Xiphos 4.0.7 - en to fr translation catalogue (1074 entries)

en: Xiphos failure: "can't happen", display_mod: null
    Please report this. sword_main.cc:set_treekey
    What were you doing when this occurred?
fr: Erreur Xiphos : "can't happen", display_mod: null
    Merci de le signaler. sword_main.cc:set_treekey
    Que faisiez-vous lorsque c'est arrivé?

en: Configuration not found
fr: Configuration non trouvée

en: Page %d of %d
fr: Page %d de %d

en: Open
fr: Ouvrir

en: _Cancel
fr: _Annuler

en: _Open
fr: _Ouvrir

en: Save As
fr: Enregistrer sous

en: Untitled document
fr: Sans titre

en: _Close
fr: _Fermer

en: Are you sure you want to delete the note for
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer le commentaire de

en: HTML Output
fr: Sortie HTML

en: HTML Source
fr: Source HTML

en: Plain Source
fr: Source texte

en: _Print...
fr: _Imprimer...

en: Print Pre_view
fr: A_perçu avant impression

en: _Quit
fr: _Quitter

en: _Save
fr: _Enregistrer

en: Save _As...
fr: Enregistrer _sous...

en: New
fr: Nouveau

en: Open new document
fr: Ouvre un nouveau document

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete current note
fr: Supprime la note en cours

en: _File
fr: _Fichier

en: HTML _Output
fr: _Sortie HTML

en: _HTML Source
fr: Source _HTML

en: _Plain Source
fr: Source _texte

en: _View
fr: _Affichage

en: Save
fr: Enregistrer

en: Insert Link
fr: Insérer un lien

en: Save the changes to document
fr: Voulez-vous enregistrer les modifications apportées au document

en: before closing?
fr: avant de fermer ?

en: If you don't save, changes will be permanently lost.
fr: Si vous n'enregistrez pas, les modifications seront définitivement perdues.

en: File
fr: Fichier

en: StudyPad
fr: Bloc-notes

en: Note Editor
fr: Éditeur de note

en: Prayer List/Journal Editor
fr: Éditeur de liste de prières ou de journal

en: About Sword Module
fr: À propos de ce module SWORD

note: Don't use an icon with GTK3
en: Close
fr: Fermer

en: <b>Module name:</b>
fr: <b>Module : </b>

en: <b>Module abbreviation:</b>
fr: <b>Abréviation :</b>

en: <b>Version:</b>
fr: <b>Version : </b>

en: No version stamp found
fr: Pas d'indication trouvée

en: <b>Type:</b>
fr: <b>Type : </b>

en: Daily Devotion
fr: Calendrier biblique

en: Maps
fr: Cartes

en: Glossary
fr: Glossaire

en: Cult
fr: Culte

en: Commentary
fr: Commentaire

en: Dictionary
fr: Dictionnaire

en: General Book
fr: Livre

en: Personal Commentary
fr: Commentaire personnel

en: Unknown type
fr: Type inconnu

en: <b>Language:</b>
fr: <b>Langue : </b>

en: Not specified
fr: Non spécifiée

en: <b>Installed size:</b>
fr: <b>Taille : </b>

en: <b>Companion module(s):</b></br>
fr: <b>Modules compagnons :</b></br>

en: <b>Features:</b>
fr: <b>Options :</b>

en: *&nbsp;Headings
fr: *&nbsp;En-têtes

en: *&nbsp;Footnotes
fr: *&nbsp;Notes de bas de page

en: *&nbsp;Cross references
fr: *&nbsp;Références croisées

en: *&nbsp;Strong's numbers
fr: *&nbsp;Nombres de Strong

en: *&nbsp;Morphological tags
fr: *&nbsp;Étiquettes morphologiques

en: *&nbsp;Lemmas
fr: *&nbsp;Lemmes

en: *&nbsp;Words of Christ in red
fr: *&nbsp;Paroles de Christ en rouge

en: *&nbsp;Greek accents
fr: *&nbsp;Accents grecs

en: *&nbsp;Hebrew Vowel Points
fr: *&nbsp;Ponctuation des voyelles en hébreu

en: *&nbsp;Hebrew Cantillation
fr: *&nbsp;Vocalisations en hébreu

en: *&nbsp;Variant readings
fr: *&nbsp;Varianti

en: *&nbsp;Transliteration forms
fr: *&nbsp;Translittération

en: *&nbsp;Enumerations
fr: *&nbsp;Énumérations

en: *&nbsp;Glosses
fr: *&nbsp;Annotations

en: *&nbsp;Morpheme Segmentation
fr: *&nbsp;Segmentation de morphème

en: *&nbsp;<i>No features found</i>
fr: *&nbsp;<i>Aucune option</i>

en: <b>Distribution license:</b>
fr: <b>Licence de distribution :</b>

en: <b>Promotional:</b>
fr: <b>Promotion :</b>

en: The SWORD Project is an effort to create an ever-expanding software package for research and study of God and His Word. The SWORD Project framework allows easy use and study of Bible texts, commentaries, lexicons, dictionaries, and other books. Many frontends are built using this framework. An installed set of books may be shared among all frontends using the framework.
    
     Books can be downloaded from the SWORD Project.
fr: Le Projet SWORD a pour objectif la création d'un ensemble de logiciels destinés à l'étude de Dieu et de Sa Parole.
    
    La plateforme logicielle du Projet SWORD apporte les moyens de construire des outils permettant d'utiliser et d'étudier aisément les textes bibliques, commentaires, dictionnaires ou autres ouvrages.
    
    De nombreux logiciels utilisateurs sont développés à partir de cette plateforme. Une collection de documents installée est ainsi exploitable par tous ces logiciels.
    
    Les documents peuvent être téléchargés depuis le Projet SWORD.

en: BibleSync is a network protocol providing the ability to share navigation within your Bible study program with cooperating programs on the local network.
    
    Enable BibleSync from Preferences:
    in personal mode, to share within a small group;
    or as either speaker or audience in a formal lecture setting.
    
    There are options for how BibleSync behaves in Xiphos:
    - To follow others' navigation directly or indirectly.
    - To send your navigation every time or only via keyboard.
    - To select speakers to whom Xiphos should listen.
    
    A simple chat capability provides brief messages to be shared as well.
    
    See the manual for details.
    (Preferences -> BibleSync Settings and Interface -> Keyboard Shortcuts.)
fr: BibleSync est un protocole réseau offrant la possibilité de partager la navigation dans votre programme d’étude biblique avec des programmes coopérants sur le réseau local.
    Activer BibleSync à partir des préférences:
    en mode personnel, pour partager au sein d'un petit groupe;
    ou en tant que conférencier ou public dans le cadre d'une conférence formelle.
    
    Il y a des options pour gérer le comportement de BibleSync dans Xiphos:
    - Suivre la navigation des autres directement ou indirectement.
    - Pour envoyer votre navigation à chaque fois ou uniquement via le clavier.
    - Pour sélectionner les conférenciers que Xiphos doit écouter.
    
    Une fonction de discussion simple fournit également de brefs messages à partager.
    
    Voir le manuel pour plus de détails.
    (Préférences -> Paramètres et interface BibleSync -> Raccourcis clavier.)

en: BibleSync technical details
fr: Détails techniques de BibleSync

en: Do you like using Xiphos to study the Bible? Would you like to see its user interface in your native language? You could translate Xiphos! 
    
    We are always looking for contributions of new translations of Xiphos into other languages. If you are able to translate for us, please see the link below, contact us, and get involved with our efforts. Your help will be much appreciated!
fr: Si vous appréciez Xiphos, vous aimeriez peut-être le voir s'afficher dans votre langue maternelle ? Sachez que vous pouvez participer à sa traduction !
    
    Toute nouvelle contribution à la traduction de Xiphos est la bienvenue. Si vous souhaitez apporter votre aide, suivez le lien ci-dessous. N'hésitez pas à nous contacter et nous rejoindre. Votre aide sera très appréciée !

en: About Xiphos Translation
fr: À propos de de la traduction de Xiphos

en: See TRANSLATION-HOWTO in Xiphos source
fr: Voir le TRANSLATION-HOWTO dans le source de Xiphos

en: Xiphos development
fr: SIte de développement de Xiphos

en: Copyright © 2000-2020 Xiphos Development Team
fr: Copyright © 2000-2020 Équipe de développement Xiphos

en: 
    Powered by The SWORD Project.
    We would like to thank Troy Griffitts and all the other folks who have given us The SWORD Project.
fr: 
    Xiphos est basé sur le Projet SWORD.    
    Tous nos remerciements vont à Troy Griffitts et toutes
    les autres personnes qui font vivre le Projet SWORD.

note: info->stock_icon = GTK_STOCK_OPEN;
en: Bookmark
fr: Signet

en: Enter Folder Name
fr: Saisir le nom du dossier

en: Folder Name
fr: Nom du dossier

en: Folder:
fr: Dossier :

en: Specify bookmarks file
fr: Spécifie le fichier des signets

en: Edit
fr: Édition

en: Folder name:
fr: Nom du dossier :

en: Bookmark name:
fr: Nom du signet :

en: Verse:
fr: Verset :

en: Module:
fr: Module :

en: Remove the selected folder
fr: Supprimer le dossier sélectionné

en: (and all its contents)?
fr: (et tout son contenu)?

en: Remove the selected bookmark
fr: Supprimer le signet

en: Add
fr: Ajouter

en: Label:
fr: Étiquette :

en: Search result: %s
fr: Résultat de la requête : %s

en: Bookmarks
fr: Signets

en: Cipher key for module %s
fr: Clé de chiffrement pour le module %s

en: for:
fr: pour :

en: Enter Key:
fr: Entrer la clé :

en: _Yes
fr: _Oui

en: _No
fr: _Non

en: Close without Saving
fr: Fermer sans sauvegarder

en: _OK
fr: _Ok

en: Xiphos:
fr: Xiphos :

en: Close _without Saving
fr: Ferme sans enregistrer

en: Verse List
fr: _Versets

en: VerseList
fr: Liste de versets

en: SearchResults
fr: Résultat de la requête

en: Please check copyright before exporting!
fr: Prière de vérifier le copyright avant l'export !

en: Find
fr: Rechercher

en: Enter Word or Phrase
fr: Entrez un mot ou une phrase

en: Search backwards
fr: Rechercher en arrière

en: Find Next
fr: Rechercher suivant

en: Set Module Font
fr: Changer de police

en: Change font for
fr: Change la police de

en: Current font:
fr: Police utilisée :

en: Use the default font for this module
fr: Police par défaut dans ce module

en: BUG! Xiphos is about to crash due to a "STRDUP" error.
fr: BUG ! Xiphos va s'arrêter sur une erreur « STRDUP ».

en: Please report this error to the Xiphos team with:
fr: Merci de signaler cette erreur à l'équipe de développement Xiphos avec :

en: BUG! Xiphos is about to crash due to a "STRING" error.
fr: BUG ! Xiphos va s'arrêter sur une erreur « STRING ».

en: Open Session
fr: Ouvrir une session

en: Module has no support for %s.
fr: Le module n'a pas de support pour %s.

en: BibleSync is not active.
fr: BibleSync n'est pas actif.

en: BibleSync Chat
fr: Chat de BibleSync

en: [say this]
fr: [retourne ceci]

en: Comment:
fr: Commentaire :

en: Xiphos: No windows.
fr: Xiphos : Pas de fenêtres.

en: BibleSync: Current navigation sent.
fr: BibleSync : La navigation courante a été envoyée.

en: BibleSync: Not speaking.
fr: BibleSync : Ne transmet pas.

en: Xiphos - Bible Study Software
fr: Xiphos - Logiciel d'étude biblique

en: Open a new tab
fr: Ouvre un nouvel onglet

en: Standard View
fr: Vue simple

en: Commentary View
fr: Commentaire

en: Book View
fr: Livre

en: Welcome to Xiphos
fr: Bienvenue dans Xiphos

en: Renaming is not available in Windows.
    
    Xiphos is limited by Windows' filesystem,
    because it disallows the renaming of filename
    components of currently-open files,
    such as the contents of this commentary.
    Therefore, personal commentary renaming is
    not available in the Windows environment.
fr: Renommer un commentaire n'est pas possible dans Windows
    
    Suite à une limitation de Windows, le changement de nom d'un
    commentaire personnel n'est pas possible sous cet environnement.
    Windows ne permet pas de renommer des fichiers en cours d'utilisation
    ce qui est le cas des commentaires personnels.

en: Rename Commentary
fr: Renommer le commentaire

en: Choose Commentary Name
fr: Nom du commentaire

en: New Name
fr: Nouveau nom :

en: Name:
fr: Nom :

en: Module names must contain [A-Za-z0-9_] only.
fr: Les noms de modules ne peuvent contenir que des lettres et des chiffres.

en: Xiphos already knows a module by that name.
fr: Il existe déjà un module de ce nom.

en: Failed to create new configuration:
    %s
fr: Impossible de créer une nouvelle configuration
    %s

en: Configuration build error:
fr: Erreur de configuration

en: No module in this pane.
fr: Pas de module dans ce volet.

note: ***************************************************************************** * defines
en: <b>Overview of the Module Manager.</b>
    
    This is Xiphos' mechanism to get new and updated content.
    If you have never been here before, please take a moment to look it over.
    
    Modules come from different <u>repositories</u>.  <b>Module Sources: Add/Remove</b> will show you what repositories are currently known.
    
    <b>Module Sources: Choose</b> is for deciding from where modules should come, that is, from which repository Xiphos should obtain them, as well as where they should be placed on your system. Set <i>Install Source</i> and <i>Install Destination</i>, then click <i>Refresh</i>.
    
    <b>Modules: Install/Update</b> is for selecting and obtaining modules after choosing source and destination.
    
    <b>Modules: Maintenance</b> is for archive and index creation.
    
    See section 5 of our manual for Module Manager detail, or ask for help via Live Chat, or (if no one is responsive in chat) send mail to our users' mailing list.
fr: <b>Bienvenue dans le Gestionnaire de modules !</b>
    
    C'est l'outil utilisé par Xiphos pour installer et mettre à jour les modules de textes bibliques, commentaires ou autres. Si vous ne l'avez pas encore utilisé, prenez quelques instants pour le découvrir.
    
    Les modules proviennent de diverses sources appelées <i>dépôts</i>.
    
    <b>Dépôts → Ajouter/Supprimer</b>: liste les dépôts actuellement répertoriés.
    
    <b>Dépôts → Sélection</b>: permet de définir la provenance des modules, à partir de quel dépôt Xiphos doit les rapatrier, ainsi que l'endroit où ils doivent être placés sur le système. Sélectionnez <i>Source des dépôts</i> et <i>Dossier d'installation</i>, puis ensuite <b>Actualiser</b>.
    
    <b>Modules → Installer/Maj</b>: permet de sélectionner et d'installer des modules après avoir choisi la source et le dossier d'installation.
    
    <b>Modules → Maintenance</b>: sert à l'archivage et la création d'index.
    
    la section 5 du manuel d'aide.

en: <b>Welcome to Xiphos.</b>
    
    There are no Bibles installed. In order to initialize, Xiphos needs at least one Bible module. To facilitate this, the Module Manager has been opened so that you may install one or more Bibles, either from a local module set (cdrom, flash drive) or over the network from CrossWire Bible Society. Please refer to these step-by-step instructions, and to the general module manager overview that has also been opened.
    
    <u>For local install:</u>
    - In <i>Module Sources: Add/Remove</i>, add a new local folder name where modules can be found.
      (This is where folders exist named <i>mods.d</i> and <i>modules</i>.)
    - In <i>Module Sources: Choose</i>, click the "Local" button, and select your folder from the pulldown.
    
    <u>For network install from CrossWire:</u>
    - In <i>Module Sources: Choose</i>, click the "Remote" button and select CrossWire from the pulldown.
    - Click the "Refresh" button at the bottom.
    
    <u>In either case:</u>
    - In <i>Modules: Install/Update</i>, select Bibles and other modules of your preference.
    - Click "Install".
    - Close the Module Manager when you are done.
    
    <u>Warning</u>: If you live in a persecuted country, use with care.
    
    Both this step-by-step instruction dialog and the general introduction dialog may be closed at any time.
fr: <b>Bienvenue dans Xiphos.</b>
    
    Aucune Bible n'a été détectée. Pour démarrer, Xiphos a maintenant besoin d'au moins un texte biblique.
    Le <i>Gestionnaire de modules</i> a donc été ouvert pour vous permettre d'installer une ou plusieurs Bibles à partir d'un dépôt local (cdrom, disque flash), ou par téléchargement depuis le serveur de la Société Biblique Crosswire.
    Merci de se référer aux instructions suivantes, ainsi qu'à celles présentes dans l'écran de bienvenue du <i>Gestionnaire de modules</i> qui s'est ouvert en arrière-plan.
    
    <u>Installation locale :</u>
    - Dans <b>Dépôts → Ajouter/Supprimer</b>, ajouter le nom du nouveau répertoire local où se trouvent les modules. (Répertoire contenant les dossiers nommés <i>mods.d</i> et <i>modules</i>)
    - Dans <b>Dépôts → Sélection</b>, sélectionner « Dépôt local » puis le nom du répertoire dans le menu déroulant.
    
    <u>Installation par téléchargement :</u>
    - Dans <b>Dépôts → Sélection</b>, sélectionner « Dépôt distant » puis « Crosswire » dans le menu déroulant.
    - Cliquer sur <b>Actualiser</b> au bas de la fenêtre.
    
    <u>Dans les 2 cas :</u>
    - Dans <b>Modules → Installer/Maj</b>, sélectionner la Bible et les autres modules de votre choix.
    - Cliquer sur <b>Installer</b>.
    - Fermer le <i>Gestionnaire de modules</i> quand vous avez terminé.
    
    <u>Attention</u> : La plus extrême prudence est requise dans les pays ou des faits de persécution ont été recensés.

en: Remove these modules?
fr: Supprimer ces modules ?

en: Preparing to remove
fr: Préparation à la suppression

en: Removing
fr: Suppression de

en: Remove
fr: Supprimer

en: Install these modules?
fr: Installer ces modules ?

en: Preparing to install
fr: Préparation à l'installation

en: Installing
fr: Installation de

en: Install
fr: Installer

en: Archive these modules?
fr: Archiver ces modules ?

en: Preparing to archive
fr: Préparation à l'archivage

en: Archiving
fr: Archivage de

en: Archive
fr: Archiver

en: Build fast-search index for these
    modules (may take minutes/module)?
fr: Construire un index de recherche optimisée pour les modules suivants (dure un certain temps) ?

en: Preparing to index
fr: Préparation à l'indexation

en: Indexing
fr: Indexation de

en: Index
fr: Indexer

en: Delete fast-search index for these modules?
fr: Supprimer l'index de recherche optimisée pour les modules suivants ?

en: Preparing to delete index
fr: Préparation à la suppression d'index

en: Deleting index
fr: Suppression de l'index à

en: Deletion
fr: Suppression

en: The module has no About information.
fr: Ce module ne contient pas d'information À propos.

en: Module Name
fr: Nom du module

en: A checkmark means this module is already installed
fr: Une coche indique un module déjà installé

en: Click the box to work on this module
fr: Cocher la case pour travailler avec ce module

en: Click the box to select this module for install/update
fr: Cocher la case pour sélectionner ce module à installer ou à mettre à jour

en: Installed
fr: Installé

en: The index icon means you have built an optimized ('lucene') index for this module for fast searching (see the Maintenance pane for this function)
fr: L'icône index indique qu'un index optimisé pour des requêtes rapides « lucène » a été construit à l'aide du bouton indexer.

en: The lock icon means this module is encrypted, and requires that you purchase an unlock key from the content owner
fr: L'icône protection indique un module encrypté et nécessite l'achat d'une clé de déverrouillage auprès de l'éditeur du document

en: About
fr: À propos

en: The refresh icon means the Installed module is older than the newer Available module: You should update the module
fr: L'icône Rafraichir indique un module installé plus vieux que le nouveau disponible. Le module est à mettre à jour

en: Available
fr: Dispo

en: Size
fr: Taille

en: `mkdir %s' failed:
    %s.
fr: Impossible de créer le répertoire %s
    %s.

en:  archived in:
fr:  archivé dans :

en: Journals and prayer lists cannot be indexed.
fr: Les listes de prières et journaux ne peuvent pas être indexés.

en: %s failed
fr: %s a échoué

en: Finished
fr: Terminé

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Repository:
    %s
fr: Dépôt :
    %s

en: Categorized by
    Module Type
fr: Modules classés
    par type

en: Biblical Texts
fr: Textes bibliques

en: Commentaries
fr: Commentaires

en: Dictionaries
fr: Dictionnaires

en: Glossaries
fr: Glossaires

en: Daily Devotionals
fr: Calendriers bibliques

en: General Books
fr: Livres

en: Cult/Unorthodox
fr: Hétérodoxie

en: Categorized by
    Availability
fr: Modules classés
    par disponibilité

en: Updates
fr: Mise à jour disponible

en: Uninstalled
fr: Non installé

en: Prayer List/Journal
fr: Liste de prières / Journal

en: Refreshing from remote source
fr: Rafraîchissement en cours

en: Remote source not found
fr: Serveur non trouvé

en: Configure
fr: Configurer

en: Caption
fr: Libellé

en: Directory
fr: Répertoire

en: User
fr: Identifiant

en: Password
fr: Mot de passe

en: Module Sources
fr: Dépôts

en: Add/Remove
fr: Ajouter/Supprimer

en: Choose
fr: Sélection

en: Install/Update
fr: Installer/Maj

en: Please Refresh
fr: Rafraîchir

en: Your module list is not up to date!
fr: La liste des modules n'est pas à jour !

note: Zero Bibles is just not workable in Xiphos.
en: You have uninstalled your last Bible.
    Xiphos requires at least one.
fr: Vous avez désinstallé votre dernière Bible.
    Xiphos requiert au minimum une.

en: There are still no Bibles installed.
    Xiphos cannot continue without one.
fr: Toujours aucune Bible installée.
    Xiphos ne peut pas continuer sans.

en: %s obsoletes %s.
    Would you like to delete %s?
    Beware: This cannot be undone.
fr: %s remplace %s.
    Effacer %s ?
    Attention : pas de retour en arrière possible.

en: No obsolete modules were found.
fr: Aucun module périmé trouvé.

en: Standard remote sources have been loaded.
fr: Les dépôts distants standards
    ont été chargés.

en: Could not load standard sources from CrossWire.
fr: Impossible de charger les dépôts standards depuis CrossWire.

en: Remove the selected source
fr: Supprime le dépôt sélectionné

en: Enter a remote source
fr: Ajouter un dépôt distant

en: Caption:
fr: Libellé :

en: Type:
fr: Type :

en: Host:
fr: Serveur :

en: Directory:
fr: Répertoire :

en: User (optional):
fr: Identifiant (optionnel) :

en: Password (optional):
fr: Password (optional):(optionnel) :

note: this can happen at most once
en: A source by that name already exists.
fr: Un dépôt du même nom existe déjà.

en: Delete a remote source
fr: Supprimer un dépôt distant

en: [no module]
fr: [Pas de module]

en: Go outward, to the section containing this one
fr: Revenir à la section contenant cet élément

en: Go to previous item
fr: Élément précédent

en: Go to next item
fr: Élément suivant

en: Go inward, to the first subsection
fr: Aller à la première sous-section

en: Synchronize this window's scrolling with the main window
fr: Synchronise le défilement de cette fenêtre avec la fenêtre principale

en: Parallel
fr: Vue parallèle

en: Detach/Attach
fr: Détacher/Attacher

en: Module Options
fr: Options du module

en: Parallel View
fr: Vue parallèle

en: BibleSync session passphrase
fr: BibleSync mot de passe de session

en: Phrase:
fr: Phrase :

note: mode selection failed? probably dead interface
en: Mode selection failed.
    Set "Debug" and try again to see why.
fr: La sélection de mode a échoué.
    Activer le débogage et réessayer pour voir pourquoi.

en: Mode selection failed.
fr: La sélection du mode a échoué.

en: BibleSync: %s (passphrase "%s").
fr: BibleSync : %s (mot de passe "%s").

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Personal
fr: Notes personnelles

en: Speaker
fr: Intervenant

en: -- Select --
fr: [ Aucun ]

en: Locale will take effect after restart.
fr: La langue prendra effet après redémarrage.

en: Preferences
fr: Préférences

en: General
fr: Général

en: Fonts
fr: Polices

en: Color
fr: Couleurs

en: Sizes and Faces
fr: Tailles et apparence

en: Special
fr: Spécial

en: Clear List?
fr: Effacer la liste ?

en: Are you sure you want to clear the module list?
fr: Êtes-vous certain d'effacer la liste des modules ?

en: Remove Module?
fr: Enlever les modules ?

en: Are you sure you want to remove the selected module?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer le module sélectionné?

en: Searching the
fr: Recherche dans

en: found in
fr: dans

en: New List %s
fr: Nouvelle liste %s

en: The last module list may not be deleted
fr: Le dernier module de la liste ne peut être supprimé

en: Delete list?
fr: Supprimer la liste ?

en: Are you sure you want to delete:
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer :

note: ***************************************************************************** * Name *   on_lucene_intro_clicked * * Synopsis *   #include "gui/search_dialog.h" *   void on_lucene_intro_clicked(GtkToggleButton *button, *				  gpointer user_data) * Description * Return value *   void
en: <b>Syntax overview for optimized "lucene" searches</b>
    Search for verses that contain...
    
    loved one
    	 "loved" or "one"
    	This is the same as searching for loved OR one
    "loved one"
    	The phrase "loved one"
    love*
    	A word starting with "love"
    	(love OR loves OR loved OR etc...)
    loved AND one
    	The word "loved" and the word "one"
    	&amp;&amp; can be used in place of AND
    +loved one
    	Verses that <b>must</b> contain "loved" and <b>may</b> contain "one"
    loved NOT one
    	"loved" but not "one"
    (loved one) AND God
    	"loved" or "one" and "God"
    lemma:G2316
    	Search for the Strong's Greek ("G") word number 2316.
    	Also, select Strong's display on the <i>Attribute Search</i> tab.
    
    For complete details, search the web for "lucene search syntax".
fr: <b>Aperçu de la syntaxe des requêtes optimisées « lucene »</b>
    Recherche des versets qui contiennent :
    
    est amour
    	« est » ou « amour »
    	Une requête équivalente est : est OR amour 
    "est amour"
    	La phrase « est amour »
    amour*
    	Un mot commençant par « amour »
    	(amour ou amours ou amour-là ou etc…)
    est AND amour
    	Le mot « est » et le mot « amour »
    	&amp;&amp; peuvent être utilisés à la place de AND
    est +amour
    	Versets qui <b>doivent</b> contenir « amour » et 
    	<b>peut-être</b> contenir « est »
    est NOT amour
    	« est » mais pas « amour »
    (est amour) AND Dieu
    	« est » ou « amour » et « Dieu »
    lemma:G2316
    	Recherche du nombre de Strong grec (« G »), 
    	de numéro de mot 2316.
    	Sélectionner aussi l'affichage « Avec nombres 
    	de Strong » dans l'onglet « Attributs »
    
    Pour plus d'amples détails, rechercher sur Internet : « Syntaxe requête Lucene ».

note: ***************************************************************************** * Name *   on_attributes_intro_clicked * * Synopsis *   #include "gui/search_dialog.h" *   void on_attributes_intro_clicked(GtkToggleButton *button, *				  gpointer user_data) * Description * Return value *   void
en: <b>Attribute-based searches</b>
    Searches for content contained in markup outside the main text. Attributes are footnotes, Strong's numbers, and morphological symbols.
    
    Be aware that most such searches can now be done faster via optimized "lucene" searches using keyword qualifiers.
    
    To use attribute searches, you must select the appropriate button on the <i>Attribute Search</i> tab.
    * Footnote text is searched just like regular text.
    * Strong's words are specified as a prefix letter H or G (Hebrew or Greek) and the numeric word identifier, e.g. G2316 to find "θεός" ("God").
    * Morphological tags are identified literally, e.g. N-ASF for "noun, accusative singular feminine" -- see the Robinson module for details.
fr: <b>Recherches basées sur les attributs</b>
    
    Elles s'appliquent aux recherches de contenu figurant en dehors du texte principal. 
    Les attributs incluent les notes de bas de pages, les nombres de Strong, les symboles morphologiques.
    
    Noter que la plupart de ces requêtes peuvent maintenant être effectuées plus rapidement par l'intermédiaire des recherches optimisées « Lucene », à l'aide des mots-clés appropriés.
    
    Pour utiliser les recherches sur attributs, sélectionner le bouton approprié dans l'onglet <i>Attributs</i>.
    * Les notes de bas de page sont recherchées comme du texte normal
    * Les nombres de Strong sont spécifiés par une lettre préfixe H ou G (Hébreu ou Grec) suivie du numéro d'identification du mot, ex G2316 pour trouver « θεός » (Dieu).
    * Les étiquettes morphologiques sont indiquées littéralement ex N-ASF pour « nom, accusatif singulier féminin » - voir le module Robinson pour plus de détails.

en: Module is neither Bible nor commentary
fr: Le module n'est ni une Bible ni un commentaire

en: BibleSync is not active for transmit.
fr: BibleSync n'est pas actif pour émission.

en: This is an inclusive ("AND") search:
    Find matches showing all words.
fr: Ceci est une requête de type inclusive (« ET »)
    Les résultats correspondants comprennent tous les mots.

en: _Open Advanced Search
fr: Recherche avancée

en: Open the separate Advanced Search dialog.
fr: Ouvre la fenêtre de recherche avancée.

en: Search Module
fr: Module

en: Search Type
fr: Type de requête

en: Optimized ("Lucene")
fr: Optimisée « Lucene »

en: Regular expression
fr: Expression rationnelle

en: Exact phrase
fr: Phrase exacte

en: Search Options
fr: Options de la requête

en: Match case
fr: Respecter la casse

en: Search Scope
fr: Plage de versets

en: No scope
fr: Sans limites

en: Use bounds
fr: Avec des limites

en: Last search
fr: Dernière requête

en: Bounds
fr: Limites de la plage

en: Lower
fr: Basse

en: Upper
fr: Haute

en: Open module in editor?
fr: Ouvrir le module dans l'éditeur ?

en: If no, it will open for display only.
fr: Si la réponse est négative, il sera ouvert en lecture seulement.

en: Paste verse references
fr: Coller les références de verset

en: List:
fr: Liste :

en: Search
fr: Rechercher

en: Sidebar
fr: Barre latérale

en: Powered by the SWORD Project
fr: Xiphos utilise les logiciels du Projet SWORD

en: Can't create tabs dir.
fr: Impossible de créer le répertoire tabs.

en: Prayer List/Journal Item
fr: Élément de liste de prières/Journal

en: New name
fr: Nouveau nom

en: Remove the selected item
fr: Supprimer l'élément sélectionné

en: January
fr: Janvier

en: February
fr: Février

en: March
fr: Mars

en: April
fr: Avril

en: May
fr: Mai

en: June
fr: Juin

en: July
fr: Juillet

en: August
fr: Août

en: September
fr: Septembre

en: October
fr: Octobre

en: November
fr: Novembre

en: December
fr: Décembre

en: An image file's size could not be determined.
    Xiphos cannot resize images to fit window.
fr: La taille d'une image n'a pu être déterminée.
    &app; ne peut redimensionner les images pour s'adapter à la fenêtre.

en: Mismatched packet
fr: Paquet incohérent :

en: Presence announcement:
fr: Annonce de présence :

en: Navigation packet:
fr: Paquet de navigation :

en: Unknown module
fr: Module inconnu

en: .
    Navigated indirectly using verse list.
fr: .
    Navigation indirecte en utilisant la liste de versets.

en: Chat packet:
fr: Paquet de chat :

en:  says:
fr:  retourne :

en: ERROR: unknown BibleSync indicator:
fr: ERREUR : indicateur BibleSync inconnu :

en: Other indications are:
fr: Les autres indications sont :

en: Check the box to listen to this Speaker
fr: Cocher la case pour suivre cet intervenant

en: Available Speakers
fr: Intervenants disponibles

en: Last navigation was Direct or Indirect
fr: La dernière navigation était directe ou indirecte

en: Last Navigation
fr: Dernière navigation

en: IP address:
fr: Adresse IP :

en: 
    Application:
fr: 
    Application :

en: 
    Device:
fr: 
    Périphérique :

en: 
    UUID:
fr: 
    UUID :

en: <br/><br/><center><i>This module has no content at this point.</i></center>
fr: <br/><br/><center><i>Ce module n'a aucun contenu à cette référence.</i></center>

en: Improperly encoded personal annotation label:
    '%s'
fr: Ce nom d'annotation personnelle est improprement formé :
    '%s'

en: Chapter
fr: Chapitre

en: Xiphos does not understand more than one argument.
fr: Xiphos n'accepte pas plus d'un argument.

en: Initiating HTML
fr: Initialisation HTML

en: Building Interface
fr: Construction de l'interface

en: Starting Sword
fr: Démarrage de Sword

en: Loading Settings
fr: Chargement des préférences

en: Displaying Xiphos
fr: Affichage de Xiphos

en: Previewer
fr: Aperçu

en: Footnote
fr: Note de bas de page

en: Cross Reference
fr: Référence croisée

en: Morphology
fr: Étiquette morphologique

en: Back to
fr: Revenir à

en: Unknown parallel module:
fr: Module parallèle inconnu :

en: Strong's Numbers
fr: Nombres de Strong

en: Footnotes
fr: Notes de bas de page

en: Morphological Tags
fr: Étiquettes morphologiques

en: Hebrew Vowel Points
fr: Ponctuation des voyelles en hébreu

en: Hebrew Cantillation
fr: Vocalisations en hébreu

en: Greek Accents
fr: Accents grecs

en: Cross-references
fr: Références croisées

en: Lemmas
fr: Lemmes

en: Headings
fr: En-têtes

en: Morpheme Segmentation
fr: Segmentation de morphème

en: Words of Christ in Red
fr: Paroles de Christ en rouge

en: Transliteration
fr: Translittération

en: Textual Variants
fr: Variantes du texte

en: Primary Reading
fr: Lectures principales

en: Secondary Reading
fr: Lectures secondaires

en: All Readings
fr: Toutes les lectures

en: Transliterated Forms
fr: Formes translittérées

en: Enumerations
fr: Énumérations

en: Glosses
fr: Annotations

en: view context
fr: voir le contexte

en: Growth
fr: Croissance

en: <b>For Growth</b><br/>
fr: <b>Pour la croissance</b><br/>

en: Salvation
fr: Salut

en: <b>For Salvation</b><br/>
fr: <b>Pour le salut</b><br/>

en: Health
fr: Guérison

en: <b>For Health</b><br/>
fr: <b>Pour la guérison</b><br/>

en: Misc
fr: Divers

en: <b>Miscellaneous</b><br/>
fr: <b>Divers</b><br/>

en: Minor Topic 1
fr: Section 1

en: <b>Subtopic 1</b><br/>
fr: <b>Section 1</b><br/>

en: Minor Topic 2
fr: Section 2

en: <b>Subtopic 2</b><br/>
fr: <b>Section 2</b><br/>

en: Minor Topic 3
fr: Section 3

en: <b>Subtopic 3</b><br/>
fr: <b>Section 3</b><br/>

en: Minor Topic 4
fr: Section 4

en: <b>Subtopic 4</b><br/>
fr: <b>Section 4</b><br/>

en: Name for new prayer list or journal
fr: Nom de la nouvelle liste de prières ou du journal

en: Xiphos finds that prayer list already.
fr: Cette liste de prières ou note existe déjà.

note: this one matters.
en: Xiphos cannot create module's path:
    %s
fr: Impossible de créer le chemin d'accès au module:
    %s

en: A basic prayer list. \par\par Module created by Xiphos.
fr: Une simple liste de prières. \par\par Module crée par Xiphos.

en: BasicPrayerList
fr: MaSimpleListeDePrieres

en: MyPrayerList
fr: MaListeDePrieres

en: <b>People:</b><br/>Bob<br/>Sam<br/>Sue<br/><br/><b>Church:</b><br/>pews<br/>fellowship<br/>Bibles for missionaries<br/><br/><br/>
fr: <b>Personnes :</b><br/>Personne 1<br/>Personne 2<br/>Personne 3<br/><br/><b>Assemblée :</b><br/>Participants<br/>Fonctionnement<br/>Missions<br/><br/><br/>

en: A subject-based prayer list. \par\par Module created by Xiphos.
fr: Liste de prières organisée par sujets. \par\par Module crée par Xiphos.

en: SubjectPrayerList
fr: MaListeDePrieresParSujets

en: Bob<br/>Sam<br/>Sue<br/>John<br/>
fr: Personne 1<br/>Personne 2<br/>Personne 3<br/>Personne 4<br/>

en: Spiritual Growth
fr: Croissance spirituelle

en: Mike<br/>Steve<br/>
fr: Personne 1<br/>Personne 2<br/>Personne 3<br/>

en: Sue<br/>John<br/>
fr: Personne 1<br/>Personne 2<br/>Personne 3<br/>

en: A monthly prayer list. \par\par Module created by Xiphos.
fr: Liste de prières mensuelle. \par\par Module crée par Xiphos.

en: MonthlyPrayerList
fr: MaListeDePrieresMensuelle

en: A daily journal. \par\par Module created by Xiphos.
fr: Un journal quotidien. \par\par Module crée par Xiphos.

en: DailyJournal
fr: JournalQuotidien

en: An outlined topic (e.g. sermon). \par\par Module created by Xiphos.
fr: Thème structuré (ex message). \par\par Module crée par Xiphos.

en: OutlinedTopic
fr: ThemeStructure

en: Major Topic A
fr: Sujet majeur A

en: <b>Major Topic A</b><br/>
fr: <b>Sujet majeur A</b><br/>

en: Major Topic B
fr: Sujet majeur B

en: <b>Major Topic B</b><br/>
fr: <b>Sujet majeur B</b><br/>

en: Major Topic C
fr: Sujet majeur C

en: <b>Major Topic C</b><br/>
fr: <b>Sujet majeur C</b><br/>

en: A journal sectioned by Bible book and chapter. \par\par Module created by Xiphos.
fr: Un journal découpé en livres et chapitres de la Bible. \par\par Module créé par Xiphos.

en: BookChapter
fr: LivreChapitre

en: User Annotation
fr: Annotation par l'utilisateur

en: Multi-word
fr: Mots multiples

en: Optimized ("lucene")
fr: Optimisée (« Lucene »)

en: Attribute
fr: Attribut

en: Search result %s: %s
fr: Résultat de la requête %s : %s

en: Delete Range?
fr: Supprimer la plage ?

en: Are you sure you want to delete this range?
fr: Êtes-vous certain de supprimer cette plage ?

en: Search:
fr: Dans :

en: %s:
    No such module is installed.
    %s
fr: %s:
    Module non installé.
    %s

en: Please adjust the module list.
fr: La liste de modules est à régénérer.

en: No fast-search index exists for %s.%s%s
fr: Aucun index de recherche optimisée n'existe pour %s %s%s

en: 
    Search on this module is now `multi word'.
fr: 
    Les requêtes sur ce module sont maintenant 'multi-mots'.

en: 
    See the Module Manager, Maintenance pane.
fr: 
    Voir le Gestionnaire de modules, volet Maintenance.

en: Search finished
fr: Recherche terminée

en: matches
fr: réponses

en: There is no commentary module.
fr: Il n'y a pas de module commentaire.

en: $HOME is not set!
fr: $HOME n'est pas défini !

en: Xiphos can not create directory
fr: Impossible de créer le dossier

en: can not create
fr: impossible de créer

en: Empty settings file -- backup recovery attempted.
    Some information may have been lost.
fr: Fichier de configuration vide -- Essai de restauration.
    Des informations ont pu être perdues.

en: Empty settings file -- no backup?!? Information lost!
fr: Fichier de configuration vide -- pas de sauvegarde ?!? Informations perdues !

en: There are no Bibles installed.
    Evidently, you declined to install any.
    
    Without any Bible modules to display,
    Xiphos cannot proceed,
    and will now exit.
fr: Aucune Bible n'a été installée !
    
    Xiphos ne peut fonctionner sans une Bible à présenter,
    et va maintenant se terminer.

en: Bible module installation complete.
fr: L'installation des modules est terminée.

en: Module error: Unusable xref encoding.
    Please report this, with module & verse
fr: Erreur de module : Renvoi de référence croisée inutilisable.
    Merci de le signaler, avec le nom du module et le verset

en: verse
fr: verset

en: chapter
fr: chapitre

en: Xiphos's file for language
    abbreviations is missing.
fr: Le fichier des définitions
    de langages est absent.

en: Xiphos's language abbreviation
    file cannot be opened.
fr: Ouverture impossible du fichier
    des définitions de langages.

en: Xiphos cannot allocate space
    for language abbreviations.
fr: Impossible d'allouer l'espace suffisant
    aux abbréviations de langage.

en: Xiphos cannot read the
    language abbreviation file.
fr: Erreur de lecture du fichier des
    définitions de langages.

note: either we were given a null sys_locale, or it didn't match anything.
en: No matching locale found for `%s'.
    %s
fr: Pas de locale correspondante pour `%s'.
    %s

en: Book names and menus may not be translated.
fr: Les noms de livres et les menus ne seront peut-être pas traduits.

en: Module %s has companion modules:
    %s.
    Would you like to open these as well?%s
fr: Le module %s a les modules compagnons :
    %s.
    Voulez-vous les ouvrir également ?%s

en: 
    
    The first will open in the main window
    and others in separate windows.
fr: 
    
    Le premier va s'ouvrir dans la fenêtre principale
    et les autres dans des fenêtres séparées.

en: Daily devotional was requested, but there are none installed.
fr: Un calendrier biblique a été demandé, mais aucun module de ce type n'est installé.

en: <b>Locked Module.</b>
    
    <u>You are opening a module which requires a <i>key</i>.</u>
    
    The module is locked, meaning that the content is encrypted by its publisher, and you must enter its key in order for the content to become useful.  This key should have been received by you on the web page which confirmed your purchase, or perhaps sent via email after purchase.
    
    Please enter the key in the dialog.
fr: <b>Module verrouillé.</b>
    
    <u>Ouverture d'un module nécessitant une <i>clé</i>.</u><
    
    Ce module est verrouillé, ce qui signifie que le contenu est encrypté par
    son éditeur, il est nécessaire de saisir une clé pour rendre le contenu
    utilisable. Cette clé a pu être donnée sur la page web lors de la commande,
    ou peut-être envoyée par e-mail après l'achat.
    
    Prière de saisir la clé dans la boite de dialogue.

en: Clear History
fr: Effacer l'historique

en: History ➛ Verse List
fr: Historique ➛ Liste de versets

en: URL not found:
fr: URL non trouvée :

en: Xiphos could not execute %s
fr: Xiphos n'a pas pu exécuter %s

en: Viewer error:
fr: Erreur d'aperçu:

en: Show %s in main window
fr: Affiche %s dans la fenêtre principale

en: Document not created successfully.
fr: Erreur de création du document.

en: What must I do to be saved?
fr: Comment être sauvé?

en: Acts 16:31
fr: Act 16:31

en: Eph 2:8,9
fr: Éph 2:8,9

en: Romans 1:16
fr: Romains 1:16

en: What is the Gospel?
fr: Qu'est-ce que l'Évangile ?

en: Document not parsed successfully.
fr: Erreur de lecture du document.

en: empty document
fr: document vide

en: wrong type, root node != SwordBookmarks
fr: erreur de type, root node != SwordBookmarks

en: wrong type, root node != Copy_Export
fr: erreur de type, root node !=Copy_Export

en: %s<center>%s<br>Chapter %d</center><br>
fr: %s<center>%s<br>Chapitre %d</center><br>

en: <br><center>Chapter %d</center><br>
fr: <br><center>Chapitre %d</center><br>

en: %s
    
    Chapter %d
fr: %s
    
    Chapitre %d

en: 
    
    Chapter %d
fr: 
    
    Chapitre %d

en: %s%s: %s Chapter %d<br><br>
fr: %s%s: %s Chapitre %d<br><br>

en: %s: %s Chapter %d
fr: %s: %s Chapitre %d

en: Old Testament
fr: Ancien Testament

en: Gen - Mal
fr: Ge - Mal

en: New Testament
fr: Nouveau Testament

en: Mat - Rev
fr: Mt - Ap

en: Sample Module List
fr: Exemple de liste de modules

en: wrong type, root node != %s
fr: erreur de type, root node != %s

en: Save of settings failed! stat %d, size %d
    %s
fr: La sauvegarde de la configuration a échouée ! stat %d, taille %d
    %s

en: Attempting to revert to previous save.
fr: Tentative de retour à la sauvegarde précédente.

en: Add Bookmark
fr: Ajouter un signet

en: Bookmark Dialog
fr: Signet

en: Create new folder
fr: Crée un nouveau dossier

en: New Folder
fr: Nouveau dossier

en: New ...
fr: Nouveau...

en: Cancel Bookmark
fr: Annuler un signet

en: Label:
fr: Étiquette :

en: Label Entry
fr: Entrée Étiquette

en: Verse:
fr: Verset :

en: Verse Entry
fr: Entrée Verset

en: Module:
fr: Module :

en: Module Entry
fr: Entrée Module

en: Bookmark Folder Treeview
fr: Arborescence Dossier des signets

en: Test Link
fr: Vérifier le lien

en: Verse
fr: Verset

en: Link Text
fr: Nom du lien

en: Link directly
fr: Lien direct

en: Link via verse list
fr: Lien via une liste de versets

en: Exit the program
fr: Quitte l'application

en: Exit
fr: Quitter

en: Print this note
fr: Imprime cette note

en: Preview the note to be printed
fr: Aperçu avant impression de la note

en: HTML Format switch
fr: Commutateur de format HTML

en: HTML mode
fr: Mode HTML

en: Delete the current note
fr: Supprime la note actuelle

en: _Delete Personal Comment
fr: Supprimer le commentaire

en: Save the current note
fr: Enregistre la note en cours

en: _Save (Personal Comment)
fr: Enregistrer le commentaire

en: E_xit
fr: _Quitter

en: Print this document
fr: Imprime ce document

en: Preview the document to be printed
fr: Aperçu avant impression

en: Open a file in Studypad
fr: Ouvre un fichier dans le bloc-notes

en: Save the current file
fr: Enregistre le fichier en cours

en: Save the current file as
fr: Enregistre le fichier en cours sous

en: Save AS
fr: Enregistrer _sous..

en: Add this file to your bookmarks
fr: Ajouter ce fichier à vos signets

en: Create a new document
fr: Crée un nouveau document

en: New Document
fr: Nouveau document

en: Copy/Export Passage
fr: Copier/exporter le passage

en: Export Passage Cancel
fr: Abandon de l'export

en: Export Passage OK
fr: Continuer l'export

en: Key
fr: Clé

en: <b>Copy</b>
fr: <b>Copier</b>

en: <b>Export</b>
fr: <b>Exporter</b>

en: Export complete book
fr: Exporter un livre entier

en: Book
fr: Livre

en: Book Radio Button
fr: Bouton radio Livre

en: Export complete chapter
fr: Exporter un chapitre entier

en: Chapter Radio Button
fr: Bouton radio Chapitre

en: Export single verse
fr: Exporte un seul verset

en: Verse Radio Button
fr: Bouton radio Verset

en: Verse range
fr: Plage de versets

en: Plain Text
fr: Texte simple

en: Plain Text Radio Button
fr: Bouton radio Texte simple

en: HTML Radio Button
fr: Bouton radio HTML

en: Indicates whether verse numbers should appear inline in the text for more than 1 verse.
fr: Indique si les numéros de versets doivent apparaître en ligne dans un texte sur plusieurs versets.

en: _Verse numbers in text
fr: Numéros de _versets dans le texte

en: Verse Number button
fr: Bouton numéro de verset

en: Indicates whether reference is placed first or last.
fr: Indique si la référence est placée au début ou en fin du texte.

en: Reference last
fr: Référence placée en fin de texte

en: Reference last button
fr: Bouton de la dernière Référence

en: Indicates whether or not version name is included in reference.
fr: Indique si le nom de la version est inclus dans la référence.

en: Include Version
fr: Inclure la version de Bible

en: Version button
fr: Bouton de version

en: Save Export As
fr: Enregistrer / Exporter sous

en: Indicates whether verse numbers should appear inline in the text.
fr: Indique si les numéros de versets doivent apparaître dans le texte.

en: Include version
fr: Nom de la version de la Bible

en: About Studypad
fr: À propos du bloc-notes

en: Open about dialog
fr: Ouvre la boite à propos

en: Bold
fr: Gras

en: Make selection bold
fr: Met en gras le texte sélectionné

en: Copy
fr: Copier

en: Copy selection to clipboard
fr: Copie le texte sélectionné dans le presse-papier

en: Cut
fr: Couper

en: Cut selection
fr: Coupe le texte sélectionné dans le presse-papier

en: Decrease indent
fr: Diminue le retrait

en: Decrease
fr: Diminuer

en: Decrease paragraph indent
fr: Diminue le retrait du paragraphe

en: Delete selection
fr: Supprimer la sélection

en: Remove selection
fr: Enlève la sélection

en: Delete Item
fr: Supprimer l'élément

en: Delete current item
fr: Supprime l'élément en cours

en: Search current document
fr: Recherche dans le document en cours

en: Font
fr: Police

en: Change font
fr: Change de police

en: Increase indent
fr: Augmente le retrait

en: Increase
fr: Augmenter

en: Increase paragraph indent
fr: Augmente le retrait du paragraphe

en: Insert emoticon
fr: Insérer une émoticône

en: Emoticon
fr: Émoticône

en: Insert an emoticon
fr: Insére une émoticône

en: Insert image
fr: Insére une image

en: Insert image at cursor
fr: Insère une image à l'endroit du curseur

en: Insert link
fr: Insérer un lien

en: Link
fr: Lien

en: Insert a link
fr: Insére un lien

en: Insert Outline
fr: Insérer liste

en: Outline
fr: Liste

en: Insert outline
fr: Insère une liste

en: Insert rule
fr: Insère une règle

en: Rule
fr: Règle

en: Insert horizontal rule
fr: Insère une ligne horizontale

en: Xiphos Link
fr: Lien Xiphos

en: Insert a link to a sword module
fr: Insère un lien vers un module de Xiphos

en: Insert table
fr: Insère une table

en: Insert a table
fr: Insère une table

en: Italic
fr: Italique

en: Change selection to italic font
fr: Met en italique le texte sélectionné

en: Center
fr: Centré

en: Center justify paragraph
fr: Centre le paragraphe

en: Full
fr: Justifié

en: full justify
fr: justifie le paragraphe

en: Left
fr: Aligner à gauche

en: Left justify paragraph
fr: Aligne le paragraphe à gauche

en: Right
fr: Aligner à droite

en: Right justify paragraph
fr: Aligne le paragraphe à droite

en: Create new file
fr: Crée un nouveau fichier

en: Open file
fr: Ouvre un fichier existant

en: Paste
fr: Coller

en: Paste clipboard at cursor.
fr: Colle le contenu du presse-papier à l'emplacement du curseur.

en: Print Document
fr: Imprimer

en: Print
fr: Imprimer

en: Print the current document
fr: Imprime le document

en: Print Preview
fr: Aperçu avant impression

en: Preview
fr: _Aperçu

en: Print preview of current document
fr: Affiche un aperçu de ce document

en: Quit
fr: _Quitter

en: Shut down editor
fr: Ferme l'éditeur

en: Redo
fr: Rétablir

en: Redo last undo
fr: Rétablit la dernière annulation

en: Find and replace
fr: Recherche et remplace

en: Replace
fr: Remplacer

en: Search and replace
fr: Recherche et remplace du texte

en: Save changes to file
fr: Enregistre le fichier en cours

en: Save as
fr: Enregistrer sous

en: Save file as ...
fr: Enregistrer _sous...

en: Strikethrough
fr: Barré

en: Strikethrough selection
fr: Barre le texte sélectionné

en: Underline
fr: Souligné

en: Underline selection
fr: Souligne le texte sélectionné

en: Undo
fr: Annuler

en: Undo last change
fr: Annule les dernières modifications

en: Editor
fr: Éditeur

en: Recent files
fr: Derniers doc_uments utilisés

en: _Edit
fr: _Édition

en: _Help
fr: _Aide

en: Normal
fr: Texte principal

en: Header 1
fr: Titre 1

en: Header 2
fr: Titre 2

en: Header 3
fr: Titre 3

en: Header 4
fr: Titre 4

en: Header 5
fr: Titre 5

en: Header 6
fr: Titre 6

en: Address
fr: Adresse

en: Preformatted
fr: Préformatté

en: Bulleted List
fr: Liste à puces

en: Roman Numeral List
fr: Liste à chiffres romains

en: Numbered List
fr: Liste numérotée

en: Alphabetical List
fr: Liste alphabétique

en: Strike
fr: Barré

en: Set font color of selected text.
fr: Modifie la couleur de police du texte sélectionné.

en: Highlight selected text by setting background color.
fr: Met en surbrillance le texte sélectionné.

en: Mark/Unmark Verse
fr: Annoter ce verset

en: Annotation Dialog
fr: Boite de dialogue d'annotation

en: Add annotation. The verse will display with highlight colors and a *u marker to show content.
fr: Ajoute une annotation. Le verset sera surligné et une marque *u permettra de consulter la note.

en: New Annotation
fr: Nouvelle annotation

en: Mark
fr: Annoter

en: Unmark
fr: Supprimer

en: Remove annotation.
fr: Supprime l'annotation.

en: gtk-cancel
fr: annuler

en: Cancel Annotation
fr: Annule l'annotation

en: Module Manager
fr: Gérer les modules

en: _View Intro
fr: _Voir l'intro

en: Open a brief introductory explanation of how the Module Manager works.
fr: Ouvre l'aide d'introduction du gestionnaire de modules.

en: _Load Standard
fr: _Charger défaut

en: Load and synchronize the standard set of known repositories, as maintained at crosswire.org, with your current remote sources.
fr: Charge et synchronise l'ensemble type de dépôts référencés, maintenu à crosswire.org, avec vos dépôts actuels.

en: Refresh Xiphos' knowledge of what modules are available at the selected remote repository
fr: Actualise la liste des modules disponibles dans les dépôts

en: _Install
fr: _Installer

en: Install or update the selected modules
fr: Installer ou mettre à jour les modules sélectionnés

en: Remove the selected modules from your system
fr: Enlève les modules sélectionnés

en: _Archive
fr: _Archiver

en: Create a zip archive of the selected modules.
fr: Crée une archive zip des modules sélectionnés.

en: _Index
fr: _Indexer

en: Build an index of the selected modules, for optimized ("lucene") searching.
fr: Construit un index des modules sélectionnés, pour optimiser les recherches « lucene ».

en: _Delete Index
fr: _Désindexer

en: Delete the fast-search index of the selected modules.
fr: Supprime l'index de recherche optimisée des modules sélectionnés.

en: Scan _Obsolete
fr: Vérifier

en: Scan for obsolete modules and offer to delete them.
fr: Vérifie les modules et propose d'enlever les modules périmés.

en: Continue
fr: Continuer

en: <b>Module Manager</b>
fr: <b>Gestionnaire de modules</b>

en: <b>WARNING:</b> If you live in a persecuted country use with care.
fr: <b>ATTENTION :</b> Utiliser avec prudence dans les pays où des faits de persécution ont été recensés.

en: <b>Add and Remove Sources</b>
fr: <b>Gestion des dépôts de modules </b>

en: Current local sources
fr: Dépôts locaux

en: Add a local folder as an install source, typically on a cdrom or flash drive.  Such a folder contains subfolders "mods.d" and "modules".
fr: Ajoute un répertoire local en tant que source d'installation, généralement sur un CD-ROM ou en flash. Un tel répertoire contient les sous-dossiers « mods.d » et « modules ».

en: Remove one of your local folders as an install source.
fr: Supprime un répertoire local en tant que dépôt.

en: Current Remote Sources
fr: Dépôts distants

en: Add a custom remote install source. You must know its hostname and the folder where its repository lives.
fr: Ajoute un dépôt d'installation à distance personnalisé. Il est nécessaire de connaître au préalable le nom de domaine et le répertoire de stockage.

en: Remove a remote install source.
fr: Supprimer un dépôt distant.

en: <b>Install Source</b>
fr: <b>Source des dépôts</b>

en: Local
fr: Dépôt local

en: Remote
fr: Dépôt distant

en: <b>Install Destination</b>
fr: <b>Dossier d'installation</b>

en: <i>Personal area, for your use only:</i>
fr: <i>Espace personnel, pour votre usage uniquement</i>

en: Home dir
fr: Dossier personnel

en: <i>System area, for all users:</i>
fr: <i>Espace système, pour tous les utilisateurs</i>

en: Sword sys dir
fr: Rép Sword-sys

en: <b>Warning:</b> If you live in a persecuted country and do not wish to risk detection you should NOT use  the remote installation feature!
fr: <b>Attention :</b> Si vous vivez dans un pays où des faits de persécution ont été recensés et que vous ne voulez pas prendre le risque d'être repéré, vous NE devez PAS sélectionner une source de dépôt distant !

en: Local Install Folder
fr: Répertoire local d'installation

en: Drop down history list
fr: Historique des versets consultés

en: Choose book to display
fr: Sélection du livre à afficher

en: Book Selector Button
fr: Bouton Sélection de livre

en: <b>Revelation of John</b>
fr: <b>Apocalypse</b>

en: Choose chapter to display
fr: Sélection du chapitre à afficher

en: Toggle Chapter Button
fr: Bouton Bascule chapitre

en: Choose Verse to display
fr: Sélection du verset à afficher

en: Toggle Verse Button
fr: Bouton Bascule verset

en: Enter a Verse reference in Book 1:1 format and press Return
fr: Saisir une référence au format : Livre 1.1 (ex : Jn 3.16)
    puis valider par appui sur la touche Entrée

en: Reference Entry
fr: Entrée Référence

en: Cover
fr: Accueil

en: <b>Font Colors</b>
fr: <b>Couleurs des polices</b>

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Foreground
fr: Avant-plan

en: Current Verse
fr: Verset en cours

en: Verse Number
fr: Numéro de verset

en: Links
fr: Liens

en: Highlight Foreground
fr: Avant-plan surlignement

en: Highlight Background
fr: Arrière-plan surlignement

en: Invert color pairs
fr: Inverser les paires de couleurs

en: Normal Text
fr: Texte normal

en: Highlight
fr: Surlignement

en: Font Colors
fr: Couleurs

en: <b>Font Sizes</b>
fr: <b>Tailles des polices</b>

en: All displayed font sizes are relative to this choice
fr: Toutes les tailles de police sont affichés par rapport à ce choix

en: Base font size
fr: Taille police de base

en: Commonly -1, to make verse numbers less obtrusive
fr: Généralement -1, pour rendre les numéros de versets plus discret

en: Verse number size
fr: Taille du numéro de verset

en: Name and size choice for any module in a given language; still overridden by a specific choice on a particular module
fr: Sélectionne les choix de police pour tout module dans une langue donnée ; toujours remplaçable par un choix spécifique sur un module particulier

en: Font preferences, per language
fr: Police préférée par langue

en: Language Font Combo
fr: Boite combinée Police de langue

en: Font Misc
fr: Divers

en: Xiphos is the first Bible study program to provide an implementation of BibleSync, a synchronization protocol for Bible programs. If you work with multiple Bible programs, or if you work in a team, or if you have classroom activities using shared study, BibleSync can be a useful tool for you. BibleSync operates in 1 of 3 modes: Personal, to synchronize multiple Bible applications of your own, or in a working team; Speaker, to drive a lecture audience's Bible programs to follow along; Audience, to receive the speaker's navigation.
fr: BibleSync est un protocole de synchronisation entre programmes bibliques. Si vous
    utilisez plusieurs logiciels bibliques, travaillez en équipe, ou participez à des
    études en commun, BibleSync est un outil intéressant.
    BibleSync opère dans trois modes distincts : Personnel, pour synchroniser plusieurs
    logiciels bibliques entre eux ou au sein d'une équipe de travail ; Intervenant,
    pour piloter à distance les logiciels bibliques d'un auditoire ; Audience, pour
    recevoir la navigation de l'intervenant.
    Xiphos est le premier programme d'étude biblique à disposer de BibleSync.

en: <i>Mode:</i>
fr: <i>Mode :</i>

en: Select the mode in which BibleSync should operate.
fr: Sélectionne le mode de fonctionnement de BibleSync.

en: _Off
fr: _Inactif

en: Disable BibleSync.
fr: BibleSync est désactivé.

en: BSP off radio button
fr: Bouton radio BSP désactivé

en: _Speaker
fr: _Intervenant

en: Enable BibleSync as the speaker.
fr: Biblesync est activé en mode intervenant.

en: BSP speaker radio button
fr: Bouton radio Intervenant BSP

en: Enable BibleSync as a member of the audience.
fr: BibleSync est activé en mode membre de l'audience.

en: BSP audience radio button
fr: Bouton radio audience BSP

en: _Personal
fr: _Personnel

en: Enable BibleSync for personal or team use.
fr: BibleSync est activé en mode utilisation personnelle ou d'équipe.

en: BSP personal radio button
fr: Bouton radio BSP personnel

en: Private
fr: Privé

en: When in Personal mode, only programs running on this machine will hear your navigation.
fr: En mode Personnel, seuls les programmes tournant sur cette machine recevront votre navigation.

en: BSP privacy button
fr: Bouton BSP privé

en: <i>Navigate:</i>
fr: <i>Navigation :</i>

en: Choose how to accept incoming navigation synchronization.
fr: Choisissez comment accepter la synchronisation de navigation entrante.

en: BibleSync navigation will send Xiphos directly to the verse indicated.
fr: Le verset indiqué s'affiche directement dans Xiphos.

en: BSP nav direct radio button
fr: Bouton radio BSP navigation directe

en: _Verse list
fr: Liste de _versets

en: BibleSync navigation will use Xiphos' sidebar verse list.
fr: Le verset indiqué s'affiche dans la liste de versets.

en: BSP nav verse list radio button
fr: Bouton radio BSP navigation liste de versets

en: _Keyboard only
fr: _Clavier uniquement

en: BSP keyboard button
fr: Bouton radio Clavier BSP

en: <i>Listen:</i>
fr: <i>Suivi :</i>

en: Xiphos will listen to Speakers according to choice here.
fr: Xiphos écoutera ici les orateurs selon leur choix.

en: Selective
fr: Sélectif

en: Choose the Speakers to be followed.
fr: Choix sélectif de la liste des intervenants à suivre.

en: BSP listen some radio button
fr: Bouton radio BSP écouter certains intervenants

en: All
fr: Tous

en: All Speakers will be followed.
fr: Tous les intervenants sont suivis.

en: BSP listen all radio button
fr: Bouton radio BSP ecouter tous

en: None
fr: Aucun

en: No Speakers will be followed.
fr: Aucun intervenant n'est suivi.

en: BSP listen none radio button
fr: Bouton radio BSP ecouter aucun

en: <i>Special:</i>
fr: <i>Spécial :</i>

en: Additional traces can be presented during BibleSync operation by enabling presence, mismatch, and debug. Beware enabling these, they can be very chatty. Also, decide whether to allow group parameter as Xiphos' tab number.
fr: Des informations supplémentaires peuvent être affichées pendant le fonctionnement de BibleSync en activant ces options. Attention ces informations peuvent être très denses.

en: Presence
fr: Présence

en: Presence announcements will be shown in dialogs.
fr: Les annonces de présence seront affichées dans des boîtes de dialogue.

en: BSP presence button
fr: Bouton présence BSP

en: Mismatch
fr: Défauts d'appariement

en: Mismatches from your session will be shown in dialogs.
fr: Les défauts d'appariement survenant pendant la session seront affichés dans des boîtes de dialogue.

en: BSP mismatch button
fr: Bouton défaut d'appariement BSP

en: Debug
fr: Débogage

en: Packet tracing.
fr: Traçage des paquets sur le réseau.

en: BSP event debug button
fr: Bouton de débogage des évènements BSP

en: _Group as tab
fr: _Groupe en onglet

en: Interpret the protocol's group number parameter as Xiphos' tab number. Disabling this may be necessary if some Speakers' use of group number is not appropriate as a tab number.
fr: Transforme le numéro de groupe de BibleSync en numéro d'onglet de Xiphos. Cette option sera peut-être à désactiver si le numéro de groupe utilisé par certains intervenants n'est pas approprié.

en: BSP event group-as-tab button
fr: Bouton grouper en onglets les évènements BSP

en: <b>General</b>
fr: <b>Général</b>

en: Select a particular language for interface display, other than your usual setting
fr: Sélectionne une langue différente de la configuration habituelle pour l'affichage de l'interface

en: Special Locale (requires restart)
fr: Langue de l'interface (Nécessite un redémarrage)

en: Special Locale Combo
fr: Boîte combinée langue spéciale

en: Show splash screen at start up
fr: Afficher l'écran d'accueil au démarrage

en: Show Daily Devotion at start up
fr: Afficher le calendrier biblique au démarrage

en: If you have set a preferred daily devotion module, its entry for today will be shown at startup.
fr: Le calendrier biblique du jour sera affiché au démarrage, si un module de ce type a été prédéfini.

en: Use default Dictionary
fr: Utiliser le dictionnaire par défaut

en: Make double-click of a word always use default dictionary instead of dictionary currently displayed
fr: Un double-clic sur un mot activera le dictionnaire par défaut à la place du dictionnaire en cours

en: Use default Dictionary Checkbox
fr: Case à cocher Dictionnaire par défaut

en: Scroll to Previous/Next Chapter
fr: Défilement des chapitres en continu

en: Use Bible Text scroll bar to scroll to previous or next chapter
fr: Permet d'utiliser la barre de déplacement vertical du volet des textes bibliques pour se déplacer au chapitre suivant ou précédent

en: Scroll to Previous/Next Chapter Checkbox
fr: Case à cocher Défilement des chapitres en continu

en: Resize images
fr: Redimensionner les images

en: Automatically resize image content to fit the pane
fr: Réduit automatiquement les images et les adapte à la taille de la fenêtre

en: Resize images checkbox
fr: Case à cocher Images redimensionnées

en: Highlight current verse
fr: Surligner le verset en cours

en: Apply high-contrast highlight to current verse - see color pickers
fr: Applique des couleurs différentes au verset en cours - Voir le sélecteur de couleurs

en: Highlight current verse check box
fr: Case à cocher Verset en cours surligné

en: Highlight user annotations
fr: Surligner les annotations personnelles

en: Use inverted highlight on user-annotated verses
fr: Applique un surlignement aux versets comportant des annotations personnelles

en: Highlight user annotations check box
fr: Case à cocher Annotations personnelles surlignées

en: Cross-references in verse list
fr: Afficher les références croisées dans la liste de versets

en: Use the verse list for Bible cross-references instead of the previewer
fr: Utilise la liste de versets à la place du volet Aperçu pour afficher les références-croisées

en: Xrefs in verse list check box
fr: Case à cocher Xrefs dans la liste de versets

en: Enable Prayer Lists
fr: Activer les listes de prières

en: Make journals/prayer lists available
fr: Active les listes de prières et les journaux

en: Enable Prayer Lists Checkbox
fr: Case à cocher Activer les listes de prières

en: Enable Statusbar
fr: Afficher la barre de statut

en: Enable/Disable Statusbar.
fr: Affiche/cache la barre de statut.

en: Enable Statusbar Checkbox
fr: Active la boite à cocher de la barre de statut

en: Parallel color alternation
fr: Couleurs spécifiques dans la vue parallèle

en: Parallel window can use alternating foreground/background.
fr: Des couleurs spécifiques d'avant-plan et d'arrière-plan seront appliquées à la vue parallèle.

en: Enable Parallel Alternation Checkbox
fr: Active la Case à cocher des couleurs spécifiques dans la vue parallèle

en: Verse number
fr: Affichage du numéro de verset

en: Offset the verse number in several ways
fr: Modifie l'affichage du numéro du verset

en: Show verse number in bold text
fr: Affiche le numéro de verset en gras

en: Verse number bold checkbox
fr: Case à cocher numéro de verset en gras

en: Brackets
fr: Parenthèses

en: Show verse number with [surrounding brackets]
fr: Affiche le numéro de verset entouré de [parenthèses]

en: Verse number bracket checkbox
fr: Case à cocher Verset entre parenthèses

en: Superscript
fr: Exposant

en: Show verse number as a superscript
fr: Affiche le numéro de verset en exposant

en: Verse number superscript checkbox
fr: Case à cocher numéro de verset en exposant

en: StudyPad default directory
fr: Répertoire par défaut du bloc-notes

en: Select A Directory
fr: Sélectionner un répertoire

en: StudyPad default directory combo
fr: Boite combinée Répertoire par défaut du bloc-notes

en: General Misc
fr: Divers

en: <b>Main Window Modules</b>
fr: <b>Modules de base</b>

en: Biblical Text
fr: Texte biblique

en: Change Biblical Text Combo
fr: Boite combinée Changement de texte biblique

en: Change Commentary Combo
fr: Boite combinée Changement de commentaire

en: Change Dictionary Combo
fr: Boite combinée Changement de dictionnaire

en: Change Book Combo
fr: Boite combinée Changement de livre

en: Clear all modules from the list
fr: Efface tous les modules de la liste

en: Clear Modules from List Button
fr: Bouton Efface tous les modules de la liste

en: Remove the selected module from the list
fr: Supprime le module sélectionné de la liste

en: Delete Selected Module From List Button
fr: Bouton Supprime le module sélectionné de la liste

en: Open a dialog to select modules
fr: Ouvre la fenêtre de sélection des modules

en: Add Modules
fr: Ajout de modules

en: Open Selection Dialog Button
fr: Bouton Ouvrir la boite de sélection

en: Modules Parallel
fr: Vue parallèle

en: <b>Special Purpose Modules</b>
fr: <b>Modules d'emploi spécifique</b>

en: Daily Devotional
fr: Calendrier biblique

en: Daily Devotional Combo
fr: Boite combinée Changement de calendrier biblique

en: Hebrew Lexicon
fr: Lexique hébreu

en: Hebrew Lexicon Combo
fr: Boite combinée Lexique hébreu

en: Greek Lexicon
fr: Lexique grec

en: Greek Lexicon Combo
fr: Boite combinée Lexique grec

en: Default Dictionary
fr: Dictionnaire par défaut

en: Change Default Dictionary Combo
fr: Boite combinée Changement de dictionnaire

en: Personal Notes
fr: Notes personnelles

en: Change Personal Notes Combo
fr: Boite combinée Changement de notes personnelles

en: Modules Misc
fr: Divers

en: Enable/disable the Statusbar
fr: Affiche la barre de statut au bas de la fenêtre principale

en: Advanced Search
fr: Recherche avancée

en: _Lucene Search Syntax
fr: Syntaxe des recherches « _Lucene »

en: Open a brief explanation of the syntax used for optimized "lucene" searches.
fr: Ouvre une brève explication sur la syntaxe utilisée dans les recherches optimisées « lucène ».

en: _Attribute Search
fr: Recherche sur _attributs

en: Open a brief explanation of attribute-based searches.
fr: Ouvre une brève explication sur les recherches basées sur les attributs.

en: for
fr: expression

en: Main Search Entry
fr: Entrée Recherche principale

en: Start/stop searching
fr: Démarre/stoppe la requête

en: Find Button
fr: Bouton Rechercher

en: Search Criteria Treeview
fr: Arborescence Critères de recherche

en: <b>Scope</b>
fr: <b>Plage de versets</b>

en: Search entire module
fr: Recherche dans tous les versets

en: Entire module
fr: Module entier

en: Entire module radiobutton
fr: Bouton radio Module entier

en: Use the results of the last search as the scope of the search
fr: Recherche uniquement dans les versets retournés lors de la requête précédente

en: Current results
fr: Dernière requête

en: Current results radiobutton
fr: Bouton radio Dernière requête

en: Use a custom range for the scope of the search
fr: Recherche dans une plage prédéfinie de versets

en: Custom verse range
fr: Plage prédéfinie

en: Custom verse range radiobutton
fr: Bouton radio Plage de versets

en: Custom Range Selector Combo
fr: Boite de sélection Plage personnalisée

en: Use a single module for the search
fr: Recherche dans un seul module

en: Single module
fr: Module unique

en: Single module radiobutton
fr: Bouton radio Module unique

en: Use the current module list for the search
fr: Recherche dans plusieurs modules

en: Module list
fr: Plusieurs modules

en: Module list radiobutton
fr: Radio bouton Liste de modules

en: Use a custom module list for the search
fr: Recherche dans une liste de modules prédéfinie

en: Custom module list
fr: Liste prédéfinie

en: Custom module list radiobutton
fr: Bouton radio Liste de modules

en: Custom Module List Combo
fr: Boite combinée Listes de modules

en: <b>Search Type</b>
fr: <b>Type de requête</b>

en: Fast, featureful, index-based search
    Indexes must have been built beforehand:
    See Module Manager's maintenance functions
fr: Recherche optimisée basée sur les index,
    les index doivent avoir été générés auparavant.
    Voir l'onglet « Gérer » du gestionnaire de modules.

en: Optimized ("Lucene") radiobutton
fr: Bouton radio Optimisée (« Lucene »)

en: Multi word
fr: Mots multiples

en: Multi word radiobutton
fr: Bouton radio Mots multiples

en: Regular expression radiobutton
fr: Bouton radio Expression rationnelle

en: Exact phrase radiobutton
fr: Bouton radio Phrase exacte

en: Make selections on the Attribute Search tab
fr: Fait des sélections dans l'onglet de recherche « Attributs »

en: Attributes
fr: Attributs

en: Attributes radiobutton
fr: Bouton radio Attributs

en: <b>Options</b>
fr: <b>Options de la requête</b>

en: Match case checkbox
fr: Case à cocher Respecter la casse

en: Search  Criteria
fr: Critères

en: Show in main window
fr: Affiche le résultat dans la fenêtre principale

en: Save search results as bookmarks
fr: Enregistre les résultats de la recherche
    sous forme de signets

en: Export current search results
fr: Exporte les résultats de la requête

en: Export
fr: Exporter

en: Clear lists for new search
fr: Efface tous les résultats

en: <b>Found</b>
fr: <b>Réponses</b>

en: Result Summary Window
fr: Fenêtre Récapitulatif des résultats

en: Result Summary Table
fr: Table Récapitulatif des résultats

en: <b>Search Results</b>
fr: <b>Détail</b>

en: <b>Preview</b>
fr: <b>Aperçu</b>

en: Results
fr: Résultats

en: Create new custom range
fr: Crée une nouvelle plage de versets

en: New Range Button
fr: Bouton Nouvelle plage personnalisée

en: Save custom range
fr: Enregistre la plage de versets

en: Save Range Button
fr: Bouton Enregistrer plage personnalisée

en: Delete selected range
fr: Supprime la plage sélectionnée

en: Delete Range Button
fr: Bouton Supprimer la plage

en: <b>Ranges</b>
fr: <b>Plages de versets</b>

en: <b>Range Name</b>
fr: <b>Nom de la plage</b>

en: Range Name Entry
fr: Entrée Nom de la plage

en: <b>Range Definition</b>
fr: <b>Limites de la plage</b>

en: Range Definition Entry
fr: Entrée Limites de la plage

en: e.g. Matt-John;Rev4
fr: ex Mat-Jean; Ap4

en: Custom Range Preview
fr: Aperçu Plage personnalisée

en: Custom Verse Ranges
fr: Plages de versets

en: Create a new module list
fr: Crée une nouvelle liste de modules

en: New Custom Module List Button
fr: Bouton Nouvelle liste de modules

en: Save the module list
fr: Enregistre la liste de modules

en: Save Custom Module List Button
fr: Bouton Enregistrer la liste de modules

en: Delete the selected list
fr: Supprime la liste sélectionnée

en: Clear Custom Module List Button
fr: Bouton Effacer Liste de modules

en: <b>Module Lists</b>
fr: <b>Listes de modules</b>

en: <b>List Name</b>
fr: <b>Nom de la liste</b>

en: Custom Module List Name Entry
fr: Entrée Nom de la liste de modules

en: Open a dialog to select modules to add to the list
fr: Sélectionne les modules à ajouter à la liste

en: Custom Module Lists
fr: Listes de modules

en: <b>Attribute</b>
fr: <b>Type d'attribut</b>

en: Search for Strongs Numbers like G4442 or H1121
fr: Recherche de nombres de Strong de type G4442 ou H1121

en: Strongs Numbers
fr: Nombres de Strong

en: Strongs Numbers radiobutton
fr: Bouton radio Nombres de Strong

en: Search for Morphological tags
fr: Recherche d'étiquettes morphologiques

en: Morphological Tags radiobutton
fr: Bouton radio Étiquettes morphologiques

en: Search in footnotes
fr: Recherche de notes de bas de page

en: Footnotes radiobutton
fr: Bouton radio Notes de bas de page

en: <b>Results Display Options</b>
fr: <b>Options d'affichage</b>

en: In modules that have Strong's Numbers
fr: Pour les modules comprenant des nombres de Strong

en: Show Strong's Numbers
fr: Avec nombres de Strong

en: Show Strong's Numbers checkbox
fr: Case à cocher Afficher les nombres de Strong

en: In modules that have Morphological Tags
fr: Pour les modules comprenant des étiquettes morphologiques

en: Show Morphological Tags
fr: Avec étiquettes morphologiques

en: Show Morphological Tags checkbox
fr: Case à cocher Afficher les étiquettes morphologiques

en: In modules that have Footnotes
fr: Pour les modules comprenant des notes de bas de page

en: Show Footnotes
fr: Avec notes de bas de page

en: Show Footnotes checkbox
fr: Case à cocher Afficher les notes de bas de page

en: Attribute Search
fr: Attributs

en: Module Selection
fr: Sélection de module

en: <b>search module</b>
fr: <b>Module</b>

en: Export Bookmark Folder
fr: Exporter le dossier des signets

en: <b>Export to:</b>
fr: <b>Exporter sous :</b>

en: Xiphos bookmarks
fr: Signets Xiphos

en: Plain text
fr: Texte simple

en: Include Bible text
fr: Inclure le texte biblique

en: Open Study_pad
fr: Ouvrir le bloc-notes

en: _Open Session
fr: Ouvrir une session

en: Open a saved tab settings collection
fr: Ouvre une session d'onglets enregistrée

en: _Save Session
fr: Enregistrer la session

en: Save this collection of tab settings
fr: Enregistre cette session d'onglets

en: _New Prayerlist/Journal
fr: Nouvelle Liste de prières / Journal

en: Create a new journal or prayerlist from a template
fr: Crée un journal ou une nouvelle liste de prières à partir d'un modèle

en: _Search
fr: _Rechercher

en: Bring the simple sidebar search forward
fr: Affiche l'option recherche du volet latéral

en: _Advanced Search
fr: Recherche _avancée

en: Open the advanced search dialog, to run complex queries
fr: Ouvre la boîte de dialogue de recherche avancée, pour exécuter des requêtes complexes

en: _Preferences
fr: _Préférences

en: Use module manager to install and remove Sword modules
fr: Installe ou supprime des modules du Projet SWORD

en: _Module Manager
fr: Gérer les modules

en: Preview _Daily Devotion
fr: Calendrier biblique

en: Show today's entry from your selected daily devotional in the previewer
fr: Affiche le texte d'aujourd'hui du calendrier biblique dans le volet Aperçu

en: _Bible
fr: Texte _biblique

en: _Preview
fr: _Aperçu

en: _Commentary/Book
fr: _Commentaire/Livre

en: Dictionar_y
fr: Dictionnaire

en: L_ink Tabs
fr: Onglets liés

en: Make all tabs' Bibles navigate together
fr: Fait naviguer tous les onglets de texte biblique simultanément

en: _Read Aloud
fr: Synthèse vocale

en: Turn on text-to-speech reading of Bible verses as they are selected
fr: Active la lecture audio par synthèse vocale des textes bibliques lors de leur sélection

en: Show Verse _Numbers
fr: Afficher les numéros de verset

en: Display verse numbers in the text
fr: Affiche les numéros de verset dans le texte

en: _Highlight Current Verse
fr: _Verset en cours surligné

en: Apply a high-contrast highlight to the current verse
fr: Applique un contraste élevé au verset en cours

en: _Show/Hide Attached Sidebar
fr: _Afficher/Cacher le volet latéral

en: Remove the sidebar entirely from view
fr: Retire entièrement le volet latéral de la fenêtre principale

en: Show Parallel View in a _Tab
fr: Vue parallèle dans un ongle_t

en: Provide the full-chapter parallel Bible window as another tab
fr: Affiche la vue parallèle entre textes bibliques dans un nouvel onglet

en: Show Previe_wer in the Sidebar
fr: Aperçu dans le volet _latéral

en: Select Previewer position between sidebar or beneath Bible
fr: Positionne le volet Aperçu dans le volet latéral ou sous le texte biblique

en: _Contents
fr: Sommaire

en: Open the help viewer on the Xiphos manual
fr: Ouvre le manuel d'aide de Xiphos

en: _Mailing List
fr: Liste de diffusion

en: Open a browser on the users' mailing list webpage
fr: Ouvre un navigateur sur la page Web de la liste de diffusion des utilisateurs

en: _Live Chat
fr: Chat en _ligne

en: Open a browser on an interface to live IRC chat
fr: Ouvrir un navigateur sur une interface web de Chat IRC

en: _Report Bug
fr: _Signaler un bogue

en: Open a browser on our bug tracker
fr: Ouvre un navigateur sur le bug tracker

en: About _Translation
fr: À propos de la _traduction

en: Learn about translating the Xiphos interface to other languages
fr: En savoir plus pour traduire l'interface Xiphos en d'autres langues

en: _About The SWORD Project
fr: _À propos du Projet SWORD

en: Learn about The Sword Project, of which Xiphos is one application
fr: En savoir plus sur le Projet Sword, dont Xiphos est une application

en: About _BibleSync
fr: À propos de _BibleSync

en: _View Xiphos Releases
fr: Révisions de Xiphos

en: Visit the releases web page. Is your Xiphos current?
fr: Visiter la page Web des révisions de Xiphos. Votre version est-elle à jour ?

en: About _Xiphos
fr: À propos de Xiphos

en: Learn about Xiphos
fr: En savoir plus sur Xiphos

en: Annotate Verse
fr: Annoter ce verset

en: Open Module
fr: Ouvrir le module

en: Open in editor
fr: Modifier le commentaire

en: Verse Per Line
fr: Verset par ligne

en: Footnote/Cross-ref Markers
fr: Marques des notes de bas de page et des références croisées

en: Show non-anonymous markers e.g. "*n23"
fr: Afficher les marques non-anonymes comme « *n23 »

en: Variants
fr: Variantes

en: Image Content
fr: Afficher les images

en: Respect Font Faces
fr: Respect des polices

en: Commentary by Chapter
fr: Commentaire par chapitre

en: Doublespace
fr: Double espace

en: Lookup Selection
fr: Définition du mot sélectionné

en: Use Current Dictionary
fr: Utiliser le dictionnaire en cours

en: Browse in BibleMap.org
fr: Consulter la carte sur BibleMap.org

en: Unlock This Module
fr: Déverrouiller ce module

en: Display Book Heading
fr: Affiche l'entête du livre

en: Display Chapter Heading
fr: Affiche l'entête du chapitre

en: Rename Pers.Comm.
fr: Renommer ce commentaire

en: Dump Pers.Comm.
fr: Quitter le Com. Perso.

en: Read Selection Aloud
fr: Synthèse vocale du texte sélectionné

en: Save these results as a single bookmark
fr: Enregistre ces résultats sous un seul signet

en: Save list as a single bookmark
fr: Enregistrer la liste sous un seul signet

en: Save these results as a series of bookmarks in their own folder
fr: Enregistre ces résultats sous une série de signets dans leur propre dossier

en: Save list as a series of bookmarks
fr: Enregistrer la liste dans une série de signets

en: Provide a dialog in which to paste a line of verse references, to fill the verse list.
fr: Remplit la liste de versets au moyen d'une boîte de dialogue dans laquelle sera collée une ligne de références de versets.

en: Populate verse list
fr: Remplir la liste de versets

en: Push the entire verse list contents directly into the history list.
fr: Place le contenu entier de la liste de versets dans l'historique de consultation.

en: Preload history from verse list
fr: Charger la liste de versets dans l'historique

en: Send this verse list via BibleSync to others, if you are in Personal or Speaker mode.
fr: Envoie cette liste de versets via BibleSync si vous êtes en mode Personnel ou Intervenant.

en: Send list via BibleSync
fr: Envoyer la liste via BibleSync

en: Export List
fr: Exporter la liste

en: Open this bookmark in a new tab
fr: Ouvre ce signet dans un nouvel onglet

en: Open in new tab
fr: Ouvrir dans un nouvel onglet

en: Open this bookmark in a dialog
fr: Ouvre le signet dans une nouvelle fenêtre

en: Open in a dialog
fr: Ouvrir dans une fenêtre

en: Add new folder to selected folder
fr: Ajoute un nouveau dossier au dossier sélectionné

en: Insert new bookmark here
fr: Insère un nouveau signet dans le dossier sélectionné

en: Insert Bookmark
fr: Insérer un signet

en: Edit bookmark item
fr: Édite ce signet

en: _Edit Item
fr: Éditer l'élément

en: Delete item
fr: Supprime l'élément sélectionné

en: Expand all Bookmarks groups
fr: Développe tous les groupes de signets

en: Expand All
fr: Développer tout

en: Collapse all Bookmarks groups
fr: Réduit tous les groupes de signets

en: Collapse All
fr: Réduire tout

en: Allow items to be moved from one folder to another
fr: Active/désactive le déplacement des éléments

en: Allow Reordering
fr: Déplacer les signets

en: Load other bookmarks file (default: from BibleTime)
fr: Importe un fichier de signets (par défaut: de BibleTime)

en: Import Bookmarks
fr: Importer les signets

en: Remove folder and save it
fr: Supprimer le dossier et le sauvegarder

en: Export Folder
fr: Exporter le dossier

en: Open selected module in a new tab
fr: Ouvrir le module sélectionné dans un nouvel onglet

en: Open selected module in a
    	separate ['dialog'] window
fr: Ouvrir le module sélectionné dans une
    nouvelle fenêtre

en: Open in a separate window
fr: Ouvrir dans une fenêtre séparée

en: Create a new simple prayer list
fr: Crée une nouvelle liste simple de prières

en: Simple
fr: Liste simple

en: Create a new subject prayer list
fr: Crée une nouvelle liste de prières organisée par sujets

en: Subject
fr: Liste ordonnée par sujet

en: Create a new monthly journal
fr: Crée un nouveau journal mensuel

en: Monthly
fr: Mensuel

en: Create a new daily journal
fr: Crée un nouveau journal quotidien

en: Daily
fr: Quotidien

en: Create a new outlined topic
fr: Crée un nouveau thème structuré hiérarchiquement

en: Outlined
fr: Thème structuré

en: Create a new book/chapter outline
fr: Crée un nouvelle trame organisée par Livre/Chapitre de la Bible

en: Book/Chapter
fr: Trame Livre/Chapitre

en: Open module in editor or plain display window
fr: Ouvre le module dans l'éditeur ou en lecture dans une fenêtre séparée

en: Open in separate window
fr: Ouvrir dans une fenêtre séparée

en: Add a sub-item
fr: Ajoute un sous-élément

en: Add Sub-Item
fr: Ajouter un sous-élément

en: Add an item
fr: Ajouter un élément

en: Add Item
fr: Ajouter un élément

en: Remove this item
fr: Supprimer cet élément :

en: Edit this item
fr: Éditer cet élément

en: Xiphos Bible Guide
fr: Xiphos

en: Study the Bible
fr: Étudier la Bible

en: Text;Bible;Study;
fr: Texte;Bible;Étude;
