Xfe 1.37 - en to sv translation catalogue (965 entries)

en: Add To Archive
sv: Lägg till i arkiv

en: &Accept
sv: A&cceptera

en: &Cancel
sv: &Avbryt

en: New archive name:
sv: Nytt arkivnamn:

en: => Warning: file name is not UTF-8 encoded!
sv: => Varning: filnamnet är inte kodat i UTF-8!

en: 	Select Destination...
sv: 	Välj destination...

en: Select a Destination Folder
sv: Välj en destinationskatalog

en: All Files
sv: Alla filer

en: 	Select Icon...
sv: 	Välj fil...

en: PNG Images
sv: PNG-bilder

en: GIF Images
sv: GIF-bilder

en: BMP Images
sv: BMP-bilder

en: Select an Icon File
sv: Välj en ikonfil

en: Select a File
sv: Välj en fil

en: Select a File or a Destination Folder
sv: Välj en fil eller en destinationskatalog

en: &Copy
sv: &Kopiera

en: C&ut
sv: Klipp &ut

en: &Paste
sv: Klistra &in

en: Cl&ose
sv: Stäng

en: Error: Fork failed: %s
sv: Fel: Utgrening misslyckades: %s

en: Error
sv: Fel

en: Can't duplicate pipes: %s
sv: Kan inte duplicera rör: %s

en: Can't duplicate pipes
sv: Kan inte duplicera rör

en: 
    >>>> COMMAND CANCELLED <<<<
sv: 
    >>>> KOMMANDOT AVBRUTET <<<<

en: 
    >>>> END OF COMMAND <<<<
sv: 
    >>>> SLUT PÅ KOMMANDO <<<<

en: Type:
sv: Typ:

en: Save password
sv: Skriv in användarlösenordet:

en: Warning
sv: Varning

en: Copy Here
sv: Kopiera hit

en: Move Here
sv: Flytta hit

en: Link Here
sv: Länka hit

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Copy file operation cancelled!
sv: Filkopieringsoperationen avbruten!

en: Move file operation cancelled!
sv: Filflyttningsoperationen avbruten!

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy %s files/folders from: %s
sv: Kopiera %s filer/kataloger fFrån: %s

en: Move
sv: Flytta

en: Move %s files/folders from: %s
sv: Flytta %s filer/kataloger från: %s

en: Symlink
sv: Symlänka

en: To:
sv: Till:

en: An error has occurred during the move file operation!
sv: Ett fel har uppstått under filflyttningsoperationen!

en: An error has occurred during the copy file operation!
sv: Ett fel har uppstått under filkopieringsoperationen!

en: Mount point %s is not responding...
sv: Monteringspunkten %s svarar inte...

en: Folder
sv: Katalog

en: Mount Point
sv: Monteringspunkt

en: Link to Folder
sv: Länka till katalog

en: Root Folder
sv: Rootkatalog

en: Name:
sv: Namn:

en: Size in root:
sv: Storlek i rot:

en: Type:
sv: Typ:

en: Modified date:
sv: Senast ändrad:

en: User:
sv: Användare:

en: Group:
sv: Grupp:

en: Permissions:
sv: Rättigheter:

en: Deletion date:
sv: Borttagen:

en: Folders
sv: Kataloger

en: Mount Points
sv: Monteringspunkt

en: Show Hidden Folders
sv: Visa gömda kataloger

en: Hide hidden Folders
sv: Dölj gömda kataloger

en:  Permission to: %s denied.
sv:  Behörighet till: %s nekas.

en: Can't execute command %s
sv: Kan inte köra kommando %s

en: Folder %s doesn't exist
sv: Katalogen %s existerar inte

en: Modify Bookmark
sv: Lägg till bokmärke

en: Location:
sv: Plats:

en: Add Bookmark
sv: Lägg till bokmärke

en: New &Folder...
sv: Ny katal&og...

en: &Add Bookmark...
sv: Lägg till bokmärke

en: &Hidden Folders
sv: Gömda kataloger

en: Ignore C&ase
sv: Ignorera stora/små

en: &Reverse Order
sv: Omvänd ordning

en: E&xpand Tree
sv: Fäll ut träd

en: Collap&se Tree
sv: Fäll ihop träd

en: M&ount
sv: Montera

en: Unmoun&t
sv: Avmontera

en: &Add to Archive...
sv: Lägg till i arkiv...

en: Re&name...
sv: &Byt namn...

en: Cop&y to...
sv: Kopiera &till...

en: &Move to...
sv: F&lytta till...

en: Symlin&k to...
sv: Symlän&ka till...

en: Mo&ve to Trash
sv: Flytta till papperskorgen

en: R&estore From Trash
sv: Åt&erställ från papperskorgen

en: &Delete
sv: &Ta bort

en: Prop&erties
sv: &Egenskaper

en: New &Window
sv: Nytt fönster

en: &Unmount
sv: Avmontera

en: Can't enter folder %s: %s
sv: Kan inte gå till katalog %s: %s

en: Can't enter folder %s
sv: Kan inte gå in i katalog %s

en: File name is empty, operation cancelled
sv: Filnamnet är tomt, operationen avbruten!

en: Create Archive
sv: Skapa arkiv

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy %s items from: %s
sv: Kopiera %s objekt från: %s

en: Rename
sv: Döp om

en: Rename
sv: Döp om

en: Copy to
sv: Kopiera till

en: Move
sv: Flytta

en: Move %s items from: %s
sv: Flytta %s objekt från: %s

en: Symlink
sv: Symlänka

en: Symlink %s items from: %s
sv: Symlänka %s objekt från: %s

en: Can't write to %s: Permission denied
sv: Kan inte skriva till %s: Åtkomst nekad

en: %s is not a folder
sv: %s är inte en katalog

en: Rename Files
sv: Döp om fil

en: An error has occurred during the symlink operation!
sv: Ett fel har uppstått under symlänkningsoperationen!

en: Symlink operation cancelled!
sv: Symlänkningsoperationen avbruten!

en: Definitively delete folder %s ?
sv: Slutgiltigt ta bort katalog %s ?

en: Confirm Delete
sv: Bekräfta borttagning

en: Delete files
sv: Ta bort filer

en: Folder %s is not empty, delete it anyway?
sv: Katalogen %s är inte tom, ta bort den ändå?

en: Folder %s is write-protected, definitively delete it anyway?
sv: Katalogen %s är skriv-skyddad, slutgiltigt ta bort den i alla fall?

en: Delete folder operation cancelled!
sv: Ta-bort-katalog-operationen avbruten!

en: Move folder %s to trash can?
sv: Flytta katalogen %s till papperskorgen?

en: Confirm Trash
sv: Bekräfta flytt

en: Move to Trash
sv: Flytta till papperskorgen

en: Folder %s is write-protected, move it to trash can anyway?
sv: Katalogen %s är skrivskyddad, vill du flytta den till papperskorgen ändå?

en: An error has occurred during the move to trash operation!
sv: Ett fel har uppstått under flytten till papperskorgen!

en: Move to trash folder operation cancelled!
sv: Flytta-till-papperskorgen-operationen avbruten!

en: Restore From Trash
sv: Återställ från papperskorgen

en: Restore folder %s to its original location %s ?
sv: Återställ katalogen %s till sin ursprungliga plats %s ?

en: Confirm Restore
sv: Bekräfta återställning

en: Restore information not available for %s
sv: Återställningsinformation är inte tillgänglig för %s

en: Parent folder %s does not exist, do you want to create it?
sv: Överliggande katalogen %s existerar inte, vill du skapa den?

en: Can't create folder %s : %s
sv: Kan inte skapa katalogen %s : %s

en: Can't create folder %s
sv: Kan inte skapa katalogen %s

en: An error has occurred during the restore from trash operation!
sv: Ett fel har uppstått under återställningen från papperskorgen!

en: Restore from trash file operation cancelled!
sv: Återställningen från papperskorgen avbruten!

en: Create new folder:
sv: Skapa ny katalog:

en: New Folder
sv: Ny katalog

en: File or folder %s already exists
sv: Filen eller katalogen %s existerar redan

en: Mount file system...
sv: Montera filsystem...

en: Unmount file system...
sv: Avmontera filsystem...

en: E&xecute
sv: K_ör

en: Execute in Console &Mode
sv: Kör i ko_nsolläge

en: &Edit
sv: &Redigera

en: Error: Can't close folder %s
sv: Fel: Kan inte stänga katalogen %s

en: Source:
sv: Källa:

en: Target:
sv: Mål:

en: Delete:
sv: Ta bort:

en: From:
sv: Från:

en: Changing permissions...
sv: Ändrar rättigheter...

en: File:
sv: Fil:

en: Changing owner...
sv: Ändrar ägare...

en: Mounting folder:
sv: Montera katalogen:

en: Unmounting folder:
sv: Avmontera katalogen:

en: Confirm Overwrite
sv: Bekräfta ersättning

en: Source:
sv: Källa:

en: Target:
sv: Mål:

en: Can't copy file %s: %s
sv: Kan inte kopiera filen %s: %s

en: Can't copy file %s
sv: Kan inte kopiera filen %s

en: Can't preserve date when copying file %s : %s
sv: Kan inte behålla datumet vid kopiering av filen %s : %s

en: Can't preserve date when copying file %s
sv: Kan inte behålla datumet vid kopiering av filen %s

en: Can't copy folder %s : Permission denied
sv: Kan inte kopiera katalogen %s : Åtkomst nekad

en: Can't copy file %s : Permission denied
sv: Kan inte kopiera filen %s : Åtkomst nekad

en: Can't preserve date when copying folder %s
sv: Kan inte behålla datumet vid kopiering av katalogen %s

en: Source %s doesn't exist
sv: Källan %s existerar inte

en: Target %s is a sub-folder of source
sv: Mål %s är en under-mapp med källan

en: From:
sv: Från:

en: Can't delete folder %s: %s
sv: Kan inte ta bort katalogen %s: %s

en: Can't delete folder %s
sv: Kan inte ta bort katalogen %s

en: Can't delete file %s: %s
sv: Kan inte ta bort filen %s: %s

en: Can't delete file %s
sv: Kan inte ta bort filen %s

en: Can't symlink %s: %s
sv: Kan inte skapa ny symbolisk länk %s: %s

en: Can't symlink %s
sv: Kan inte skapa ny symbolisk länk %s

en: Extract archive
sv: Packa upp arkiv

en: Add to Archive
sv: Lägg till i arkiv

en: Failed command: %s
sv: Kommandot misslyckades: %s

en: Success
sv: Framgång

en: Folder %s was successfully mounted.
sv: Katalogen %s monterades framgångsrikt.

en: Folder %s was successfully unmounted.
sv: Katalogen %s avmonterades framgångsrikt.

en: Install / Upgrade Package
sv: Installera/Uppgradera paket

en: Installing package: %s
sv: Installerar paket: %s

en: Uninstall Package
sv: Avinstallera paket

en: Uninstalling package: %s
sv: Avinstallerar paket: %s

en: &File Name:
sv: Filnamn:

en: File F&ilter:
sv: Filfilter:

en: Read Only
sv: Skrivskyddad

en: Go to Previous Folder
sv: Gå till föregående katalog

en: Go to Next Folder
sv: Gå till nästa katalog

en: Go to Parent Folder
sv: Gå till överliggande katalog

en: Go to Home Folder
sv: Gå till hemkatalogen

en: Go to Working Folder
sv: Gå till arbetskatalogen

en: Big Icon List
sv: Stora ikoner

en: Small Icon List
sv: Små ikoner

en: Detailed File List
sv: Detaljerad fillista

en: Show hidden files
sv: Visa gömda filer

en: Hide Hidden Files
sv: Dölj gömda filer

en: Show Thumbnails
sv: Visa miniatyrbilder

en: Hide thumbnails
sv: Göm miniatyrbilder

en: Close Filter
sv: Döp om fil

en: Create new folder...
sv: Skapa ny katalog...

en: Create new file...
sv: Skapa ny fil...

en: New File
sv: Ny fil

en: Go Ho&me
sv: Gå he&m

en: Go &Work
sv: Gå arb.

en: New &File...
sv: Ny &fil...

en: New F&older...
sv: Ny katal&og...

en: &Hidden Files
sv: Gömda filer

en: Thum&bnails
sv: Översikter

en: B&ig Icons
sv: Stora ikoner

en: &Small Icons
sv: Små ikoner

en: &Detailed File List
sv: &Detaljerad fillista

en: &Rows
sv: &Rader

en: &Columns
sv: &Kolumner

en: &Name
sv: Namn

en: Si&ze
sv: Storlek

en: &Type
sv: Typ

en: E&xtension
sv: Filändelse

en: &Date
sv: Datum

en: &User
sv: Användare

en: &Group
sv: Grupp

en: &Permissions
sv: Rättigheter

en: Fold&ers First
sv: Kataloger först

en: Re&verse Order
sv: Omvänd ordning

en: Character Device
sv: Teckenenhet

en: Block Device
sv: Blockenhet

en: Named Pipe
sv: Namngivet rör

en: Socket
sv: Uttag

en: Executable
sv: Program

en: Document
sv: Dokument

en: Broken Link
sv: Bruten länk

en: Unable to load image
sv: Kunde inte ladda bild

en: Show Hidden Files
sv: Visa gömda filer

en: Hide Thumbnails
sv: Göm miniatyrbilder

en: File %s is an executable text file, what do you want to do?
sv: Filen %s är ​​en körbar textfil, vad vill du göra?

en: Confirm Execute
sv: Bekräfta körning

en: Command log
sv: Kommandolog

en: To folder:
sv: Till katalog:

en: Can't write to trash location %s: Permission denied
sv: Kan inte skriva till papperskorgen %s: Åtkomst nekas

en: Move file %s to trash can?
sv: Flytta filen %s till papperskorgen?

en: Move %s selected items to trash can?
sv: Flytta %s valda objekt till papperskorgen?

en: File %s is write-protected, move it anyway to trash can?
sv: Filen %s är skrivskyddad, vill du flytta den till papperskorgen ändå?

en: Move to trash file operation cancelled!
sv: Flytten till papperskorgen avbruten!

en: Restore file %s to its original location %s ?
sv: Återställ filen %s till sin ursprungliga plats %s ?

en: Restore %s selected items to their original locations?
sv: Återställ %s valda objekt till deras ursprungliga platser?

en: Can't create folder %s: %s
sv: Kan inte skapa katalogen %s: %s

en: Definitively delete file %s ?
sv: Slutgiltigt ta bort katalog %s ?

en: Definitively delete %s selected items?
sv: Slutgiltigt ta bort %s valda objekt?

en: Delete Files
sv: Ta bort filer

en: File %s is write-protected, delete it anyway?
sv: Filen %s är skrivskyddad, ta bort den ändå?

en: Delete file operation cancelled!
sv: Filborttagningen avbruten!

en: Create new file:
sv: Skapa ny fil:

en: Can't create file %s: %s
sv: Kan inte skapa filen %s: %s

en: Can't create file %s
sv: Kan inte skapa filen %s

en: Can't set permissions in %s: %s
sv: Kan inte sätta rättigheterna i %s: %s

en: Can't set permissions in %s
sv: Det går inte att sätta rättigheterna i %s

en: Create new symbolic link:
sv: Skapa ny symbolisk länk:

en: New Symlink
sv: Ny symlänk

en: Select the symlink refered file or folder
sv: Välj en symlänkangiven fil eller katalog

en: Symlink source %s does not exist
sv: Symlänkkällan %s existerar inte

en: Open selected file(s) with:
sv: Öppna vald(a) fil(er) med:

en: Open With
sv: Öppna med

en: A&ssociate
sv: Associera

en: New& File...
sv: Ny &fil...

en: New S&ymlink...
sv: Ny s&ymlänk...

en: Per&missions
sv: Rättigheter

en: &Deletion Date
sv: Borttagen datum:

en: Ne&w File...
sv: Ny &fil...

en: &Mount
sv: &Montera

en: Unmount
sv: Avmontera

en: Open &With...
sv: Öppna med...

en: &Open
sv: Öppna

en: &Extract Here
sv: Packa upp här

en: E&xtract to...
sv: Packa upp...

en: &Extract here
sv: Packa upp här

en: &View
sv: Vi&sa

en: Install / Up&grade
sv: Installera/Uppgradera

en: Un&install
sv: Avinstallera

en: Scripts
sv: Skript

en: &Go to Script Folder
sv: Gå till skriptkatalog

en: Copy &to...
sv: Kopiera till...

en: M&ove to Trash
sv: Flytta till papperskorgen

en: Restore &From Trash
sv: Återställ från papperskorgen

en: Create archive
sv: Skapa arkiv

en: Extract Archive
sv: Packa upp arkiv

en: Package Install / Upgrade
sv: Installera/Uppgradera paket

en: Package Uninstall
sv: Avinstallera paket

en: Can't create script folder %s: %s
sv: Kan inte skapa skriptkatalogen %s: %s

en: Can't create script folder %s
sv: Kan inte skapa skriptkatalogen %s

en: No compatible package manager (rpm or dpkg) found!
sv: Ingen kompatibel pakethanterare (rpm eller dpkg) hittad!

en: File %s does not belong to any package.
sv: Filen %s tillhör inte något paket.

en: File %s belongs to the package: %s
sv: Filen %s tillhör paketet: %s

en: &Family:
sv: Familj:

en: &Weight:
sv: Vikt:

en: &Style:
sv: Stil:

en: Si&ze:
sv: Storlek:

en: Character Set:
sv: Teckenuppsättning:

en: Any
sv: Godtycklig

en: West European
sv: Västeuropeisk

en: East European
sv: Östeuropeisk

en: South European
sv: Sydeuropeisk

en: North European
sv: Nordeuropeisk

en: Cyrillic
sv: Kyrillisk

en: Arabic
sv: Arabisk

en: Greek
sv: Grekisk

en: Hebrew
sv: Hebreisk

en: Turkish
sv: Turkisk

en: Nordic
sv: Nordisk

en: Thai
sv: Thailändsk

en: Baltic
sv: Baltisk

en: Celtic
sv: Keltisk

en: Russian
sv: Rysk

en: Central European (cp1250)
sv: Centraleuropeisk (cp1250)

en: Russian (cp1251)
sv: Rysk (cp1251)

en: Greek (cp1253)
sv: Grekisk (cp1253)

en: Turkish (cp1254)
sv: Turkisk (cp1254)

en: Hebrew (cp1255)
sv: Hebreisk (cp1255)

en: Arabic (cp1256)
sv: Arabisk (cp1256)

en: Baltic (cp1257)
sv: Baltisk (cp1257)

en: Vietnam (cp1258)
sv: Vietnamesisk (cp1258)

en: Thai (cp874)
sv: Thailändsk (cp874)

en: Set Width:
sv: Sätt bredd:

en: Ultra condensed
sv: Ultrasammandragen

en: Extra condensed
sv: Extrasammandragen

en: Condensed
sv: Sammandragen

en: Semi condensed
sv: Halvsammandragen

en: Semi expanded
sv: Halvutdragen

en: Expanded
sv: Utdragen

en: Extra expanded
sv: Extrautdragen

en: Ultra expanded
sv: Ultrautdragen

en: Pitch:
sv: Teckenbredd:

en: Fixed
sv: Fast

en: Variable
sv: Varierbar

en: Scalable:
sv: Skalbara:

en: All Fonts:
sv: Alla typsnitt:

en: Preview:
sv: Visa:

en: Size
sv: Storlek

en: Name
sv: Namn

en: Original Path
sv: Originalsökväg

en: Type
sv: Typ

en: Extension
sv: Filändelse

en: Modified Date
sv: Senast ändrad

en: Deletion Date
sv: Borttagen datum:

en: User
sv: Användare

en: Group
sv: Grupp

en: Permissions
sv: Rättigheter

en: Link
sv: Länk

en: Key Bindings
sv: Tangentbindningar

en: &Global Key Bindings
sv: &Globala tangentbindningar

en: These key bindings are common to all Xfe applications.
    Double click on an item to modify the selected key binding...
sv: Dessa tangentbindningar delas av all Xfe program.
    Dubbel-klicka på en bindning för att ändra den valda tangentbindingen...

en: Xf&e Key Bindings
sv: Xf&e tangentbindingar

en: These key bindings are specific to the X File Explorer application.
    Double click on an item to modify the selected key binding...
sv: Dessa tangentbindningar gäller endast för programmet X File Explorer.
    Dubbel-klicka på en bindning för att ändra den valda tangentbindingen...

en: Xf&i Key Bindings
sv: Xf&i tangentbindingar

en: These key bindings are specific to the X File Image application.
    Double click on an item to modify the selected key binding...
sv: Dessa tangentbindningar gäller endast för programmet X File Image.
    Dubbel-klicka på en bindning för att ändra den valda tangentbindingen...

en: Xf&w Key Bindings
sv: Xf&w tangentbindingar

en: These key bindings are specific to the X File Write application.
    Double click on an item to modify the selected key binding...
sv: Dessa tangentbindningar gäller endast för programmet X File Write.
    Dubbel-klicka på en bindning för att ändra den valda tangentbindingen...

en: Action Name
sv: Handlingsnamn

en: Registry Key
sv: Registernyckel

en: Key Binding
sv: Tangentbindning

en: Restart
sv: Starta om

en: Key bindings will be changed after restart.
    Restart X File Explorer now?
sv: Tangentbindningar kommer att ändras efter omstart.
    Starta om X File Explorer nu?

en: Press the combination of keys you want to use for the action: %s
sv: Tryck ner kombinationen av tangenter som du vill använda för handlingen: %s

en: [Press space to disable the key binding for this action]
sv: [Tryck mellanslag för att ta bort tangentbindningen för denna handlingen]

en: Modify Key Binding
sv: Ändra tangentbindning

en: Select an Executable File
sv: Välj en programfil

en: Launch Xfe as root
sv: Starta Xfe som root

en: &No
sv: &Nej

en: &Yes
sv: &Ja

en: &Quit
sv: &Avsluta

en: &Save
sv: Spara

en: Yes for &All
sv: Ja till allt

en: Enter user password:
sv: Skriv in användarlösenordet:

en: Enter root password:
sv: Skriv in rootlösenordet:

en: An error has occurred!
sv: Ett fel har uppstått!

en: &Skip
sv: Hoppa över

en: Skip A&ll
sv: Hoppa över alla

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Current Theme
sv: Nuvarande tema

en: The default theme
sv: Förvalda program

en: A dark theme
sv: Färgtema

en: &General
sv: D&iverse

en: Use trash can for file deletion (safe delete)
sv: Använd papperskorgen för borttagning (säkrast)

en: Include a command to bypass the trash can (permanent delete)
sv: Inkludera ta bort utan papperskorgen (permanent borttagning)

en: Auto save layout
sv: Autospara layouten

en: Save window position
sv: Spara fönsterposition

en: Single click folder open
sv: Enkelklick för att öppna kataloger

en: Single click file open
sv: Enkelklick för att öppna filer

en: Display tooltips in file and folder lists
sv: Visa verktygstips i fil- och kataloglistor

en: Relative resizing of file lists
sv: Relativ skalning av fillistor

en: Display a path linker above file lists
sv: Visa en sökvägslänkare ovanför fillistor

en: Notify when applications start up
sv: Notifiera när program startas

en: Date format used in file and folder lists:
    (Type 'man strftime' in a terminal for help on the format)
sv: Datumformat som används i fil-och katalog listor:
    (skriv "man strftime" i en terminal för att få hjälp på formatet)

en: &Dialogs
sv: &Dialoger

en: Confirmations
sv: Bekräftelser

en: Confirm copy/move/rename/symlink
sv: Bekräfta kopiera/flytta/namnbyte/symlänkning

en: Confirm drag and drop
sv: Bekräfta drag och släpp

en: Confirm move to trash/restore from trash
sv: Bekräfta flytt till/återställning från papperskorgen

en: Confirm delete
sv: Bekräfta borttagning

en: Confirm delete non empty folders
sv: Bekräfta borttagning av ej tomma kataloger

en: Confirm overwrite
sv: Bekräfta överskrivning

en: Confirm execute text files
sv: Bekräfta körning av textfil

en: Warnings
sv: Varningar

en: Warn when setting current folder in search window
sv: Varna när nuvarande katalog sätts i sökfönstret

en: Warn when mount points are not responding
sv: Varna när monteringspunkter inte svarar

en: Warn when date preservation failed
sv: Varna när datum bevarande misslyckades

en: Warn if running as root
sv: Varna när programmet körs som root

en: Smooth scrolling in file lists and text windows
sv: Mjuk rullning i fillistor och textfönster

en: Mouse scrolling speed:
sv: Musrullningshastighet:

en: Small thumbnails size:
sv: Visa miniatyrbilder

en: Big thumbnails size:
sv: Göm miniatyrbilder

en: Root Mode
sv: Rootläge

en: Allow root mode
sv: Tillåt rootläge

en: Authentication using sudo (uses user password)
sv: Autententisering med sudo (användarlösenordet)

en: Authentication using su (uses root password)
sv: Autententisering med su (använder rootlösenord)

en: File &List
sv: Fillista

en: &Programs
sv: &Program

en: Default Programs
sv: Förvalda program

en: Text viewer:
sv: Textvisare:

en: 	Select file...
sv: 	Välj fil...

en: Text editor:
sv: Texteditor:

en: Image editor:
sv: Bildeditor:

en: Image viewer:
sv: Bildvisare:

en: Archiver:
sv: Arkiverare:

en: Pdf viewer:
sv: Pdfvisare:

en: Audio player:
sv: Audiospelare:

en: Video player:
sv: Videospelare:

en: Color Theme
sv: Färgtema

en: Custom Colors
sv: Egna färger

en: Double click to customize the color
sv: Dubbelklicka för att välja färgen

en: Base color
sv: Basfärg

en: Border color
sv: Kantfärg

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Text color
sv: Textfärg

en: Selection background color
sv: Markeringens bakgrundsfärg

en: Selection text color
sv: Markeringens textfärg

en: File list background color
sv: Fillistans bakgrundsfärg

en: File list text color
sv: Fillistans textfärg

en: File list highlight color
sv: Fillistans markeringsfärg

en: Progress bar color
sv: Förloppsfärg

en: Attention color
sv: Uppmärksamhetsfärg

en: Scrollbar color
sv: Rullistsfärg

en: Icon Theme Path
sv: Ikontemats sökväg

en: 	Select path...
sv: 	Välj sökväg...

en: &Fonts
sv: Typ&snitt

en: Fonts
sv: Typsnitt

en: Normal font:
sv: Normalt typsnitt:

en:  Select...
sv:  Välj...

en: Text font:
sv: Text-typsnitt:

en: &Save As...
sv: Spara s&om...

en: Enter theme name:
sv: Skriv in användarlösenordet:

en: Select an icon theme folder or an icon file
sv: Välj en ikontemakatalog eller en ikonfil

en: Select an executable file
sv: Välj en programfil

en: Change Normal Font
sv: Ändra normalt typsnitt

en: Change Text Font
sv: Ändra text-typsnitt

en: Go to previous folder
sv: Gå till föregående katalog

en: Go to next folder
sv: Gå till nästa katalog

en: Go to parent folder
sv: Gå till överliggande katalog

en: Go to home folder
sv: Gå till hemkatalogen

en: Create new file
sv: Skapa ny fil

en: Create new folder
sv: Skapa ny katalog

en: Copy to clipboard
sv: Kopiera markeringen till urklippet

en: Cut to clipboard
sv: Klipp ut markeringen till urklippet

en: Paste from clipboard
sv: Klistra in från urklippet

en: Big icon list
sv: Stora ikoner

en: Small icon list
sv: Små ikoner

en: Detailed file list
sv: Detaljerad fillista

en: Open file
sv: Öppna fil

en: Quit application
sv: Avsluta programmet

en: Select all
sv: Markera allt

en: Deselect all
sv: Avmarkera allt

en: Invert selection
sv: Invertera markering

en: Display help
sv: Visa hjälp

en: Toggle display hidden files
sv: Visa/dölj gömda filer

en: Toggle display thumbnails
sv: Visa/dölj miniatyrbilder

en: Go to working folder
sv: Gå till arbetskatalogen

en: Close window
sv: Stäng fönster

en: Print file
sv: Skriv ut fil

en: Search
sv: Sök

en: Search previous
sv: Sök föregående

en: Search next
sv: Sök nästa

en: Refresh panels
sv: Uppdatera paneler

en: Create new symbolic link
sv: Skapa ny symbolisk länk

en: File properties
sv: Filegenskaper

en: Move files to trash
sv: Flytta filer till papperskorgen

en: Restore files from trash
sv: Återställ filer från papperskorgen

en: Create new window
sv: Skapa nytt fönster

en: Create new root window
sv: Skapa nytt rootfönster

en: Execute command
sv: Kör kommando

en: Launch terminal
sv: Starta terminal

en: Mount file system (Linux only)
sv: Montera filsystem... (endast Linux)

en: Unmount file system (Linux only)
sv: Avmontera filsystem... (endast Linux)

en: One panel mode
sv: En-panelsläge

en: Two panels mode
sv: Två-panelsläge

en: Clear address bar
sv: Lägg till bokmärke

en: Rename files
sv: Döp om fil

en: Copy files to location
sv: Kopiera filer till plats

en: Move files to location
sv: Flytta filer till plats

en: Symlink files to location
sv: Symlänka filer till plats

en: Add bookmark
sv: Lägg till bokmärke

en: Synchronize panels
sv: Synkronisera paneler

en: Switch panels
sv: Byt paneler

en: Go to trash can
sv: Gå till papperskorgen

en: Empty trash can
sv: Töm papperskorgen

en: View
sv: Visa

en: Edit
sv: Redigera

en: Toggle display hidden folders
sv: Visa/dölj gömda kataloger

en: Filter files
sv: Filtrera filer

en: Zoom to fit window
sv: Anpassa till fönster

en: Zoom image to 100%
sv: Zooma bild till 100%

en: Rotate image to left
sv: Rotera bild till vänster

en: Rotate image to right
sv: Rotera bild till höger

en: Mirror image horizontally
sv: Spegla bild horisontellt

en: Mirror image vertically
sv: Spegla bild vertikalt

en: Create new document
sv: Skapa nytt dokument

en: Save changes to file
sv: Spara ändringar till fil

en: Goto line
sv: Gå till rad

en: Undo last change
sv: Ångra senaste ändringen

en: Redo last change
sv: Upprepa senaste ändringen

en: Replace string
sv: Ersätt sträng

en: Toggle word wrap mode
sv: Växla radbrytningsläge

en: Toggle line numbers mode
sv: Växla radnumreringsläge

en: Toggle lower case mode
sv: Växla till små bokstäver

en: Toggle upper case mode
sv: Växla till stora bokstäver

en: Do you really want to restore the default key bindings?
    
    All your customizations will be lost!
sv: Vill du verkligen återställa ursprungliga tangentbindningar?
    
    Alla dina inställningar kommer att förloras!

en: Restore default key bindings
sv: Återställ ursprungliga tangentbindningar

en: Read
sv: Läsa

en: Write
sv: Skriva

en: Execute
sv: Köra

en: Others
sv: Övriga

en: Set UID
sv: Sätt UID

en: Set GID
sv: Sätt GID

en: Sticky
sv: Fast

en: Owner
sv: Ägare

en: Command
sv: Kommando

en: Set marked
sv: Sätt valda

en: Recursively
sv: Rekursivt

en: Clear marked
sv: Rensa valda

en: Files and folders
sv: Filer och kataloger

en: Add marked
sv: Lägg till markerade

en: Folders only
sv: Endast kataloger

en: Owner only
sv: Endast ägare

en: Files only
sv: Endast filer

en: Properties
sv: Egenskaper

en: &File Associations
sv: &Filassociationer

en: Extension:
sv: Filändelse:

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Open:
sv: Öppna:

en: 	Select File...
sv: 	Välj fil...

en: View:
sv: Visa:

en: Edit:
sv: Redigera:

en: Extract:
sv: Packa upp:

en: Install / Upgrade:
sv: Installera/Uppgradera:

en: Big Icon:
sv: Stor ikon:

en: Mini Icon:
sv: Mini ikon:

en: Filesystem (%s)
sv: Filsystem (%s)

en: Broken link
sv: Bruten länk

en: Mount type:
sv: Monteringstyp:

en: Used:
sv: Använt:

en: Free:
sv: Ledigt:

en: File system:
sv: Filsystem:

en: Total size:
sv: Total storlek:

en: Link to:
sv: Länka till:

en: Broken link to:
sv: Bruten länk till:

en: Original location:
sv: Ursprunglig plats:

en: File Time
sv: Filtid

en: Last Modified:
sv: Senast modifierad:

en: Last Changed:
sv: Senast ändrad:

en: Last Accessed:
sv: Senaste åtkomst:

en: Startup Notification
sv: Uppstartsnotifiering

en: Disable startup notification for this executable
sv: Stäng av uppstartsnotifieringar för denna fil

en: Deletion Date:
sv: Borttagen datum:

en: Size:
sv: Storlek:

en: Selection:
sv: Markering:

en: Multiple types
sv: Flera typer

en: %d items
sv: %d objekt

en: %d files, %d folders
sv: %d filer, %d kataloger

en: File owner
sv: Filägare

en: Change owner cancelled!
sv: Ändra filens/filernas ägare avbrutet!

en: Chown in %s failed: %s
sv: Chown i %s misslyckades: %s

en: Chown in %s failed
sv: Chown i %s misslyckades

en: Setting special permissions could be unsafe! Is that you really want to do?
sv: Sätta specialrättigheter kan vara osäkert! Är du säker på att det är det du vill göra?

en: Chmod in %s failed: %s
sv: Chmod i %s misslyckades: %s

en: File permissions
sv: Filrättigheter

en: Change file permissions cancelled!
sv: Ändra filrättigheter avbrutet!

en: Chmod in %s failed
sv: Chmod i %s misslyckades

en: Change file(s) permissions cancelled!
sv: Ändra filens/filernas rättigheter avbrutet!

en: Select an icon file
sv: Välj en ikonfil

en: %u files, %u subfolders
sv: %u filer, %u kataloger

en: Change case
sv: Ändra till små bokstäver.

en: Options
sv: Alternativ

en: Search for:
sv: Sök efter:

en: Ignore case
sv: Ignorera stora/små

en: Replace with:
sv: Ersätt med:

en: Lowercase
sv: Små

en: Uppercase
sv: Stora

en: Refresh Panel
sv: Uppdatera panel

en: Copy Selected Files to Clipboard
sv: Kopiera valda filer till urklippet

en: Cut Selected Files to Clipboard
sv: Klipp ut valda filer till urklippet

en: Show Properties of Selected Files
sv: Visa egenskaper hos valda filer

en: Move Selected Files to Trash Can
sv: Flytta valda filer till papperskorgen

en: Delete Selected Files
sv: Ta bort valda filer

en: Current folder has been set to '%s'
sv: Nuvarande katalog har satts till '%s'

en: Command Log
sv: Kommandolog

en: I&gnore Case
sv: &Ignorera stora/små

en: Open &with...
sv: Öppna med...

en: &Go to Parent Folder
sv: Gå till överliggande katalog

en: Copy %s items
sv: Kopiera %s objekt

en: Move %s items
sv: Flytta %s objekt

en: Symlink %s items
sv: Symlänka %s objekt

en: 1 item
sv: 1 objekt

en: Find files:
sv: Hitta filer:

en: Hidden files	Show hidden files and folders
sv: Visa gömda filer	Visa gömda filer och kataloger

en: In folder:
sv: Till katalog:

en: 	In folder...
sv: 	Till katalog...

en: Text contains:
sv: Text innehåller:

en: More options
sv: Fler alternativ

en: Search options
sv: Sökalternativ

en: Reset	Reset search options
sv: Återställ	Återställ sökalternativ

en: Min size:
sv: Min storlek:

en: Max size:
sv: Max storlek:

en: Last modified before:
sv: Senast modifierad före:

en: Filter by maximum modification date (days)
sv: Filtrera enligt maximalt ändringsdatum (dagar)

en: Days
sv: Dagar

en: Last modified after:
sv: Senast modifierad efter:

en: Filter by minimum modification date (days)
sv: Filtrera enligt minimalt ändringsdatum (dagar)

en: User:
sv: Användare:

en: 	Filter by user name
sv: 	Filtrera enligt användarnamn

en: Group:
sv: Grupp:

en: 	Filter by group name
sv: 	Filtrera enligt gruppnamn

en: File type:
sv: Filtyp:

en: File
sv: Fil

en: Pipe
sv: Rör

en: 	Filter by file type
sv: 	Filtrera enligt filtyp

en: Permissions:
sv: Rättigheter:

en: 	Filter by permissions (octal)
sv: 	Filtrera enligt filrättigheter (oktala)

en: Empty files:
sv: Tomma filer:

en: 	Empty files only
sv: 	Endast tomma filer

en: &Start	Start Search (F3)
sv: &Starta	Starta sökningen (F3)

en: &Stop	Stop Search (Esc)
sv: &Stoppa	Stoppa sökningen (Esc)

en:  items
sv:  objekt

en: Search results
sv: Sökresultat

en: Input / Output error
sv: In/ut-fel

en: Select path
sv: Välj sökväg

en: Move &Left
sv: Rotera &vänster

en: Move &Right
sv: Rotera &höger

en: &Close
sv: Stäng

en: XFileWrite Preferences
sv: XFileWrite Inställningar

en: Wrap margin:
sv: Brytningsmarginal:

en: Tabulation size:
sv: Tabstorlek:

en: Strip carriage returns:
sv: Ta bort radslut:

en: &Colors
sv: &Färger

en: Lines
sv: Rader

en: Background:
sv: Bakgrund:

en: Selected text background:
sv: Vald textbakgrund:

en: Selected text:
sv: Vald text:

en: Highlighted text background:
sv: Markerad textbakgrund:

en: Highlighted text:
sv: Markerad text:

en: Cursor:
sv: Markör:

en: Line numbers background:
sv: Radnummers bakgrund:

en: Line numbers foreground:
sv: Radnummers förgrund:

en: &File
sv: &Arkiv

en: &Search
sv: &Sök

en: &Preferences
sv: &Inställningar

en: &Window
sv: F&önster

en: &Help
sv: &Hjälp

en:   Lines:
sv:   Rader:

en:   Col:
sv:   Kol:

en:   Line:
sv:   Rad:

en: New
sv: Ny

en: Create new document.
sv: Skapa nytt dokument.

en: Open
sv: Öppna

en: Open document file.
sv: Öppna dokument.

en: Save
sv: Spara

en: Save document.
sv: Spara dokument.

en: Close
sv: Stäng

en: Close document file.
sv: Stäng dokumentfil.

en: Print
sv: Skriv ut

en: Print document.
sv: Skriv ut dokument.

en: Quit
sv: Avsluta

en: Quit X File Write.
sv: Avsluta X File Write.

en: Copy selection to clipboard.
sv: Kopiera markeringen till urklippet.

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Cut selection to clipboard.
sv: Klipp ut markeringen till urklippet.

en: Paste
sv: Klistra in

en: Paste clipboard.
sv: Klistra in från urklippet.

en: Goto Line
sv: Gå till rad

en: Goto line number.
sv: Gå till radnummer.

en: Undo
sv: Ångra

en: Undo last change.
sv: Ångra senaste ändringen.

en: Redo
sv: Upprepa

en: Redo last undo.
sv: Upprepa senaste ändringen.

en: Search text.
sv: Sök text.

en: Search Selection Backward
sv: Sök markeringen baklänges

en: Search backward for selected text.
sv: Sök baklänges efter nästa förekomst.

en: Search Selection Forward
sv: Sök markeringen framlänges

en: Search forward for selected text.
sv: Sök framlänges efter nästa förekomst.

en: Word Wrap On
sv: Radbrytning på

en: Set word wrap on.
sv: Sätt på radbrytningsläge.

en: Word Wrap Off
sv: Radbrytning av

en: Set word wrap off.
sv: Stäng av radbrytningsläge.

en: Show Line Numbers
sv: Visa radnummer

en: Show line numbers.
sv: Visa radnummer.

en: Hide Line Numbers
sv: Göm radnummer

en: Hide line numbers.
sv: Göm radnummer.

en: &Open...
sv: Öppna

en: Save changes to file.
sv: Spara ändringar till fil.

en: Save &As...
sv: Spara s&om...

en: Save document to another file.
sv: Spara dokument till en annan fil.

en: Close document.
sv: Stäng dokument.

en: &Print...
sv: Skriv &ut...

en: &Clear Recent Files
sv: Rensa senaste filer

en: &Undo
sv: &Ångra

en: &Redo
sv: &Gör om

en: Revert to &saved
sv: Återgå till &sparad

en: Revert to saved document.
sv: Återgå till sparad.

en: Cu&t
sv: Klipp &ut

en: Paste from clipboard.
sv: Klistra in från urklippet

en: Lo&wercase
sv: Små

en: Change to lowercase.
sv: Ändra till små bokstäver.

en: Upp&ercase
sv: Stora

en: Change to uppercase.
sv: Ändra till stora bokstäver.

en: &Goto Line...
sv: &Gå till rad...

en: Select &All
sv: Markera &allt

en: &Toolbar
sv: Verktygsfält

en: Display toolbar.
sv: Visa verktygsfältet.

en: &Status Line
sv: &Statusrad

en: Display status line.
sv: Visa statusrad.

en: &Search...
sv: &Sök

en: Search for a string.
sv: Sök efter en sträng.

en: &Replace...
sv: Ersätt...

en: Search for a string and replace with another.
sv: Sök efter en sträng och ersätt med en annan.

en: Search Sel. &Backward
sv: Sök mark. &baklänges

en: Search Sel. &Forward
sv: Sök mark. &framlänges

en: &Word Wrap
sv: Radbrytning

en: Toggle word wrap mode.
sv: Växla radbrytningsläge.

en: &Line Numbers
sv: Radnummer

en: Toggle line numbers mode.
sv: Växla radnumreringsläge.

en: &Overstrike
sv: Överstruken

en: Toggle overstrike mode.
sv: Växla överstrykningsläge.

en: &Font...
sv: &Typsnitt...

en: Change text font.
sv: Ändra text-typsnitt.

en: &More Preferences...
sv: Fler inställningar...

en: Change other options.
sv: Ändra övriga inställningar.

en: About X File Write.
sv: Om X File Write.

en: Unable to open file: %s
sv: Kunde inte öppna filen: %s

en: File is too big: %s (%d bytes)
sv: Filen är för stor: %s (%d bytes)

en: Error Loading File
sv: Fel vid filöppning

en: Unable to read file: %s
sv: Kan inte läsa filen: %s

en: File is too big: %s
sv: Filen är för stor: %s

en: File: %s truncated.
sv: Filen: %s avhuggen.

en: untitled
sv: namnlös

en: untitled%d
sv: namnlös%d

en: X File Write Version %s is a simple text editor.
sv: X File Write Version %s är en enkel texteditor.

en: About X File Write
sv: Om X File Write

en: Change Font
sv: Byt typsnitt

en: Text Files
sv: Textfiler

en: C Source Files
sv: C källkodsfiler

en: C++ Source Files
sv: C++ källkodsfiler

en: C/C++ Header Files
sv: C/C++ headerfiler

en: HTML Files
sv: HTML filer

en: PHP Files
sv: PHP filer

en: Open Document
sv: Öppna dokument

en: Unsaved Document
sv: Osparat dokument

en: Save %s to file?
sv: Spara %s till fil?

en: Save Document
sv: Spara dokument

en: Overwrite Document
sv: Skriv över dokument

en: Overwrite existing document: %s?
sv: Skriv över existerande dokument: %s?

en:  (changed)
sv:  (ändrad)

en: Print command: 
    (ex: lpr -P <printer>)
sv: Printkommando: 
    (ex: lpr -P <printer>)

en: File Was Changed
sv: Filen blev ändrad

en: %s
    was changed by another program. Reload this file from disk?
sv: %s
    ändrades av ett annat program. Läsa om denna fil från disk?

en: Replace
sv: Ersätt

en: &Goto line number:
sv: &Gå till radnummer:

en: Refresh Panels
sv: Uppdatera paneler

en: Create New File
sv: Skapa ny fil

en: Create New Folder
sv: Skapa ny katalog

en: Create New Symlink
sv: Skapa ny symlänk

en: Paste From Clipboard
sv: Klistra in från urklippet

en: Restore Selected Files From Trash Can
sv: Återställ valda filer från papperskorgen

en: Launch Xfe
sv: Starta Xfe

en: Execute Command
sv: Kör kommando

en: Launch Terminal
sv: Starta terminal

en: Search Files and Folders...
sv: Sök  filer och kataloger...

en: Mount
sv: Montera

en: Clear Address Bar
sv: Lägg till bokmärke

en: New Fo&lder...
sv: Ny katal&og...

en: Go &Home
sv: Gå he&m

en: &Refresh
sv: Uppdatera

en: &Copy to...
sv: Kopiera till...

en: &Symlink to...
sv: Symlänka till...

en: &Select All
sv: Markera allt

en: &Deselect All
sv: Avmarkera allt

en: &Invert Selection
sv: Invertera markering

en: P&references
sv: &Inställningar

en: &General Toolbar
sv: Diversefält

en: &Tools Toolbar
sv: &Verktygsfält

en: &Panel Toolbar
sv: Panelfält

en: &Address Bar
sv: Lägg till bokmärke

en: &Status Bar
sv: Statusfält

en: &One Panel
sv: En panel

en: Two &Panels
sv: Två paneler

en: &Add Bookmark
sv: Lägg till bokmärke

en: &Bookmarks
sv: &Bokmärken

en: &Thumbnails
sv: Miniatyrbilder

en: &Big Icons
sv: Stora ikoner

en: T&ype
sv: Typ

en: D&ate
sv: Datum

en: Us&er
sv: Användare

en: Gr&oup
sv: Grupp

en: Fol&ders First
sv: Kataloger först

en: &Left Panel
sv: Vänstra panelen

en: &Folders First
sv: Kataloger först

en: &Right Panel
sv: Högra panelen

en: New &Root Window
sv: Nytt rootfönster

en: E&xecute Command...
sv: Kör kommando...

en: &Synchronize Panels
sv: &Synkronisera paneler

en: Sw&itch Panels
sv: Byt paneler

en: Search &Files...
sv: &Sök filer...

en: &Tools
sv: &Verktyg

en: &Go to Trash
sv: &Gå till papperskorgen

en: &Trash Size
sv: Papperskorgens s&torlek

en: T&rash
sv: Pappers&korgen

en: &About X File Explorer
sv: Om X File Explorer

en: Running Xfe as root!
sv: Xfe körs som root!

en: Can't create Xfe config folder %s
sv: Kan inte skapa Xfe konfigurationskatalog %s

en: No global xferc file found! Please select a configuration file...
sv: Ingen global xferc-fil kunde hittas! Var god välj en konfigurationsfil...

en: XFE configuration file
sv: XFE konfigurationsfil

en: Can't create trash can 'files' folder %s: %s
sv: Kan inte skapa papperskorgens 'files' katalog %s: %s

en: Can't create trash can 'files' folder %s
sv: Kan inte skapa papperskorgens 'files' katalog %s

en: Can't create trash can 'info' folder %s: %s
sv: Kan inte skapa papperskorgens 'files' katalog %s : %s

en: Can't create trash can 'info' folder %s
sv: Kan inte skapa papperskorgens 'files' katalog %s

en: Error: Can't execute command %s
sv: Fel: Kan inte köra kommando %s

en: Help
sv: Hjälp

en: Enter the user password:
sv: Skriv in användarlösenordet:

en: Enter the root password:
sv: Skriv in rootlösenordet:

en: Search Files and Folders
sv: Sök filer och kataloger.

en: Trash size: %s (%s files, %s subfolders)
    
    Modified date: %s
sv: Papperskorgens storlek: %s (%s filer, %s underkataloger)
    
    Senast ändrad: %s

en: Trash size
sv: Papperskorgens storlek

en: Open Archive File
sv: Öppna paketfil

en: Clear recent file menu.
sv: Rensa senaste filer.

en: &About X File Archive
sv: &Om X File Archive

en: Extract &to...
sv: Packa upp...

en: About X File Archive
sv: Om X File Archive

en: tar.gz Archives
sv: Packa upp arkiv

en: tgz Archives
sv: Packa upp arkiv

en: gz Archive
sv: Packa upp arkiv

en: zip Archives
sv: Skapa arkiv

en: jar Archives
sv: Packa upp arkiv

en: iso Images
sv: &Filtrera bilder

en: tar.bz2 Archives
sv: Packa upp arkiv

en: tbz2 Archives
sv: Skapa arkiv

en: bz2 Archives
sv: Skapa arkiv

en: tar.xz Archives
sv: Packa upp arkiv

en: txz Archives
sv: Skapa arkiv

en: xz Archives
sv: Skapa arkiv

en: tar.zst Archives
sv: Packa upp arkiv

en: tzst Archives
sv: Skapa arkiv

en: zst Archives
sv: Skapa arkiv

en: tar.Z Archives
sv: Packa upp arkiv

en: taZ Archives
sv: Packa upp arkiv

en: Z Archives
sv: Skapa arkiv

en: 7z Archives
sv: Skapa arkiv

en: rar Archives
sv: Packa upp arkiv

en: lzh Archives
sv: Skapa arkiv

en: ace Archives
sv: Skapa arkiv

en: arj Archives
sv: Packa upp arkiv

en: Open Archive
sv: Öppna paketfil

en: Extract file
sv: Packa upp arkiv

en: Extract File
sv: Packa upp arkiv

en: &Extract to...
sv: Packa upp...

en: Error loading icons
sv: Fel vid laddning av ikoner

en: GIF Image
sv: GIF-bild

en: BMP Image
sv: BMP-bild

en: XPM Image
sv: XPM-bild

en: PCX Image
sv: PCX-bild

en: ICO Image
sv: ICO-bild

en: RGB Image
sv: RGB-bild

en: XBM Image
sv: XBM-bild

en: TARGA Image
sv: TARGA-bild

en: PPM Image
sv: PPM-bild

en: PNG Image
sv: PNG-bild

en: JPEG Image
sv: JPEG-bild

en: TIFF Image
sv: TIFF-bild

en: &Image
sv: &Bild

en: Open image file.
sv: Öppna bildfil.

en: Print image file.
sv: Skriv ut bildfilen.

en: Zoom in
sv: Zooma in

en: Zoom in image.
sv: Zooma in bild.

en: Zoom out
sv: Zooma ut

en: Zoom out image.
sv: Zooma ut bild.

en: Zoom 100%
sv: Zooma 100%

en: Zoom image to 100%.
sv: Zooma bild till 100%.

en: Zoom to Fit
sv: Zooma anpassat

en: Zoom to fit window.
sv: Zooma för att passa fönstret.

en: Rotate Left
sv: Rotera vänster

en: Rotate left image.
sv: Rotera bild vänster.

en: Rotate Right
sv: Rotera höger

en: Rotate right image.
sv: Rotera bild höger.

en: Mirror Horizontally
sv: Spegla horisontellt

en: Mirror image horizontally.
sv: Spegla bilden horisontellt.

en: Mirror Vertically
sv: Spegla vertikalt

en: Mirror image vertically.
sv: Spegla bilden vertikalt.

en: Quit Xfi.
sv: Avsluta Xfi.

en: Zoom &in
sv: Zooma in

en: Zoom &out
sv: Zooma ut

en: Zoo&m 100%
sv: Zooma 100%

en: Zoom to Fit &Window
sv: Anpassa till fönstret

en: Rotate &Right
sv: Rotera &höger

en: Rotate right.
sv: Rotera höger.

en: Rotate &Left
sv: Rotera &vänster

en: Rotate left.
sv: Rotera vänster.

en: Mirror &Horizontally
sv: Spegla horisontellt

en: Mirror horizontally.
sv: Spegla horisontellt.

en: Mirror &Vertically
sv: Spegla vertikalt

en: Mirror vertically.
sv: Spegla vertikalt.

en: Show hidden files and folders.
sv: Visa gömda filer och kataloger.

en: Show image thumbnails.
sv: Visa miniatyrbilder.

en: Display folders with big icons.
sv: Visa katalog med stora ikoner.

en: Display folders with small icons.
sv: Visa katalog med små ikoner.

en: Display detailed folder listing.
sv: Visa detaljerad kataloglista.

en: Autosize icon names.
sv: Autoförstora ikonnamn.

en: View icons row-wise.
sv: Visa ikoner radvis.

en: View icons column-wise.
sv: Visa ikoner kolumnvis.

en: &File List
sv: &Fillista

en: Display file list.
sv: Visa fillista.

en: &Filter Images
sv: &Filtrera bilder

en: List only image files.
sv: Visa endast bildfiler.

en: Fit &Window When Opening
sv: Anpassa till fönstret

en: Zoom to fit window when opening an image.
sv: Zooma för att passa fönstret vid bildöppning.

en: &About X File Image
sv: &Om X File Image

en: About X File Image.
sv: &Om X File Image.

en: X File Image Version %s is a simple image viewer.
sv: X File Image Version %s är en enkel bildvisare.

en: About X File Image
sv: &Om X File Image

en: Error Loading Image
sv: Fel vid bildöppning

en: Unsupported type: %s
sv: Typ som ej stöds: %s

en: Unable to load image, the file may be corrupted
sv: Kunde inte läsa bilden, filen kan vara korrupt

en: Open Image
sv: Öppna bild

en: 
    Usage: xfi [options] [image] 
    
        [options] can be any of the following:
    
            -h, --help         Print (this) help screen and exit.
            -v, --version      Print version information and exit.
    
        [image] is the path to the image file you want to open on start up.
sv: 
    Användning: xfi [alternativ] [bild] 
    
        [alternativ] kan vara följande:
    
            -h, --help         Visa (denna) hjälp skärm och avsluta.
            -v, --version      Visa version information och avsluta.
    
        [bild] är sökväg till den bild du vill öppna vid upstart.

en: Open Package File
sv: Öppna paketfil

en: &About X File Package
sv: Om X File Package

en: &Uninstall
sv: Avinstallera

en: &Install / Upgrade
sv: &Installera/Uppgradera

en: &Description
sv: Beskrivning

en: X File Package Version %s is a simple rpm or deb package manager.
sv: X File Package Version %s är en enkel rpm eller deb pakethanterare.

en: About X File Package
sv: Om X File Package

en: RPM Source Packages
sv: RPM källkodspaket

en: RPM Packages
sv: RPM-paket

en: DEB Packages
sv: DEB-paket

en: No package loaded
sv: Inget paket öppnat

en: Unknown package format
sv: Okänt paketformat

en: [RPM package]
sv: [RPM paket]

en: [DEB package]
sv: [DEB paket]

en: Query of %s failed!
sv: Förfrågan av %s misslyckades!

en: 
    Usage: xfp [options] [package] 
    
        [options] can be any of the following:
    
            -h, --help         Print (this) help screen and exit.
            -v, --version      Print version information and exit.
    
        [package] is the path to the rpm or deb package you want to open on start up.
sv: 
    Användning: xfp [alternativ] [packet] 
    
        [alternativ] kan vara följande:
    
            -h, --help         Visa (denna) hjälp skärm och avsluta.
            -v, --version      Visa version information och avsluta.
    
        [packet] är sökvägen till den rpm eller deb packet du vill öppna vid upstart.

en: Ready.
sv: Klar.

en: &Replace
sv: Ersätt

en: Re&place All
sv: Ersätt alla

en: Ex&act
sv: E&xakt

en: &Ignore Case
sv: &Ignorera stora/små

en: E&xpression
sv: &Uttryck

en: &Backward
sv: &Baklänges

en: Warning: Unknown panel mode, revert to last saved panel mode
sv: Varning: Okänt panelläge, återställer senast sparade panelläge

en: Error: Can't enter folder %s: %s
sv: Kan inte gå in i katalog %s: %s

en: Error: Can't enter folder %s
sv: Fel: Kan inte gå in i katalog %s

en: Error: Can't open display
sv: Fel! Kan inte öppna display

en: Start of %s
sv: Start av %s

en: Error: Can't read group list: %s
sv: Fel: Kan inte läsa grupplistan: %s

en: Error: Can't read group list
sv: Fel: Kan inte läsa grupplistan

en: File Manager
sv: Filhanterare

en: A lightweight file manager for X Window
sv: En lättviktig filhanterare för X Window

en: Image Viewer
sv: Bildvisare

en: A simple image viewer for Xfe
sv: En enkel bildvisare för Xfe

en: Package Manager
sv: Pakethanterare

en: A simple package manager for Xfe
sv: En enkel pakethanterare för Xfe

en: Text Editor
sv: Texteditor

en: A simple text editor for Xfe
sv: En enkel texteditor för Xfe

en: Run Xfe as root
sv: Kör Xfe som root

en: Authentication is required to run Xfe as root
sv: Autentisering krävs för att köra Xfe som root
