XFE 1.19.2 - en to ja translation catalogue (523 entries)

en: Error loading icons
ja: アイコンをローディングの間にエラーが発生しました

note: Permissions
en: User
ja: ユーザー

en: Read
ja: 読込

en: Write
ja: 書込

en: Execute
ja: 実行

en: Group
ja: グループ

en: Others
ja: 他の人達

note: Owner
en: Owner
ja: 所有者

note: Command
en: Command
ja: コマンド

en: Set marked
ja: 点を指定する

en: Recursively
ja: 再帰的に

en: Clear marked
ja: 点を外す

en: Files and folders
ja: ファイルとフォルダ

en: Add marked
ja: 点がされた項目を追加する

en: Folders only
ja: フォルダのみ

en: Owner only
ja: 所有者のみ

en: Files only
ja: ファイルのみ

note: Construct window for one file Construct window for multiple files
en: Properties
ja: プロパティ

note: Accept Accept button
en: &Accept
ja: アクセプト(&A)

note: Cancel Cancel Button Cancel button
en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

note: First item is General First tab - General options
en: &General
ja: 一般(&G)

note: Second item is Access Permissions
en: &Permissions
ja: アクセス権(&P)

note: Third tab - file associations
en: &File Associations
ja: ファイルの関連性(&F)

en: Extension:
ja: 拡張子

en: Description:
ja: 記述：

en: Open:
ja: 開く：

en: 	Select file...
ja: 	ファイルを選択...

en: View:
ja: 表示：

en: Edit:
ja: 編集：

note: archive
en: Extract:
ja: 展開：

en: Install/Upgrade:
ja: インストール/アップグレード

en: Big Icon:
ja: 大きいアイコン：

en: Mini Icon:
ja: 小さいアイコン：

note: File name
en: Name
ja: 名前

en: => Warning: file name is not UTF-8 encoded!
ja: => 注意：　ファイル名前はUTF-8エンコードではありません！

en: Filesystem (%s)
ja: ファイルシステム(%s)

note: Set the HASITEMS flag (too slow on network drives) (hasSubDirs(pathname.text()) == 1 ? item->setHasItems(true) : item->setHasItems(false)); Default folder type Folder or mount point
en: Folder
ja: フォルダ

en: Character Device
ja: キャラクターデバイス

en: Block Device
ja: ブロックデバイス

en: Named Pipe
ja: ネームドパイプ

en: Socket
ja: ソケット

en: Executable
ja: 実行可能

en: Document
ja: ドキュメント

en: Broken link
ja: ブロークンリンク：

en: Mount point
ja: マウントポイント

en: Mount type:
ja: マウントタイプ

en: Used:
ja: 使用：

en: Free:
ja: 空き容量

en: File system:
ja: ファイルシステム：

note: Location bar
en: Location:
ja: ロケーション：

en: Type:
ja: 種類：

en: Total size:
ja: サイズ合計：

en: Link to:
ja: リンク：

en: Broken link to:
ja: ブロークンリンク：

en: File Time
ja: ファイル日時：

en: Last Modified:
ja: 変更日時：

en: Last Changed:
ja: 修理日時：

en: Last Accessed:
ja: アクセス日時：

en: %s (%llu bytes)
ja: %s (%llu バイト)

en: Size:
ja: サイズ：

en: Selection:
ja: 選択：

en: Multiple types
ja: マルチプルタイプ

en: Warning
ja: 注意

note: Error message box Error
en: Error
ja: エラー

en: Can't write to %s: Permission denied
ja: %s に書込できません、権限がありません

en: Folder %s doesn't exist
ja: %s というフォルダの存在がありません

en: File rename
ja: 名前の変更

en: File owner
ja: ファイルの所有者

en: Change owner cancelled!
ja: 所有者の変更がキャンセルされました！

en: Chown in %s failed: %s
ja: Chown %s 失敗しました: %s

en: Chown in %s failed
ja: Chown %s 失敗しました

en: Chmod in %s failed: %s
ja: Chmod %s 失敗しました: %s

en: File permissions
ja: アクセス権

en: Change file permissions cancelled!
ja: アクセス権の変更がキャンセルされました！

en: Chmod in %s failed
ja: Chmod %s 失敗しました

en: Change file(s) permissions cancelled!
ja: アクセス権の変更がキャンセルされました！

en: Select an executable file
ja: 実行可能ファイルを選択

en: All files
ja: すべてファイル

en: PNG Images
ja: PNG イメージ

en: GIF Images
ja: GIF イメージ

en: BMP Images
ja: BMP イメージ

en: Select an icon file
ja: アイコンファイルを選択

en: Copy here
ja: ここにコピー

en: Move here
ja: ここに移動

en: Link here
ja: ここにリンク

en: Cancel
ja: キャンセル

en: File copy
ja: ファイルコピー

en: File move
ja: ファイル移動

en: File symlink
ja: ファイルシムリンク

en: Copy
ja: コピー

en: Move
ja: 移動

en: Symlink
ja: シムリンク

en: To:
ja: 指定場所

en: An error has occurred during the move file operation!
ja: 移動の間にエラーが発生しました！

en: Move file operation cancelled!
ja: 移動オペレーションがキャンセルされました！

en: An error has occurred during the copy file operation!
ja: コピーの間にエラーが発生しました！

en: Copy file operation cancelled!
ja: コピーオペレーションがキャンセルされました！

en: Mount point %s is not responding...
ja: マウントポイント(%s)　が応答していません...

en: Link to Folder
ja: フォルダとリンク

en: Folders
ja: フォルダ

en: 0 bytes in root
ja: ルートに０バイトがあります

en:  Permission to: %s denied.
ja: %s を読込のは禁止です

note: Panel menu items
en: New &folder...
ja: 新規フォルダ(&F)...

en: &Hidden folders
ja: 隠しフォルダ(&H)

en: Ignore c&ase
ja: 大/小文字を区別しない(&A)

en: &Reverse order
ja: ソート順を反転(&R)

en: E&xpand tree
ja: トリーを展開(&X)

en: Collap&se tree
ja: トリーを縮小(&S)

en: Pane&l
ja: パネル(&L)

en: M&ount
ja: マウント(&O)

en: Unmoun&t
ja: アンマウント(&T)

en: &Add to archive...
ja: 書庫へ追加(&A)...

en: &Copy
ja: コピー(&C)

en: C&ut
ja: 切り取り(&U)

en: &Paste
ja: 貼り付け(&P)

en: Re&name...
ja: 名前の変更(&N)...

en: Cop&y to...
ja: コピー(&Y)...

en: &Move to...
ja: 移動(&M)...

en: Symlin&k to...
ja: シムリンク(&K)...

en: Mo&ve to trash
ja: ゴミ箱へ移動(&V)

en: &Delete
ja: 削除(&D)

en: Prop&erties
ja: プロパティ(&E)

en: File name is empty, operation cancelled
ja: ファイル名が指定されてないので、オペレーションがキャンセルされました

note: File object
en: Create archive
ja: 書庫を作成

en: Copy
ja: コピー

en: Rename
ja: 名前の変更

en: Rename
ja: 名前の変更

en: Copy to
ja: コピー

en: Move
ja: 移動

en: Symlink
ja: シムリンク

en: %s is not a folder
ja: %s はフォルダではありません

en: An error has occurred during the symlink operation!
ja: シムリンクの間にエラーが発生しました！

en: Symlink operation cancelled!
ja: シムリンクオペレーションがキャンセルされました！

en: Confirm Delete
ja: 削除されます

note: File object Delete trash can info folder
en: File delete
ja: ファイルを削除

en: Delete folder operation cancelled!
ja: フォルダを削除オペレーションがキャンセルされました！

en: Confirm Trash
ja: ゴミ箱へ移動されます

note: File object
en: Move to trash
ja: ゴミ箱へ移動

en: An error has occurred during the move to trash operation!
ja: ゴミ箱へ移動の間にエラーが発生しました！

en: Move to trash folder operation cancelled!
ja: ゴミ箱へ移動オペレーションがキャンセルされました！

en: Create new folder:
ja: フォルダを作成：

en: New Folder
ja: 新しいフォルダ

en: File or folder %s already exists
ja: %s というファイルかフォルダはすでに存在します

en: Mount
ja: マウント

en: Unmount
ja: アンマウント

note: File object
en:  file system...
ja:  ファイルシステム...

note: Mount/unmount file system
en:  the folder:
ja:  フォルダ：

en:  operation cancelled!
ja:  オペレーションキャンセルされました！

note: Refresh the status label
en:  in root
ja:  ルートに

note: Labels and progress bar
en: Source:
ja: ソース：

en: Target:
ja: ターゲット：

note: Labels Set labels for progress dialog
en: Delete:
ja: 削除：

en: From:
ja: フロム：

note: Labels Set labels for progress dialog
en: Changing permissions...
ja: アクセス権の変更中...

en: File:
ja: ファイル：

note: Labels Set labels for progress dialog
en: Changing owner...
ja: 所有者の変更中...

note: Labels
en: Mount file system...
ja: ファイルシステムをマウント中...

en: Mount the folder:
ja: フォルダをマウント：

note: Labels
en: Unmount file system...
ja: ファイルシステムをアンマウント中...

en: Unmount the folder:
ja: フォルダをアンマウント：

en: Confirm Overwrite
ja: 上書きされます

note: Set labels for progress dialog
en: Source:
ja: ソース：

en: Target:
ja: ターゲット：

en: Source %s doesn't exist
ja: %s というソースの存在がありません

en: From:
ja: フロム：

note: Make and show command window File object
en: Extract archive
ja: 書庫を展開

note: Make and show command window
en: Add to archive
ja: 書庫へ追加

en: Failed command: %s
ja: %s コマンドの実行が失敗されました

en: Success
ja: 成功

en: Folder %s was successfully mounted.
ja: %s フォルダがマウントされました。

en: Folder %s was successfully unmounted.
ja: %s フォルダがアンマウントされました。

note: Make and show command window
en: Install/Upgrade package
ja: パッケージをインストール/アップグレード

note: Make and show command window
en: Uninstall package
ja: パッケージをアンインストール

en: &File Name:
ja: ファイル名前：(&F)

en: &OK
ja: OK(&O)

en: File F&ilter:
ja: ファイルフィルター：(&I)

en: Read Only
ja: 読込のみ

en: Create new folder...
ja: 新しいフォルダを作成...

en: Create new file...
ja: 新しいファイルを作成...

en: New File
ja: 新しいファイル

en: Go ho&me
ja: ホーム(&M)

en: Go &work
ja: ワーク(&W)

en: New &file...
ja: 新しいファイル(&F)...

en: New f&older...
ja: 新しいフォルダ(&O)...

en: &Hidden files
ja: 隠しファイル(&H)

en: Thum&bnails
ja: サムネイル(&B)

en: B&ig icons
ja: 大きいアイコン(&I)

en: &Small icons
ja: 小さいアイコン(&S)

en: Fu&ll file list
ja: 詳細リスト(&L)

en: &Rows
ja: 行(&R)

en: &Columns
ja: 列(&C)

en: Autosize
ja: オートサイズ

en: &Name
ja: 名前(&N)

en: Si&ze
ja: サイズ(&Z)

en: &Type
ja: 種類(&T)

en: E&xtension
ja: 拡張子(&X)

en: &Date
ja: 日時(&D)

en: &User
ja: ユーザー(&U)

en: &Group
ja: グループ(&G)

en: Re&verse order
ja: ソート順を反転(&R)

note: Font families, to be filled later
en: &Family:
ja: ファミリー：(&F)

note: Font weights
en: &Weight:
ja: 太さ：(&W)

note: Font styles
en: &Style:
ja: スタイル：(&S)

note: Font sizes, to be filled later
en: Si&ze:
ja: サイズ：(&Z)

note: Character set choice
en: Character Set:
ja: 文字セット：

en: Any
ja: なし

en: West European
ja: 西欧

en: East European
ja: 東欧

en: South European
ja: 南欧

en: North European
ja: 北欧

en: Cyrillic
ja: シリル文字

en: Arabic
ja: アラビア語

en: Greek
ja: ギリシャ語

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Nordic
ja: アイスランド語

en: Thai
ja: タイ語

en: Baltic
ja: バルト語

en: Celtic
ja: ケルト語

en: Russian
ja: ロシア語

en: Central European (cp1250)
ja: 中欧(cp1250)

en: Russian (cp1251)
ja: ロシア語(cp1251)

en: Latin1 (cp1252)
ja: ラテン文字１(cp1252)

en: Greek (cp1253)
ja: ギリシャ語(cp1253)

en: Turkish (cp1254)
ja: トルコ語(cp1254)

en: Hebrew (cp1255)
ja: ヘブライ語(cp1255)

en: Arabic (cp1256)
ja: アラビア語(cp1256)

en: Baltic (cp1257)
ja: バルト語(cp1257)

en: Vietnam (cp1258)
ja: ベトナム語(cp1258)

en: Thai (cp874)
ja: タイ語(cp874)

note: Set width
en: Set Width:
ja: 文字の間隔

en: Ultra condensed
ja: ウルトラ狭くする

en: Extra condensed
ja: エクストラ狭くする

en: Condensed
ja: 狭くする

en: Semi condensed
ja: セミ狭くする

en: Normal
ja: 標準

en: Semi expanded
ja: セミ広くする

en: Expanded
ja: 広くする

en: Extra expanded
ja: エクストラ広くする

en: Ultra expanded
ja: ウルトラ広くする

note: Pitch
en: Pitch:
ja: 文字のピッチ：

en: Fixed
ja: 等幅

en: Variable
ja: 可変長：

en: Scalable:
ja: スケーラブル：

en: All Fonts:
ja: すべてフォント：

en: Preview:
ja: プレビュー：

en: &No
ja: いいえ(&N)

en: &Yes
ja: はい(&Y)

en: &Quit
ja: 終了(&Q)

en: &Save
ja: 保存(&S)

en: Yes for &All
ja: すべてはい(&A)

en: Enter the user password:
ja: ユーザーパスワードを入力してください：

en: Enter the root password:
ja: ルートパスワードを入力してください：

en: Name:
ja: 名前：

en: Size in root:
ja: サイズ：

en: Type:
ja: 種類：

en: Modified date:
ja: 変更日時：

en: User:
ja: ユーザー：

en: Group:
ja: グループ：

en: Permissions:
ja: アクセス権：

en: Deletion date:
ja: 削除日時：

en: Size:
ja: サイズ：

en: Size
ja: サイズ

en: Type
ja: 種類

en: Extension
ja: 拡張子

en: Modified date
ja: 変更日時

en: Permissions
ja: アクセス権

en: Unable to load image
ja: イメージをロードできません

en: Deletion date
ja: 削除日時

en: Filter
ja: フィルター

en: Status
ja: ステータス

note: Make and show command window The CommandWindow object will delete itself when closed!
en: Command log
ja: コマンドログ

en: To folder:
ja: フォルダへ：

en: Move to trash file operation cancelled!
ja: ゴミ箱へ移動オペレーションがキャンセルされました！

en: Delete file operation cancelled!
ja: ファイルを削除オペレーションがキャンセルされました！

en: Create new file:
ja: ファイルを作成：

en: Create new symbolic link:
ja: シムリンクを作成：

en: New Symlink
ja: 新しいシムリンク

note: Select target
en: Select the symlink refered file or folder
ja: シムリンクされるファイル、またはディレクトリーを選択してください

en: Symlink source %s does not exist
ja: %s というシムリンクのソースの存在がありません

en: Open selected file(s) with:
ja: 選択されているファイルをアプリで開く：

en: Open With
ja: アプリで開く

en: A&ssociate
ja: 関連付ける(&S)

en: Show files:
ja: ファイルを表示する：

note: Menu items
en: New& file...
ja: 新しいファイル(&F)...

en: New s&ymlink...
ja: 新しいシムリンク(&Y)...

en: Fi&lter...
ja: フィルター(&L)...

en: &Full file list
ja: 詳細リスト(&F)

en: Per&missions
ja: アクセス権(&M)

en: Ne&w file...
ja: 新しいファイル(&W)...

en: &Mount
ja: マウント(&M)

en: Open &with...
ja: アプリで開く(&W)...

en: &Open
ja: 開く(&O)

en: &Extract here
ja: ここに展開(&E)

en: E&xtract to...
ja: 指定場所に展開(&X)...

en: &View
ja: 表示(&V)

en: Install/Up&grade
ja: インストール/アップグレード(&G)

en: Un&install
ja: アンインストール(&I)

en: &Edit
ja: 編集(&E)

en: Copy &to...
ja: 指定場所にコピー(&T)...

note: File selection dialog File dialog
en: Select a destination folder
ja: 	目的地を選択...

en: All Files
ja: すべてファイル

note: File object
en: Package Install/Upgrade
ja: パッケージをインストール/アップグレード

note: File object
en: Package Uninstall
ja: パッケージをアンインストール

en: No compatible package manager (rpm or dpkg) found!
ja: 互換性があるパッケージマネージャ(RPMかDPKG)が見つかりませんでした！

en: Information
ja: 情報

en: 0 bytes
ja: 0 バイト

en: Link
ja: リンク

en: Bookmarks limit number reached. The last bookmark will be deleted...
ja: ブックマーク数限定です。最後のブックマークが削除されます...

en: Cl&ose
ja: 閉じる(&O)

en: 
    >>>> COMMAND CANCELLED <<<<
ja: 
    >>>> コマンドがキャンセルされました <<<<

en: 
    >>>> END OF COMMAND <<<<
ja: 
    >>>> コマンドの終わり <<<<

en: 	Select destination...
ja: 	目的地を選択...

en: Select a file
ja: ファイルを選択

en: Select a file or a destination folder
ja: ファイル、又は目的地のディレクトリーを選択

en: Add To Archive
ja: 書庫へ追加

en: New archive name:
ja: 新しい書庫名前：

en: Format:
ja: フォーマット：

en: tar.gz	Archive format is tar.gz
ja: tar.gz	のアーカイブフォーマットは tar.gz です

en: zip	Archive format is zip
ja: zip	のアーカイブフォーマットは zip です

en: 7z	Archive format is 7z
ja: 7z	のアーカイブフォーマットは 7z です

en: rar	Archive format is rar
ja: rar	のアーカイブフォーマットは rar です

en: tar.bz2	Archive format is tar.bz2
ja: tar.bz2	のアーカイブフォーマットは tar.bz2 です

en: tar	Archive format is tar
ja: tar	のアーカイブフォーマットは tar です

en: tar.Z	Archive format is tar.Z
ja: tar.Z	のアーカイブフォーマットは tar.Z です

en: gz	Archive format is gz
ja: gz	のアーカイブフォーマットは gz です

en: bz2	Archive format is bz2
ja: bz2	のアーカイブフォーマットは bz2 です

en: Z	Archive format is Z
ja: Z	のアーカイブフォーマットは Z です

note: Construct window
en: Preferences
ja: 設定

en: Current Theme
ja: 現在のテーマ

en: Options
ja: 設定

en: Use trash can for file deletion (safe delete)
ja: ゴミ箱を経由して削除する(安全削除)

en: Include a command to bypass the trash can (permanent delete)
ja: ゴミ箱を経由せずコマンドを許可する(永久削除)

en: Auto save layout
ja: レイアウトが自動的に保存する

en: Single click file open
ja: シングルクリックでファイルを開く

en: Relative resizing of file lists
ja: ファイルリストを相対的にリサイズする

en: Display a path linker above file lists
ja: ファイルリストの上にパスリンカを表示する

en: Smooth scrolling in file lists and text windows
ja: ファイルリストをスムーズでスクロールする

en: Mouse scrolling speed:
ja: マウス加速度：

en: Root mode
ja: ルートモード

en: Authentication using sudo (uses user password)
ja: sudoで認証する(ユーザーのパスワードを使用)

en: Authentication using su (uses root password)
ja: suで認証する(ルートのパスワードを使用)

note: Third tab - Dialogs
en: &Dialogs
ja: ダイアログ(&D)

en: Confirmations
ja: 確認

en: Confirm copy/move/rename/symlink
ja: コピー・移動・名前の変更・シムリンクを確認する

en: Confirm drag and drop
ja: ドラッグアンドドロップを確認する

en: Confirm overwrite
ja: 上書きを確認する

note: Warning window
en: Warnings
ja: 警告メッセージ

en: Warn when mount points are not responding
ja: マウントポイントが応答していないとき

en: Warn if running as root
ja: ルートとして実行しているとき

note: Fourth tab - Programs
en: &Programs
ja: プログラム(&P)

en: Default programs
ja: 既定のプログラム：

en: Text viewer:
ja: テキストビューアー：

en: Text editor:
ja: テキストエディター：

en: Image editor:
ja: イメージエディター：

en: Image viewer:
ja: イメージビューアー：

en: Archiver:
ja: 書庫マネージャ：

en: Pdf viewer:
ja: テキストビューアー：

en: Audio player:
ja: イメージビューアー：

en: Video player:
ja: イメージビューアー：

en: Terminal:
ja: ターミナルプログラム：

en: Color theme
ja: 色のテーマ

en: Custom colors
ja: カスタムの色

en: Double click to customize the color
ja: ダブルクリックすると色がカスタマイ出来る

en: Base color
ja: ベース色

en: Border color
ja: 枠線の色

en: Background color
ja: 背景色

en: Selection background color
ja: 選択の背景色

en: File list background color
ja: ファイルリストの背景色

en: File list highlight color
ja: ファイルリストの圧巻色

note: Controls theme
en: Controls
ja: コントロール

note: Find iconpath from the Xfe registry settings or set it to DEFAULTICONPATH
en: Icon theme path
ja: アイコンテーマパス

en: 	Select path...
ja: 	パスを選択...

note: Sixth tab - Fonts
en: &Fonts
ja: フォント(&F)

en: Fonts
ja: フォント

en: Normal font:
ja: ノーマルフォント：

en:  Select...
ja:  選択...

en: Text font:
ja: テキストフォント：

en: Select an icon theme folder or an icon file
ja: アイコンテーマディレクトリーかアイコンファイルを選択してください

en: Change Normal Font
ja: ノーマルフォントの変更

en: Change Text Font
ja: テキストフォントの変更

en: Search
ja: 検索

en: Execute command
ja: コマンドを実行

en: Empty trash can
ja: ゴミ箱を空にする

note: Ask the user if he wants to restart Xfe
en: Restart
ja: 再起動

en: &Skip
ja: スキップ(&S)

en: Skip A&ll
ja: すべてスキップ(&L)

note: Close
en: &Close
ja: 閉じる(&C)

en: F&ull file list
ja: 詳細リスト(&U)

en: I&gnore case
ja: 大/小文字を区別しない(&G)

en: &File
ja: ファイル(&F)

en: P&references
ja: 設定(&R)

en: &General toolbar
ja: ジェネラルツールバー(&G)

en: &Tools toolbar
ja: ツールのツールバー(&T)

en: &Panel toolbar
ja: パネルツールバー(&P)

en: &Location bar
ja: ロケーションバー(&L)

en: &Status bar
ja: ステータスバー(&S)

en: &Clear bookmarks
ja: ブックマークの消去(&C)

en: &Bookmarks
ja: ブックマーク(&B)

en: &Filter...
ja: フィルター(&F)...

en: &Thumbnails
ja: サムネイル(&T)

en: &Big icons
ja: 大きいアイコン(&B)

en: T&ype
ja: 種類(&Y)

en: D&ate
ja: 日時(&A)

en: Us&er
ja: ユーザー(&E)

en: Gr&oup
ja: グループ(&O)

en: &Left panel
ja: 左パネル(&L)

en: &Filter
ja: フィルター(&F)

en: &Right panel
ja: 右パネル(&R)

en: &Tools
ja: ツール(&T)

en: T&rash
ja: ゴミ箱(&R)

en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

en: &About X File Explorer
ja: X File Explorerについて(&A)

en: Running Xfe as root!
ja: 注意：ルートとしてXFEを実行しています！

en: No global xferc file found! Please select a configuration file...
ja: グローバルxfercファイルが見つかりません！コンフィグファイルを選択してください...

en: XFE configuration file
ja: XFEのコンフィグレーションファイル

en: Help
ja: ヘルプ

en:  in
ja:  が含まれる

en: &Preferences
ja: 設定(&P)

note: Uninstall
en: &Uninstall
ja: アンインストール(&U)

note: Install/Upgrade
en: &Install/Upgrade
ja: インストール/アップグレード(&I)

note: First item is Description
en: &Description
ja: 記述(&D)

note: Second item is File List
en: File &List
ja: ファイルリスト(&L)

en: About X File Package
ja: X File Packageについて

en: RPM source packages
ja: RPMソースパッケージ

en: RPM packages
ja: RPMパッケージ

en: DEB packages
ja: DEBパッケージ

en: Open Document
ja: ドキュメントを開く

en: No package loaded
ja: パッケージがロードされていません

en: Unknown package format
ja: パッケージフォーマットは不明です

note: Make and show command window
en: Install/Upgrade Package
ja: パッケージをインストール/アップグレード

note: Make and show command window
en: Uninstall Package
ja: パッケージをアンインストール

en: [RPM package]
ja: [RPM パッケージ]

en: [DEB package]
ja: [DEB パッケージ]

en: Query of %s failed!
ja: 問い合わせされた %s が失敗しました！

en: Error Loading File
ja: ファイルをローディングの間にエラーが発生しました

en: Unable to open file: %s
ja: 開けなかったファイル： %s

note: Usage message
en: 
    Usage: xfp [options] [package] 
    
        [options] can be any of the following:
    
            -h, --help         Print (this) help screen and exit.
            -v, --version      Print version information and exit.
    
        [package] is the path to the rpm or deb package you want to open on start up.
ja: 
    使用法: xfp [オプション] [パッケージ] 
    
        [オプション] は以下の通りです：
    
            -h, --help         この使い方を表示して終了。
            -v, --version      バージョンを表示して終了。
    
        [パッケージ] はXFPが起動時の読み込みRPMかDEBパッケージのパスです。

en: GIF Image
ja: GIF イメージ

en: BMP Image
ja: BMP イメージ

en: XPM Image
ja: XPM イメージ

en: PCX Image
ja: PCX イメージ

en: ICO Image
ja: ICO イメージ

en: RGB Image
ja: RGB イメージ

en: XBM Image
ja: XBM イメージ

en: TARGA Image
ja: TARGA イメージ

en: PPM Image
ja: PPM イメージ

en: PNG Image
ja: PNG イメージ

en: JPEG Image
ja: JPEG イメージ

en: TIFF Image
ja: TIFF イメージ

en: &Image
ja: イメージ(&I)

en: Print
ja: 印刷

en: About X File Image
ja: X File Imageについて

en: Error Loading Image
ja: イメージをローディングの間にエラーが発生しました

en: Unsupported type: %s
ja: サポートされてないタイプ： %s

en: Unable to load image, the file may be corrupted
ja: イメージをロードできませんでした、おそらくファイルが壊れています

en: Open Image
ja: イメージを開く

en: Print command: 
    (ex: lpr -P <printer>)
ja: 印刷コマンド: 
    (ex: lpr -P <printer>)

note: Usage message
en: 
    Usage: xfi [options] [image] 
    
        [options] can be any of the following:
    
            -h, --help         Print (this) help screen and exit.
            -v, --version      Print version information and exit.
    
        [image] is the path to the image file you want to open on start up.
ja: 
    使用法: xfi [オプション] [イメージ] 
    
        [オプション] は以下の通りです：
    
            -h, --help         この使い方を表示して終了。
            -v, --version      バージョンを表示して終了。
    
        [イメージ] はXFIが起動時の読み込みファイルのパスです。

note: Construct Set title
en: XFileWrite Preferences
ja: XFileWriteの設定

note: First tab - Editor
en: &Editor
ja: エディター(&E)

en: Text
ja: テキスト

en: Wrap margin:
ja: 折り返し余白：

en: Tabulation size:
ja: タブ幅：

note: Second tab - Colors
en: &Colors
ja: 色(&C)

en: Lines
ja: 行

en: Background:
ja: 背景：

en: Text:
ja: テキスト：

en: Selected text background:
ja: 選択されているテキスト背景：

en: Selected text:
ja: 選択されているテキスト：

en: Highlighted text background:
ja: 圧巻されているテキスト背景：

en: Highlighted text:
ja: 圧巻されているテキスト：

en: Cursor:
ja: カーソル：

en: Line numbers background:
ja: 背景にある行番号：

en: Line numbers foreground:
ja: 前景にある行番号：

en: &Search
ja: 検索(&S)

en: &Window
ja: ウィンドウ(&W)

note: Caption before number
en:   Lines:
ja:  行：

note: Caption before number
en:   Col:
ja:  列：

note: Caption before number
en:   Line:
ja:  行：

en: &Clear Recent Files
ja: 履歴の消去(&C)		最近使ったファイルの履歴を消去する。

en: &Undo
ja: 元に戻す(&U)

en: &Redo
ja: やり直す(&R)

en: Cu&t
ja: 切り取り(&T)

en: Select &All
ja: すべて選択(&A)

en: File is too big: %s (%d bytes)
ja: ファイルが大きすぎます： %s(%d バイト)

en: Unable to read file: %s
ja: 読込できないファイル： %s

en: Error Saving File
ja: ファイルを保存の間にエラーが発生しました

en: File is too big: %s
ja: ファイルが大きすぎます： %s

en: File: %s truncated.
ja: ファイル：%s が切り詰められました。

en: untitled
ja: 無題

en: untitled%d
ja: 無題 %d

en: About X File Write
ja: X File Writeについて

en: Change Font
ja: フォントの変更

en: Text Files
ja: テキストファイル

en: C Source Files
ja: Cソースファイル

en: C++ Source Files
ja: C++ソースファイル

en: C/C++ Header Files
ja: C/C++ヘッダーファイル

en: HTML Files
ja: HTMLファイル

en: PHP Files
ja: PHPファイル

en: Unsaved Document
ja: 保存されてないドキュメント

en: Save %s to file?
ja: %s をファイルに保存しますか？

en: Save Document
ja: ドキュメントを保存

en: Overwrite Document
ja: ドキュメントを上書き

en: Overwrite existing document: %s?
ja: 既存ドキュメント： %s を上書きされますか？

en:  (changed)
ja: (変更済み)

en: OVR
ja: 上書き

en: INS
ja: 挿入

en: File Was Changed
ja: ファイルが変更されました

en: %s
    was changed by another program. Reload this file from disk?
ja: %s	別なプログラムで変更されました。ディスクから再読込されますか？

en: Replace
ja: 置換

en: Goto Line
ja: 行へ移動

en: &Goto line number:
ja: 行番号へ移動(&G)：

en: Ready.
ja: レディ

en: &Replace
ja: 置換(&R)

en: Re&place All
ja: すべて置換(&P)

en: Search for:
ja: 検索する文字列：

en: Replace with:
ja: 置換する文字列

en: Ex&act
ja: 正確に(&A)

en: &Ignore Case
ja: 大文字と小文字を区別しない(&I)

en: E&xpression
ja: 正規表現(&X)

en: &Backward
ja: 後方に(&B)

en: bytes
ja: バイト
