Xfwm4 - en to ie translation catalogue (149 entries)

en: This window might be busy and is not responding.
    Do you want to terminate the application?
ie: Ti-ci fenestre sembla ocupat e ne responde.
    Esque vu vole terminar li application?

en: Warning
ie: Avise

en: None
ie: Null

en: Session manager socket
ie: Socket del gerente de parametres

en: SOCKET ID
ie: ID DE SOCKET

en: Version information
ie: Information del version

en: %s: %s
    Try %s --help to see a full list of available command line options.
ie: %s: %s
    Usa %s --help por vider li complet liste de disponibil optiones e comandes.

en: Workspace %d
ie: Labor-spacie %d

en: Workspace Name
ie: Nómine de labor-spacie

en: Settings manager socket
ie: Socket del gerente de parametres

en: Window Manager
ie: Gerente de fenestres

en: Configure window behavior and shortcuts
ie: Configurar li conduida de fenestres e rapid-tastes

en: Window Manager Tweaks
ie: Retuchar li Gerente de fenestres

en: Fine-tune window behaviour and effects
ie: Precis configuration de fenestres e efectes

en: Workspaces
ie: Labor-spacies

en: Configure layout, names and margins
ie: Configurar arangeament, nómines e márgines

en: _Help
ie: Au_xilie

note: ----------------------------------------------
en: _Close
ie: _Clúder

en: <b>The_me</b>
ie: <b>Te_ma</b>

en: <b>Title fon_t</b>
ie: <b>Fon_de de titul</b>

en: <b>Title _alignment</b>
ie: <b>_Alineament de titul</b>

en: Click and drag the buttons to change the layout
ie: Tira butones por reordinar les

en: Title
ie: Titul

en: The window title cannot be removed
ie: On ne posse remover li titul del fenestre

en: Active
ie: Activ

en: Menu
ie: Menú

en: Stick
ie: Fixar un fenestre

en: Shade
ie: Involuer/devoluer

en: Minimize
ie: Minimisar

en: Maximize
ie: Maximisar

en: Close
ie: Clúder

en: Hidden
ie: Celat

en: <b>Button layout</b>
ie: <b>Arangeament de butones</b>

en: _Style
ie: _Stil

en: Define shortcuts to perform _window manager actions:
ie: Rapid-tastes por actiones del gerente de _fenestres:

en: _Edit
ie: _Redacter

en: _Reset to Defaults
ie: P_redefinit valores

en: _Keyboard
ie: _Tastatura

en: Click to foc_us
ie: _Clic por focar

en: Focus follows _mouse
ie: Foco seque li _mus

note: Raise focus delay
en: <i>Short</i>
ie: <i>Curt</i>

en: <b>Focus model</b>
ie: <b>Modelle de foco</b>

en: Automatically give focus to _newly created windows
ie: Automaticmen focar fenestres _novmen creat

en: <b>New window focus</b>
ie: <b>Foco de nov fenestres</b>

en: Automatically _raise windows when they receive focus
ie: Automaticmen _levar fenestres quel recive li foco

en: <b>Raise on focus</b>
ie: <b>Levar con foco</b>

en: Raise window when clicking _inside application window
ie: Levar li fenestre quande on fa un clic _intra it

en: <b>Raise on click</b>
ie: <b>Levar con un clic</b>

en: _Focus
ie: _Foco

en: To screen _borders
ie: A _bordes de ecran

en: To other _windows
ie: A _altri fenestres

en: Dis_tance:
ie: Dis_tantie:

note: Edge resistance Smart placement size
en: <i>Small</i>
ie: <i>Strett</i>

note: Edge resistance
en: <i>Wide</i>
ie: <i>Larg</i>

en: <b>Windows snapping</b>
ie: <b>Fenestres serrant</b>

en: With the mouse _pointer
ie: Per li _apuntator

en: With a _dragged window
ie: Per un fe_nestre essent tirat

en: _Edge resistance:
ie: _Zone resistent along bordes:

en: When _moving
ie: Si on _move

en: When _resizing
ie: Si on _redimensiona

en: <b>Hide content of windows</b>
ie: <b>Celar li contenete de fenestres</b>

en: The action to perform when the title-bar is double-clicked
ie: Li action por un duplic clic in li panel de titul

en: <b>Double click _action</b>
ie: <b>_Action de un duplic clic</b>

en: Ad_vanced
ie: A_vancate

en: Shade window
ie: Involuer/devoluer un fenestre

en: Hide window
ie: Celar li fenestre

en: Maximize window
ie: Maximisar li fenestre

en: Fill window
ie: Augmentar li fenestre

en: Always on top
ie: Sempre in avan

en: Nothing
ie: Necós

en: Left
ie: A levul

en: Center
ie: Al centre

en: Right
ie: A dextri

en: Theme
ie: Tema

en: Shortcut
ie: Rapid-taste

en: Failed to initialize xfconf. Reason: %s
ie: Ne successat inicialisar xfconf. Cause: %s

en: Could not create the settings dialog.
ie: Ne posset crear li dialog de parametres.

en: This will reset all shortcuts to their default values. Do you really want to do this?
ie: To va reverter omni rapid-tastes a su valores predefinit. Esque vu vole far to?

en: Reset to Defaults
ie: Reverter

en: S_kip windows that have "skip pager"
    or "skip taskbar" properties set
ie: Om_isser fenestres que have li proprietás
    «skip pager» o «skip taskbar»

en: _Include hidden (i.e. iconified) windows
ie: _Includer celat (iconificat) fenestres

en: Cycle _through windows on all workspaces
ie: Includer fenestres de _omni labor-spacies in li cicle

en: _Raise windows while cycling
ie: _Levar fenestres durante li cicle de alteration

en: Cycle through windows in a _list
ie: Ciclic alteration in un _liste de fenestres

en: C_ycling
ie: C_iclar

en: Activate foc_us stealing prevention
ie: Preventer f_urte de foco

en: Honor _standard ICCCM focus hint
ie: Respectar _standard signes de foco ICCCM

en: When a window raises itself:
ie: Quande un fenestre leva se:

en: _Bring window on current workspace
ie: _Mover it al actual labor-spacie

en: Switch to win_dow's workspace
ie: Ear al labor-spacie del _fenestre

en: Do _nothing
ie: Far _necós

en: Key used to _grab and move windows:
ie: Taste por _tirar fenestres:

en: _Raise windows when any mouse button is pressed
ie: _Levar fenestres quande un mus-buton es presset

en: Hide frame of windows when ma_ximized
ie: Celar li borde de ma_ximisat fenestres

en: Hide title of windows when maximized
ie: Celar li titul de maximisat fenestres

en: _Accessibility
ie: _Accessibilitá

en: Use the _mouse wheel on the desktop to switch workspaces
ie: Usar li rulette de _mus sur li Pupitre por alterar labor-spacies

en: _Workspaces
ie: _Labor-spacies

note: Smart placement size
en: <i>Large</i>
ie: <i>Larg</i>

en: By default, place windows:
ie: Plazzar fenestres:

en: At the c_enter of the screen
ie: Al c_entre

en: U_nder the mouse pointer
ie: Apu li apu_ntator

en: _Placement
ie: _Plazzament

en: _Enable display compositing
ie: _Activar composition de ecran

en: Display _fullscreen overlay windows directly
ie: Monstrar fenestres de plen-ecran directmen

en: Show shadows under pop_up windows
ie: Monstrar ombres sub fenestres pop_up

en: Show shadows under _dock windows
ie: Monstrar ombres sub fenestres de _panels

en: Show shadows under _regular windows
ie: Monstrar ombres sub _regulari fenestres

en: Zoom desktop with mouse wheel
ie: Scalar li pupitre per li rulette de mus

en: Zoom pointer along with the desktop
ie: Scalar li apuntator junt con li pupitre

en: Opaci_ty of window decorations:
ie: Opaci_tá del decorationes de fenestre:

en: <i>Opaque</i>
ie: <i>Opac</i>

en: Opacity of _inactive windows:
ie: Opac_itá de fenestres ínactiv:

en: Opacity of windows during _move:
ie: Opacitá de fenestres essent mo_vent:

en: Opacity of windows during resi_ze:
ie: Opacitá de fenestres essent redi_mensionat:

en: Opacity of popup wi_ndows:
ie: Opacitá de fe_nestres popup:

en: _Number of workspaces:
ie: _Númere de labor-spacies:

en: Layout
ie: Arangeament

en: Names
ie: Nómines

en: Margins are areas on the edges of the screen where no window will be placed
ie: Margines es zones de ecran u on pote plazzar null fenestre

en: _Margins
ie: _Márgines

note: TRANSLATORS: "(on %s)" is like "running on" the name of the other host
en: %s (on %s)
ie: %s (sur %s)

en: Unsupported keyboard modifier '%s'
ie: Ínsupportat modificator de tastatura «%s»

en: Set the compositor mode
ie: Mode de compositor

en: Set the vblank mode
ie: Mode vblank

en: Replace the existing window manager
ie: Vicear li existent gerente de fenestres

en: Print version information and exit
ie: Monstrar li information del version, poy surtir

en: [ARGUMENTS...]
ie: [ARGUMENTES...]

en: Type "%s --help" for usage.
ie: Tippa '%s --help' por li usage.

en: Ma_ximize
ie: Ma_ximisar

en: Unma_ximize
ie: De-ma_ximisar

en: Mi_nimize
ie: Mi_nimisar

en: Minimize _Other Windows
ie: Minimisar a_ltri fenestres

en: S_how
ie: _Monstrar

en: _Move
ie: _Mover

en: _Resize
ie: _Redimensionar

note: ----------------------------------------------
en: Always on _Top
ie: Sempre in _avan

en: _Same as Other Windows
ie: _Sam quam altri fenestres

en: Always _Below Other Windows
ie: Omni d_etra

note: ----------------------------------------------
en: Roll Window Up
ie: Involuer li fenestre

en: Roll Window Down
ie: Devoluer li fenestre

en: _Fullscreen
ie: _Plen-_ecran

en: Leave _Fullscreen
ie: Surtir _plen-ecran

en: Context _Help
ie: Au_xilie contextual

note: ----------------------------------------------
en: Always on _Visible Workspace
ie: Sempre in li _visibil labor-spacie

en: Move to Another _Workspace
ie: Mover a _un altri labor-spacie

note: --------------------------------------------------------
en: Destroy
ie: Destructer

en: _Quit
ie: S_urtir

en: Restart
ie: Restartar
