Xfe 0.54.1 - en to tr translation catalogue (1072 entries)

note: Usage message
en: 
    Usage: xfe [options...] [FOLDER|FILE...]
    
        [options...] are the following:
    
            -h,   --help         Print (this) help screen and exit.
            -v,   --version      Print version information and exit.
            -i,   --iconic       Start iconified.
            -m,   --maximized    Start maximized.
            -p n, --panel n      Force panel view mode to n (n=0 => Tree and one panel,
                                 n=1 => One panel, n=2 => Two panels, n=3 => Tree and two panels).
    
        [FOLDER|FILE...] is a list of folders or files to open on startup.
        The first two folders are displayed in the file panels, the others are ignored.
        The number of files to open is not limited.
tr: 
    Kullanım: xfe [seçenek...] [DİZİN|DOSYA...]
    
        [seçenek...] aşağıdaki gibi:
    
            -h,   --help         (bu) Yardım ekranını yazdır ve çık.
            -v,   --version      Sürüm bilgisini yazdır ve çık.
            -i,   --iconic       Simgeye başla.
            -m,   --maximized    Büyütülmüş başla.
            -p n, --panel n      Panel görünümü modunu n'ye zorla (n=0 => Üç ve bir panel,
                                 n=1 => Bir panel, n=2 => İki panel, n=3 => Üç ve iki panel).
    
        [DİZİN|DOSYA...] açılışta açılacak dizinlerin veya dosyaların listesidir.
        İlk iki dizin dosya panellerinde görüntülenir, diğerleri göz ardı edilir.
        Açılacak dosya sayısı sınırlı değildir.

en: Warning: Unknown panel mode, revert to last saved panel mode
tr: Uyarı: Bilinmeyen panel modu, kaydedilmiş son panel moduna dönün

en: Error loading icons
tr: Simge yüklemesinde hata

note: Permissions
en: User
tr: Kullanıcı

en: Read
tr: Okuma

en: Write
tr: Yazma

en: Execute
tr: Çalıştırma

en: Group
tr: Grup

en: Others
tr: Diğerleri

en: Special
tr: Özel

en: Set UID
tr: UID Ayarla

en: Set GID
tr: GID Ayarla

en: Sticky
tr: Yapışkan

note: Owner
en: Owner
tr: Sahibi

note: Command
en: Command
tr: Komut

en: Set marked
tr: İşaretli olarak ayarla

en: Recursively
tr: Özyinelemeli

en: Clear marked
tr: İşaretlemeyi sil

en: Files and folders
tr: Dosya ve dizinler

en: Add marked
tr: İşaretleme ekle

en: Folders only
tr: Yalnızca dizinler

en: Owner only
tr: Yalnızca sahibi

en: Files only
tr: Yalnızca dosyalar

note: Construct window for one file Construct window for multiple files
en: Properties
tr: Özellikler

note: Accept Accept button
en: &Accept
tr: K&abul Et

note: Cancel Cancel Button Cancel button
en: &Cancel
tr: &İptal Et

note: First item is General First tab - General options
en: &General
tr: &Genel

note: Second item is Access Permissions
en: &Permissions
tr: İzinle&r

note: Third tab - file associations
en: &File Associations
tr: &Dosya İlişkileri

en: Extension:
tr: Uzantı:

en: Description:
tr: Tanım:

en: Open:
tr: Aç:

en: 	Select file...
tr: 	Dosya seç...

en: View:
tr: Göster:

en: Edit:
tr: Düzenle:

note: archive
en: Extract:
tr: Çıkar:

en: Install/Upgrade:
tr: Kur/Yükselt:

en: Big Icon:
tr: Büyük Simge:

en: Mini Icon:
tr: Küçük Simge:

note: File name
en: Name
tr: İsim

en: => Warning: file name is not UTF-8 encoded!
tr: => Uyarı: dosya adı UTF-8 kodlu değil!

en: Filesystem (%s)
tr: Dosya sistemi (%s)

note: Set the HASITEMS flag (too slow on network drives) (hasSubDirs(pathname.text()) == 1 ? item->setHasItems(true) : item->setHasItems(false)); Default folder type Folder or mount point
en: Folder
tr: Dizin

en: Character Device
tr: Karakter Aygıtı

en: Block Device
tr: Blok Aygıtı

en: Named Pipe
tr: İsimli Boru

en: Socket
tr: Soket

en: Executable
tr: Çalıştırılabilir

en: Document
tr: Belge

en: Broken link
tr: Kırık bağlantı

en: Link to
tr: Bağlantı

en: Mount point
tr: Bağlama noktası

en: Mount type:
tr: Bağlama türü:

en: Used:
tr: Kullanılan:

en: Free:
tr: Boş:

en: File system:
tr: Dosya sistemi:

note: Location bar
en: Location:
tr: Konum:

en: Type:
tr: Tür:

en: Total size:
tr: Toplam boyut:

en: Link to:
tr: Bağlantı:

en: Broken link to:
tr: Kırık bağlantı:

en: Original location:
tr: Asıl konum:

en: File Time
tr: Dosya Tarihi

en: Last Modified:
tr: Son Düzenleme:

en: Last Changed:
tr: Son Değişiklik:

en: Last Accessed:
tr: Son Erişim:

en: Startup Notification
tr: Başlangıç Bildirimi

en: Disable startup notification for this executable
tr: Bu çalıştırılabilir dosya için başlangıç bildirimini devre dışı bırak

en: Deletion Date:
tr: Silme Tarihi:

en: %s (%lu bytes)
tr: %s (%lu bayt)

en: %s (%llu bytes)
tr: %s (%llu bayt)

en: Size:
tr: Boyut:

en: Selection:
tr: Seçim:

en: Multiple types
tr: Çoklu türler

note: Number of selected files
en: %d items
tr: %d öğe

en: %d file, %d folder
tr: %d dosya, %d dizin

en: %d file, %d folders
tr: %d dosya, %d dizin

en: %d files, %d folder
tr: %d dosya, %d dizin

en: %d files, %d folders
tr: %d dosya, %d dizin

en: Change properties of the selected folder?
tr: Seçilen dizinin özellikleri değiştirilsin mi?

en: Change properties of the selected file?
tr: Seçilen dosyanın özellikleri değiştirilsin mi?

en: Confirm Change Properties
tr: Özellik Değişikliklerini Onayla

en: Warning
tr: Uyarı

en: Invalid file name, operation cancelled
tr: Geçersiz dosya adı, işlem iptal edildi

en: The / character is not allowed in folder names, operation cancelled
tr: Dizin adlarında / karakterine izin verilmiyor, işlem iptal edildi

en: The / character is not allowed in file names, operation cancelled
tr: Dosya adlarında / karakterine izin verilmiyor, işlem iptal edildi

note: Error message box Error
en: Error
tr: Hata

en: Can't write to %s: Permission denied
tr: %s yazılamadı: Erişim engellendi

en: Folder %s doesn't exist
tr: %s dizini mevcut değil

en: File rename
tr: Dosyayı yeniden adlandır

en: File owner
tr: Dosya sahibi

en: Change owner cancelled!
tr: Sahibin değişikliği iptal edildi!

en: Chown in %s failed: %s
tr: %s içinde Chown başarısız oldu: %s

en: Chown in %s failed
tr: %s içinde Chown başarısız oldu

en: Setting special permissions could be unsafe! Is that you really want to do?
tr: Özel izinler ayarlamak güvensiz olabilir! Gerçekten yapmak istediğin bu mu?

en: Chmod in %s failed: %s
tr: %s içinde chmod başarısız oldu: %s

en: File permissions
tr: Dosya izinleri

en: Change file permissions cancelled!
tr: Dosya izin değişiklikleri iptal edildi!

en: Chmod in %s failed
tr: %s içinde Chmod başarısız oldu

en: Apply permissions to the selected items?
tr: Seçilen öğelere izin uygulansın mı?

en: Change file(s) permissions cancelled!
tr: Dosya(ların) izin değişikliği iptal edildi!

en: Select an executable file
tr: Bir çalıştırılabilir dosya seç

en: All files
tr: Tüm dosyalar

en: PNG Images
tr: PNG Resimleri

en: GIF Images
tr: GIF Resimleri

en: BMP Images
tr: BMP Resimleri

en: Select an icon file
tr: Bir simge dosyası seç

en: %u file, %u subfolder
tr: %u dosya, %u altdizin

en: %u file, %u subfolders
tr: %u dosya, %u altdizin

en: %u files, %u subfolder
tr: %u dosya, %u altdizin

en: %u files, %u subfolders
tr: %u dosya, %u altdizin

en: Copy here
tr: Buraya kopyala

en: Move here
tr: Buraya taşı

en: Link here
tr: Buraya bağlantı ver

en: Cancel
tr: İptal

en: File copy
tr: Dosya kopyala

en: File move
tr: Dosya taşı

en: File symlink
tr: Dosyayı sembolik bağla

en: Copy
tr: Kopyala

en: Copy %s files/folders.
    From: %s
tr: %s dosya/dizin kopyala.
    Şuradan: %s

en: Move
tr: Taşı

en: Move %s files/folders.
    From: %s
tr: %s dosya/dizin taşı.
    Şuradan: %s

en: Symlink
tr: Sembolik bağ

en: To:
tr: Şuraya:

en: An error has occurred during the move file operation!
tr: Dosya taşıma işlemi sırasında bir hata oluştu!

en: Move file operation cancelled!
tr: Dosya taşıma işlemi iptal edildi!

en: An error has occurred during the copy file operation!
tr: Dosya kopyalama işlemi sırasında bir hata oluştu!

en: Copy file operation cancelled!
tr: Dosya kopyalama işlemi iptal edildi!

en: Mount point %s is not responding...
tr: %s bağlantı noktası yanıt vermiyor...

en: Link to Folder
tr: Dizine Bağlantı ver

en: Folders
tr: Dizinler

en: Show hidden folders
tr: Gizli dizinleri göster

en: Hide hidden folders
tr: Gizlenen dizinleri gizle

en: 0 bytes in root
tr: kök içinde 0 bayt

en: Panel is active
tr: Panel etkin

en: Activate panel
tr: Paneli etkinleştir

en:  Permission to: %s denied.
tr:  İzin: %s reddedildi.

note: Panel menu items
en: New &folder...
tr: Yeni &dizin...

en: &Hidden folders
tr: &Gizli dizinler

en: Ignore c&ase
tr: Durumu yoks&ay

en: &Reverse order
tr: Te&rsine sıra

en: E&xpand tree
tr: Ağacı &genişlet

en: Collap&se tree
tr: Ağacı &daralt

en: M&ount
tr: &Bağla

en: Unmoun&t
tr: &Ayır

en: &Add to archive...
tr: &Arşive ekle...

en: &Copy
tr: &Kopyala

en: C&ut
tr: K&es

en: &Paste
tr: Ya&pıştır

en: Re&name...
tr: Yeniden adla&ndır...

en: Cop&y to...
tr: Şuraya kop&yala...

en: &Move to...
tr: Şuraya &taşı...

en: Symlin&k to...
tr: Şuraya semboli&k bağla...

en: Mo&ve to trash
tr: Çö&pe taşı

en: R&estore from trash
tr: Çöpten g&eri al

en: &Delete
tr: &Sil

en: Prop&erties
tr: Özellikl&er

en: Can't enter folder %s: %s
tr: %s dizini girilemiyor: %s

en: Can't enter folder %s
tr: %s dizini girilemiyor

en: File name is empty, operation cancelled
tr: Dosya adı boş, işlem iptal edildi

note: File object
en: Create archive
tr: Arşiv oluştur

en: Copy
tr: Kopyala

en: Copy %s items from: %s
tr: Şuradan %s öğe kopyala: %s

en: Rename
tr: Yeniden adlandır

en: Rename
tr: Yeniden adlandır

en: Copy to
tr: Şuraya kopyala

en: Move
tr: Taşı

en: Move %s items from: %s
tr: Şuradan %s öğe taşı: %s

en: Symlink
tr: Sembolik bağ

en: Symlink %s items from: %s
tr: Şuradan %s öğeyi sembolik bağla: %s

en: %s is not a folder
tr: %s bir dizin değil

en: An error has occurred during the symlink operation!
tr: Sembolik bağlama sırasında bir hata oluştu!

en: Symlink operation cancelled!
tr: Sembolik bağlama işlemi iptal edildi!

en: Definitively delete folder %s ?
tr: %s dizini kesinlikle silinsin mi?

en: Confirm Delete
tr: Silmeyi Onayla

note: File object Delete trash can info folder
en: File delete
tr: Dosya sil

en: Folder %s is not empty, delete it anyway?
tr: %s dizini boş değil, yinede silinsin mi?

en: Folder %s is write-protected, definitively delete it anyway?
tr: %s dizini yazma korumalı, yine de kesin olarak silinsin mi?

en: Delete folder operation cancelled!
tr: Dizin silme işlemi iptal edildi!

en: Move folder %s to trash can?
tr: %s dizini çöp kutusuna taşınsın mı?

en: Confirm Trash
tr: Çöpe Göndermeyi Onayla

note: File object
en: Move to trash
tr: Çöpe taşı

en: Folder %s is write-protected, move it to trash can anyway?
tr: %s dizini yazma korumalı, yine de çöp kutusuna taşınsın mı?

en: An error has occurred during the move to trash operation!
tr: Çöpe taşıma işlemi sırasında bir hata oluştu!

en: Move to trash folder operation cancelled!
tr: Çöpe dizin taşıma işlemi iptal edildi!

note: File object
en: Restore from trash
tr: Çöpten geri al

en: Restore folder %s to its original location %s ?
tr: %s dizini %s asıl konumuna geri alınsın mı?

en: Confirm Restore
tr: Geri Almayı Onayla

en: Restore information not available for %s
tr: %s için geri alma bilgisi mevcut değil

en: Parent folder %s does not exist, do you want to create it?
tr: %s üst dizini mevcut değil, oluşturmak ister misiniz?

en: Can't create folder %s : %s
tr: %s dizini oluşturulamıyor: %s

en: Can't create folder %s
tr: %s dizini oluşturulamıyor

en: An error has occurred during the restore from trash operation!
tr: Çöpten geri alma işlemi sırasında bir hata oluştu!

en: Restore from trash file operation cancelled!
tr: Çöpten dosya geri alma işlemi iptal edildi!

en: Create new folder:
tr: Yeni dizin oluştur:

en: New Folder
tr: Yeni Dizin

en: Folder name is empty, operation cancelled
tr: Dizin adı boş, işlem iptal edildi

en: File or folder %s already exists
tr: %s dosya veya dizini zaten var

en: Can't execute command %s
tr: %s komutu çalıştırılamıyor

en: Mount
tr: Bağla

en: Unmount
tr: Ayır

note: File object
en:  file system...
tr:  dosya sistemi...

note: Mount/unmount file system
en:  the folder:
tr:  dizini:

en:  operation cancelled!
tr:  işlem iptal edildi!

note: Refresh the status label
en:  in root
tr:  kök içinde

note: Labels and progress bar
en: Source:
tr: Kaynak:

en: Target:
tr: Hedef:

en: Copied data:
tr: Kopyalanan veri:

en: Moved data:
tr: Taşınan veri:

note: Labels Set labels for progress dialog
en: Delete:
tr: Sil:

en: From:
tr: Şuradan:

note: Labels Set labels for progress dialog
en: Changing permissions...
tr: İzinler değiştiriliyor...

en: File:
tr: Dosya:

note: Labels Set labels for progress dialog
en: Changing owner...
tr: Sahip değiştiriliyor...

note: Labels
en: Mount file system...
tr: Dosya sistemi bağla...

en: Mount the folder:
tr: Dizini bağla:

note: Labels
en: Unmount file system...
tr: Dosya sistemini ayır...

en: Unmount the folder:
tr: Dizini ayır:

en: Folder %s already exists.
    Overwrite?
    => Caution, files within this folder could be overwritten!
tr: %s dizini zaten var.
    Üstüne yazılsın mı?
    => Dikkat, bu dizindeki dosyaların üstüne yazılabilir!

en: File %s already exists.
    Overwrite?
tr: %s dosyası zaten var.
    Üstüne yazılsın mı?

en: Confirm Overwrite
tr: Üstüne Yazmayı Onayla

en: Can't copy file %s: %s
tr: %s dosyası kopyalanamıyor: %s

en: Can't copy file %s
tr: %s dosyası kopyalanamıyor

note: Set labels for progress dialog
en: Source:
tr: Kaynak:

en: Target:
tr: Hedef:

en: Can't preserve date when copying file %s : %s
tr: %s dosyası kopyalanırken tarih korunamıyor: %s

en: Can't preserve date when copying file %s
tr: %s dosyası kopyalanırken tarih korunamıyor

en: Can't copy folder %s : Permission denied
tr: %s dizini kopyalanamıyor : İzin reddedildi

en: Can't copy file %s : Permission denied
tr: %s dosyası kopyalanamıyor: İzin reddedildi

en: Can't preserve date when copying folder %s: %s
tr: %s dizini kopyalanırken tarih korunamıyor: %s

en: Can't preserve date when copying folder %s
tr: %s dizini kopyalanırken tarih korunamıyor

en: Source %s doesn't exist
tr: %s kaynağı mevcut değil

en: Destination %s is identical to source
tr: %s hedefi kaynağa özdeş

en: Target %s is a sub-folder of source
tr: %s hedefi kaynağın alt dizini

note: Set labels for progress dialog
en: Delete folder:
tr: Dizin sil:

en: From:
tr: Şuradan:

en: Can't delete folder %s: %s
tr: %s dizini silinemiyor: %s

en: Can't delete folder %s
tr: %s dizini silinemiyor

en: Can't delete file %s: %s
tr: %s dosyası silinemiyor: %s

en: Can't delete file %s
tr: %s dosyası silinemiyor

en: Destination %s already exists
tr: %s hedefi zaten var

en: Can't rename to target %s: %s
tr: %s hedefi yeniden adlandırılamıyor: %s

en: Can't symlink %s: %s
tr: %s sembolik bağlanamıyor: %s

en: Can't symlink %s
tr: %s sembolik bağlanamıyor

en: Folder:
tr: Dizin:

note: Make and show command window File object
en: Extract archive
tr: Arşiv çıkar

note: Make and show command window
en: Add to archive
tr: Arşive ekle

en: Failed command: %s
tr: Başarısız komut: %s

en: Success
tr: İşlem başarılı

en: Folder %s was successfully mounted.
tr: %s dizini başarıyla bağlandı.

en: Folder %s was successfully unmounted.
tr: %s dizini başarıyla ayrıldı.

note: Make and show command window
en: Install/Upgrade package
tr: Paket Kur/Yükselt

en: Installing package: %s
tr: Paketin kurulumu: %s

note: Make and show command window
en: Uninstall package
tr: Paket kaldır

en: Uninstalling package: %s
tr: Paketin  kaldırılması: %s

en: &File Name:
tr: &Dosya Adı:

en: &OK
tr: &Tamam

en: File F&ilter:
tr: Dosya Süzgec&i:

en: Read Only
tr: Salt Okunur

en: Go to previous folder
tr: Önceki dizine git

en: Go to next folder
tr: Sonraki dizine git

en: Go to parent folder
tr: Üst dizine git

en: Go to home folder
tr: Ana dizine git

en: Go to working folder
tr: Çalışma dizinine git

en: New folder
tr: Yeni dizin

en: Big icon list
tr: Büyük simge listesi

en: Small icon list
tr: Küçük simge listesi

en: Detailed file list
tr: Ayrıntılı dosya listesi

en: Show hidden files
tr: Gizlenmiş dosyaları göster

en: Hide hidden files
tr: Gizlenmiş dosyaları gizle

en: Show thumbnails
tr: Küçük resimleri göster

en: Hide thumbnails
tr: Küçük resimleri gizle

en: Create new folder...
tr: Yeni dizin oluştur...

en: Create new file...
tr: Yeni dosya oluştur...

en: New File
tr: Yeni Dosya

en: Go ho&me
tr: E&ve git

en: Go &work
tr: İ&şe git

en: New &file...
tr: Yeni &dosya...

en: New f&older...
tr: Yeni di&zin...

en: &Hidden files
tr: &Gizli dosyalar

en: Thum&bnails
tr: Küçük &resimler

en: B&ig icons
tr: Büyük &simgeler

en: &Small icons
tr: Küçük &simgeler

en: Fu&ll file list
tr: Tam dosya &listesi

en: &Rows
tr: Satı&rlar

en: &Columns
tr: Sütu&nlar

en: Autosize
tr: Otomatik boyut

en: &Name
tr: A&d

en: Si&ze
tr: Bo&yut

en: &Type
tr: &Tür

en: E&xtension
tr: U&zantı

en: &Date
tr: &Tarih

en: &User
tr: K&ullanıcı

en: &Group
tr: &Grup

en: Fold&ers first
tr: Önce dizinl&er

en: Re&verse order
tr: Te&rsine sıra

note: Font families, to be filled later
en: &Family:
tr: Ai&le:

note: Font weights
en: &Weight:
tr: A&ğırlık:

note: Font styles
en: &Style:
tr: &Tarz:

note: Font sizes, to be filled later
en: Si&ze:
tr: Bo&yut:

note: Character set choice
en: Character Set:
tr: Karakter Kümesi:

en: Any
tr: Herhangi

en: West European
tr: Batı Avrupa

en: East European
tr: Doğu Avrupa

en: South European
tr: Güney Avrupa

en: North European
tr: Kuzey Avrupa

en: Cyrillic
tr: Kiril

en: Arabic
tr: Arapça

en: Greek
tr: Yunanca

en: Hebrew
tr: İbranice

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Nordic
tr: İskandinav

en: Thai
tr: Tayland dili

en: Baltic
tr: Baltık

en: Celtic
tr: Keltçe

en: Russian
tr: Rusça

en: Central European (cp1250)
tr: Orta Avrupa (cp1250)

en: Russian (cp1251)
tr: Rusça (cp1251)

en: Greek (cp1253)
tr: Yunanca (cp1253)

en: Turkish (cp1254)
tr: Türkçe (cp1254)

en: Hebrew (cp1255)
tr: İbranice (cp1255)

en: Arabic (cp1256)
tr: Arapça (cp1256)

en: Baltic (cp1257)
tr: Baltık (cp1257)

en: Vietnam (cp1258)
tr: Vietnamca (cp1258)

en: Thai (cp874)
tr: Tayland dili (cp874)

note: Set width
en: Set Width:
tr: Genişliği Ayarla:

en: Ultra condensed
tr: Çok fazla yoğun

en: Extra condensed
tr: Fazla yoğun

en: Condensed
tr: Yoğun

en: Semi condensed
tr: Yarı yoğun

en: Semi expanded
tr: Yarı genişletilmiş

en: Expanded
tr: Genişletilmiş

en: Extra expanded
tr: Fazla genişletilmiş

en: Ultra expanded
tr: Çok fazla genişletilmiş

note: Pitch
en: Pitch:
tr: Saha:

en: Fixed
tr: Sabit

en: Variable
tr: Değişken

en: Scalable:
tr: Ölçeklenebilir:

en: All Fonts:
tr: Tüm Yazıtipleri:

en: Preview:
tr: Önizleme:

note: Space before tab is used to set the correct button height
en: Launch Xfe as root
tr: Xfe'yi kök olarak başlat

en: &No
tr: &Hayır

en: &Yes
tr: &Evet

en: &Quit
tr: &Çık

en: &Save
tr: &Kaydet

en: Yes for &All
tr: &Tümüne Evet

en: Enter the user password:
tr: Kullanıcı parolasını girin:

en: Enter the root password:
tr: Kök parolasını girin:

en: An error has occurred!
tr: Bir hata oluştu!

en: Name:
tr: Ad:

en: Size in root:
tr: Kök içindeki boyut:

en: Type:
tr: Tür:

en: Modified date:
tr: Değiştirilme tarihi:

en: User:
tr: Kullanıcı:

en: Group:
tr: Grup:

en: Permissions:
tr: İzinler:

en: Original path:
tr: Asıl yol:

en: Deletion date:
tr: Silinme tarihi:

en: Size:
tr: Boyut:

en: Size
tr: Boyut

en: Type
tr: Tür

en: Extension
tr: Uzantı

en: Modified date
tr: Değiştirme tarihi

en: Permissions
tr: İzinler

en: Unable to load image
tr: Resim yüklenemiyor

en: Original path
tr: Asıl yol

en: Deletion date
tr: Silinme tarihi

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Status
tr: Durum

en: File %s is an executable text file, what do you want to do?
tr: %s dosyası çalıştırılabilir bir metin dosyası, ne yapmak istiyorsunuz?

en: Confirm Execute
tr: Çalıştırmayı Onayla

note: Make and show command window The CommandWindow object will delete itself when closed!
en: Command log
tr: Komut günlüğü

en: The / character is not allowed in file or folder names, operation cancelled
tr: Dosya veya dizin adlarında / karakterine izin verilmiyor, işlem iptal edildi

en: To folder:
tr: Dizine:

en: Can't write to trash location %s: Permission denied
tr: %s çöp kutusu konumuna yazılamıyor: İzin reddedildi

en: Move file %s to trash can?
tr: %s dosyası çöp kutusuna taşınsın mı?

en: Move %s selected items to trash can?
tr: %s seçili öğe çöp kutusuna taşınsın mı?

en: File %s is write-protected, move it anyway to trash can?
tr: %s dosyası yazmaya karşı korumalı, yine de çöp kutusuna taşınsın mı?

en: Move to trash file operation cancelled!
tr: Çöpe dosya taşıma işlemi iptal edildi!

en: Restore file %s to its original location %s ?
tr: %s dosyası %s asıl konumuna geri alınsın mı?

en: Restore %s selected items to their original locations?
tr: %s seçili öğe asıl konumlarına geri alınsın mı?

en: Can't create folder %s: %s
tr: %s dizini oluşturulamıyor: %s

en: Definitively delete file %s ?
tr: %s dosyası kesinlikle silinsin mi ?

en: Definitively delete %s selected items?
tr: %s seçili öğe kesinlikle silinsin mi?

en: File %s is write-protected, delete it anyway?
tr: %s dosyası yazmaya karşı korumalı, yine de silinsin mi?

en: Delete file operation cancelled!
tr: Dosya silme işlemi iptal edildi!

en: Compare
tr: Karşılaştırma

en: With:
tr: İle:

en: Program %s not found. Please define a file comparator program in the Preferences dialog!
tr: %s programı bulunamadı. Lütfen Tercihler iletişim kutusunda bir dosya karşılaştırma programı tanımlayın!

en: Create new file:
tr: Yeni dosya oluştur:

en: Can't create file %s: %s
tr: %s dosyası oluşturulamıyor: %s

en: Can't create file %s
tr: %s dosyası oluşturulamıyor

en: Can't set permissions in %s: %s
tr: %s içinde izinler ayarlanamıyor: %s

en: Can't set permissions in %s
tr: %s içinde izinler ayarlanamıyor

en: Create new symbolic link:
tr: Yeni sembolik bağ oluştur:

en: New Symlink
tr: Yeni Sembolik Bağ

note: Select target
en: Select the symlink refered file or folder
tr: Sembolik bağ referanslı dosya veya dizin seçin

en: Symlink source %s does not exist
tr: %s sembolik bağ kaynağı mevcut değil

en: Open selected file(s) with:
tr: Seçili dosyayı(ları) şununla aç:

en: Open With
tr: Birlikte Aç

en: A&ssociate
tr: İlişkilendi&rme

en: Show files:
tr: Dosyaları göster:

note: Menu items
en: New& file...
tr: Yeni& dosya...

en: New s&ymlink...
tr: Yeni s&embolik bağ...

en: Fi&lter...
tr: Sü&zgeç...

en: &Full file list
tr: &Tam dosya listesi

en: Per&missions
tr: İzi&nler

en: Ne&w file...
tr: &Yeni dosya...

en: &Mount
tr: &Bağla

en: Open &with...
tr: &Birlikte aç...

en: &Open
tr: &Aç

en: Extr&act to folder
tr: Dizine çık&art

en: &Extract here
tr: B&uraya çıkart

en: E&xtract to...
tr: Şu&raya çıkart...

en: &View
tr: &Göster

en: Install/Up&grade
tr: Kur/Yü&kselt

en: Un&install
tr: Kal&dır

en: &Edit
tr: Düz&enle

en: Com&pare...
tr: Ka&rşılaştır...

en: Com&pare
tr: Ka&rşılaştır

en: Packages &query
tr: Paket &sorgusu

en: Scripts
tr: Betikler

en: &Go to script folder
tr: Betik dizinine &git

en: Copy &to...
tr: Şu&raya kopyala...

en: M&ove to trash
tr: Ç&öpe taşı

en: Restore &from trash
tr: Çö&pten geri al

en: Compare &sizes
tr: &Boyutları karşılaştır

en: P&roperties
tr: Özellikle&r

note: File selection dialog File dialog
en: Select a destination folder
tr: Bir hedef dizin seçin

en: All Files
tr: Tüm Dosyalar

note: File object
en: Package Install/Upgrade
tr: Paket Kur/Yükselt

note: File object
en: Package Uninstall
tr: Paket Kaldır

en: Error: Fork failed: %s
tr: Hata: Çatal başarısız oldu: %s

en: Can't create script folder %s: %s
tr: %s betik dizini oluşturulamıyor: %s

en: Can't create script folder %s
tr: %s betik dizini oluşturulamıyor

en: No compatible package manager (rpm or dpkg) found!
tr: Uyumlu bir paket yöneticisi (rpm veya dpkg) bulunamadı!

en: File %s does not belong to any package.
tr: %s dosyası hiçbir pakete ait değil.

en: Information
tr: Bilgi

en: File %s belongs to the package: %s
tr: %s dosyasının ait olduğu paket: %s

note: Make and show command window
en: Sizes of Selected Items
tr: Seçili Öğelerin Boyutu

en: 0 bytes
tr: 0 Bayt

en: %s in %s selected items (%s folder, %s file)
tr: %s, seçilen %s öğenin içinde (%s dizin, %s dosya)

en: %s in %s selected items (%s folder, %s files)
tr: %s, seçilen %s öğenin içinde (%s dizin, %s dosya)

en: %s in %s selected items (%s folders, %s file)
tr: %s, seçilen %s öğenin içinde (%s dizin, %s dosya)

en: %s in %s selected items (%s folders, %s files)
tr: %s, seçilen %s öğenin içinde (%s dizin, %s dosya)

en: 1 item (1 folder)
tr: 1 öğe (1 dizin)

en: %s items (%s folders, %s files)
tr: %s öğe (%s dizin, %s dosya)

en: %s items (%s folder, %s file)
tr: %s öğe (%s dizin, %s dosya)

en: %s items (%s folder, %s files)
tr: %s öğe (%s dizin, %s dosya)

en: %s items (%s folders, %s file)
tr: %s öğe (%s dizin, %s dosya)

en: Link
tr: Bağlantı

en:  - Filter: %s
tr:  - Süzgeç: %s

en: Bookmarks limit number reached. The last bookmark will be deleted...
tr: Yer imlerinin sınırına ulaşıldı. Son yer imi silinecek...

en: Confirm Clear Bookmarks
tr: Yer İmleri Silmeyi Onayla

en: Do you really want to clear all your bookmarks?
tr: Gerçekten tüm yer imlerini silmek istiyor musunuz?

en: Cl&ose
tr: &Kapat

en: Please wait...
tr: Lütfen bekleyin...

en: Can't duplicate pipes: %s
tr: Borular kopyalanamıyor: %s

en: Can't duplicate pipes
tr: Borular kopyalanamıyor

en: 
    >>>> COMMAND CANCELLED <<<<
tr: 
    >>>> KOMUT İPTAL EDİLDİ <<<<

en: 
    >>>> END OF COMMAND <<<<
tr: 
    >>>> KOMUT SONU <<<<

en: 	Select destination...
tr: 	Hedef seç...

en: Select a file
tr: Bir dosya seç

en: Select a file or a destination folder
tr: Bir dosya veya bir hedef dizin seç

en: Add To Archive
tr: Arşive Ekle

en: New archive name:
tr: Yeni arşiv adı:

en: Format:
tr: Biçim:

en: tar.gz	Archive format is tar.gz
tr: tar.gz	Arşiv biçimi tar.gz

en: zip	Archive format is zip
tr: zip	Arşiv biçimi zip

en: 7z	Archive format is 7z
tr: 7z	Arşiv biçimi 7z

en: tar.bz2	Archive format is tar.bz2
tr: tar.bz2	Arşiv biçimi tar.bz2

en: tar.xz	Archive format is tar.xz
tr: tar.xz	Arşiv biçimi tar.xz

en: tar	Archive format is tar
tr: tar	Arşiv biçimi tar

en: tar.Z	Archive format is tar.Z
tr: tar.Z	Arşiv biçimi tar.Z

en: gz	Archive format is gz
tr: gz	Arşiv biçimi gz

en: bz2	Archive format is bz2
tr: bz2	Arşiv biçimi bz2

en: xz	Archive format is xz
tr: xz	Arşiv biçimi xz

en: Z	Archive format is Z
tr: Z	Arşiv biçimi Z

note: Construct window
en: Preferences
tr: Seçenekler

en: Current Theme
tr: Geçerli Tema

en: Options
tr: Seçenekler

en: Use trash can for file deletion (safe delete)
tr: Dosya silmek için çöp kutusunu kullan (güvenli silme)

en: Include a command to bypass the trash can (permanent delete)
tr: Çöp kutusunu atlamak için bir komut ekle (kalıcı silme)

en: Auto save layout
tr: Düzeni otomatik kaydet

en: Save window position
tr: Pencere konumunu kaydet

en: Single click folder open
tr: Dizin açmak için tek tıkla

en: Single click file open
tr: Dosya açmak için tek tıkla

en: Display tooltips in file and folder lists
tr: Araç ipuçlarını dosya ve dizin listelerinde görüntüleme

en: Relative resizing of file lists
tr: Dosya listelerinin göreceli yeniden boyutlandırılması

en: Display a path linker above file lists
tr: Dosya listelerinin üstünde bir yol bağlayıcı görüntüle

en: Notify when applications start up
tr: Uygulamalar başladığında bildir

en: Date format used in file and folder lists:
    (Type 'man strftime' in a terminal for help on the format)
tr: Dosya ve dizin listelerinde kullanılan tarih biçimi:
    (Biçim konusunda yardım almak için bir terminalde 'man strftime' yazın)

note: Second tab - Modes
en: &Modes
tr: &Modlar

en: Starting mode
tr: Başlangıç modu

en: Start in home folder
tr: Ana dizinde başlat

en: Start in current folder
tr: Geçerli dizinde başlat

en: Start in last visited folder
tr: Son ziyaret edilen dizinde başlat

en: Scrolling mode
tr: Kaydırma modu

en: Smooth scrolling in file lists and text windows
tr: Dosya listelerinde ve metin pencerelerinde düzgün kaydırma

en: Mouse scrolling speed:
tr: Fare kaydırma hızı:

en: Scrollbar width:
tr: Kaydırma çubuğu genişliği:

en: Root mode
tr: Kök modu

en: Allow root mode
tr: Kök moduna izin ver

en: Authentication using sudo (uses user password)
tr: Sudo kullanarak kimlik doğrulama (kullanıcı şifresini kullanır)

en: Authentication using su (uses root password)
tr: Su kullanarak kimlik doğrulama (kök şifresini kullanır)

note: Third tab - Dialogs
en: &Dialogs
tr: İletişim &Kutuları

en: Confirmations
tr: Onaylar

en: Confirm copy/move/rename/symlink
tr: Kopyalama/taşıma/yeniden adlandırma/sembolik bağlamayı onayla

en: Confirm drag and drop
tr: Sürükle ve bırak işlemini onayla

en: Confirm move to trash/restore from trash
tr: Çöp kutusuna taşımayı/çöpten geri almayı onayla

en: Confirm delete
tr: Silmeyi onayla

en: Confirm delete non empty folders
tr: Boş olmayan dizinler için silmeyi onayla

en: Confirm overwrite
tr: Üstüne yazmayı onayla

en: Confirm execute text files
tr: Metin dosyalarını çalıştırmayı onayla

en: Confirm change properties
tr: Özellikleri değiştirmeyi onayla

note: Warning window
en: Warnings
tr: Uyarılar

en: Warn when setting current folder in search window
tr: Arama penceresindeki geçerli dizini ayarlarken uyar

en: Warn when mount points are not responding
tr: Bağlama noktaları yanıt vermediğinde uyar

en: Display mount / unmount success messages
tr: Başarılı bağlama/ayırma iletilerini görüntüle

en: Warn when date preservation failed
tr: Tarih koruması başarısız olduğunda uyar

en: Warn if running as root
tr: Kök olarak çalışıyorsa uyar

note: Fourth tab - Programs
en: &Programs
tr: &Programlar

en: Default programs
tr: Varsayılan programlar

en: Text viewer:
tr: Metin gösterici:

en: Text editor:
tr: Metin düzenleyici:

en: File comparator:
tr: Dosya karşılaştırıcı:

en: Image editor:
tr: Resim düzenleyici:

en: Image viewer:
tr: Resim gösterici:

en: Archiver:
tr: Arşiv programı:

en: Pdf viewer:
tr: Pdf gösterici:

en: Audio player:
tr: Müzik oynatıcı:

en: Video player:
tr: Video oynatıcı:

en: Volume management
tr: Birim yönetimi

en: Mount:
tr: Bağlama:

en: Unmount:
tr: Ayırma:

en: Color theme
tr: Renk teması

en: Custom colors
tr: Özel renkler

en: Double click to customize the color
tr: Rengi özelleştirmek için çift tıkla

en: Base color
tr: Temel renk

en: Border color
tr: Kenar rengi

en: Background color
tr: Arka plan rengi

en: Text color
tr: Metin rengi

en: Selection background color
tr: Arkaplan renk seçimi

en: Selection text color
tr: Metin rengi seçimi

en: File list background color
tr: Dosya listesi arka plan rengi

en: File list text color
tr: Dosya listesi metin rengi

en: File list highlight color
tr: Dosya listesi vurgulama rengi

en: Progress bar color
tr: İlerleme çubuğu rengi

en: Attention color
tr: Dikkat rengi

en: Scrollbar color
tr: Kaydırma çubuğu rengi

note: Controls theme
en: Controls
tr: Kontroller

en: Standard (classic controls)
tr: Standart (klasik kontroller)

en: Clearlooks (modern looking controls)
tr: Clearlooks (modern görünümlü kontroller)

note: Find iconpath from the Xfe registry settings or set it to DEFAULTICONPATH
en: Icon theme path
tr: Simge teması yolu

en: 	Select path...
tr: 	Yol seç...

note: Sixth tab - Fonts
en: &Fonts
tr: &Yazıtipleri

en: Fonts
tr: Yazıtipleri

en: Normal font:
tr: Olağan yazıtipi:

en:  Select...
tr:  Seç...

en: Text font:
tr: Metin yazıtipi:

note: Seventh tab - Key bindings
en: &Key Bindings
tr: &Klavye Kısyaolları

en: Key Bindings
tr: Klavye Kısayolları

en: Modify key bindings...
tr: Klavye kısayollarını düzenle...

note: ,0,0,0,0,20,20);
en: Restore default key bindings...
tr: Varsayılan klavye kısayollarını geri yükle...

en: Select an icon theme folder or an icon file
tr: Bir simge teması dizini veya bir simge dosyası seçin

en: Change Normal Font
tr: Olağan Yazıtipini Değiştir

en: Change Text Font
tr: Metin Yazıtipini Değiştir

en: Create new file
tr: Yeni dosya oluştur

en: Create new folder
tr: Yeni dizin oluştur

en: Copy to clipboard
tr: Panoya kopyala

en: Cut to clipboard
tr: Panoya kes

en: Paste from clipboard
tr: Panodan yapıştır

en: Open file
tr: Dosya aç

en: Quit application
tr: Uygulamadan çık

en: Select all
tr: Tümünü seç

en: Deselect all
tr: Tüm seçimi kaldır

en: Invert selection
tr: Seçimi ters yap

en: Display help
tr: Yardım görüntüle

en: Toggle display hidden files
tr: Gizli dosyaları görüntülemeyi aç/kapat

en: Toggle display thumbnails
tr: Küçük resimleri görüntülemeyi aç/kapat

en: Close window
tr: Pencereyi kapat

en: Print file
tr: Dosyayı yazdır

en: Search
tr: Ara

en: Search previous
tr: Öncekini ara

en: Search next
tr: Sonrakini ara

en: Vertical panels
tr: Dikey paneller

en: Horizontal panels
tr: Yatay paneller

en: Refresh panels
tr: Panelleri yenile

en: Create new symbolic link
tr: Yeni sembolik bağ oluştur

en: File properties
tr: Dosya özellikleri

en: Move files to trash
tr: Dosyaları çöpe taşı

en: Restore files from trash
tr: Dosyaları çöpten geri al

en: Delete files
tr: Dosyaları sil

en: Create new window
tr: Yeni pencere oluştur

en: Create new root window
tr: Yeni kök penceresi oluştur

en: Execute command
tr: Komut çalıştır

en: Launch terminal
tr: Terminali başlat

en: Mount file system (Linux only)
tr: Dosya sistemi bağla (sadece Linux)

en: Unmount file system (Linux only)
tr: Dosya sistemini ayır (sadece Linux)

en: One panel mode
tr: Bir panel modu

en: Tree and panel mode
tr: Ağaç ve panel modu

en: Two panels mode
tr: İki panel modu

en: Tree and two panels mode
tr: Ağaç ve iki panel modu

en: Clear location bar
tr: Konum çubuğunu temizle

en: Rename file
tr: Dosyayı yeniden adlandır

en: Copy files to location
tr: Dosyaları konuma kopyala

en: Move files to location
tr: Dosyaları konuma taşı

en: Symlink files to location
tr: Dosyaları konuma sembolik bağla

en: Add bookmark
tr: Yer imi ekle

en: Synchronize panels
tr: Panelleri eşitle

en: Switch panels
tr: Panelleri değiştir

en: Go to trash can
tr: Çöp kutusuna git

en: Empty trash can
tr: Boş çöp kutusu

en: View
tr: Göster

en: Edit
tr: Düzenle

en: Toggle display hidden folders
tr: Gizli dosyaları görüntülemeyi aç/kapat

en: Filter files
tr: Dosyaları süz

en: Zoom image to 100%
tr: Resmi 100% yakınlaştır

en: Zoom to fit window
tr: Pencereye sığdır

en: Rotate image to left
tr: Resmi sola döndür

en: Rotate image to right
tr: Resmi sağa döndür

en: Mirror image horizontally
tr: Resmi yatay olarak yansıt

en: Mirror image vertically
tr: Resmi dikey olarak yansıt

en: Create new document
tr: Yeni belge oluştur

en: Save changes to file
tr: Değişiklikleri dosyaya yaz

en: Goto line
tr: Satıra git

en: Undo last change
tr: Son değişikliği geri al

en: Redo last change
tr: Son değişikliği yinele

en: Replace string
tr: Dizeyi değiştir

en: Toggle word wrap mode
tr: Sözcük kaydırma modunu aç/kapat

en: Toggle line numbers mode
tr: Satır numaraları modunu aç/kapat

en: Toggle lower case mode
tr: Küçük harf modunu aç/kapat

en: Toggle upper case mode
tr: Büyük harf modunu aç/kapat

note: Confirmation message
en: Do you really want to restore the default key bindings?
    
    All your customizations will be lost!
tr: Varsayılan klavye kısayollarını gerçekten geri yüklemek istiyor musunuz?
    
    Tüm özelleştirmeleriniz kaybolacak!

en: Restore default key bindings
tr: Varsayılan klavye kısayollarını geri yükle

note: Ask the user if he wants to restart Xfe
en: Restart
tr: Yeniden başlat

en: Key bindings will be changed after restart.
    Restart X File Explorer now?
tr: Klavye kısayolları yeniden başlattıktan sonra değiştirilecektir.
    X File Explorer şimdi yeniden başlatılsın mı?

en: Preferences will be changed after restart.
    Restart X File Explorer now?
tr: Tercihler yeniden başlattıktan sonra değiştirilecektir.
    X File Explorer şimdi yeniden başlatılsın mı?

en: &Skip
tr: &Atla

en: Skip A&ll
tr: Tümünü At&la

en: Source size:
tr: Kaynak boyutu:

en: - Modified date:
tr: - Değiştirme tarihi:

en: Target size:
tr: Hedef boyutu:

en: E&xecute
tr: &Çalıştır

en: Execute in Console &Mode
tr: Konsol &Modunda Çalıştır

note: Close
en: &Close
tr: &Kapat

en: Refresh panel
tr: Paneli yenile

en: Copy selected files to clipboard
tr: Seçilen dosyaları panoya kopyala

en: Cut selected files to clipboard
tr: Seçilen dosyaları panoya kes

en: Show properties of selected files
tr: Seçili dosyaların özelliklerini göster

en: Move selected files to trash can
tr: Seçilen dosyaları çöp kutusuna taşı

en: Delete selected files
tr: Seçilen dosyaları sil

en: Current folder has been set to '%s'
tr: Geçerli dizin '%s' olarak ayarlandı

en: F&ull file list
tr: T&am dosya listesi

en: I&gnore case
tr: &Durumu yoksay

en: &Autosize
tr: &Otomatik boyut

en: &Packages query
tr: &Paket sorgusu

en: &Go to parent folder
tr: Üst dizine &git

en: Copy %s items
tr: %s öğeyi kopyala

en: Move %s items
tr: %s öğeyi taşı

en: Symlink %s items
tr: %s öğeyi sembolik bağla

en: Character '/' is not allowed in file or folder names, operation cancelled
tr: Dosya veya dizin adlarında / karakterine izin verilmiyor, işlem iptal edildi

en: You must enter an absolute path!
tr: Mutlak bir yol girmelisiniz!

en: 0 item
tr: 0 öğe

en: 1 item
tr: 1 öğe

en: Find files:
tr: Dosyaları bul:

en: Ignore case	Ignore file name case
tr: Durumu yoksay	Dosya adı durumunu yoksay

note: Hidden files
en: Hidden files	Show hidden files and folders
tr: Gizli Dosyalar	Gizli dosya ve dizinleri göster

en: In folder:
tr: Dizinde:

en: 	In folder...
tr: 	Dizinde...

en: Text contains:
tr: Metin içeriyor:

en: Ignore case	Ignore text case
tr: Durumu yoksay	Metin durumunu yoksay

note: Search options
en: More options
tr: Daha fazla seçenek

en: Search options
tr: Arama seçenekleri

en: Reset	Reset search options
tr: Sıfırla	Arama seçeneklerini sıfırla

en: Min size:
tr: En az boyut:

en: Filter by minimum file size (kBytes)
tr: En az dosya boyutuna göre süz (kBayt)

en: Max size:
tr: En fazla boyut:

en: Filter by maximum file size (kBytes)
tr: En fazla dosya boyutuna göre süz (kBayt)

note: Modification date
en: Last modified before:
tr: Son değişiklik öncesi:

en: Filter by maximum modification date (days)
tr: En uzak değiştirme tarihine göre süz (gün)

en: Days
tr: Gün

en: Last modified after:
tr: Son değişiklik sonrası:

en: Filter by minimum modification date (days)
tr: En yakın değiştirme tarihine göre süz (gün)

note: User and group
en: User:
tr: Kullanıcı:

en: 	Filter by user name
tr: 	Kullanıcı adına göre süz

en: Group:
tr: Grup:

en: 	Filter by group name
tr: 	Grup adına göre süz

note: File type
en: File type:
tr: Dosya türü:

en: File
tr: Dosya

en: Pipe
tr: Boru

en: 	Filter by file type
tr: 	Dosya türüne göre süz

note: Permissions (in octal)
en: Permissions:
tr: İzinler:

en: 	Filter by permissions (octal)
tr: 	İzinlere göre süz (sekizlik)

note: Empty files
en: Empty files:
tr: Boş dosyalar:

en: 	Empty files only
tr: 	Sadece boş dosyalar

en: Follow symbolic links:
tr: Sembolik bağları takip et:

en: 	Search while following symbolic links
tr: 	Sembolik bağları takip ederken ara

en: Non recursive:
tr: Özyinelemeli olmayan:

en: 	Don't search folders recursively
tr: 	Dizinleri özyinelemeli olarak arama

en: Ignore other file systems:
tr: Diğer dosya sistemlerini yoksay:

en: 	Don't search in other file systems
tr: 	Diğer dosya sistemlerinde arama

note: Start
en: &Start	Start the search (F3)
tr: &Başlat	Aramayı başlat (F3)

note: Stop
en: &Stop	Stop the search (Esc)
tr: &Dur	Aramayı durdur (Esc)

note: Search message
en: Search started - Please wait...
tr: Arama başladı - Lütfen bekleyin...

note: Update item count
en:  items
tr:  öğe

en: Search results
tr: Arama sonuçları

en: Input / Output error
tr: Giriş / Çıkış hatası

en: Search stopped...
tr: Arama durdu...

en: Select path
tr: Yol seç

en: Create new symlink
tr: Yeni sembolik bağ oluştur

en: Restore selected files from trash can
tr: Seçilen dosyaları çöp kutusundan geri al

en: Launch Xfe
tr: Xfe'yi başlat

en: Search files and folders...
tr: Dosya ve dizinleri ara...

en: Mount (Linux only)
tr: Bağla (sadece Linux)

en: Unmount (Linux only)
tr: Ayır (sadece Linux)

en: Show one panel
tr: Bir panel göster

en: Show tree and panel
tr: Ağaç ve panel göster

en: Show two panels
tr: İki panel göster

en: Show tree and two panels
tr: Ağaç ve iki panel göster

en: Clear location
tr: Konumu temizle

en: Go to location
tr: Konuma git

en: New fo&lder...
tr: Yeni di&zin...

en: Go &home
tr: &Ev dizinine git

en: &Refresh
tr: &Yenile

en: &Copy to...
tr: Şuraya &kopyala...

en: &Symlink to...
tr: Şuraya &sembolik bağla...

en: &Properties
tr: Ö&zellikler

en: &File
tr: &Dosya

en: &Select all
tr: Tümünü &seç

en: &Deselect all
tr: Tüm seçimi &kaldır

en: &Invert selection
tr: Ters seç&im

en: P&references
tr: Te&rcihler

en: &General toolbar
tr: &Genel araç çubuğu

en: &Tools toolbar
tr: &Araçlar araç çubuğu

en: &Panel toolbar
tr: &Panel araç çubuğu

en: &Location bar
tr: &Konum çubuğu

en: &Status bar
tr: &Durum çubuğu

en: &One panel
tr: &Bir panel

en: T&ree and panel
tr: &Ağaç ve panel

en: Two &panels
tr: İki &panel

en: Tr&ee and two panels
tr: A&ğaç ve iki panel

en: &Vertical panels
tr: &Dikey paneller

en: &Horizontal panels
tr: &Yatay paneller

en: &Add bookmark
tr: Yer imi &ekle

en: &Clear bookmarks
tr: Yer imlerini &temizle

en: &Bookmarks
tr: &Yer imleri

en: &Filter...
tr: &Süzgeç...

en: &Thumbnails
tr: &Küçük resimler

en: &Big icons
tr: &Büyük simgeler

en: T&ype
tr: Tü&r

en: D&ate
tr: T&arih

en: Us&er
tr: K&ullanıcı

en: Gr&oup
tr: Gr&up

en: Fol&ders first
tr: Önce &dizinler

en: &Left panel
tr: So&l panel

en: &Filter
tr: &Süzgeç

en: &Folders first
tr: Önce dizinl&er

en: &Right panel
tr: &Sağ panel

en: New &window
tr: Yeni &pencere

en: New &root window
tr: Yeni kök pence&resi

en: E&xecute command...
tr: Komut &çalıştır...

en: &Synchronize panels
tr: Panelleri &eşitle

en: Sw&itch panels
tr: Panelleri değişt&ir

en: Go to script folder
tr: Betik dizinine git

en: &Search files...
tr: Do&syaları ara...

en: &Unmount
tr: &Ayır

en: &Tools
tr: &Araçlar

en: &Go to trash
tr: Çöpe &git

en: &Trash size
tr: Çöp boyu&tu

en: &Empty trash can
tr: &Boş çöp kutusu

en: T&rash
tr: Çö&p

en: &Help
tr: &Yardım

en: &About X File Explorer
tr: X File Explorer H&akkında

en: Running Xfe as root!
tr: Xfe'yi kök olarak çalıştır!

en: Starting from Xfe 1.32, the location of the configuration files has changed to '%s'.
    Note you can manually edit the new configuration files to import your old customizations...
tr: Xfe 1.32'den başlayarak, yapılandırma dosyalarının konumu '%s' olarak değiştirildi.
    Eski özelleştirmelerinizi içe aktarmak için yeni yapılandırma dosyalarını el ile düzenleyebileceğinizi unutmayın...

en: Can't create Xfe config folder %s: %s
tr: Xfe yapılandırma dizini %s oluşturulamıyor: %s

en: Can't create Xfe config folder %s
tr: Xfe yapılandırma dizini %s oluşturulamıyor

en: No global xferc file found! Please select a configuration file...
tr: Küresell xferc dosyası bulunamadı! Lütfen bir yapılandırma dosyası seçin...

en: XFE configuration file
tr: Xfe yapılandırma dosyası

en: Can't create trash can 'files' folder %s: %s
tr: Çöp kutusu 'dosyalar' dizini %s oluşturulamıyor: %s

en: Can't create trash can 'files' folder %s
tr: Çöp kutusu 'dosyalar' dizini %s oluşturulamıyor

en: Can't create trash can 'info' folder %s: %s
tr: Çöp kutusu 'bilgi' dizini %s oluşturulamıyor: %s

en: Can't create trash can 'info' folder %s
tr: Çöp kutusu 'bilgi' dizini %s oluşturulamıyor

en: Help
tr: Yardım

en: X File Explorer Version %s
tr: X File Explorer %s Sürümü

en: Based on X WinCommander by Maxim Baranov
tr: Maxim Baranov tarafından yazılan X WinCommander tabanlı

en: 
    Translators
    -------------
    Argentinian Spanish: Bruno Gilberto Luciani
    Brazilian Portuguese: Eduardo R.B.S., Jose Carlos Medeiros,
    Phantom X, Tomas Acauan Schertel
    Bosnian: Samir Ribi, Bajrami Emran, Balagija Jasmina,
    Bilalovi, Omar Cogo Emir
    Catalan: Pere Orga
    Chinese: Xin Li
    Chinese (Taïwan): Wei-Lun Chao
    Colombian Spanish: Vladimir Támara (Pasos de Jesús)
    Czech: David Vachulka
    Danish: Jonas Bardino, Vidar Jon Bauge
    Dutch: Hans Strijards
    Finnish: Kimmo Siira
    French: Claude Leo Mercier, Roland Baudin
    German: Bastian Kleineidam, Joachim Wiedorn, Tim Benke, Jens Körner
    Greek: Nikos Papadopoulos
    Hungarian: Attila Szervac, Sandor Sipos
    Italian: Claudio Fontana, Giorgio Moscardi
    Japanese: Karl Skewes
    Norwegian: Vidar Jon Bauge
    Polish: Jacek Dziura, Franciszek Janowski
    Portuguese: Miguel Santinho
    Russian: Dimitri Sertolov, Vad Vad
    Spanish: Felix Medrano Sanz, Lucas 'Basurero' Vieites,
    Martin Carr
    Swedish: Anders F. Bjorklund
    Turkish: erkaN
tr: 
    Çevirmenler
    -------------
    Arjantin İspanyolcası: Bruno Gilberto Luciani
    Brezilya Portekizcesi: Eduardo R.B.S., Jose Carlos Medeiros,
    Phantom X, Tomas Acauan Schertel
    Boşnakça: Samir Ribi, Bajrami Emran, Balagija Jasmina,
    Bilalovi, Omar Cogo Emir
    Katalan: Pere Orga
    Çince: Xin Li
    Çince (Taïwan): Wei-Lun Chao
    Kolombiya İspanyolcası: Vladimir Támara (Pasos de Jesús)
    Çek: David Vachulka
    Danimarka dili: Jonas Bardino, Vidar Jon Bauge
    Flemenkçe: Hans Strijards
    Fince: Kimmo Siira
    Fransızca: Claude Leo Mercier, Roland Baudin
    Almanca: Bastian Kleineidam, Joachim Wiedorn, Tim Benke, Jens Körner
    Yunanca: Nikos Papadopoulos
    Macarca: Attila Szervac, Sandor Sipos
    Italyanca: Claudio Fontana, Giorgio Moscardi
    Japonca: Karl Skewes
    Norveççe: Vidar Jon Bauge
    Polonyaca: Jacek Dziura, Franciszek Janowski
    Portegizce: Miguel Santinho
    Rusça: Dimitri Sertolov, Vad Vad
    İspanyolca: Felix Medrano Sanz, Lucas 'Basurero' Vieites,
    Martin Carr
    İsveçce: Anders F. Bjorklund
    Türkçe: erkaN, Yaşar Çiv

en: About X File Explorer
tr: X File Explorer Hakkında

en: Execute the command:
tr: Komutu çalıştır:

en: Console mode
tr: Konsol modu

en: Search files and folders
tr: Dosya ve dizinleri ara

note: Confirmation message
en: Do you really want to empty the trash can?
tr: Gerçekten çöp kutusunu boşaltmak istiyor musunuz?

en:  in
tr:  içinde

en: 
    
    All items will be definitively lost!
tr: 
    
    Tüm öğeler kesinlikle kaybedilecek!

en: Trash size: %s (%s files, %s subfolders)
    
    Modified date: %s
tr: Çöp boyutu: %s (%s dosya, %s altdizin)
    
    Değiştirilme tarihi: %s

en: Trash size
tr: Çöp boyutu

en: Trash can 'files' folder %s is not readable!
tr: Çöp kutusu 'dosyalar' dizini %s okunabilir değil!

en: Command not found: %s
tr: Komut bulunamadı: %s

en: Invalid file association: %s
tr: Geçersiz dosya ilişkisi: %s

en: File association not found: %s
tr: Dosya ilişkisi bulunamadı: %

en: &Preferences
tr: &Tercihler

en: Open package file
tr: Paket dosyası aç

en: &Open...
tr: &Aç...

note: Preferences menu View Menu entries
en: &Toolbar
tr: &Araç çubuğu

note: Help Menu entries
en: &About X File Package
tr: X File Paketi H&akkında

note: Uninstall
en: &Uninstall
tr: &Kaldır

note: Install/Upgrade
en: &Install/Upgrade
tr: &Kur/Güncelle

note: First item is Description
en: &Description
tr: &Tanımlama

note: Second item is File List
en: File &List
tr: Dosya &Listesi

en: X File Package Version %s is a simple rpm or deb package manager.
tr: X Dosya Paketi Sürümü %s basit bir rpm veya deb paket yöneticisidir.

en: About X File Package
tr: X File Paketi Hakkında

en: RPM source packages
tr: RPM kaynak paketleri

en: RPM packages
tr: RPM paketleri

en: DEB packages
tr: DEB paketleri

en: Open Document
tr: Belge Aç

en: No package loaded
tr: Paket yüklenmedi

en: Unknown package format
tr: Bilinmeyen paket biçimi

note: Make and show command window
en: Install/Upgrade Package
tr: Paket Kur/Yükselt

note: Make and show command window
en: Uninstall Package
tr: Paket Kaldır

en: [RPM package]
tr: [RPM Paketi]

en: [DEB package]
tr: [DEB paketi]

en: Query of %s failed!
tr: %s sorgusu başarısız oldu!

en: Error Loading File
tr: Dosya Yükleme Hatası

en: Unable to open file: %s
tr: Dosya açılamıyor: %s

note: Usage message
en: 
    Usage: xfp [options] [package] 
    
        [options] can be any of the following:
    
            -h, --help         Print (this) help screen and exit.
            -v, --version      Print version information and exit.
    
        [package] is the path to the rpm or deb package you want to open on start up.
tr: 
    Kullanım: xfp [seçenekler] [paket] 
    
        [seçenekler] aşağıdakilerden herhangi biri olabilir:
    
            -h, --help         (Bu) yardım ekranını yazdır ve çık.
            -v, --version      Sürüm bilgisini yazdır ve çık.
    
        [paket] açılışta açmak istediğiniz rpm veya deb paketinin yolu.

en: GIF Image
tr: GIF Resmi

en: BMP Image
tr: BMP Resmi

en: XPM Image
tr: XPM Resmi

en: PCX Image
tr: PCX Resmi

en: ICO Image
tr: ICO Resmi

en: RGB Image
tr: RGB Resmi

en: XBM Image
tr: XBM Resmi

en: TARGA Image
tr: TARGA Resmi

en: PPM Image
tr: PPM Resmi

en: PNG Image
tr: PNG Resmi

en: JPEG Image
tr: JPEG Resmi

en: TIFF Image
tr: TIFF Resmi

en: &Image
tr: Res&im

en: Open
tr: Aç

en: Open image file.
tr: Resim dosyası aç.

en: Print
tr: Yazdır

en: Print image file.
tr: Resim dosyası yazdır.

note: Note : Ctrl+ and Ctrl- cannot be changed from the registry! Toolbar button: Zoom in
en: Zoom in
tr: Yakınlaştır

en: Zoom in image.
tr: Resmi yakınlaştır.

note: Toolbar button: Zoom out
en: Zoom out
tr: Uzaklaştır

en: Zoom out image.
tr: Resmi uzaklaştır.

en: Zoom 100%
tr: 100% Yakınlaştır

en: Zoom image to 100%.
tr: Resmi 100% yakınlaştır.

en: Zoom to fit
tr: Sığdırmak için yakınlaştır

en: Zoom to fit window.
tr: Pencereye sığdırmak için yakınlaştır.

en: Rotate left
tr: Sola döndür

en: Rotate left image.
tr: Resmi sola döndür.

en: Rotate right
tr: Sağa döndür

en: Rotate right image.
tr: Resmi sağa döndür.

en: Mirror horizontally
tr: Yatay yansıma

en: Mirror image horizontally.
tr: Resmi yatay olarak yansıt.

en: Mirror vertically
tr: Dikey yansıma

en: Mirror image vertically.
tr: Resmi dikey olarak yansıt.

en: &Print...
tr: &Yazdır...

en: &Clear recent files
tr: Son dosyaları &temizle

en: Clear recent file menu.
tr: Son dosya menüsünü temizle.

en: Quit Xfi.
tr: Xfi'den Çık.

note: Image Menu entries
en: Zoom &in
tr: &Yakınlaştır

en: Zoom &out
tr: &Uzaklaştır

en: Zoo&m 100%
tr: 100% Yakı&nlaştır

en: Zoom to fit &window
tr: Pencereye &sığdır

en: Rotate &right
tr: Sağa döndü&r

en: Rotate right.
tr: Sağa döndür.

en: Rotate &left
tr: So&la döndür

en: Rotate left.
tr: Sola döndür.

en: Mirror &horizontally
tr: &Yatay yansıma

en: Mirror horizontally.
tr: Yatay yansıma.

en: Mirror &vertically
tr: &Dikey yansıma

en: Mirror vertically.
tr: Dikey yansıma.

en: Show hidden files and folders.
tr: Gizli dosya ve dizinleri göster.

en: Show image thumbnails.
tr: Resmin küçük resimlerini göster.

en: Display folders with big icons.
tr: Dizinleri büyük simgelerle göster.

en: Display folders with small icons.
tr: Dizinleri küçüük simgelerle göster.

en: &Detailed file list
tr: Ayrıntılı &dosya listesi

en: Display detailed folder listing.
tr: Ayrıntılı dizin listesini görüntüle.

en: View icons row-wise.
tr: Simgeleri satır şeklinde görüntüle.

en: View icons column-wise.
tr: Simgeleri sütun şeklinde görüntüleyin.

en: Autosize icon names.
tr: Simge adlarını otomatik boyutlandır.

en: Display toolbar.
tr: Araç çubuğunu görüntüle.

en: &File list
tr: &Dosya listesi

en: Display file list.
tr: Dosya listesini göster.

en: File list &before
tr: Daha &önce dosya listesi

en: Display file list before image window.
tr: Görüntü penceresinden önce dosya listesini görüntüle.

en: &Filter images
tr: Resim &süzgeci

en: List only image files.
tr: Sadece resim dosyalarını listele.

en: Fit &window when opening
tr: Açarken &pencereye sığdır

en: Zoom to fit window when opening an image.
tr: Bir görüntüyü açarken pencereye sığdırmak için yakınlaştır.

en: &About X File Image
tr: X File Image H&akkında

en: About X File Image.
tr: X File Image Hakkında.

en: X File Image Version %s is a simple image viewer.
tr: X File Image Sürüm %s basit bir resim görüntüleyicidir.

en: About X File Image
tr: X File Image Hakkında

en: Error Loading Image
tr: Resim Yükleme Hatası

en: Unsupported type: %s
tr: Desteklenmeyen tür: %s

en: Unable to load image, the file may be corrupted
tr: Resim yüklenemiyor, dosya bozuk olabilir

en: Change will be taken into account after restart.
    Restart X File Image now?
tr: Değişiklik yeniden başlattıktan sonra dikkate alınacaktır.
    X File Image şimdi yeniden başlatılsın mı?

en: Open Image
tr: Resim Aç

en: Print command: 
    (ex: lpr -P <printer>)
tr: Yazdırma komutu: 
    (ör: lpr -P <printer>)

note: Usage message
en: 
    Usage: xfi [options] [image] 
    
        [options] can be any of the following:
    
            -h, --help         Print (this) help screen and exit.
            -v, --version      Print version information and exit.
    
        [image] is the path to the image file you want to open on start up.
tr: 
    Kullanım: xfi [seçenekler] [resim] 
    
        [seçenekler] aşağıdakilerden herhangi biri olabilir:
    
            -h, --help         (Bu) yardım ekranını yazdır ve çık.
            -v, --version      Sürüm bilgisini yazdır ve çık.
    
        [resim] başlangıçta açmak istediğiniz resim dosyasının yolu.

note: Construct Set title
en: XFileWrite Preferences
tr: XFileWrite Tercihleri

note: First tab - Editor
en: &Editor
tr: Düzenl&eyici

en: Text
tr: Metin

en: Wrap margin:
tr: Kenar kaydırma:

en: Tabulation size:
tr: Tablolama boyutu:

note: Second tab - Colors
en: &Colors
tr: &Renkler

en: Lines
tr: Satırlar

en: Background:
tr: Arka plan:

en: Text:
tr: Metin:

en: Selected text background:
tr: Metin arka planı seçimi:

en: Selected text:
tr: Metin seçimi:

en: Highlighted text background:
tr: Vurgulanan metin arka planı:

en: Highlighted text:
tr: Vurgulanan metin:

en: Cursor:
tr: İmleç:

en: Line numbers background:
tr: Satır numaraları arka planı:

en: Line numbers foreground:
tr: Satır numaraları ön planı:

en: &Search
tr: &Ara

en: &Window
tr: &Pencere

note: Caption before number
en:   Lines:
tr:   Satırlar:

note: Caption before number
en:   Col:
tr:   Sütun:

note: Caption before number
en:   Line:
tr:   Satır:

en: New
tr: Yeni

en: Create new document.
tr: Yeni belge oluştur.

en: Open document file.
tr: Belge dosyası aç.

en: Save
tr: Kaydet

en: Save document.
tr: Belgeyi kaydet.

en: Close
tr: Kapat

en: Close document file.
tr: Belge dosyasını kapat.

en: Print document.
tr: Belgeyi yazdır.

en: Quit
tr: Çık

en: Quit X File Write.
tr: X File Write'tan çık.

en: Copy selection to clipboard.
tr: Seçimi panoya kopyala.

en: Cut
tr: Kes

en: Cut selection to clipboard.
tr: Seçimi panoya kes.

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Paste clipboard.
tr: Panoyu yapıştır.

en: Goto line number.
tr: Satır numarasına git.

en: Undo
tr: Geri

en: Undo last change.
tr: Son değişikliği geri al.

en: Redo
tr: Yinele

en: Redo last undo.
tr: En son geri almayı yinele.

en: Search text.
tr: Metin ara.

en: Search selection backward
tr: Seçimi geriye doğru ara

en: Search backward for selected text.
tr: Seçili metni geriye doğru ara.

en: Search selection forward
tr: Seçimi ileri doğru ara

en: Search forward for selected text.
tr: Seçili metni ileriye doğru ara.

en: Word wrap on
tr: Sözcük kaydırma

en: Set word wrap on.
tr: Sözcük kaydırma özelliğini ayarla.

en: Word wrap off
tr: Sözcük kaydırmayı kapat

en: Set word wrap off.
tr: Sözcük kaydırma kapatmayı ayarla.

en: Show line numbers
tr: Satır numaralarını göster

en: Show line numbers.
tr: Satır numaralarını göster.

en: Hide line numbers
tr: Satır numaralarını gizle

en: Hide line numbers.
tr: Satır numaralarını gizle.

en: &New
tr: Ye&ni

en: Save changes to file.
tr: Değişiklikleri dosyaya kaydet.

en: Save &As...
tr: F&arklı Kaydet...

en: Save document to another file.
tr: Belgeyi farklı bir dosyaya kaydet.

en: Close document.
tr: Belgeyi kapat.

en: &Clear Recent Files
tr: Son dosyaları &temizle

en: &Undo
tr: &Geri al

en: &Redo
tr: &Yinele

en: Revert to &saved
tr: &Kaydedilene geri dön

en: Revert to saved document.
tr: Kaydedilen belgeye geri dön.

en: Cu&t
tr: Ke&s

en: Paste from clipboard.
tr: Panodan yapıştır.

en: Lo&wer-case
tr: Kü&çük harf

en: Change to lower case.
tr: Küçük harfle değiştir.

en: Upp&er-case
tr: Büy&ük harf

en: Change to upper case.
tr: Büyük harfle değiştir.

en: &Goto line...
tr: Satıra &git...

en: Select &All
tr: &Tümünü Seç

en: &Status line
tr: Durum &satırı

en: Display status line.
tr: Durum stırını görüntüle.

en: &Search...
tr: &Ara...

en: Search for a string.
tr: Bir dize ara.

en: &Replace...
tr: Ye&rine koy...

en: Search for a string and replace with another.
tr: Bir dize arayın ve başka bir tane ile değiştirin.

en: Search sel. &backward
tr: Seçimi &geriye doğru ara

en: Search sel. &forward
tr: Seçimi &ileriye doğru ara

en: &Word wrap
tr: &Sözcük kaydırma

en: Toggle word wrap mode.
tr: Sözcük kaydırma modunu aç/kapat.

en: &Line numbers
tr: Satır numara&ları

en: Toggle line numbers mode.
tr: Satır numaraları modunu aç/kapat.

en: &Font...
tr: &Yazıtipi...

en: Change text font.
tr: Metin yazıtipini değiştir.

en: &More preferences...
tr: &Daha fazla seçenek...

en: Change other options.
tr: Diğer seçenekleri değiştir.

en: &About X File Write
tr: X File Write H&akkında

en: About X File Write.
tr: X File Write Hakkında.

en: File is too big: %s (%d bytes)
tr: Dosya çok büyük: %s (%d bayt)

en: Unable to read file: %s
tr: Dosya okunamıyor: %s

en: Error Saving File
tr: Dosya Kaydetme Hatası

en: File is too big: %s
tr: Dosya çok büyük: %s

en: File: %s truncated.
tr: Dosya: %s kesildi.

en: untitled
tr: başlıksız

en: untitled%d
tr: başlıksız%d

en: X File Write Version %s is a simple text editor.
tr: X File Write Sürüm %s basit bir metin düzenleyicidir.

en: About X File Write
tr: X File Write Hakkında

en: Change Font
tr: Yazıtipini Değiştir

en: Text Files
tr: Metin Dosyaları

en: C Source Files
tr: C Kaynak Dosyaları

en: C++ Source Files
tr: C++ Kaynak Dosyaları

en: C/C++ Header Files
tr: C/C++ Başlık Dosyaları

en: HTML Files
tr: HTML Dosyaları

en: PHP Files
tr: PHP Dosyaları

en: Unsaved Document
tr: Kaydedilmemiş Belge

en: Save %s to file?
tr: %s dosyaya kaydedilsin mi?

en: Save Document
tr: Belge Kaydet

en: Overwrite Document
tr: Belgenin Üzerine Yaz

en: Overwrite existing document: %s?
tr: Mevcut belgenin üzerine yaz: %s?

en:  (changed)
tr:  (değiştirildi)

en:  (read only)
tr:  (salt okunur)

en: READ ONLY
tr: SALT OKUNUR

en: File Was Changed
tr: Dosya Değiştirildi

en: %s
    was changed by another program. Reload this file from disk?
tr: %s
    başka bir program tarafından değiştirildi. Bu dosya diskten yeniden yüklensin mi?

en: Replace
tr: Yerine koy

en: Goto Line
tr: Satıra Git

en: &Goto line number:
tr: Satır numarasına &git:

note: Usage message
en: 
    Usage: xfw [options] [file1] [file2] [file3]...
    
        [options] can be any of the following:
    
            -r, --read-only    Open files in read-only mode.
            -h, --help         Print (this) help screen and exit.
            -v, --version      Print version information and exit.
    
        [file1] [file2] [file3]... are the path(s) to the file(s) you want to open on start up.
tr: 
    Kullanım: xfw [seçenekler] [dosya1] [dosya2] [dosya3]...
    
        [seçenekler] aşağıdakilerden herhangi biri olabilir:
    
            -r, --read-only    Dosyaları salt okunur modda aç.
            -h, --help         (Bu) yardım ekranını yazdır ve çık.
            -v, --version      Sürüm bilgisini yazdır ve çık.
    
        [dosya1] [dosya2] [dosya3]... Açılışta açmak istediğiniz dosya (ların) yolu(ları)dur..

en: Root folder
tr: Kök dizini

en: Ready.
tr: Hazır.

en: &Replace
tr: Değişti&r

en: Re&place All
tr: Tümünü &Değiştir

en: Search for:
tr: Şunun için ara:

en: Replace with:
tr: İle dğiştir:

en: Ex&act
tr: Çık&ar

en: &Ignore Case
tr: Durumu &Yoksay

en: E&xpression
tr: &İfade

en: &Backward
tr: &Geri al

note: First tab is global key bindings
en: &Global Key Bindings
tr: &Küresel Klavye Kısayolları

en: These key bindings are common to all Xfe applications.
    Double click on an item to modify the selected key binding...
tr: Bu klavye kısayolları tüm Xfe uygulamalarında ortaktır.
    Seçilen klavye kısayolunu değiştirmek için bir öğeye çift tıklayın...

note: Second tab is Xfe key bindings
en: Xf&e Key Bindings
tr: Xf&e Klavye Kısayolları

en: These key bindings are specific to the X File Explorer application.
    Double click on an item to modify the selected key binding...
tr: Bu klavye kısayolları X File Explorer uygulamasına özeldir.
    Seçilen klavye kısayolunu değiştirmek için bir öğeye çift tıklayın...

note: Third tab is Xfi key bindings
en: Xf&i Key Bindings
tr: Xf&i Klavye Kısayolları

en: These key bindings are specific to the X File Image application.
    Double click on an item to modify the selected key binding...
tr: Bu klavye kısayolları X File Image uygulamasına özeldir.
    Seçilen klavye kısayolunu değiştirmek için bir öğeye çift tıklayın...

note: Fourth tab is Xfw key bindings
en: Xf&w Key Bindings
tr: Xf&w Klavye Kısayolları

en: These key bindings are specific to the X File Write application.
    Double click on an item to modify the selected key binding...
tr: Bu klavye kısayolları X File Write uygulamasına özeldir.
    Seçilen klavye kısayolunu değiştirmek için bir öğeye çift tıklayın...

en: Action Name
tr: Eylem Adı

en: Registry Key
tr: Kayıtlı Tuş

en: Key Binding
tr: Klavye Kısayolu

en: Press the combination of keys you want to use for the action: %s
tr: İşlem için kullanmak istediğiniz tuşların birleşimine basın: %s

en: [Press space to disable the key binding for this action]
tr: [Bu işlem için klavye kısayolunu devre dışı bırakmak için boşluk tuşuna basın]

en: Modify Key Binding
tr: Klavye Kısayolunu Düzenle

en: The key binding %s is already used in the global section.
    You should erase the existing key binding before assigning it again.
tr: %s klavye kısayolu genel bölümde zaten kullanılıyor.
    Yeniden ayarlamadan önce mevcut kısayolu silmelisiniz.

en: The key binding %s is already used in the Xfe section.
    You should erase the existing key binding before assigning it again.
tr: %s klavye kısayolu Xfe bölümünde zaten kullanılıyor.
    Yeniden ayarlamadan önce mevcut kısayolu silmelisiniz.

en: The key binding %s is already used in the Xfi section.
    You should erase the existing key binding before assigning it again.
tr: %s klavye kısayolu Xfi bölümünde zaten kullanılıyor.
    Yeniden ayarlamadan önce mevcut kısayolu silmelisiniz.

en: The key binding %s is already used in the Xfw section.
    You should erase the existing key binding before assigning it again.
tr: %s klavye kısayolu Xfw bölümünde zaten kullanılıyor.
    Yeniden ayarlamadan önce mevcut kısayolu silmelisiniz.

en: Error: Can't enter folder %s: %s
tr: Hata: %s dizinine girilemiyor: %s

en: Error: Can't enter folder %s
tr: Hata: %s dizinine girilemiyor

en: Error: Can't open display
tr: Hata: Görüntü açılamıyor

en: Start of %s
tr: %s başlangıcı

en: Error: Can't execute command %s
tr: Hata: %s komutu çalıştırılamıyor

en: Error: Can't close folder %s
tr: Hata: %s dizini kapatılamıyor

en: bytes
tr: bayt

en: copy
tr: kopyala

en: Error: Can't read group list: %s
tr: Hata: Grup listesi okunamıyor: %s

en: Error: Can't read group list
tr: Hata: Grup listesi okunamıyor

en: File Manager
tr: Dosya Yöneticisi

en: A lightweight file manager for X Window
tr: X Penceresi için hafif bir dosya yöneticisi

en: Image Viewer
tr: Resim Gösterici

en: A simple image viewer for Xfe
tr: Xfe için basit bir resim gösterici

en: Text Editor
tr: Metin Düzenleyici

en: A simple text editor for Xfe
tr: Xfe için basit bir metin düzenleyici

en: Package Manager
tr: Paket Yöneticisi

en: A simple package manager for Xfe
tr: Xfe için basit bir paket yöneticisi

en: Run Xfe as root
tr: Xfeʼi kök olarak çalıştır

en: Authentication is required to run Xfe as root
tr: Xfe Düzenleyicisiʼni kök olarak çalıştırmak içinyetkilendirme gereklidir
