xiphos - en to ja translation catalogue (106 entries)

en: Configuration not found
ja: 設定が見つかりませんでした。

en: Page %d of %d
ja: ページ %d / %d

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: Save As
ja: 名前を付けて保存

en: Untitled document
ja: タイトルなしのドキュメント

en: Are you sure you want to delete the note for
ja: 以下のメモを削除しますがよろしいですか？

en: HTML Output
ja: HTML の出力

en: HTML Source
ja: HTML のソース(_S)

en: Plain Source
ja: 通常のソース

en: _Print...
ja: 印刷(_P)...

en: Print Pre_view
ja: 印刷プレビュー(_V)

en: _Quit
ja: 終了する(_Q)

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: Save _As...
ja: 名前を付けて保存(_A)...

en: New
ja: 新規作成

en: Open new document
ja: 新しい文書を開く

en: Delete
ja: 削除する

en: Delete current note
ja: 現在のメモを削除

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: HTML _Output
ja: HTML の出力(_O)

en: _HTML Source
ja: HTML のソース(_H)

en: _Plain Source
ja: 通常のソース(_P)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: Save
ja: 保存する

en: Insert Link
ja: リンクの挿入

en: Save the changes to document
ja: 文書の変更を保存

en: before closing?
ja: 閉じる前に？

en: If you don't save, changes will be permanently lost.
ja: 保存しない場合、変更は失われます。

en: File
ja: ファイル(&F)

en: Note Editor
ja: メモ編集ツール

en: Prayer List/Journal Editor
ja: 祈り帳/日記編集ツール

en: About Sword Module
ja: Sword拡張データについて

en: The SWORD Project is an effort to create an ever-expanding software package for research and study of God and His Word. The SWORD Project framework allows easy use and study of Bible texts, commentaries, lexicons, dictionaries, and other books. Many frontends are built using this framework. An installed set of books may be shared among all frontends using the framework.
    
     Books can be downloaded from the SWORD Project.
ja: The Sword Projectは、神とその御言葉の研究と学習のためのソフトウェア郡の開発に尽力を注ぎ、そのソフトウェアの数は常に増え続けています。The Sword Projectフレームワークは、聖書、注解書、辞書、辞典などその他の関係書物の学習に容易く用いる事が出来ます。たくさんのフロントエンドアプリケーションがこのフレームワークの上に開発されてきました。これらの書物データは、このフレームワーク上で作られたフロントエンドアプリケーションによって共通化されているため、それらすべてで同じデータを用いることが出来ます。
    
    これらの書物データは、Sword Projectからダウンロードする事ができます。

en: About Xiphos Translation
ja: Xiphosの翻訳について

en: See TRANSLATION-HOWTO in Xiphos source
ja: Xiphosソースコードの翻訳HowToを参照ください

en: Xiphos development
ja: Xiphos開発

en: 
    Powered by The SWORD Project.
    We would like to thank Troy Griffitts and all the other folks who have given us The SWORD Project.
ja: 
    Powered by The SWORD Project.
    The SWORD Projectを世に出したTroy Griffittsと関係者に感謝します。

note: info->stock_icon = GTK_STOCK_OPEN;
en: Bookmark
ja: ブックマーク

en: Enter Folder Name
ja: フォルダ名入力

en: Folder Name
ja: フォルダ名

en: Folder:
ja: フォルダ:

en: Edit
ja: 編集

en: Folder name:
ja: フォルダ名

en: Bookmark name:
ja: ブックマーク名

en: Verse:
ja: 節

en: Module:
ja: 拡張データ

en: Remove the selected folder
ja: 選択されたフォルダを削除

en: (and all its contents)?
ja: (中身すべて削除されます)

en: Remove the selected bookmark
ja: 選択されているブックマークを削除

en: Add
ja: 追加

en: Label:
ja: ラベル:

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: Close without Saving
ja: 保存せずに閉じる

en: Close _without Saving
ja: 保存せずに閉じる(_W)

en: Verse List
ja: 節一覧

en: VerseList
ja: 節一覧

en: SearchResults
ja: 検索結果

en: Please check copyright before exporting!
ja: エキスポートする前に著作権を確認下さい！

en: Find
ja: 検索

en: Enter Word or Phrase
ja: 単語又文章を入力下さい

en: Search backwards
ja: 上方を検索します

en: Find Next
ja: 次を検索

en: Set Module Font
ja: 拡張データフォント設定

en: Change font for
ja: フォントの変更

en: Module
ja: 拡張データ

en: Current font:
ja: 現在のフォント

en: Use the default font for this module
ja: この拡張データにおいては、既定のフォントを使う

en: Xiphos - Bible Study Software
ja: Xiphos - 聖書学習ソフトウェア

en: Open a new tab
ja: 新しいタブを開く

en: Standard View
ja: 基本ビュー

en: Commentary View
ja: 注解書ビュー

en: Book View
ja: ブックビュー

en: Rename Commentary
ja: 注解書名を変更

en: Choose Commentary Name
ja: 注解書名を入力下さい

en: New Name
ja: 新しい名前

en: Name:
ja: 名前:

en: Module names must contain [A-Za-z0-9_] only.
ja: 拡張データ名は、特殊文字を含まない英数字である必要があります。

en: Xiphos already knows a module by that name.
ja: その名前の拡張データは、すでに存在します。

en: Configuration build error:
ja: 設定構築エラー:

en: Remove these modules?
ja: これらの拡張データを除外しますか？

en: Preparing to remove
ja: 除外準備中

en: Removing
ja: 除外中

en: Remove
ja: 削除

en: Install these modules?
ja: これらの拡張データをインストールしますか？

en: Preparing to install
ja: インストール準備中

en: Installing
ja: インストールしています

en: Install
ja: インストール

en: Archive these modules?
ja: これらの拡張データをアーカイブ化しますか？

en: Preparing to archive
ja: アーカイブ準備中

en: Archiving
ja: アーカイブ中

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Build fast-search index for these
    modules (may take minutes/module)?
ja: これらの拡張データに高速検索用の索引を構築しますか？

en: Preparing to index
ja: 索引構築準備中

en: Indexing
ja: 索引構築中

en: Index
ja: 索引

en: Delete fast-search index for these modules?
ja: これらの拡張データの高速検索用の索引を削除しますか？

en: Preparing to delete index
ja: 索引削除準備中

en: Deleting index
ja: 索引削除中

en: Deletion
ja: 削除

en: The module has no About information.
ja: 拡張データ情報がありません。

en: Module Name
ja: 拡張データ名

en: A checkmark means this module is already installed
ja: チェックされている拡張データは、インストール済みです

en: Installed
ja: インストール済

en: About
ja: ソフトウェア情報

en: Regular expression
ja: 正規表現

en: Match case
ja: 大文字と小文字を区別する
