Xfwm4 - en to ja translation catalogue (177 entries)

en: This window might be busy and is not responding.
    Do you want to terminate the application?
ja: このウィンドウはビジーのようで応答がありません。
    アプリケーションを終了させますか?

en: Warning
ja: 警告

en: None
ja: なし

en: Session manager socket
ja: セッションマネージャーソケット

en: Version information
ja: バージョン情報

en: %s: %s
    Try %s --help to see a full list of available command line options.
ja: %s: %s
    %s --help で使用可能なすべてのコマンドラインオプションが表示されます。

en: Workspace %d
ja: ワークスペース %d

en: Workspace Name
ja: ワークスペース名

en: Settings manager socket
ja: マネージャーソケットの設定

en: Window Manager
ja: ウィンドウマネージャー

en: Configure window behavior and shortcuts
ja: ウィンドウの振る舞いとショートカットキーを設定します

en: windows;management;settings;preferences;themes;styles;decorations;title bar;font;buttons;menu;minimize;maximize;shade;roll up;layout;keyboard shortcuts;focus;snapping;screen;workspaces;edges;corner;hide content;move;resize;moving;resizing;double click;
ja: ウィンドウ;管理;設定;環境設定;テーマ;スタイル;装飾;タイトルバー;フォント;ボタン;メニュー;最小化;最大化;シェード;ロールアップ;レイアウト;キーボードショートカット;フォーカス;スナップ;画面;ワークスペース;エッジ;コーナー;非表示 コンテンツ;移動;サイズ変更;移動;サイズ変更;ダブルクリック;

en: Window Manager Tweaks
ja: ウィンドウマネージャー (詳細)

en: Fine-tune window behaviour and effects
ja: ウィンドウの振る舞いと効果を微調整します

en: windows;behavior;settings;preferences;cycling;cycle;switching;focus;raises;accessibility;key;dragging;move;moving;hide;frame;title bar;maximized;tile;screen;edge;hot corner;snapping;mouse wheel;roll up;workspaces;placement;compositor;compositing;enable;disable;shadows;decorations;opacity;resize;inactive;preview;compiz;transitions;
ja: ウィンドウ;動作;設定;環境設定;サイクリング;サイクル;切り替え;フォーカス;レイズ;アクセシビリティ;キー;ドラッグ;移動;移動;非表示;フレーム;タイトルバー;最大化;タイル;画面;エッジ;ホットコーナー;スナップ;マウスホイール ;ロールアップ;ワークスペース;配置;コンポジター;合成;有効化;無効化;影;装飾;不透明度;サイズ変更;非アクティブ;プレビュー;圧縮;トランジション;

en: Workspaces
ja: ワークスペース

en: Configure layout, names and margins
ja: レイアウト、名前、および余白を設定します

en: workspaces;settings;preferences;virtual desktops;number;windows;screen;margins;
ja: ワークスペース;設定;環境設定;仮想デスクトップ;数;ウィンドウ;画面;マージン;

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

note: ----------------------------------------------
en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: <b>The_me</b>
ja: <b>テーマ</b>(_M)

en: <b>Title fon_t</b>
ja: <b>タイトルのフォント</b>(_T)

en: <b>Title _alignment</b>
ja: <b>タイトルの位置</b>(_A)

en: Click and drag the buttons to change the layout
ja: レイアウトを変更するにはボタンをクリックしてドラッグしてください

en: Title
ja: タイトル

en: The window title cannot be removed
ja: ウィンドウタイトルは除去できません

en: Active
ja: 表示する

en: Menu
ja: メニュー

en: Stick
ja: 貼る

en: Shade
ja: 折り畳む

en: Minimize
ja: 最小化

en: Maximize
ja: 最大化

en: Close
ja: 閉じる

en: Hidden
ja: 表示しない

en: <b>Button layout</b>
ja: <b>ボタンの配置</b>

en: _Style
ja: スタイル(_S)

en: Define shortcuts to perform _window manager actions:
ja: ウィンドウマネージャーの動作を実行するショートカットを定義します(_W):

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Clear
ja: クリア(_C)

en: _Reset to Defaults
ja: デフォルトに戻す(_R)

en: _Keyboard
ja: キーボード(_K)

en: Click to foc_us
ja: クリックでフォーカス(_U)

en: Focus follows _mouse
ja: マウスに従ってフォーカス(_M)

en: _Delay before window receives focus:
ja: ウィンドウがフォーカスされるまでの遅延時間(_D)

note: Raise focus delay
en: <i>Short</i>
ja: <i>短い</i>

note: Raise focus delay
en: <i>Long</i>
ja: <i>長い</i>

en: <b>Focus model</b>
ja: <b>フォーカスモデル</b>

en: Automatically give focus to _newly created windows
ja: 新規作成されたウィンドウに自動的にフォーカスを移動する(_N)

en: <b>New window focus</b>
ja: <b>新規ウィンドウのフォーカス</b>

en: Automatically _raise windows when they receive focus
ja: ウィンドウがフォーカスを取得した場合自動的に前面に出す(_R)

en: Delay _before raising focused window:
ja: フォーカス取得後、前面に出すまでの遅延時間(_B):

en: <b>Raise on focus</b>
ja: <b>フォーカスで前面に出す</b>

en: Raise window when clicking _inside application window
ja: アプリケーションウィンドウ内でクリックした場合前面に出す(_I)

en: <b>Raise on click</b>
ja: <b>クリックで前面に出す</b>

en: _Focus
ja: フォーカス(_F)

en: To screen _borders
ja: 画面の境界にスナップする(_B)

en: To other _windows
ja: 他のウィンドウにスナップする(_W)

en: Dis_tance:
ja: 距離(_T):

note: Edge resistance Smart placement size
en: <i>Small</i>
ja: <i>小さい</i>

note: Edge resistance
en: <i>Wide</i>
ja: <i>大きい</i>

en: <b>Windows snapping</b>
ja: <b>ウィンドウのスナップ</b>

en: With the mouse _pointer
ja: マウスポインターの移動時に循環する(_P)

en: With a _dragged window
ja: ウィンドウのドラッグ時に循環する(_D)

en: _Edge resistance:
ja: エッジ抵抗(_E):

en: <b>Wrap workspaces when reaching the screen edge</b>
ja: <b>画面端でのワークスペースの循環</b>

en: When _moving
ja: 移動時に表示しない(_M)

en: When _resizing
ja: サイズ変更時に表示しない(_R)

en: <b>Hide content of windows</b>
ja: <b>ウィンドウ内容の表示の抑止</b>

en: The action to perform when the title-bar is double-clicked
ja: タイトルバーをダブルクリックした時の動作

en: <b>Double click _action</b>
ja: <b>ダブルクリック時の動作</b>(_A)

en: Ad_vanced
ja: 詳細(_V)

en: Shade window
ja: ウィンドウを折り畳む

en: Hide window
ja: ウィンドウを隠す

en: Maximize window
ja: ウィンドウを最大化

en: Fill window
ja: ウィンドウをいっぱいに拡げる

en: Always on top
ja: 常にトップに

en: Nothing
ja: 何もしない

en: Left
ja: 左

en: Center
ja: 中央

en: Right
ja: 右

en: Theme
ja: テーマ

en: Action
ja: 動作

en: Shortcut
ja: ショートカットキー

en: Failed to initialize xfconf. Reason: %s
ja: xfconf の初期化に失敗しました。理由: %s

en: Could not create the settings dialog.
ja: 設定ダイアログボックスの生成ができませんでした。

en: This will reset all shortcuts to their default values. Do you really want to do this?
ja: これはすべてのショートカットキーをデフォルト値にリセットします。本当によろしいですか?

en: Reset to Defaults
ja: デフォルトに戻す

en: S_kip windows that have "skip pager"
    or "skip taskbar" properties set
ja: "ページャーを飛ばす" または "タスクバーを飛ばす" というプロパティが
    設定されているウィンドウを飛ばす(_K)

en: Cycle _through minimized windows in most recently used order
ja: 最小化されたウィンドウを最近使用したものから循環する

en: _Include hidden (i.e. iconified) windows
ja: アイコン化されたなどの隠しウィンドウも含める(_I)

en: Cycle _through windows on all workspaces
ja: すべてのワークスペースを循環させる(_T)

en: _Draw frame around selected window while cycling
ja: 循環中選択したウィンドウの枠を描画する(_D)

en: _Raise windows while cycling
ja: 循環中、ウィンドウを前面に出す(_R)

en: Cycle through windows in a _list
ja: リスト内のウィンドウを循環させる(_L)

en: C_ycling
ja: 循環(_Y)

en: Activate foc_us stealing prevention
ja: アクティブ化フォーカスの横取りを防ぐ(_U)

en: Honor _standard ICCCM focus hint
ja: ICCCM 標準フォーカスヒントに則る(_S)

en: When a window raises itself:
ja: ウィンドウ自身が前面に出る場合:

en: _Bring window on current workspace
ja: ウィンドウを現在のワークスペースに移す(_B)

en: Switch to win_dow's workspace
ja: ウィンドウのワークスペースへ切り換える(_D)

en: Do _nothing
ja: 何もしない(_N)

en: Key used to _grab and move windows:
ja: ウィンドウを掴んだり移動したりするために使うキー(_G):

en: _Raise windows when any mouse button is pressed
ja: いずれかのマウスボタンが押されている時にウィンドウを前面に出す(_R)

en: Hide frame of windows when ma_ximized
ja: 最大化した時はウィンドウの枠を隠す(_X)

en: Hide title of windows when maximized
ja: 最大化した時はウィンドウのタイトルを隠す

en: Automatically _tile windows when moving toward the screen edge
ja: ウィンドウが画面端に移動された時自動的にタイル表示する(_T)

en: Use _edge resistance instead of window snapping
ja: ウィンドウを止める代わりにエッジ抵抗を使用する(_E)

en: Use mouse wheel on title bar to ro_ll up the window
ja: ウィンドウの巻き上げにマウスホイールを使用する(_L)

en: Notify of _urgency by making window's decoration blink
ja: 緊急通知のあるウィンドウの枠を点滅する(_U)

en: Keep urgent windows _blinking repeatedly
ja: 緊急通知のあるウィンドウは点滅を続ける(_B)

en: _Accessibility
ja: アクセシビリティ(_A)

en: Use the _mouse wheel on the desktop to switch workspaces
ja: ワークスペースの切り替えにデスクトップ上でのマウスホイールを使用する(_M)

en: _Remember and recall previous workspace
    when switching via keyboard shortcuts
ja: ショートカットキーを使用して切り替える時に
    以前のワークスペースを覚えておく(_R)

en: Wrap workspaces depending on the actual desktop _layout
ja: 実際のデスクトップレイアウトに応じてワークスペースを循環する(_L)

en: Wrap workspaces when _the first or the last workspace is reached
ja: 先頭または最後のワークスペースに来たら循環する(_T)

en: _Workspaces
ja: ワークスペース(_W)

en: _Minimum size of windows to trigger smart placement:
ja: スマート配置を行うきっかけとなる最小のウィンドウサイズ(_M):

note: Smart placement size
en: <i>Large</i>
ja: <i>大きい</i>

en: By default, place windows:
ja: デフォルトのウィンドウ配置:

en: At the c_enter of the screen
ja: 画面の中央(_E)

en: U_nder the mouse pointer
ja: マウスポインターの下(_N)

en: _Placement
ja: 配置(_P)

en: _Enable display compositing
ja: コンポジット処理を有効にする(_E)

en: Display _fullscreen overlay windows directly
ja: 全画面オーバーレイウィンドウを直接表示する(_F)

en: Show windows preview in place of icons when cycling
ja: ウィンドウの循環中アイコンとともにウィンドウのプレビューを表示する

en: Show shadows under pop_up windows
ja: ポップアップウィンドウに影を落とす(_U)

en: Show shadows under _dock windows
ja: ドックウィンドウに影を落とす(_D)

en: Show shadows under _regular windows
ja: 通常のウィンドウに影を落とす(_R)

en: Zoom desktop with mouse wheel
ja: マウスホイールでデスクトップをズームする

en: Zoom pointer along with the desktop
ja: デスクトップと一緒にポインターをズームする

en: Opaci_ty of window decorations:
ja: ウィンドウ枠の透明度(_T):

en: <i>Transparent</i>
ja: <i>透明</i>

en: <i>Opaque</i>
ja: <i>不透明</i>

en: Opacity of _inactive windows:
ja: 非アクティブウィンドウの透明度(_I):

en: Opacity of windows during _move:
ja: 移動中のウィンドウの透明度(_M):

en: Opacity of windows during resi_ze:
ja: 大きさ変更中のウィンドウの透明度(_Z):

en: Opacity of popup wi_ndows:
ja: ポップアップウィンドウの透明度(_N):

en: C_ompositor
ja: コンポジット処理(_O)

en: _Number of workspaces:
ja: ワークスペースの数(_N):

en: Layout
ja: レイアウト

en: Names
ja: 名前

en: _General
ja: 全般(_G)

en: Margins are areas on the edges of the screen where no window will be placed
ja: 余白とは画面端のウィンドウが置かれない空間のことです

en: _Margins
ja: 余白(_M)

note: TRANSLATORS: "(on %s)" is like "running on" the name of the other host
en: %s (on %s)
ja: %s (ホスト %s)

en: Unsupported keyboard modifier '%s'
ja: サポートされていない修飾キー '%s'

en: Set the compositor mode
ja: コンポジット処理モードを設定する

en: Set the vblank mode
ja: Vblank モードを設定する

en: Replace the existing window manager
ja: 既存のウィンドウマネージャーを置き換える

en: Print version information and exit
ja: バージョン情報を表示して終了する

en: Enable debug logging
ja: デバッグログを有効にする

en: [ARGUMENTS...]
ja: [引数...]

en: Type "%s --help" for usage.
ja: "%s --help" と入力すると使用法が表示されます。

en: Ma_ximize
ja: 最大化(_X)

en: Unma_ximize
ja: 元に戻す(_X)

en: Mi_nimize
ja: 最小化(_N)

en: Minimize _Other Windows
ja: 他のウィンドウを最小化(_O)

en: S_how
ja: 表示(_H)

en: _Move
ja: 移動(_M)

en: _Resize
ja: サイズ変更(_R)

note: ----------------------------------------------
en: Always on _Top
ja: 常に最前面へ(_T)

en: _Same as Other Windows
ja: 元に戻す(_S)

en: Always _Below Other Windows
ja: 常に最後面へ(_B)

note: ----------------------------------------------
en: Roll Window Up
ja: 巻き上げ

en: Roll Window Down
ja: 元に戻す

en: _Fullscreen
ja: 全画面化(_F)

en: Leave _Fullscreen
ja: 元に戻す(_F)

en: Context _Help
ja: コンテキストヘルプ(_H)

note: ----------------------------------------------
en: Always on _Visible Workspace
ja: 常に表示中のワークスペースに置く(_V)

en: Move to Another _Workspace
ja: 他のワークスペースへ移動(_W)

en: Move to Another Monitor
ja: 別のモニターに移動

note: --------------------------------------------------------
en: Destroy
ja: 破棄

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: Restart
ja: 再起動

en: %s: GtkMenu failed to grab the pointer
ja: %s: GtkMenu はポインターを取得できませんでした

en: Error reading data from child process: %s
ja: 子プロセスからのデータ読み込みエラーです: %s

en: Cannot spawn helper-dialog: %s
ja: ヘルパーダイアログを生成できませんでした: %s
