xfdesktop - en to th translation catalogue (244 entries)

en: Home
th: บ้าน

en: File System
th: ระบบแฟ้ม

en: Trash
th: ถังขยะ

en: Removable Devices
th: อุปกรณ์ถอดเสียบ

en: Network Shares
th: แหล่งใช้ร่วมในเครือข่าย

en: Disks and Drives
th: ดิสก์และไดรว์

en: Other Devices
th: อุปกรณ์อื่นๆ

note: Display the file name, file type, and file size in the tooltip.
en: <b>%s</b>
    Type: %s
    Size: %s
th: <b>%s</b>
    ชนิด: %s
    ขนาด: %s

en: Wallpaper for Monitor %d (%s)
th: ภาพพื้นหลังสำหรับจอภาพ %d (%s)

en: Wallpaper for Monitor %d
th: ภาพพื้นหลังสำหรับจอภาพ %d

en: Move this dialog to the display you want to edit the settings for.
th: กรุณาย้ายกล่องโต้ตอบนี้ไปยังจอที่คุณต้องการตั้งค่า

en: Wallpaper for %s on Monitor %d (%s)
th: ภาพพื้นหลังสำหรับ %s บนจอภาพ %d (%s)

en: Wallpaper for %s on Monitor %d
th: ภาพพื้นหลังสำหรับ %s บนจอภาพ %d

en: Move this dialog to the display and workspace you want to edit the settings for.
th: กรุณาย้ายกล่องโต้ตอบนี้ไปยังจอและพื้นที่ทำงานที่คุณต้องการตั้งค่า

note: Single monitor and single workspace
en: Wallpaper for my desktop
th: ภาพพื้นหลังสำหรับพื้นโต๊ะ

note: Single monitor and per workspace wallpaper
en: Wallpaper for %s
th: ภาพพื้นหลังสำหรับ %s

en: Move this dialog to the workspace you want to edit the settings for.
th: กรุณาย้ายกล่องโต้ตอบนี้ไปยังพื้นที่ทำงานที่คุณต้องการตั้งค่า

en: Image selection is unavailable while the image style is set to None.
th: ไม่สามารถเลือกรูปภาพได้ในระหว่างที่กำหนดสไตล์ของรูปภาพเป็น "ไม่มี"

en: Spanning screens
th: หน้าจอขยายข้ามจอภาพ

note: TRANSLATORS: Please split the message in half with '\n' so the dialog will not be too wide.
en: Would you like to arrange all existing
    icons according to the selected orientation?
th: คุณต้องการจัดเรียงไอคอนที่มีอยู่ทั้งหมด
    ตามแนววางที่เลือกหรือไม่?

en: Arrange icons
th: จัดเรียงไอคอน

note: printf is to be translator-friendly
en: Unable to launch "%s":
th: ไม่สามารถเรียกทำงาน "%s":

en: Launch Error
th: เรียกทำงานผิดพลาด

en: _Close
th: ปิ_ด

en: Image files
th: แฟ้มรูปภาพ

note: Change the title of the file chooser dialog
en: Select a Directory
th: เลือกไดเรกทอรี

en: Settings manager socket
th: ซ็อกเก็ตของโปรแกรมจัดการค่าตั้ง

en: Version information
th: ข้อมูลรุ่นโปรแกรม

en: Enable debug messages
th: เปิดแสดงข้อความดีบั๊ก

en: Type '%s --help' for usage.
th: ลองสั่ง '%s --help' เพื่อดูวิธีใช้

en: Please report bugs to <%s>.
th: หากพบปัญหา กรุณารายงานไปที่ <%s>

en: Desktop Settings
th: การตั้งค่าพื้นโต๊ะ

en: Unable to contact settings server
th: ไม่สามารถติดต่อเซิร์ฟเวอร์ค่าตั้ง

en: Quit
th: ออก

en: Desktop
th: พื้นโต๊ะ

en: Set desktop background and menu and icon behavior
th: กำหนดพื้นหลังพื้นโต๊ะและพฤติกรรมของเมนูและไอคอน

en: Solid color
th: สีทึบ

en: Horizontal gradient
th: ไล่เฉดสีแนวนอน

en: Vertical gradient
th: ไล่เฉดสีแนวตั้ง

en: Transparent
th: โปร่งใส

en: Choose the folder to select wallpapers from.
th: เลือกโฟลเดอร์ที่จะเลือกหาภาพพื้นหลัง

en: Apply
th: เริ่มใช้

en: St_yle:
th: _สไตล์:

en: Specify how the image will be resized to fit the screen.
th: ระบุวิธีปรับขนาดรูปภาพให้พอดีหน้าจอ

en: None
th: ไม่ใช้

en: Centered
th: วางตรงกลาง

en: Tiled
th: เรียงกระเบื้อง

en: Stretched
th: ยืด

en: Scaled
th: ย่อ-ขยาย

en: Zoomed
th: ซูม

en: Spanning Screens
th: หน้าจอขยายข้ามจอภาพ

en: Specify the style of the color drawn behind the backdrop image.
th: กำหนดรูปแบบของสีที่จะวาดหลังรูปภาพ

en: Specifies the solid color, or the "left" or "top" color of the gradient.
th: ระบุสีทึบ หรือสี "ด้านซ้าย" หรือ "ด้านบน" ของการไล่เฉดสี

en: Select First Color
th: เลือกสีแรก

en: Specifies the "right" or "bottom" color of the gradient.
th: ระบุสี "ด้านขวา" หรือ "ด้านล่าง" ของการไล่เฉดสี

en: Select Second Color
th: เลือกสีที่สอง

en: Apply to all _workspaces
th: ใช้กับทุกพื้น_ที่ทำงาน

en: _Folder:
th: โ_ฟลเดอร์:

en: C_olor:
th: _สี:

en: Change the _background
th: เ_ปลี่ยนภาพพื้นหลัง

en: Automatically select a different background from the current directory.
th: เลือกภาพพื้นหลังจากไดเรกทอรีปัจจุบันมาเปลี่ยนโดยอัตโนมัติ

en: Specify how often the background will change.
th: ระบุว่าจะเปลี่ยนภาพพื้นหลังบ่อยแค่ไหน

en: in seconds:
th: เป็นวินาที:

en: in minutes:
th: เป็นนาที:

en: in hours:
th: เป็นชั่วโมง:

en: at start up
th: เมื่อเริ่มวาระ

en: every hour
th: ทุกชั่วโมง

en: every day
th: ทุกวัน

en: chronologically
th: ตามลำดับเวลา

en: Amount of time before a different background is selected.
th: ระยะเวลาก่อนที่จะเปลี่ยนภาพพื้นหลัง

en: _Random Order
th: สุ่_มลำดับ

en: Randomly selects another image from the same directory when the wallpaper is to cycle.
th: เลือกรูปภาพใหม่แบบสุ่มจากไดเรกทอรีเดียวกันเพื่อหมุนเวียนเปลี่ยนภาพพื้นหลัง

en: Left
th: ซ้าย

en: Middle
th: กลาง

en: Right
th: ขวา

en: Minimized application icons
th: ไอคอนของโปรแกรมที่ย่อเก็บ

en: File/launcher icons
th: ไอคอนแฟ้มหรือไอคอนเรียกโปรแกรม

en: Top Left Vertical
th: บนซ้ายแนวตั้ง

en: Top Left Horizontal
th: บนซ้ายแนวนอน

en: Top Right Vertical
th: บนขวาแนวตั้ง

en: Top Right Horizontal
th: บนขวาแนวนอน

en: Bottom Left Vertical
th: ล่างซ้ายแนวตั้ง

en: Bottom Left Horizontal
th: ล่างซ้ายแนวนอน

en: Bottom Right Vertical
th: ล่างขวาแนวตั้ง

en: Bottom Right Horizontal
th: ล่างขวาแนวนอน

en: _Help
th: _วิธีใช้

en: _Background
th: _พื้นหลัง

en: Enable "Delete" option in file context menu
th: เปิดใช้ตัวเลือก "ลบ" ในเมนูคลิกขวาของแฟ้ม

en: Include applications menu on _desktop right click
th: เพิ่มเมนูโปรแกรมเมื่อคลิกขวาบน_พื้นโต๊ะด้วย

en: _Button:
th: _ปุ่ม:

en: Mo_difier:
th: ปุ่มป_ระกอบ:

en: Show _application icons in menu
th: แสดงไอ_คอนโปรแกรมในเมนู

en: _Edit desktop menu
th: แ_ก้ไขเมนูพื้นโต๊ะ

en: <b>Desktop Menu</b>
th: <b>เมนูพื้นโต๊ะ</b>

en: Show _window list menu on desktop middle click
th: แสดงเมนูรายชื่อ_หน้าต่างเมื่อคลิกเมาส์ปุ่มกลางบนพื้นโต๊ะ

en: B_utton:
th: ปุ่_ม:

en: Modi_fier:
th: ปุ่มประกอ_บ

en: Sh_ow application icons in menu
th: แสดงไอคอ_นโปรแกรมในเมนู

en: Show workspace _names in list
th: แสดง_ชื่อพื้นที่ทำงานในรายชื่อ

en: Use _submenus for the windows in each workspace
th: ใช้เมนู_ย่อยสำหรับหน้าต่างในแต่ละพื้นที่ทำงาน

en: Show s_ticky windows only in active workspace
th: แสดงหน้าต่า_งปักหมุดในพื้นที่ทำงานที่ใช้งานอยู่เท่านั้น

en: Show a_dd and remove workspace options in list
th: แสดงตัวเลือกสำหรับเ_พิ่มและลบพื้นที่ทำงานในรายชื่อด้วย

en: <b>Window List Menu</b>
th: <b>เมนูรายชื่อหน้าต่าง</b>

en: _Menus
th: เ_มนู

en: Icon _type:
th: _ชนิดไอคอน:

en: Icon _size:
th: _ขนาดไอคอน:

en: Icons _orientation:
th: แ_นววางไอคอน:

en: Show icons on primary display
th: แสดงไอคอนที่จอแสดงผลหลัก

en: Use custom _font size:
th: กำหนดขนาดอักษ_ร:

en: Show icon tooltips. Size:
th: แสดงคำแนะนำของไอคอน ขนาด:

en: Size of the tooltip preview image.
th: ขนาดของภาพตัวอย่างที่จะแสดงเป็นคำแนะนำเครื่องมือ

en: Show t_humbnails
th: แสดงภาพ_ย่อ

en: Select this option to display preview-able files on the desktop as automatically generated thumbnail icons.
th: เลือกตัวเลือกนี้หากต้องการแสดงแฟ้มที่สามารถทำภาพตัวอย่างได้ในรูปของไอคอนภาพย่อที่สร้างโดยอัตโนมัติ

en: Show hidden files on the desktop
th: แสดงแฟ้มซ่อนบนพื้นโต๊ะ

en: Single _click to activate items
th: เรียกรายการโดยใช้_คลิกเดียว

en: <b>Appearance</b>
th: <b>รูปลักษณ์</b>

en: <b>Default Icons</b>
th: <b>ไอคอนปริยาย</b>

en: _Icons
th: ไ_อคอน

en: _Applications
th: โ_ปรแกรม

en: Remove Workspace %d
th: ลบพื้นที่ทำงาน %d

en: Do you really want to remove workspace %d?
    Note: You are currently on workspace %d.
th: คุณต้องการลบพื้นที่ทำงาน %d จริงหรือไม่?
    ข้อสังเกต: คุณกำลังอยู่ในพื้นที่ทำงาน %d

en: Remove Workspace '%s'
th: ลบพื้นที่ทำงาน '%s'

en: Do you really want to remove workspace '%s'?
    Note: You are currently on workspace '%s'.
th: คุณต้องการลบพื้นที่ทำงาน '%s' จริงหรือไม่?
    ข้อสังเกต: คุณกำลังอยู่ในพื้นที่ทำงาน '%s'

note: Popup a dialog box confirming that the user wants to remove a * workspace
en: Remove
th: ถอดถอน

en: Window List
th: รายชื่อหน้าต่าง

en: <b>Workspace %d</b>
th: <b>พื้นที่ทำงาน %d</b>

en: _Add Workspace
th: เ_พิ่มพื้นที่ทำงาน

en: _Remove Workspace %d
th: _ลบพื้นที่ทำงาน %d

en: _Remove Workspace '%s'
th: _ลบพื้นที่ทำงาน '%s'

en: Display version information
th: แสดงข้อมูลรุ่น

en: Reload all settings
th: โหลดค่าตั้งทั้งหมดใหม่

en: Advance to the next wallpaper on the current workspace
th: ขยับไปใช้ภาพพื้นหลังถัดไปบนพื้นที่ทำงานปัจจุบัน

en: Pop up the menu (at the current mouse position)
th: ผุดเมนูขึ้น (ที่ตำแหน่งตัวชี้เมาส์ปัจจุบัน)

en: Pop up the window list (at the current mouse position)
th: ผุดรายชื่อหน้าต่างขึ้น (ที่ตำแหน่งตัวชี้เมาส์ปัจจุบัน)

en: Automatically arrange all the icons on the desktop
th: จัดเรียงไอคอนบนพื้นโต๊ะทั้งหมดโดยอัตโนมัติ

en: Disable debug messages
th: ปิดการแสดงข้อความดีบั๊ก

en: Do not wait for a window manager on startup
th: ไม่ต้องรอโปรแกรมจัดการหน้าต่างเมื่อเริ่มทำงาน

en: Cause xfdesktop to quit
th: ให้ xfdesktop จบการทำงาน

en: Failed to parse arguments: %s
th: แจงอาร์กิวเมนต์ไม่สำเร็จ: %s

en: This is %s version %s, running on Xfce %s.
th: นี่คือ %s รุ่น %s ทำงานบน Xfce %s

en: Built with GTK+ %d.%d.%d, linked with GTK+ %d.%d.%d.
th: ประกอบสร้างด้วย GTK+ %d.%d.%d ลิงก์กับ GTK+ %d.%d.%d

en: Build options:
th: ตัวเลือกที่ใช้ประกอบสร้าง:

en:     Desktop Menu:        %s
th:     เมนูพื้นโต๊ะ:            %s

en: enabled
th: เปิดใช้งาน

en: disabled
th: ปิดใช้

en:     Desktop Icons:       %s
th:     ไอคอนพื้นโต๊ะ:          %s

en:     Desktop File Icons:  %s
th:     ไอคอนแฟ้มบนพื้นโต๊ะ:     %s

en: Could not create the desktop folder "%s"
th: ไม่สามารถสร้างโฟลเดอร์พื้นโต๊ะ "%s"

en: Desktop Folder Error
th: ข้อผิดพลาดเกี่ยวกับโฟลเดอร์พื้นโต๊ะ

en: A normal file with the same name already exists. Please delete or rename it.
th: มีแฟ้มธรรมดาในชื่อเดียวกันอยู่ก่อนแล้ว กรุณาลบหรือเปลี่ยนชื่อแฟ้มดังกล่าว

en: Rename Error
th: ผิดพลาดขณะเปลี่ยนชื่อ

en: The files could not be renamed
th: ไม่สามารถเปลี่ยนชื่อแฟ้มได้

en: None of the icons selected support being renamed.
th: ไอคอนที่เลือกไม่มีไอคอนใดรองรับการเปลี่ยนชื่อ

en: _OK
th: _ตกลง

en: _Open With "%s"
th: _เปิดด้วย "%s"

en: Open With "%s"
th: เปิดด้วย "%s"

en: Unable to launch "exo-desktop-item-edit", which is required to create and edit launchers and links on the desktop.
th: ไม่สามารถเรียกทำงาน "exo-desktop-item-edit" ซึ่งจำเป็นต้องใช้ในการสร้างและแก้ไขปุ่มเรียกโปรแกรมและลิงก์บนพื้นโต๊ะ

en: _Open all
th: _เปิดทั้งหมด

en: Create _Launcher...
th: สร้างปุ่มเ_รียก...

en: Create _URL Link...
th: สร้าง_ลิงก์ URL...

en: Create _Folder...
th: สร้างโ_ฟลเดอร์...

en: Create _Document
th: สร้างเ_อกสาร

en: No templates installed
th: ไม่มีเทมเพลตติดตั้งไว้

en: _Empty File
th: แฟ้มเ_ปล่า

en: _Open
th: _เปิด

en: _Execute
th: เรียก_ทำงาน

en: _Edit Launcher
th: แ_ก้ไขปุ่มเรียกโปรแกรม

en: Open With
th: เปิดด้วย

en: Open With Other _Application...
th: เปิดด้วยแ_อปพลิเคชันอื่น...

en: Set _Default Application...
th: กำหนดแอปพลิเคชัน_ปริยาย...

en: _Paste
th: แ_ปะ

en: Cu_t
th: _ตัด

en: _Copy
th: _คัดลอก

en: Paste Into Folder
th: แปะลงในโฟลเดอร์

en: Mo_ve to Trash
th: _ทิ้งลงถังขยะ

en: _Delete
th: _ลบ

en: _Rename...
th: เปลี่ยน_ชื่อ...

en: _Open in New Window
th: _เปิดในหน้าต่างใหม่

en: Arrange Desktop _Icons
th: จัดเรียงไ_อคอนบนพื้นโต๊ะ

en: _Next Background
th: พื้นหลัง_ถัดไป

en: Desktop _Settings...
th: _ตั้งค่าพื้นโต๊ะ...

en: P_roperties...
th: คุณ_สมบัติ...

en: Load Error
th: โหลดผิดพลาด

en: Failed to load the desktop folder
th: โหลดโฟลเดอร์พื้นโต๊ะไม่สำเร็จ

en: Copy _Here
th: คัดลอกมาที่_นี่

en: _Move Here
th: _ย้ายมาที่นี่

en: _Link Here
th: เ_ชื่อมโยงมาที่นี่

en: _Cancel
th: _ยกเลิก

en: Untitled document
th: เอกสารไม่มีชื่อ

note: TRANSLATORS: file was modified less than one day ago
en: Today at %X
th: วันนี้ เมื่อ %X

note: TRANSLATORS: file was modified less than two days ago
en: Yesterday at %X
th: เมื่อวานนี้ เมื่อ %X

note: Days from last week
en: %A at %X
th: วัน%A เมื่อ %X

note: Any other date
en: %x at %X
th: %x เมื่อ %X

note: the file_time is invalid
en: Unknown
th: ไม่ทราบ

en: The folder could not be opened
th: ไม่สามารถเปิดโฟลเดอร์ได้

en: Error
th: ผิดพลาด

en: The requested operation could not be completed
th: ไม่สามารถทำงานเสร็จสมบูรณ์ได้

en: The file could not be renamed
th: ไม่สามารถเปลี่ยนชื่อแฟ้มได้

en: This feature requires a file manager service to be present (such as the one supplied by Thunar).
th: ความสามารถนี้ต้องอาศัยบริการจัดการแฟ้ม (เช่นที่ให้บริการโดย Thunar)

en: Delete Error
th: ผิดพลาดขณะลบ

en: The selected files could not be deleted
th: ไม่สามารถลบแฟ้มที่เลือกได้

en: Trash Error
th: ผิดพลาดขณะทิ้งขยะ

en: The selected files could not be moved to the trash
th: ไม่สามารถย้ายแฟ้มที่เลือกไปลงถังขยะได้

en: This feature requires a trash service to be present (such as the one supplied by Thunar).
th: ความสามารถนี้ต้องอาศัยบริการถังขยะ (เช่นที่ให้บริการโดย Thunar)

en: Could not empty the trash
th: ไม่สามารถเทขยะในถังขยะ

en: Create File Error
th: ผิดพลาดขณะสร้างแฟ้ม

en: Could not create a new file
th: ไม่สามารถสร้างแฟ้มใหม่

en: Create Document Error
th: ผิดพลาดขณะสร้างเอกสาร

en: Could not create a new document from the template
th: ไม่สามารถสร้างเอกสารใหม่จากแม่แบบ

en: File Properties Error
th: ผิดพลาดขณะอ่านคุณสมบัติของแฟ้ม

en: The file properties dialog could not be opened
th: ไม่สามารถเปิดกล่องโต้ตอบแสดงคุณสมบัติของแฟ้มได้

en: The file could not be opened
th: ไม่สามารถเปิดแฟ้มได้

en: Failed to run "%s"
th: เรียกทำงาน "%s" ไม่สำเร็จ

en: The application chooser could not be opened
th: ไม่สามารถเปิดเครื่องมือเลือกโปรแกรมได้

en: Transfer Error
th: ผิดพลาดขณะถ่ายโอน

en: The file transfer could not be performed
th: ไม่สามารถถ่ายโอนแฟ้มได้

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: Unmounting device
th: กำลังเลิกเมานท์อุปกรณ์

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: The device "%s" is being unmounted by the system. Please do not remove the media or disconnect the drive
th: ระบบกำลังเลิกเมานท์ "%s" กรุณาอย่าถอดสื่อหรือตัดการเชื่อมต่อไดรว์

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: Writing data to device
th: กำลังเขียนข้อมูลลงในอุปกรณ์

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: There is data that needs to be written to the device "%s" before it can be removed. Please do not remove the media or disconnect the drive
th: มีข้อมูลที่ต้องเขียนลงในอุปกรณ์ "%s" ก่อนที่จะถอดออกได้ กรุณาอย่าถอดสื่อหรือตัดการเชื่อมต่อไดรว์

en: Unmount Finished
th: เลิกเมานท์เรียบร้อยแล้ว

en: The device "%s" has been safely removed from the system.
th: ระบบได้ตัดอุปกรณ์ "%s" ออกอย่างปลอดภัยเรียบร้อยแล้ว

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: Ejecting device
th: กำลังดันสื่อในอุปกรณ์ออก

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: The device "%s" is being ejected. This may take some time
th: กำลังดันสื่อในอุปกรณ์ "%s" ออก อาจใช้เวลาสักนิด

en: Eject Finished
th: ดันสื่อออกเรียบร้อยแล้ว

en: Name: %s
    Type: %s
    Size: %s
    Last modified: %s
th: ชื่อ: %s
    ชนิด: %s
    ขนาด: %s
    เปลี่ยนแปลงล่าสุด: %s

en: Trash is empty
th: ถังขยะว่างเปล่า

en: Trash contains one item
th: ถังขยะมีสิ่งของหนึ่งรายการ

en: Trash contains %d items
th: ถังขยะมีสิ่งของ %d รายการ

en: %s
    Size: %s
    Last modified: %s
th: %s
    ขนาด: %s
    เปลี่ยนแปลงล่าสุด: %s

en: _Empty Trash
th: เ_ทถังขยะ

en: (unknown)
th: (ไม่ทราบ)

en: Failed to eject "%s"
th: ดันสื่อใน "%s" ออกไม่สำเร็จ

en: Eject Failed
th: ดันสื่อออกไม่สำเร็จ

en: Failed to mount "%s"
th: เมานท์ "%s" ไม่สำเร็จ

en: Mount Failed
th: เมานท์ไม่สำเร็จ

en: _Safely Remove Volume
th: _ปลดโวลุมออกอย่างปลอดภัย

en: _Disconnect Volume
th: _ตัดการเชื่อมต่อกับโวลุม

en: _Stop the Multi-Disk Drive
th: _หยุดไดรว์แบบหลายดิสก์

en: _Lock Volume
th: _ล็อคโวลุม

en: E_ject Volume
th: _ดันโวลุมออก

en: _Unmount Volume
th: เ_ลิกเมานท์โวลุม

en: _Mount Volume
th: เ_มานท์โวลุม

en: _Window Actions
th: การกระทำกับ_หน้าต่าง
