Xfe 0.99 - en to da translation catalogue (342 entries)

en: Error loading icons
da: Fejl under åbning af ikonfiler

note: Permissions
en: User
da: Bruger

en: Read
da: Læs

en: Write
da: Skriv

en: Execute
da: Kør

en: Group
da: Gruppe

en: Others
da: Andre

note: Owner
en: Owner
da: Ejer

note: Command
en: Command
da: Kommando

en: Set marked
da: Markér

en: Recursively
da: Rekursivt

en: Clear marked
da: Fjern markering

en: Files and folders
da: Skjulte mapper

en: Add marked
da: Tilføj til markering

en: Folders only
da: Kun mapper

en: Owner only
da: Kun ejer

en: Files only
da: Kun mapper

note: Construct window for one file Construct window for multiple files
en: Properties
da: Egenskaber

note: Accept Accept button
en: &Accept
da: &Accepter

note: Cancel Cancel Button Cancel button
en: &Cancel
da: Afbryd

note: First item is General First tab - General options
en: &General
da: &Generelt

note: Second item is Access Permissions
en: &Permissions
da: Rettigheder

note: Third tab - file associations
en: &File Associations
da: &Filtilknytninger

en: Extension:
da: Endelse:

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Open:
da: Åbn:

en: View:
da: Vis:

en: Edit:
da: Redigér:

note: archive
en: Extract:
da: Udpak:

en: Install/Upgrade:
da: Installér/Opgradér:

en: Big Icon:
da: Store Ikoner:

en: Mini Icon:
da: Små Ikoner:

note: File name
en: Name
da: Navn

en: Filesystem (%s)
da: Filsystem (%s)

note: Set the HASITEMS flag (too slow on network drives) (hasSubDirs(pathname.text()) == 1 ? item->setHasItems(true) : item->setHasItems(false)); Default folder type Folder or mount point
en: Folder
da: Mappe

en: Executable
da: Kørbar fil

en: Document
da: Dokument

en: Broken link
da: Ugyldige lænker

en: Mount point
da: Monteringspunkt

en: Mount type:
da: Monteringstype

en: Used:
da: Brugt:

en: Free:
da: Ledig:

en: File system:
da: Filsystem:

note: Location bar
en: Location:
da: Adresse:

en: Total size:
da: Total størrelse

en: File Time
da: Fil tid

en: Last Modified:
da: Sidst modificeret:

en: Last Changed:
da: Sidst ændret:

en: Last Accessed:
da: Sidst åbnet:

en: Size:
da: Størrelse:

en: Selection:
da: Valg

en: Multiple types
da: Flere Typer

en: Warning
da: Advarsel

note: Error message box Error
en: Error
da: Fejl

en: Can't write to %s: Permission denied
da: Kunne ikke skrive til %s: Adgang nægtet

en: Folder %s doesn't exist
da: Mappen %s findes ikke

en: File rename
da: Giv nyt navn

en: File owner
da: Ejer

en: Change owner cancelled!
da: Ændring af ejer afbrudt!

en: Chmod in %s failed: %s
da: Chmod af %s mislykkedes: %s

en: File permissions
da: Rettigheder

en: Change file permissions cancelled!
da: Ændring af rettigheder afbrudt!

en: Change file(s) permissions cancelled!
da: Ændring af rettigheder afbrudt!

en: All files
da: Alle filer

en: PNG Images
da: PNG billeder

en: GIF Images
da: GIF billeder

en: BMP Images
da: BMP billeder

en: File copy
da: Kopiér fil

en: File move
da: Flyt fil

en: File symlink
da: Symbolsk lænke

en: Copy
da: Kopiér

en: Move
da: Flyt

en: Symlink
da: Symbolsk lænke

en: To:
da: Til:

en: An error has occurred during the move file operation!
da: Der opstod en fejl under flytningen!

en: Move file operation cancelled!
da: Flytning af filer afbrudt!

en: An error has occurred during the copy file operation!
da: Der opstod en fejl under kopieringen!

en: Copy file operation cancelled!
da: Kopiering af filer afbrudt!

en: Mount point %s is not responding...
da: Monteringspunkt %s svarer ikke.

en: Folders
da: Mapper

en: Show hidden folders
da: Vis skjulte filer

en:  Permission to: %s denied.
da:  Adgang til %s nægtet.

note: Panel menu items
en: New &folder...
da: Ny Mappe

en: &Hidden folders
da: Skjulte mapper

en: &Reverse order
da: Omvendt rækkefølge

en: E&xpand tree
da: Udvid træ

en: Collap&se tree
da: &Sammenfold træ

en: M&ount
da: Montér

en: Unmoun&t
da: Afmontér

en: &Add to archive...
da: Tilføj til &arkiv

en: &Copy
da: Kopiér

en: C&ut
da: Klip

en: &Paste
da: Sæt ind

en: Re&name...
da: Omdøb

en: Cop&y to...
da: Kopiér &til...

en: &Move to...
da: Flyt til ...

en: Mo&ve to trash
da: Flyt til papirkurv

en: &Delete
da: Slet

en: Prop&erties
da: Egenskaber

note: File object
en: Create archive
da: Opret arkiv

en: Copy
da: Kopiér

en: Rename
da: Omdøb

en: Rename
da: Omdøb

en: Copy to
da: Kopiér til

en: Move
da: Flyt

en: Symlink
da: Symbolsk lænke

en: %s is not a folder
da: %s er ikke en mappe

en: Confirm Delete
da: Bekræft sletning

note: File object Delete trash can info folder
en: File delete
da: Slet fil

en: Delete folder operation cancelled!
da: Sletning af mappe afbrudt!

en: Confirm Trash
da: Bekræft udsmidning

note: File object
en: Move to trash
da: Smid i papirkurven

en: An error has occurred during the move to trash operation!
da: Der opstod en fejl under flytning til papirkurven!

en: Move to trash folder operation cancelled!
da: Flytning af filer afbrudt!

en: New Folder
da: Ny mappe

en: File or folder %s already exists
da: Filen eller mappen %s findes allerede

en: Mount
da: Montér

en: Unmount
da: Afmontér

note: File object
en:  file system...
da:  filsystem...

en:  operation cancelled!
da:  handling afbrudt!

note: Labels Set labels for progress dialog
en: Changing permissions...
da: Ændring af rettigheder...

note: Labels Set labels for progress dialog
en: Changing owner...
da: Ændring af ejer...

note: Labels
en: Mount file system...
da: Montér filsystem...

note: Labels
en: Unmount file system...
da: Afmontér filsystem...

en: Confirm Overwrite
da: Bekræft overskrivning

en: Source %s doesn't exist
da: Mappen %s findes ikke

note: Make and show command window File object
en: Extract archive
da: Udpak arkiv

note: Make and show command window
en: Add to archive
da: Føj til arkiv

en: Success
da: Succes

en: Folder %s was successfully mounted.
da: Montering af mappen %s fuldført.

en: Folder %s was successfully unmounted.
da: Afmontering af mappen %s fuldført.

note: Make and show command window
en: Install/Upgrade package
da: Installér/Opgradér pakke

note: Make and show command window
en: Uninstall package
da: Afinstallér pakke

en: &File Name:
da: &Filnavn:

en: File F&ilter:
da: Filf&ilter:

en: Read Only
da: Skrivebeskyttet

en: Create new folder...
da: Opret ny mappe...

en: New File
da: Ny fil

en: New f&older...
da: Ny mappe...

en: &Hidden files
da: Skjulte filer

en: Thum&bnails
da: Minia&turer

en: B&ig icons
da: Store &ikoner

en: &Small icons
da: &Små ikoner

en: &Rows
da: &Rækker

en: &Columns
da: Kolonner

en: &Name
da: &Navn

en: Si&ze
da: Størrelse

en: E&xtension
da: Endelse

en: &Date
da: &Dato

en: Re&verse order
da: Omvendt &rækkefølge

en: &No
da: &Nej

en: &Yes
da: &Ja

en: &Quit
da: Afslut

en: &Save
da: G&em

en: Yes for &All
da: Ja til &alle

en: Size
da: Størrelse

en: Extension
da: Endelse

en: Permissions
da: Rettigheder

en: Unable to load image
da: Kan ikke åbne billede: %s

en: Deletion date
da: Dato for sletning

note: Make and show command window The CommandWindow object will delete itself when closed!
en: Command log
da: Kommando log

en: Move to trash file operation cancelled!
da: Flytning af filer afbrudt!

en: Delete file operation cancelled!
da: Sletning af fil afbrudt!

en: Open With
da: Åbn med

en: A&ssociate
da: Tilknyt

en: &Mount
da: &Montér

en: Open &with...
da: Åbn med...

en: &Open
da: Åbn

en: &Extract here
da: Udpak h&er

en: E&xtract to...
da: Udpak til...

en: &View
da: &Vis

en: Install/Up&grade
da: Installér/op&gradér

en: Un&install
da: Af&installér

en: &Edit
da: R&edigér

en: Copy &to...
da: Kopiér &til...

en: All Files
da: Alle Filer

note: File object
en: Package Install/Upgrade
da: Installér/Opgradér pakke

note: File object
en: Package Uninstall
da: Afinstallér pakke

en: No compatible package manager (rpm or dpkg) found!
da: Kunne ikke finde et program til at håndtere pakken (rpm eller dpkg)!

en: Link
da: Lænke

en: Bookmarks limit number reached. The last bookmark will be deleted...
da: Makismalt antal bogmærker nået. Det sidste bogmærke vil blive slettet...

en: Cl&ose
da: Luk

en: 
    >>>> COMMAND CANCELLED <<<<
da: 
    >>>> KOMMANDO AFBRUDT <<<<

en: 
    >>>> END OF COMMAND <<<<
da: 
    >>>> KOMMANDO AFSLUTTET <<<<

en: Add To Archive
da: Tilføj til arkiv

note: Construct window
en: Preferences
da: Indstillinger

en: Current Theme
da: Aktuelt Tema

en: Options
da: Valg

en: Use trash can for file deletion (safe delete)
da: Brug papirkurven ved sletning af filer (sikker sletning)

en: Include a command to bypass the trash can (permanent delete)
da: Inkludér en kommando til at slette udenom papirkurv (permanent sletning)

en: Auto save layout
da: Husk layout

en: Single click file open
da: Filåbning ved enkeltklik

en: Mouse scrolling speed:
da: Hastighed for bladring med mus

en: Confirmations
da: Bekræftelser

en: Confirm overwrite
da: Bekræft overskrivning

note: Warning window
en: Warnings
da: Advarsler

en: Warn when mount points are not responding
da: Advar når monteringspunkter ikke svarer

en: Warn if running as root
da: Advarsel ved start som root

note: Fourth tab - Programs
en: &Programs
da: &Programmer

en: Color theme
da: Farvetema

en: Custom colors
da: Personlige farver

en: Base color
da: Basisfarve

en: Border color
da: Rammefarve

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Selection background color
da: Baggrundsfarve for valg

en: File list background color
da: Baggrundsfarve for filliste

en: File list highlight color
da: Baggrundsfarve for fillistevalg

note: Find iconpath from the Xfe registry settings or set it to DEFAULTICONPATH
en: Icon theme path
da: Sti til ikon-temaer

note: Sixth tab - Fonts
en: &Fonts
da: &Skrifttyper

en: Fonts
da: Skrifttyper

en:  Select...
da:  Vælg...

en: Text font:
da: Tekstskrifttype:

en: Change Normal Font
da: Vælg normalskrifttype

en: Change Text Font
da: Vælg skrifttype

en: Search
da: &Søg

en: Execute command
da: Kør kommando

en: Empty trash can
da: Tøm papirkurven

note: Ask the user if he wants to restart Xfe
en: Restart
da: Genstart

en: &Skip
da: Ignorer

en: Skip A&ll
da: Ignorer A&lle

note: Close
en: &Close
da: Luk

en: F&ull file list
da: Detaljeret filliste

en: I&gnore case
da: I&gnorer store/små bogstaver

en: &File
da: &Fil

en: P&references
da: Indstillinge&r

en: &Location bar
da: Adresse&linje

en: &Status bar
da: &Statuslinje

en: &Clear bookmarks
da: Fjern bogmærker

en: &Bookmarks
da: &Bogmærker

en: &Thumbnails
da: Minia&turer

en: &Big icons
da: Store ikoner

en: &Left panel
da: Venstre pane&l

en: &Right panel
da: Høj&re panel

en: &Tools
da: Værk&tøjslinje

en: T&rash
da: Papi&rkurv

en: &Help
da: &Hjælp

en: &About X File Explorer
da: Om X File Explorer

en: Running Xfe as root!
da: Du kører Xfe som root!

en: No global xferc file found! Please select a configuration file...
da: Kunne ikke finde en global xferc! Vælg venligst en konfigurationsfil...

en: XFE configuration file
da: XFE konfigurationsfil

en: Help
da: Hjælp

en:  in
da:  i

en: &Preferences
da: &Indstillinger

note: Uninstall
en: &Uninstall
da: &Afinstallér

note: Install/Upgrade
en: &Install/Upgrade
da: &Installér/Opgradér

note: First item is Description
en: &Description
da: &Beskrivelse

note: Second item is File List
en: File &List
da: &Filoversigt

en: RPM source packages
da: RPM kildepakker

en: RPM packages
da: RPM pakker

en: DEB packages
da: DEB pakker

en: Open Document
da: Åbn Dokument

en: No package loaded
da: Ingen pakke åbnet

en: Unknown package format
da: Ukendt pakkeformat

note: Make and show command window
en: Install/Upgrade Package
da: Installér/Opgradér pakke...

note: Make and show command window
en: Uninstall Package
da: Afinstallér pakke...

en: [RPM package]
da: [RPM pakke]

en: [DEB package]
da: [DEB pakke]

en: Query of %s failed!
da: Forespørgsel på %s mislykkedes!

en: Error Loading File
da: Fejl under åbning af fil

en: Unable to open file: %s
da: Kan ikke åbne filen: %s

en: GIF Image
da: GIF billede

en: BMP Image
da: BMP billede

en: XPM Image
da: XPM billede

en: PCX Image
da: PCX billede

en: ICO Image
da: ICO billede

en: RGB Image
da: RGB billede

en: XBM Image
da: XBM billede

en: TARGA Image
da: TARGA billede

en: PPM Image
da: PPM billede

en: PNG Image
da: PNG billede

en: JPEG Image
da: JPEG billede

en: TIFF Image
da: TIFF billede

en: &Image
da: B&illede

en: Print
da: Udskriv fil

en: About X File Image
da: Om X File Image

en: Error Loading Image
da: Fejl under åbning af billede

en: Unsupported type: %s
da: Ikke understøttet type: %s

en: Open Image
da: Åbn billedfil

note: Usage message
en: 
    Usage: xfi [options] [image] 
    
        [options] can be any of the following:
    
            -h, --help         Print (this) help screen and exit.
            -v, --version      Print version information and exit.
    
        [image] is the path to the image file you want to open on start up.
da: 
    Brug: xfi [valg] [billede] 
    
        [valg] kan være en af følgende:
    
            -h, --help         Vis (denne) hjælpetekst og afslut.
            -v, --version      Vis versionsoplysninger og afslut.
    
        [billede] er stien til billedfilen du vil åbne
        ved opstart.

note: Construct Set title
en: XFileWrite Preferences
da: Indstillinger

note: First tab - Editor
en: &Editor
da: R&edigér

en: Text
da: Tekst

en: Wrap margin:
da: Ombrydningsmargen:

en: Tabulation size:
da: Tabulatorstørrelse:

note: Second tab - Colors
en: &Colors
da: Farver

en: Lines
da: Linjer

en: Background:
da: Baggrund:

en: Text:
da: Tekst:

en: Selected text background:
da: Baggrundsfarve for valg:

en: Selected text:
da: Valgt tekst:

en: Highlighted text background:
da: Baggrundsfarve for valg:

en: Highlighted text:
da: Baggrundsfarve for valg:

en: Cursor:
da: Rammefarve:

en: Line numbers background:
da: Baggrundsfarve for linjenumre:

en: Line numbers foreground:
da: Forgrundsfarve for linjenumre:

en: &Search
da: &Søg

en: &Window
da: &Vindue

note: Caption before number
en:   Lines:
da:  Linjer:

note: Caption before number
en:   Col:
da:   Kol:

note: Caption before number
en:   Line:
da:   Linje:

en: &Clear Recent Files
da: &Tøm seneste filer

en: &Undo
da: &Fortryd

en: &Redo
da: Omgø&r fortryd

en: Cu&t
da: Klip

en: Select &All
da: Markér &Alle

en: File is too big: %s (%d bytes)
da: Filen er for stor: %s (%d bytes)

en: Unable to read file: %s
da: Kan ikke åbne filen: %s

en: Error Saving File
da: Fejl under gemning af fil

en: File is too big: %s
da: Filen er for stor: %s

en: File: %s truncated.
da: Fil: %s overskrevet

en: untitled
da: uden titel

en: untitled%d
da: uden titel%d

en: About X File Write
da: Om X File Write

en: Change Font
da: Vælg skrifttype

en: Text Files
da: Tekstfiler

en: C Source Files
da: C kildekode

en: C++ Source Files
da: C++ kildekode

en: C/C++ Header Files
da: C/C++ deklarationsfiler

en: HTML Files
da: HTML deklarationsfiler

en: PHP Files
da: PHP filer

en: Unsaved Document
da: Ikke-gemt dokument

en: Save %s to file?
da: Gem %s i fil?

en: Save Document
da: Gem dokument

en: Overwrite Document
da: Overskriv dokument

en: Overwrite existing document: %s?
da: Overskriv eksisterende dokument: %s?

en:  (changed)
da:  (Ændret)

en: File Was Changed
da: Filen blev Ændret

en: %s
    was changed by another program. Reload this file from disk?
da: %s
    er blevet ændret af et andet program. Genindlæs filen fra disk?

en: Replace
da: Erstat

en: Goto Line
da: Gå til linje

en: &Goto line number:
da: &Gå til linje nummer:

en: Ready.
da: Klar

en: &Replace
da: E&rstat

en: Re&place All
da: Erstat alle

en: Search for:
da: Søg efter:

en: Replace with:
da: Erstat med:

en: Ex&act
da: Eks&akt

en: &Ignore Case
da: &Ignorer store/små bogstaver

en: E&xpression
da: &Udtryk

en: &Backward
da: &Baglæns

en: Run Xfe as root
da: Kør Xfe som root

en: Authentication is required to run Xfe as root
da: Godkendelse er krævet for at køre Xfe som root
