Xfe 0.54.1 - en to pt translation catalogue (149 entries)

note: Permissions
en: User
pt: Utilizador

en: Read
pt: Leitura

en: Write
pt: Escrita

en: Execute
pt: Execução

en: Group
pt: Grupo

en: Others
pt: Outros

note: Owner
en: Owner
pt: Dono

note: Command
en: Command
pt: Comando

en: Set marked
pt: Aplicar marcação

en: Clear marked
pt: Limpar marcação

en: Add marked
pt: Adicionar marcação

en: Folders only
pt: Apenas pastas

note: Construct window for one file Construct window for multiple files
en: Properties
pt: Propriedades

note: Accept Accept button
en: &Accept
pt: &Aceitar

note: Cancel Cancel Button Cancel button
en: &Cancel
pt: &Cancelar

note: First item is General First tab - General options
en: &General
pt: &Geral

note: Second item is Access Permissions
en: &Permissions
pt: &Permisões

note: Third tab - file associations
en: &File Associations
pt: Associações de &Ficheiros

en: Extension:
pt: Extensão:

en: Description:
pt: Descrição:

en: Open:
pt: Abrir:

en: View:
pt: Ver:

en: Edit:
pt: Editar:

note: archive
en: Extract:
pt: Extrair:

en: Install/Upgrade:
pt: Instalar/Actualizar:

en: Big Icon:
pt: Ícone Grande:

en: Mini Icon:
pt: Ícone pequeno:

note: File name
en: Name
pt: Nome

en: Filesystem (%s)
pt: Sistema de ficheiros (%s)

note: Set the HASITEMS flag (too slow on network drives) (hasSubDirs(pathname.text()) == 1 ? item->setHasItems(true) : item->setHasItems(false)); Default folder type Folder or mount point
en: Folder
pt: Pasta

en: Character Device
pt: Dispositivo de saída

en: Block Device
pt: Dispositivo de bloco

en: Document
pt: Documento

en: Broken link
pt: Ligação quebrada

en: Mount point
pt: Montar

en: Mount type:
pt: Tipo de montagem:

en: Used:
pt: Usado:

en: Free:
pt: Livre:

en: File system:
pt: Sistema de ficheiros:

note: Location bar
en: Location:
pt: Endereço:

en: Type:
pt: Tipo:

en: File Time
pt: Hora do ficheiro

en: Last Modified:
pt: Última Modificação:

en: Last Changed:
pt: Última alteração:

en: Last Accessed:
pt: Último acesso:

en: Size:
pt: Tamanho:

en: Warning
pt: Atenção

note: Error message box Error
en: Error
pt: Erro

en: Can't write to %s: Permission denied
pt: Impossível gravar em %s: Permissão negada

en: File rename
pt: Renomear ficheiro

en: File owner
pt: Dono do arquivo

en: Change owner cancelled!
pt: Modificação de dono cancelada!

en: Chmod in %s failed: %s
pt: Chmod em %s falhou: %s

en: File permissions
pt: Permissões do ficheiro

en: Change file permissions cancelled!
pt: Modificação de permissões de ficheiro cancelada!

en: Change file(s) permissions cancelled!
pt: Modificação de permissões de ficheiro(s) cancelada!

en: All files
pt: Todos os ficheiros

en: PNG Images
pt: Imagens PNG

en: GIF Images
pt: Imagens GIF

en: BMP Images
pt: Imagens BMP

en: File copy
pt: Copiar ficheiro

en: File move
pt: Mover ficheiro

en: Copy
pt: Copiar

en: Move
pt: Mover

en: To:
pt: Para:

en: Move file operation cancelled!
pt: A operação mover ficheiro foi cancelada!

en: Copy file operation cancelled!
pt: A operação copiar ficheiro foi cancelada!

en: Mount point %s is not responding...
pt: Ponto de montagem %s não está a responder...

en: Show hidden folders
pt: Mostrar pastas ocultas

en:  Permission to: %s denied.
pt:  Permissão para: %s negada.

note: File object
en: Create archive
pt: Criar um arquivo

en: Copy
pt: Copiar

en: Rename
pt: Renomear

en: Rename
pt: Renomear

en: Move
pt: Mover

en: Confirm Delete
pt: Confirmar Remoção

en: New Folder
pt: Nova pasta

en: Mount
pt: Montar

en: Unmount
pt: Desmontar

note: File object
en:  file system...
pt:  sistema de ficheiros...

en:  operation cancelled!
pt:  operação cancelada!

note: Labels Set labels for progress dialog
en: Changing permissions...
pt: A modificar permissões...

note: Labels Set labels for progress dialog
en: Changing owner...
pt: A modificar dono...

note: Labels
en: Mount file system...
pt: Montar sistema de ficheiros...

note: Labels
en: Unmount file system...
pt: Desmontar sistema de ficheiros...

en: Confirm Overwrite
pt: Confirmar gravação por cima

note: Make and show command window File object
en: Extract archive
pt: Extrair ficheiro

note: Make and show command window
en: Add to archive
pt: Adicionar ao arquivo

en: Success
pt: Sucesso

en: &File Name:
pt: Nome do &Ficheiro:

en: File F&ilter:
pt: F&iltrar ficheiro:

en: Read Only
pt: Somente Leitura

en: Create new folder...
pt: Criar nova pasta...

en: New File
pt: Novo Ficheiro

en: &No
pt: Não

en: &Yes
pt: &Sim

en: &Quit
pt: &Sair

en: &Save
pt: &Gravar

en: Yes for &All
pt: Sim para &Todos

en: Size
pt: Tamanho

en: Type
pt: Tipo

en: Permissions
pt: Permissões

en: Filter
pt: Filtro

en: Status
pt: Estado

en: Delete file operation cancelled!
pt: A remoção do ficheiro foi cancelada!

en: Open With
pt: Abrir com

en: A&ssociate
pt: A&ssociar

en: All Files
pt: Todos os ficheiros

en: Information
pt: Informação

en: Link
pt: Ligação

en: Bookmarks limit number reached. The last bookmark will be deleted...
pt: Alcançado o limite de Marcadores. A última entrada será removida...

en: Add To Archive
pt: Adicionar ao Arquivo

note: Construct window
en: Preferences
pt: Preferências

en: Current Theme
pt: Tema actual

en: Options
pt: Opções

en: Confirm overwrite
pt: Confirmar escrever por cima

en: Warn when mount points are not responding
pt: Alertar quando os pontos de montagem não responderem

en: Warn if running as root
pt: Alertar se executar como ROOT

en: Base color
pt: Cor base

en: Border color
pt: Cor da moldura

en: Background color
pt: Cor de fundo

en: Selection background color
pt: Seleccionar cor de fundo

en:  Select...
pt:  Seleccionar...

note: Ask the user if he wants to restart Xfe
en: Restart
pt: Reiniciar

en: &Skip
pt: &Saltar

en: Skip A&ll
pt: Sa&ltar Todos

note: Close
en: &Close
pt: Fe&char

en: I&gnore case
pt: I&gnorar letra

en: &File
pt: &Ficheiro

en: &Help
pt: &Ajuda

en: Running Xfe as root!
pt: Executando Xfe como ROOT!

en: Help
pt: Ajuda

en:  in
pt:  em

note: Uninstall
en: &Uninstall
pt: &Desinstalar

note: Install/Upgrade
en: &Install/Upgrade
pt: &Instalar/Actualizar

note: First item is Description
en: &Description
pt: D&escrição

en: RPM source packages
pt: Pacotes fonte RPM

en: RPM packages
pt: Pacotes RPM

en: Open Document
pt: Abrir documento

en: Query of %s failed!
pt: Consulta de %s falhou!

en: Error Loading File
pt: Erro ao abrir o ficheiro

en: Unable to open file: %s
pt: Impossivel abrir o ficheiro: %s

en: &Search
pt: &Procurar

en: Text Files
pt: Ficheiros de texto

en: C Source Files
pt: Ficheiro de código C

en: C++ Source Files
pt: Ficheiros de código C++

en: C/C++ Header Files
pt: Ficheiros Header C/C++

en: Run Xfe as root
pt: Executar o Xfe como root

en: Authentication is required to run Xfe as root
pt: É necessária autenticação para executar Xfe como root
