xiphos - en to ru translation catalogue (679 entries)

en: Configuration not found
ru: Конфигурация не найдена

en: Page %d of %d
ru: Страница %d из %d

en: Open
ru: Открыть

en: _Open
ru: _Открыть

en: Save As
ru: Сохранить Как

en: Untitled document
ru: Безымянный документ

en: Are you sure you want to delete the note for
ru: Вы уверены что хотите удалить заметку для

en: HTML Output
ru: Результат в HTML

en: HTML Source
ru: Исходный текст в HTML

en: Plain Source
ru: Простой исходный текст

en: _Print...
ru: _Печать...

en: Print Pre_view
ru: П_редпросмотр Печати

en: _Quit
ru: _Выход

en: _Save
ru: _Сохранить

en: Save _As...
ru: Сохранить _Как...

en: New
ru: Новый

en: Open new document
ru: Открыть новый документ

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete current note
ru: Удалить текущую заметку

en: _File
ru: _Файл

en: HTML _Output
ru: _Результат в HTML

en: _HTML Source
ru: _Исходный текст в HTML

en: _Plain Source
ru: _Простой исходный текст

en: _View
ru: _Вид

en: Save
ru: Сохранить

en: Insert Link
ru: Вставить Связь

en: Save the changes to document
ru: Сохранить изменения в документе

en: before closing?
ru: перед закрытием?

en: If you don't save, changes will be permanently lost.
ru: Если вы не сохраните, изменения будут потеряны.

en: File
ru: Файл

en: Note Editor
ru: Редактор Заметок

en: Prayer List/Journal Editor
ru: Молитвенный Список/Редактор Журнала

en: About Sword Module
ru: О Модуле Sword

en: Maps
ru: Карты

en: Images
ru: Изображения

en: Bible
ru: Библия

en: Commentary
ru: Комментарий

en: Dictionary
ru: Словарь

en: The SWORD Project
ru: Проект SWORD

en: About Xiphos Translation
ru: О Переводе Xiphos

en: See TRANSLATION-HOWTO in Xiphos source
ru: Смотри TRANSLATION-HOWTO в исходных файлах Xiphos

en: Xiphos development
ru: Разработка Xiphos

en: 
    Powered by The SWORD Project.
    We would like to thank Troy Griffitts and all the other folks who have given us The SWORD Project.
ru: 
    Создано на основе Проекта SWORD.
    Мы хотим поблагодарить Troy Griffitts и других ребят, давших нам Проект SWORD.

note: info->stock_icon = GTK_STOCK_OPEN;
en: Bookmark
ru: Закладка

en: Enter Folder Name
ru: Введите Название Папки

en: Folder Name
ru: Имя Папки

en: Folder:
ru: Папка:

en: Edit
ru: Редактирование

en: Folder name:
ru: Имя Папки:

en: Bookmark name:
ru: Имя Закладки:

en: Verse:
ru: Стих:

en: Module:
ru: Модуль:

en: Remove the selected folder
ru: Удалить выбранную папку

en: (and all its contents)?
ru: (и все содержимое)?

en: Remove the selected bookmark
ru: Удалить выбранную закладку?

en: Add
ru: Добавить

en: Label:
ru: Метка:

en: Search result: %s
ru: Результат поиска: %s

en: Bookmarks
ru: Закладки

en: for:
ru: для:

en: Close without Saving
ru: Закрыть без Сохранения

en: Close _without Saving
ru: Закрыть _без Сохранения

en: Verse List
ru: Список Стихов

en: Please check copyright before exporting!
ru: Пожалуйста, проверьте копирайт перед экспортом!

en: Find
ru: Найти

en: Enter Word or Phrase
ru: Введите Слово или Фразу

en: Search backwards
ru: Поиск назад

en: Find Next
ru: Найти Следующий

en: Set Module Font
ru: Выбрать Шрифт Модуля

en: Change font for
ru: Изменить шрифт для

en: Module
ru: Модуль

en: Current font:
ru: Текущий шрифт:

en: Use the default font for this module
ru: Использовать для этого модуля шрифт по-умолчанию

en: BUG! Xiphos is about to crash due to a "STRDUP" error.
ru: BUG! Xiphos сейчас завершит работу из-заошибки "STRDUP".

en: Please report this error to the Xiphos team with:
ru: Пожалуйста сообщите об этой ошибке команде Xiphos с:

en: BUG! Xiphos is about to crash due to a "STRING" error.
ru: BUG! Xiphos завершит работу из-зи ошибки "STRING".

en: Xiphos - Bible Study Software
ru: Xiphos - Программа для изучения Библии

en: Open a new tab
ru: Открыть новую вкладку

en: Standard View
ru: Стандартный Вид

en: Commentary View
ru: Вид Комментария

en: Book View
ru: Вид Книги

en: Welcome to Xiphos
ru: Добро пожаловать в Xiphos

en: Renaming is not available in Windows.
    
    Xiphos is limited by Windows' filesystem,
    because it disallows the renaming of filename
    components of currently-open files,
    such as the contents of this commentary.
    Therefore, personal commentary renaming is
    not available in the Windows environment.
ru: Переименовывание не доступно в Windows.
    
    Xiphos ограничен файловой системой Windows,
    поскольку она не позволяет переименовывание
    компонентов открытых фалов,
    таких, как компоненты этих комментариев.
    Следовательно, переименовывание личных комментариев
    не доступно в окружении Windows.

en: Rename Commentary
ru: Переименовать Комментарий

en: Choose Commentary Name
ru: Выберите Имя Комментария

en: New Name
ru: Новое Имя

en: Name:
ru: Имя:

en: Module names must contain [A-Za-z0-9_] only.
ru: Имена модулей могут состоять только из символов  [A-Za-z0-9_].

en: Xiphos already knows a module by that name.
ru: Xiphos уже известен модуль с таким именем.

en: Failed to create new configuration:
    %s
ru: Не удалось создать новую конфигурацию:
    %s

en: Configuration build error:
ru: Ошибка создания конфигурации:

note: ***************************************************************************** * defines
en: <b>Overview of the Module Manager.</b>
    
    This is Xiphos' mechanism to get new and updated content.
    If you have never been here before, please take a moment to look it over.
    
    Modules come from different <u>repositories</u>.  <b>Module Sources: Add/Remove</b> will show you what repositories are currently known.
    
    <b>Module Sources: Choose</b> is for deciding from where modules should come, that is, from which repository Xiphos should obtain them, as well as where they should be placed on your system. Set <i>Install Source</i> and <i>Install Destination</i>, then click <i>Refresh</i>.
    
    <b>Modules: Install/Update</b> is for selecting and obtaining modules after choosing source and destination.
    
    <b>Modules: Maintenance</b> is for archive and index creation.
    
    See section 5 of our manual for Module Manager detail, or ask for help via Live Chat, or (if no one is responsive in chat) send mail to our users' mailing list.
ru: <b>Добро пожаловать в Менеджер Модулей.</b>
    
    Это механизм Xiphos для получения нового и обновления старого контента.
    Похоже вы никогда не были здесь, так что изучите какие возможности он предоставляет.
    (Это сообщение отбражается только один раз.)
    
    Модули находятся в различных <u>репозиториях</u>.  <b>Источники Модулей: Добавить/Удалить</b> покажет какие репозитории доступны на данный момент.
    
    <b>Источники Модулей: Установки</b> необходима для выбора, откуда модули должны скачиваться, или, откуда Xiphos должен получать их, а так же куда они должны быть помещены на вашей системе. Настройте <i>Источник Установки</i> и <i>Папка Установки</i>, затем нажмите <i>Обновить</i>.
    
    <b>Модули: Установить/Обновить</b> нужна для выбора и получения модулей после выбора источника и папки назначения.
    
    <b>Модули: Обслуживание</b> для архивирования и создания индексов.
    
    Смотри раздел 5 руководства Менеджера Модулей, или попроси о помощи через Live Chat, или (если никто не отвечает в чате) пошли электронное письмо в наш список рассылки пользователей.

en: Remove these modules?
ru: Удалить эти модули?

en: Preparing to remove
ru: Подготовка к удалению

en: Removing
ru: Удаление

en: Remove
ru: Удалить

en: Install these modules?
ru: Установить эти модули?

en: Preparing to install
ru: Подготовка к установке

en: Installing
ru: Установка

en: Install
ru: Установить

en: Archive these modules?
ru: Архивировать эти модули?

en: Preparing to archive
ru: Подготовка к архивированию

en: Archiving
ru: Архивация

en: Archive
ru: Архивировать

en: Build fast-search index for these
    modules (may take minutes/module)?
ru: Создать базу индексов для быстрого поиска для этих 
    модулей (может занять несколько минут/модуль):

en: Preparing to index
ru: Подготовка к индексации

en: Indexing
ru: Индексация

en: Index
ru: Индексировать

en: Delete fast-search index for these modules?
ru: Удалить базы индексов для быстрого поиска для этих модулей?

en: Preparing to delete index
ru: Подготовкка к удаленю индексов

en: Deleting index
ru: Удаление индексации

en: Deletion
ru: Удаление

en: The module has no About information.
ru: Данный модуль не содержит информации о себе.

en: Module Name
ru: Имя Модуля

en: A checkmark means this module is already installed
ru: Отметка означает, что модуль уже установлен

en: Click the box to work on this module
ru: Нажми на отметку, чтобы работать с данным модулем

en: Click the box to select this module for install/update
ru: Нажми на отметку, чтобы установить/обновить этот модуль

en: Installed
ru: Установленное

en: The index icon means you have built an optimized ('lucene') index for this module for fast searching (see the Maintenance pane for this function)
ru: Эта иконка означает, что для данного модуля база индексов ('lucene') уже создана. База индексов необходима для быстрого оптимизированного поиска.

en: The lock icon means this module is encrypted, and requires that you purchase an unlock key from the content owner
ru: Блокирующая иконка означает что этот модуль зашифрован, необходимо заказать ключ у владельца

en: About
ru: О модуле...

en: The refresh icon means the Installed module is older than the newer Available module: You should update the module
ru: Иконка обновления означает что установленный модуль старее чем доступный: необходимо обновить модуль

en: Available
ru: Доступно

en: Size
ru: Размер

en: Description
ru: Описание

en: `mkdir %s' failed:
    %s.
ru: `не удалось mkdir %s':
    %s.

en:  archived in:
ru:  архивация за :

en: Journals and prayer lists cannot be indexed.
ru: Журналы и списки молитв не могут быть проиндексированы

en: %s failed
ru: %s провалилось

en: Finished
ru: Закончено

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Repository:
    %s
ru: Репозиторий:
    %s

en: Categorized by
    Module Type
ru: Категоризованно по
    Типу Модуля

en: Biblical Texts
ru: Библейские Тексты

en: Commentaries
ru: Комментарии

en: Dictionaries
ru: Словари

en: Daily Devotionals
ru: Стих Дня

en: General Books
ru: Книги

en: Categorized by
    Availability
ru: Категоризованно по
    Доступности

en: Updates
ru: Обновления

en: Uninstalled
ru: Удаленные

en: Prayer List/Journal
ru: Молитвенные Списки

en: Refreshing from remote source
ru: Обновление из удаленного источника

en: Remote source not found
ru: Удаленный источник не найден

en: Configure
ru: Настроить

en: Type
ru: Тип

en: Caption
ru: Заголовок

en: Source
ru: Источник

en: Directory
ru: Каталог

en: User
ru: Пользователь

en: Password
ru: Пароль

en: Module Sources
ru: Источники Модулей

en: Add/Remove
ru: Добавить/Удалить

en: Choose
ru: Установки

en: Modules
ru: Модули

en: Install/Update
ru: Установить/Обновить

en: Maintenance
ru: Обслуживание

en: Please Refresh
ru: Пожалуйста Обновите

en: Your module list is not up to date!
ru: Ваш список модулей не обновлен!

note: Zero Bibles is just not workable in Xiphos.
en: You have uninstalled your last Bible.
    Xiphos requires at least one.
ru: Вы удалили вашу последнюю Библию.
    Xiphos нужна хотябы одна.

en: There are still no Bibles installed.
    Xiphos cannot continue without one.
ru: По-прежнему ни одной Библии не установлено.
    Без нее Xiphos не может работать.

en: Standard remote sources have been loaded.
ru: Стандартные источники были загруженны.

en: Could not load standard sources from CrossWire.
ru: Не могу загрузить стандартные источники
    с сайта CrossWire.

en: Remove the selected source
ru: Удалить выбранный источник

en: Enter a remote source
ru: Настройка Удаленного Источника:

en: Caption:
ru: Заголовок:

en: Type:
ru: Тип:

en: Host:
ru: Хост:

en: Directory:
ru: Каталог:

en: User (optional):
ru: Пользователь (опционально):

en: Password (optional):
ru: Пароль (опционально):

note: this can happen at most once
en: A source by that name already exists.
ru: Источник с таким именем уже существует.

en: Delete a remote source
ru: Удалить удаленный источник

en: Go outward, to the section containing this one
ru: Перейти наружу, к выделению, состоящему из данного

en: Go to previous item
ru: Перейти к предыдущему пункту

en: Go to next item
ru: Перейти к следующему пункту

en: Go inward, to the first subsection
ru: Перейти внутрь, к подвыделению

en: Parallel
ru: Параллель

en: Detach/Attach
ru: Разъединить/Соединить

en: Module Options
ru: Опции Модуля

en: Parallel View
ru: Параллельный Вид

en: Personal
ru: Личное

en: -- Select --
ru: -- Выбрать --

en: Locale will take effect after restart.
ru: Параметры языка вступят в силу после перезапуска.

en: Preferences
ru: Настройки

en: General
ru: Общие

en: Options
ru: Опции

en: Fonts
ru: Шрифты

en: Color
ru: Цвет

en: Special
ru: Специальные

en: Clear List?
ru: Очистить Список?

en: Are you sure you want to clear the module list?
ru: Вы уверены что хотите очистить список модулей?

en: Remove Module?
ru: Удалить Модуль?

en: Are you sure you want to remove the selected module?
ru: Вы уверены, что хотите удалить выбранный модуль?

en: Searching the
ru: Поиск

en:  Module
ru:  Модуль

en: found in
ru: найдено в

en: The last module list may not be deleted
ru: Последний список модулей не может быть удален

en: Delete list?
ru: Удалить Список?

en: Are you sure you want to delete:
ru: Вы уверены что хотите удалить:

en: This is an inclusive ("AND") search:
    Find matches showing all words.
ru: Это включающий ("AND") поиск:
    Находит совпадения по всем словам.

en: Search Module
ru: Поиск по Модулю

en: Search Type
ru: Тип Поиска

en: Optimized ("Lucene")
ru: Оптимизированный ("Lucene")

en: Regular expression
ru: Регулярное выражение

en: Exact phrase
ru: Точная фраза

en: Search Options
ru: Опции Поиска

en: Match case
ru: Соответствие регистру

en: Search Scope
ru: Диапазон Поиска

en: No scope
ru: Нет Диапазона

en: Use bounds
ru: Задать Диапазон

en: Last search
ru: Последний поиск

en: Bounds
ru: Границы

en: Lower
ru: Нижняя

en: Upper
ru: Верхняя

en: Search
ru: Поиск

en: Sidebar
ru: Боковая Панель

en: Powered by the SWORD Project
ru: Основано на Проекте SWORD

en: Prayer List/Journal Item
ru: Пункт Молитвенного Списка

en: New name
ru: Новое имя

en: Remove the selected item
ru: Удалить выбранный пункт

en: January
ru: Январь

en: February
ru: Февраль

en: March
ru: Март

en: April
ru: Апрель

en: May
ru: Май

en: June
ru: Июнь

en: July
ru: Июль

en: August
ru: Август

en: September
ru: Сентябрь

en: October
ru: Октябрь

en: November
ru: Ноябрь

en: December
ru: Декабрь

en: Improperly encoded personal annotation label:
    '%s'
ru: Непавильно кодированная метка личного примечания:
    '%s'

en: Chapter
ru: Глава

en: Xiphos does not understand more than one argument.
ru: Xiphos не понимает более одного аргумента.

en: Building Interface
ru: Создание Интерфейса

en: Starting Sword
ru: Запускается Sword

en: Loading Settings
ru: Загрузка Настроек

en: Displaying Xiphos
ru: Интерфейс Xiphos

en: Previewer
ru: Предпросмотр

en: Footnote
ru: Сноска

en: Cross Reference
ru: Параллельные Места

en: Strongs
ru: Стронги

en: Morphology
ru: Морфология

en: Back to
ru: Назад к

en: Strong's Numbers
ru: Номера Стронга

en: Footnotes
ru: Сноски

en: Morphological Tags
ru: Морфологические тэги

en: Hebrew Vowel Points
ru: Пункты Гласных Иврита

en: Hebrew Cantillation
ru: Повествование как в Иврите

en: Greek Accents
ru: Греческие Ударения

en: Cross-references
ru: Параллельные места

en: Lemmas
ru: Леммы

en: Headings
ru: Заглавия

en: Morpheme Segmentation
ru: Сегментация по Морфемам

en: Words of Christ in Red
ru: Слова Христа Красным

en: Transliteration
ru: Транслитерация

en: Textual Variants
ru: Текстовые Варианты

en: Primary Reading
ru: Основное Чтение

en: Secondary Reading
ru: Побочное Чтение

en: All Readings
ru: Все Чтения

en: view context
ru: видовой контекст

en: Growth
ru: Рост

en: <b>For Growth</b><br/>
ru: <b>Для Роста</b><br>

en: Salvation
ru: Спасение

en: <b>For Salvation</b><br/>
ru: <b>Для спасения</b><br>

en: Health
ru: Здоровье

en: <b>For Health</b><br/>
ru: <b>Для Здоровья</b><br>

en: Misc
ru: Разное

en: <b>Miscellaneous</b><br/>
ru: <b>Разное</b><br>

en: Point x
ru: Пункт x

en: <b>(x)</b><br/>
ru: <b>(x)</b><br>

en: Point y
ru: Пункт y

en: <b>(y)</b><br/>
ru: <b>(y)</b><br>

en: Point z
ru: Пункт z

en: <b>(z)</b><br/>
ru: <b>(z)</b><br>

en: Minor Topic 1
ru: Тема 1

en: <b>Subtopic 1</b><br/>
ru: <b>Подтема 1</b><br>

en: Minor Topic 2
ru: Тема 2

en: <b>Subtopic 2</b><br/>
ru: <b>Подтема 2</b><br>

en: Minor Topic 3
ru: Тема 3

en: <b>Subtopic 3</b><br/>
ru: <b>Подтема 3</b><br>

en: Minor Topic 4
ru: Тема 4

en: <b>Subtopic 4</b><br/>
ru: <b>Подтема 4</b><br>

en: Name for new prayer list or journal
ru: Имя нового молитвенного списка или журнала

en: Xiphos finds that prayer list already.
ru: Этот молитвенный список готов.

note: this one matters.
en: Xiphos cannot create module's path:
    %s
ru: Xiphos не может создать путь модуля:
    %s

en: A basic prayer list. \par\par Module created by Xiphos.
ru: Базовый молитвенный список. \par\par Модуль создан Xiphos.

en: <b>People:</b><br/>Bob<br/>Sam<br/>Sue<br/><br/><b>Church:</b><br/>pews<br/>fellowship<br/>Bibles for missionaries<br/><br/><br/>
ru: <b>Люди:</b><br>Вова<br>Саша<br>Света<br><br><b>Церковь:</b><br>сиденье<br>товарищество<br>Библии для миссионеров<br><br><br>

en: A subject-based prayer list. \par\par Module created by Xiphos.
ru: Молитвенный список, основанный на темах. \par\par Модуль создан Xiphos.

en: Bob<br/>Sam<br/>Sue<br/>John<br/>
ru: Вова<br>Саша<br>Света<br>Ваня<br>

en: Spiritual Growth
ru: Духовный Рост

en: Mike<br/>Steve<br/>
ru: Миша<br>Степан<br>

en: Sue<br/>John<br/>
ru: Света<br>Ваня<br>

en: A monthly prayer list. \par\par Module created by Xiphos.
ru: Месячный молитвенный список. \par\par Модуль создан Xiphos.

en: A daily journal. \par\par Module created by Xiphos.
ru: Дневной журнал. \par\par Модуль создан Xiphos.

en: DailyJournal
ru: Дневной журнал

en: An outlined topic (e.g. sermon). \par\par Module created by Xiphos.
ru: Выделеная тема (например, проповедь). \par\par Модуль создан Xiphos.

en: Major Topic A
ru: Главная Тема А

en: <b>Major Topic A</b><br/>
ru: <b>Главная Тема А</b><br>

en: Major Topic B
ru: Главная Тема Б

en: <b>Major Topic B</b><br/>
ru: <b>Главная Тема Б</b><br>

en: Major Topic C
ru: Главная Тема В

en: <b>Major Topic C</b><br/>
ru: <b>Главная Тема В</b><br>

en: User Annotation
ru: Пользователькое Примечание

en: Search result %s: %s
ru: Результаты поиска %s: %s

en: Delete Range?
ru: Удалить диапазон?

en: Are you sure you want to delete this range?
ru: Вы уверены, что хотите удалить этот диапазон?

en: Search:
ru: Поиск:

en: %s:
    No such module is installed.
    %s
ru: %s:
    Такого модуля не установлено.
    %s

en: Please adjust the module list.
ru: Пожалуйста подгоните список модулей.

en: No fast-search index exists for %s.%s%s
ru: Нет базы индексов для модуля %s.%s%s

en: 
    Search on this module is now `multi word'.
ru: 
    Поиск в режиме `Свободная форма'.

en: 
    See the Module Manager, Maintenance pane.
ru: 
    Посмотри Мэнеджер Модулей, пункт Обслуживание.

en: Search finished
ru: Поиск закончен

en: matches
ru: совпадает

en: $HOME is not set!
ru: $HOME не настроена!

en: can not create
ru: не может быть создано

en: Bible module installation complete.
ru: Установка модуля Библии выполнена.

en: verse
ru: стих

en: chapter
ru: глава

en: Xiphos's file for language
    abbreviations is missing.
ru: Файл Xiphos'а для языковых
    аббревиатур потерян.

en: Xiphos's language abbreviation
    file cannot be opened.
ru: Файл языковых аббревиатур Xiphos'а
    не может быть открыт.

en: Xiphos cannot allocate space
    for language abbreviations.
ru: Xiphos не может выделить место
    для языковых аббревиатур.

en: Xiphos cannot read the
    language abbreviation file.
ru: Xiphos не может прочитать
    файл языковых аббревиатур.

en: Daily devotional was requested, but there are none installed.
ru: Не установлено ни одного модуля необходимого типа.

en: Clear History
ru: Очистить Историю

en: URL not found:
ru: URL не найден:

en: Xiphos could not execute %s
ru: Xiphos не может выполнить %s

en: Viewer error:
ru: Ошибка Просмоторщика:

en: Show %s in main window
ru: Показать %s в главном окне

en: Document not created successfully.
ru: Документ не создан.

en: What must I do to be saved?
ru: Что Я должен делать, чтобы спастись?

en: Acts 16:31
ru: Деяния 16:31

en: Eph 2:8,9
ru: Еф 2:8,9

en: Romans 1:16
ru: Римлянам 1:16

en: What is the Gospel?
ru: Что такое Проповедь Евангелия?

en: 1 Cor 15:1-4
ru: 1 Кор 15:1-4

en: Document not parsed successfully.
ru: Документ не обработан.

en: empty document
ru: пустой документ

en: wrong type, root node != SwordBookmarks
ru: не правильный тип, корневой объект != SwordBookmarks

en: Old Testament
ru: Ветхий Завет

en: Gen - Mal
ru: Быт - Мал

en: New Testament
ru: Новый Завет

en: Mat - Rev
ru: Мф - Откр

en: Sample Module List
ru: Простой Список Модулей

en: wrong type, root node != %s
ru: неверный тип, root node != %s

en: Add Bookmark
ru: Добавить Закладку

en: Bookmark Dialog
ru: Диалог Закладок

en: Create new folder
ru: Создать новую закладку

en: New Folder
ru: Новая Папка

en: New ...
ru: Новый ...

en: Cancel Bookmark
ru: Отменить Закладку

en: Label:
ru: Вхождение:

en: Label Entry
ru: Отметить Вхождение

en: Verse:
ru: Стих:

en: Verse Entry
ru: Вхождение Стиха

en: Module:
ru: Модуль:

en: Module Entry
ru: Вхождение Модуля

en: Verse
ru: Стих

en: Exit the program
ru: Выйти из программы

en: Exit
ru: Выход

en: Print this note
ru: Печатать эту запись

en: Preview the note to be printed
ru: Просмотреть запись для печати

en: HTML Format switch
ru: Переключатель формата HTML

en: HTML mode
ru: HTML режим

en: Delete the current note
ru: Удалить текущую заметку

en: _Delete Personal Comment
ru: _Удалить Личный Комментарий

en: Save the current note
ru: Сохранить текущую запись

en: _Save (Personal Comment)
ru: _Сохранить (Личный Комментарий)

en: E_xit
ru: _Выход

en: For_mat
ru: Для _мат

en: Print this document
ru: Печатать документ

en: Preview the document to be printed
ru: Просмотреть документ для печати

en: Open a file in Studypad
ru: Открыть файл в StudyPad

en: Save the current file
ru: Сохранить текущий файл

en: Save the current file as
ru: Сохранить текущий файл как

en: Save AS
ru: Сохранить КАК

en: Add this file to your bookmarks
ru: Добавить этот файл в закладки

en: Create a new document
ru: Создать новый документ

en: New Document
ru: Новый Документ

en: Copy/Export Passage
ru: Копирование/Экспорт Отрывка

en: Export Passage Cancel
ru: Отменить Экспорт Отрывка

en: Export Passage OK
ru: Экспорт Отрывка Ок

en: Version
ru: Версия

en: Key
ru: Ключ

en: <b>Copy</b>
ru: <b>Копировать</b>

en: <b>Export</b>
ru: <b>Экспорт</b>

en: Export complete book
ru: Экспортировать книгу целиком

en: Book
ru: Книга

en: Book Radio Button
ru: Кнопка Выбора Книги

en: Export complete chapter
ru: Экспортировать главу целиком

en: Chapter Radio Button
ru: Кнопка Выбора Главы

en: Export single verse
ru: Экспортировать один стих

en: Verse Radio Button
ru: Кнопка Выбора Стиха

en: Verse range
ru: Диапазон Стихов

en: <b>Format</b>
ru: <b>Формат</b>

en: Plain Text
ru: Простой Текст

en: Plain Text Radio Button
ru: Кнопка Выбора Простого Текста

en: HTML Radio Button
ru: HTML Кнопка Выбора

en: Save Export As
ru: Сохранить Экспорт Как

en: Copy
ru: Копия

en: Delete Item
ru: Удалить Пункт

en: _Edit
ru: _Инструменты

en: _Help
ru: _Помощь

en: Mark/Unmark Verse
ru: Отметка Стиха

en: Mark
ru: Отметить

en: Unmark
ru: Снять Отметку

en: Module Manager
ru: Менеджер Модулей

en: _Archive
ru: Архивировать

en: Continue
ru: Продолжить

en: <b>Module Manager</b>
ru: <b>Менеджер Модулей</b>

en: <b>WARNING:</b> If you live in a persecuted country use with care.
ru: <b>ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ:</b> Используйте с осторожностью в странах
    преследующих за Слово Божие.

en: <b>Add and Remove Sources</b>
ru: <b>Добавить или Удалить Источники</b>

en: Current local sources
ru: Текущий локальный источник:

en: Current Remote Sources
ru: Текущий удаленный источник:

en: <b>Install Source</b>
ru: <b>Источник Установки</b>

en: Local
ru: Локально

en: Remote
ru: Удаленно

en: <b>Install Destination</b>
ru: <b>Папка Установки</b>

en: <i>Personal area, for your use only:</i>
ru: <i>Личная зона, только для вашего использования:</i>

en: Home dir
ru: Домашняя папка

en: <i>System area, for all users:</i>
ru: <i>Системная зона, для всех пользователей:</i>

en: Sword sys dir
ru: Системная папка Sword

en: <b>Warning:</b> If you live in a persecuted country and do not wish to risk detection you should NOT use  the remote installation feature!
ru: <b>Предупреждение:</b> Если вы живете в стране преследующей за Слово Божие и не хотите рисковать то, вы НЕ должны использовать возможность удаленной установки модулей!

en: Local Install Folder
ru: Локальная Папку Установки

en: Drop down history list
ru: Выпадающий список истории

en: Choose book to display
ru: Выберите Книгу

en: Book Selector Button
ru: Кнопка Выбора Книги

en: <b>Revelation of John</b>
ru: <b>Откровение Иоанна Богослова</b>

en: Toggle Chapter Button
ru: Переключить Кнопку Главы

en: Toggle Verse Button
ru: Переключить Кнопку Стиха

en: Enter a Verse reference in Book 1:1 format and press Return
ru: Введите ссылку на Стих в формате Книга 1:1 и нажмите Ввод

en: Reference Entry
ru: Метка Ссылки

en: Cover
ru: Обертка

en: <b>Font Colors</b>
ru: <b>Цвета Шрифтов</b>

en: Background
ru: Фон

en: Foreground
ru: Передний План

en: Current Verse
ru: Текущий Стих

en: Verse Number
ru: Номер Стиха

en: Links
ru: Ссылки

en: Highlight Foreground
ru: Подсветить Передний План

en: Highlight Background
ru: Подсветить Фон

en: Font Colors
ru: Цвета Шрифтов

en: <b>Font Sizes</b>
ru: <b>Размеры Шрифта</b>

en: Base font size
ru: Базовый размер шрифта

en: Verse number size
ru: Размер номеров стиха

en: Font Misc
ru: Шрифт для Разного

en: <b>General</b>
ru: <b>Общие</b>

en: Special Locale (requires restart)
ru: Настройка языка (перезапуск)

en: Special Locale Combo
ru: Комбо Специальной Локали

en: Show splash screen at start up
ru: Показывать стартовый экран при загрузке

en: Show Daily Devotion at start up
ru: Показывать Стих Дня при загрузке

en: Use default Dictionary
ru: Использовать Словарь по-умолчанию

en: Use default Dictionary Checkbox
ru: Флажок Использования Словаря по-умолчанию

en: Scroll to Previous/Next Chapter
ru: Листать к Предыдущей/Следующие Главе

en: Use Bible Text scroll bar to scroll to previous or next chapter
ru: Использовать скрол-бар Текста Библии чтобы листать к предыдущей или следующей главе

en: Scroll to Previous/Next Chapter Checkbox
ru: Флажок Листания к Предыдущей/Следующие Главе

en: Resize images
ru: Изменять Размер Изображений

en: Resize images checkbox
ru: Флажок Изменения Размера Изображений

en: Highlight current verse
ru: Подсветить текущий стих

en: Highlight current verse check box
ru: Флажок подсветки текущего стиха

en: Enable Prayer Lists
ru: Включить Молитвенные Списки

en: Enable Prayer Lists Checkbox
ru: Флажок Включения Молитвенных Списков

en: Select A Directory
ru: Выбрать Директорию

en: StudyPad default directory combo
ru: Комбо директории StudyPad по-умолчанию

en: General Misc
ru: Общее Разное

en: <b>Main Window Modules</b>
ru: <b>Окно Модуля</b>

en: Biblical Text
ru: Библейский Текст

en: Change Biblical Text Combo
ru: Изменить Комбо Библейского Текста

en: Change Commentary Combo
ru: Изменить Комбо Комментария

en: Change Dictionary Combo
ru: Изменить Комбо Словаря

en: Change Book Combo
ru: Изменить Комбо Книги

en: <b>Modules</b>
ru: <b>Модули</b>

en: Clear all modules from the list
ru: Очистить все модули из списка

en: Clear Modules from List Button
ru: Кнопка Очистки Модулей из Списка

en: Remove the selected module from the list
ru: Удалить выбранный модуль из списка

en: Delete Selected Module From List Button
ru: Кнопка Удаления Выбранного Модуля из Списка

en: Add Modules
ru: Добавить Модули

en: Open Selection Dialog Button
ru: Кнопка Открытия Диалога Выбора

en: Modules Parallel
ru: Модули Параллельное

en: <b>Special Purpose Modules</b>
ru: <b>Модули Специального Назначения</b>

en: Daily Devotional
ru: Стих Дня

en: Daily Devotional Combo
ru: Комбо Стих Дня

en: Hebrew Lexicon
ru: Еврейский Лексикон

en: Hebrew Lexicon Combo
ru: Комбо Еврейского Лексикона

en: Greek Lexicon
ru: Греческий Лексикон

en: Greek Lexicon Combo
ru: Комбо Греческого Лексикона

en: Default Dictionary
ru: Словарь По-умолчанию

en: Change Default Dictionary Combo
ru: Изменить Комбо Словаря По-умолчанию

en: Personal Notes
ru: Личные Заметки

en: Change Personal Notes Combo
ru: Изменить Комбо Личных Комментариев

en: Modules Misc
ru: Модули Разное

en: Advanced Search
ru: Продвинутый Поиск

en: for
ru: для

en: Main Search Entry
ru: Пункт Основного Поиска

en: Start/stop searching
ru: Начать / Остановить поиск

en: Find Button
ru: Кнопка Найти

en: Search Criteria Treeview
ru: Деревовид Критерия Поиска

en: <b>Scope</b>
ru: <b>Диапазон</b>

en: Search entire module
ru: Искать по всему модулю

en: Entire module
ru: Весь модуль

en: Entire module radiobutton
ru: Переключатель Всего модуля

en: Use the results of the last search as the scope of the search
ru: Использовать результаты последнего поиска как диапазон поиска

en: Current results
ru: Текущие результаты

en: Current results radiobutton
ru: Переключатель текущих результатов

en: Use a custom range for the scope of the search
ru: Использовать пользовательский диапазон для поиска

en: Custom verse range
ru: Диапазон Стихов

en: Custom verse range radiobutton
ru: Переключатель произвольного диапазона стихов

en: Custom Range Selector Combo
ru: Комбо Выборщика Произвольного Диапазона

en: Use a single module for the search
ru: Использовать для поиска всего один модуль

en: Single module
ru: Модуль

en: Single module radiobutton
ru: Переключатель Одиночного модуля

en: Use the current module list for the search
ru: Использовать для поиска текущий список модулей

en: Module list
ru: Список Модулей

en: Module list radiobutton
ru: Переключатель Списка Модулей

en: Use a custom module list for the search
ru: Использовать для поиска настраиваемый список модулей

en: Custom module list
ru: Произвольный Список

en: Custom module list radiobutton
ru: Переключатель произвольного списка модулей

en: Custom Module List Combo
ru: Комбо Произвольного Списка Модулей

en: <b>Search Type</b>
ru: <b>Тип Поиска</b>

en: Fast, featureful, index-based search
    Indexes must have been built beforehand:
    See Module Manager's maintenance functions
ru: Быстрый поиск, основанный на заранее созданной базе индексов:
    Смотри функции обслуживания Менеджера Модулей

en: Optimized ("Lucene") radiobutton
ru: Оптимизировано ("Lucene") кнопка

en: Multi word
ru: Свободная форма

en: Multi word radiobutton
ru: Переключатель Несколько-слов

en: Regular expression radiobutton
ru: Переключатель Регулярных Выражений

en: Exact phrase radiobutton
ru: Переключатель Точной Фразы

en: Make selections on the Attribute Search tab
ru: Использовать выбранные аттрибуты с вкладки Поиска Свойств

en: Attributes
ru: Свойства

en: Attributes radiobutton
ru: Флажок Свойств

en: <b>Options</b>
ru: <b>Опции</b>

en: Match case checkbox
ru: Флажок Совпадения Регистра

en: Search  Criteria
ru: Критерий Поиска

en: Show in main window
ru: Показать в главном окне

en: Save search results as bookmarks
ru: Сохранить результаты поиска как закладки

en: Export current search results
ru: Экспортировать текщие результата поиска

en: Export
ru: Экспорт

en: Clear lists for new search
ru: Очистить список для нового поиска

en: <b>Found</b>
ru: <b>Найдено</b>

en: Result Summary Window
ru: Окно Сводки Результатов

en: Result Summary Table
ru: Таблица Сводки Результатов

en: <b>Search Results</b>
ru: <b>Результаты Поиска</b>

en: <b>Preview</b>
ru: <b>Предпросмотр</b>

en: Results
ru: Результаты

en: Create new custom range
ru: Создать новый произвольный диапазон

en: New Range Button
ru: Кнопка Нового Диапазона

en: Save custom range
ru: Сохранить произвольный диапазон

en: Save Range Button
ru: Кнопка Сохранения Диапазона

en: Delete selected range
ru: Удалить выбранный диапазон

en: Delete Range Button
ru: Кнопка Удаления Диапазона

en: <b>Ranges</b>
ru: <b>Диапазоны</b>

en: <b>Range Name</b>
ru: <b>Имя Диапазона</b>

en: Range Name Entry
ru: Пункт Имени Диапазона

en: <b>Range Definition</b>
ru: <b>Определение</b>

en: Range Definition Entry
ru: Пункт Определения Диапазона

en: e.g. Matt-John;Rev4
ru: например, Мат-Иоан;Откр4

en: Custom Range Preview
ru: Предпросмотр Произвольного Диапазона

en: Custom Verse Ranges
ru: Диапазоны Стихов

en: Create a new module list
ru: Создать новый список модулей

en: New Custom Module List Button
ru: Кнопка Нового Произвольного Списка Модулей

en: Save the module list
ru: Сохранить список модулей

en: Save Custom Module List Button
ru: Кнопка Сохранения Произвольного Списка Модулей

en: Delete the selected list
ru: Удалить выбранный список

en: Clear Custom Module List Button
ru: Очистить Произвольный Список Модулей

en: <b>Module Lists</b>
ru: <b>Список Модулей</b>

en: <b>List Name</b>
ru: <b>Имя Списка</b>

en: Custom Module List Name Entry
ru: Пункт Имени Произвольного Списка Модулей

en: Open a dialog to select modules to add to the list
ru: Открыть диалог выбора модулей, чтобы добавить из в список

en: Custom Module Lists
ru: Пользовательский Список

en: <b>Attribute</b>
ru: <b>Свойство</b>

en: Search for Strongs Numbers like G4442 or H1121
ru: Искать Номера Стронга, подобно G4442 или H1121

en: Strongs Numbers
ru: Номера Стронга

en: Strongs Numbers radiobutton
ru: Переключатель Номеров Стронга

en: Search for Morphological tags
ru: Искать Морфологические Тэги

en: Morphological Tags radiobutton
ru: Переключатель Морфологических Тэгов

en: Search in footnotes
ru: Искать в сносках

en: Footnotes radiobutton
ru: Переключатель Сносок

en: <b>Results Display Options</b>
ru: <b>Опции Отображений Результатов</b>

en: In modules that have Strong's Numbers
ru: В модулях, имеющих Номера Стронга

en: Show Strong's Numbers
ru: Показывать Номера Стронга

en: Show Strong's Numbers checkbox
ru: Флажок Отображения Номеров Стронга

en: In modules that have Morphological Tags
ru: В модулях, имеющих Морфологические Тэги

en: Show Morphological Tags
ru: Показать Морфологические Тэги

en: Show Morphological Tags checkbox
ru: Флажок Отображения Морфологических Тэгов

en: In modules that have Footnotes
ru: В модулях, которые имеют Сноски

en: Show Footnotes
ru: Показать Сноски

en: Show Footnotes checkbox
ru: Флажок Отображения Сносок

en: Attribute Search
ru: Поиск Свойств

en: Module Selection
ru: Выбор Модуля

en: Html
ru: HTML

en: Open Study_pad
ru: О_ткрыть StudyPad

en: _Open Session
ru: _Открыть Сессию

en: _Save Session
ru: _Сохранить Сессию

en: _Search
ru: _Поиск

en: _Advanced Search
ru: П_родвинутый Поиск

en: _Preferences
ru: _Настройки

en: Use module manager to install and remove Sword modules
ru: Использовать менеджер модулей для установки и удаления модулей Sword

en: _Module Manager
ru: _Менеджер Модулей

en: Preview _Daily Devotion
ru: Предварительноый просмотр Daily Devotion

en: _Bible
ru: _Библия

en: _Preview
ru: Предпрос_мотр

en: _Commentary/Book
ru: _Комментарий / Книга

en: Dictionar_y
ru: _Словарь

en: L_ink Tabs
ru: С_вязать Вкладки

en: _Read Aloud
ru: Прочитать Вслу_х

en: Show Verse _Numbers
ru: Показать _Номера Стихов

en: _Highlight Current Verse
ru: Подс_ветить Текущий Стих

en: _Show/Hide Attached Sidebar
ru: _Отображение Боковой Панели

en: Show Parallel View in a _Tab
ru: Параллельный Просмотр во _Вкладке

en: Show Previe_wer in the Sidebar
ru: Предпросм_отр в Боковой Панели

en: _Contents
ru: _Содержание

en: _Mailing List
ru: Список _Рассылки

en: _Live Chat
ru: _Живой Чат

en: _Report Bug
ru: _Доложить об Ошибке

en: About _Translation
ru: О _Переводе

en: _About The SWORD Project
ru: О П_роекту SWORD

en: About _Xiphos
ru: _О Xiphos

en: Annotate Verse
ru: Комментировать Стих

en: Open Module
ru: Открыть Модуль

en: Note
ru: Заметка

en: Open in editor
ru: Открыть в редакторе

en: Variants
ru: Варианты

en: Image Content
ru: Содержимое Изображения

en: Respect Font Faces
ru: Сохранять Начертания Шрифтов

en: Commentary by Chapter
ru: Комментарии по Главам

en: Lookup Selection
ru: Рассмотреть Выбор

en: Use Current Dictionary
ru: Использовать Текущий Словарь

en: Browse in BibleMap.org
ru: Просмотреть в BibleMap.org

en: Unlock This Module
ru: Разблокировать Этот Модуль

en: Display Book Heading
ru: Показывать Вступление к Книгам

en: Display Chapter Heading
ru: Показывать Вступление к Главам

en: Rename Pers.Comm.
ru: Переименовать Личные Комментарии

en: Dump Pers.Comm.
ru: Слить Личный Комментарий

en: Read Selection Aloud
ru: Прочесть Выделение

en: Save these results as a single bookmark
ru: Сохранить эти результаты как одну закладку

en: Save list as a single bookmark
ru: Сохранить лист как одну закладку

en: Save these results as a series of bookmarks in their own folder
ru: Сохранить эти результаты как серию закладок в их собственной папке

en: Save list as a series of bookmarks
ru: Сохранить лист как серию закладок

en: Export List
ru: Список экспорта

en: Open this bookmark in a new tab
ru: Открыть эту закладку в новой вкладке

en: Open in new tab
ru: Открыть в новой вкладке

en: Open this bookmark in a dialog
ru: Открыть эту закладку в новом диалоге

en: Open in a dialog
ru: Открыть в диалоге

en: Add new folder to selected folder
ru: Добавить новую папку

en: Insert new bookmark here
ru: Вставить новую закладку

en: Insert Bookmark
ru: Вставить Закладку

en: Edit bookmark item
ru: Редактировать пункт закладки

en: _Edit Item
ru: _Редактировать

en: Delete item
ru: Удалить пункт

en: Expand all Bookmarks groups
ru: Развернуть все группы Закладок

en: Expand All
ru: Развернуть Все

en: Collapse all Bookmarks groups
ru: Свернуть все группы Закладок

en: Collapse All
ru: Свернуть Все

en: Allow items to be moved from one folder to another
ru: Можно перемещать пункты из одной папки в другую

en: Allow Reordering
ru: Позволять Изменение Порядка

en: Remove folder and save it
ru: Удалить папку и сохранить ее

en: Export Folder
ru: Папка для экспорта

en: Open selected module in a new tab
ru: Открыть выбранный модуль в новой вкладке

en: Open selected module in a
    	separate ['dialog'] window
ru: Открыть выбранный модуль в
    	отдельном ['dialog'] окне

en: Open in a separate window
ru: Открыть в отдельном окне

en: Create a new simple prayer list
ru: Создать простой молитвенный список

en: Simple
ru: Простой

en: Create a new subject prayer list
ru: Создать новый предметный молитвенный список

en: Subject
ru: Предмет

en: Create a new monthly journal
ru: Создать новый месячный журнал

en: Monthly
ru: Ежемесячно

en: Create a new daily journal
ru: Создать новый дневной журнал

en: Daily
ru: Ежедневно

en: Create a new outlined topic
ru: Создать новую тему

en: Outlined
ru: Тематический

en: Add a sub-item
ru: Добавить подпункт

en: Add Sub-Item
ru: Добавить Подпункт

en: Add an item
ru: Добавить пункт

en: Add Item
ru: Добавьте материал

en: Remove this item
ru: Удалить этот пункт

en: Edit this item
ru: Изменить этот пункт

en: Xiphos Bible Guide
ru: Путеводитель по Библии Xiphos

en: Study the Bible
ru: Изучать Библию
