Xfwm4 - en to sv translation catalogue (176 entries)

en: This window might be busy and is not responding.
    Do you want to terminate the application?
sv: Detta fönster kan vara upptaget och svarar inte.
    Vill du avsluta programmet?

en: Warning
sv: Varning

en: None
sv: Ingen

en: Session manager socket
sv: Uttag för sessionshanterare

en: SOCKET ID
sv: SOCKET-ID

en: Version information
sv: Versionsinformation

en: %s: %s
    Try %s --help to see a full list of available command line options.
sv: %s: %s
    Prova %s --help för att se en komplett lista över tillgängliga kommandoradsflaggor.

en: Workspace %d
sv: Skrivbord %d

en: Workspace Name
sv: Namn på skrivbord

en: Settings manager socket
sv: Socket för inställningshanterare

en: Window Manager
sv: Fönsterhanterare

en: Configure window behavior and shortcuts
sv: Konfigurera fönsterbeteende och genvägar

en: windows;management;settings;preferences;themes;styles;decorations;title bar;font;buttons;menu;minimize;maximize;shade;roll up;layout;keyboard shortcuts;focus;snapping;screen;workspaces;edges;corner;hide content;move;resize;moving;resizing;double click;
sv: fönster;hantering;inställningar;alternativ;teman;stilar;dekorationer;titelraden;teckensnitt;knappar;meny;minimera;maximera;skugga; rulla upp; layout;tangentbordsgenvägar;fokus;knäppning;arbetsytor;kanter;hörn;dölj innehåll;flytta;byt storlek;flytta;förstora;dubbel klick;

en: Window Manager Tweaks
sv: Justeringar för fönsterhanterare

en: Fine-tune window behaviour and effects
sv: Finjustera fönsterbeteende och effekter

en: windows;behavior;settings;preferences;cycling;cycle;switching;focus;raises;accessibility;key;dragging;move;moving;hide;frame;title bar;maximized;tile;screen;edge;hot corner;snapping;mouse wheel;roll up;workspaces;placement;compositor;compositing;enable;disable;shadows;decorations;opacity;resize;inactive;preview;compiz;transitions;
sv: fönster;beteende;inställningar;alternativ;bläddra;bläddra genom;växlande;fokus;höjer;tillgänglighet;tangent;dra;flytta;flytta på;dölj;ram;titelrad;maximerad;bricka;skärm;kant;het hörn;knäppning;mus hjul;rulla upp;arbetsytor;placering;sättare;sammansättning;aktivera;inaktivera;skuggor;dekorationer;opacitet;byt storlek;inaktiv;förhandsvisning;compiz;övergångar;

en: Workspaces
sv: Skrivbord

en: Configure layout, names and margins
sv: Konfigurera layout, namn och marginaler

en: workspaces;settings;preferences;virtual desktops;number;windows;screen;margins;
sv: arbetsytor;inställningar;preferenser;virtuella skrivbord; nummer; skärmar;marginaler;

en: _Help
sv: _Hjälp

note: ----------------------------------------------
en: _Close
sv: S_täng

en: <b>The_me</b>
sv: <b>Te_ma</b>

en: <b>Title fon_t</b>
sv: <b>Teckensni_tt för namn</b>

en: <b>Title _alignment</b>
sv: <b>N_amnjustering</b>

en: Click and drag the buttons to change the layout
sv: Klicka och dra knapparna för att ändra layouten

en: Title
sv: Namn

en: The window title cannot be removed
sv: Fönsternamnet kan inte tas bort

en: Active
sv: Aktiva

en: Menu
sv: Meny

en: Stick
sv: Fäst

en: Shade
sv: Rulla upp

en: Minimize
sv: Minimera

en: Maximize
sv: Maximera

en: Close
sv: Stäng

en: Hidden
sv: Dolda

en: <b>Button layout</b>
sv: <b>Knapplayout</b>

en: _Style
sv: _Stil

en: Define shortcuts to perform _window manager actions:
sv: Definiera genvägar för att utföra f_önsterhanteraråtgärder:

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Clear
sv: _Rensa

en: _Reset to Defaults
sv: Åte_rställ till standardvärden

en: _Keyboard
sv: _Tangentbord

en: Click to foc_us
sv: Klicka för fo_kus

en: Focus follows _mouse
sv: Fokus följer _musen

en: _Delay before window receives focus:
sv: _Fördröjning innan ett fönster får fokus:

note: Raise focus delay
en: <i>Short</i>
sv: <i>Kort</i>

note: Raise focus delay
en: <i>Long</i>
sv: <i>Lång</i>

en: <b>Focus model</b>
sv: <b>Fokusmodell</b>

en: Automatically give focus to _newly created windows
sv: Ge automatiskt fokus till n_ya fönster

en: <b>New window focus</b>
sv: <b>Fokus för nya fönster</b>

en: Automatically _raise windows when they receive focus
sv: Höj automatiskt fönster _när de får fokus

en: Delay _before raising focused window:
sv: Fördröjning _innan ett fokuserat fönster höjs:

en: <b>Raise on focus</b>
sv: <b>Höj vid fokus</b>

en: Raise window when clicking _inside application window
sv: Höj fönstret vid klick _i programfönstret

en: <b>Raise on click</b>
sv: <b>Höj vid klick</b>

en: _Focus
sv: _Fokus

en: To screen _borders
sv: Till skärmkant_er

en: To other _windows
sv: Till andra f_önster

en: Dis_tance:
sv: A_vstånd:

note: Edge resistance Smart placement size
en: <i>Small</i>
sv: <i>Smalt</i>

note: Edge resistance
en: <i>Wide</i>
sv: <i>Brett</i>

en: <b>Windows snapping</b>
sv: <b>Fönsterattraktion</b>

en: With the mouse _pointer
sv: Med mus_pekaren

en: With a _dragged window
sv: Med ett _draget fönster

en: _Edge resistance:
sv: _Kantmotstånd:

en: <b>Wrap workspaces when reaching the screen edge</b>
sv: <b>Byt skrivbord då skärmkanten nås</b>

en: When _moving
sv: Vid flytt_ning

en: When _resizing
sv: Vid sto_rleksändring

en: <b>Hide content of windows</b>
sv: <b>Dölj fönsterinnehåll</b>

en: The action to perform when the title-bar is double-clicked
sv: Åtgärd att genomföra när namnlisten dubbelklickas

en: <b>Double click _action</b>
sv: <b>Dubbelklicksåt_gärd</b>

en: Ad_vanced
sv: A_vancerat

en: Shade window
sv: Rulla upp fönster

en: Hide window
sv: Dölj fönster

en: Maximize window
sv: Maximera fönster

en: Fill window
sv: Fyll fönster

en: Always on top
sv: Alltid överst

en: Nothing
sv: Ingenting

en: Left
sv: Vänster

en: Center
sv: Mitten

en: Right
sv: Höger

en: Theme
sv: Tema

en: Action
sv: Åtgärd

en: Shortcut
sv: Genväg

en: Failed to initialize xfconf. Reason: %s
sv: Misslyckades med att initiera xfconf. Anledning: %s

en: Could not create the settings dialog.
sv: Det gick inte att skapa inställningsdialogen.

en: This will reset all shortcuts to their default values. Do you really want to do this?
sv: Detta kommer att återställa alla genvägar till sin standardvärden. Vill du verkligen göra detta?

en: Reset to Defaults
sv: Återställ till standardvärden

en: S_kip windows that have "skip pager"
    or "skip taskbar" properties set
sv: Hoppa _över fönster som har egenskaperna "hoppa över sökning"
    eller "hoppa över aktivitetsfält" inställda

en: Cycle _through minimized windows in most recently used order
sv: Växla _mellan minimerade fönster i senast använda ordning

en: _Include hidden (i.e. iconified) windows
sv: _Inkludera dolda (alltså ikonifierade) fönster

en: Cycle _through windows on all workspaces
sv: Växla _mellan fönster på alla skrivbord

en: _Draw frame around selected window while cycling
sv: _Rita ramar runt markerade fönster vid växling

en: _Raise windows while cycling
sv: Höj Fönste_r under växling

en: Cycle through windows in a _list
sv: Växla mellan fönster i en _lista

en: C_ycling
sv: V_äxling

en: Activate foc_us stealing prevention
sv: Aktivera skydd för fo_kusstöld

en: Honor _standard ICCCM focus hint
sv: Tillämpa _standardiserad "ICCCM focus hint"

en: When a window raises itself:
sv: När ett fönster höjs av sig självt:

en: _Bring window on current workspace
sv: _Flytta fönster till aktivt skrivbord

en: Switch to win_dow's workspace
sv: Växla ti_ll fönstrets skrivbord

en: Do _nothing
sv: Gör _ingenting

en: Key used to _grab and move windows:
sv: Tangent för att _fånga och flytta fönster:

en: _Raise windows when any mouse button is pressed
sv: _Höj fönster när någon av musknapparna trycks ner

en: Hide frame of windows when ma_ximized
sv: Dölj fönsterram då ma_ximerat

en: Hide title of windows when maximized
sv: Dölj fönstrets namn då det är maximerat

en: Automatically _tile windows when moving toward the screen edge
sv: Fäst automatiskt fönster vid fly_ttning mot skärmkanten

en: Use _edge resistance instead of window snapping
sv: Använd _kantmotstånd istället för fönsterattraktion

en: Use mouse wheel on title bar to ro_ll up the window
sv: Använd mushjulet på namnlisten för att ru_lla upp fönstret

en: Notify of _urgency by making window's decoration blink
sv: Påkalla _uppmärksamhet genom att blinka fönsterdekoration

en: Keep urgent windows _blinking repeatedly
sv: Behåll fönster som kräver uppmärksamhet _blinkande

en: _Accessibility
sv: _Hjälpmedel

en: Use the _mouse wheel on the desktop to switch workspaces
sv: Använd _mushjulet på skrivbordet för att växla mellan skrivbord

en: _Remember and recall previous workspace
    when switching via keyboard shortcuts
sv: _Kom ihåg och återkalla föregående
    skrivbord vid växling med snabbtangenter

en: Wrap workspaces depending on the actual desktop _layout
sv: Länka skrivbord beroende på faktisk skrivbords_layout

en: Wrap workspaces when _the first or the last workspace is reached
sv: Länka skrivbord då det förs_ta eller det sista skrivbordet nås

en: _Workspaces
sv: Skri_vbord

en: _Minimum size of windows to trigger smart placement:
sv: _Minsta fönsterstorlek för att aktivera smart placering:

note: Smart placement size
en: <i>Large</i>
sv: <i>Stor</i>

en: By default, place windows:
sv: Placera fönster som standard:

en: At the c_enter of the screen
sv: Mitt på skärm_en

en: U_nder the mouse pointer
sv: U_nder muspekaren

en: _Placement
sv: _Placering

en: _Enable display compositing
sv: _Aktivera kompositeffekter

en: Display _fullscreen overlay windows directly
sv: Visa överliggande _fönster direkt i fullskärmsläge

en: Show windows preview in place of icons when cycling
sv: Visa förhandsvisning av fönster istället för ikoner under växling

en: Show shadows under pop_up windows
sv: Visa skuggor under pop_upfönster

en: Show shadows under _dock windows
sv: Visa skuggor under _dockningsfönster

en: Show shadows under _regular windows
sv: Visa skuggor under _vanliga fönster

en: Zoom desktop with mouse wheel
sv: Zooma skrivbordet med mushjulet

en: Zoom pointer along with the desktop
sv: Zooma pekaren tillsammans med skrivbordet

en: Opaci_ty of window decorations:
sv: Opaci_tet för fönsterdekorationer:

en: <i>Transparent</i>
sv: <i>Genomskinlig</i>

en: <i>Opaque</i>
sv: <i>Opak</i>

en: Opacity of _inactive windows:
sv: Opacitet för _inaktiva fönster:

en: Opacity of windows during _move:
sv: Opacitet när f_önster flyttas:

en: Opacity of windows during resi_ze:
sv: Opacitet när storleken på ett fönster _ändras:

en: Opacity of popup wi_ndows:
sv: Opacitet för pop-upfö_nster:

en: C_ompositor
sv: K_ompositeffekter

en: _Number of workspaces:
sv: A_ntal skrivbord:

en: Names
sv: Namn

en: _General
sv: Allmä_nt

en: Margins are areas on the edges of the screen where no window will be placed
sv: Marginaler är områden vid skärmkanterna där inga fönster kommer att placeras

en: _Margins
sv: _Marginaler

note: TRANSLATORS: "(on %s)" is like "running on" the name of the other host
en: %s (on %s)
sv: %s (på %s)

en: Unsupported keyboard modifier '%s'
sv: Tangentbordsmodifierare utan stöd  '%s'

en: Set the compositor mode
sv: Ställ in compositor-läge

en: Set the vblank mode
sv: Ställ in vblank-läge

en: Replace the existing window manager
sv: Ersätt befintlig fönsterhanterare

en: Print version information and exit
sv: Visa versionsinformation och avsluta

en: Enable debug logging
sv: Aktivera felsökningsloggning

en: [ARGUMENTS...]
sv: [ARGUMENT...]

en: Type "%s --help" for usage.
sv: Skriv "%s --help" för användningsinformation.

en: Ma_ximize
sv: Ma_ximera

en: Unma_ximize
sv: Avma_ximera

en: Mi_nimize
sv: Mi_nimera

en: Minimize _Other Windows
sv: Minimera _alla andra fönster

en: S_how
sv: V_isa

en: _Move
sv: _Flytta

en: _Resize
sv: _Ändra storlek

note: ----------------------------------------------
en: Always on _Top
sv: All_tid överst

en: _Same as Other Windows
sv: _Samma som andra fönster

en: Always _Below Other Windows
sv: Alltid _under andra fönster

note: ----------------------------------------------
en: Roll Window Up
sv: Rulla upp fönster

en: Roll Window Down
sv: Rulla ner fönster

en: _Fullscreen
sv: _Fullskärmsläge

en: Leave _Fullscreen
sv: Lämna _fullskärmsläge

en: Context _Help
sv: Sammanhangs_hjälp

note: ----------------------------------------------
en: Always on _Visible Workspace
sv: Alltid på s_ynligt skrivbord

en: Move to Another _Workspace
sv: Flytta till annat skri_vbord

note: --------------------------------------------------------
en: Destroy
sv: Förstör

en: _Quit
sv: A_vsluta

en: Restart
sv: Starta om

en: %s: GtkMenu failed to grab the pointer
sv: %s: GtkMenu misslyckades med att fånga pekaren

en: Error reading data from child process: %s
sv: Fel vid läsning av data från underprocess: %s

en: Cannot spawn helper-dialog: %s
sv: Kan inte starta helper-dialog: %s
