Xfe 1.37 - en to it translation catalogue (958 entries)

en: Warning: Unknown panel mode, revert to last saved panel mode
it: Attenzione: Disposizione pannelli sconosciuta, torno all'ultima disposizione salvata

en: Error loading icons
it: Errore nel caricamento delle icone

note: Permissions
en: User
it: Utente

en: Read
it: Lettura

en: Write
it: Scrittura

en: Execute
it: Esecuzione

en: Group
it: Gruppo

en: Others
it: Altri

en: Special
it: Speciale

en: Set UID
it: Imposta UID (SUID)

en: Set GID
it: Imposta GID (SGID)

note: Owner
en: Owner
it: Proprietario

note: Command
en: Command
it: Comando

en: Set marked
it: Imposta come marcato

en: Recursively
it: Cartelle ricorsive

en: Clear marked
it: Pulisci i marcati

en: Files and folders
it: File e cartelle

en: Add marked
it: Aggiungi i marcati

en: Folders only
it: Solo le cartelle

en: Owner only
it: Solo il proprietario

en: Files only
it: Solo i file

note: Construct window for one file Construct window for multiple files
en: Properties
it: Proprietà

note: Accept Accept button
en: &Accept
it: &Accetta

note: Cancel Cancel Button Cancel button
en: &Cancel
it: &Annulla

note: First item is General First tab - General options
en: &General
it: &Generale

note: Second item is Access Permissions
en: &Permissions
it: &Permessi

note: Third tab - file associations
en: &File Associations
it: Associazioni dei &file

en: Extension:
it: Estensione:

en: Description:
it: Descrizione:

en: Open:
it: Apertura:

en: 	Select file...
it: 	Seleziona file...

en: View:
it: Visualizzazione:

en: Edit:
it: Modifica:

note: archive
en: Extract:
it: Estrazione:

en: Install/Upgrade:
it: Installa/Aggiorna:

en: Big Icon:
it: Icona grande:

en: Mini Icon:
it: Icona mini:

note: File name
en: Name
it: Nome

en: => Warning: file name is not UTF-8 encoded!
it: => Attenzione: Il nome del file non è UTF-8!

note: Set the HASITEMS flag (too slow on network drives) (hasSubDirs(pathname.text()) == 1 ? item->setHasItems(true) : item->setHasItems(false)); Default folder type Folder or mount point
en: Folder
it: Cartella

en: Character Device
it: Dispositivo a Caratteri

en: Block Device
it: Dispositivo a Blocchi

en: Named Pipe
it: Pipe con nome

en: Executable
it: Eseguibile

en: Document
it: Documento

en: Broken link
it: Link interrotto

en: Mount point
it: Punto di montaggio

en: Mount type:
it: Tipo di montaggio:

en: Used:
it: Utilizzati:

en: Free:
it: Liberi:

en: File system:
it: Filesystem:

note: Location bar
en: Location:
it: Posizione:

en: Type:
it: Tipo:

en: Total size:
it: Dimensione totale:

en: Link to:
it: Link a:

en: Broken link to:
it: Link interrotto a:

en: Original location:
it: Posizione originale:

en: File Time
it: Date del file

en: Last Modified:
it: Ultima modifica:

en: Last Changed:
it: Ultimo cambiamento:

en: Last Accessed:
it: Ultimo accesso:

en: Startup Notification
it: Notifica di avvio

en: Disable startup notification for this executable
it: Disattiva la notifica di avvio per questo eseguibile

en: Deletion Date:
it: Data cancellazione:

en: %s (%lu bytes)
it: %s (%lu byte)

en: %s (%llu bytes)
it: %s (%llu byte)

en: Size:
it: Dimensione:

en: Selection:
it: Selezione:

en: Multiple types
it: Tipi multipli

note: Number of selected files
en: %d items
it: %d oggetti

en: %d files, %d folders
it: %d file, %d cartelle

en: Warning
it: Attenzione

note: Error message box Error
en: Error
it: Errore

en: Can't write to %s: Permission denied
it: Impossibile scrivere in %s: Permesso negato

en: Folder %s doesn't exist
it: La cartella %s non esiste

en: File rename
it: Rinomina file

en: File owner
it: Proprietario del file

en: Change owner cancelled!
it: Cambiamento del proprietario annullato!

en: Chown in %s failed: %s
it: chown in %s fallito: %s

en: Chown in %s failed
it: chown in %s fallito

en: Setting special permissions could be unsafe! Is that you really want to do?
it: Impostare permessi speciali potrebbe essere insicuro! Si desidera procedere?

en: Chmod in %s failed: %s
it: chmod in %s fallito: %s

en: File permissions
it: Permessi del file

en: Change file permissions cancelled!
it: Cambiamento dei permessi annullato!

en: Chmod in %s failed
it: chmod in %s fallito

en: Change file(s) permissions cancelled!
it: Cambiamento dei permessi annullato!

en: Select an executable file
it: Selezionare un file eseguibile

en: All files
it: Tutti i file

en: PNG Images
it: Immagini PNG

en: GIF Images
it: Immagini GIF

en: BMP Images
it: Immagini BMP

en: Select an icon file
it: Selezionare un file Icona

en: %u files, %u subfolders
it: %u file, %u sottocartelle

en: Copy here
it: Copia qui

en: Move here
it: Sposta qui

en: Link here
it: Crea collegamento (link)

en: Cancel
it: Annulla

en: File copy
it: Copia file

en: File move
it: Spostamento file

en: File symlink
it: Link simbolico al File

en: Copy
it: Copia

en: Copy %s files/folders.
    From: %s
it: Copia %s file/cartelle.
    Da: %s

en: Move
it: Sposta

en: Move %s files/folders.
    From: %s
it: Sposta %s file/cartelle.
    Da: %s

en: Symlink
it: Link simbolico

en: To:
it: A:

en: An error has occurred during the move file operation!
it: Si è verificato un errore durante lo spostamento del file!

en: Move file operation cancelled!
it: Spostamento file annullato!

en: An error has occurred during the copy file operation!
it: Si è verificato un errore durante la copia del file!

en: Copy file operation cancelled!
it: Copia file annullata!

en: Mount point %s is not responding...
it: Il punto di montaggio %s non risponde...

en: Link to Folder
it: Link a Cartella

en: Folders
it: Cartelle

en: Show hidden folders
it: Mostra le cartelle nascoste

en: Hide hidden folders
it: Nascondi le cartelle nascoste

en: 0 bytes in root
it: 0 byte nella cartella principale

en:  Permission to: %s denied.
it:  Permesso di: %s negato.

note: Panel menu items
en: New &folder...
it: Nuo&va cartella...

en: &Hidden folders
it: Cartelle n&ascoste

en: Ignore c&ase
it: &Ignora maiuscolo/minuscolo

en: &Reverse order
it: O&rdine inverso

en: E&xpand tree
it: Espand&i albero

en: Collap&se tree
it: Ri&duci albero

en: Pane&l
it: Panne&llo

en: M&ount
it: &Monta

en: Unmoun&t
it: S&monta

en: &Add to archive...
it: A&ggiungi ad un archivio...

en: &Copy
it: &Copia

en: C&ut
it: &Taglia

en: &Paste
it: &Incolla

en: Re&name...
it: Ri&nomina...

en: Cop&y to...
it: Copia su...

en: &Move to...
it: &Sposta...

en: Symlin&k to...
it: Crea un lin&k simbolico...

en: Mo&ve to trash
it: Muovi nel cestin&o

en: R&estore from trash
it: Ripristina dal Cestino

en: &Delete
it: &Elimina

en: Prop&erties
it: &Proprietà

en: Can't enter folder %s: %s
it: Impossibile entrare nella cartella %s: %s

en: Can't enter folder %s
it: Impossibile entrare nella cartella %s

en: File name is empty, operation cancelled
it: Nome file vuoto, operazione annullata

note: File object
en: Create archive
it: Crea un archivio

en: Copy
it: Copia

en: Copy %s items from: %s
it: Copia %s oggetti da: %s

en: Rename
it: Rinomina

en: Rename
it: Rinomina

en: Copy to
it: Copia su

en: Move
it: Sposta

en: Move %s items from: %s
it: Muovi %s oggetti da: %s

en: Symlink
it: Link simbolico

en: Symlink %s items from: %s
it: Linka %s oggetti da: %s

en: %s is not a folder
it: %s non è una cartella

en: An error has occurred during the symlink operation!
it: Si è verificato un errore durante la creazione del link simbolico!

en: Symlink operation cancelled!
it: Operazione di link simbolico annullata!

en: Definitively delete folder %s ?
it: Rimuovere definitivamente la cartella %s ?

en: Confirm Delete
it: Conferma eliminazione

note: File object Delete trash can info folder
en: File delete
it: Eliminazione file

en: Folder %s is not empty, delete it anyway?
it: La cartella %s non è vuota, eliminarla comunque?

en: Folder %s is write-protected, definitively delete it anyway?
it: La cartella %s è protetta da scrittura, eliminarla comunque?

en: Delete folder operation cancelled!
it: Eliminazione cartella annullata!

en: Move folder %s to trash can?
it: Sposta la cartella %s nel Cestino?

en: Confirm Trash
it: Conferma Cestino

note: File object
en: Move to trash
it: Muovi nel Cestino

en: Folder %s is write-protected, move it to trash can anyway?
it: La cartella %s è protetta da scrittura, spostarla comunque nel Cestino?

en: An error has occurred during the move to trash operation!
it: Si è verificato un errore durante lo spostamento nel Cestino!

en: Move to trash folder operation cancelled!
it: Spostamento nel Cestino annullato!

note: File object
en: Restore from trash
it: Ripristina dal Cestino

en: Restore folder %s to its original location %s ?
it: Ripristinare la cartella %s nella sua posizione originale %s ?

en: Confirm Restore
it: Conferma ripristino

en: Restore information not available for %s
it: Informazioni per il ripristino non disponibili per %s

en: Parent folder %s does not exist, do you want to create it?
it: La cartella superiore %s non esiste, si desidera crearla?

en: Can't create folder %s : %s
it: Impossibile creare la cartella %s : %s

en: Can't create folder %s
it: Impossibile creare la cartella %s

en: An error has occurred during the restore from trash operation!
it: Si è verificato un errore durante il ripristino dal Cestino!

en: Restore from trash file operation cancelled!
it: Ripristino dal Cestino annullato!

en: Create new folder:
it: Crea nuova cartella:

en: New Folder
it: Nuova cartella

en: File or folder %s already exists
it: Il file o la cartella %s esiste già

en: Can't execute command %s
it: Impossibile eseguire il comando %s

en: Mount
it: Monta

en: Unmount
it: Smonta

note: File object
en:  file system...
it:  filesystem...

note: Mount/unmount file system
en:  the folder:
it:  la cartella:

en:  operation cancelled!
it:  operazione annullata!

note: Refresh the status label
en:  in root
it:  nella cartella principale

note: Labels and progress bar
en: Source:
it: Sorgente:

en: Target:
it: Destinazione:

note: Labels Set labels for progress dialog
en: Delete:
it: Elimina:

en: From:
it: Da:

note: Labels Set labels for progress dialog
en: Changing permissions...
it: Cambiamento dei permessi...

note: Labels Set labels for progress dialog
en: Changing owner...
it: Cambiamento del proprietario...

note: Labels
en: Mount file system...
it: Monta filesystem...

en: Mount the folder:
it: Monta la cartella:

note: Labels
en: Unmount file system...
it: Smonta filesystem...

en: Unmount the folder:
it: Smonta la cartella:

en: Confirm Overwrite
it: Conferma sovrascrittura

en: Can't copy file %s: %s
it: Impossibile copiare il file %s: %s

en: Can't copy file %s
it: Impossibile copiare il file %s

note: Set labels for progress dialog
en: Source:
it: Sorgente:

en: Target:
it: Destinazione:

en: Can't preserve date when copying file %s : %s
it: Impossibile preservare la data durante la copia del file %s : %s

en: Can't preserve date when copying file %s
it: Impossibile preservare la data durante la copia del file %s

en: Can't copy folder %s : Permission denied
it: Impossibile copiare la cartella %s : Permesso negato

en: Can't copy file %s : Permission denied
it: Impossibile copiare il file %s : Permesso negato

en: Can't preserve date when copying folder %s
it: Impossibile preservare la data durante la copia della cartella %s

en: Source %s doesn't exist
it: Sorgente %s non esiste

en: Target %s is a sub-folder of source
it: La destinazione %s è una sottocartella della sorgente.

en: From:
it: Da:

en: Can't delete folder %s: %s
it: Impossibile eliminare la cartella %s: %s

en: Can't delete folder %s
it: Impossibile eliminare la cartella %s

en: Can't delete file %s: %s
it: Impossibile eliminare il file %s: %s

en: Can't delete file %s
it: Impossibile eliminare il file %s

en: Can't symlink %s: %s
it: Impossibile collegare con link simbolico %s: %s

en: Can't symlink %s
it: Impossibile collegare con link simbolico %s

note: Make and show command window File object
en: Extract archive
it: Estrai archivio

note: Make and show command window
en: Add to archive
it: Aggiungi ad un archivio

en: Failed command: %s
it: Comando fallito: %s

en: Success
it: Successo

en: Folder %s was successfully mounted.
it: Cartella %s montata con successo.

en: Folder %s was successfully unmounted.
it: Cartella %s smontata con successo.

note: Make and show command window
en: Install/Upgrade package
it: Installa/Aggiorna pacchetto

en: Installing package: %s
it: Installazione pacchetto: %s

note: Make and show command window
en: Uninstall package
it: Disinstalla pacchetto

en: Uninstalling package: %s
it: Disinstallazione pacchetto: %s

en: &File Name:
it: Nome &file:

en: File F&ilter:
it: F&iltro file:

en: Read Only
it: Sola lettura

en: Go to previous folder
it: Vai alla cartella precedente

en: Go to next folder
it: Vai alla cartella successiva

en: Go to parent folder
it: Vai alla cartella superiore

en: Go to home folder
it: Vai alla cartella HOME

en: Go to working folder
it: Vai alla cartella di lavoro

en: New folder
it: Nuova cartella

en: Big icon list
it: Lista a icone grandi

en: Small icon list
it: Lista a icone piccole

en: Detailed file list
it: Lista dettagliata

en: Show hidden files
it: Mostra file na&scosti

en: Hide hidden files
it: Nascondi file na&scosti

en: Show thumbnails
it: Mostra miniature

en: Hide thumbnails
it: Nascondi miniature

en: Create new folder...
it: Crea nuova cartella...

en: Create new file...
it: Crea nuovo file...

en: New File
it: Nuovo file

en: Go ho&me
it: Vai alla &home

en: Go &work
it: Vai alla cartella di lavoro

en: New &file...
it: Nuovo &file...

en: New f&older...
it: Nuo&va cartella...

en: &Hidden files
it: File na&scosti

en: Thum&bnails
it: &Miniature

en: B&ig icons
it: Icone &grandi

en: &Small icons
it: Icone &piccole

en: Fu&ll file list
it: Lista file &completa

en: &Rows
it: &Righe

en: &Columns
it: &Colonne

en: Autosize
it: Dimensionamento automatico

en: &Name
it: &Nome

en: Si&ze
it: Dimensione

en: &Type
it: &Tipo

en: E&xtension
it: Estensione

en: &Date
it: &Data

en: &User
it: &Utente

en: &Group
it: &Gruppo

en: Fold&ers first
it: Prima le &Cartelle

en: Re&verse order
it: O&rdine inverso

note: Font families, to be filled later
en: &Family:
it: &Famiglia:

note: Font weights
en: &Weight:
it: &Spessore:

note: Font styles
en: &Style:
it: S&tile:

note: Font sizes, to be filled later
en: Si&ze:
it: &Dimensione:

note: Character set choice
en: Character Set:
it: Set di caratteri:

en: Any
it: Qualunque

en: West European
it: Europa occidentale

en: East European
it: Europa orientale

en: South European
it: Europa meridionale

en: North European
it: Europa settentrionale

en: Cyrillic
it: Cirillico

en: Arabic
it: Arabo

en: Greek
it: Greco

en: Hebrew
it: Ebraico

en: Turkish
it: Turco

en: Nordic
it: Nordico

en: Baltic
it: Baltico

en: Celtic
it: Celtico

en: Russian
it: Russo

en: Central European (cp1250)
it: Europa Centrale (cp1250)

en: Russian (cp1251)
it: Russo (cp1251)

en: Latin1 (cp1252)
it: Latino1 (cp1252)

en: Greek (cp1253)
it: Greco (cp1253)

en: Turkish (cp1254)
it: Turco (cp1254)

en: Hebrew (cp1255)
it: Ebraico (cp1255)

en: Arabic (cp1256)
it: Arabo (cp1256)

en: Baltic (cp1257)
it: Baltico (cp1257)

en: Vietnam (cp1258)
it: Vietnamita (cp1258)

note: Set width
en: Set Width:
it: Imposta Larghezza:

en: Ultra condensed
it: Ultra compresso

en: Extra condensed
it: Extra compresso

en: Condensed
it: Compresso

en: Semi condensed
it: Semi-compresso

en: Normal
it: Normale

en: Semi expanded
it: Semi-espanso

en: Expanded
it: Espanso

en: Extra expanded
it: Extra espanso

en: Ultra expanded
it: Ultra espanso

note: Pitch
en: Pitch:
it: Passo:

en: Fixed
it: Fisso

en: Variable
it: Variabile

en: Scalable:
it: Scalabile:

en: All Fonts:
it: Tutti i Font:

en: Preview:
it: Anteprima:

note: Space before tab is used to set the correct button height
en: Launch Xfe as root
it: Lancia Xfe come root

en: &Yes
it: &Si

en: &Quit
it: &Esci

en: &Save
it: &Salva

en: Yes for &All
it: Si per &tutti

en: Enter the user password:
it: Inserire la password utente:

en: Enter the root password:
it: Inserire la password di root:

en: An error has occurred!
it: Si è verificato un errore!

en: Name:
it: Nome:

en: Size in root:
it: Dimensione in root:

en: Type:
it: Tipo:

en: Modified date:
it: Data modifica:

en: User:
it: Utente:

en: Group:
it: Gruppo:

en: Permissions:
it: Permessi:

en: Original path:
it: Percorso originale:

en: Deletion date:
it: Data cancellazione:

en: Size:
it: Dimensione:

en: Size
it: Dimensione

en: Type
it: Tipo

en: Extension
it: Estensione

en: Modified date
it: Data modifica

en: Permissions
it: Permessi

en: Unable to load image
it: Impossibile caricare immagine

en: Original path
it: Percorso originale

en: Deletion date
it: Data cancellazione

en: Filter
it: Filtra

en: Status
it: Stato

en: File %s is an executable text file, what do you want to do?
it: Il file %s è un file di stesto eseguibile, cosa desideri fare?

en: Confirm Execute
it: Conferma esecuzione

note: Make and show command window The CommandWindow object will delete itself when closed!
en: Command log
it: Log dei comandi

en: To folder:
it: Verso cartella:

en: Can't write to trash location %s: Permission denied
it: Impossibile scrivere nel Cestino (%s): Permesso negato

en: Move file %s to trash can?
it: Spostare il file %s nel Cestino?

en: Move %s selected items to trash can?
it: Spostare i %s oggetti selezionati nel Cestino?

en: File %s is write-protected, move it anyway to trash can?
it: Il file %s è protetto da scrittura, spostarlo comunque nel Cestino?

en: Move to trash file operation cancelled!
it: Spostamento nel Cestino annullato!

en: Restore file %s to its original location %s ?
it: Ripristinare il file %s nella sua posizione originale %s ?

en: Restore %s selected items to their original locations?
it: Riprisinare i %s oggetti selezionati nelle loro locazioni originali?

en: Can't create folder %s: %s
it: Impossibile creare la cartella %s: %s

en: Definitively delete file %s ?
it: Rimuovere definitivamente il file %s ?

en: Definitively delete %s selected items?
it: Eliminare definitivamente i %s oggetti selezionati?

en: File %s is write-protected, delete it anyway?
it: Il file %s è protetto da scrittura, eliminarlo comunque?

en: Delete file operation cancelled!
it: Eliminazione file annullata!

en: Create new file:
it: Crea nuovo file:

en: Can't create file %s: %s
it: Impossibile creare il file %s: %s

en: Can't create file %s
it: Impossibile creare il file %s

en: Can't set permissions in %s: %s
it: Impossibile impostare i permessi in %s: %s

en: Can't set permissions in %s
it: Impossibile impostare i permessi in %s

en: Create new symbolic link:
it: Crea nuovo link simbolico:

en: New Symlink
it: Nuovo Link simbolico

note: Select target
en: Select the symlink refered file or folder
it: Selezionare il file o la cartella oggetto del link

en: Symlink source %s does not exist
it: Link simbolico sorgente %s non esiste

en: Open selected file(s) with:
it: Apri file selezionato/i con:

en: Open With
it: Apri con

en: A&ssociate
it: A&ssocia

en: Show files:
it: Mostra i file:

note: Menu items
en: New& file...
it: Nuovo &file...

en: New s&ymlink...
it: Nuovo link &simbolico...

en: Fi&lter...
it: Fi&ltro...

en: &Full file list
it: Lista file completa

en: Per&missions
it: Permessi

en: Ne&w file...
it: Nuovo &file...

en: &Mount
it: &Monta

en: Open &with...
it: &Apri con...

en: &Open
it: Apri

en: &Extract here
it: Estrai qui

en: E&xtract to...
it: &Estrai in...

en: &View
it: &Visualizza

en: Install/Up&grade
it: Installa/A&ggiorna

en: Un&install
it: Disi&nstalla

en: &Edit
it: &Modifica

en: Scripts
it: Script

en: &Go to script folder
it: &Vai alla cartella degli script

en: Copy &to...
it: Copia su...

en: M&ove to trash
it: Sp&osta nel Cestino

en: Restore &from trash
it: Ripristina dal Cestino

note: File selection dialog File dialog
en: Select a destination folder
it: Selezionare una cartella di destinazione

en: All Files
it: Tutti i file

note: File object
en: Package Install/Upgrade
it: Installa/Aggiorna pacchetto

note: File object
en: Package Uninstall
it: Disinstallazione pacchetto

en: Error: Fork failed: %s
it: Errore: Fork fallita: %s

en: Can't create script folder %s: %s
it: Impossibile creare la cartella degli script %s : %s

en: Can't create script folder %s
it: Impossibile creare la cartella degli script %s

en: No compatible package manager (rpm or dpkg) found!
it: Nessun gestore pacchetti (rpm o dpkg) trovato!

en: File %s does not belong to any package.
it: Il file %s non appartiene ad alcun pacchetto.

en: Information
it: Informazioni

en: File %s belongs to the package: %s
it: Il file %s appartiene al pacchetto: %s

en: 0 bytes
it: 0 byte

en:  - Filter: %s
it:  - Filtra: %s

en: Bookmarks limit number reached. The last bookmark will be deleted...
it: Limite dei segnalibri raggiunto. L'ultimo sarà cancellato...

en: Confirm Clear Bookmarks
it: Conferma eliminazione segnalibri

en: Do you really want to clear all your bookmarks?
it: Vuoi veramente eliminare tutti i tuoi segnalibri?

en: Cl&ose
it: &Chiudi

en: Can't duplicate pipes: %s
it: Impossibile duplicare le pipe: %s

en: Can't duplicate pipes
it: Impossibile duplicare le pipe

en: 
    >>>> COMMAND CANCELLED <<<<
it: 
    >>>> COMANDO ANNULLATO <<<<

en: 
    >>>> END OF COMMAND <<<<
it: 
    >>>> COMANDO TERMINATO <<<<

en: 	Select destination...
it: 	Seleziona destinazione...

en: Select a file
it: Seleziona un file

en: Select a file or a destination folder
it: Seleziona un file o una cartella di destinazione

en: Add To Archive
it: Aggiungi ad un archivio

en: New archive name:
it: Nome nuovo archivio:

en: Format:
it: Formato:

en: tar.gz	Archive format is tar.gz
it: tar.gz	Il formato dell'archivio è tar.gz

en: zip	Archive format is zip
it: zip	Il formato dell'archivio è zip

en: 7z	Archive format is 7z
it: 7z	Il formato dell'archivio è 7z

en: rar	Archive format is rar
it: rar	Il formato dell'archivio è rar

en: tar.bz2	Archive format is tar.bz2
it: tar.bz2	Il formato dell'archivio è tar.bz2

en: tar.xz	Archive format is tar.xz
it: tar.xz	Il formato dell'archivio è tar.xz

en: tar	Archive format is tar
it: tar	Il formato dell'archivio è tar

en: tar.Z	Archive format is tar.Z
it: tar.Z	Il formato dell'archivio è tar.Z

en: gz	Archive format is gz
it: gz	Il formato dell'archivio è gz

en: bz2	Archive format is bz2
it: bz2	Il formato dell'archivio è bz2

en: xz	Archive format is xz
it: xz	Il formato dell'archivio è xz

en: Z	Archive format is Z
it: Z	Il formato dell'archivio è Z

note: Construct window
en: Preferences
it: Preferenze

en: Current Theme
it: Tema corrente

en: Options
it: O&pzioni

en: Use trash can for file deletion (safe delete)
it: Usa Cestino per la cancellazione sicura dei file

en: Include a command to bypass the trash can (permanent delete)
it: Includi un comando per saltare il Cestino (cancellazione definitiva)

en: Auto save layout
it: Sal&va automaticamente profilo

en: Save window position
it: Salva posizione finestra

en: Single click folder open
it: Apri cartelle con un singolo click

en: Single click file open
it: Apri file con un singolo click

en: Display tooltips in file and folder lists
it: Mostra i suggerimenti nelle liste di file e cartelle

en: Relative resizing of file lists
it: Ridimensionamento relativo delle liste di file

en: Display a path linker above file lists
it: Mostra un selettore del percorso sopra alle liste di file

en: Notify when applications start up
it: Notifica quando le applicazioni vengono avviate

en: Date format used in file and folder lists:
    (Type 'man strftime' in a terminal for help on the format)
it: Formato della data utilizzato nelle liste di file e cartelle:
    (Usa il comando 'man strftime' in un terminale per ricevere aiuto sul formato)

en: Smooth scrolling in file lists and text windows
it: Scorrimento graduale nelle liste di file e finestre di testo

en: Mouse scrolling speed:
it: Velocità di scorrimento del mouse:

en: Root mode
it: Modalità root

en: Allow root mode
it: Modalità root

en: Authentication using sudo (uses user password)
it: Autenticazione mediante sudo (usa password utente)

en: Authentication using su (uses root password)
it: Autenticazione mediante su (usa password di root)

note: Third tab - Dialogs
en: &Dialogs
it: Finestre di &dialogo

en: Confirmations
it: Conferme

en: Confirm copy/move/rename/symlink
it: Conferma copia/spostamento/rinomina/link

en: Confirm drag and drop
it: Conferma trascinamento

en: Confirm move to trash/restore from trash
it: Conferma spostamenti da/verso Cestino

en: Confirm delete
it: Conferma eliminazione

en: Confirm delete non empty folders
it: Conferma eliminazione cartelle non vuote

en: Confirm overwrite
it: Conferma sovrascrittura

en: Confirm execute text files
it: Conferma esecuzione file di testo

note: Warning window
en: Warnings
it: Avvisi

en: Warn when setting current folder in search window
it: Avvisa quando si imposta la cartella corrente nella finestra di ricerca

en: Warn when mount points are not responding
it: Avvisa quando i punti di montaggio non rispondono

en: Warn when date preservation failed
it: Avvisa quando non si riesce a preservare la data

en: Warn if running as root
it: Avvisa quando si è root

note: Fourth tab - Programs
en: &Programs
it: Programmi

en: Default programs
it: Programmi predefiniti

en: Text viewer:
it: Visualizzatore di testi:

en: Text editor:
it: Editor di testi:

en: Image editor:
it: Editor di immagini:

en: Image viewer:
it: Visualizzatore di immagini:

en: Archiver:
it: Gestore archivi (file compressi):

en: Pdf viewer:
it: Visualizzatore PDF:

en: Audio player:
it: Riproduttore audio:

en: Video player:
it: Riproduttore video:

en: Terminal:
it: Terminale:

en: Color theme
it: Tema dei colori

en: Custom colors
it: Colori personalizzati

en: Double click to customize the color
it: Fai doppio click per personalizzare il colore

en: Base color
it: Colore di base

en: Border color
it: Colore del bordo

en: Background color
it: Colore dello sfondo

en: Text color
it: Colore del testo

en: Selection background color
it: Colore di sfondo (selezione)

en: Selection text color
it: Colore selezione testo

en: File list background color
it: Colore di sfondo (liste file)

en: File list text color
it: Colore testo (liste file)

en: File list highlight color
it: Colore evidenziato (liste file)

en: Progress bar color
it: Colore barre di progresso

en: Attention color
it: Colore attenzione

en: Scrollbar color
it: Colore barre di scorrimento

note: Controls theme
en: Controls
it: Controlli

en: Standard (classic controls)
it: Standard (controlli classici)

en: Clearlooks (modern looking controls)
it: Clearlooks (controlli moderni)

note: Find iconpath from the Xfe registry settings or set it to DEFAULTICONPATH
en: Icon theme path
it: Percorso temi icone

en: 	Select path...
it: 	Seleziona percorso...

note: Sixth tab - Fonts
en: &Fonts
it: &Tipi di carattere

en: Fonts
it: Tipi di carattere

en: Normal font:
it: Tipo di carattere normale:

en:  Select...
it:  Seleziona...

en: Text font:
it: Tipo di carattere per il testo:

note: Seventh tab - Key bindings
en: &Key Bindings
it: &Assegnamenti dei tasti

en: Key Bindings
it: Assegnamenti dei tasti

en: Modify key bindings...
it: Modifica assegnamenti tasti...

note: ,0,0,0,0,20,20);
en: Restore default key bindings...
it: Ripristina assegnamenti tasti predefiniti...

en: Select an icon theme folder or an icon file
it: Seleziona una cartella di temi per le icone o un file icone

en: Change Normal Font
it: Cambia il tipo di carattere normale

en: Change Text Font
it: Cambia il tipo di carattere per il testo

en: Create new file
it: Crea nuovo file

en: Create new folder
it: Crea nuova cartella

en: Copy to clipboard
it: Copia negli appunti

en: Cut to clipboard
it: Taglia negli appunti

en: Paste from clipboard
it: Incolla dagli appunti

en: Open file
it: Apri file

en: Quit application
it: Esci dall'applicazione

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: Deselect all
it: Deseleziona tutto

en: Invert selection
it: Inverti selezione

en: Display help
it: Visualizza aiuto

en: Toggle display hidden files
it: Abilita/disabilita visualizzazione file nascosti

en: Toggle display thumbnails
it: Abilita/disabilita visualizzazione miniature

en: Close window
it: Chiudi finestra

en: Print file
it: Stampa file

en: Search
it: Cerca

en: Search previous
it: Cerca precedente

en: Search next
it: Cerca successivo

en: Refresh panels
it: Aggiorna pannelli

en: Create new symbolic link
it: Crea nuovo link simbolico

en: File properties
it: Proprietà file

en: Move files to trash
it: Sposta file nel Cestino

en: Restore files from trash
it: Ripristina file dal Cestino

en: Delete files
it: Cancella file

en: Create new window
it: Crea nuova finestra

en: Create new root window
it: Crea nuova finestra principale

en: Execute command
it: Esegui comando

en: Launch terminal
it: Lancia terminale

en: Mount file system (Linux only)
it: Monta filesystem (solo Linux)

en: Unmount file system (Linux only)
it: Smonta filesystem (solo Linux)

en: One panel mode
it: Modalità pannello unico

en: Tree and panel mode
it: Modalità albero e pannello unico

en: Two panels mode
it: Modalità pannello doppio

en: Tree and two panels mode
it: Modalità albero e pannello doppio

en: Clear location bar
it: Pulisci la barra della posizione

en: Rename file
it: Rinomina file

en: Copy files to location
it: Copia file nella posizione

en: Move files to location
it: Muovi file nella posizione

en: Symlink files to location
it: Collega con link simbolici i file nella posizione

en: Add bookmark
it: Aggiungi segnalibro

en: Synchronize panels
it: Sincronizza pannelli

en: Switch panels
it: Scambia pannelli

en: Go to trash can
it: Vai al Cestino

en: Empty trash can
it: Svuota Cestino

en: View
it: Visualizzazione

en: Edit
it: Modifica

en: Toggle display hidden folders
it: Abilita/disabilita visualizzazione cartelle nascoste

en: Filter files
it: Filtra file

en: Zoom image to 100%
it: Ingrandimento immagine 100%

en: Zoom to fit window
it: Ingrandisci fino alla dimensione della finestra

en: Rotate image to left
it: Rotazione immagine verso sinistra

en: Rotate image to right
it: Rotazione immagine verso destra

en: Mirror image horizontally
it: Immagine speculare orizontale

en: Mirror image vertically
it: Immagine speculare verticale

en: Create new document
it: Crea nuovo documento

en: Save changes to file
it: Salvare cambiamenti su file

en: Goto line
it: Vai alla riga

en: Undo last change
it: Annulla ultima modifica

en: Redo last change
it: Ripeti ultima modifica

en: Replace string
it: Sostituisci stringa

en: Toggle word wrap mode
it: Abilita/Disabilita a capo automatico

en: Toggle line numbers mode
it: Abilita/Disabilita numeri di riga

en: Toggle lower case mode
it: Abilita/Disabilita modalità minuscolo

en: Toggle upper case mode
it: Abilita/Disabilita modalità maiuscolo

note: Confirmation message
en: Do you really want to restore the default key bindings?
    
    All your customizations will be lost!
it: Desideri veramente ripristinare gli assegnamenti dei tasti predefiniti?
    
    Tutte le personalizzazioni saranno perdute!

en: Restore default key bindings
it: Ripristina gli assegnamenti dei tasti predefiniti

note: Ask the user if he wants to restart Xfe
en: Restart
it: Riavvia

en: Key bindings will be changed after restart.
    Restart X File Explorer now?
it: Gli assegnamenti dei tasti verranno cambiati dopo il riavvio.
    Riavviare X File Explorer adesso?

en: &Skip
it: &Salta

en: Skip A&ll
it: Salta t&utti

en: E&xecute
it: E&segui

en: Execute in Console &Mode
it: Esegui in modalità console

note: Close
en: &Close
it: &Chiudi

en: Refresh panel
it: Aggiorna pannello

en: Copy selected files to clipboard
it: Copia i file selezionati negli appunti

en: Cut selected files to clipboard
it: Taglia i file selezionati negli appunti

en: Show properties of selected files
it: Mostra le proprietà dei file selezionati

en: Move selected files to trash can
it: Sposta i file selezionati nel Cestino

en: Delete selected files
it: Elimina i file selezionati

en: Current folder has been set to '%s'
it: La cartella corrente è stata impostata a '%s'

en: F&ull file list
it: Dettag&li

en: I&gnore case
it: &Ignora maiuscolo/minuscolo

en: &Autosize
it: Dimensionamento automatico

en: &Go to parent folder
it: &Vai alla cartella superiore

en: Copy %s items
it: Copia %s oggetti

en: Move %s items
it: Sposta %s oggetti

en: Symlink %s items
it: Crea link simbolici per %s oggetti

en: 1 item
it: 1 oggetto

en: Find files:
it: Trova file:

en: Ignore case	Ignore file name case
it: Non distinguere maiuscole/minuscole	Ignora le differenze tra maiuscole e minuscole nei nomi del file

note: Hidden files
en: Hidden files	Show hidden files and folders
it: File nascorsti	Mostra file e cartelle nascosti

en: In folder:
it: Nella cartella:

en: 	In folder...
it: 	Nella cartella...

en: Text contains:
it: Il testo contiene:

en: Ignore case	Ignore text case
it: Non distinguere maiuscole/minuscole	Ignora le differenze tra maiuscole e minuscole nel testo

note: Search options
en: More options
it: Altre opzioni

en: Search options
it: Opzioni di ricerca

en: Reset	Reset search options
it: Reimposta	Reimposta le opzioni di ricerca

en: Min size:
it: Dimensione minima:

en: Max size:
it: Dimensione massima:

note: Modification date
en: Last modified before:
it: Ultima modifica prima di:

en: Filter by maximum modification date (days)
it: Filtra per data di modifica più recente (giorni)

en: Days
it: giorni fa

en: Last modified after:
it: Ultima modifica oltre:

en: Filter by minimum modification date (days)
it: Filtra per data di modifica meno recente (giorni)

note: User and group
en: User:
it: Utente:

en: 	Filter by user name
it: 	Filtra per nome utente

en: Group:
it: Gruppo:

en: 	Filter by group name
it: 	Filtra per nome gruppo

note: File type
en: File type:
it: Tipo file:

en: 	Filter by file type
it: 	Filtra per tipo file

note: Permissions (in octal)
en: Permissions:
it: Permessi:

en: 	Filter by permissions (octal)
it: 	Filtra per permessi (In ottale)

note: Empty files
en: Empty files:
it: File vuoti:

en: 	Empty files only
it: 	Solo file vuoti

en: Follow symbolic links:
it: Segui link simbolici:

en: 	Search while following symbolic links
it: 	Cerca mentre segui i link simbolici

note: Start
en: &Start	Start the search (F3)
it: &Avvia	Avvia la ricerca (F3)

note: Stop
en: &Stop	Stop the search (Esc)
it: &Interrompi	Interrompe la ricerca (Esc)

note: Update item count
en:  items
it:  oggetti

en: Input / Output error
it: Errore di Input / Output

en: Select path
it: Seleziona percorso

en: Create new symlink
it: Crea nuovo link simbolico

en: Restore selected files from trash can
it: Ripristina i file selezionati dal Cestino

en: Launch Xfe
it: Lancia Xfe

en: Search files and folders...
it: Cerca file e cartelle...

en: Mount (Linux only)
it: Monta (solo Linux)

en: Unmount (Linux only)
it: Smonta (solo Linux)

en: Show one panel
it: Mostra pannello unico

en: Show tree and panel
it: Mostra albero e pannello singolo

en: Show two panels
it: Mostra pannello doppio

en: Show tree and two panels
it: Mostra albero e pannello doppio

en: Clear location
it: Pulisci la barra della posizione

en: Go to location
it: Vai alla posizione

en: New fo&lder...
it: Nuo&va cartella...

en: Go &home
it: Vai alla &HOME

en: &Refresh
it: &Aggiorna

en: &Copy to...
it: &Copia in...

en: &Symlink to...
it: Crea un lin&k simbolico...

en: &Select all
it: Selezion&a tutto

en: &Deselect all
it: &Deseleziona tutto

en: &Invert selection
it: &Inverti selezione

en: P&references
it: P&referenze

en: &General toolbar
it: Barra &generale

en: &Tools toolbar
it: Barra &strumenti

en: &Panel toolbar
it: Pannello strumenti

en: &Location bar
it: Barra della &posizione

en: &Status bar
it: Barra di &stato

en: &One panel
it: Pannello &unico

en: T&ree and panel
it: &Albero e pannello singolo

en: Two &panels
it: Pannello &doppio

en: Tr&ee and two panels
it: Albero e pa&nnello doppio

en: &Add bookmark
it: &Aggiungi segnalibro

en: &Clear bookmarks
it: &Elimina segnalibri

en: &Bookmarks
it: &Segnalibri

en: &Filter...
it: &Filtro...

en: &Thumbnails
it: &Miniature

en: &Big icons
it: &Icone grandi

en: T&ype
it: Tipo

en: D&ate
it: Data

en: Us&er
it: Utente

en: Gr&oup
it: Gruppo

en: Fol&ders first
it: Prima le &cartelle

en: &Left panel
it: Pannello &sinistro

en: &Filter
it: &Filtro

en: &Folders first
it: Prima le &cartelle

en: &Right panel
it: Pannello &destro

en: New &window
it: Nuova finestra

en: New &root window
it: Nuova finestra principale

en: E&xecute command...
it: Esegui comando...

en: &Terminal
it: Terminale

en: &Synchronize panels
it: &Sincronizza pannelli

en: Sw&itch panels
it: Scambia pannelli

en: Go to script folder
it: Vai alla cartella degli script

en: &Search files...
it: &Cerca file...

en: &Unmount
it: Smonta

en: &Tools
it: &Strumenti

en: &Go to trash
it: Vai al Cestino

en: &Trash size
it: Dimensione Cestino

en: &Empty trash can
it: Svuota Cestino

en: T&rash
it: Cestino

en: &Help
it: &Aiuto

en: &About X File Explorer
it: &Informazioni su X File Explorer

en: Running Xfe as root!
it: Stai eseguendo Xfe come root!

en: Starting from Xfe 1.32, the location of the configuration files has changed to '%s'.
    Note you can manually edit the new configuration files to import your old customizations...
it: A partire da Xfe 1.32, la posizione dei file di configurazione è diventata '%s'.
    Nota che puoi modificare manualmente i nuovi file di configurazione per importare le tue vecchie personalizzazioni...

en: Can't create Xfe config folder %s
it: Impossibile creare cartella dei file di configurazione %s

en: No global xferc file found! Please select a configuration file...
it: Nessun file xferc globale trovato! Prego selezionare un file di configurazione...

en: XFE configuration file
it: File di configurazione di XFE

en: Can't create trash can 'files' folder %s: %s
it: Impossibile creare cartella 'files' del Cestino %s: %s

en: Can't create trash can 'files' folder %s
it: Impossibile creare cartella 'files' del Cestino %s

en: Can't create trash can 'info' folder %s: %s
it: mpossibile creare cartella 'info' del Cestino %s : %s

en: Can't create trash can 'info' folder %s
it: Impossibile creare cartella 'info' del Cestino %s

en: Help
it: Aiuto

en: X File Explorer Version %s
it: X File Explorer Versione %s

en: Based on X WinCommander by Maxim Baranov
it: Basato su X WinCommander di Maxim Baranov

en: 
    Translators
    -------------
    Argentinian Spanish: Bruno Gilberto Luciani
    Brazilian Portuguese: Eduardo R.B.S., Jose Carlos Medeiros,
    Phantom X, Tomas Acauan Schertel
    Bosnian: Samir Ribi, Bajrami Emran, Balagija Jasmina,
    Bilalovi, Omar Cogo Emir
    Catalan: Pere Orga
    Chinese: Xin Li
    Chinese (Taïwan): Wei-Lun Chao
    Colombian Spanish: Vladimir Támara (Pasos de Jesús)
    Czech: David Vachulka
    Danish: Jonas Bardino, Vidar Jon Bauge
    Dutch: Hans Strijards
    Finnish: Kimmo Siira
    French: Claude Leo Mercier, Roland Baudin
    German: Bastian Kleineidam, Joachim Wiedorn, Tim Benke, Jens Körner
    Greek: Nikos Papadopoulos
    Hungarian: Attila Szervac, Sandor Sipos
    Italian: Claudio Fontana, Giorgio Moscardi
    Japanese: Karl Skewes
    Norwegian: Vidar Jon Bauge
    Polish: Jacek Dziura, Franciszek Janowski
    Portuguese: Miguel Santinho
    Russian: Dimitri Sertolov, Vad Vad
    Spanish: Felix Medrano Sanz, Lucas 'Basurero' Vieites,
    Martin Carr
    Swedish: Anders F. Bjorklund
    Turkish: erkaN
it: 
    Traduttori
    -------------
    Spagnolo argentino: Bruno Gilberto Luciani
    Portuguese brasiliano: Eduardo R.B.S., Jose Carlos Medeiros,
    Phantom X, Tomas Acauan Schertel
    Bosniaco: Samir Ribi, Bajrami Emran, Balagija Jasmina,
    Bilalovi, Omar Cogo Emir
    Catalano: Pere Orga
    Cinese: Xin Li
    Cinese (Taïwan): Wei-Lun Chao
    Spagnolo colombiano: Vladimir Támara (Pasos de Jesús)
    Ceco: David Vachulka
    Danese: Jonas Bardino, Vidar Jon Bauge
    Olandese: Hans Strijards
    Francese: Claude Leo Mercier, Roland Baudin
    Tedesco: Bastian Kleineidam, Joachim Wiedorn, Tim Benke, Jens Körner
    Greco: Nikos Papadopoulos
    Ungherese: Attila Szervac, Sandor Sipos
    Italiano: Claudio Fontana, Giorgio Moscardi
    Giapponese: Karl Skewes
    Norvegese: Vidar Jon Bauge
    Polacco: Jacek Dziura, Franciszek Janowski
    Portoghese: Miguel Santinho
    Russo: Dimitri Sertolov, Vad Vad
    Spagnolo: Felix Medrano Sanz, Lucas 'Basurero' Vieites,
    Martin Carr
    Svedese: Anders F. Bjorklund
    Turco: erkaN

en: Search files and folders
it: Cerca file e cartelle

en: Trash size: %s (%s files, %s subfolders)
    
    Modified date: %s
it: Dimensione Cestino: %s (%s file, %s sottocartelle)
    
    Data modifica: %s

en: Trash size
it: Dimensione Cestino

en: &Preferences
it: &Preferenze

en: Open package file
it: Apri file pacchetto

en: &Open...
it: Apri

note: Preferences menu View Menu entries
en: &Toolbar
it: Barra &strumenti

note: Help Menu entries
en: &About X File Package
it: &Informazioni su X File Package

note: Uninstall
en: &Uninstall
it: Di&sinstalla

note: Install/Upgrade
en: &Install/Upgrade
it: &Installa/Aggiorna

note: First item is Description
en: &Description
it: &Descrizione

note: Second item is File List
en: File &List
it: Elenco &file

en: X File Package Version %s is a simple rpm or deb package manager.
it: X file Package Versione %s è un semplice gestore di pacchetti rpm e deb.

en: About X File Package
it: Informazioni su X File Package

en: RPM source packages
it: Pacchetti sorgente RPM

en: RPM packages
it: Pacchetti RPM

en: DEB packages
it: Pacchetti DEB

en: Open Document
it: Apri documento

en: No package loaded
it: Nessun pacchetto caricato

en: Unknown package format
it: Formato pacchetto sconosciuto

note: Make and show command window
en: Install/Upgrade Package
it: Installa/Aggiorna pacchetto

note: Make and show command window
en: Uninstall Package
it: Disinstalla pacchetto

en: [RPM package]
it: [Pacchetto RPM]

en: [DEB package]
it: [Pacchetto DEB]

en: Query of %s failed!
it: Interrogazione su %s fallita!

en: Error Loading File
it: Errore durante il caricamento del file

en: Unable to open file: %s
it: Impossibile aprire il file: %s

note: Usage message
en: 
    Usage: xfp [options] [package] 
    
        [options] can be any of the following:
    
            -h, --help         Print (this) help screen and exit.
            -v, --version      Print version information and exit.
    
        [package] is the path to the rpm or deb package you want to open on start up.
it: 
    Utilizzoo: xfp [opzioni] [pacchetto] 
    
        le [opzioni] possono essere scelte tra:
    
            -h, --help         Mostra (questo) aiuto ed esci.
            -v, --version      Mostra versione del programma ed esci.
    
        [pacchetto] è il percorso del pacchetto RPM o DEB da aprire all'avvio.

en: GIF Image
it: Immagine GIF

en: BMP Image
it: Immagine BMP

en: XPM Image
it: Immagine XPM

en: PCX Image
it: Immagine PCX

en: ICO Image
it: Immagine ICO

en: RGB Image
it: Immagine RGB

en: XBM Image
it: Immagine XBM

en: TARGA Image
it: Immagine TARGA

en: PPM Image
it: Immagine PPM

en: PNG Image
it: Immagine PNG

en: JPEG Image
it: Immagine JPEG

en: TIFF Image
it: Immagine TIFF

en: &Image
it: &Immagine

en: Open
it: Apri

en: Open image file.
it: Apri file immagine.

en: Print
it: Stampa

en: Print image file.
it: Stampa file immagine

note: Note : Ctrl+ and Ctrl- cannot be changed from the registry! Toolbar button: Zoom in
en: Zoom in
it: Ingrandimento

en: Zoom in image.
it: Ingrandimento immagine.

note: Toolbar button: Zoom out
en: Zoom out
it: Riduzione

en: Zoom out image.
it: Riduzione immagine.

en: Zoom 100%
it: Ingrandimento 100%

en: Zoom image to 100%.
it: Ingrandimento immagine al 100%.

en: Zoom to fit
it: Ingrandimento fino a riempire

en: Zoom to fit window.
it: Ingrandimento fino a riempire la finestra.

en: Rotate left
it: Ruota a sinistra

en: Rotate left image.
it: Ruota immagine verso sinistra.

en: Rotate right
it: Ruota a destra

en: Rotate right image.
it: Ruota immagine verso destra.

en: Mirror horizontally
it: Immagine speculare orizontale

en: Mirror image horizontally.
it: Immagine speculare orizontale.

en: Mirror vertically
it: Immagine speculare verticale

en: Mirror image vertically.
it: Immagine speculare verticale.

en: &Print...
it: Stampa...

en: &Clear recent files
it: &Cancella lista file recenti

en: Clear recent file menu.
it: &Cancella menu lista file recenti

en: Quit Xfi.
it: Uscita da Xfi.

note: Image Menu entries
en: Zoom &in
it: Ingrandisci

en: Zoom &out
it: Riduci

en: Zoo&m 100%
it: Ingrandi&mento 100%

en: Zoom to fit &window
it: Ingrandisci fino a riempire la finestra

en: Rotate &right
it: Ruota a &destra

en: Rotate right.
it: Ruota verso destra.

en: Rotate &left
it: Ruota a &sinistra

en: Rotate left.
it: Ruota verso sinistra.

en: Mirror &horizontally
it: Immagine speculare orizzontale

en: Mirror horizontally.
it: Immagine speculare orizzontale.

en: Mirror &vertically
it: Immagine speculare verticale

en: Mirror vertically.
it: Immagine speculare verticale.

en: Show hidden files and folders.
it: Mostra file e cartelle nascosti.

en: Show image thumbnails.
it: Mostra miniature.

en: Display folders with big icons.
it: Mostra cartelle con icone grandi.

en: Display folders with small icons.
it: Mostra cartelle con icone piccole.

en: &Detailed file list
it: Lista file &dettagliata

en: Display detailed folder listing.
it: Mostra l'elenco dettagliato della cartella.

en: View icons row-wise.
it: Disponi icone per righe.

en: View icons column-wise.
it: Disponi icone per colonne.

en: Autosize icon names.
it: Dimensionamento automatico nomi icone.

en: Display toolbar.
it: Mostra barra degli strumenti.

en: &File list
it: Lista file

en: Display file list.
it: Mostra lista file.

en: &Filter images
it: &Filtra immagini

en: List only image files.
it: Mostra soltanto file immagine.

en: Fit &window when opening
it: Adatta alla finestra all'apertura

en: Zoom to fit window when opening an image.
it: Adatta ingrandimento alla finestra all'apertura di un'immagine.

en: &About X File Image
it: &Informazioni su X File Image

en: About X File Image.
it: Informazioni su X File Image.

en: X File Image Version %s is a simple image viewer.
it: X File Image Versione %s è un semplice visualizzatore di immagini.

en: About X File Image
it: Informazioni su X File Image

en: Error Loading Image
it: Errore nel caricamento dell'immagine

en: Unsupported type: %s
it: Tipo non supportato: %s

en: Unable to load image, the file may be corrupted
it: Impossibile caricare l'immagine, il file potrebbe essere danneggiato

en: Open Image
it: Apri Immagine

en: Print command: 
    (ex: lpr -P <printer>)
it: Comando di stampa: 
    (es: lpr -P <stampante>)

note: Usage message
en: 
    Usage: xfi [options] [image] 
    
        [options] can be any of the following:
    
            -h, --help         Print (this) help screen and exit.
            -v, --version      Print version information and exit.
    
        [image] is the path to the image file you want to open on start up.
it: 
    Uso: xfi [opzioni] [immagine]
    
        le [opzioni] possono essere scelte tra:
    
            -h, --help         Mostra (questo) aiuto ed esci.
            -v, --version      Mostra versione del programma ed esci.
    
        [immagine] è il percorso del file immagine da aprire all'avvio.

note: Construct Set title
en: XFileWrite Preferences
it: Impostazioni XFileWrite

en: Text
it: Testo

en: Wrap margin:
it: Margine di ritorno a capo:

en: Tabulation size:
it: Dimensione tabulazione:

en: Strip carriage returns:
it: Rimuovi caratteri di ritorno a capo:

note: Second tab - Colors
en: &Colors
it: &Colori

en: Lines
it: Linee

en: Background:
it: Sfondo:

en: Text:
it: Testo:

en: Selected text background:
it: Sfondo testo selezionato:

en: Selected text:
it: Testo selezionato:

en: Highlighted text background:
it: Sfondo testo evidenziato:

en: Highlighted text:
it: Testo evidenziato:

en: Cursor:
it: Cursore:

en: Line numbers background:
it: Sfondo numeri di riga:

en: Line numbers foreground:
it: Primo piano numeri di riga:

en: &Search
it: &Cerca

en: &Window
it: &Finestra

note: Caption before number
en:   Lines:
it:   Righe:

note: Caption before number
en:   Line:
it:   Riga:

en: New
it: Nuovo

en: Create new document.
it: Crea nuovo documento.

en: Open document file.
it: Apri file documento.

en: Save
it: Salva

en: Save document.
it: Salva documento.

en: Close
it: Chiudi

en: Close document file.
it: Chiudi file documento.

en: Print document.
it: Stampa documento.

en: Quit
it: Esci

en: Quit X File Write.
it: Esci da X File Write.

en: Copy selection to clipboard.
it: Copia selezione negli appunti.

en: Cut
it: Taglia

en: Cut selection to clipboard.
it: Taglia selezione negli appunti.

en: Paste
it: Incolla

en: Paste clipboard.
it: Incolla dagli appunti

en: Goto line number.
it: Vai al numero di riga.

en: Undo
it: Annulla

en: Undo last change.
it: Annulla ultima modifica.

en: Redo
it: Ripeti

en: Redo last undo.
it: Ripeti ultima modifica.

en: Search text.
it: Cerca testo.

en: Search selection backward
it: Cerca selezione all'indietro

en: Search backward for selected text.
it: Cerca all'indietro per il testo selezionato.

en: Search selection forward
it: Cerca selezione in avanti

en: Search forward for selected text.
it: Cerca in avanti il testo selezionato.

en: Word wrap on
it: Attiva a capo automatico

en: Set word wrap on.
it: Attiva A capo automatico

en: Word wrap off
it: Disattiva a capo automatico

en: Set word wrap off.
it: Disattiva A capo automatico

en: Show line numbers
it: Visualizza numeri di riga

en: Show line numbers.
it: Visualizza numeri di riga.

en: Hide line numbers
it: Nascondi numeri di riga

en: Hide line numbers.
it: Nascondi numeri di riga.

en: Save changes to file.
it: Salvare cambiamenti sul file.

en: Save &As...
it: Salva come...

en: Save document to another file.
it: Salva documento su un altro file.

en: Close document.
it: Chiudi documento.

en: &Clear Recent Files
it: &Cancella lista file recenti

en: &Undo
it: Ann&ulla

en: &Redo
it: &Ripeti

en: Revert to &saved
it: Ritorna alla versione salvata

en: Revert to saved document.
it: Annulla modifiche e ripristina la versione salvata.

en: Cu&t
it: &Taglia

en: Paste from clipboard.
it: Incolla dagli appunti.

en: Lo&wer-case
it: Minuscolo

en: Change to lower case.
it: Rendi il testo tutto minuscolo.

en: Upp&er-case
it: Maiuscolo

en: Change to upper case.
it: Rendi il testo tutto maiuscolo.

en: &Goto line...
it: Vai alla riga...

en: Select &All
it: Selezion&a tutto

en: &Status line
it: Barra di &stato

en: Display status line.
it: Mostra barra di stato.

en: &Search...
it: &Cerca...

en: Search for a string.
it: Cerca una stringa.

en: &Replace...
it: &Sostituisci...

en: Search for a string and replace with another.
it: Cerca una stringa e rimpiazza con un'altra.

en: Search sel. &backward
it: Cerca sel. indietro

en: Search sel. &forward
it: Cerca sel. avanti

en: &Word wrap
it: A capo automatico

en: Toggle word wrap mode.
it: Alterna word-wrap (a capo automatico).

en: &Line numbers
it: &Numeri di riga

en: Toggle line numbers mode.
it: Abilita/disabilita modalità visualizzazione numeri di riga.

en: &Overstrike
it: S&ovrascrittura

en: Toggle overstrike mode.
it: Alterna modalità sovrascrittura.

en: Change text font.
it: Cambia il tipo di carattere per il testo.

en: &More preferences...
it: Altre i&mpostazioni...

en: Change other options.
it: Cambia altre impostazioni.

en: About X File Write.
it: Informazioni su X File Write.

en: File is too big: %s (%d bytes)
it: Il file è troppo grande: %s (%d byte)

en: Unable to read file: %s
it: Impossibile leggere il file: %s

en: Error Saving File
it: Errore durante il salvataggio del file

en: File is too big: %s
it: Il file è troppo grande: %s

en: File: %s truncated.
it: File: %s troncato.

en: untitled
it: senza titolo

en: untitled%d
it: senza-titolo%d

en: X File Write Version %s is a simple text editor.
it: X File Write Versione %s è un semplice editor di testi.

en: About X File Write
it: Informazioni su X File Write

en: Change Font
it: Cambia Tipo Carattere

en: Text Files
it: File di testo

en: C Source Files
it: File sorgente in C

en: C++ Source Files
it: File sorgente in C++

en: C/C++ Header Files
it: File header di C/C++

en: HTML Files
it: File HTML

en: PHP Files
it: File PHP

en: Unsaved Document
it: Documento non salvato

en: Save %s to file?
it: Salvare %s su file?

en: Save Document
it: Salva Documento

en: Overwrite Document
it: Sovrascrivi Documento

en: Overwrite existing document: %s?
it: Sovrascrivere documento esistente: %s?

en:  (changed)
it:  (modificato)

en: OVR
it: SOV

en: File Was Changed
it: File Modificato

en: %s
    was changed by another program. Reload this file from disk?
it: %s
    è stato modificato da un altro programma. Ricaricare da disco?

en: Replace
it: Sostituisci

en: Goto Line
it: Vai alla riga

en: &Goto line number:
it: Vai alla ri&ga numero:

en: Root folder
it: Cartella radice

en: Ready.
it: Pronto.

en: &Replace
it: &Sostituisci

en: Re&place All
it: Sostituisci &Tutti

en: Search for:
it: Cerca:

en: Replace with:
it: Sostituisci con:

en: Ex&act
it: &Corretto

en: &Ignore Case
it: &Ignora maiuscolo/minuscolo

en: E&xpression
it: E&spressione

en: &Backward
it: &Indietro

note: First tab is global key bindings
en: &Global Key Bindings
it: Assegnamenti dei tasti &globali

en: These key bindings are common to all Xfe applications.
    Double click on an item to modify the selected key binding...
it: Questi assegnamenti dei tasti sono comuni a tutte le applicazioni di Xfe.
    Fai doppio click su di un oggetto per modificare l'assegnamento del tasto selezionato...

note: Second tab is Xfe key bindings
en: Xf&e Key Bindings
it: Assegnamenti dei tasti di Xf&e

en: These key bindings are specific to the X File Explorer application.
    Double click on an item to modify the selected key binding...
it: Questi assegnamenti dei tasti sono specifici dell'applicazione X File Explorer.
    Fai doppio click su di un oggetto per modificare l'assegnamento del tasto selezionato...

note: Third tab is Xfi key bindings
en: Xf&i Key Bindings
it: Assegnamenti dei tasti di Xf&i

en: These key bindings are specific to the X File Image application.
    Double click on an item to modify the selected key binding...
it: Questi assegnamenti dei tasti sono specifici dell'applicazione X File Image.
    Fai doppio click su di un oggetto per modificare l'assegnamento del tasto selezionato...

note: Fourth tab is Xfw key bindings
en: Xf&w Key Bindings
it: Assegnamenti dei tasti di Xf&w

en: These key bindings are specific to the X File Write application.
    Double click on an item to modify the selected key binding...
it: Questi assegnamenti dei tasti sono specifici dell'applicazione X File Write.
    Fai doppio click su di un oggetto per modificare l'assegnamento del tasto selezionato...

en: Action Name
it: Nome azione

en: Registry Key
it: Chiave di registro

en: Key Binding
it: Assegnamenti dei tasti

en: Press the combination of keys you want to use for the action: %s
it: Premi la combinazione di tasti che vuoi utilizzare per l'azione: %s

en: [Press space to disable the key binding for this action]
it: [Premi spazio per disabilitare il tasto assegnato a questa azione]

en: Modify Key Binding
it: Modifica assegnamenti dei tasti

en: Error: Can't enter folder %s: %s
it: Impossibile entrare nella cartella %s: %s

en: Error: Can't enter folder %s
it: Errore: Impossibile entrare nella cartella %s

en: Error: Can't open display
it: Errore: Impossibile aprire il display

en: Start of %s
it: Inizio di %s

en: Error: Can't execute command %s
it: Errore: Impossibile eseguire il comando %s

en: Error: Can't close folder %s
it: Errore: Impossibile chiudere la cartella %s

en: bytes
it: byte

en: Error: Can't read group list: %s
it: Errore: Impossibile leggere la lista dei gruppi: %s

en: Error: Can't read group list
it: Errore: Impossibile leggere la lista dei gruppi

en: A lightweight file manager for X Window
it: Un file manager leggero per X Window

en: Image Viewer
it: Visualizzatore di immagini

en: A simple image viewer for Xfe
it: Un visualizzatore di immagini leggero per Xfe

en: Text Editor
it: Editor di testi

en: A simple text editor for Xfe
it: Un semplice editor di testi per Xfe

en: Package Manager
it: Gestore pacchetti

en: A simple package manager for Xfe
it: Un semplice gestore pacchetti per Xfe

en: Run Xfe as root
it: Esegui Xfe come root

en: Authentication is required to run Xfe as root
it: È richiesto autenticarsi per eseguire Xfe come root
