Xfwm4 - en to fi translation catalogue (171 entries)

en: This window might be busy and is not responding.
    Do you want to terminate the application?
fi: Ikkuna voi olla varattu ja se ei vastaa.
    Haluatko lopettaa sovelluksen?

en: Warning
fi: Varoitus

en: None
fi: Ei mitään

en: Session manager socket
fi: Istunnonhallinnan pistoke

en: SOCKET ID
fi: PISTOKE

en: Version information
fi: Versiotiedot

en: %s: %s
    Try %s --help to see a full list of available command line options.
fi: %s: %s
    Saat listan komentorivin valitsimista kirjoittamalla %s --help.

en: Workspace %d
fi: Työtila %d

en: Workspace Name
fi: Työtilan nimi

en: Settings manager socket
fi: Asetustenhallinnan pistoke

en: Window Manager
fi: Ikkunointiohjelma

en: Configure window behavior and shortcuts
fi: Muokkaa ikkunoiden käytöstä ja pikanäppäimiä

en: Window Manager Tweaks
fi: Ikkunointiohjelman viritys

en: Fine-tune window behaviour and effects
fi: Hienosäädä ikkunoiden käytöstä ja tehosteita

en: Workspaces
fi: Työtilat

en: Configure layout, names and margins
fi: Muokkaa asettelua, nimiä ja reunuksia

en: _Help
fi: _Ohje

note: ----------------------------------------------
en: _Close
fi: _Sulje

en: <b>The_me</b>
fi: <b>_Teema</b>

en: <b>Title fon_t</b>
fi: <b>Otsakkeen _fontti</b>

en: <b>Title _alignment</b>
fi: <b>Otsakkeen ta_saus</b>

en: Click and drag the buttons to change the layout
fi: Raahaa painikkeita muuttaaksesi asettelua

en: Title
fi: Otsake

en: The window title cannot be removed
fi: Ikkunan otsaketta ei voi poistaa

en: Active
fi: Esillä

en: Menu
fi: Valikko

en: Stick
fi: Kiinnitä

en: Shade
fi: Varjosta

en: Minimize
fi: Pienennä

en: Maximize
fi: Suurenna

en: Close
fi: Sulje

en: Hidden
fi: Piilotettu

en: <b>Button layout</b>
fi: <b>Painikkeiden asettelu</b>

en: _Style
fi: _Tyyli

en: Define shortcuts to perform _window manager actions:
fi: Määrittele pikanäppäimet _ikkunointiohjelman toiminnoille:

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _Reset to Defaults
fi: Palauta _oletukset

en: _Keyboard
fi: _Näppäimistö

en: Click to foc_us
fi: _Kohdista napsauttamalla

en: Focus follows _mouse
fi: Kohdistus seuraa _hiirtä

en: _Delay before window receives focus:
fi: _Viive ennen ikkunan kohdistamista

note: Raise focus delay
en: <i>Short</i>
fi: <i>Lyhyt</i>

note: Raise focus delay
en: <i>Long</i>
fi: <i>Pitkä</i>

en: <b>Focus model</b>
fi: <b>Kohdistustapa</b>

en: Automatically give focus to _newly created windows
fi: Kohdista automaattisesti j_uuri luotuihin ikkunoihin

en: <b>New window focus</b>
fi: <b>Uuden ikkunan kohdistus</b>

en: Automatically _raise windows when they receive focus
fi: _Nosta ikkunat automaattisesti, kun niihin kohdistetaan

en: Delay _before raising focused window:
fi: _Viive ennen kohdistetun ikkunan nostoa:

en: <b>Raise on focus</b>
fi: <b>Nosta kohdistaessa</b>

en: Raise window when clicking _inside application window
fi: Nosta sovellusikkuna, kun sen s_isällä napsautetaan

en: <b>Raise on click</b>
fi: <b>Nosta napsauttaessa</b>

en: _Focus
fi: _Kohdistus

en: To screen _borders
fi: Näytön _reunoihin

en: To other _windows
fi: Toisiin _ikkunoihin

en: Dis_tance:
fi: _Etäisyys:

note: Edge resistance Smart placement size
en: <i>Small</i>
fi: <i>Pieni</i>

note: Edge resistance
en: <i>Wide</i>
fi: <i>Suuri</i>

en: <b>Windows snapping</b>
fi: <b>Ikkunoiden loksahtaminen</b>

en: With the mouse _pointer
fi: _Hiiren osoittimella

en: With a _dragged window
fi: _Raahatulla ikkunalla

en: _Edge resistance:
fi: R_eunan vastus:

en: <b>Wrap workspaces when reaching the screen edge</b>
fi: <b>Vaihda työtilaa kun osoitin saavuttaa näytön reunan</b>

en: When _moving
fi: _Liikutettaessa

en: When _resizing
fi: _Kokoa muutettaessa

en: <b>Hide content of windows</b>
fi: <b>Piilota ikkunan sisältö</b>

en: The action to perform when the title-bar is double-clicked
fi: Toiminto, joka suoritetaan kaksoisnapsautettaessa otsikkopalkkia

en: <b>Double click _action</b>
fi: <b>K_aksoisnapsautus</b>

en: Ad_vanced
fi: _Lisäasetukset

en: Shade window
fi: Varjosta ikkuna

en: Hide window
fi: Piilota ikkuna

en: Maximize window
fi: Suurenna ikkuna

en: Fill window
fi: Sovita ikkuna

en: Always on top
fi: Aina päällimmäisenä

en: Nothing
fi: Ei mitään

en: Left
fi: Vasemmalle

en: Center
fi: Keskelle

en: Right
fi: Oikealle

en: Theme
fi: Teema

en: Action
fi: Toiminto

en: Shortcut
fi: Pikanäppäin

en: Failed to initialize xfconf. Reason: %s
fi: Virhe alustaessa xfconfia: %s

en: Could not create the settings dialog.
fi: Asetusdialogin luominen epäonnistui.

en: This will reset all shortcuts to their default values. Do you really want to do this?
fi: Tämä palauttaa kaikki pikanäppäimet oletusarvoihinsa. Haluatko varmasti tehdä tämän?

en: Reset to Defaults
fi: Palauta oletukset

en: S_kip windows that have "skip pager"
    or "skip taskbar" properties set
fi: _Ohita työtilan vaihtajasta tai
    tehtäväpalkista piilotetut ikkunat

en: _Include hidden (i.e. iconified) windows
fi: _Sisällytä piilotetut (pienennetyt) ikkunat

en: Cycle _through windows on all workspaces
fi: Selaa k_aikkien työtilojen ikkunoita

en: _Draw frame around selected window while cycling
fi: _Piirrä kehys valitun ikkunan ympärille selatessa

en: _Raise windows while cycling
fi: _Nosta ikkunat selatessa

en: Cycle through windows in a _list
fi: Selaa ikkunoiden läpi _listassa

en: C_ycling
fi: _Selaaminen

en: Activate foc_us stealing prevention
fi: Käytä kohdistuksen _ryöstön estoa

en: Honor _standard ICCCM focus hint
fi: Noudata standardia I_CCCM-kohdistusvihjettä

en: When a window raises itself:
fi: Kun ikkuna hyppää esiin:

en: _Bring window on current workspace
fi: Siirrä ikkuna _nykyiseen työtilaan

en: Switch to win_dow's workspace
fi: Siirry i_kkunan työtilaan

en: Do _nothing
fi: Älä tee _mitään

en: Key used to _grab and move windows:
fi: Ikkunoi_den liikutteluun käytettävä näppäin:

en: _Raise windows when any mouse button is pressed
fi: _Kaikki hiiren painikkeet nostavat ikkunan

en: Hide frame of windows when ma_ximized
fi: Piilota ikkunan ke_hys suurennettaessa

en: Hide title of windows when maximized
fi: Piilota ikkunan otsikko suurennettaessa

en: Automatically _tile windows when moving toward the screen edge
fi: _Järjestä ikkunat siirrettäessä lähelle ruudun reunaa

en: Use _edge resistance instead of window snapping
fi: Käytä r_eunavastusta ikkunoiden loksahtamisen sijaan

en: Use mouse wheel on title bar to ro_ll up the window
fi: Käytä hiiren rullaa otsikkopalkissa ru_llataksesi ikkunan ylös

en: Notify of _urgency by making window's decoration blink
fi: Ilmoita _huomion tarpeesta vilkuttamalla ikkunan reunoja

en: Keep urgent windows _blinking repeatedly
fi: Pidä huomiota vaativat ikkunat _vilkkuvina

en: _Accessibility
fi: _Esteettömyys

en: Use the _mouse wheel on the desktop to switch workspaces
fi: _Hiiren rulla työpöydän yllä vaihtaa työtilaa

en: _Remember and recall previous workspace
    when switching via keyboard shortcuts
fi: M_uista edellinen työtila pikanäppäimillä vaihdettaessa

en: Wrap workspaces depending on the actual desktop _layout
fi: Kierrätä työtiloja t_yöpöytäasettelun mukaisesti

en: Wrap workspaces when _the first or the last workspace is reached
fi: Kierrätä työtiloja, kun o_hitetaan ensimmäinen tai viimeinen tila

en: _Workspaces
fi: _Työtilat

en: _Minimum size of windows to trigger smart placement:
fi: Älykkäästi sijoitettavan ikkunan _minimikoko:

note: Smart placement size
en: <i>Large</i>
fi: <i>Suuri</i>

en: By default, place windows:
fi: Ikkunan oletussijoitus:

en: At the c_enter of the screen
fi: Ruudun _keskellä

en: U_nder the mouse pointer
fi: _Hiiren osoittimen alla

en: _Placement
fi: _Sijoittelu

en: _Enable display compositing
fi: Käytä näytön ko_mposointia

en: Display _fullscreen overlay windows directly
fi: Näytä koko näytön _peittokuvaikkunat suoraan

en: Show windows preview in place of icons when cycling
fi: Näytä ikkunoiden esikatselut kuvakkaiden sijaan selatessa

en: Show shadows under pop_up windows
fi: Näytä varjot ponnahd_usikkunoiden alla

en: Show shadows under _dock windows
fi: Näytä varjot te_lakkaikkunoiden alla

en: Show shadows under _regular windows
fi: Näytä varjot ta_vallisten ikkunoiden alla

en: Zoom desktop with mouse wheel
fi: Zoomaa työpöytää hiiren rullalla

en: Zoom pointer along with the desktop
fi: Zoomaa osoitinta työpöydän lisäksi

en: Opaci_ty of window decorations:
fi: Ikkunoiden kehys_ten läpinäkyvyys:

en: <i>Transparent</i>
fi: <i>Läpinäkyvä</i>

en: <i>Opaque</i>
fi: <i>Läpinäkymätön</i>

en: Opacity of _inactive windows:
fi: Epäaktii_visten ikkunoiden läpinäkyvyys:

en: Opacity of windows during _move:
fi: Ikkunoiden läpinäkyvyys sii_rrettäessä:

en: Opacity of windows during resi_ze:
fi: Ikkunoiden läpinäkyvyys kokoa m_uutettaessa:

en: Opacity of popup wi_ndows:
fi: P_onnahdusikkunoiden läpinäkyvyys:

en: C_ompositor
fi: K_omposoija

en: _Number of workspaces:
fi: Työtilojen luku_määrä:

en: Layout
fi: Asettelu

en: Names
fi: Nimet

en: _General
fi: _Yleiset

en: Margins are areas on the edges of the screen where no window will be placed
fi: Reunukset ovat näytön reunoilla olevat alueet, joille ikkunoita ei aseteta

en: _Margins
fi: _Reunukset

note: TRANSLATORS: "(on %s)" is like "running on" the name of the other host
en: %s (on %s)
fi: %s (isäntäkoneella %s)

en: Unsupported keyboard modifier '%s'
fi: Näppäimistön muunnin '%s' ei ole tuettu

en: Set the compositor mode
fi: Aseta komposointitila

en: Set the vblank mode
fi: Aseta vblank-tila

en: Replace the existing window manager
fi: Korvaa nykyinen ikkunointiohjelma

en: Print version information and exit
fi: Tulosta versiotiedot ja poistu

en: [ARGUMENTS...]
fi: [VALITSIMET...]

en: Type "%s --help" for usage.
fi: Saat käyttöohjeita komennolla "%s --help".

en: Ma_ximize
fi: S_uurenna

en: Unma_ximize
fi: Pala_uta

en: Mi_nimize
fi: _Pienennä

en: Minimize _Other Windows
fi: Pienennä _muut ikkunat

en: S_how
fi: _Näytä

en: _Move
fi: _Siirrä

en: _Resize
fi: _Muuta kokoa

note: ----------------------------------------------
en: Always on _Top
fi: Aina _päällimmäisenä

en: _Same as Other Windows
fi: _Samassa tasossa muiden ikkunoiden kanssa

en: Always _Below Other Windows
fi: Aina muiden ikkunoiden _alla

note: ----------------------------------------------
en: Roll Window Up
fi: Rullaa ikkuna ylös

en: Roll Window Down
fi: Rullaa ikkuna alas

en: _Fullscreen
fi: _Koko näyttö

en: Leave _Fullscreen
fi: Poistu _koko näytön tilasta

en: Context _Help
fi: Tilannekohtainen _ohje

note: ----------------------------------------------
en: Always on _Visible Workspace
fi: Aina _näkyvässä työtilassa

en: Move to Another _Workspace
fi: Siirrä toiseen t_yötilaan

note: --------------------------------------------------------
en: Destroy
fi: Tuhoa

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: Restart
fi: Käynnistä uudelleen

en: %s: GtkMenu failed to grab the pointer
fi: %s: GtkMenu epäonnistui osoittimen haltuunotossa

en: Error reading data from child process: %s
fi: Virhe luettaessa lapsiprosessin tietoa: %s

en: Cannot spawn helper-dialog: %s
fi: Apudialogia ei voi avata: %s
