xfe 2019 - en to el translation catalogue (1067 entries)

note: Usage message
en: 
    Usage: xfe [options...] [FOLDER|FILE...]
    
        [options...] are the following:
    
            -h,   --help         Print (this) help screen and exit.
            -v,   --version      Print version information and exit.
            -i,   --iconic       Start iconified.
            -m,   --maximized    Start maximized.
            -p n, --panel n      Force panel view mode to n (n=0 => Tree and one panel,
                                 n=1 => One panel, n=2 => Two panels, n=3 => Tree and two panels).
    
        [FOLDER|FILE...] is a list of folders or files to open on startup.
        The first two folders are displayed in the file panels, the others are ignored.
        The number of files to open is not limited.
el: 
    Χρήση: xfe [ΕΠΙΛΟΓΕΣ...] [ΦΑΚΕΛΟΣ ή ΑΡΧΕΙΟ...]
    
        Οι [ΕΠΙΛΟΓΕΣ...] μπορεί να είναι οποιεσδήποτε από τις ακόλουθες:
    
            -h,   --help         Εκτύπωση της (παρούσας) οθόνης βοήθειας, και, μετά, κλείσιμο.
            -v,   --version      Εκτύπωση των πληροφοριών έκδοσης, και, μετά, κλείσιμο.
            -i,   --iconic       Εκκίνηση σε κατάσταση εικονιδίου.
            -m,   --maximized    Εκκίνηση μεγιστοποιημένο.
            -p Ν, --panels Ν     Εξαναγκαστική λειτουργία σε κατάσταση προβολής των πλαισίων,
                                 κατά « Ν » 
                                 (
                                  όπου...
                                  Ν=0 => δένδρο και ένα πλαίσιο
                                  Ν=1 => ένα πλαίσιο
                                  Ν=2 => δύο πλαίσια
                                  Ν=3 => δένδρο και δύο πλαίσια
                                 )
    
        Το [ΦΑΚΕΛΟΣ ή ΑΡΧΕΙΟ...] είναι μια σειρά φακέλων ή αρχείων,
        που θα ήθελες να ανοιχτούν, κατά την εκκίνηση.
    
        Οι δύο πρώτοι φάκελοι εμφανίζονται στα πλαίσια των αρχείων του ΕξΕφΈ· 
        οι υπόλοιποι φάκελοι παραβλέπονται. 
    
        Δεν υπάρχει περιορισμός στα πλήθος των αρχείων, προς άνοιγμα.

en: Warning: Unknown panel mode, revert to last saved panel mode
el: Προειδοποίηση: Άγνωστη κατάσταση λειτουργίας των πλαισίων. Θα εφαρμοστεί η τελευταία αποθηκευμένη διάταξη

en: Error loading icons
el: Σφάλμα στη φόρτωση των εικονιδίων

note: Permissions
en: User
el: Χρήστης

en: Read
el: Ανάγνωση

en: Write
el: Εγγραφή

en: Execute
el: Εκτέλεση

en: Group
el: Ομάδα

en: Others
el: Άλλα

en: Special
el: Ειδικό

en: Set UID
el: Ορισμός UID

en: Set GID
el: Ορισμός GID

en: Sticky
el: Κολλημένο

note: Owner
en: Owner
el: Ιδιοκτήτης

note: Command
en: Command
el: Εντολή

en: Set marked
el: Ορισμός μαρκαρισμένου

en: Recursively
el: Και στους υποφακέλους

en: Clear marked
el: Καθαρισμός μαρκαρισμένου

en: Files and folders
el: Αρχεία και φάκελοι

en: Add marked
el: Προσθήκη μαρκαρισμένου

en: Folders only
el: Μόνο οι φάκελοι

en: Owner only
el: Μόνο ο ιδιοκτήτης

en: Files only
el: Μόνο τα αρχεία

note: Construct window for one file Construct window for multiple files
en: Properties
el: Ιδιότητες

note: Accept Accept button
en: &Accept
el: Αποδο&χή

note: Cancel Cancel Button Cancel button
en: &Cancel
el: &Ακύρωση

note: First item is General First tab - General options
en: &General
el: &Γενικά

note: Second item is Access Permissions
en: &Permissions
el: &Δικαιώματα

note: Third tab - file associations
en: &File Associations
el: &Συσχετίσεις αρχείων

en: Extension:
el: Επέκταση:

en: Description:
el: Περιγραφή:

en: Open:
el: Άνοιγμα:

en: 	Select file...
el: 	Επιλογή αρχείου...

en: View:
el: Προβολή:

en: Edit:
el: Επεξεργασία:

note: archive
en: Extract:
el: Εξαγωγή:

en: Install/Upgrade:
el: Εγκατάσταση/Αναβάθμιση:

en: Big Icon:
el: Μεγάλο Εικονίδιο:

en: Mini Icon:
el: Μικρό Εικονίδιο:

note: File name
en: Name
el: Όνομα

en: => Warning: file name is not UTF-8 encoded!
el: => Προσοχή: το όνομα του αρχείου δεν είναι σε κωδικοποίηση UTF-8.

en: Filesystem (%s)
el: Σύστημα Αρχείων (%s)

note: Set the HASITEMS flag (too slow on network drives) (hasSubDirs(pathname.text()) == 1 ? item->setHasItems(true) : item->setHasItems(false)); Default folder type Folder or mount point
en: Folder
el: Φάκελος

en: Character Device
el: Συσκευή Χαρακτήρων

en: Block Device
el: Συσκευή Μπλοκ

en: Named Pipe
el: Επώνυμη Διασωλήνωση

en: Socket
el: Υποδοχή

en: Executable
el: Εκτελέσιμο

en: Document
el: Έγγραφο

en: Broken link
el: Κομμένος δεσμός

en: Link to
el: Δεσμός στο

en: Mount point
el: Σημείο σύνδεσης

en: Mount type:
el: Τύπος προσάρτησης:

en: Used:
el: Σε χρήση:

en: Free:
el: Ελεύθερο:

en: File system:
el: Σύστημα αρχείων:

note: Location bar
en: Location:
el: Τοποθεσία:

en: Type:
el: Τύπος:

en: Total size:
el: Συνολικό μέγεθος:

en: Link to:
el: Δεσμός στο:

en: Broken link to:
el: Σπασμένος σύνδεσμος προς:

en: Original location:
el: Αρχική τοποθεσία:

en: File Time
el: Ώρα Αρχείου

en: Last Modified:
el: Τελευταία Τροποποίηση:

en: Last Changed:
el: Τελευταία Αλλαγή:

en: Last Accessed:
el: Τελευταία Προσπέλαση:

en: Startup Notification
el: Ειδοποίηση Εκκίνησης

en: Disable startup notification for this executable
el: Απενεργοποίηση της ειδοποίηση εκκίνησης, για αυτό το εκτελέσιμο

en: Deletion Date:
el: Ημερομηνία Διαγραφής:

en: %s (%lu bytes)
el: %s (%lu μπάιτια)

en: %s (%llu bytes)
el: %s (%llu μπάιτια)

en: Size:
el: Μέγεθος:

en: Selection:
el: Επιλογή:

en: Multiple types
el: Πολλαπλοί τύποι

note: Number of selected files
en: %d items
el: %d αντικείμενα

en: %d files, %d folders
el: %d αρχεία, %d φάκελοι

en: Change properties of the selected folder?
el: Αλλαγή των ιδιοτήτων του επιλεγμένου φακέλου;

en: Change properties of the selected file?
el: Αλλαγή των ιδιοτήτων του επιλεγμένου αρχείου;

en: Confirm Change Properties
el: Επιβεβαίωση της Αλλαγής των Ιδιοτήτων

en: Warning
el: Προσοχή

en: Invalid file name, operation cancelled
el: Μη έγκυρο όνομα αρχείου· η διαδικασία ακυρώθηκε

en: The / character is not allowed in folder names, operation cancelled
el: Δεν επιτρέπεται ο χαρακτήρας / στα ονόματα των φακέλων· η διαδικασία ακυρώθηκε

en: The / character is not allowed in file names, operation cancelled
el: Δεν επιτρέπεται ο χαρακτήρας / στα ονόματα των αρχείων· η διαδικασία ακυρώθηκε

note: Error message box Error
en: Error
el: Σφάλμα

en: Can't write to %s: Permission denied
el: Αδυναμία εγγραφής στο
     %s
    
    Άρνηση πρόσβασης

en: Folder %s doesn't exist
el: Ο φάκελος %s δεν υπάρχει

en: File rename
el: Μετονομασία αρχείου

en: File owner
el: Ιδιοκτήτης του αρχείου

en: Change owner cancelled!
el: Ακυρώθηκε η αλλαγή του ιδιοκτήτη.

en: Chown in %s failed: %s
el: Απέτυχε το chown στο
     %s
    
    %s

en: Chown in %s failed
el: Απέτυχε το chown στο
     %s

en: Setting special permissions could be unsafe! Is that you really want to do?
el: Ο ορισμός ειδικών δικαιωμάτων μπορεί να είναι μη ασφαλής επιλογή.
    
    Θέλεις πράγματι να το κάνεις αυτό;

en: Chmod in %s failed: %s
el: Απέτυχε το chmod στο
     %s
    
    %s

en: File permissions
el: Δικαιώματα του αρχείου

en: Change file permissions cancelled!
el: Ακυρώθηκε η αλλαγή στα δικαιώματα του αρχείου.

en: Chmod in %s failed
el: Απέτυχε το chmod στο
     %s

en: Apply permissions to the selected items?
el: Να εφαρμοστούν τα δικαιώματα στα επιλεγμένα αντικείμενα;

en: Change file(s) permissions cancelled!
el: Ακυρώθηκε η αλλαγή των δικαιωμάτων στο αρχείο ή στα αρχεία.

en: Select an executable file
el: Επέλεξε ένα εκτελέσιμο αρχείο

en: All files
el: Όλα τα αρχεία

en: PNG Images
el: Εικόνες PNG

en: GIF Images
el: Εικόνες GIF

en: BMP Images
el: BMP Εικόνα

en: Select an icon file
el: Επέλεξε ένα αρχείο εικονιδίου

en: %u files, %u subfolders
el: %u αρχεία, %u υποφάκελοι

en: Copy here
el: Αντιγραφή εδώ

en: Move here
el: Μεταφορά εδώ

en: Link here
el: Δεσμός εδώ

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: File copy
el: Αντιγραφή αρχείου

en: File move
el: Μεταφορά αρχείου

en: File symlink
el: Εσωτερικός δεσμός σε αρχείο

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Copy %s files/folders.
    From: %s
el: Αντιγραφή %s αρχείων/φακέλων.
    Από:  %s

en: Move
el: Μεταφορά

en: Move %s files/folders.
    From: %s
el: Μεταφορά %s αρχείων/φακέλων.
    Από:  %s

en: Symlink
el: Εσωτερικός Δεσμός

en: To:
el: Στο:

en: An error has occurred during the move file operation!
el: Παρουσιάστηκε κάποιο σφάλμα, κατά τη προσπάθεια μεταφοράς του αρχείου.

en: Move file operation cancelled!
el: Η διαδικασία μεταφοράς του αρχείου ακυρώθηκε.

en: An error has occurred during the copy file operation!
el: Παρουσιάστηκε κάποιο σφάλμα, κατά τη προσπάθεια αντιγραφής του αρχείου.

en: Copy file operation cancelled!
el: Η διαδικασία αντιγραφής του αρχείου ακυρώθηκε.

en: Mount point %s is not responding...
el: Το σημείο προσάρτησης %s δεν ανταποκρίνεται...

en: Link to Folder
el: Δεσμός σε Φάκελο

en: Folders
el: Φάκελοι

en: Show hidden folders
el: Εμφάνιση κρυφών φακέλων

en: Hide hidden folders
el: Απόκρυψη κρυφών φακέλων

en: 0 bytes in root
el: 0 μπάιτια στο root

en: Panel is active
el: Το πλαίσιο είναι ενεργό

en: Activate panel
el: Ενεργοποίηση πλαισίου

en:  Permission to: %s denied.
el:  Άδεια για: άρνηση για %s .

note: Panel menu items
en: New &folder...
el: Νέος φάκε&λος...

en: &Hidden folders
el: Κρυ&φοί φάκελοι

en: Ignore c&ase
el: &Χωρίς διάκριση πεζών/κεφαλαίων

en: &Reverse order
el: Αντί&στροφη σειρά

en: E&xpand tree
el: Ε&πέκταση του δέντρου

en: Collap&se tree
el: Σύμ&πτυξη του δένδρου

en: Pane&l
el: Π&λαίσιο

en: M&ount
el: Προσάρτ&ηση

en: Unmoun&t
el: &Αποπροσάρτηση

en: &Add to archive...
el: Προσ&θήκη σε αρχειοθήκη...

en: &Copy
el: Αντι&γραφή

en: C&ut
el: Αποκ&οπή

en: &Paste
el: Επι&κόλληση

en: Re&name...
el: &Μετονομασία...

en: Cop&y to...
el: Α&ντιγραφή στο...

en: &Move to...
el: &Μεταφορά στο...

en: Symlin&k to...
el: Εσωτερικός &δεσμός στο ...

en: Mo&ve to trash
el: Μετακίνηση στα απο&ρρίμματα

en: R&estore from trash
el: Απο&κατάσταση από τον κάδο απορριμμάτων

en: &Delete
el: &Διαγραφή

en: Prop&erties
el: Ι&διότητες

en: Can't enter folder %s: %s
el: Αδυναμία εισόδου στο φάκελο %s: 
    
    %s

en: Can't enter folder %s
el: Αδυναμία εισόδου στο φάκελο %s

en: File name is empty, operation cancelled
el: Το όνομα του αρχείου είναι κενό· η διαδικασία ακυρώθηκε

note: File object
en: Create archive
el: Δημιουργία αρχειοθήκης

en: Copy
el: Αντιγραφή του

en: Copy %s items from: %s
el: Αντιγραφή %s αντικειμένων από το: %s

en: Rename
el: Μετονομασία

en: Rename
el: Μετονομασία

en: Copy to
el: Αντιγραφή σε

en: Move
el: Μεταφορά

en: Move %s items from: %s
el: Μεταφορά %s αντικειμένων από το: %s

en: Symlink
el: Εσωτερικός Δεσμός

en: Symlink %s items from: %s
el: Εσωτερικοί δεσμοί %s αντικειμένων από το: %s

en: %s is not a folder
el: το %s δεν είναι φάκελος

en: An error has occurred during the symlink operation!
el: Παρουσιάστηκε κάποιο σφάλμα, κατά τη διαδικασία του εσωτερικού δεσμού.

en: Symlink operation cancelled!
el: Ακυρώθηκε η διαδικασία εσωτερικού δεσμού.

en: Definitively delete folder %s ?
el: Οριστική διαγραφή του φακέλου 
     %s ;

en: Confirm Delete
el: Επιβεβαίωση Διαγραφής

note: File object Delete trash can info folder
en: File delete
el: Διαγραφή αρχείου

en: Folder %s is not empty, delete it anyway?
el: Δεν είναι άδειος ο φάκελος
     %s
    
    Να διαγραφεί, έτσι κι αλλιώς;

en: Folder %s is write-protected, definitively delete it anyway?
el: Έχει προστασία διαγραφής ο φάκελος
     %s
    
    Να διαγραφεί οριστικά , έτσι κι αλλιώς;

en: Delete folder operation cancelled!
el: Ακυρώθηκε η διαδικασία διαγραφής του φακέλου.

en: Move folder %s to trash can?
el: Μεταφορά στα απορρίμματα του φακέλου
     %s ;

en: Confirm Trash
el: Επιβεβαίωση των Απορριμμάτων

note: File object
en: Move to trash
el: Μεταφορά στα απορρίμματα

en: Folder %s is write-protected, move it to trash can anyway?
el: Έχει προστασία εγγραφής ο φάκελος
     %s
    
    Να μεταφερθεί στα απορρίμματα, έτσι κι αλλιώς;

en: An error has occurred during the move to trash operation!
el: Παρουσιάστηκε κάποιο σφάλμα, κατά τη προσπάθεια μεταφοράς του αρχείου στα απορρίμματα.

en: Move to trash folder operation cancelled!
el: Η διαδικασία μεταφοράς στα απορρίμματα ακυρώθηκε.

note: File object
en: Restore from trash
el: Αποκατάσταση από τον κάδο απορριμμάτων

en: Restore folder %s to its original location %s ?
el: Να γίνει αποκατάσταση του φακέλου
     %s 
    στην αρχική του τοποθεσία
     %s 
    ;

en: Confirm Restore
el: Επιβεβαίωση Αποκατάστασης

en: Restore information not available for %s
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες πληροφορίες αποκατάστασης για το %s

en: Parent folder %s does not exist, do you want to create it?
el: Δεν υπάρχει ο γονικός φάκελος
     %s 
    Θέλεις να δημιουργηθεί;

en: Can't create folder %s : %s
el: Αδυναμία δημιουργίας του φακέλου %s : %s

en: Can't create folder %s
el: Αδυναμία δημιουργίας του φακέλου %s

en: An error has occurred during the restore from trash operation!
el: Παρουσιάστηκε κάποιο σφάλμα, κατά τη διαδικασίας αποκατάστασης από τον κάδο απορριμμάτων.

en: Restore from trash file operation cancelled!
el: Ακυρώθηκε η διαδικασίας αποκατάστασης του αρχείου, από τον κάδο απορριμμάτων.

en: Create new folder:
el: Δημιουργία νέου φακέλου:

en: New Folder
el: Νέος Φάκελος

en: Folder name is empty, operation cancelled
el: Το όνομα του φακέλου είναι κενό· η διαδικασία ακυρώθηκε

en: File or folder %s already exists
el: Το αρχείο ή φάκελος %s υπάρχει ήδη

en: Can't execute command %s
el: Αδυναμία εκτέλεσης της εντολής 
     %s

en: Mount
el: Προσάρτηση

en: Unmount
el: Αποπροσάρτηση

note: File object
en:  file system...
el:  συστήματος αρχείων...

note: Mount/unmount file system
en:  the folder:
el:  του φακέλου:

en:  operation cancelled!
el:  η διαδικασία ακυρώθηκε.

note: Refresh the status label
en:  in root
el:  στο root

note: Labels and progress bar
en: Source:
el: Πηγή:

en: Target:
el: Προορισμός:

en: Copied data:
el: Αντιγραμμένα δεδομένα:

en: Moved data:
el: Μετακινημένα δεδομένα:

note: Labels Set labels for progress dialog
en: Delete:
el: Διαγραφή:

en: From:
el: από:

note: Labels Set labels for progress dialog
en: Changing permissions...
el: Αλλαγή των αδειών...

en: File:
el: Αρχείο:

note: Labels Set labels for progress dialog
en: Changing owner...
el: Αλλαγή του ιδιοκτήτη...

note: Labels
en: Mount file system...
el: Προσάρτηση συστήματος αρχείων...

en: Mount the folder:
el: Προσάρτηση του φακέλου:

note: Labels
en: Unmount file system...
el: Αποπροσάρτηση του συστήματος αρχείων...

en: Unmount the folder:
el: Αποπροσάρτηση του φακέλου:

en: Folder %s already exists.
    Overwrite?
    => Caution, files within this folder could be overwritten!
el: Υπάρχει, ήδη, ο φάκελος 
     %s
    
    Να αντικατασταθεί;
    => ΠΡΟΣΟΧΗ: Τα αρχεία σε αυτόν τον κατάλογο μπορεί να επανωγραφούν.

en: File %s already exists.
    Overwrite?
el: Υπάρχει, ήδη, το αρχείο
     %s
    
    Να αντικατασταθεί;

en: Confirm Overwrite
el: Επιβεβαίωση της Αντικατάστασης

en: Can't copy file %s: %s
el: Αδυναμία αντιγραφής του αρχείου
     %s
    
    %s

en: Can't copy file %s
el: Αδυναμία αντιγραφής του αρχείου
     %s

note: Set labels for progress dialog
en: Source:
el: πηγή:

en: Target:
el: προορισμός:

en: Can't preserve date when copying file %s : %s
el: Αδυναμία διατήρησης της ημερομηνίας, μετά την αντιγραφή του αρχείου
     %s
    
    %s

en: Can't preserve date when copying file %s
el: Αδυναμία διατήρησης της ημερομηνίας, μετά την αντιγραφή του αρχείου
     %s

en: Can't copy folder %s : Permission denied
el: Αδυναμία αντιγραφής του φακέλου
     %s
    
    Άρνηση πρόσβασης

en: Can't copy file %s : Permission denied
el: Αδυναμία αντιγραφής του αρχείου
     %s
    
    Άρνηση πρόσβασης

en: Can't preserve date when copying folder %s: %s
el: Αδυναμία διατήρησης της ημερομηνίας, κατά την αντιγραφή του φακέλου
     %s
    
    %s

en: Can't preserve date when copying folder %s
el: Αδυναμία διατήρησης της ημερομηνίας, κατά την αντιγραφή του φακέλου
     %s

en: Source %s doesn't exist
el: Δεν υπάρχει η πηγή %s

en: Destination %s is identical to source
el: Είναι ίδιος με τη πηγή, ο προορισμός
     %s

en: Target %s is a sub-folder of source
el: Ο προορισμός %s είναι υποφάκελος της πηγής

note: Set labels for progress dialog
en: Delete folder:
el: διαγραφή του φακέλου:

en: From:
el: από:

en: Can't delete folder %s: %s
el: Αδυναμία διαγραφής του φακέλου
     %s
    
    %s

en: Can't delete folder %s
el: Αδυναμία διαγραφής του φακέλου
     %s

en: Can't delete file %s: %s
el: Αδυναμία διαγραφής του αρχείου
     %s
    
    %s

en: Can't delete file %s
el: Αδυναμία διαγραφής του αρχείου
     %s

en: Destination %s already exists
el: Υπάρχει ήδη ο προορισμός %s

en: Can't rename to target %s: %s
el: Αδυναμία μετονομασίας στον προορισμό
     %s
    
    %s

en: Can't symlink %s: %s
el: Αδυναμία δημιουργίας του εσωτερικού δεσμού
     %s
    
    %s

en: Can't symlink %s
el: Αδυναμία δημιουργίας του εσωτερικού δεσμού
     %s

en: Folder:
el: Φάκελος:

note: Make and show command window File object
en: Extract archive
el: Αποσυμπίεση αρχειοθήκης

note: Make and show command window
en: Add to archive
el: Προσθήκη σε αρχειoθήκη

en: Failed command: %s
el: Αποτυχημένη εντολή: %s

en: Success
el: Επιτυχία

en: Folder %s was successfully mounted.
el: Επιτυχής προσάρτηση του φακέλου
     %s

en: Folder %s was successfully unmounted.
el: Επιτυχής αποπροσάρτηση του φακέλου
     %s

note: Make and show command window
en: Install/Upgrade package
el: Εγκατάσταση/Απεγκατάσταση πακέτου

en: Installing package: %s
el: Εγκατάσταση πακέτου: %s

note: Make and show command window
en: Uninstall package
el: Απεγκατάσταση πακέτου

en: Uninstalling package: %s
el: Απεγκατάσταση του πακέτου: %s

en: &File Name:
el: &Όνομα Αρχείου:

en: &OK
el: &Εντάξει

en: File F&ilter:
el: &Φίλτρο Αρχείων:

en: Read Only
el: Μόνο για Ανάγνωση

en: Go to previous folder
el: Μετάβαση στον προηγούμενο φάκελο

en: Go to next folder
el: Μετάβαση στον επόμενο φάκελο

en: Go to parent folder
el: Μετάβαση στο γονικό φάκελο

en: Go to home folder
el: Μετάβαση στον αρχικό κατάλογο

en: Go to working folder
el: Μετάβαση στον φάκελο εργασίας

en: New folder
el: Νέος φάκελος

en: Big icon list
el: Λίστα με μεγάλα εικονίδια

en: Small icon list
el: Λίστα με μικρά εικονίδια

en: Detailed file list
el: Λεπτομερής λίστα αρχείων

en: Show hidden files
el: Εμφάνιση κρυφών αρχείων

en: Hide hidden files
el: Απόκρυψη κρυφών αρχείων

en: Show thumbnails
el: Εμφάνιση εικόνων επισκόπησης

en: Hide thumbnails
el: Απόκρυψη εικόνων επισκόπησης

en: Create new folder...
el: Δημιουργία νέου φακέλου...

en: Create new file...
el: Δημιουργία νέου αρχείου...

en: New File
el: Νέο Αρχείο

en: Go ho&me
el: Μετάβαση στην αρχή

en: Go &work
el: Μετάβαση στην εργασία

en: New &file...
el: Νέο &αρχείο...

en: New f&older...
el: Νέος φάκε&λος...

en: &Hidden files
el: Κρυφά &αρχεία

en: Thum&bnails
el: Εικόνες &προεπισκόπησης

en: B&ig icons
el: Με&γάλα εικονίδια

en: &Small icons
el: Μικ&ρά εικονίδια

en: Fu&ll file list
el: &Λεπτομερής

en: &Rows
el: &Γραμμές

en: &Columns
el: &Στήλες

en: Autosize
el: Αυτόματο μέγεθος

en: &Name
el: Ό&νομα

en: Si&ze
el: &Μέγεθος

en: &Type
el: &Τύπος

en: E&xtension
el: Ε&πέκταση

en: &Date
el: &Ημερομηνία

en: &User
el: &Χρήστης

en: &Group
el: &Ομάδα

en: Fold&ers first
el: Πρώτα οι Φάκ&ελοι

en: Re&verse order
el: Α&ντίστροφη σειρά

note: Font families, to be filled later
en: &Family:
el: &Οικογένεια:

note: Font weights
en: &Weight:
el: &Βάρος:

note: Font styles
en: &Style:
el: &Τεχνοτροπία:

note: Font sizes, to be filled later
en: Si&ze:
el: &Μέγεθος:

note: Character set choice
en: Character Set:
el: Σύνολο Χαρακτήρων:

en: Any
el: Οτιδήποτε

en: West European
el: Δυτικής Ευρώπης

en: East European
el: Ανατολικής Ευρώπης

en: South European
el: Νότιας Ευρώπης

en: North European
el: Βόρειας Ευρώπης

en: Cyrillic
el: Κυριλλικά

en: Arabic
el: Αραβικά

en: Greek
el: Ελληνικά

en: Hebrew
el: Εβραϊκά

en: Turkish
el: Τουρκικά

en: Nordic
el: Σκανδιναβικά

en: Thai
el: Ταϊλανδέζικη

en: Baltic
el: Βαλτικής

en: Russian
el: Ρώσικα

en: Central European (cp1250)
el: Κεντρικής Ευρώπης (cp1250)

en: Russian (cp1251)
el: Ρωσικό (cp1251)

en: Latin1 (cp1252)
el: Λατινικά1 (cp1252)

en: Greek (cp1253)
el: Ελληνικά (cp1253)

en: Turkish (cp1254)
el: Τουρκικά (cp1254)

en: Hebrew (cp1255)
el: Εβραϊκά (cp1255)

en: Arabic (cp1256)
el: Αραβικά (cp1256)

en: Baltic (cp1257)
el: Βαλτικής (cp1257)

en: Vietnam (cp1258)
el: Βιετναμέζικα (cp1258)

en: Thai (cp874)
el: Τϊλανδέζικα (cp874)

note: Set width
en: Set Width:
el: Καθορισμός Πλάτους:

en: Ultra condensed
el: Υπερβολικά συμπτυγμένοι

en: Extra condensed
el: Επιπλέον συμπτυγμένοι

en: Condensed
el: Συμπτυγμένοι

en: Semi condensed
el: Ημι-συμπτυγμένοι

en: Normal
el: Κανονικοί

en: Semi expanded
el: Ημι-ανεπτυγμένοι

en: Expanded
el: Ανεπτυγμένοι

en: Extra expanded
el: Επιπλέον ανεπτυγμένοι

en: Ultra expanded
el: Υπερβολικά ανεπτυγμένοι

note: Pitch
en: Pitch:
el: Χαρακτήρες ανά ίντσα:

en: Fixed
el: Σταθεροί

en: Variable
el: Μεταβλητοί

en: Scalable:
el: Κλιμακούμενο:

en: All Fonts:
el: Όλες οι Γραμματοσειρές:

en: Preview:
el: Προεπισκόπιση:

note: Space before tab is used to set the correct button height
en: Launch Xfe as root
el: Εκκίνηση του Xfe σαν υπερχρήστης

en: &No
el: Ό&χι

en: &Yes
el: &Ναι

en: &Quit
el: &Τερματισμός

en: &Save
el: &Αποθήκευση

en: Yes for &All
el: Ναι για &Όλα

en: Enter the user password:
el: Εισήγαγε τον κωδικό πρόσβασης για τον χρήστη:

en: Enter the root password:
el: Εισήγαγε τον κωδικό πρόσβασης του υπερχρήστη:

en: An error has occurred!
el: Παρουσιάστηκε κάποιο σφάλμα.

en: Name:
el: Όνομα:

en: Size in root:
el: Μέγεθος στο root:

en: Type:
el: Τύπος:

en: Modified date:
el: Ημερομηνία τροποποίησης:

en: User:
el: Χρήστης:

en: Group:
el: Ομάδα:

en: Permissions:
el: Δικαιώματα:

en: Original path:
el: Αρχική διαδρομή:

en: Deletion date:
el: Ημερομηνία διαγραφής:

en: Size:
el: Μέγεθος:

en: Size
el: Μέγεθος

en: Type
el: Τύπος

en: Extension
el: Επέκταση

en: Modified date
el: Ημερομηνία τροποποίησης

en: Permissions
el: Δικαιώματα

en: Unable to load image
el: Αδυναμία φόρτωσης της εικόνας

en: Original path
el: Αρχική διαδρομή

en: Deletion date
el: Ημερομηνία διαγραφής

en: Filter
el: Φίλτρο

en: Status
el: Κατάσταση

en: File %s is an executable text file, what do you want to do?
el: Είναι ένα εκτελέσιμο αρχείο κειμένου το
      %s 
    
    Τι θα ήθελες να γίνει;

en: Confirm Execute
el: Επιβεβαίωση της Εκτέλεσης

note: Make and show command window The CommandWindow object will delete itself when closed!
en: Command log
el: Καταγραφή εντολών

en: The / character is not allowed in file or folder names, operation cancelled
el: Δεν επιτρέπεται ο χαρακτήρας / στα ονόματα των αρχείων, ή των φακέλων· η διαδικασία ακυρώθηκε

en: To folder:
el: Στο φάκελο:

en: Can't write to trash location %s: Permission denied
el: Αδυναμία εγγραφής στην τοποθεσία του κάδου ανακύκλωσης
     %s
    
     Άρνηση πρόσβασης

en: Move file %s to trash can?
el: Μεταφορά στα απορρίμματα του αρχείου
     %s ;

en: Move %s selected items to trash can?
el: Μεταφορά των %s επιλεγμένων αντικειμένων, στα απορρίμματα;

en: File %s is write-protected, move it anyway to trash can?
el: Έχει προστασία εγγραφής το αρχείο
     %s
    
    Να μεταφερθεί στο κάδο απορριμμάτων, έτσι κι αλλιώς;

en: Move to trash file operation cancelled!
el: Ακυρώθηκε η διαδικασίας μεταφοράς του αρχείου στο κάδο των απορριμμάτων.

en: Restore file %s to its original location %s ?
el: Αποκατάσταση του αρχείου
     %s 
    στην αρχική του τοποθεσία
     %s 
    ;

en: Restore %s selected items to their original locations?
el: Αποκατάσταση των %s επιλεγμένων αντικειμένων, στην αρχική τους τοποθεσία;

en: Can't create folder %s: %s
el: Αδυναμία δημιουργίας του φακέλου 
      %s 
      
     %s

en: Definitively delete file %s ?
el: Αμετάκλητη διαγραφή του αρχείου
     %s ;

en: Definitively delete %s selected items?
el: Αμετάκλητη διαγραφή των %s επιλεγμένων αντικειμένων;

en: File %s is write-protected, delete it anyway?
el: Έχει προστασία εγγραφής το αρχείο
     %s 
    
    Να διαγραφεί, έτσι κι αλλιώς;

en: Delete file operation cancelled!
el: Ακυρώθηκε η διαδικασία διαγραφής του αρχείου.

en: Compare
el: Σύγκριση

en: With:
el: Με:

en: Program %s not found. Please define a file comparator program in the Preferences dialog!
el: Δεν βρέθηκε το πρόγραμμα %s .
    Παρακαλώ, προσδιόρισε μία εφαρμογή σύγκρισης αρχείων, στο διάλογο των Ρυθμίσεων.

en: Create new file:
el: Δημιουργία νέου αρχείου:

en: Can't create file %s: %s
el: Αδυναμία δημιουργίας του φακέλου 
     %s
    
    %s

en: Can't create file %s
el: Αδυναμία δημιουργίας του φακέλου 
     %s

en: Can't set permissions in %s: %s
el: Αδυναμία ορισμού δικαιωμάτων στο
     %s
    
    %s

en: Can't set permissions in %s
el: Αδυναμία ορισμού δικαιωμάτων στο
     %s

en: Create new symbolic link:
el: Δημιουργία νέου εσωτερικού δεσμού:

en: New Symlink
el: Νέος Εσωτερικός Δεσμός

note: Select target
en: Select the symlink refered file or folder
el: Επέλεξε το φάκελο ή το αρχείο αναφοράς του εσωτερικού δεσμού

en: Symlink source %s does not exist
el: Η πηγή του εσωτερικού δεσμού %s δεν υπάρχει

en: Open selected file(s) with:
el: Άνοιγμα των επιλεγμένων αρχείων με:

en: Open With
el: Άνοιγμα Με

en: A&ssociate
el: Συσ&χέτιση

en: Show files:
el: Εμφάνιση των αρχείων:

note: Menu items
en: New& file...
el: &Νέο αρχείο...

en: New s&ymlink...
el: Νέος εσωτερικός &δεσμός....

en: Fi&lter...
el: Φί&λτρο...

en: &Full file list
el: &Λεπτομερής

en: Per&missions
el: &Δικαιώματα

en: Ne&w file...
el: Νέο Α&ρχείο...

en: &Mount
el: &Προσάρτηση

en: Open &with...
el: Ά&νοιγμα με...

en: &Open
el: Άν&οιγμα

en: Extr&act to folder
el: Αποσυμπίεσ&η στο φάκελο

en: &Extract here
el: &Αποσυμπίεση εδώ

en: E&xtract to...
el: Αποσ&υμπίεση στο ...

en: &View
el: Προβο&λή

en: Install/Up&grade
el: Εγκατάσταση/Ανα&βάθμιση

en: Un&install
el: Απεγκα&τάσταση

en: &Edit
el: &Επεξεργασία

en: Com&pare...
el: Σύγκ&ριση...

en: Com&pare
el: Σύγκ&ριση

en: Packages &query
el: &Διερεύνηση πακέτων

en: Scripts
el: Σενάρια

en: &Go to script folder
el: Μετάβαση στο &φάκελο των σεναρίων

en: Copy &to...
el: Αντιγρα&φή σε...

en: M&ove to trash
el: Μετακίνηση στα απ&ορρίμματα

en: Restore &from trash
el: Αποκατάσταση από τον κά&δο απορριμμάτων

en: Compare &sizes
el: Σύγκρι&ση μεγεθών

en: P&roperties
el: &Ιδιότητες

note: File selection dialog File dialog
en: Select a destination folder
el: Επέλεξε ένα φάκελο προορισμού

en: All Files
el: Όλα τα Αρχεία

note: File object
en: Package Install/Upgrade
el: Εγκατάσταση/Αναβάθμιση Πακέτου

note: File object
en: Package Uninstall
el: Απεγκατάσταση Πακέτου

en: Error: Fork failed: %s
el: Σφάλμα: Απέτυχε η δημιουργία φούρκας (fork): 
    %s

en: Can't create script folder %s: %s
el: Αδυναμία δημιουργίας του φακέλου σεναρίων %s: 
    
    %s

en: Can't create script folder %s
el: Αδυναμία δημιουργίας του φακέλου σεναρίων %s

en: No compatible package manager (rpm or dpkg) found!
el: Δεν βρέθηκε συμβατός διαχειριστής των πακέτων (rpm ή dpkg).

en: File %s does not belong to any package.
el: Το αρχείο %s δεν ανήκει σε κάποιο πακέτο.

en: Information
el: Πληροφορίες

en: File %s belongs to the package: %s
el: Το αρχείο %s ανήκει στο πακέτο: %s

note: Make and show command window
en: Sizes of Selected Items
el: Τα Μεγέθη των Επιλεγμένων Αντικειμένων

en: 0 bytes
el: 0 μπάιτια

en: Link
el: Δεσμός

en:  - Filter: %s
el:  - Φίλτρο: %s

en: Bookmarks limit number reached. The last bookmark will be deleted...
el: Συμπληρώθηκε το όριο των σελιδοδεικτών. Ο τελευταίος σελιδοδείκτης θα διαγραφεί...

en: Confirm Clear Bookmarks
el: Επιβεβαίωση της εκκαθάρισης των σελιδοδεικτών

en: Do you really want to clear all your bookmarks?
el: Θέλεις πραγματικά να γίνει εκκαθάριση όλων των σελιδοδεικτών;

en: Cl&ose
el: Κ&λείσιμο

en: Please wait...
el: Παρακαλώ, περίμενε...

en: Can't duplicate pipes: %s
el: Αδυναμία δημιουργίας διπλότυπου των διοχετεύσεων: 
    
    %s

en: Can't duplicate pipes
el: Αδυναμία δημιουργίας διπλότυπου των διοχετεύσεων

en: 
    >>>> COMMAND CANCELLED <<<<
el: 
    >>>> Η ΕΝΤΟΛΗ ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ <<<<

en: 
    >>>> END OF COMMAND <<<<
el: 
    >>>> ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΝΤΟΛΗΣ <<<<

en: 	Select destination...
el: 	Επέλεξε προορισμό...

en: Select a file
el: Επιλογή ενός αρχείου

en: Select a file or a destination folder
el: Επέλεξε ένα αρχείο ή ένα φάκελο προορισμού

en: Add To Archive
el: Προσθήκη σε Αρχειοθήκη

en: New archive name:
el: Το όνομα της νέας αρχειοθήκης:

en: Format:
el: Μορφή:

en: tar.gz	Archive format is tar.gz
el: tar.gz	Η μορφή της αρχειοθήκης είναι tar.gz

en: zip	Archive format is zip
el: zip	Η μορφή της αρχειοθήκης είναι zip

en: 7z	Archive format is 7z
el: 7z	Η μορφή της αρχειοθήκης είναι 7z

en: rar	Archive format is rar
el: rar	Η μορφή της αρχειοθήκης είναι rar

en: tar.bz2	Archive format is tar.bz2
el: tar.bz2	Η μορφή της αρχειοθήκης είναι tar.bz2

en: tar.xz	Archive format is tar.xz
el: tar.xz	Η μορφή της αρχειοθήκης είναι tar.xz

en: tar	Archive format is tar
el: tar	Η μορφή της αρχειοθήκης είναι tar

en: tar.Z	Archive format is tar.Z
el: tar.Z	Η μορφή της αρχειοθήκης είναι tar.Z

en: gz	Archive format is gz
el: gz	Η μορφή της αρχειοθήκης είναι gz

en: bz2	Archive format is bz2
el: bz2	Η μορφή της αρχειοθήκης είναι bz2

en: xz	Archive format is xz
el: xz	Η μορφή της αρχειοθήκης είναι xz

en: Z	Archive format is Z
el: Z	Η μορφή της αρχειοθήκης είναι Z

note: Construct window
en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Current Theme
el: Τρέχον Θέμα

en: Options
el: Επιλογές

en: Use trash can for file deletion (safe delete)
el: Χρήση κάδου απορριμμάτων για τη διαγραφή των αρχείων (ασφαλής διαγραφή)

en: Include a command to bypass the trash can (permanent delete)
el: Να περιλαμβάνεται μία εντολή για τον παραμερισμό του κάδου απορριμμάτων (μόνιμη διαγραφή)

en: Auto save layout
el: Αυτόματη αποθήκευση της διάταξης

en: Save window position
el: Αποθήκευση της θέσης του παραθύρου

en: Single click folder open
el: Μονό κλικ για το άνοιγμα των καταλόγων

en: Single click file open
el: Μονό κλικ για το άνοιγμα των αρχείων

en: Display tooltips in file and folder lists
el: Προβολή συμβουλών εργαλείου στις λίστες αρχείων και φακέλων

en: Relative resizing of file lists
el: Σχετική αλλαγή μεγέθους της λίστας των αρχείων

en: Display a path linker above file lists
el: Προβολή ενός συνδέσμου διαδρομής, πάνω από τις λίστες των αρχείων

en: Notify when applications start up
el: Να εμφανίζεται ειδοποίηση, όταν ξεκινούν οι εφαρμογές

en: Date format used in file and folder lists:
    (Type 'man strftime' in a terminal for help on the format)
el: Η μορφή της ημερομηνίας, που θα χρησιμοποιείται στους καταλόγους των αρχείων και των φακέλων
    (Σε ένα τερματικό, δώσε 'man strftime', για πληροφορίες σχετικές με αυτές τις μορφές)

note: Second tab - Modes
en: &Modes
el: &Λειτουργίες

en: Starting mode
el: Λειτουργία εκκίνησης

en: Start in home folder
el: Εκκίνηση στον οικιακό φάκελο

en: Start in current folder
el: Εκκίνηση στον τωρινό φάκελο

en: Start in last visited folder
el: Εκκίνηση στον τελευταίο ανοιγμένο φάκελο

en: Scrolling mode
el: Λειτουργία κύλισης

en: Smooth scrolling in file lists and text windows
el: Ομαλή κύλισης στις λίστες των αρχείων και στα παράθυρα των κειμένων

en: Mouse scrolling speed:
el: Ταχύτητα κύλισης του ποντικού:

en: Scrollbar width:
el: Πλάτος του ολισθητήρα:

en: Root mode
el: Κατάσταση λειτουργίας υπερχρήστη

en: Allow root mode
el: Να επιτρέπεται η λειτουργία σε κατάσταση υπερχρήστη

en: Authentication using sudo (uses user password)
el: Αυθεντικοποίηση με τη χρήση του sudo (χρησιμοποιεί τον κωδικό του χρήστη)

en: Authentication using su (uses root password)
el: Αυθεντικοποίηση με τη χρήση του su (χρησιμοποιεί τον κωδικό του root)

note: Third tab - Dialogs
en: &Dialogs
el: &Διάλογοι

en: Confirmations
el: Επιβεβαιώσεις

en: Confirm copy/move/rename/symlink
el: Επιβεβαίωση αντιγραφής/μεταφοράς/μετονομασίας/εσωτερικού δεσμού

en: Confirm drag and drop
el: Επιβεβαίωση αρπαγής και μετακίνησης

en: Confirm move to trash/restore from trash
el: Επιβεβαίωση της μεταφοράς στα απορρίμματα, και της επαναφοράς από τα απορρίμματα

en: Confirm delete
el: Επιβεβαίωση των διαγραφών

en: Confirm delete non empty folders
el: Επιβεβαίωση της διαγραφής μη άδειων καταλόγων

en: Confirm overwrite
el: Επιβεβαίωση της αντικατάστασης

en: Confirm execute text files
el: Επιβεβαίωση της εκτέλεσης αρχείων κειμένου

en: Confirm change properties
el: Επιβεβαίωση των αλλαγών των ιδιοτήτων

note: Warning window
en: Warnings
el: Προειδοποιήσεις

en: Warn when setting current folder in search window
el: Προειδοποίηση, όταν ορίζεται ο τωρινός φάκελος στο παράθυρο αναζήτησης

en: Warn when mount points are not responding
el: Επισήμανση, όταν τα σημεία προσάρτησης δεν ανταποκρίνονται

en: Display mount / unmount success messages
el: Εμφάνιση μηνυμάτων επιτυχίας, για την προσάρτηση ή την αποπροσάρτηση

en: Warn when date preservation failed
el: Προειδοποίηση, όταν αποτύχει η διατήρηση της ημερομηνίας

en: Warn if running as root
el: Επισήμανση, αν εκτελείται με δικαιώματα υπερχρήστη

note: Fourth tab - Programs
en: &Programs
el: &Προγράμματα

en: Default programs
el: Προεπιλεγμένα προγράμματα

en: Text viewer:
el: Προβολέας κειμένου:

en: Text editor:
el: Επεξεργαστής κειμένου:

en: File comparator:
el: Συγκριτής αρχείων:

en: Image editor:
el: Επεξεργαστής εικόνας:

en: Image viewer:
el: Προβολέας εικόνων:

en: Archiver:
el: Συμπιεστής αρχείων:

en: Pdf viewer:
el: Προβολέας αρχείων PDF:

en: Audio player:
el: Αναπαραγωγός ήχου:

en: Video player:
el: Αναπαραγωγός βίντεου:

en: Terminal:
el: Τερματικό:

en: Volume management
el: Διαχείριση τόμων

en: Mount:
el: Προσάρτηση:

en: Unmount:
el: Αποπροσάρτηση:

en: Color theme
el: Θέμα χρωμάτων

en: Custom colors
el: Προσαρμοσμένα χρώματα

en: Double click to customize the color
el: Διπλό κλικ για την προσαρμογή του χρώματος

en: Base color
el: Κύριο χρώμα

en: Border color
el: Χρώμα του περιγράμματος

en: Background color
el: Χρώμα του παρασκηνίου

en: Text color
el: Χρώμα του κειμένου

en: Selection background color
el: Χρώμα του παρασκηνίου της επιλογής

en: Selection text color
el: Χρώμα του κειμένου της επιλογής

en: File list background color
el: Χρώμα του παρασκηνίου της λίστας αρχείων

en: File list text color
el: Χρώμα του κειμένου της λίστας αρχείων

en: File list highlight color
el: Χρώμα της επισήμανσης της λίστας αρχείων

en: Progress bar color
el: Χρώμα της ένδειξης προόδου

en: Attention color
el: Χρώμα προσοχής

en: Scrollbar color
el: Χρώμα του ολισθητήρα

note: Controls theme
en: Controls
el: Χειριστήρια

en: Standard (classic controls)
el: Προεπιλεγμένη (κλασικά χειριστήρια)

en: Clearlooks (modern looking controls)
el: Καθαρή Εμφάνιση [Clearlooks] ( χειριστήρια μοντέρνας εμφάνισης)

note: Find iconpath from the Xfe registry settings or set it to DEFAULTICONPATH
en: Icon theme path
el: Η διαδρομή για τη συλλογή των εικονιδίων

en: 	Select path...
el: 	Επέλεξε διαδρομή...

note: Sixth tab - Fonts
en: &Fonts
el: &Γραμματοσειρές

en: Fonts
el: Γραμματοσειρές

en: Normal font:
el: Κανονική γραμματοσειρά:

en:  Select...
el:  Επιλογή...

en: Text font:
el: Γραμματοσειρά των κειμένων:

note: Seventh tab - Key bindings
en: &Key Bindings
el: &Συντομεύσεις Πληκτρολογίου

en: Key Bindings
el: Συντομεύσεις Πληκτρολογίου

en: Modify key bindings...
el: Μετατροπή των συντομεύσεων του πληκτρολογίου...

note: ,0,0,0,0,20,20);
en: Restore default key bindings...
el: Αποκατάσταση των προεπιλεγμένων συντομεύσεων του πληκτρολογίου...

en: Select an icon theme folder or an icon file
el: Επέλεξε ένα φάκελο συλλογής εικονιδίων ή ένα αρχείο εικονιδίων

en: Change Normal Font
el: Αλλαγή της Κανονικής Γραμματοσειράς

en: Change Text Font
el: Τροποποίηση της Γραμματοσειράς του Κειμένου

en: Create new file
el: Δημιουργία νέου αρχείου

en: Create new folder
el: Δημιουργία νέου φακέλου

en: Copy to clipboard
el: Αντιγραφή στο πρόχειρο

en: Cut to clipboard
el: Αποκοπή στο πρόχειρο

en: Paste from clipboard
el: Επικόλληση από το πρόχειρο

en: Open file
el: Άνοιγμα αρχείου

en: Quit application
el: Τερματισμός της εφαρμογής

en: Select all
el: Επιλογή όλων

en: Deselect all
el: Αποεπιλογή όλων

en: Invert selection
el: Αντιστροφή επιλογής

en: Display help
el: Εμφάνιση της βοήθειας

en: Toggle display hidden files
el: Εναλλαγή της εμφάνισης των κρυφών αρχείων

en: Toggle display thumbnails
el: Εναλλαγή της εμφάνισης των εικόνων προεπισκόπησης

en: Close window
el: Κλείσιμο παραθύρου

en: Print file
el: Εκτύπωση του αρχείου

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Search previous
el: Αναζήτηση προηγούμενου

en: Search next
el: Αναζήτηση επόμενου

en: Vertical panels
el: Κάθετα πλαίσια

en: Horizontal panels
el: Οριζόντια πλαίσια

en: Refresh panels
el: Ανανέωση των πλαισίων

en: Create new symbolic link
el: Δημιουργία ενός νέου εσωτερικού δεσμού

en: File properties
el: Ιδιότητες αρχείου

en: Move files to trash
el: Μεταφορά των αρχείων στα απορρίμματα

en: Restore files from trash
el: Αποκατάσταση των αρχείων από τον κάδο απορριμμάτων

en: Delete files
el: Διαγραφή των αρχείων

en: Create new window
el: Δημιουργία νέου παραθύρου

en: Create new root window
el: Δημιουργία νέου παραθύρου υπερχρήστη

en: Execute command
el: Εκτέλεση εντολής

en: Launch terminal
el: Εκκίνηση τερματικού

en: Mount file system (Linux only)
el: Προσάρτηση συστήματος αρχείων (μόνο για Λίνουξ)

en: Unmount file system (Linux only)
el: Αποπροσάρτηση του συστήματος αρχείων (μόνο για Λίνουξ)

en: One panel mode
el: Κατάστασης λειτουργίας ενός πλαισίου

en: Tree and panel mode
el: Κατάσταση προβολής με δένδρο και ένα πλαίσιο

en: Two panels mode
el: Κατάστασης λειτουργίας δύο πλαισίων

en: Tree and two panels mode
el: Κατάσταση προβολής με δένδρο και δύο πλαίσια

en: Clear location bar
el: Καθαρισμός γραμμής τοποθεσίας

en: Rename file
el: Μετονομασία αρχείου

en: Copy files to location
el: Αντιγραφή των αρχείων στην τοποθεσία

en: Move files to location
el: Μεταφορά των αρχείων στην τοποθεσία

en: Symlink files to location
el: Εσωτερική σύνδεση των αρχείων στην τοποθεσία

en: Add bookmark
el: Προσθήκη σελιδοδείκτη

en: Synchronize panels
el: Συγχρονισμός πλαισίων

en: Switch panels
el: Εναλλαγή πλαισίων

en: Go to trash can
el: Μετάβαση στον κάδο απορριμάτων

en: Empty trash can
el: Άδειασμα του κάδου απορριμάτων

en: View
el: Προβολή

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Toggle display hidden folders
el: Εναλλαγή της εμφάνισης των κρυφών φακέλων

en: Filter files
el: Φιλτράρισμα των αρχείων

en: Zoom image to 100%
el: Εστίαση της εικόνας στο 100%

en: Zoom to fit window
el: Εστίαση για να ταιριάζει στο παράθυρο

en: Rotate image to left
el: Περιστροφή της εικόνας στα αριστερά

en: Rotate image to right
el: Περιστροφή της εικόνας στα δεξιά

en: Mirror image horizontally
el: Οριζόντιος καθρεπτισμός εικόνας

en: Mirror image vertically
el: Κατακόρυφος καθρεπτισμός εικόνας

en: Create new document
el: Δημιουργία ενός νέου εγγράφου

en: Save changes to file
el: Αποθήκευση των αλλαγών του αρχείου

en: Goto line
el: Μετάβαση στη γραμμή

en: Undo last change
el: Αναίρεση τελευταίας αλλαγής

en: Redo last change
el: Επανάληψη τελευταίας αλλαγής

en: Replace string
el: Αντικατάσταση στίχου

en: Toggle word wrap mode
el: Εναλλαγή της κατάστασης λειτουργίας της αναδίπλωσης των λέξεων

en: Toggle line numbers mode
el: Εναλλαγή της κατάστασης λειτουργίας αρίθμησης των γραμμών

en: Toggle lower case mode
el: Εναλλαγή της κατάστασης λειτουργίας πεζών

en: Toggle upper case mode
el: Εναλλαγή της κατάστασης λειτουργίας κεφαλαίων

note: Confirmation message
en: Do you really want to restore the default key bindings?
    
    All your customizations will be lost!
el: Θέλεις πραγματικά να επαναφέρεις τις προεπιλεγμένες συντομεύσεις πληκτρολογίου;
    
    Όλες οι προσαρμοσμένες ρυθμίσεις σου θα χαθούν.

en: Restore default key bindings
el: Αποκατάσταση των προεπιλεγμένων συντομεύσεων πληκτρολογίου

note: Ask the user if he wants to restart Xfe
en: Restart
el: Επανεκκίνηση

en: Key bindings will be changed after restart.
    Restart X File Explorer now?
el: Οι συντομεύσεις πληκτρολογίου θα αλλάξουν, μετά από επανεκκίνηση.
    
    Να γίνει επανεκκίνηση του Εξ Φάιλ Εξπλόρερ, τώρα;

en: Preferences will be changed after restart.
    Restart X File Explorer now?
el: Οι προτιμήσεις θα αλλάξουν, μετά από μια νέα εκκίνηση.
    
    Να γίνει επανεκκίνηση του Εξ Φάιλ Εξπλόρερ, τώρα;

en: &Skip
el: &Παράβλεψη

en: Skip A&ll
el: Παράβλεψη Ό&λων

en: Source size:
el: Μέγεθος πηγής:

en: - Modified date:
el: - Ημερομηνία τροποποίησης:

en: Target size:
el: Μέγεθος προορισμού:

en: E&xecute
el: Ε&κτέλεση

en: Execute in Console &Mode
el: Εκτέλεση σε Περιβάλλον Κονσό&λας

note: Close
en: &Close
el: &Κλείσιμο

en: Refresh panel
el: Ανανέωση του πίνακα

en: Copy selected files to clipboard
el: Αντιγραφή των επιλεγμένων αρχείων στο πρόχειρο

en: Cut selected files to clipboard
el: Αποκοπή των επιλεγμένων αρχείων στο πρόχειρο

en: Show properties of selected files
el: Εμφάνιση των ιδιοτήτων των επιλεγμένων αρχείων

en: Move selected files to trash can
el: Μεταφορά των επιλεγμένων αρχείων στον κάδο απορριμμάτων

en: Delete selected files
el: Διαγραφή των επιλεγμένων αρχείων

en: Current folder has been set to '%s'
el: Ο τωρινός φάκελος έχει οριστεί σε '%s'

en: F&ull file list
el: &Λεπτομερής

en: I&gnore case
el: &Αγνόηση πεζών κεφαλαίων

en: &Autosize
el: Α&υτόματο μέγεθος

en: &Packages query
el: &Διερεύνηση πακέτων

en: &Go to parent folder
el: &Μετάβαση στο γονικό φάκελο

en: Copy %s items
el: Αντιγραφή %s αντικειμένων

en: Move %s items
el: Μετακίνηση %s αντικειμένων

en: Symlink %s items
el: Εσωτερικοί δεσμοί %s αντικειμένων

en: Character '/' is not allowed in file or folder names, operation cancelled
el: Δεν επιτρέπεται ο χαρακτήρας ' / ' στα ονόματα των αρχείων, ή των φακέλων· η διαδικασία ακυρώθηκε

en: You must enter an absolute path!
el: Πρέπει να εισάγεις μια απόλυτη διαδρομή.

en: 1 item
el: 1 αντικείμενο

en: Find files:
el: Εύρεση αρχείων:

en: Ignore case	Ignore file name case
el: Αγνόηση πεζών/κεφαλαίων	Αγνόηση πεζών/κεφαλαίων στα ονόματα των αρχείων

note: Hidden files
en: Hidden files	Show hidden files and folders
el: Κρυφά αρχεία	Προβολή κρυφών αρχείων και φακέλων

en: In folder:
el: Στο φάκελο:

en: 	In folder...
el: 	Στο φάκελο...

en: Text contains:
el: Το κείμενο περιέχει:

en: Ignore case	Ignore text case
el: Αγνόηση πεζών/κεφαλαίων	Αγνόηση πεζών/κεφαλαίων στο κείμενο

note: Search options
en: More options
el: Επιπλέον επιλογές

en: Search options
el: Επιλογές αναζήτησης

en: Reset	Reset search options
el: Επαναφορά	Επαναφορά των ρυθμίσεων της αναζήτησης

en: Min size:
el: Ελάχιστο μέγεθος:

en: Filter by minimum file size (kBytes)
el: Διαχωρισμός κατά το ελάχιστο μέγεθος των αρχείων (χιλιοΜπάιτια)

en: Max size:
el: Μέγιστο μέγεθος:

en: Filter by maximum file size (kBytes)
el: Διαχωρισμός κατά το μέγιστο μέγεθος των αρχείων (χιλιοΜπάιτια)

note: Modification date
en: Last modified before:
el: Τελευταία τροποποίηση πριν από:

en: Filter by maximum modification date (days)
el: Διαχωρισμός κατά το μέγιστο πλήθος των ημερών, από την μετατροπή (ημέρες)

en: Days
el: Ημέρες

en: Last modified after:
el: Τελευταία τροποποίηση μετά από:

en: Filter by minimum modification date (days)
el: Διαχωρισμός κατά το ελάχιστο πλήθος των ημερών, από την μετατροπή (ημέρες)

note: User and group
en: User:
el: Χρήστης:

en: 	Filter by user name
el: 	Διαχωρισμός κατά το όνομα των χρηστών

en: Group:
el: Ομάδα:

en: 	Filter by group name
el: 	Διαχωρισμός κατά το όνομα των ομάδων

note: File type
en: File type:
el: Τύπος αρχείου:

en: File
el: Αρχείο

en: Pipe
el: Διοχέτευση

en: 	Filter by file type
el: 	Διαχωρισμός κατά τη μορφή των αρχείων

note: Permissions (in octal)
en: Permissions:
el: Δικαιώματα:

en: 	Filter by permissions (octal)
el: 	Διαχωρισμός κατά τα διακαιώματα (οκταδικό)

note: Empty files
en: Empty files:
el: Κενά αρχεία:

en: 	Empty files only
el: 	Μόνο κενά αρχεία

en: Follow symbolic links:
el: Ακολούθηση των συμβολικών δεσμών:

en: 	Search while following symbolic links
el: 	Αναζήτηση κατά την ακολούθηση των συμβολικών δεσμών

en: Non recursive:
el: Όχι εις βάθος:

en: 	Don't search folders recursively
el: 	Να μην γίνει εξερεύνηση των καταλόγων εις βάθος

en: Ignore other file systems:
el: Αγνόηση των άλλων  συστημάτων αρχείων:

en: 	Don't search in other file systems
el: 	Να μην γίνει εξερεύνηση σε άλλα συστήματα αρχείων

note: Start
en: &Start	Start the search (F3)
el: &Εκκίνηση	Εκκίνηση της αναζήτησης (F3)

note: Stop
en: &Stop	Stop the search (Esc)
el: &Σταμάτημα	Σταμάτημα της αναζήτησης (Esc)

note: Search message
en: Search started - Please wait...
el: Άρχισε η αναζήτηση - Παρακαλώ, αναμείνατε...

note: Update item count
en:  items
el:  αντικείμενα

en: Search results
el: Τα αποτέλεσμα της αναζήτησης

en: Input / Output error
el: Σφάλμα εισόδου/εξόδου

en: Search stopped...
el: Η αναζήτηση σταμάτησε...

en: Select path
el: Επιλογή διαδρομής

en: Create new symlink
el: Δημιουργία νέου εσωτερικού δεσμού

en: Restore selected files from trash can
el: Αποκατάσταση των επιλεγμένων αρχείων από κάδο απορριμμάτων

en: Launch Xfe
el: Εκκίνηση του Xfe

en: Search files and folders...
el: Αναζήτηση για φακέλους και αρχεία...

en: Mount (Linux only)
el: Προσάρτηση (μόνο στα Λίνουξ)

en: Unmount (Linux only)
el: Αποπροσάρτηση (μόνο στα Λίνουξ)

en: Show one panel
el: Προβολή ενός πλαισίου

en: Show tree and panel
el: Προβολή δένδρου και πλαισίου

en: Show two panels
el: Εμφάνιση δύο πλαισίων

en: Show tree and two panels
el: Προβολή δένδρου και δύο πλαισίων

en: Clear location
el: Καθαρισμός τοποθεσίας

en: Go to location
el: Μετάβαση στην τοποθεσία

en: New fo&lder...
el: Νέος φάκε&λος...

en: Go &home
el: Μετάβαση στον αρ&χικό κατάλογο

en: &Refresh
el: Ανανέ&ωση

en: &Copy to...
el: Αντιγρα&φή σε...

en: &Symlink to...
el: Ε&σωτερικός δεσμός στο...

en: &Properties
el: &Ιδιότητες

en: &File
el: &Αρχείο

en: &Select all
el: Επιλογή όλ&ων

en: &Deselect all
el: Α&ποεπιλογή όλων

en: &Invert selection
el: Α&ντιστροφή επιλογής

en: P&references
el: &Προτιμήσεις

en: &General toolbar
el: &Γενική γραμμή εργαλείων

en: &Tools toolbar
el: &Γραμμή εργαλείων

en: &Panel toolbar
el: &Γραμμή εργαλείων πλαισίου

en: &Location bar
el: &Γραμμή εργαλείων τοποθεσίας

en: &Status bar
el: Γραμμή εργαλείων &κατάστασης

en: &One panel
el: &Ένα πλαίσιο

en: T&ree and panel
el: &Δένδρο και πλαίσιο

en: Two &panels
el: &Δύο πλαίσια

en: Tr&ee and two panels
el: Δένδρο &και δύο πλαίσια

en: &Vertical panels
el: &Κάθετα πλαίσια

en: &Horizontal panels
el: &Οριζόντια πλαίσια

en: &Add bookmark
el: Προσθήκη σελι&δοδείκτη

en: &Clear bookmarks
el: Εκκα&θάριση των σελιδοδεικτών

en: &Bookmarks
el: &Σελιδοδείκτες

en: &Filter...
el: &Φίλτρο...

en: &Thumbnails
el: Εικόνες &προεπισκόπησης

en: &Big icons
el: &Μεγάλα εικονίδια

en: T&ype
el: Τύ&πος

en: D&ate
el: Ημερομηνί&α

en: Us&er
el: &Χρήστης

en: Gr&oup
el: &Ομάδα

en: Fol&ders first
el: Πρώτα οι φάκε&λοι

en: &Left panel
el: Αριστερό π&λαίσιο

en: &Filter
el: &Φίλτρο

en: &Folders first
el: Πρώτα οι &φάκελοι

en: &Right panel
el: Δε&ξί πλαίσιο

en: New &window
el: Νέο παρά&θυρο

en: New &root window
el: Νέο παράθυρο υπε&ρχρήστη

en: E&xecute command...
el: Εκ&τέλεση εντολής...

en: &Terminal
el: &Τερματικό

en: &Synchronize panels
el: &Συγχρονισμός πλαισίων

en: Sw&itch panels
el: Εναλλαγή πλα&ισίων

en: Go to script folder
el: Μετάβαση στον φάκελο των σεναρίων

en: &Search files...
el: Αναζήτη&ση αρχείων...

en: &Unmount
el: &Αποπροσάρτηση

en: &Tools
el: Ερ&γαλεία

en: &Go to trash
el: &Μετάβαση στα απορρίμματα

en: &Trash size
el: Μέγεθος &του κάδου απορριμμάτων

en: &Empty trash can
el: Άδ&ειασμα του κάδου απορριμμάτων

en: T&rash
el: Απο&ρρίμματα

en: &Help
el: &Βοήθεια

en: &About X File Explorer
el: &Σχετικά με τον Εξ Φάειλ Εξπλόρερ

en: Running Xfe as root!
el: Εκτέλεση του Xfe σαν υπερχρήστης.

en: Starting from Xfe 1.32, the location of the configuration files has changed to '%s'.
    Note you can manually edit the new configuration files to import your old customizations...
el: Ξεκινώντας απ'ο την έκδοση 1.32 του Xfe, η νέα θέση του αρχείου ρυθμίσεων είναι η 
    '%s'.
    Για να εισάγεις τις παλιές επιλογές σου, μπορείς να επεξεργαστείς το παραπάνω αρχείο,  με έναν επεξεργαστή κειμένου (πχ xfw)...

en: Can't create Xfe config folder %s: %s
el: Αδυναμία δημιουργίας του φακέλου ρυθμίσεων του Xfe
     %s
    
    %s

en: Can't create Xfe config folder %s
el: Αδυναμία δημιουργίας του φακέλου ρυθμίσεων του Xfe %s

en: No global xferc file found! Please select a configuration file...
el: Δεν βρέθηκε ένα καθολικό αρχείο xferc. Παρακαλώ, επέλεξε ένα αρχείο ρυθμίσεων...

en: XFE configuration file
el: Αρχείο ρυθμίσεων του XFE

en: Can't create trash can 'files' folder %s: %s
el: Αδυναμία δημιουργίας του φακέλου για τα αρχεία του κάδου απορριμμάτων %s : %s

en: Can't create trash can 'files' folder %s
el: Αδυναμία  δημιουργίας του φακέλου «αρχείων», του κάδου απορριμμάτων, %s

en: Can't create trash can 'info' folder %s: %s
el: Αδυναμία δημιουργίας του φακέλου για τις πληροφορίες του κάδου απορριμμάτων %s : %s

en: Can't create trash can 'info' folder %s
el: Αδυναμία δημιουργίας του φακέλου «πληροφοριών», του κάδου απορριμμάτων, %s

en: Help
el: Βοήθεια

en: X File Explorer Version %s
el: Εξ Φάιλ Εξπλόρερ (X File Explorer), Έκδοση %s

en: Based on X WinCommander by Maxim Baranov
el: Βασίζεται στον Εξ ΓουίνΚομάντερ (X WinCommander) του Μαξήμ Μπαράμοβ (Maxim Baranov)

en: 
    Translators
    -------------
    Argentinian Spanish: Bruno Gilberto Luciani
    Brazilian Portuguese: Eduardo R.B.S., Jose Carlos Medeiros,
    Phantom X, Tomas Acauan Schertel
    Bosnian: Samir Ribi, Bajrami Emran, Balagija Jasmina,
    Bilalovi, Omar Cogo Emir
    Catalan: Pere Orga
    Chinese: Xin Li
    Chinese (Taïwan): Wei-Lun Chao
    Colombian Spanish: Vladimir Támara (Pasos de Jesús)
    Czech: David Vachulka
    Danish: Jonas Bardino, Vidar Jon Bauge
    Dutch: Hans Strijards
    Finnish: Kimmo Siira
    French: Claude Leo Mercier, Roland Baudin
    German: Bastian Kleineidam, Joachim Wiedorn, Tim Benke, Jens Körner
    Greek: Nikos Papadopoulos
    Hungarian: Attila Szervac, Sandor Sipos
    Italian: Claudio Fontana, Giorgio Moscardi
    Japanese: Karl Skewes
    Norwegian: Vidar Jon Bauge
    Polish: Jacek Dziura, Franciszek Janowski
    Portuguese: Miguel Santinho
    Russian: Dimitri Sertolov, Vad Vad
    Spanish: Felix Medrano Sanz, Lucas 'Basurero' Vieites,
    Martin Carr
    Swedish: Anders F. Bjorklund
    Turkish: erkaN
el: 
    Μεταφραστές
    -------------
    Αργεντίνικα Ισπανικά: Bruno Gilberto Luciani
    Βραζιλιάνικα Πορτογαλικά: Eduardo R.B.S., Jose Carlos Medeiros,
    Phantom X, Tomas Acauan Schertel
    Βοσνιακά: Samir Ribi, Bajrami Emran, Balagija Jasmina,
    Bilalovi, Omar Cogo Emir
    Καταλανικά: Pere Orga
    Κινεζικά: Xin Li
    Κινεζικά (Ταϊβάν): Wei-Lun Chao
    Κολομβιανά Ισπανικά: Vladimir Támara (Pasos de Jesús)
    Τσέχικα: David Vachulka
    Δανέζικα: Jonas Bardino, Vidar Jon Bauge
    Ολλανδικά: Hans Strijards
    Φινλανδικά: Kimmo Siira
    Γαλλικά: Claude Leo Mercier, Roland Baudin
    Γερμανικά: Bastian Kleineidam, Joo Martin, Tim Benke, Jens Körner
    Ελληνικά: Nikos Papadopoulos
    Ουγγρικά: Attila Szervac, Sandor Sipos
    Ιταλικά: Claudio Fontana, Giorgio Moscardi
    Ιαπωνικά: Karl Skewes
    Νορβηγικά: Vidar Jon Bauge
    Πολωνικά: Jacek Dziura, Franciszek Janowski
    Πορτογαλικά: Miguel Santinho
    Ρωσσικά: Dimitri Sertolov, Vad Vad
    Ισπανικά: Felix Medrano Sanz, Lucas 'Basurero' Vieites,
    Martin Carr
    Σουηδικά: Anders F. Bjorklund
    Τουρκικά: erkaN

en: About X File Explorer
el: Σχετικά με τον Εξ Φάειλ Εξπλόρερ

en: &Panel
el: &Πίνακας

en: Execute the command:
el: Εκτέλεση της εντολής:

en: Console mode
el: Κατάσταση λειτουργίας κονσόλας

en: Search files and folders
el: Αναζήτηση για φακέλους και αρχεία

note: Confirmation message
en: Do you really want to empty the trash can?
el: Θέλεις πραγματικά να αδειάσεις τον κάδο απορριμμάτων;

en:  in
el:  σε

en: 
    
    All items will be definitively lost!
el: 
    
    Όλα τα αντικείμενα θα χαθούν, οριστικά!

en: Trash size: %s (%s files, %s subfolders)
    
    Modified date: %s
el: Μέγεθος του κάδου απορριμμάτων: %s (%s αρχεία, %s υποφάκελοι)
    
    Μετατράπηκε την ημερομηνία: %s

en: Trash size
el: Μέγεθος του κάδου απορριμμάτων

en: Trash can 'files' folder %s is not readable!
el: Ο φάκελος των αρχείων του κάδου απορριμμάτων %s δεν είναι αναγνώσιμος.

en: Command not found: %s
el: Δε βρέθηκε η εντολή:
     %s

en: Invalid file association: %s
el: Μη έγκυρη συσχέτιση αρχείου:
     %s

en: File association not found: %s
el: Δεν βρέθηκε η συσχέτιση του αρχείου:
     %s

en: &Preferences
el: &Προτιμήσεις

en: Open package file
el: Άνοιγμα αρχείου πακέτου

en: &Open...
el: Άν&οιγμα...

note: Preferences menu View Menu entries
en: &Toolbar
el: Γραμμή &Εργαλείων

note: Help Menu entries
en: &About X File Package
el: &Σχετικά με τον Εξ Φάειλ Πάκατζ

note: Uninstall
en: &Uninstall
el: &Απεγκατάσταση

note: Install/Upgrade
en: &Install/Upgrade
el: &Εγκατάσταση/Αναβάθμιση

note: First item is Description
en: &Description
el: &Περιγραφή

note: Second item is File List
en: File &List
el: &Λίστα Αρχείων

en: X File Package Version %s is a simple rpm or deb package manager.
el: Ο Εξ Φάειλ Πάκαντζ (X File Package), Έκδοσης %s, είναι ένας απλός διαχειριστής πακέτων ΑρΠιΕμ (rpm) ή Ντεμπ (deb).

en: About X File Package
el: Σχετικά με τον Εξ Φάειλ Πάκατζ

en: RPM source packages
el: RPM πακέτα πηγών

en: RPM packages
el: Πακέτα RPM

en: DEB packages
el: DEB πακέτα

en: Open Document
el: Άνοιγμα Εγγράφου

en: No package loaded
el: Δεν φορτώθηκαν κάποια πακέτα

en: Unknown package format
el: Άγνωστη μορφή πακέτου

note: Make and show command window
en: Install/Upgrade Package
el: Εγκατάσταση/Αναβάθμιση Πακέτου

note: Make and show command window
en: Uninstall Package
el: Απεγκατάσταση Πακέτου

en: [RPM package]
el: [Πακέτο RPM]

en: [DEB package]
el: [Πακέτο DEB]

en: Query of %s failed!
el: Απέτυχε η διερεύνηση του
     %s .

en: Error Loading File
el: Σφάλμα Φόρτωσης του Αρχείου

en: Unable to open file: %s
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου: %s

note: Usage message
en: 
    Usage: xfp [options] [package] 
    
        [options] can be any of the following:
    
            -h, --help         Print (this) help screen and exit.
            -v, --version      Print version information and exit.
    
        [package] is the path to the rpm or deb package you want to open on start up.
el: 
    Χρήση: xfp [ΕΠΙΛΟΓΕΣ] [ΠΑΚΕΤΟ] 
    
        Οι [ΕΠΙΛΟΓΕΣ] μπορούν να είναι οποιεσδήποτε από τις ακόλουθες:
    
            -h, --help         Εκτύπωση (αυτής) της οθόνης βοήθειας, και μετά κλείσιμο.
            -v, --version      Εκτύπωση των πληροφοριών έκδοσης, και μετά κλείσιμο.
    
        Το [ΠΑΚΕΤΟ] είναι η διαδρομή του πακέτου rpm ή deb,
        το οποίο θα ήθελες να ανοίξει, κατά την εκκίνηση.

en: GIF Image
el: Εικόνα GIF

en: BMP Image
el: Εικόνα BMP

en: XPM Image
el: Εικόνα XPM

en: PCX Image
el: Εικόνα PCX

en: ICO Image
el: ICO εικόνα

en: RGB Image
el: Εικόνα RGB

en: XBM Image
el: XBM εικόνα

en: TARGA Image
el: Εικόνα TARGA

en: PPM Image
el: Εικόνα PPM

en: PNG Image
el: Εικόνα PNG

en: JPEG Image
el: Εικόνα JPEG

en: TIFF Image
el: Εικόνα TIFF

en: &Image
el: &Εικόνα

en: Open
el: Άνοιγμα

en: Open image file.
el: Άνοιγμα αρχείου εικόνας.

en: Print
el: Εκτύπωση

en: Print image file.
el: Εκτύπωση του αρχείου εικόνας.

note: Note : Ctrl+ and Ctrl- cannot be changed from the registry! Toolbar button: Zoom in
en: Zoom in
el: Μεγέθυνση

en: Zoom in image.
el: Μεγέθυνση της εικόνας.

note: Toolbar button: Zoom out
en: Zoom out
el: Σμίκρυνση

en: Zoom out image.
el: Σμίκρυνση της εικόνας.

en: Zoom 100%
el: Εστίαση 100%

en: Zoom image to 100%.
el: Εστίαση της εικόνας στο 100%.

en: Zoom to fit
el: Εστίαση προσαρμογής

en: Zoom to fit window.
el: Εστίαση για να ταιριάζει στο παράθυρο.

en: Rotate left
el: Περιστροφή αριστερά

en: Rotate left image.
el: Περιστροφή της εικόνας αριστερά.

en: Rotate right
el: Περιστροφή δεξιά

en: Rotate right image.
el: Περιστροφή της εικόνας δεξιά.

en: Mirror horizontally
el: Κατοπτρισμός οριζόντια

en: Mirror image horizontally.
el: Οριζόντιος καθρεπτισμός της εικόνας.

en: Mirror vertically
el: Κατοπτρισμός κατακόρυφα

en: Mirror image vertically.
el: Κατακόρυφος καθρεπτισμός της εικόνας.

en: &Print...
el: Εκτύ&πωση...

en: &Clear recent files
el: Κα&θαρισμός προσφάτων αρχείων

en: Clear recent file menu.
el: Καθαρισμός της Λίστας των Προσφάτων Αρχείων.

en: Quit Xfi.
el: Κλείσιμο του Xfi.

note: Image Menu entries
en: Zoom &in
el: Μεγέ&θυνση

en: Zoom &out
el: Σμίκ&ρυνση

en: Zoo&m 100%
el: Ε&στίαση 100%

en: Zoom to fit &window
el: Εστίαση για να ταιριάζει στο παρά&θυρο

en: Rotate &right
el: Περιστροφή &δεξιά

en: Rotate right.
el: Περιστροφή δεξιά.

en: Rotate &left
el: Περιστροφή &αριστερά

en: Rotate left.
el: Περιστροφή αριστερά.

en: Mirror &horizontally
el: Κατοπτρισμός &οριζόντια

en: Mirror horizontally.
el: Κατοπτρισμός οριζόντια.

en: Mirror &vertically
el: Κατοπτρισμός &κατακόρυφα

en: Mirror vertically.
el: Κατοπτρισμός κατακόρυφα.

en: Show hidden files and folders.
el: Προβολή των κρυφών αρχείων και των φακέλων.

en: Show image thumbnails.
el: Προβολή εικόνων επισκόπησης.

en: Display folders with big icons.
el: Προβολή των φακέλων με μεγάλα εικονίδια.

en: Display folders with small icons.
el: Προβολή  του φακέλου με μικρά εικονίδια.

en: &Detailed file list
el: &Λεπτομερής λίστα αρχείων

en: Display detailed folder listing.
el: Προβολή του φακέλου με λεπτομέρειες.

en: View icons row-wise.
el: Προβολή των εικονιδίων ανά σειρά.

en: View icons column-wise.
el: Προβολή των εικονιδίων ανά στήλη.

en: Autosize icon names.
el: Αυτόματο μέγεθος των ονομάτων των εικονιδίων.

en: Display toolbar.
el: Εμφάνιση γραμμής εργαλείων.

en: &File list
el: &Λίστα αρχείων

en: Display file list.
el: Προβολή της λίστας αρχείων.

en: File list &before
el: Λίστας αρχείων &μπροστύτερα

en: Display file list before image window.
el: Προβολή της λίστας των αρχείων πριν από το παράθυρο της εικόνας.

en: &Filter images
el: &Φιλτράρισμα εικόνων

en: List only image files.
el: Καταλόγιση μόνο των αρχείων εικόνων.

en: Fit &window when opening
el: Εστίαση για να ταιριάζει στο παράθυρο κατά το άνοιγμα

en: Zoom to fit window when opening an image.
el: Κατάλληλη εστίαση των εικόνων, ώστε να ταιριάζουν στο παράθυρο, κατά το άνοιγμά τους.

en: &About X File Image
el: &Σχετικά με το Εξ Φάειλ Ίματζ

en: About X File Image.
el: Σχετικά με το Εξ Φάειλ Ίματζ.

en: X File Image Version %s is a simple image viewer.
el: Ο Εξ Φάειλ Ίματζ (X File Image), Έκδοσης %s, είναι ένας απλός προβολέας εικόνων.

en: About X File Image
el: Σχετικά με τον Εξ Φάειλ Ίματζ

en: Error Loading Image
el: Σφάλμα Κατά την Φόρτωση της Εικόνας

en: Unsupported type: %s
el: Μη υποστηριζόμενος τύπος: %s

en: Unable to load image, the file may be corrupted
el: Αδυναμία φόρτωσης της εικόνας· ίσως το αρχείο να είναι αλλοιωμένο

en: Change will be taken into account after restart.
    Restart X File Image now?
el: Οι αλλαγές θα εφαρμοστούν μετά από επανεκκίνηση.
    
    Να γίνει επανεκκίνηση του Εξ Φάιλ Ίματζ, τώρα;

en: Open Image
el: Άνοιγμα Εικόνας

en: Print command: 
    (ex: lpr -P <printer>)
el: Εντολή εκτύπωσης: 
    (ex: lpr -P <printer>)

note: Usage message
en: 
    Usage: xfi [options] [image] 
    
        [options] can be any of the following:
    
            -h, --help         Print (this) help screen and exit.
            -v, --version      Print version information and exit.
    
        [image] is the path to the image file you want to open on start up.
el: 
    Χρήση: xfi [ΕΠΙΛΟΓΕΣ] [ΕΙΚΟΝΑ] 
    
        Οι [ΕΠΙΛΟΓΕΣ] μπορούν να είναι οποιεσδήποτε από τις ακόλουθες:
    
            -h, --help         Εκτύπωση (αυτής) της οθόνης βοήθειας, και μετά κλείσιμο.
            -v, --version      Εκτύπωση των πληροφοριών έκδοσης, και μετά κλείσιμο.
    
        Η [ΕΙΚΟΝΑ] είναι η διαδρομή του αρχείου εικόνας,
        το οποίο θα ήθελες να ανοίξει, κατά την εκκίνηση.

note: Construct Set title
en: XFileWrite Preferences
el: XFileWrite Προτιμήσεις

note: First tab - Editor
en: &Editor
el: &Επεξεργαστής

en: Text
el: Κείμενο

en: Wrap margin:
el: Περιθώριο αναδίπλωσης:

en: Tabulation size:
el: Μέγεθος ανάρτησης σε πίνακα:

en: Strip carriage returns:
el: Αγνόηση ενδείξεων νέας γραμμής (carriage returns):

note: Second tab - Colors
en: &Colors
el: &Χρώματα

en: Lines
el: Γραμμές

en: Background:
el: Φόντο:

en: Text:
el: Κείμενο:

en: Selected text background:
el: Χρώμα παρασκηνίου του επιλεγμένου κειμένου:

en: Selected text:
el: Επιλεγμένο κείμενο:

en: Highlighted text background:
el: Χρώμα παρασκηνίου του επισημασμένου κειμένου:

en: Highlighted text:
el: Τονισμένο κείμενο:

en: Cursor:
el: Δρομέας:

en: Line numbers background:
el: Χρώμα παρασκηνίου των αριθμών των γραμμών:

en: Line numbers foreground:
el: Χρώμα προσκηνίου των αριθμών των γραμμών:

en: &Search
el: Ανα&ζήτηση

en: &Window
el: Παρά&θυρο

note: Caption before number
en:   Lines:
el:    Γραμμές:

note: Caption before number
en:   Col:
el:   Στήλη:

note: Caption before number
en:   Line:
el:    Γραμμή:

en: New
el: Νέο

en: Create new document.
el: Δημιουργία νέου εγγράφου.

en: Open document file.
el: Άνοιγμα αρχείου εγγράφου.

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Save document.
el: Αποθήκευση του εγγράφου.

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Close document file.
el: Κλείσιμο του εγγράφου.

en: Print document.
el: Εκτύπωση του εγγράφου.

en: Quit
el: Τερματισμός

en: Quit X File Write.
el: Τερματισμός του X File Write.

en: Copy selection to clipboard.
el: Αντιγραφή της επιλογής στο πρόχειρο.

en: Cut
el: Αποκοπή

en: Cut selection to clipboard.
el: Αποκοπή  της επιλογής στο πρόχειρο.

en: Paste
el: Επικόλληση

en: Paste clipboard.
el: Επικόλληση του προχείρου.

en: Goto line number.
el: Μετάβαση στη γραμμή με το αντίστοιχο νούμερο.

en: Undo
el: Αναίρεση

en: Undo last change.
el: Αναίρεση τελευταίας αλλαγής.

en: Redo
el: Επαναφορά

en: Redo last undo.
el: Επαναφορά της τελευταίας αναίρεσης.

en: Search text.
el: Αναζήτηση κειμένου.

en: Search selection backward
el: Αναζήτηση της επιλογής προς τα πίσω

en: Search backward for selected text.
el: Αναζήτηση για το επιλεγμένο κείμενο, προς τα πίσω.

en: Search selection forward
el: Αναζήτηση της επιλογής προς τα εμπρός

en: Search forward for selected text.
el: Αναζήτηση, προς τα εμπρός, για το επιλεγμένο κείμενο.

en: Word wrap on
el: Αναδίπλωση των λέξεων ενεργοποιημένη

en: Set word wrap on.
el: Ενεργοποίησε την αναδίπλωση των λέξεων.

en: Word wrap off
el: Αναδίπλωση των λέξεων απενεργοποιημένη

en: Set word wrap off.
el: Απενεργοποίησε την αναδίπλωση των λέξεων.

en: Show line numbers
el: Εμφάνιση των αριθμών γραμμής

en: Show line numbers.
el: Εμφάνιση των αριθμών γραμμής.

en: Hide line numbers
el: Απόκρυψη των αριθμών γραμμής

en: Hide line numbers.
el: Απόκρυψη των αριθμών γραμμής.

en: &New
el: &Νέο

en: Save changes to file.
el: Αποθήκευση των αλλαγών στο αρχείο.

en: Save &As...
el: Αποθήκευση  &Ως...

en: Save document to another file.
el: Αποθήκευση του εγγράφου σαν ένα διαφορετικό αρχείο.

en: Close document.
el: Κλείσιμο του εγγράφου.

en: &Clear Recent Files
el: Κα&θαρισμός της Λίστας των Προσφάτων Αρχείων

en: &Undo
el: Α&ναίρεση

en: &Redo
el: &Επαναφορά

en: Revert to &saved
el: Επαναφορά από το αποθηκευμένο

en: Revert to saved document.
el: Επαναφορά από το αποθηκευμένο.

en: Cu&t
el: Α&ποκοπή

en: Paste from clipboard.
el: Επικόλληση από το πρόχειρο.

en: Lo&wer-case
el: Πε&ζά

en: Change to lower case.
el: Μετατροπή σε πεζά.

en: Upp&er-case
el: Κε&φαλαία

en: Change to upper case.
el: Αλλαγή σε κεφαλαία.

en: &Goto line...
el: &Μετάβαση στη γραμμή...

en: Select &All
el: Επιλογή Ό&λων

en: &Status line
el: Γραμμή &κατάστασης

en: Display status line.
el: Προβολή της γραμμής κατάστασης.

en: &Search...
el: Ανα&ζήτηση...

en: Search for a string.
el: Αναζήτηση για κάποιο στίχο.

en: &Replace...
el: Α&ντικατάσταση...

en: Search for a string and replace with another.
el: Αναζήτηση για κάποιο στίχο, και αντικατάστασή του από έναν άλλο.

en: Search sel. &backward
el: Αναζήτηση επιλεγμένων προς τα &πίσω

en: Search sel. &forward
el: Αναζήτηση επιλ. &μπροστά

en: &Word wrap
el: Ανα&δίπλωση λέξεων

en: Toggle word wrap mode.
el: Εναλλαγή της κατάστασης λειτουργίας της αναδίπλωσης λέξεων.

en: &Line numbers
el: Αρί&θμηση γραμμών

en: Toggle line numbers mode.
el: Εναλλαγή της λειτουργίας αρίθμησης των γραμμών.

en: &Overstrike
el: Δια&κριτή διαγραφή

en: Toggle overstrike mode.
el: Εναλλαγή της κατάστασης λειτουργίας της διακριτής διαγραφής.

en: &Font...
el: &Γραμματοσειρές...

en: Change text font.
el: Τροποποίηση της Γραμματοσειράς του Κειμένου.

en: &More preferences...
el: &Επιπλέον προτιμήσεις...

en: Change other options.
el: Αλλαγή άλλων επιλογών.

en: &About X File Write
el: &Σχετικά με το X File Write

en: About X File Write.
el: Σχετικά με το Εξ Φάειλ Ράειτ.

en: File is too big: %s (%d bytes)
el: Το αρχείο είναι πολύ μεγάλο: %s (%d μπάιτια)

en: Unable to read file: %s
el: Αδυναμία ανάγνωσης του αρχείου: %s

en: Error Saving File
el: Σφάλμα Κατά την Αποθήκευση του Αρχείου

en: File is too big: %s
el: Το αρχείο είναι πολύ μεγάλο: %s

en: File: %s truncated.
el: Αρχείο: %s περικομμένο.

en: untitled
el: χωρίς τίτλο

en: untitled%d
el: χωρίς_τίτλο%d

en: X File Write Version %s is a simple text editor.
el: Ο X File Write, Έκδοσης %s, είναι ένας απλός επεξεργαστής κειμένου.

en: About X File Write
el: Σχετικά με το Εξ Φάειλ Ράειτ

en: Change Font
el: Τροποποίηση των Γραμματοσειρών

en: Text Files
el: Αρχεία Κειμένου

en: C Source Files
el: Πηγαίας C Αρχεία

en: C++ Source Files
el: Πηγαίας C++ Αρχεία

en: C/C++ Header Files
el: C/C++  Κεφαλίδας Αρχεία

en: HTML Files
el: Αρχεία HTML

en: PHP Files
el: Αρχεία PHP

en: Unsaved Document
el: Μη αποθηκευμένο Έγγραφο

en: Save %s to file?
el: Αποθήκευση του «%s» στο δίσκο;

en: Save Document
el: Αποθήκευση του Εγγράφου

en: Overwrite Document
el: Αντικατάσταση του Εγγράφου

en: Overwrite existing document: %s?
el: Αντικατάσταση του υπάρχοντος εγγράφου:
     %s ;

en:  (changed)
el:  (τροποποιημένο)

en:  (read only)
el:  (μόνο για ανάγνωση)

en: READ ONLY
el: ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΜΟΝΟ

en: File Was Changed
el: Το Αρχείο Τροποποιήθηκε

en: %s
    was changed by another program. Reload this file from disk?
el: Ένα άλλο πρόγραμμα μετέτρεψε το αρχείο
     %s
    
    Θα ήθελες να ξανανοίξει από το δίσκο;

en: Replace
el: Αντικατάσταση

en: Goto Line
el: Μετάβαση στη Γραμμή

en: &Goto line number:
el: &Μετάβαση στη γραμμή με το αντίστοιχο νούμερο:

note: Usage message
en: 
    Usage: xfw [options] [file1] [file2] [file3]...
    
        [options] can be any of the following:
    
            -r, --read-only    Open files in read-only mode.
            -h, --help         Print (this) help screen and exit.
            -v, --version      Print version information and exit.
    
        [file1] [file2] [file3]... are the path(s) to the file(s) you want to open on start up.
el: 
    Χρήση: xfw [ΕΠΙΛΟΓΕΣ] [ΑΡΧΕΙΟ1] [ΑΡΧΕΙΟ2] [ΑΡΧΕΙΟ3]...
    
        Οι [ΕΠΙΛΟΓΕΣ] μπορούν να είναι οποιεσδήποτε από τις ακόλουθες:
    
            -r, --read-only    Άνοιγμα του αρχείου σε κατάσταση λειτουργίας μόνο ανάγνωσης.
            -h, --help         Εκτύπωση της (παρούσας) οθόνης βοήθειας, και μετά κλείσιμο.
            -v, --version      Εκτύπωση των πληροφοριών έκδοσης, και μετά κλείσιμο.
    
        Τα [ΑΡΧΕΙΟ1] [ΑΡΧΕΙΟ2] [ΑΡΧΕΙΟ3]... είναι οι διαδρομές των αρχείων, 
        τα οποία θα ήθελες να ανοίξουν, κατά την εκκίνηση.

en: Root folder
el: Ριζικός φάκελος

en: Ready.
el: Έτοιμο.

en: &Replace
el: Α&ντικατάσταση

en: Re&place All
el: Αντικατάσταση Όλ&ων

en: Search for:
el: Αναζήτηση για:

en: Replace with:
el: Αντικατάσταση με:

en: Ex&act
el: Α&κριβές

en: &Ignore Case
el: &Χωρίς διάκριση πεζών/κεφαλαίων

en: E&xpression
el: Κανονική έκ&φραση

en: &Backward
el: &Πίσω

note: First tab is global key bindings
en: &Global Key Bindings
el: &Καθολικές Συντομεύσεις

en: These key bindings are common to all Xfe applications.
    Double click on an item to modify the selected key binding...
el: Αυτές οι συντομεύσεις πληκτρολογίου είναι για όλες τις εφαρμογές του ΕξΕφΕ.
    Κάνε διπλό κλικ σε ένα αντικείμενο, για να αλλάξεις τη συγκεκριμένη συντόμευση πληκτρολογίου...

note: Second tab is Xfe key bindings
en: Xf&e Key Bindings
el: Συντομ&εύσεις του Xfe

en: These key bindings are specific to the X File Explorer application.
    Double click on an item to modify the selected key binding...
el: Αυτές οι συντομεύσεις πληκτρολογίου είναι αποκλειστικά για την εφαρμογή Εξ Φάιλ Εξπλόρερ.
    Κάνε διπλό κλικ σε ένα αντικείμενο, για να αλλάξεις τη συγκεκριμένη συντόμευση πληκτρολογίου...

note: Third tab is Xfi key bindings
en: Xf&i Key Bindings
el: Συντομεύσε&ις του Xfi

en: These key bindings are specific to the X File Image application.
    Double click on an item to modify the selected key binding...
el: Αυτές οι συντομεύσεις πληκτρολογίου είναι αποκλειστικά για την εφαρμογή Εξ Φάιλ Είματζ.
    Κάνε διπλό κλικ σε ένα αντικείμενο, για να αλλάξεις τη συγκεκριμένη συντόμευση πληκτρολογίου...

note: Fourth tab is Xfw key bindings
en: Xf&w Key Bindings
el: Συντ&ομεύσεις του Xfw

en: These key bindings are specific to the X File Write application.
    Double click on an item to modify the selected key binding...
el: Αυτές οι συντομεύσεις πληκτρολογίου είναι αποκλειστικά για τον επεξεργαστή Εξ Φάιλ Ράιτ.
    Κάνε διπλό κλικ σε ένα αντικείμενο, για να αλλάξεις τη συγκεκριμένη συντόμευση πληκτρολογίου...

en: Action Name
el: Όνομα Ενέργειας

en: Registry Key
el: Κλειδί Μητρώου

en: Key Binding
el: Συντόμευση

en: Press the combination of keys you want to use for the action: %s
el: Πληκτρολόγησε το συνδυασμό πλήκτρων, που θέλεις να χρησιμοποιείς, για τη λειτουργία: %s

en: [Press space to disable the key binding for this action]
el: [Πάτησε το πλήκτρο του Κενού (Space), για να απενεργοποιήσεις την συντόμευση πληκτρολογίου, γι αυτή τη λειτουργία]

en: Modify Key Binding
el: Μετατροπή των Συντομεύσεων Πληκτρολογίου

en: The key binding %s is already used in the global section.
    You should erase the existing key binding before assigning it again.
el: Η συντόμευση πληκτρολογίου %s χρησιμοποιείται, ήδη, στην ενότητα των καθολικών.
    Θα πρέπει να διαγράψεις την υπάρχουσα συντόμευση πληκτρολογίου, πριν την αναθέσεις ξανά.

en: The key binding %s is already used in the Xfe section.
    You should erase the existing key binding before assigning it again.
el: Η συντόμευση πληκτρολογίου %s χρησιμοποιείται, ήδη, στην ενότητα του Xfe.
    Θα πρέπει να διαγράψεις την υπάρχουσα συντόμευση πληκτρολογίου, πριν την αναθέσεις ξανά.

en: The key binding %s is already used in the Xfi section.
    You should erase the existing key binding before assigning it again.
el: Η συντόμευση πληκτρολογίου %s χρησιμοποιείται, ήδη, στην ενότητα του Xfi.
    Θα πρέπει να διαγράψεις την υπάρχουσα συντόμευση πληκτρολογίου, πριν την αναθέσεις ξανά.

en: The key binding %s is already used in the Xfw section.
    You should erase the existing key binding before assigning it again.
el: Η συντόμευση πληκτρολογίου %s χρησιμοποιείται, ήδη, στην ενότητα του Xfw.
    Θα πρέπει να διαγράψεις την υπάρχουσα συντόμευση πληκτρολογίου, πριν την αναθέσεις ξανά.

en: Error: Can't enter folder %s: %s
el: Σφάλμα: Αδυναμία εισόδου στο φάκελο:
     %s
    
    %s

en: Error: Can't enter folder %s
el: Σφάλμα: Αδυναμία εισόδου στο φάκελο %s

en: Error: Can't open display
el: Σφάλμα: Αδυναμία ανοίγματος της οθόνης

en: Start of %s
el: Έναρξη του %s

en: Error: Can't execute command %s
el: Σφάλμα: Αδυναμία εκτέλεσης της εντολής %s

en: Error: Can't close folder %s
el: Σφάλμα: Αδυναμία κλεισίματος του φακέλου %s

en: copy
el: αντίγραφο

en: Error: Can't read group list: %s
el: Σφάλμα: Αδυναμία ανάγνωσης της λίστας της ομάδας: %s

en: Error: Can't read group list
el: Σφάλμα: Αδυναμία ανάγνωσης της λίστας της ομάδας

en: Xfe
el: ΕξΕφΈ (Xfe)

en: File Manager
el: Διαχειριστής Αρχείων

en: A lightweight file manager for X Window
el: Ένας ελαφρύς διαχειριστής αρχείων για τα Εξ Γουίνντοου

en: Xfi
el: ΕξΕφΆι (Xfi)

en: Image Viewer
el: Προβολέας Εικόνων

en: A simple image viewer for Xfe
el: Ένας απλός προβολέας εικόνων για τον ΕξΕφΕ

en: Xfw
el: ΕξΕφΝτάμπλιγιου (Xfw)

en: Text Editor
el: Επεξεργαστής Κειμένου

en: A simple text editor for Xfe
el: Ένας απλός επεξεργαστής κειμένου για τον ΕξΕφΕ

en: Xfp
el: ΕξΕφΠί (Xfp)

en: Package Manager
el: Διαχειριστής Πακέτων

en: A simple package manager for Xfe
el: Ένας απλός διαχειριστής πακέτων για τον ΕξΕφΕ

en: Run Xfe as root
el: Εκτέλεση Xfe ως root
