Lodret nederst til højre

en: Bottom Right Horizontal
da: Vandret nederst til højre

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Background
da: _Baggrund

en: Enable "Delete" option in file context menu
da: Aktivér valgmuligheden "Slet" i genvejsmenuen for filer

en: Include applications menu on _desktop right click
da: Medtag programmenu ved højreklik på _skrivebord

en: _Button:
da: _Knap:

en: Mo_difier:
da: Ju_stering:

en: Show _application icons in menu
da: Vis _programikoner i menu

en: _Edit desktop menu
da: _Rediger skrivebordsmenu

en: <b>Desktop Menu</b>
da: <b>Skrivebordsmenu</b>

en: Show _window list menu on desktop middle click
da: Vis _vindueslistemenu ved midterklik på skrivebord

en: B_utton:
da: _Knap:

en: Modi_fier:
da: Jus_tering:

en: Sh_ow application icons in menu
da: Vis p_rogramikoner i menu

en: Show workspace _names in list
da: Vis arbejdsområde_navne på liste

en: Use _submenus for the windows in each workspace
da: Brug _undermenuer til vinduer på hvert arbejdsområde

en: Show s_ticky windows only in active workspace
da: Vis kun _klæbende vinduer i aktive arbejdsområder

en: Show a_dd and remove workspace options in list
da: Vis valgmulighederne til_føj og fjern arbejdsområde i liste

en: <b>Window List Menu</b>
da: <b>Vindueslistemenu</b>

en: _Menus
da: _Menuer

en: Icon _type:
da: Ikon_type:

en: Icon _size:
da: Ikon_størrelse:

en: Icons _orientation:
da: Ikoners _orientering:

en: Show icons on primary display
da: Vis ikoner på den primære skærm

en: Use custom _font size:
da: Brug _tilpasset skriftstørrelse:

en: Show icon tooltips. Size:
da: Vis værktøjstips for ikoner. Størrelse:

en: Size of the tooltip preview image.
da: Størrelsen på billedet i værktøjstippets forhåndsvisning.

en: Show t_humbnails
da: Vis _miniaturer

en: Select this option to display preview-able files on the desktop as automatically generated thumbnail icons.
da: Tilvælg dette for at vise filer som kan forhåndsvises på skrivebordet som automatisk generede miniatureikoner.

en: Show hidden files on the desktop
da: Vis skjulte filer på skrivebordet

en: Single _click to activate items
da: _Enkeltklik for at aktivere elementer

en: <b>Appearance</b>
da: <b>Udseende</b>

en: <b>Default Icons</b>
da: <b>Standardikoner</b>

en: _Icons
da: _Ikoner

en: _Applications
da: _Programmer

en: Remove Workspace %d
da: Fjern arbejdsområde %d

en: Do you really want to remove workspace %d?
    Note: You are currently on workspace %d.
da: Vil du virkelig fjerne arbejdsområde %d?
    Bemærk: Du er i øjeblikket på arbejdsområde %d.

en: Remove Workspace '%s'
da: Fjern arbejdsområde "%s"

en: Do you really want to remove workspace '%s'?
    Note: You are currently on workspace '%s'.
da: Vil du virkelig fjerne arbejdsområde "%s"?
    Bemærk: Du er i øjeblikket på arbejdsområde "%s".

note: Popup a dialog box confirming that the user wants to remove a * workspace
en: Remove
da: Fjern

en: Window List
da: Vinduesliste

en: <b>Workspace %d</b>
da: <b>Arbejdsområde %d</b>

en: _Add Workspace
da: Tilføj _arbejdsområde

en: _Remove Workspace %d
da: _Fjern arbejdsområde %d

en: _Remove Workspace '%s'
da: F_jern arbejdsområde "%s"

en: Display version information
da: Vis versionsinformation

en: Reload all settings
da: Genindlæs alle indstillinger

en: Advance to the next wallpaper on the current workspace
da: Gå videre til det næste tapet på nuværende arbejdsområde

en: Pop up the menu (at the current mouse position)
da: Åbn menuen (på musens nuværende position)

en: Pop up the window list (at the current mouse position)
da: Åbn vindueslisten (på musens nuværende position)

en: Automatically arrange all the icons on the desktop
da: Opstil automatisk alle ikoner på skrivebordet

en: Disable debug messages
da: Deaktivér fejlsøgningsmeddelelser

en: Do not wait for a window manager on startup
da: Vent ikke på vindueshåndtering ved opstart

en: Cause xfdesktop to quit
da: Vil afslutte xfdesktop

en: Failed to parse arguments: %s
da: Kunne ikke fortolke argumenter: %s

en: This is %s version %s, running on Xfce %s.
da: Dette er %s version %s, som kører på Xfce %s.

en: Built with GTK+ %d.%d.%d, linked with GTK+ %d.%d.%d.
da: Kompileret med GTK+ %d.%d.%d, lænket med GTK+ %d.%d.%d.

en: Build options:
da: Kompileringstilvalg:

en:     Desktop Menu:        %s
da:  Skrivebordsmenu: %s

en: enabled
da: aktiveret

en: disabled
da: deaktiveret

en:     Desktop Icons:       %s
da:   Skrivebordsikoner: %s

en:     Desktop File Icons:  %s
da:   Skrivebordsfilikoner:%s

en: Could not create the desktop folder "%s"
da: Kan ikke oprette skrivebordsmappen "%s"

en: Desktop Folder Error
da: Fejl ved skrivebordsmappe

en: A normal file with the same name already exists. Please delete or rename it.
da: En standard fil med det samme navn findes allerede. Du bedes enten slette eller omdøbe den.

en: Rename Error
da: Fejl ved omdøbning

en: The files could not be renamed
da: Filerne kunne ikke omdøbes

en: None of the icons selected support being renamed.
da: Ingen af de valgte ikoner understøtter omdøbning.

en: This will reorder all desktop items and place them on different screen positions.
    Are you sure?
da: Det vil lave om på rækkefølgen af alle skrivebordselementer og placerer dem andre steder på skærmen.
    Er du sikker?

en: _Open With "%s"
da: _Åbn med "%s"

en: Open With "%s"
da: Åbn med "%s"

en: Unable to launch "exo-desktop-item-edit", which is required to create and edit launchers and links on the desktop.
da: Kunne ikke starte "exo-desktop-item-edit", som er nødvendigt for at oprette eller redigere startere og henvisninger på skrivebordet.

en: _Open all
da: _Åbn alle

en: Create _Launcher...
da: Opret _starter ...

en: Create _URL Link...
da: Opret _URL-henvisning ...

en: Create _Folder...
da: Opret _mappe ...

en: Create _Document
da: Opret _dokument

en: No templates installed
da: Ingen skabeloner installeret

en: _Empty File
da: _Tom fil

en: _Open
da: _Åbn

en: _Execute
da: _Kør

en: _Edit Launcher
da: _Rediger starter

en: Open With
da: Åbn med

en: Open With Other _Application...
da: Åbn med et andet _program ...

en: Set _Default Application...
da: Indstil _standardprogram ...

en: _Paste
da: I_ndsæt

en: Cu_t
da: _Klip

en: _Copy
da: _Kopiér

en: Paste Into Folder
da: Indsæt i mappe

en: Mo_ve to Trash
da: _Flyt til papirkurv

en: _Delete
da: _Slet

en: _Rename...
da: _Omdøb ...

en: _Open in New Window
da: _Åbn i nyt vindue

en: Arrange Desktop _Icons
da: _Opstil skrivebordsikoner

en: _Next Background
da: _Næste baggrund

en: Desktop _Settings...
da: Skrivebords_indstillinger ...

en: P_roperties...
da: _Egenskaber ...

en: Load Error
da: Fejl ved indlæsning

en: Failed to load the desktop folder
da: Kunne ikke indlæse skrivebordsmappen

en: Copy _Here
da: Kopiér _hertil

en: _Move Here
da: _Flyt hertil

en: _Link Here
da: _Henvis hertil

en: _Cancel
da: _Annuller

en: Untitled document
da: Unavngivet dokument

note: TRANSLATORS: file was modified less than one day ago
en: Today at %X
da: I dag klokken %X

note: TRANSLATORS: file was modified less than two days ago
en: Yesterday at %X
da: I går klokken %X

note: Days from last week
en: %A at %X
da: %A klokken %X

note: Any other date
en: %x at %X
da: %x klokken %X

note: the file_time is invalid
en: Unknown
da: Ukendt

en: %.*s (copy %u)%s
da: %.*s (kopi %u)%s

en: The folder could not be opened
da: Mappen kunne ikke åbnes

en: Error
da: Fejl

en: The requested operation could not be completed
da: Den anmodede handling kunne ikke gennemføres

en: The file could not be renamed
da: Filen kunne ikke omdøbes

en: This feature requires a file manager service to be present (such as the one supplied by Thunar).
da: Denne egenskab kræver at en filhåndteringstjeneste er tilstede (som den Thunar leverer).

en: Delete Error
da: Fejl ved sletning

en: The selected files could not be deleted
da: De valgte filer kunne ikke slettes

en: Trash Error
da: Fejl ved papirkurv

en: The selected files could not be moved to the trash
da: De valgte filer kunne ikke flyttes til papirkurven

en: This feature requires a trash service to be present (such as the one supplied by Thunar).
da: Denne egenskab kræver at en papirkurvstjeneste er tilstede (som den Thunar leverer).

en: Could not empty the trash
da: Kan ikke tømme papirkurven

en: Create File Error
da: Fejl ved oprettelse af fil

en: Could not create a new file
da: Kunne ikke oprette en ny fil

en: Create Document Error
da: Fejl ved oprettelse af dokument

en: Could not create a new document from the template
da: Kunne ikke oprette et nyt dokument fra skabelonen

en: File Properties Error
da: Fejl ved filegenskaber

en: The file properties dialog could not be opened
da: Filegenskabsdialogen kunne ikke åbnes

en: The file could not be opened
da: Filen kunne ikke åbnes

en: Failed to run "%s"
da: Kunne ikke køre "%s"

en: The application chooser could not be opened
da: Programvælgeren kunne ikke åbnes

en: Transfer Error
da: Fejl ved overførsel

en: The file transfer could not be performed
da: Filoverførsel kunne ikke udføres

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: Unmounting device
da: Afmonterer enhed

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: The device "%s" is being unmounted by the system. Please do not remove the media or disconnect the drive
da: Enheden "%s" bliver afmonteret af systemet. Undlad venligst at fjerne mediet eller afbryde drevet

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: Writing data to device
da: Skriver data til enhed

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: There is data that needs to be written to the device "%s" before it can be removed. Please do not remove the media or disconnect the drive
da: Der er data som skal skrives til enheden "%s" før den kan fjernes. Undlad venligst at fjerne mediet eller afbryde drevet

en: Unmount Finished
da: Afmontering gennemført

en: The device "%s" has been safely removed from the system.
da: Enheden "%s" er blevet fjernet sikkert fra systemet.

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: Ejecting device
da: Skubber enheden ud

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: The device "%s" is being ejected. This may take some time
da: Enheden "%s" skubbes ud. Det kan tage lidt tid

en: Eject Finished
da: Skub ud gennemført

en: Name: %s
    Type: %s
    Size: %s
    Last modified: %s
da: Navn: %s
    Type: %s
    Størrelse: %s
    Sidst ændret: %s

en: Trash is empty
da: Papirkurven er tom

en: Trash contains one item
da: Papirkurven indeholder et objekt

en: Trash contains %d items
da: Papirkurven indeholder %d objekter

en: %s
    Size: %s
    Last modified: %s
da: %s
    Størrelse: %s
    Sidst ændret: %s

en: _Empty Trash
da: _Tøm papirkurv

en: (unknown)
da: (ukendt)

en: Failed to eject "%s"
da: Kunne ikke skubbe "%s" ud

en: Eject Failed
da: Kunne ikke skubbe ud

en: Failed to mount "%s"
da: Kunne ikke montere "%s"

en: Mount Failed
da: Montering mislykkedes

en: _Safely Remove Volume
da: _Sikker fjernelse af arkiv

en: _Disconnect Volume
da: _Afbryd arkiv

en: _Stop the Multi-Disk Drive
da: _Stop Multi-Disk-drevet

en: _Lock Volume
da: _Lås arkiv

en: E_ject Volume
da: _Skub arkiv ud

en: _Unmount Volume
da: _Afmontér arkiv

en: _Mount Volume
da: _Montér arkiv

en: _Window Actions
da: _Vindueshandlinger
