Xfwm4 - en to ro translation catalogue (163 entries)

en: This window might be busy and is not responding.
    Do you want to terminate the application?
ro: Această fereastră nu pare să mai răspundă.
    Doriți să forțați terminarea programului?

en: Warning
ro: Atenționare

en: None
ro: Niciuna

en: Session manager socket
ro: Socket al managerului de sesiune

en: SOCKET ID
ro: ID SOCKET

en: Version information
ro: Detalii despre versiune

en: %s: %s
    Try %s --help to see a full list of available command line options.
ro: %s: %s
    Încercați „%s --help” pentru a vedea lista completă a opțiunilor disponibile.

en: Workspace %d
ro: Spațiul de lucru %d

en: Workspace Name
ro: Numele spațiilor de lucru

en: Settings manager socket
ro: Socket al managerului opțiunilor

en: Window Manager
ro: Manager de ferestre

en: Configure window behavior and shortcuts
ro: Schimbați comportamentul ferestrelor și combinațiile de taste

en: Window Manager Tweaks
ro: Manager de ferestre (ajustări)

en: Fine-tune window behaviour and effects
ro: Optimizați efectele și comportamentul ferestrelor

en: Workspaces
ro: Spații de lucru

en: Configure layout, names and margins
ro: Personalizați-le numele, aspectul și marginile

en: _Help
ro: _Ajutor

note: ----------------------------------------------
en: _Close
ro: În_chide

en: <b>The_me</b>
ro: <b>Te_mă</b>

en: <b>Title fon_t</b>
ro: <b>_Font pentru titlu</b>

en: <b>Title _alignment</b>
ro: <b>Ali_niere a titlului</b>

en: Click and drag the buttons to change the layout
ro: Aranjați interactiv mai jos butoanele ferestrelor

en: Title
ro: Titlu

en: The window title cannot be removed
ro: Titlul ferestrei nu poate fi exclus

en: Active
ro: Vizibile

en: Menu
ro: Meniu

en: Stick
ro: Persistență

en: Shade
ro: Strângere

en: Minimize
ro: Minimizare

en: Maximize
ro: Maximizare

en: Close
ro: Închidere

en: Hidden
ro: Ascunse

en: <b>Button layout</b>
ro: <b>Aranjare a butoanelor</b>

en: _Style
ro: Sti_l

en: Define shortcuts to perform _window manager actions:
ro: Definiți com_binații de taste pentru acțiunile managerului de ferestre:

en: _Edit
ro: _Editare

en: _Reset to Defaults
ro: _Reinițializare

en: _Keyboard
ro: Ta_statură

en: Click to foc_us
ro: Clic pentru foc_us

en: Focus follows _mouse
ro: Focusul urmează _mausul

en: _Delay before window receives focus:
ro: Întâr_ziere la ridicarea deasupra a ferestrelor noi:

note: Raise focus delay
en: <i>Short</i>
ro: <i>Scurtă</i>

note: Raise focus delay
en: <i>Long</i>
ro: <i>Lungă</i>

en: <b>Focus model</b>
ro: <b>Model de focus</b>

en: Automatically give focus to _newly created windows
ro: Ferestrele _nou create primesc automat focus

en: <b>New window focus</b>
ro: <b>Focus pentru ferestre noi</b>

en: Automatically _raise windows when they receive focus
ro: Ferestrele trec automat _deasupra când primesc focus

en: Delay _before raising focused window:
ro: Întârziere la r_idicarea deasupra a ferestrelor cu focus:

en: <b>Raise on focus</b>
ro: <b>Trecere deasupra la primirea focusului</b>

en: Raise window when clicking _inside application window
ro: _Ridică deasupra fereastra ce recepționează un clic

en: <b>Raise on click</b>
ro: <b>Trecere deasupra la clic</b>

en: _Focus
ro: F_ocus

en: To screen _borders
ro: La marginile _ecranului

en: To other _windows
ro: La alte _ferestre

en: Dis_tance:
ro: Aprop_iere:

note: Edge resistance Smart placement size
en: <i>Small</i>
ro: <i>Mică</i>

note: Edge resistance
en: <i>Wide</i>
ro: <i>Mare</i>

en: <b>Windows snapping</b>
ro: <b>Potrivire a ferestrelor</b>

en: With the mouse _pointer
ro: Cu cursorul de _maus

en: With a _dragged window
ro: Cu o fe_reastră trasă cu mausul

en: _Edge resistance:
ro: Re_zistență a marginii:

en: <b>Wrap workspaces when reaching the screen edge</b>
ro: <b>Treci în spațiul de lucru adiacent la marginea ecranului</b>

en: When _moving
ro: La m_utare

en: When _resizing
ro: La re_dimensionare

en: <b>Hide content of windows</b>
ro: <b>Ascunde conținutul ferestrelor</b>

en: The action to perform when the title-bar is double-clicked
ro: Acțiune de efectuat la dublu-clic pe bara de titlu:

en: <b>Double click _action</b>
ro: <b>Acțiune pentru du_blu-clic</b>

en: Ad_vanced
ro: A_vansate

en: Shade window
ro: Strânge fereastra

en: Hide window
ro: Ascunde fereastra

en: Maximize window
ro: Maximizează fereastra

en: Fill window
ro: Umple fereastra

en: Always on top
ro: Mereu deasupra

en: Nothing
ro: Niciuna

en: Left
ro: Stânga

en: Center
ro: Centru

en: Right
ro: Dreapta

en: Theme
ro: Temă

en: Action
ro: Acțiune

en: Shortcut
ro: Combinație de taste

en: Failed to initialize xfconf. Reason: %s
ro: Nu s-a putut inițializa xfconf. Motiv: %s

en: Could not create the settings dialog.
ro: Nu s-a putut crea fereastra cu opțiuni.

en: This will reset all shortcuts to their default values. Do you really want to do this?
ro: Această acțiune va reinițializa toate combinațiile de taste, revenindu-se astfel la opțiunile implicite. Sigur doriți acest lucru?

en: Reset to Defaults
ro: Reinițializare a opțiunilor

en: S_kip windows that have "skip pager"
    or "skip taskbar" properties set
ro: Nu include ferestrele ce au proprietățile „s_kip pager” ori „skip taskbar”

en: _Include hidden (i.e. iconified) windows
ro: Include ferestrele ascunse (_minimizate)

en: Cycle _through windows on all workspaces
ro: Ciclează _ferestrele din toate spațiile de lucru

en: _Draw frame around selected window while cycling
ro: _Desenează un cadru în jurul ferestrelor selectate la ciclare

en: Cycle through windows in a _list
ro: Ciclează ferestrele î_ntr-o listă

en: C_ycling
ro: C_iclare

en: Activate foc_us stealing prevention
ro: P_rotejează focusul ferestrei curente

en: Honor _standard ICCCM focus hint
ro: R_espectă standardul ICCCM

en: When a window raises itself:
ro: Acțiune de luat când apare o fereastră deasupra tuturor:

en: _Bring window on current workspace
ro: A_du fereastra în spațiul de lucru curent

en: Switch to win_dow's workspace
ro: Schi_mbă în spațiul de lucru al ferestrei

en: Do _nothing
ro: _Niciuna

en: Key used to _grab and move windows:
ro: Tastă p_entru prinderea și mutarea ferestrelor:

en: _Raise windows when any mouse button is pressed
ro: _Ridică ferestrele la apăsarea oricărui buton de maus

en: Hide frame of windows when ma_ximized
ro: Ascunde cadrul pentru ferestrele ma_ximizate

en: Hide title of windows when maximized
ro: Ascunde bara de titlu pentru ferestrele maximizate

en: Automatically _tile windows when moving toward the screen edge
ro: _La mutarea ferestrei spre margine, pune-o în jumătatea adiacentă

en: Use _edge resistance instead of window snapping
ro: Utilizează rezistența și nu potri_virea la margini

en: Use mouse wheel on title bar to ro_ll up the window
ro: Rotița de _maus deasupra barei de titlu strânge fereastra

en: Notify of _urgency by making window's decoration blink
ro: Notifică starea de urgență prin clipirea _decorațiunilor ferestrei

en: Keep urgent windows _blinking repeatedly
ro: Păstrează starea de clipire repetată pentru ferestrele _urgente

en: _Accessibility
ro: Accesi_bilitate

en: Use the _mouse wheel on the desktop to switch workspaces
ro: Schimbă spațiul de lucru curent la utilizarea rotiței de _maus pe desktop

en: _Remember and recall previous workspace
    when switching via keyboard shortcuts
ro: _Reține spațiul de lucru precedent la comutarea din tastatură și revino la el

en: Wrap workspaces depending on the actual desktop _layout
ro: Comută între spațiile de lucru în funcție de dispunerea _desktopului

en: Wrap workspaces when _the first or the last workspace is reached
ro: Comută între primul și _ultimul spațiu de lucru

en: _Workspaces
ro: _Spații de lucru

en: _Minimum size of windows to trigger smart placement:
ro: Mărime _minimă a ferestrelor ce vor fi plasate inteligent:

note: Smart placement size
en: <i>Large</i>
ro: <i>Mare</i>

en: By default, place windows:
ro: Implicit, plasează ferestrele:

en: At the c_enter of the screen
ro: În mijlocul _ecranului

en: U_nder the mouse pointer
ro: Sub cursorul de _maus

en: _Placement
ro: _Plasare

en: _Enable display compositing
ro: Acti_vează compoziția pentru ecran

en: Display _fullscreen overlay windows directly
ro: Randează direct ferestrele pe tot _ecranul de tip overlay

en: Show windows preview in place of icons when cycling
ro: Arată previzualizări ale ferestrelor la ciclare

en: Show shadows under pop_up windows
ro: Arată umbre pentru ferestrele de tip pop_up

en: Show shadows under _dock windows
ro: Arată umbre pentru ferestrele de tip doc_k

en: Show shadows under _regular windows
ro: Arată umbre pentru ferestrele obiș_nuite

en: Opaci_ty of window decorations:
ro: Opacitate a _decorațiunilor ferestrelor:

en: <i>Transparent</i>
ro: <i>Transparente</i>

en: <i>Opaque</i>
ro: <i>Opace</i>

en: Opacity of _inactive windows:
ro: Opacitate a ferestrelor _inactive:

en: Opacity of windows during _move:
ro: Opacitate a ferestrelor în curs de _mutare:

en: Opacity of windows during resi_ze:
ro: Opacitate a ferestrelor în curs de _redimensionare:

en: Opacity of popup wi_ndows:
ro: Opacitate a _ferestrelor de tip popup

en: C_ompositor
ro: Compo_ziție

en: _Number of workspaces:
ro: _Numărul spațiilor de lucru:

en: Layout
ro: Aspect

en: Names
ro: Nume

en: _General
ro: _Generale

en: Margins are areas on the edges of the screen where no window will be placed
ro: Marginile sunt zone la limita ecranului unde nicio fereastră nu va fi plasată

en: _Margins
ro: _Margini

note: TRANSLATORS: "(on %s)" is like "running on" the name of the other host
en: %s (on %s)
ro: %s (pe %s)

en: Set the compositor mode
ro: Schimbă modul compoziției

en: Replace the existing window manager
ro: Înlocuiește managerul de ferestre activ

en: Print version information and exit
ro: Arată detalii despre versiune și ieși

en: [ARGUMENTS...]
ro: [ARGUMENTE...]

en: Type "%s --help" for usage.
ro: Încercați „%s --help” pentru detalii de utilizare.

en: Ma_ximize
ro: Ma_ximizează

en: Unma_ximize
ro: De_maximizează

en: Mi_nimize
ro: Mi_nimizează

en: Minimize _Other Windows
ro: Minimi_zează celelalte ferestre

en: S_how
ro: _Arată

en: _Move
ro: _Mutare

en: _Resize
ro: _Redimensionare

note: ----------------------------------------------
en: Always on _Top
ro: Mereu _Deasupra

note: ----------------------------------------------
en: Roll Window Up
ro: Strânge în sus fereastra

en: Roll Window Down
ro: Desfă în jos fereastra

en: _Fullscreen
ro: Pe tot _ecranul

en: Leave _Fullscreen
ro: Mărime _normală

en: Context _Help
ro: _Ajutor contextual

en: Move to Another _Workspace
ro: Mută în Alt Spațiu de _Lucru

note: --------------------------------------------------------
en: Destroy
ro: Distruge

en: _Quit
ro: _Ieșire

en: Restart
ro: Repornește

en: %s: GtkMenu failed to grab the pointer
ro: %s: GtkMenu nu a putut captura cursorul

en: Error reading data from child process: %s
ro: Eroare la citirea datelor din procesul copil: %s

en: Cannot spawn helper-dialog: %s
ro: Nu s-a putut crea fereastra helper-dialog: %s
