Xfe 1.44.1 - en to cs_CZ translation catalogue (1079 entries)

note: Usage message
en: 
    Usage: xfe [options...] [FOLDER|FILE...]
    
        [options...] are the following:
    
            -h,   --help         Print (this) help screen and exit.
            -v,   --version      Print version information and exit.
            -i,   --iconic       Start iconified.
            -m,   --maximized    Start maximized.
            -p n, --panel n      Force panel view mode to n (n=0 => Tree and one panel,
                                 n=1 => One panel, n=2 => Two panels, n=3 => Tree and two panels).
    
        [FOLDER|FILE...] is a list of folders or files to open on startup.
        The first two folders are displayed in the file panels, the others are ignored.
        The number of files to open is not limited.
cs_CZ: 
    Použití: xfe [options...] [FOLDER|FILE...]
    
        [options...] může být jedna z následujících:
    
            -h, --help         Vypíše nápovědu a skončí.
            -v, --version      Vypíše informaci o verzi a skončí.
            -i, --iconic       Spustí se ikonifikován.
            -m, --maximized    Spustí se maximalizován.
            -p n, --panel n    Vynutí zobrazení panelů (n=0 => Strom a jeden panel,
                                    n=1 => Jeden panel, n=2 => Dva panely, n=3 => Strom a dva panely).
    
        [FOLDER|FILE...] je seznam adresářů nebo souborů, který chcete otevřít při startu.
        První dva adresáře jsou zobrazeny v panelech souborů, další jsou ignorovány.
        Počet souborů pro otevření není limitován.

en: Warning: Unknown panel mode, revert to last saved panel mode
cs_CZ: Varování: Neznámý mód panelů, přepínám do poslední uložené konfigurace

en: Error loading icons
cs_CZ: Chyba při nahrávání ikon

en: Icon path doesn't exist, icon theme was set back to default. Please check your icon path!
cs_CZ: Cesta k ikonám neexistuje, téma nastaveno zpět na výchozí. Prosím zkontrolujte cestu k ikonám!

en: Unable to load some icons. Please check your icon theme!
cs_CZ: Nemohu načíst některé ikony. Prosím zkontrolujte téma ikon!

note: Permissions
en: User
cs_CZ: Uživatel

en: Read
cs_CZ: Čtení

en: Write
cs_CZ: Zápis

en: Execute
cs_CZ: Spuštění

en: Group
cs_CZ: Skupina

en: Others
cs_CZ: Ostatní

en: Special
cs_CZ: Speciální

en: Set UID
cs_CZ: Nastavit UID

en: Set GID
cs_CZ: Nastavit GID

en: Sticky
cs_CZ: Připíchnutí

note: Owner
en: Owner
cs_CZ: Vlastník

note: Command
en: Command
cs_CZ: Příkaz

en: Set marked
cs_CZ: Označit

en: Recursively
cs_CZ: Rekurzivně

en: Clear marked
cs_CZ: Zrušit označení

en: Files and folders
cs_CZ: Soubory a adresáře

en: Add marked
cs_CZ: Přidat označení

en: Folders only
cs_CZ: Jen adresáře

en: Owner only
cs_CZ: Jen vlastník

en: Files only
cs_CZ: Jen soubory

note: Construct window for one file Construct window for multiple files
en: Properties
cs_CZ: Vlastnosti

note: Accept Accept button
en: &Accept
cs_CZ: &Přijmout

note: Cancel Cancel Button Cancel button
en: &Cancel
cs_CZ: &Zrušit

note: First item is General First tab - General options
en: &General
cs_CZ: &Obecné

note: Second item is Access Permissions
en: &Permissions
cs_CZ: P&ráva

note: Third tab - file associations
en: &File Associations
cs_CZ: &Asociace souboru

en: Extension:
cs_CZ: Přípona:

en: Description:
cs_CZ: Popis:

en: Open:
cs_CZ: Otevření:

en: 	Select file...
cs_CZ: 	Vybrat soubor...

en: View:
cs_CZ: Náhled:

en: Edit:
cs_CZ: Editace:

note: archive
en: Extract:
cs_CZ: Rozbalení:

en: Install/Upgrade:
cs_CZ: Instalace/Upgrade:

en: Big Icon:
cs_CZ: Velká ikona:

en: Mini Icon:
cs_CZ: Malá ikona:

note: File name
en: Name
cs_CZ: Jméno

en: => Warning: file name is not UTF-8 encoded!
cs_CZ: => Varování: jméno souboru není v UTF-8 kódování!

en: Filesystem (%s)
cs_CZ: Systém souborů (%s)

note: Set the HASITEMS flag (too slow on network drives) (hasSubDirs(pathname.text()) == 1 ? item->setHasItems(true) : item->setHasItems(false)); Default folder type Folder or mount point
en: Folder
cs_CZ: Adresář

en: Character Device
cs_CZ: Znakové zařízení

en: Block Device
cs_CZ: Blokové zařízení

en: Named Pipe
cs_CZ: Pojmenovaná roura

en: Executable
cs_CZ: Spustitelný

en: Document
cs_CZ: Dokument

en: Broken link
cs_CZ: Poškozený odkaz

en: Link to
cs_CZ: Odkaz na

en: Mount point
cs_CZ: Připojovací bod

en: Mount type:
cs_CZ: Typ připojení:

en: Used:
cs_CZ: Použito:

en: Free:
cs_CZ: Volné:

en: File system:
cs_CZ: Souborový systém:

note: Location bar
en: Location:
cs_CZ: Umístění:

en: Type:
cs_CZ: Typ:

en: Total size:
cs_CZ: Celková velikost:

en: Link to:
cs_CZ: Odkaz na:

en: Broken link to:
cs_CZ: Poškozený odkaz na:

en: Original location:
cs_CZ: Původní umístění:

en: File Time
cs_CZ: Čas souboru

en: Last Modified:
cs_CZ: Poslední modifikace:

en: Last Changed:
cs_CZ: Poslední změna:

en: Last Accessed:
cs_CZ: Poslední přístup:

en: Startup Notification
cs_CZ: Upozorňování při startu

en: Disable startup notification for this executable
cs_CZ: Vypnout upozorňování při startu pro tento spustitelný soubor

en: Deletion Date:
cs_CZ: Datum smazání:

en: %s (%lu bytes)
cs_CZ: %s (%lu bytů)

en: %s (%llu bytes)
cs_CZ: %s (%llu bytů)

en: Size:
cs_CZ: Velikost:

en: Selection:
cs_CZ: Výběr:

en: Multiple types
cs_CZ: Několik typů

note: Number of selected files
en: %d items
cs_CZ: %d položek

en: %d file, %d folder
cs_CZ: %d soubor, %d adresář

en: %d file, %d folders
cs_CZ: %d soubor, %d adresářů

en: %d files, %d folder
cs_CZ: %d souborů, %d adresář

en: %d files, %d folders
cs_CZ: %d souborů, %d adresářů

en: Change properties of the selected folder?
cs_CZ: Zobrazí vlastnosti vybraného adresáře?

en: Change properties of the selected file?
cs_CZ: Změnit vlastnosti vybraného souboru?

en: Confirm Change Properties
cs_CZ: Potvrzení změny vlastností

en: Warning
cs_CZ: Varování

en: Invalid file name, operation cancelled
cs_CZ: Neplatné jméno souboru, operace zrušena

en: The / character is not allowed in folder names, operation cancelled
cs_CZ: Znak '/' není povolen ve jméně adresáře, operace zrušena

en: The / character is not allowed in file names, operation cancelled
cs_CZ: Znak '/' není povolen ve jméně souboru, operace zrušena

note: Error message box Error
en: Error
cs_CZ: Chyba

en: Can't write to %s: Permission denied
cs_CZ: Nemohu zapisovat do %s: Nedostatečná práva

en: Folder %s doesn't exist
cs_CZ: Adresář %s neexistuje

en: File rename
cs_CZ: Přejmenování souboru

en: File owner
cs_CZ: Vlastník souboru

en: Change owner cancelled!
cs_CZ: Změna vlastníka zrušena!

en: Chown in %s failed: %s
cs_CZ: Chown v %s selhal: %s

en: Chown in %s failed
cs_CZ: Chown selhal v %s

en: Setting special permissions could be unsafe! Is that you really want to do?
cs_CZ: Nastavení speciálních práv nemusí být bezpečné! Opravdu je chcete nastavit?

en: Chmod in %s failed: %s
cs_CZ: Chmod selhal v %s: %s

en: File permissions
cs_CZ: Práva k souboru

en: Change file permissions cancelled!
cs_CZ: Změna práv k souboru zrušena!

en: Chmod in %s failed
cs_CZ: Chmod selhal v %s

en: Apply permissions to the selected items?
cs_CZ: Aplikovat práva na vybrané položky?

en: Change file(s) permissions cancelled!
cs_CZ: Změna práv k souboru(ům) zrušena!

en: Select an executable file
cs_CZ: Vyberte spustitelný soubor

en: All files
cs_CZ: Všechny soubory

en: PNG Images
cs_CZ: PNG obrázky

en: GIF Images
cs_CZ: GIF obrázky

en: BMP Images
cs_CZ: BMP obrázky

en: Select an icon file
cs_CZ: Vyberte soubor s ikonami

en: %u file, %u subfolder
cs_CZ: %u soubor, %u podsložka

en: %u file, %u subfolders
cs_CZ: %u soubor, %u podsložek

en: %u files, %u subfolder
cs_CZ: %u souborů, %u podsložka

en: %u files, %u subfolders
cs_CZ: %u souborů, %u podsložek

en: Copy here
cs_CZ: Kopírovat sem

en: Move here
cs_CZ: Přesunout sem

en: Link here
cs_CZ: Odkaz sem

en: Cancel
cs_CZ: Zrušit

en: File copy
cs_CZ: Kopírování souboru

en: File move
cs_CZ: Přesun souboru

en: File symlink
cs_CZ: Odkaz souboru

en: Copy
cs_CZ: Kopírovat

en: Copy %s files/folders.
    From: %s
cs_CZ: Kopírovat %s soubory/adresáře.
    Z: %s

en: Move
cs_CZ: Přesunout

en: Move %s files/folders.
    From: %s
cs_CZ: Přesunout %s soubory/adresáře.
    Z: %s

en: Symlink
cs_CZ: Odkaz

en: To:
cs_CZ: Na:

en: An error has occurred during the move file operation!
cs_CZ: Nastala chyba při přesunu souboru!

en: Move file operation cancelled!
cs_CZ: Přesun souboru zrušen!

en: An error has occurred during the copy file operation!
cs_CZ: Nastala chyba při kopírování!

en: Copy file operation cancelled!
cs_CZ: Kopírování souboru zrušeno!

en: Mount point %s is not responding...
cs_CZ: Připojovací bod %s neodpovídá...

en: Link to Folder
cs_CZ: Odkaz na adresář

en: Folders
cs_CZ: Adresáře

en: Show hidden folders
cs_CZ: Zobrazit skryté adresáře

en: Hide hidden folders
cs_CZ: Skrýt skryté adresáře

en: 0 bytes in root
cs_CZ: 0 bytů v kořeni

en: Panel is active
cs_CZ: Panel je aktivní

en: Activate panel
cs_CZ: Aktivovat panel

en:  Permission to: %s denied.
cs_CZ:  Práva k: %s odepřena.

note: Panel menu items
en: New &folder...
cs_CZ: Nový &adresář...

en: &Hidden folders
cs_CZ: Sk&ryté adresáře

en: Ignore c&ase
cs_CZ: I&gnorovat velikost písmen

en: &Reverse order
cs_CZ: &Obrácená nabídka

en: E&xpand tree
cs_CZ: Ro&zbalit strom

en: Collap&se tree
cs_CZ: Z&balit strom

en: M&ount
cs_CZ: &Připojit

en: Unmoun&t
cs_CZ: O&dpojit

en: &Add to archive...
cs_CZ: &Přidat do archívu...

en: &Copy
cs_CZ: &Kopírovat

en: C&ut
cs_CZ: Vy&jmout

en: &Paste
cs_CZ: &Vložit

en: Re&name...
cs_CZ: Pře&jmenovat...

en: Cop&y to...
cs_CZ: Ko&pírovat do...

en: &Move to...
cs_CZ: Přesu&nout do...

en: Symlin&k to...
cs_CZ: Odka&z na...

en: Mo&ve to trash
cs_CZ: Pře&sunout do koše

en: R&estore from trash
cs_CZ: O&bnovit z koše

en: &Delete
cs_CZ: &Smazat

en: Prop&erties
cs_CZ: Vlas&tnosti

en: Can't enter folder %s: %s
cs_CZ: Nemohu otevřít adresář %s: %s

en: Can't enter folder %s
cs_CZ: Nemohu otevřít adresář %s

en: File name is empty, operation cancelled
cs_CZ: Jméno souboru je prázdné, operace zrušena

note: File object
en: Create archive
cs_CZ: Vytvořit archív

en: Copy
cs_CZ: Kopírovat

en: Copy %s items from: %s
cs_CZ: Kopírovat %s položek z : %s

en: Rename
cs_CZ: Přejmenovat

en: Rename
cs_CZ: Přejmenovat

en: Copy to
cs_CZ: Kopírovat do

en: Move
cs_CZ: Přesunout

en: Move %s items from: %s
cs_CZ: Přesunout %s položky z: %s

en: Symlink
cs_CZ: Odkaz

en: Symlink %s items from: %s
cs_CZ: Symbolické odkazy %s položek z: %s

en: %s is not a folder
cs_CZ: %s není adresář

en: An error has occurred during the symlink operation!
cs_CZ: Nastala chyba při tvorbě odkazu!

en: Symlink operation cancelled!
cs_CZ: Vytvoření odkazu zrušeno!

en: Definitively delete folder %s ?
cs_CZ: Definitivně smazat adresář %s ?

en: Confirm Delete
cs_CZ: Potvrdit smazání

note: File object Delete trash can info folder
en: File delete
cs_CZ: Smazání souboru

en: Folder %s is not empty, delete it anyway?
cs_CZ: Adresář %s není prázdný, přesto smazat?

en: Folder %s is write-protected, definitively delete it anyway?
cs_CZ: Adresář %s je chráněn proti zápisu, přesto smazat?

en: Delete folder operation cancelled!
cs_CZ: Smazání adresáře zrušeno!

en: Move folder %s to trash can?
cs_CZ: Přesunout adresář %s do koše?

en: Confirm Trash
cs_CZ: Potvrzení koše

note: File object
en: Move to trash
cs_CZ: Přesunout do koše

en: Folder %s is write-protected, move it to trash can anyway?
cs_CZ: Adresář %s je chráněn proti zápisu, přesto přesunout do koše?

en: An error has occurred during the move to trash operation!
cs_CZ: Nastala chyba při přesunu do koše!

en: Move to trash folder operation cancelled!
cs_CZ: Přesun souboru do koše zrušen!

note: File object
en: Restore from trash
cs_CZ: Obnovit z koše

en: Restore folder %s to its original location %s ?
cs_CZ: Obnovit adresář %s do jeho původního umístění %s ?

en: Confirm Restore
cs_CZ: Potvrdit obnovení

en: Restore information not available for %s
cs_CZ: Informace pro obnovení nejsou pro %s dostupné

en: Parent folder %s does not exist, do you want to create it?
cs_CZ: Nadřazený adresář %s neexistuje, chcete ho vytvořit?

en: Can't create folder %s : %s
cs_CZ: Nemohu vytvořit adresář %s : %s

en: Can't create folder %s
cs_CZ: Nemohu vytvořit adresář %s

en: An error has occurred during the restore from trash operation!
cs_CZ: Nastala chyba při obnově z koše!

en: Restore from trash file operation cancelled!
cs_CZ: Obnovení souboru z koše zrušeno!

en: Create new folder:
cs_CZ: Vytvořit nový adresář:

en: New Folder
cs_CZ: Nový adresář

en: Folder name is empty, operation cancelled
cs_CZ: Jméno adresáře je prázdné, operace zrušena

en: File or folder %s already exists
cs_CZ: Soubor nebo adresář %s už existuje

en: Can't execute command %s
cs_CZ: Nemohu spustit příkaz %s

en: Mount
cs_CZ: Připojit

en: Unmount
cs_CZ: Odpojit

note: File object
en:  file system...
cs_CZ:  systém souborů...

note: Mount/unmount file system
en:  the folder:
cs_CZ:  adresář:

en:  operation cancelled!
cs_CZ:  operace zrušena!

note: Refresh the status label
en:  in root
cs_CZ:  v kořeni

note: Labels and progress bar
en: Source:
cs_CZ: Zdroj:

en: Target:
cs_CZ: Cíl:

en: Copied data:
cs_CZ: Kopírovaná data:

en: Moved data:
cs_CZ: Přesouvána data:

note: Labels Set labels for progress dialog
en: Delete:
cs_CZ: Smazat:

en: From:
cs_CZ: Z:

note: Labels Set labels for progress dialog
en: Changing permissions...
cs_CZ: Měním práva...

en: File:
cs_CZ: Soubor:

note: Labels Set labels for progress dialog
en: Changing owner...
cs_CZ: Měním vlastníka...

note: Labels
en: Mount file system...
cs_CZ: Připojuji souborový systém...

en: Mount the folder:
cs_CZ: Připojit adresář:

note: Labels
en: Unmount file system...
cs_CZ: Odpojuji souborový systém...

en: Unmount the folder:
cs_CZ: Odpojit adresář:

en: Folder %s already exists.
    Overwrite?
    => Caution, files within this folder could be overwritten!
cs_CZ: Adresář %s už existuje.
    Přepsat?
    => Upozornění, soubory v této složce by mohly být přepsány!

en: File %s already exists.
    Overwrite?
cs_CZ: Soubor %s už existuje.
    Přepsat?

en: Confirm Overwrite
cs_CZ: Potvrdit přepsání

en: Can't copy file %s: %s
cs_CZ: Nemohu kopírovat soubor %s : %s

en: Can't copy file %s
cs_CZ: Nemohu kopírovat soubor %s

note: Set labels for progress dialog
en: Source:
cs_CZ: Zdroj:

en: Target:
cs_CZ: Cíl:

en: Can't preserve date when copying file %s : %s
cs_CZ: Nemohu uchovat datum, při kopírování souboru %s : %s

en: Can't preserve date when copying file %s
cs_CZ: Nemohu uchovat datum, při kopírování souboru %s

en: Can't copy folder %s : Permission denied
cs_CZ: Nemohu kopírovat adresář %s: Nedostatečná práva

en: Can't copy file %s : Permission denied
cs_CZ: Nemohu kopírovat soubor %s: Nedostatečná práva

en: Can't preserve date when copying folder %s: %s
cs_CZ: Nemohu uchovat datum, při kopírování adresáře %s : %s

en: Can't preserve date when copying folder %s
cs_CZ: Nemohu uchovat datum, při kopírování adresáře %s

en: Source %s doesn't exist
cs_CZ: Zdroj %s neexistuje

en: Destination %s is identical to source
cs_CZ: Cíl %s je identický se zdrojem

en: Target %s is a sub-folder of source
cs_CZ: Cíl %s je podadresář zdroje

note: Set labels for progress dialog
en: Delete folder:
cs_CZ: Smazat adresář:

en: From:
cs_CZ: Z:

en: Can't delete folder %s: %s
cs_CZ: Nemohu smazat adresář %s: %s

en: Can't delete folder %s
cs_CZ: Nemohu smazat adresář %s

en: Can't delete file %s: %s
cs_CZ: Nemohu smazat soubor %s: %s

en: Can't delete file %s
cs_CZ: Nemohu smazat soubor %s

en: Destination %s already exists
cs_CZ: Cíl %s už existuje

en: Can't rename to target %s: %s
cs_CZ: Nemohu přejmenovat na cíl %s: %s

en: Can't symlink %s: %s
cs_CZ: Nemohu vytvořit symbolický odkaz %s: %s

en: Can't symlink %s
cs_CZ: Nemohu vytvořit symbolický odkaz %s

en: Folder:
cs_CZ: Adresář:

note: Make and show command window File object
en: Extract archive
cs_CZ: Rozbalit archív

note: Make and show command window
en: Add to archive
cs_CZ: Přidat do archívu

en: Failed command: %s
cs_CZ: Selhal příkaz: %s

en: Success
cs_CZ: Úspěšné

en: Folder %s was successfully mounted.
cs_CZ: Adresář %s byl úspěšně připojen.

en: Folder %s was successfully unmounted.
cs_CZ: Adresář %s byl úspěšně odpojen.

note: Make and show command window
en: Install/Upgrade package
cs_CZ: Instalovat/Upgradovat balík

en: Installing package: %s
cs_CZ: Instalace balíku: %s

note: Make and show command window
en: Uninstall package
cs_CZ: Odinstalace balíku

en: Uninstalling package: %s
cs_CZ: Odinstalace balíku: %s

en: &File Name:
cs_CZ: &Jméno souboru:

en: File F&ilter:
cs_CZ: Souborový f&iltr:

en: Read Only
cs_CZ: Jen pro čtení

en: Go to previous folder
cs_CZ: Jít do předchozího adresáře

en: Go to next folder
cs_CZ: Jít do dalšího adresáře

en: Go to parent folder
cs_CZ: Jít do nadřazeného adresáře

en: Go to home folder
cs_CZ: Jít domů

en: Go to working folder
cs_CZ: Jít do pracovního adresáře

en: New folder
cs_CZ: Nový adresář

en: Big icon list
cs_CZ: Velké ikony

en: Small icon list
cs_CZ: Malé ikony

en: Detailed file list
cs_CZ: Seznam souborů

en: Show hidden files
cs_CZ: Zobrazit skryté soubory

en: Hide hidden files
cs_CZ: Skrýt skryté soubory

en: Show thumbnails
cs_CZ: Zobrazit náhledy

en: Hide thumbnails
cs_CZ: Skrýt náhledy

en: Create new folder...
cs_CZ: Vytvořit nový adresář...

en: Create new file...
cs_CZ: Vytvořit nový soubor...

en: New File
cs_CZ: Nový soubor

en: Go ho&me
cs_CZ: Jít &domů

en: Go &work
cs_CZ: Jít do &pracovního adresáře

en: New &file...
cs_CZ: Nový &soubor...

en: New f&older...
cs_CZ: Nový &adresář...

en: &Hidden files
cs_CZ: &Skryté soubory

en: Thum&bnails
cs_CZ: Ná&hledy

en: B&ig icons
cs_CZ: Ve&lké ikony

en: &Small icons
cs_CZ: &Malé ikony

en: Fu&ll file list
cs_CZ: Ú&plný seznam souborů

en: &Rows
cs_CZ: Řá&dky

en: &Columns
cs_CZ: S&loupce

en: Autosize
cs_CZ: Automatická velikost

en: &Name
cs_CZ: &Jméno

en: Si&ze
cs_CZ: Ve&likost

en: &Type
cs_CZ: &Typ

en: E&xtension
cs_CZ: Příp&ona

en: &Date
cs_CZ: &Datum

en: &User
cs_CZ: &Uživatel

en: &Group
cs_CZ: &Skupina

en: Fold&ers first
cs_CZ: Adresáře napřed

en: Re&verse order
cs_CZ: &Obrácená nabídka

note: Font families, to be filled later
en: &Family:
cs_CZ: &Rodina:

note: Font weights
en: &Weight:
cs_CZ: &Tloušťka:

note: Font styles
en: &Style:
cs_CZ: &Styl:

note: Font sizes, to be filled later
en: Si&ze:
cs_CZ: Ve&likost:

note: Character set choice
en: Character Set:
cs_CZ: Znaková sada:

en: Any
cs_CZ: Vše

en: West European
cs_CZ: Západoevropské

en: East European
cs_CZ: Východoevropské

en: South European
cs_CZ: Jihoevropské

en: North European
cs_CZ: Severoevropské

en: Cyrillic
cs_CZ: Cyrilika

en: Arabic
cs_CZ: Arabské

en: Greek
cs_CZ: Řecké

en: Hebrew
cs_CZ: Hebrejské

en: Turkish
cs_CZ: Turecké

en: Nordic
cs_CZ: Nordické

en: Thai
cs_CZ: Thajské

en: Baltic
cs_CZ: Baltské

en: Celtic
cs_CZ: Keltské

en: Russian
cs_CZ: Ruské

en: Central European (cp1250)
cs_CZ: Středoevropské (cp1250)

en: Russian (cp1251)
cs_CZ: Ruské (cp1251)

en: Latin1 (cp1252)
cs_CZ: Západní (cp1252)

en: Greek (cp1253)
cs_CZ: Řecké (cp1253)

en: Turkish (cp1254)
cs_CZ: Turecké (cp1254)

en: Hebrew (cp1255)
cs_CZ: Hebrejské (cp1255)

en: Arabic (cp1256)
cs_CZ: Arabské (cp1256)

en: Baltic (cp1257)
cs_CZ: Baltské (cp1257)

en: Vietnam (cp1258)
cs_CZ: Vietnamské (cp1258)

en: Thai (cp874)
cs_CZ: Thajské (cp874)

note: Set width
en: Set Width:
cs_CZ: Nastavit šířku:

en: Ultra condensed
cs_CZ: Ultra zúžené

en: Extra condensed
cs_CZ: Extra zúžené

en: Condensed
cs_CZ: Zúžené

en: Semi condensed
cs_CZ: Polo-zúžené

en: Normal
cs_CZ: Normální

en: Semi expanded
cs_CZ: Polo-roztažené

en: Expanded
cs_CZ: Roztažené

en: Extra expanded
cs_CZ: Extra roztažené

en: Ultra expanded
cs_CZ: Ultra roztažené

note: Pitch
en: Pitch:
cs_CZ: Rozteč:

en: Fixed
cs_CZ: Fixní

en: Variable
cs_CZ: Variabilní

en: Scalable:
cs_CZ: S měřítkem:

en: All Fonts:
cs_CZ: Všechny fonty:

en: Preview:
cs_CZ: Náhled:

note: Space before tab is used to set the correct button height
en: Launch Xfe as root
cs_CZ: Spustit Xfe jako root

en: &No
cs_CZ: &Ne

en: &Yes
cs_CZ: &Ano

en: &Quit
cs_CZ: &Ukončit

en: &Save
cs_CZ: &Uložit

en: Yes for &All
cs_CZ: Ano pro vš&e

en: Enter the user password:
cs_CZ: Vložte uživatelské heslo:

en: Enter the root password:
cs_CZ: Vložte heslo roota:

en: An error has occurred!
cs_CZ: Nastala chyba !

en: Name:
cs_CZ: Jméno:

en: Size in root:
cs_CZ: Velikost v kořeni:

en: Type:
cs_CZ: Typ:

en: Modified date:
cs_CZ: Datum úpravy:

en: User:
cs_CZ: Uživatel:

en: Group:
cs_CZ: Skupina:

en: Permissions:
cs_CZ: Práva:

en: Original path:
cs_CZ: Původní cesta:

en: Deletion date:
cs_CZ: Datum smazání:

en: Size:
cs_CZ: Velikost:

en: Size
cs_CZ: Velikost

en: Type
cs_CZ: Typ

en: Extension
cs_CZ: Přípona

en: Modified date
cs_CZ: Datum úpravy

en: Permissions
cs_CZ: Práva

en: Unable to load image
cs_CZ: Nemohu načíst obrázek

en: Original path
cs_CZ: Původní cesta

en: Deletion date
cs_CZ: Datum smazání

en: Filter
cs_CZ: Filtr

en: Status
cs_CZ: Stav

en: File %s is an executable text file, what do you want to do?
cs_CZ: Soubor %s je spustitelný, co chcete provést?

en: Confirm Execute
cs_CZ: Potvrzení smazání

note: Make and show command window The CommandWindow object will delete itself when closed!
en: Command log
cs_CZ: Záznam příkazů

en: The / character is not allowed in file or folder names, operation cancelled
cs_CZ: Znak '/' není povolen ve jméně souboru nebo adresáře, operace zrušena

en: To folder:
cs_CZ: Do adresáře:

en: Can't write to trash location %s: Permission denied
cs_CZ: Nemohu zapisovat do koše %s: Nedostatečná práva

en: Move file %s to trash can?
cs_CZ: Přesunout soubor %s do koše?

en: Move %s selected items to trash can?
cs_CZ: Přesunout %s vybraných položek do koše?

en: File %s is write-protected, move it anyway to trash can?
cs_CZ: Soubor %s je chráněn proti zápisu, přesto přesunout do koše?

en: Move to trash file operation cancelled!
cs_CZ: Přesun souboru do koše zrušen!

en: Restore file %s to its original location %s ?
cs_CZ: Obnovit soubor %s do jeho původního umístění %s ?

en: Restore %s selected items to their original locations?
cs_CZ: Obnovit %s vybrané položky na jejich původním místě?

en: Can't create folder %s: %s
cs_CZ: Nemohu vytvořit adresář %s: %s

en: Definitively delete file %s ?
cs_CZ: Definitivně smazat soubor %s ?

en: Definitively delete %s selected items?
cs_CZ: Definitivně smazat %s vybrané položky?

en: File %s is write-protected, delete it anyway?
cs_CZ: Soubor %s je chráněn proti zápisu, přesto smazat?

en: Delete file operation cancelled!
cs_CZ: Smazání souboru zrušeno!

en: Compare
cs_CZ: Porovnat

en: With:
cs_CZ: S:

en: Program %s not found. Please define a file comparator program in the Preferences dialog!
cs_CZ: Program %s nenalezen. Prosím definujte program pro porovnávání souborů v dialogu Nastavení!

en: Create new file:
cs_CZ: Vytvořit nový soubor:

en: Can't create file %s: %s
cs_CZ: Nemohu vytvořit soubor %s: %s

en: Can't create file %s
cs_CZ: Nemohu vytvořit soubor %s

en: Can't set permissions in %s: %s
cs_CZ: Nemohu nastavit práva v %s: %s

en: Can't set permissions in %s
cs_CZ: Nemohu nastavit práva v %s

en: Create new symbolic link:
cs_CZ: Vytvořit nový symbolický odkaz:

en: New Symlink
cs_CZ: Nový odkaz

note: Select target
en: Select the symlink refered file or folder
cs_CZ: Vyberte odkaz souboru nebo adresáře

en: Symlink source %s does not exist
cs_CZ: Zdroj odkazu %s neexistuje

en: Open selected file(s) with:
cs_CZ: Otevřít vybraný soubor(y) pomocí:

en: Open With
cs_CZ: Otevřít pomocí

en: A&ssociate
cs_CZ: A&sociovat

en: Show files:
cs_CZ: Zobrazit soubory:

note: Menu items
en: New& file...
cs_CZ: Nový& soubor...

en: New s&ymlink...
cs_CZ: Nový od&kaz...

en: Fi&lter...
cs_CZ: Fi&ltr...

en: &Full file list
cs_CZ: Ú&plný seznam souborů

en: Per&missions
cs_CZ: &Práva

en: Ne&w file...
cs_CZ: No&vý soubor...

en: &Mount
cs_CZ: &Připojit

en: Open &with...
cs_CZ: Otevřít &s...

en: &Open
cs_CZ: &Otevřít

en: Extr&act to folder
cs_CZ: Ro&zbalit do adresáře

en: &Extract here
cs_CZ: &Rozbalit sem

en: E&xtract to...
cs_CZ: Roz&balit do...

en: &View
cs_CZ: &Zobrazit

en: Install/Up&grade
cs_CZ: Instalovat/Up&gradovat

en: Un&install
cs_CZ: Od&instalovat

en: &Edit
cs_CZ: &Editovat

en: Com&pare...
cs_CZ: Po&rovnat...

en: Com&pare
cs_CZ: Po&rovnat

en: Packages &query
cs_CZ: Dotaz na &balíky

en: Scripts
cs_CZ: Skripty

en: &Go to script folder
cs_CZ: &Jít do adresáře skriptů

en: Copy &to...
cs_CZ: Kopírovat &do...

en: M&ove to trash
cs_CZ: Pře&sunout do koše

en: Restore &from trash
cs_CZ: O&bnovit z koše

en: Compare &sizes
cs_CZ: Porovnat veli&kost

en: P&roperties
cs_CZ: &Vlastnosti

note: File selection dialog File dialog
en: Select a destination folder
cs_CZ: Vyberte cílový adresář

en: All Files
cs_CZ: Všechny soubory

note: File object
en: Package Install/Upgrade
cs_CZ: Instalace/Upgrade balíku

note: File object
en: Package Uninstall
cs_CZ: Odinstalace balíku

en: Error: Fork failed: %s
cs_CZ: Chyba: Selhal fork: %s

en: Can't create script folder %s: %s
cs_CZ: Nemohu vytvořit adresář skriptů %s : %s

en: Can't create script folder %s
cs_CZ: Nemohu vytvořit adresář skriptů %s

en: No compatible package manager (rpm or dpkg) found!
cs_CZ: Kompatibilní správce balíků (rpm nebo dpkg) nenalezen!

en: File %s does not belong to any package.
cs_CZ: Soubor %s nepatří k žádnému balíku.

en: Information
cs_CZ: Informace

en: File %s belongs to the package: %s
cs_CZ: Soubor %s patří k balíku: %s

note: Make and show command window
en: Sizes of Selected Items
cs_CZ: Velikost vybraných položek

en: 0 bytes
cs_CZ: 0 bytů

en: %s in %s selected items (%s folder, %s file)
cs_CZ: %s v %s vybraných položkách (%s adresář, %s soubor)

en: %s in %s selected items (%s folder, %s files)
cs_CZ: %s v %s vybraných položkách (%s adresář, %s souborů)

en: %s in %s selected items (%s folders, %s file)
cs_CZ: %s v %s vybraných položkách (%s adresářů, %s soubor)

en: %s in %s selected items (%s folders, %s files)
cs_CZ: %s v %s vybraných položkách (%s adresářů, %s souborů)

en: 1 item (1 folder)
cs_CZ: 1 položka (1 adresář)

en: %s items (%s folders, %s files)
cs_CZ: %s položek (%s adresářů, %s souborů)

en: %s items (%s folder, %s file)
cs_CZ: %s položek (%s adresář, %s soubor)

en: %s items (%s folder, %s files)
cs_CZ: %s položek (%s adresář, %s souborů)

en: %s items (%s folders, %s file)
cs_CZ: %s položek (%s adresářů, %s soubor)

en: Link
cs_CZ: Odkaz

en:  - Filter: %s
cs_CZ:  - Filtr: %s

en: Bookmarks limit number reached. The last bookmark will be deleted...
cs_CZ: Možný počet záložek je naplněn. Poslední bude smazána...

en: Confirm Clear Bookmarks
cs_CZ: Potvrzení vyčistění záložek

en: Do you really want to clear all your bookmarks?
cs_CZ: Opravdu chcete vyčistit záložky?

en: Cl&ose
cs_CZ: &Zavřít

en: Please wait...
cs_CZ: Prosím čekejte...

en: Can't duplicate pipes: %s
cs_CZ: Nemohu duplikovat roury: %s

en: Can't duplicate pipes
cs_CZ: Nemohu duplikovat roury

en: 
    >>>> COMMAND CANCELLED <<<<
cs_CZ: 
    >>>> PŘÍKAZ ZRUŠEN <<<<

en: 
    >>>> END OF COMMAND <<<<
cs_CZ: 
    >>>> KONEC PŘÍKAZU <<<<

en: 	Select destination...
cs_CZ: 	Vybrat cíl...

en: Select a file
cs_CZ: Vyberte soubor

en: Select a file or a destination folder
cs_CZ: Vyberte adresář nebo adresář

en: Add To Archive
cs_CZ: Přidat do archívu

en: New archive name:
cs_CZ: Nové jméno archivu:

en: Format:
cs_CZ: Formát:

en: tar.gz	Archive format is tar.gz
cs_CZ: tar.gz	Formát archívu je tar.gz

en: zip	Archive format is zip
cs_CZ: zip	Formát archívu je zip

en: 7z	Archive format is 7z
cs_CZ: 7z	Formát archívu je 7z

en: rar	Archive format is rar
cs_CZ: rar	Formát archívu je rar

en: tar.bz2	Archive format is tar.bz2
cs_CZ: tar.bz2	Formát archívu je tar.bz2

en: tar.xz	Archive format is tar.xz
cs_CZ: tar.xz	Formát archívu je tar.xz

en: tar	Archive format is tar
cs_CZ: tar	Formát archívu je tar

en: tar.Z	Archive format is tar.Z
cs_CZ: tar.Z	Formát archívu je tar.Z

en: gz	Archive format is gz
cs_CZ: gz	Formát archívu je gz

en: bz2	Archive format is bz2
cs_CZ: bz2	Formát archívu je bz2

en: xz	Archive format is xz
cs_CZ: xz	Formát archívu je xz

en: Z	Archive format is Z
cs_CZ: Z	Formát archívu je Z

note: Construct window
en: Preferences
cs_CZ: Nastavení

en: Current Theme
cs_CZ: Aktuální téma

en: Options
cs_CZ: Volby

en: Use trash can for file deletion (safe delete)
cs_CZ: Používat koš pro mazání (bezpečné mazání)

en: Include a command to bypass the trash can (permanent delete)
cs_CZ: Vkládat příkaz pro přeskočení koše (trvalé smazání)

en: Auto save layout
cs_CZ: Automatické uložení rozvržení

en: Save window position
cs_CZ: Ukládat pozici okna

en: Single click folder open
cs_CZ: Kliknutí otevře adresář

en: Single click file open
cs_CZ: Kliknutí otevře soubor

en: Display tooltips in file and folder lists
cs_CZ: Zobrazit tipy v seznamu souborů a adresářů

en: Relative resizing of file lists
cs_CZ: Poměrná změna velikost seznamu souborů

en: Display a path linker above file lists
cs_CZ: Zobrazit cestu nad seznamem souborů

en: Notify when applications start up
cs_CZ: Upozorňovat při startu aplikace

en: Date format used in file and folder lists:
    (Type 'man strftime' in a terminal for help on the format)
cs_CZ: Formát data použitý pro seznam souborů a adresářů:
    (Napište v terminálu 'man strftime' pro nápovědu o formátu)

note: Second tab - Modes
en: &Modes
cs_CZ: &Módy

en: Starting mode
cs_CZ: Mód spuštění

en: Start in home folder
cs_CZ: Spustit v domovském adresáři

en: Start in current folder
cs_CZ: Spustit v aktuálním adresáři

en: Start in last visited folder
cs_CZ: Spustit v posledním navštíveném adresáři

en: Scrolling mode
cs_CZ: Mód skrolování

en: Smooth scrolling in file lists and text windows
cs_CZ: Hladké rolování v seznamu souborů a textových oknech

en: Mouse scrolling speed:
cs_CZ: Rychlost točení kolečka myši:

en: Scrollbar width:
cs_CZ: Šířka posuvníku:

en: Root mode
cs_CZ: Root mód

en: Allow root mode
cs_CZ: Povolit root mód

en: Authentication using sudo (uses user password)
cs_CZ: Ověření pomocí sudo (používá uživatelské heslo)

en: sudo command:
cs_CZ: sudo příkaz:

en: Authentication using su (uses root password)
cs_CZ: Ověření pomocí su (používá heslo roota)

en: su command:
cs_CZ: su příkaz:

note: Third tab - Dialogs
en: &Dialogs
cs_CZ: &Dialogy

en: Confirmations
cs_CZ: Potvrzení

en: Confirm copy/move/rename/symlink
cs_CZ: Potvrzení kopírování/přesunu/přejmenování/odkazu

en: Confirm drag and drop
cs_CZ: Potvrzení drag && drop

en: Confirm move to trash/restore from trash
cs_CZ: Potvrzení přesunutí do koše/obnovení z koše

en: Confirm delete
cs_CZ: Potvrzení smazání

en: Confirm delete non empty folders
cs_CZ: Potvrzení mazání neprázdných adresářů

en: Confirm overwrite
cs_CZ: Potvrzení přepsání

en: Confirm execute text files
cs_CZ: Potvrzení spuštění souborů

en: Confirm change properties
cs_CZ: Potvrzení změny vlastností

note: Warning window
en: Warnings
cs_CZ: Varování

en: Warn when setting current folder in search window
cs_CZ: Varovat při nastavení aktuálního adresáře v okně hledání

en: Warn when mount points are not responding
cs_CZ: Varovat, když připojené body neodpovídají

en: Display mount / unmount success messages
cs_CZ: Zobrazit okno při úspěšném připojení/odpojení

en: Warn when date preservation failed
cs_CZ: Varovat pokud selže prezentace data

en: Warn if running as root
cs_CZ: Varovat při spuštění pod rootem

note: Fourth tab - Programs
en: &Programs
cs_CZ: &Programy

en: Default programs
cs_CZ: Přednastavené programy

en: Text viewer:
cs_CZ: Prohlížeč textů:

en: Text editor:
cs_CZ: Textový editor:

en: File comparator:
cs_CZ: Porovnávání souboru:

en: Image editor:
cs_CZ: Editor obrázků:

en: Image viewer:
cs_CZ: Prohlížeč obrázků:

en: Archiver:
cs_CZ: Program pro archívy:

en: Pdf viewer:
cs_CZ: Prohlížeč pdf:

en: Audio player:
cs_CZ: Audio přehrávač:

en: Video player:
cs_CZ: Video přehrávač:

en: Terminal:
cs_CZ: Terminál:

en: Volume management
cs_CZ: Správa přípojných bodů

en: Mount:
cs_CZ: Připojit:

en: Unmount:
cs_CZ: Odpojit:

note: Fifth tab - Appearance
en: &Appearance
cs_CZ: &Vzhled

en: Color theme
cs_CZ: Barevné téma

en: Custom colors
cs_CZ: Uživatelské barvy

en: Double click to customize the color
cs_CZ: Dvoj-klik pro úpravy barvy

en: Base color
cs_CZ: Základní barva

en: Border color
cs_CZ: Barva okraje

en: Background color
cs_CZ: Barva pozadí

en: Text color
cs_CZ: Barva textu

en: Selection background color
cs_CZ: Barva pozadí vybraného textu

en: Selection text color
cs_CZ: Barva vybraného textu

en: File list background color
cs_CZ: Barva pozadí seznamu souborů

en: File list text color
cs_CZ: Barva textu seznamu souborů

en: File list highlight color
cs_CZ: Barva zvýraznění seznamu souborů

en: Progress bar color
cs_CZ: Barva ukazatele průběhu

en: Attention color
cs_CZ: Barva upozornění

en: Scrollbar color
cs_CZ: Barva posuvníku

note: Monitor resolution
en: Screen resolution
cs_CZ: Rozlišení obrazovky

note: Controls theme
en: Controls
cs_CZ: Ovládání

en: Standard (classic controls)
cs_CZ: Standardní (klasické ovládací prvky)

en: Clearlooks (modern looking controls)
cs_CZ: Clearlooks (moderní vzhled ovládacích prvků)

note: Find iconpath from the Xfe registry settings or set it to DEFAULTICONPATH
en: Icon theme path
cs_CZ: Cesta k ikonám pro témata

en: 	Select path...
cs_CZ: 	Vybrat cestu...

note: Sixth tab - Fonts
en: &Fonts
cs_CZ: &Fonty

en: Fonts
cs_CZ: Fonty

en: Normal font:
cs_CZ: Normální font:

en:  Select...
cs_CZ:  Vybrat...

en: Text font:
cs_CZ: Font textů:

note: Seventh tab - Key bindings
en: &Key Bindings
cs_CZ: Přiřazení &kláves

en: Key Bindings
cs_CZ: Přiřazení kláves

en: Modify key bindings...
cs_CZ: Upravit přiřazení kláves...

note: ,0,0,0,0,20,20);
en: Restore default key bindings...
cs_CZ: Obnovit výchozí přiřazení kláves...

en: Select an icon theme folder or an icon file
cs_CZ: Vyberte adresář s tématem ikon nebo soubor s ikonami

en: Change Normal Font
cs_CZ: Změnit normální font

en: Change Text Font
cs_CZ: Změnit font textů

en: Create new file
cs_CZ: Vytvořit nový soubor

en: Create new folder
cs_CZ: Vytvořit nový adresář

en: Copy to clipboard
cs_CZ: Kopírovat do schránky

en: Cut to clipboard
cs_CZ: Vyjmout do schránky

en: Paste from clipboard
cs_CZ: Vložit ze schránky

en: Open file
cs_CZ: Otevřít soubor

en: Quit application
cs_CZ: Ukončit aplikaci

en: Select all
cs_CZ: Vybrat vše

en: Deselect all
cs_CZ: Od vybrat vše

en: Invert selection
cs_CZ: Obrácený výběr

en: Display help
cs_CZ: Zobrazit nápovědu

en: Toggle display hidden files
cs_CZ: Přepnout zobrazení skrytých souborů

en: Toggle display thumbnails
cs_CZ: Přepnout zobrazení náhledů

en: Close window
cs_CZ: Zavřít okno

en: Print file
cs_CZ: Tisknout soubor

en: Search
cs_CZ: Najít

en: Search previous
cs_CZ: Najít předchozí

en: Search next
cs_CZ: Najít další

en: Vertical panels
cs_CZ: Vertikální panely

en: Horizontal panels
cs_CZ: Horizontální panely

en: Refresh panels
cs_CZ: Obnovit panely

en: Create new symbolic link
cs_CZ: Vytvořit nový symbolický odkaz

en: File properties
cs_CZ: Vlastnosti

en: Move files to trash
cs_CZ: Přesunout soubory do koše

en: Restore files from trash
cs_CZ: Obnovit soubory z koše

en: Delete files
cs_CZ: Smazat soubory

en: Create new window
cs_CZ: Nové okno

en: Create new root window
cs_CZ: Nové root okno

en: Execute command
cs_CZ: Spustit příkaz

en: Launch terminal
cs_CZ: Spustit terminál

en: Mount file system (Linux only)
cs_CZ: Připojit souborový systém (jen pro Linux)

en: Unmount file system (Linux only)
cs_CZ: Odpojit souborový systém (jen pro Linux)

en: One panel mode
cs_CZ: Jeden panel

en: Tree and panel mode
cs_CZ: Strom a panel

en: Two panels mode
cs_CZ: Dva panely

en: Tree and two panels mode
cs_CZ: Strom a dva panely

en: Clear location bar
cs_CZ: Vyčistit lokační řádek

en: Rename file
cs_CZ: Přejmenovat soubor

en: Copy files to location
cs_CZ: Kopírovat soubor

en: Move files to location
cs_CZ: Přesunout soubor

en: Symlink files to location
cs_CZ: Vytvořit symbolický odkaz na soubor

en: Add bookmark
cs_CZ: Přidat záložku

en: Synchronize panels
cs_CZ: Synchronizovat panely

en: Switch panels
cs_CZ: Přepnout panely

en: Go to trash can
cs_CZ: Jít ke koši

en: Empty trash can
cs_CZ: Prázdný koš může

en: View
cs_CZ: Zobrazit

en: Edit
cs_CZ: Upravit

en: Toggle display hidden folders
cs_CZ: Přepnout zobrazení skrytých adresářů

en: Filter files
cs_CZ: Filtr souborů

en: Zoom image to 100%
cs_CZ: Zobrazit na 100%

en: Zoom to fit window
cs_CZ: Přizpůsobit oknu

en: Rotate image to left
cs_CZ: Otočit obrázek doleva

en: Rotate image to right
cs_CZ: Otočit obrázek doprava

en: Mirror image horizontally
cs_CZ: Zrcadlit obrázek horizontálně

en: Mirror image vertically
cs_CZ: Zrcadlit obrázek vertikálně

en: Create new document
cs_CZ: Vytvořit nový dokument

en: Save changes to file
cs_CZ: Uložit změny

en: Goto line
cs_CZ: Jít na řádek

en: Undo last change
cs_CZ: Vrátit poslední změnu

en: Redo last change
cs_CZ: Obnovit poslední změnu

en: Replace string
cs_CZ: Nahradit řetězec

en: Toggle word wrap mode
cs_CZ: Přepínání módu dělení slov

en: Toggle line numbers mode
cs_CZ: Přepínání módu číslování řádků

en: Toggle lower case mode
cs_CZ: Přepínání módu malá písmena

en: Toggle upper case mode
cs_CZ: Přepínání módu velká písmena

note: Confirmation message
en: Do you really want to restore the default key bindings?
    
    All your customizations will be lost!
cs_CZ: Určitě chcete obnovit výchozí přiřazení kláves?
    
    Všechny úpravy budou ztraceny!

en: Restore default key bindings
cs_CZ: Obnovení výchozího přiřazení kláves

en: Key bindings will be changed after restart.
    Restart X File Explorer now?
cs_CZ: Přiřazení kláves bude změněno po restartu.
    Restartovat X File Explorer teď?

en: Preferences will be changed after restart.
    Restart X File Explorer now?
cs_CZ: Nastavení bude změněno po restartu.
    Restartovat X File Explorer teď?

en: &Skip
cs_CZ: &Přeskočit

en: Skip A&ll
cs_CZ: Přeskočit &vše

en: Source size:
cs_CZ: Velikost zdroje:

en: - Modified date:
cs_CZ: - datum úpravy:

en: Target size:
cs_CZ: Velikost cíle:

en: E&xecute
cs_CZ: S&pusit

en: Execute in Console &Mode
cs_CZ: Spustit v konzolovém &módu

note: Close
en: &Close
cs_CZ: &Zavřít

en: Refresh panel
cs_CZ: Obnovit panel

en: Copy selected files to clipboard
cs_CZ: Zkopíruje vybrané soubory do schránky

en: Cut selected files to clipboard
cs_CZ: Vyjme vybrané soubory do schránky

en: Show properties of selected files
cs_CZ: Zobrazí vlastnosti vybraných souborů

en: Move selected files to trash can
cs_CZ: Přesune vybrané soubory do koše

en: Delete selected files
cs_CZ: Smaže vybrané soubory

en: Current folder has been set to '%s'
cs_CZ: Aktuální adresář nemůže být nastaven na '%s'

en: F&ull file list
cs_CZ: Ú&plný seznam souborů

en: I&gnore case
cs_CZ: I&gnorovat velikost písmen

en: &Autosize
cs_CZ: &Automatická velikost

en: &Packages query
cs_CZ: Dotaz na &balíky

en: &Go to parent folder
cs_CZ: &Jít do nadřazeného adresáře

en: Copy %s items
cs_CZ: Kopírovat %s položek

en: Move %s items
cs_CZ: Přesunout %s položek

en: Symlink %s items
cs_CZ: Symbolické odkazy %s položek

en: Character '/' is not allowed in file or folder names, operation cancelled
cs_CZ: Znak '/' není povolen ve jméně souboru nebo adresáře, operace zrušena

en: You must enter an absolute path!
cs_CZ: Musíte zadat absolutní cestu!

en: 0 item
cs_CZ: Žádná položka

en: 1 item
cs_CZ: 1 položka

en: Find files:
cs_CZ: Najít soubory:

en: Ignore case	Ignore file name case
cs_CZ: Ignorovat velikost	Ignoruje velikost písmen v názvu souboru

note: Hidden files
en: Hidden files	Show hidden files and folders
cs_CZ: Skryté soubory	Zobrazí skryté soubory a adresáře

en: In folder:
cs_CZ: V adresáři:

en: 	In folder...
cs_CZ: 	V adresáři...

en: Text contains:
cs_CZ: Obsahuje text:

en: Ignore case	Ignore text case
cs_CZ: Ignorovat velikost	Ignoruje velikost písmen v textu

note: Search options
en: More options
cs_CZ: Další volby

en: Search options
cs_CZ: Volby hledání

en: Reset	Reset search options
cs_CZ: Reset	Reset voleb hledání

en: Min size:
cs_CZ: Minimální velikost:

en: Filter by minimum file size (kBytes)
cs_CZ: Filtr podle minimální velikosti souboru (kBajtů)

en: Max size:
cs_CZ: Maximální velikost:

en: Filter by maximum file size (kBytes)
cs_CZ: Filtr podle maximální velikosti souboru (kBajtů)

note: Modification date
en: Last modified before:
cs_CZ: Poslední modifikace před:

en: Filter by maximum modification date (days)
cs_CZ: Filter pro maximální datum úpravy (dny)

en: Days
cs_CZ: Dny

en: Last modified after:
cs_CZ: Poslední modifikace po:

en: Filter by minimum modification date (days)
cs_CZ: Filtr pro minimální datum úpravy (dny)

note: User and group
en: User:
cs_CZ: Uživatel:

en: 	Filter by user name
cs_CZ: 	Filtrování podle jména uživatele

en: Group:
cs_CZ: Skupina:

en: 	Filter by group name
cs_CZ: 	Filtrování podle jména skupiny

note: File type
en: File type:
cs_CZ: Typ souboru:

en: File
cs_CZ: Soubor

en: Pipe
cs_CZ: Roura

en: 	Filter by file type
cs_CZ: 	Filtrování podle typu souboru

note: Permissions (in octal)
en: Permissions:
cs_CZ: Práva:

en: 	Filter by permissions (octal)
cs_CZ: 	Filtrování podle práv

note: Empty files
en: Empty files:
cs_CZ: Prázdné soubory:

en: 	Empty files only
cs_CZ: 	Jen prázdné soubory

en: Follow symbolic links:
cs_CZ: Následovat symbolické odkazy:

en: 	Search while following symbolic links
cs_CZ: 	Hledání s následováním symbolických odkazů

en: Non recursive:
cs_CZ: Nerekurzivně:

en: 	Don't search folders recursively
cs_CZ: 	Neprohlédávat adresáře rekurzivně

en: Ignore other file systems:
cs_CZ: Ignorovat jiné souborové systémy:

en: 	Don't search in other file systems
cs_CZ: 	Neprohledávat ostatní souborové systémy

note: Start
en: &Start	Start the search (F3)
cs_CZ: &Start	Spustí hledání (F3)

note: Stop
en: &Stop	Stop the search (Esc)
cs_CZ: Sto&p	Zastaví hledání (Esc)

note: Search message
en: Search started - Please wait...
cs_CZ: Hledání spuštěno - Čekejte...

note: Update item count
en:  items
cs_CZ:  položky

en: Input / Output error
cs_CZ: I/O chyba

en: Search stopped...
cs_CZ: Hledání zastaveno...

en: Select path
cs_CZ: Vybrat cestu

en: Create new symlink
cs_CZ: Vytvoří nový symbolický odkaz

en: Restore selected files from trash can
cs_CZ: Obnoví vybrané soubory z koše

en: Launch Xfe
cs_CZ: Spustit Xfe

en: Search files and folders...
cs_CZ: Hledání souborů a adresářů...

en: Mount (Linux only)
cs_CZ: Připojit (Jen pro Linux)

en: Unmount (Linux only)
cs_CZ: Odpojit (Jen pro Linux)

en: Show one panel
cs_CZ: Zobrazí jeden panel

en: Show tree and panel
cs_CZ: Zobrazí strom a panel

en: Show two panels
cs_CZ: Zobrazí dva panely

en: Show tree and two panels
cs_CZ: Zobrazí strom a dva panely

en: Clear location
cs_CZ: Vyčistí lokační řádek

en: Go to location
cs_CZ: Přejde

en: New fo&lder...
cs_CZ: Nový &adresář...

en: Go &home
cs_CZ: Jít &domů

en: &Refresh
cs_CZ: &Obnovit

en: &Copy to...
cs_CZ: &Kopírovat do...

en: &Symlink to...
cs_CZ: Odka&z na...

en: &Properties
cs_CZ: &Vlastnosti

en: &File
cs_CZ: &Soubor

en: &Select all
cs_CZ: Vybrat vš&e

en: &Deselect all
cs_CZ: Odvyb&rat vše

en: &Invert selection
cs_CZ: &Obrácený výběr

en: P&references
cs_CZ: Na&stavení

en: &General toolbar
cs_CZ: Hlavní &nástrojová lišta

en: &Tools toolbar
cs_CZ: Nástrojová &lišta nástrojů

en: &Panel toolbar
cs_CZ: Ná&strojová lišta panelů

en: &Location bar
cs_CZ: &Lokační řádek

en: &Status bar
cs_CZ: &Stavová lišta

en: &One panel
cs_CZ: &Jeden panel

en: T&ree and panel
cs_CZ: &Strom a panel

en: Two &panels
cs_CZ: Dva &panely

en: Tr&ee and two panels
cs_CZ: St&rom a dva panely

en: &Vertical panels
cs_CZ: &Vertikální panely

en: &Horizontal panels
cs_CZ: &Horizontální panely

en: &Add bookmark
cs_CZ: &Přidat záložku

en: &Clear bookmarks
cs_CZ: &Vyčistit záložky

en: &Bookmarks
cs_CZ: &Záložky

en: &Filter...
cs_CZ: &Filtr...

en: &Thumbnails
cs_CZ: &Náhled

en: &Big icons
cs_CZ: &Velké ikony

en: T&ype
cs_CZ: T&yp

en: D&ate
cs_CZ: &Datum

en: Us&er
cs_CZ: Uži&vatel

en: Gr&oup
cs_CZ: S&kupina

en: Fol&ders first
cs_CZ: A&dresáře napřed

en: &Left panel
cs_CZ: &Levý panel

en: &Filter
cs_CZ: &Filtr

en: &Folders first
cs_CZ: &Adresáře napřed

en: &Right panel
cs_CZ: P&ravý panel

en: New &window
cs_CZ: Nové &okno

en: New &root window
cs_CZ: Nové &root okno

en: E&xecute command...
cs_CZ: Sp&ustit příkaz...

en: &Terminal
cs_CZ: &Terminál

en: &Synchronize panels
cs_CZ: S&ynchronizovat panely

en: Sw&itch panels
cs_CZ: Přepnout &panely

en: Go to script folder
cs_CZ: Jít do adresáře skriptů

en: &Search files...
cs_CZ: &Hledat soubory...

en: &Unmount
cs_CZ: &Odpojit

en: &Tools
cs_CZ: &Nástroje

en: &Go to trash
cs_CZ: &Jít ke koši

en: &Trash size
cs_CZ: &Velikost koše

en: &Empty trash can
cs_CZ: Vy&prázdnit koš

en: T&rash
cs_CZ: &Koš

en: &Help
cs_CZ: Nápo&věda

en: &About X File Explorer
cs_CZ: &O X File Explorer

en: Running Xfe as root!
cs_CZ: Xfe běží pod rootem!

en: Starting from Xfe 1.32, the location of the configuration files has changed to '%s'.
    Note you can manually edit the new configuration files to import your old customizations...
cs_CZ: Od Xfe 1.32 je umístění konfiguračních souborů změněno na '%s'.
    Můžete ručně upravit konfigurační soubory, aby obsahovaly vaše staré úpravy...

en: Can't create Xfe config folder %s: %s
cs_CZ: Nemohu vytvořit adresář %s pro uložení konfigurace Xfe : %s

en: Can't create Xfe config folder %s
cs_CZ: Nemohu vytvořit adresář %s pro uložení konfigurace Xfe

en: No global xferc file found! Please select a configuration file...
cs_CZ: Nenalezen soubor xferc! Vyberte prosím konfigurační soubor...

en: XFE configuration file
cs_CZ: Konfigurační soubor XFE

en: Xfe cannot run without a global xferc configuration file
cs_CZ: Xfe nemůže běžet bez globálního konfiguračního souboru xferc

en: Can't create trash can 'files' folder %s: %s
cs_CZ: Nemohu vytvořit adresář koše 'files' %s: %s

en: Can't create trash can 'files' folder %s
cs_CZ: Nemohu vytvořit adresář koše 'files' %s

en: Can't create trash can 'info' folder %s: %s
cs_CZ: Nemohu vytvořit adresář koše 'info' %s : %s

en: Can't create trash can 'info' folder %s
cs_CZ: Nemohu vytvořit adresář koše 'info' %s

en: Help
cs_CZ: Nápověda

en: X File Explorer Version %s
cs_CZ: X File Explorer %s

en: Based on X WinCommander by Maxim Baranov
cs_CZ: Založeno na X WinCommander Maxima Baranova

en: 
    Translators
    -------------
    Argentinian Spanish: Bruno Gilberto Luciani
    Brazilian Portuguese: Eduardo R.B.S., Jose Carlos Medeiros,
    Phantom X, Tomas Acauan Schertel
    Bosnian: Samir Ribi, Bajrami Emran, Balagija Jasmina,
    Bilalovi, Omar Cogo Emir
    Catalan: Pere Orga
    Chinese: Xin Li
    Chinese (Taïwan): Wei-Lun Chao
    Colombian Spanish: Vladimir Támara (Pasos de Jesús)
    Czech: David Vachulka
    Danish: Jonas Bardino, Vidar Jon Bauge
    Dutch: Hans Strijards
    Finnish: Kimmo Siira
    French: Claude Leo Mercier, Roland Baudin
    German: Bastian Kleineidam, Joachim Wiedorn, Tim Benke, Jens Körner
    Greek: Nikos Papadopoulos
    Hungarian: Attila Szervac, Sandor Sipos
    Italian: Claudio Fontana, Giorgio Moscardi
    Japanese: Karl Skewes
    Norwegian: Vidar Jon Bauge
    Polish: Jacek Dziura, Franciszek Janowski
    Portuguese: Miguel Santinho
    Russian: Dimitri Sertolov, Vad Vad
    Spanish: Felix Medrano Sanz, Lucas 'Basurero' Vieites,
    Martin Carr
    Swedish: Anders F. Bjorklund
    Turkish: erkaN
cs_CZ: 
    Překladatelé
    -------------------
    Argentinian Spanish: Bruno Gilberto Luciani
    Brazilská portugalština: Eduardo R.B.S., Jose Carlos Medeiros,
    Phantom X, Tomas Acauan Schertel
    Bosenština: Samir Ribi, Bajrami Emran, Balagija Jasmina,
    Bilalovi, Omar Cogo Emir
    Katalánština: Pere Orga
    Čínština: Xin Li
    Čínština (Taj van): Wei-Lun Chao
    Kolumbijská španělština: Vladimir Támara (Pasos de Jesús)
    Čeština: David Vachulka
    Dánština: Jonas Bardino, Vidar Jon Bauge
    Holandština: Hans Strijards
    Finština: Kimmo Siira
    Francouzština: Claude Leo Mercier, Roland Baudin
    Němčina: Bastian Kleineidam, Joachim Wiedorn, Tim Benke, Jens Körner
    Řečtina: Nikos Papadopoulos
    Maďarština: Attila Szervac, Sandor Sipos
    Italština: Claudio Fontana, Giorgio Moscardi
    Japonština: Karl Skewes
    Norština: Vidar Jon Bauge
    Polština: Jacek Dziura, Franciszek Janowski
    Portugalština: Miguel Santinho
    Ruština: Dimitri Sertolov, Vad Vad
    Španělština: Felix Medrano Sanz, Lucas 'Basurero' Vieites,
    Martin Carr
    Švédština: Anders F. Bjorklund
    Turečtina: erkaN

en: About X File Explorer
cs_CZ: O X File Explorer

en: Execute the command:
cs_CZ: Spustit příkaz:

en: Console mode
cs_CZ: Konzolový mód

en: Search files and folders
cs_CZ: Vyhledá soubory a adresáře

note: Confirmation message
en: Do you really want to empty the trash can?
cs_CZ: Opravdu chcete vysypat koš?

en:  in
cs_CZ:  ve

en: 
    
    All items will be definitively lost!
cs_CZ: 
    
    Všechny položky budou definitivně ztraceny!

en: Trash size: %s (%s files, %s subfolders)
    
    Modified date: %s
cs_CZ: Velikost koše: %s (%s souborů, %s složek)
    
    Datum úpravy: %s

en: Trash size
cs_CZ: Velikost koše

en: Trash can 'files' folder %s is not readable!
cs_CZ: Adresář koše %s není pro čtení!

en: Command not found: %s
cs_CZ: Příkaz nenalezen: %s

en: Invalid file association: %s
cs_CZ: Neplatná asociace souboru: %s

en: File association not found: %s
cs_CZ: Asociace souboru nenalezena: %s

en: &Preferences
cs_CZ: &Nastavení

en: Open package file
cs_CZ: Otevře soubor balíčku

en: &Open...
cs_CZ: &Otevřít...

note: Preferences menu View Menu entries
en: &Toolbar
cs_CZ: &Nástrojová lišta

note: Help Menu entries
en: &About X File Package
cs_CZ: &O X File Package

note: Uninstall
en: &Uninstall
cs_CZ: &Odinstalovat

note: Install/Upgrade
en: &Install/Upgrade
cs_CZ: &Instalovat/Upgradovat

note: First item is Description
en: &Description
cs_CZ: &Popis

note: Second item is File List
en: File &List
cs_CZ: &Seznam souborů

en: X File Package Version %s is a simple rpm or deb package manager.
cs_CZ: X File Package %s je jednoduchý správce rpm nebo deb balíků.

en: About X File Package
cs_CZ: O X File Package

en: RPM source packages
cs_CZ: Zdrojové RPM balíčky

en: RPM packages
cs_CZ: RPM balíky

en: DEB packages
cs_CZ: DEB balíky

en: Open Document
cs_CZ: Otevřít dokument

en: No package loaded
cs_CZ: Balík nenačten

en: Unknown package format
cs_CZ: Neznámý formát balíku

note: Make and show command window
en: Install/Upgrade Package
cs_CZ: Instalace/Upgrade balíku

note: Make and show command window
en: Uninstall Package
cs_CZ: Odinstalace balíku

en: [RPM package]
cs_CZ: [RPM balík]

en: [DEB package]
cs_CZ: [DEB balík]

en: Query of %s failed!
cs_CZ: Dotaz na %s selhal!

en: Error Loading File
cs_CZ: Chyba při nahrávání souboru

en: Unable to open file: %s
cs_CZ: Nemohu otevřít soubor: %s

note: Usage message
en: 
    Usage: xfp [options] [package] 
    
        [options] can be any of the following:
    
            -h, --help         Print (this) help screen and exit.
            -v, --version      Print version information and exit.
    
        [package] is the path to the rpm or deb package you want to open on start up.
cs_CZ: 
    Použití: xfp [options] [package] 
    
        [options] mohou být následující:
    
            -h, --help         Zobrazí nápovědu a skončí.
            -v, --version      Zobrazí verzi a skončí.
    
        [package] je cesta k rpm nebo deb balíku, který chcete otevřít při startu.

en: GIF Image
cs_CZ: GIF obrázek

en: BMP Image
cs_CZ: BMP obrázek

en: XPM Image
cs_CZ: XPM obrázek

en: PCX Image
cs_CZ: PCX obrázek

en: ICO Image
cs_CZ: ICO obrázek

en: RGB Image
cs_CZ: RGB obrázek

en: XBM Image
cs_CZ: XBM obrázek

en: TARGA Image
cs_CZ: TARGA obrázek

en: PPM Image
cs_CZ: PPM obrázek

en: PNG Image
cs_CZ: PNG obrázek

en: JPEG Image
cs_CZ: JPEG obrázek

en: TIFF Image
cs_CZ: TIFF obrázek

en: &Image
cs_CZ: O&brázek

en: Open
cs_CZ: Otevřít

en: Open image file.
cs_CZ: Otevře obrázek.

en: Print
cs_CZ: Tisk

en: Print image file.
cs_CZ: Vytiskne soubor.

note: Note : Ctrl+ and Ctrl- cannot be changed from the registry! Toolbar button: Zoom in
en: Zoom in
cs_CZ: Zvětšit

en: Zoom in image.
cs_CZ: Zvětší obrázek.

note: Toolbar button: Zoom out
en: Zoom out
cs_CZ: Zmenšit

en: Zoom out image.
cs_CZ: Zmenší obrázek.

en: Zoom 100%
cs_CZ: Zobrazit na 100%

en: Zoom image to 100%.
cs_CZ: Zobrazí obrázek na 100%.

en: Zoom to fit
cs_CZ: Přizpůsobit oknu

en: Zoom to fit window.
cs_CZ: Přizpůsobí oknu.

en: Rotate left
cs_CZ: Otočit doleva

en: Rotate left image.
cs_CZ: Otočí obrázek doleva.

en: Rotate right
cs_CZ: Otočit vpravo

en: Rotate right image.
cs_CZ: Otočí obrázek doprava.

en: Mirror horizontally
cs_CZ: Zrcadlit horizontálně

en: Mirror image horizontally.
cs_CZ: Zrcadlí obrázek horizontálně.

en: Mirror vertically
cs_CZ: Zrcadlit vertikálně

en: Mirror image vertically.
cs_CZ: Zrcadlí obrázek vertikálně.

en: &Print...
cs_CZ: &Tisk...

en: &Clear recent files
cs_CZ: &Vyčistit nedávné soubory

en: Clear recent file menu.
cs_CZ: Vyčistí menu nedávných souborů.

en: Quit Xfi.
cs_CZ: Ukončit Xfi.

note: Image Menu entries
en: Zoom &in
cs_CZ: Z&většit

en: Zoom &out
cs_CZ: Z&menšit

en: Zoo&m 100%
cs_CZ: Zobrazit na &100%

en: Zoom to fit &window
cs_CZ: &Přizpůsobit oknu

en: Rotate &right
cs_CZ: Otočit v&pravo

en: Rotate right.
cs_CZ: Otočí obrázek vpravo.

en: Rotate &left
cs_CZ: Otočit v&levo

en: Rotate left.
cs_CZ: Otočí obrázek vlevo.

en: Mirror &horizontally
cs_CZ: Zrcadlit &horizontálně

en: Mirror horizontally.
cs_CZ: Zrcadlí horizontálně.

en: Mirror &vertically
cs_CZ: Zrcadlit &vertikálně

en: Mirror vertically.
cs_CZ: Zrcadlí vertikálně.

en: Show hidden files and folders.
cs_CZ: Zobrazí skryté soubory a adresáře.

en: Show image thumbnails.
cs_CZ: Zobrazí náhledy.

en: Display folders with big icons.
cs_CZ: Zobrazí adresář s velkými ikonami.

en: Display folders with small icons.
cs_CZ: Zobrazí adresář s malými ikonami.

en: &Detailed file list
cs_CZ: Ú&plný seznam souborů

en: Display detailed folder listing.
cs_CZ: Zobrazí detailní výpis adresáře.

en: View icons row-wise.
cs_CZ: Zobrazí ikony v řádcích.

en: View icons column-wise.
cs_CZ: Zobrazí ikony ve sloupcích.

en: Autosize icon names.
cs_CZ: Automatická velikost jmen ikon.

en: Display toolbar.
cs_CZ: Zobrazí nástrojovou lištu.

en: &File list
cs_CZ: &Seznam souborů

en: Display file list.
cs_CZ: Zobrazí seznam souborů.

en: File list &before
cs_CZ: Seznam souborů &nad

en: Display file list before image window.
cs_CZ: Zobrazí seznam souborů nad oknem s obrázkem.

en: &Filter images
cs_CZ: &Filtrovat jen obrázky

en: List only image files.
cs_CZ: Vypíše jen soubory obrázků.

en: Fit &window when opening
cs_CZ: Přizpůsobit &okno při otevření

en: Zoom to fit window when opening an image.
cs_CZ: Zobrazí obrázek do okna při otevření.

en: &About X File Image
cs_CZ: &O X File Image

en: About X File Image.
cs_CZ: O X File Image.

en: X File Image Version %s is a simple image viewer.
cs_CZ: X File Image %s je jednoduchý prohlížeč obrázků.

en: About X File Image
cs_CZ: O X File Image

en: Error Loading Image
cs_CZ: Chyba při načítání obrázku

en: Unsupported type: %s
cs_CZ: Nepodporovaný typ: %s

en: Unable to load image, the file may be corrupted
cs_CZ: Nemohu načíst obrázek, soubor může být poškozen

en: Change will be taken into account after restart.
    Restart X File Image now?
cs_CZ: Změna bude načtena po restartu.
    Restartovat X File Image teď?

en: Open Image
cs_CZ: Otevřít obrázek

en: Print command: 
    (ex: lpr -P <printer>)
cs_CZ: Vložte příkaz pro tisk: 
    (např: lpr -P <printer>)

note: Usage message
en: 
    Usage: xfi [options] [image] 
    
        [options] can be any of the following:
    
            -h, --help         Print (this) help screen and exit.
            -v, --version      Print version information and exit.
    
        [image] is the path to the image file you want to open on start up.
cs_CZ: 
    Použití: xfi [options] [image] 
    
        [options] mohou být následující:
    
            -h, --help         Vypíše nápovědu a skončí.
            -v, --version      Vypíše verzi a skončí.
    
        [image] je cesta k obrázku, který chcete otevřít při startu.

note: Construct Set title
en: XFileWrite Preferences
cs_CZ: Nastavení XFileWrite

en: Wrap margin:
cs_CZ: Zmenšit okraj:

en: Tabulation size:
cs_CZ: Velikost tabulátoru (odsazení):

en: Strip carriage returns:
cs_CZ: Odebrat znaky return:

note: Second tab - Colors
en: &Colors
cs_CZ: &Barvy

en: Lines
cs_CZ: Řádky

en: Background:
cs_CZ: Pozadí:

en: Selected text background:
cs_CZ: Vybraná barva pozadí:

en: Selected text:
cs_CZ: Vybraný text:

en: Highlighted text background:
cs_CZ: Pozadí zvýrazněného textu:

en: Highlighted text:
cs_CZ: Zvýrazněný text:

en: Cursor:
cs_CZ: Kurzor:

en: Line numbers background:
cs_CZ: Barva pozadí čísel řádků:

en: Line numbers foreground:
cs_CZ: Barva textu čísel řádků:

en: &Search
cs_CZ: &Vyhledat

en: &Window
cs_CZ: &Okno

note: Caption before number
en:   Lines:
cs_CZ:   Řádky:

note: Caption before number
en:   Col:
cs_CZ:   Sloupec:

note: Caption before number
en:   Line:
cs_CZ:   Řádek:

en: New
cs_CZ: Nový

en: Create new document.
cs_CZ: Vytvoří nový dokument.

en: Open document file.
cs_CZ: Otevře dokument.

en: Save
cs_CZ: Uložit

en: Save document.
cs_CZ: Uloží dokument.

en: Close
cs_CZ: Zavřít

en: Close document file.
cs_CZ: Zavře dokument.

en: Print document.
cs_CZ: Vytiskne dokument.

en: Quit
cs_CZ: Ukončit

en: Quit X File Write.
cs_CZ: Ukončí X File Write.

en: Copy selection to clipboard.
cs_CZ: Kopíruje výběr do schránky.

en: Cut
cs_CZ: Vyjmout

en: Cut selection to clipboard.
cs_CZ: Vyjme výběr do schránky.

en: Paste
cs_CZ: Vložit

en: Paste clipboard.
cs_CZ: Vloží ze schránky.

en: Goto line number.
cs_CZ: Přejde na číslo řádku.

en: Undo
cs_CZ: Zpět

en: Undo last change.
cs_CZ: Vrátí poslední změnu.

en: Redo
cs_CZ: Znovu

en: Redo last undo.
cs_CZ: Vrátí poslední zpět.

en: Search text.
cs_CZ: Najde text.

en: Search selection backward
cs_CZ: Najít vybraný pozpátku

en: Search backward for selected text.
cs_CZ: Hledá další výskyt pozpátku.

en: Search selection forward
cs_CZ: Najít vybrané dopředně

en: Search forward for selected text.
cs_CZ: Hledá další výskyt dopředně.

en: Word wrap on
cs_CZ: Zapnout dělení slov

en: Set word wrap on.
cs_CZ: Zapíná mód dělení slov.

en: Word wrap off
cs_CZ: Vypnout dělení slov

en: Set word wrap off.
cs_CZ: Vypíná mód dělení slov.

en: Show line numbers
cs_CZ: Zobrazit čísla řádek

en: Show line numbers.
cs_CZ: Zobrazí čísla řádek.

en: Hide line numbers
cs_CZ: Skrýt čísla řádek

en: Hide line numbers.
cs_CZ: Skryje čísla řádek.

en: &New
cs_CZ: &Nový

en: Save changes to file.
cs_CZ: Uloží změny do souboru.

en: Save &As...
cs_CZ: Uložit &jako...

en: Save document to another file.
cs_CZ: Uloží dokument do jiného souboru.

en: Close document.
cs_CZ: Zavře dokument.

en: &Clear Recent Files
cs_CZ: &Vyčistit nedávné dokumenty

en: &Undo
cs_CZ: &Zpět

en: &Redo
cs_CZ: Zn&ovu

en: Revert to &saved
cs_CZ: Vrátit se k &uloženému

en: Revert to saved document.
cs_CZ: Vrátí se k uloženému dokumentu.

en: Cu&t
cs_CZ: Vy&jmout

en: Paste from clipboard.
cs_CZ: Vloží ze schránky.

en: Lo&wer-case
cs_CZ: &Malá písmena

en: Change to lower case.
cs_CZ: Změní na malá písmena.

en: Upp&er-case
cs_CZ: &Velká písmena

en: Change to upper case.
cs_CZ: Změní na velká písmena.

en: &Goto line...
cs_CZ: &Jít na řádek...

en: Select &All
cs_CZ: Vybrat vš&e

en: &Status line
cs_CZ: &Stavový řádek

en: Display status line.
cs_CZ: Zobrazí stavový řádek.

en: &Search...
cs_CZ: &Najít...

en: Search for a string.
cs_CZ: Najde řetězec.

en: &Replace...
cs_CZ: &Nahradit...

en: Search for a string and replace with another.
cs_CZ: Nahradí řetězec.

en: Search sel. &backward
cs_CZ: Najít vybrané &pozpátku

en: Search sel. &forward
cs_CZ: Najít vybrané &dopředu

en: &Word wrap
cs_CZ: &Dělení slov

en: Toggle word wrap mode.
cs_CZ: Přepíná mód dělení slov.

en: &Line numbers
cs_CZ: Čí&sla řádek

en: Toggle line numbers mode.
cs_CZ: Přepíná mód číslování řádků.

en: &Overstrike
cs_CZ: &Přepisovat

en: Toggle overstrike mode.
cs_CZ: Přepíná mód přepisování.

en: Change text font.
cs_CZ: Změní font textů.

en: &More preferences...
cs_CZ: &Další volby...

en: Change other options.
cs_CZ: Změní další volby.

en: &About X File Write
cs_CZ: &O X File Write

en: About X File Write.
cs_CZ: O X File Write.

en: File is too big: %s (%d bytes)
cs_CZ: Soubor je příliš velký: %s (%d bytů)

en: Unable to read file: %s
cs_CZ: Nemohu otevřít soubor: %s

en: Error Saving File
cs_CZ: Chyba při ukládání souboru

en: Unable to save file: %s
cs_CZ: Nemohu uložit soubor: %s

en: Not enough space left on device, unable to save file: %s
    
    => To prevent losing data, you should save this file to another device before exiting!
cs_CZ: Nedostatek volného místa na úložišti, nemohu uložit soubor: %s
    
    => Jako prevenci před ztrátou dat, uložte soubor jinam před ukončením!

en: File is too big: %s
cs_CZ: Soubor je příliš velký: %s

en: File: %s truncated.
cs_CZ: Soubor: %s rozdělen.

en: untitled
cs_CZ: nepojmenovaný

en: untitled%d
cs_CZ: nepojmenovaný%d

en: X File Write Version %s is a simple text editor.
cs_CZ: X File Write %s je jednoduchý textový editor.

en: About X File Write
cs_CZ: O X File Write

en: Change Font
cs_CZ: Změnit font

en: Text Files
cs_CZ: Textové soubory

en: C Source Files
cs_CZ: C zdrojové soubory

en: C++ Source Files
cs_CZ: C++ zdrojové soubory

en: C/C++ Header Files
cs_CZ: C/C++ hlavičkové soubory

en: HTML Files
cs_CZ: HTML soubory

en: PHP Files
cs_CZ: PHP soubory

en: Unsaved Document
cs_CZ: Neuložený dokument

en: Save %s to file?
cs_CZ: Uložit soubor %s?

en: Save Document
cs_CZ: Uložit dokument

en: Overwrite Document
cs_CZ: Přepsat dokument

en: Overwrite existing document: %s?
cs_CZ: Přepsat existující dokument: %s?

en:  (changed)
cs_CZ:  (změněn)

en:  (read only)
cs_CZ:  (jen pro čtení)

en: READ ONLY
cs_CZ: JEN PRO ČTENÍ

en: File Was Changed
cs_CZ: Soubor byl změněn

en: %s
    was changed by another program. Reload this file from disk?
cs_CZ: %s
    byl změněn jiným programem. Načíst ho z disku?

en: Replace
cs_CZ: Nahradit

en: Goto Line
cs_CZ: Jít na řádek

en: &Goto line number:
cs_CZ: &Jít na řádek:

note: Usage message
en: 
    Usage: xfw [options] [file1] [file2] [file3]...
    
        [options] can be any of the following:
    
            -r, --read-only    Open files in read-only mode.
            -h, --help         Print (this) help screen and exit.
            -v, --version      Print version information and exit.
    
        [file1] [file2] [file3]... are the path(s) to the file(s) you want to open on start up.
cs_CZ: 
    Použití: xfw [options] [file1] [file2] [file3]...
    
        [options] mohou být následující:
    
            -r, --read-only    Otevře soubory jen pro čtení.
            -h, --help         Zobrazí nápovědu a skončí.
            -v, --version      Zobrazí verzi a skončí.
    
        [file1] [file2] [file3] jsou cesty k souborům, které chcete otevřít při startu.

en: Root folder
cs_CZ: Kořenový adresář

en: Ready.
cs_CZ: Připraven.

en: &Replace
cs_CZ: &Nahradit

en: Re&place All
cs_CZ: Na&hradit vše

en: Search for:
cs_CZ: Vyhledat:

en: Replace with:
cs_CZ: Nahradit za:

en: Ex&act
cs_CZ: Pře&sně

en: &Ignore Case
cs_CZ: I&gnorovat velikost písmen

en: E&xpression
cs_CZ: Vý&raz

en: &Backward
cs_CZ: &Zpět

note: First tab is global key bindings
en: &Global Key Bindings
cs_CZ: &Globální přiřazení kláves

en: These key bindings are common to all Xfe applications.
    Double click on an item to modify the selected key binding...
cs_CZ: Toto přiřazení kláves je společné všem Xfe aplikacím.
    Dvoj-klikem spustíte úpravu vybraného přiřazení kláves...

note: Second tab is Xfe key bindings
en: Xf&e Key Bindings
cs_CZ: Přiřazení kláves Xf&e

en: These key bindings are specific to the X File Explorer application.
    Double click on an item to modify the selected key binding...
cs_CZ: Toto přiřazení kláves je specifické pro aplikaci X File Explorer.
    Dvoj-klikem spustíte úpravu vybraného přiřazení kláves...

note: Third tab is Xfi key bindings
en: Xf&i Key Bindings
cs_CZ: Přiřazení kláves Xf&i

en: These key bindings are specific to the X File Image application.
    Double click on an item to modify the selected key binding...
cs_CZ: Toto přiřazení kláves je specifické pro aplikaci X File Image.
    Dvoj-klikem spustíte úpravu vybraného přiřazení kláves...

note: Fourth tab is Xfw key bindings
en: Xf&w Key Bindings
cs_CZ: Přiřazení kláves Xf&w

en: These key bindings are specific to the X File Write application.
    Double click on an item to modify the selected key binding...
cs_CZ: Toto přiřazení kláves je specifické pro aplikaci X File Write.
    Dvoj-klikem spustíte úpravu vybraného přiřazení kláves...

en: Action Name
cs_CZ: Jméno akce

en: Registry Key
cs_CZ: Klíč registru

en: Key Binding
cs_CZ: Přiřazení kláves

en: Press the combination of keys you want to use for the action: %s
cs_CZ: Stiskněte kombinaci kláves, kterou chce používat pro akci: %s

en: [Press space to disable the key binding for this action]
cs_CZ: [Stisknutím mezerníku deaktivujete přiřazení kláves pro akci]

en: Modify Key Binding
cs_CZ: Úprava přiřazení kláves

en: The key binding %s is already used in the global section.
    You should erase the existing key binding before assigning it again.
cs_CZ: Přiřazení kláves %s už existuje v globální sekci.
    Měl byste smazat existující přiřazení kláves před jejich opětovným přiřazením.

en: The key binding %s is already used in the Xfe section.
    You should erase the existing key binding before assigning it again.
cs_CZ: Přiřazení kláves %s už existuje v Xfe sekci.
    Měl byste smazat existující přiřazení kláves před jejich opětovným přiřazením.

en: The key binding %s is already used in the Xfi section.
    You should erase the existing key binding before assigning it again.
cs_CZ: Přiřazení kláves %s už existuje v Xfi sekci.
    Měl byste smazat existující přiřazení kláves před jejich opětovným přiřazením.

en: The key binding %s is already used in the Xfw section.
    You should erase the existing key binding before assigning it again.
cs_CZ: Přiřazení kláves %s už existuje v Xfw sekci.
    Měl byste smazat existující přiřazení kláves před jejich opětovným přiřazením.

en: Error: Can't enter folder %s: %s
cs_CZ: Chyba: Nemohu otevřít adresář %s: %s

en: Error: Can't enter folder %s
cs_CZ: Chyba: Nemohu otevřít adresář %s

en: Error: Can't open display
cs_CZ: Chyba: Nemohu otevřít displej

en: Start of %s
cs_CZ: Start %s

en: Error: Can't execute command %s
cs_CZ: Chyba: Nemohu spustit příkaz %s

en: Error: Can't close folder %s
cs_CZ: Chyba: Nemohu zavřít adresář %s

en: bytes
cs_CZ: bytů

en: copy
cs_CZ: kopie

en: Error: Can't read group list: %s
cs_CZ: Chyba: Nemohu číst seznam skupin: %s

en: Error: Can't read group list
cs_CZ: Chyba: Nemohu číst seznam skupin

en: File Manager
cs_CZ: Souborový manažer

en: A lightweight file manager for X Window
cs_CZ: Lehký souborový manažer pro X

en: Image Viewer
cs_CZ: Prohlížeč obrázků

en: A simple image viewer for Xfe
cs_CZ: Jednoduchý prohlížeč obrázků pro Xfe

en: Text Editor
cs_CZ: Textový editor

en: A simple text editor for Xfe
cs_CZ: Jednoduchý textový editor pro Xfe

en: Package Manager
cs_CZ: Správce balíků

en: A simple package manager for Xfe
cs_CZ: Jednoduchý správce balíků pro Xfe
