xiphos - en to sv translation catalogue (950 entries)

en: Xiphos failure: "can't happen", display_mod: null
    Please report this. sword_main.cc:set_treekey
    What were you doing when this occurred?
sv: Xiphos-fel: "ska inte kunna hända", display_mod: null
    Vänligen

en: Configuration not found
sv: Konfiguration hittades inte

en: Page %d of %d
sv: Sida %d av %d

en: Open
sv: Öppna

en: _Open
sv: _Öppna

en: Save As
sv: Spara som

en: Untitled document
sv: Namnlöst dokument

en: Are you sure you want to delete the note for
sv: Är du säker på att du vill ta bort noteringen för

en: HTML Output
sv: HTML-utmatning

en: HTML Source
sv: HTML-källa

en: Plain Source
sv: Vanlig källkod

en: _Print...
sv: _Skriv ut...

en: Print Pre_view
sv: _Förhandsgranska utskrift

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: _Save
sv: _Spara

en: Save _As...
sv: Spara s_om...

en: New
sv: Nytt

en: Open new document
sv: Öppna nytt dokument

en: Delete
sv: Radera

en: Delete current note
sv: Ta bort aktuell anteckning

en: _File
sv: _Arkiv

en: HTML _Output
sv: HTML-_utmatning

en: _HTML Source
sv: _HTML-källa

en: _Plain Source
sv: _Vanlig källkod

en: _View
sv: _Visa

en: Save
sv: Spara

en: Insert Link
sv: Infoga länk

en: Save the changes to document
sv: Spara ändringarna i dokumentet

en: before closing?
sv: innan det stängs?

en: If you don't save, changes will be permanently lost.
sv: Om du inte sparar så kommer alla förändringar du har gjort att försvinna permanent.

en: File
sv: Arkiv

en: Note Editor
sv: Anteckningsredigerare

en: Prayer List/Journal Editor
sv: Bönelista/Journal-redigerare

en: About Sword Module
sv: Om Sword-modul

en: Maps
sv: Kartor

en: Images
sv: Bilder

en: Bible
sv: Bibel

en: Commentary
sv: Kommentar

en: Dictionary
sv: Uppslagsverk

en: The SWORD Project is an effort to create an ever-expanding software package for research and study of God and His Word. The SWORD Project framework allows easy use and study of Bible texts, commentaries, lexicons, dictionaries, and other books. Many frontends are built using this framework. An installed set of books may be shared among all frontends using the framework.
    
     Books can be downloaded from the SWORD Project.
sv: The SWORD Project är en satsning för att skapa ett ständigt växande mjukvarupaket för att studera Gud och Hans Ord. The SWORD Projects ramverk gör det enkelt att använda och studera bibeltexter, kommentarer, lexikon, uppslagsverk och andra böcker. Många applikationer är uppbygda på detta ramverk. En uppsättning installerade böcker kan delas mellan alla applikationer som använder ramverket.
    
    Böcker kan laddas ner från the SWORD Project.

en: About Xiphos Translation
sv: Om Xiphos-översättning

en: See TRANSLATION-HOWTO in Xiphos source
sv: Se TRANSLATION-HOWTO i Xiphos-källkoden

en: Xiphos development
sv: Xiphos-utveckling

en: Copyright © 2000-2020 Xiphos Development Team
sv: Upphovsrätt © 2000-2020 Xiphos Development Team

en: 
    Powered by The SWORD Project.
    We would like to thank Troy Griffitts and all the other folks who have given us The SWORD Project.
sv: 
    Powered by The SWORD Project.
    Vi vill rikta ett stort tack till Troy Griffitts och alla andra inblandade som har gett oss The SWORD Project.

note: info->stock_icon = GTK_STOCK_OPEN;
en: Bookmark
sv: Bokmärk

en: Enter Folder Name
sv: Ange mappnamn

en: Folder Name
sv: Mappnamn

en: Folder:
sv: Mapp:

en: Specify bookmarks file
sv: Ange bokmärkesfil

en: Edit
sv: Redigera

en: Folder name:
sv: Namn på mapp:

en: Bookmark name:
sv: Namn på bokmärke:

en: Verse:
sv: Vers:

en: Module:
sv: Modul:

en: Remove the selected folder
sv: Ta bort vald mapp

en: (and all its contents)?
sv: (och allt av dess innehåll)?

en: Remove the selected bookmark
sv: Ta bort valt bokmärke

en: Add
sv: Lägg till

en: Label:
sv: Etikett:

en: Search result: %s
sv: Sökresultat: %s

en: Opening a multi-reference bookmark in
    separate tabs is not supported.
sv: Multi-referensbokmärken kan inte öppnas
    i separata flikar.

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: Cipher key for module %s
sv: Krypteringsnyckel för modul %s

en: for:
sv: för:

en: Enter Key:
sv: Ange krypteringsnyckel:

en: Close without Saving
sv: Stäng utan att spara

en: Close _without Saving
sv: Stäng _utan att spara

en: Verse List
sv: Verslista

en: VerseList
sv: Verslista

en: SearchResults
sv: Sökresultat

en: Please check copyright before exporting!
sv: Vänligen kontrollera upphovsrätt innan du exporterar!

en: Find
sv: Hitta

en: Enter Word or Phrase
sv: Fyll i ett ord eller en fras

en: Search backwards
sv: Sök baklänges

en: Find Next
sv: Hitta nästa

en: Set Module Font
sv: Välj typsnitt för modul

en: Change font for
sv: Ändra typsnitt för

en: Module
sv: Modul

en: Current font:
sv: Nuvarande typsnitt:

en: Use the default font for this module
sv: Använd standardtypsnittet för denna modul

en: BUG! Xiphos is about to crash due to a "STRDUP" error.
sv: BUG! Xiphos är på väg att krascha på grund av ett "STRDUP"-fel (strängduplicering).

en: Please report this error to the Xiphos team with:
sv: Vänligen rapportera felet till Xiphos-teamet med:

en: BUG! Xiphos is about to crash due to a "STRING" error.
sv: BUG! Xiphos är på väg att krascha på grund av ett "STRING"-fel (strängfel).

en: Module has no support for %s.
sv: Modulen har inget stöd för %s.

en: Xiphos: No windows.
sv: Xiphos: Inga fönster.

en: BibleSync: Current navigation sent.
sv: BibleSync: Nuvarande navigering skickad.

en: BibleSync: Not speaking.
sv: BibleSync: Talar ej.

en: Xiphos - Bible Study Software
sv: Xiphos - Bibelstudieprogram

en: Open a new tab
sv: Öppna en ny flik

en: Standard View
sv: Standardvy

en: Commentary View
sv: Kommentar-vy

en: Book View
sv: Bok-vy

en: Welcome to Xiphos
sv: Välkommen till Xiphos

en: Renaming is not available in Windows.
    
    Xiphos is limited by Windows' filesystem,
    because it disallows the renaming of filename
    components of currently-open files,
    such as the contents of this commentary.
    Therefore, personal commentary renaming is
    not available in the Windows environment.
sv: Namnändringar är inte tillgängliga i Windows.
    
    Xiphos är begränsat av Windows filsystem,
    eftersom det inte tillåter ändring av namn
    på filer som är öpnnade av ett program.
    Det går därför inte att byta namn på
    kommentarer i Windows-miljö.

en: Rename Commentary
sv: Byt namn på kommentar

en: Choose Commentary Name
sv: Namnge kommentar

en: New Name
sv: Nytt namn

en: Name:
sv: Namn:

en: Module names must contain [A-Za-z0-9_] only.
sv: Modulnamn kan endast innehålla [A-Za-z0-9_].

en: Xiphos already knows a module by that name.
sv: Xiphos känner redan till en modul med det namnet.

en: Failed to create new configuration:
    %s
sv: Misslyckades med att skapa ny konfiguration:
    %s

en: Configuration build error:
sv: Konfigurationsbyggfel:

en: No module in this pane.
sv: Ingen modul i denna vy.

note: ***************************************************************************** * defines
en: <b>Overview of the Module Manager.</b>
    
    This is Xiphos' mechanism to get new and updated content.
    If you have never been here before, please take a moment to look it over.
    
    Modules come from different <u>repositories</u>.  <b>Module Sources: Add/Remove</b> will show you what repositories are currently known.
    
    <b>Module Sources: Choose</b> is for deciding from where modules should come, that is, from which repository Xiphos should obtain them, as well as where they should be placed on your system. Set <i>Install Source</i> and <i>Install Destination</i>, then click <i>Refresh</i>.
    
    <b>Modules: Install/Update</b> is for selecting and obtaining modules after choosing source and destination.
    
    <b>Modules: Maintenance</b> is for archive and index creation.
    
    See section 5 of our manual for Module Manager detail, or ask for help via Live Chat, or (if no one is responsive in chat) send mail to our users' mailing list.
sv: <b>Översikt av Modulhanteraren.</b>
    
    Det här är Xiphos mekanism för att hämta och uppdatera innehåll.
    Om du aldrig har använt Modulhanteraren förut, så ägna gärna en
    stund åt att titta runt här.
    
    Moduler kommer från olika <u>repositories</u> (källor). <b>Modulkällor: Lägg till/Ta bort</b> visar vilka repositories (källor) som för stunden är kända.
    
    <b>Modulkällor: Välj</b> används för att välja var moduler ska hämtas ifrån, det villl säga, vilka repositories (källor) Xiphos ska hämta dom från, och var dom ska sparas i ditt filsystem. Ställ in <i>Installationskälla</i> och <i>Installationsdestination</i> (Installera till). Klicka sedan på <i>Uppdatera</i>.
    
    <b>Moduler: Installera/Uppdatera</b> används för att välja och hämta moduler efter att ha valt källa och destination.
    
    <b>Moduler: Underhåll</b> används för att skapa arkiv och index.
    
    Se avsnitt 5 i manualen för Modulhanteraren för detaljer, eller fråga i livechatten, eller (om ingen svarar i chatten) skicka ett mail till vår användarmailinglista.

en: <b>Welcome to Xiphos.</b>
    
    There are no Bibles installed. In order to initialize, Xiphos needs at least one Bible module. To facilitate this, the Module Manager has been opened so that you may install one or more Bibles, either from a local module set (cdrom, flash drive) or over the network from CrossWire Bible Society. Please refer to these step-by-step instructions, and to the general module manager overview that has also been opened.
    
    <u>For local install:</u>
    - In <i>Module Sources: Add/Remove</i>, add a new local folder name where modules can be found.
      (This is where folders exist named <i>mods.d</i> and <i>modules</i>.)
    - In <i>Module Sources: Choose</i>, click the "Local" button, and select your folder from the pulldown.
    
    <u>For network install from CrossWire:</u>
    - In <i>Module Sources: Choose</i>, click the "Remote" button and select CrossWire from the pulldown.
    - Click the "Refresh" button at the bottom.
    
    <u>In either case:</u>
    - In <i>Modules: Install/Update</i>, select Bibles and other modules of your preference.
    - Click "Install".
    - Close the Module Manager when you are done.
    
    <u>Warning</u>: If you live in a persecuted country, use with care.
    
    Both this step-by-step instruction dialog and the general introduction dialog may be closed at any time.
sv: <b>Välkommen till Xiphos.</b>
    
    Det finns inga installerade biblar. För att kunna starta behöver Xiphos minst en bibelmodul. Modulhanteraren har öppnats så att du ska kunna installera en eller flera biblar, antingen från ett lokalt medium (CD, DVD, USB-sticka) eller via nätverk från CrossWire Bible Society. Vänligen följ dessa steg-för-steg-instruktioner, och se även modulhanterarens översiktsfönster som också har öppnats.
    
    <u>För lokal installation av moduler:</u>
    - I <i>Modulkällor: Lägg till/Ta bort</i>, lägg till en ny lokal katalog där det finns moduler.
      (Välj en sökväg där det finns kataloger med namn <i>mods.d</i> och <i>modules</i>.)
    - I <i>Modulkällor: Välj</i> klicka på "Lokalt"-knappen, och välj katalog i dropdown-menyn.
    
    <u>För nätverksinstallation från CrossWire:</u>
    - I <i>Modulkällor: Välj</i>, klicka på "Nätverkskälla"-knappen, och välj CrossWire i dropdown-menyn.
    - Klicka på "Uppdatera"-knappen längst ner.
    
    <u>I båda fallen:</u>
    - I <i> Moduler: Installera/Uppdatera</i>, välj biblar och andra moduler du vill installera.
    - Klicka på "Installera".
    - Stäng Modulhanteraren när du är klar.
    
    Både denna steg-för-steg-instruktion och den generella instruktionen kan stängas när du vill.

en: Remove these modules?
sv: Ta bort dessa moduler?

en: Preparing to remove
sv: Förbereder för borttagning

en: Removing
sv: Tar bort

en: Remove
sv: Ta bort

en: Install these modules?
sv: Installera dessa moduler?

en: Preparing to install
sv: Förbereder för installation

en: Installing
sv: Installerar

en: Install
sv: Installera

en: Archive these modules?
sv: Arkivera dessa moduler?

en: Preparing to archive
sv: Förbereder för arkivering

en: Archiving
sv: Arkiverar

en: Archive
sv: Arkivera

en: Build fast-search index for these
    modules (may take minutes/module)?
sv: Indexera dessa moduler för snabbsökning?
    (kan ta några minuter per modul)

en: Preparing to index
sv: Förbereder för indexering

en: Indexing
sv: Indexerar

en: Index
sv: Indexera

en: Delete fast-search index for these modules?
sv: Ta bort snabbsökningsindex från dessa moduler?

en: Preparing to delete index
sv: Förbereder för borttagning av index

en: Deleting index
sv: Tar bort index

en: Deletion
sv: Radering

en: The module has no About information.
sv: Denna modul har inget om-avsnitt.

en: Module Name
sv: Modulnamn

en: A checkmark means this module is already installed
sv: Moduler som har en bock är redan installerade

en: Click the box to work on this module
sv: Klicka i rutan för att arbeta med denna modul

en: Click the box to select this module for install/update
sv: Klicka i rutan för att installera/uppdatera denna modul

en: Installed
sv: Installerad

en: The index icon means you have built an optimized ('lucene') index for this module for fast searching (see the Maintenance pane for this function)
sv: Indexsymbolen betyder att du har byggt ett optimerat index ('lucene') för denna modul, som gör att det går fortare att söka i den (see Underhålls-panelen för denna funktion)

en: The lock icon means this module is encrypted, and requires that you purchase an unlock key from the content owner
sv: Låssymbolen betyder att den här modulen är krypterad, och att du behöver köpa en upplåsningsnyckel från ägaren av innehållet för att kunna öppna den

en: About
sv: Om

en: The refresh icon means the Installed module is older than the newer Available module: You should update the module
sv: Uppdateringssymbolen betyder att den installerade modulen är äldre än den nyaste tillgängliga versionen av den: Du bör uppdatera modulen

en: Available
sv: Tillgänglig

en: Size
sv: Storlek

en: Description
sv: Beskrivning

en: `mkdir %s' failed:
    %s.
sv: `mkdir %s' misslyckades:
    %s.

en:  archived in:
sv: arkiverad i:

en: Journals and prayer lists cannot be indexed.
sv: Journaler och bönelistor kan inte indexeras.

en: %s failed
sv: %s misslyckades

en: Finished
sv: Färdigt

en: Unknown
sv: Okänd

en: Repository:
    %s
sv: Repository (källa):
    %s

en: Categorized by
    Module Type
sv: Kategoriserat via
    modultyp

en: Biblical Texts
sv: Biblar

en: Commentaries
sv: Kommentarer

en: Dictionaries
sv: Uppslagsverk

en: Glossaries
sv: Ordlistor

en: Daily Devotionals
sv: Dagliga andakter

en: General Books
sv: Allmäna böcker

en: Cult/Unorthodox
sv: Kult/Oortodoxt

en: Categorized by
    Availability
sv: Kategoriserat efter
    tillgänglighet

en: Updates
sv: Uppdateringar

en: Uninstalled
sv: Avinstallerade

en: Prayer List/Journal
sv: Bönelista/Journal

en: Refreshing from remote source
sv: Uppdaterar nätverkskälla

en: Remote source not found
sv: Nätverkskällan hittades inte

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Type
sv: Typ

en: Caption
sv: Rubrik

en: Source
sv: Källa

en: Directory
sv: Mapp

en: User
sv: Användare

en: Password
sv: Lösenord

en: Module Sources
sv: Modulkällor

en: Add/Remove
sv: Lägg till/Ta bort

en: Choose
sv: Välj

en: Modules
sv: Moduler

en: Install/Update
sv: Installera/Uppdatera

en: Maintenance
sv: Underhåll

en: Please Refresh
sv: Vänligen uppdatera

en: Your module list is not up to date!
sv: Din modullista är inte uppdaterad!

note: Zero Bibles is just not workable in Xiphos.
en: You have uninstalled your last Bible.
    Xiphos requires at least one.
sv: Du har avinstallerat samtliga biblar.
    Xiphos behöver minst en bibel.

en: There are still no Bibles installed.
    Xiphos cannot continue without one.
sv: Det finns fortfarande inga installerade biblar.
    Xiphos kan inte fortsätta utan en bibel.

en: Standard remote sources have been loaded.
sv: Standardnätverkskällor har öppnats.

en: Could not load standard sources from CrossWire.
sv: Kunde inte öppna standardnärtverkskällor från CrossWire.

en: Remove the selected source
sv: Ta bort vald källa

en: Enter a remote source
sv: Ange en nätverkskälla

en: Caption:
sv: Rubrik:

en: Type:
sv: Typ:

en: Host:
sv: Klient:

en: Directory:
sv: Mapp:

en: User (optional):
sv: Användare (valfritt):

en: Password (optional):
sv: Lösenord (valfritt):

note: this can happen at most once
en: A source by that name already exists.
sv: En källa med det här namnet finns redan.

en: Delete a remote source
sv: Ta bort nätverkskälla

en: [no module]
sv: [ingen modul]

en: Go outward, to the section containing this one
sv: Stega utåt, till sektionen som innehåller denna

en: Go to previous item
sv: Gå till föregående objekt

en: Go to next item
sv: Gå till nästa objekt

en: Go inward, to the first subsection
sv: Stega inåt, till första subsektionen

en: Synchronize this window's scrolling with the main window
sv: Synkronisera fönstrets scroller mot huvudfönstret

en: Parallel
sv: Parallella

en: Detach/Attach
sv: Koppla loss/Fäst

en: Module Options
sv: Modulinställningar

en: Parallel View
sv: Parallell vy

en: BibleSync session passphrase
sv: Passerfras för BibleSync-sessionen

en: Phrase:
sv: Fras:

note: mode selection failed? probably dead interface
en: Mode selection failed.
    Set "Debug" and try again to see why.
sv: Val av läge misslyckades.
    Slå på "Debug" och försök igen för att se varför.

en: Mode selection failed.
sv: Kunde inte byta läge.

en: BibleSync: %s (passphrase "%s").
sv: BibleSync: %s (passerfras "%s").

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Personal
sv: Personlig

en: Speaker
sv: Talare

en: Audience
sv: Åhörare

en: -- Select --
sv: -- Välj --

en: Locale will take effect after restart.
sv: Systemspråket kommer uppdateras efter nästa omstart.

en: Preferences
sv: Inställningar

en: General
sv: Allmänt

en: Options
sv: Alternativ

en: Fonts
sv: Typsnitt

en: Color
sv: Färg

en: Sizes and Faces
sv: Storlekar och typsnitt

en: Special
sv: Specialmoduler

en: Clear List?
sv: Rensa lista?

en: Are you sure you want to clear the module list?
sv: Är du säker på att du vill rensa modullistan?

en: Remove Module?
sv: Ta bort modul?

en: Are you sure you want to remove the selected module?
sv: Är du säker på att du vill ta bort vald modul?

en: Searching the
sv: Söker i

en:  Module
sv:  -modulen

en: found in
sv: hittades i

en: New List %s
sv: Ny lista %s

en: The last module list may not be deleted
sv: Den sista modullistan kan inte tas bort

en: Delete list?
sv: Ta bort lista?

en: Are you sure you want to delete:
sv: Är du säker på att du vill ta bort:

note: ***************************************************************************** * Name *   on_lucene_intro_clicked * * Synopsis *   #include "gui/search_dialog.h" *   void on_lucene_intro_clicked(GtkToggleButton *button, *				  gpointer user_data) * Description * Return value *   void
en: <b>Syntax overview for optimized "lucene" searches</b>
    Search for verses that contain...
    
    loved one
    	 "loved" or "one"
    	This is the same as searching for loved OR one
    "loved one"
    	The phrase "loved one"
    love*
    	A word starting with "love"
    	(love OR loves OR loved OR etc...)
    loved AND one
    	The word "loved" and the word "one"
    	&amp;&amp; can be used in place of AND
    +loved one
    	Verses that <b>must</b> contain "loved" and <b>may</b> contain "one"
    loved NOT one
    	"loved" but not "one"
    (loved one) AND God
    	"loved" or "one" and "God"
    lemma:G2316
    	Search for the Strong's Greek ("G") word number 2316.
    	Also, select Strong's display on the <i>Attribute Search</i> tab.
    
    For complete details, search the web for "lucene search syntax".
sv: <b>Syntaxöversikt för optimerad "lucene"-sökning</b>
    Sök efter verser som innehåller...
    
    högt älskad
    	 "högt" eller "älskad"
    	Det är samma sak som att söka efter högt OR älskad
    "högt älskad"
    	Exakta frasen "högt älskad"
    älska*
    	Ett ord som börjar med "älska"
    	(älska OR älskar OR älskad OR älskade osv...)
    högt AND älskade
    	Ordet "högt" och ordet "älskad"
    	&amp;&amp; kan användas istället för AND
    +högt älskad
    	Verses that <b>must</b> contain "högt" and <b>may</b> contain "älskad"
    högt NOT älskade
    	"högt" men inte "älskade"
    (högt älskade) AND Gud
    	"högt" eller "älskade" och "Gud"
    lemma:G2316
    	Sök i Strong's Greek ("G") ord nummer 2316.
    	Dessutom, välj Strong's vy i <i>Attributsökning</i>-fliken.
    
    För mer detaljer, sök på internet efter "lucene search syntax".

note: ***************************************************************************** * Name *   on_attributes_intro_clicked * * Synopsis *   #include "gui/search_dialog.h" *   void on_attributes_intro_clicked(GtkToggleButton *button, *				  gpointer user_data) * Description * Return value *   void
en: <b>Attribute-based searches</b>
    Searches for content contained in markup outside the main text. Attributes are footnotes, Strong's numbers, and morphological symbols.
    
    Be aware that most such searches can now be done faster via optimized "lucene" searches using keyword qualifiers.
    
    To use attribute searches, you must select the appropriate button on the <i>Attribute Search</i> tab.
    * Footnote text is searched just like regular text.
    * Strong's words are specified as a prefix letter H or G (Hebrew or Greek) and the numeric word identifier, e.g. G2316 to find "θεός" ("God").
    * Morphological tags are identified literally, e.g. N-ASF for "noun, accusative singular feminine" -- see the Robinson module for details.
sv: <b>Attributbaserad sökning</b>
    Söker efter innehåll i dolda tecken utanför huvudtexten. Attribut kan vara fotnoter, Strong's-numrering, och morfologiska symboler.
    
    Notera att de flesta sådana sökningar kan göras snabbare med optimerad "lucene"-sökning med nyckelord.
    
    För att använda attributsökning, välj alternativ enligt nedan i <i>Attributsöknings</u>-fliken.
    * Fotnoter söks likadant som vanlig text.
    * Strong's-ord anges som ett prefix i form av en bokstav (H för hebreiska, G för grekiska) och ordets identitetsnummer. T ex, G2316 för att hitta "?e??" ("Gud").
    * Morfologiska taggar tolkas bokstavligt, t ex N-ASF ("substantiv, ackusativ singular femininum") -- see Ronbinson-modulen för detaljer.

en: Module is neither Bible nor commentary
sv: Modulen är ingen bibel eller kommentar

en: BibleSync is not active for transmit.
sv: BibleSync-transmission är inte aktiverad.

en: This is an inclusive ("AND") search:
    Find matches showing all words.
sv: Det här är en inklusiv sökning ("logisk OCH"):
    Träffar som innehåller samtliga sökord visas.

en: _Open Advanced Search
sv: _Avancerad sökning

en: Open the separate Advanced Search dialog.
sv: Öppna fönstret för avancerad sökning

en: Search Module
sv: Sök i modul

en: Search Type
sv: Söktyp

en: Optimized ("Lucene")
sv: Optimerad ("Lucene")

en: Regular expression
sv: Regulära uttryck

en: Exact phrase
sv: Specifik fras

en: Search Options
sv: Sökalternativ

en: Match case
sv: Matcha shiftläge

en: Search Scope
sv: Sökomfång

en: No scope
sv: Inga avgränsningar

en: Use bounds
sv: Använd avgränsningar

en: Last search
sv: Föregående sökning

en: Bounds
sv: Avgränsningar

en: Lower
sv: Nedre

en: Upper
sv: Övre

en: Open module in editor?
sv: Öppna modulen i redigerare?

en: If no, it will open for display only.
sv: Om nej, så öppnas den endast för visning.

en: Paste verse references
sv: Klistra in versreferens

en: List:
sv: Lista:

en: Search
sv: Sök

en: Sidebar
sv: Sidomeny

en: Powered by the SWORD Project
sv: Byggt på SWORD Project

en: Can't create tabs dir.
sv: Kan ej skapa flik-katalog.

en: Prayer List/Journal Item
sv: Bönelista/Journalnotering

en: New name
sv: Nytt namn

en: Remove the selected item
sv: Ta bort markerat objekt

en: January
sv: Januari

en: February
sv: Februari

en: March
sv: Mars

en: May
sv: Maj

en: June
sv: Juni

en: July
sv: Juli

en: August
sv: Augusti

en: October
sv: Oktober

en: An image file's size could not be determined.
    Xiphos cannot resize images to fit window.
sv: En bilds filstorlek kunde inte avgöras.
    Xiphos kan därför inte skala om bilder
    för att få plats i fönstret.

en: Mismatched packet
sv: Felmatchat paket

en: Presence announcement:
sv: Närvaroanmälan:

en: Navigation packet:
sv: Navigeringspaket:

en: Unknown module
sv: Okänd modul

en: .
    Navigated indirectly using verse list.
sv: .
    Navingerade indirekt via verslistan.

en: ERROR: unknown BibleSync indicator:
sv: FEL: Okänd BibleSync-indikator:

en: Other indications are:
sv: Andra indikatorer är:

en: Check the box to listen to this Speaker
sv: Klicka i rutan för att lyssna på denna talare

en: Available Speakers
sv: Tillgängliga talare

en: Last navigation was Direct or Indirect
sv: Senaste navigering var direkt eller indirekt

en: Last Navigation
sv: Senaste navigering

en: IP address:
sv: IP-adress:

en: 
    Application:
sv: 
    Program:

en: 
    Device:
sv: 
    Enhet:

en: <br/><br/><center><i>This module has no content at this point.</i></center>
sv: <br/><br/><center><i>Denna modul har just nu inget innehåll.</i></center>

en: Improperly encoded personal annotation label:
    '%s'
sv: Felaktigt kodad egen noteringsetikett:
    '%s'

en: Chapter
sv: Kapitel

en: Xiphos does not understand more than one argument.
sv: Xiphos förstår inte mer än ett argument.

en: Initiating HTML
sv: Initierar HTML

en: Building Interface
sv: Bygger gränssnitt

en: Starting Sword
sv: Startar Sword

en: Loading Settings
sv: Laddar inställningar

en: Displaying Xiphos
sv: Visar Xiphos

en: Previewer
sv: Förhandsgranskare

en: Footnote
sv: Fotnot

en: Cross Reference
sv: Korsreferens

en: Strongs
sv: Strong's

en: Morphology
sv: Morfologi

en: Back to
sv: Tillbaka till

en: Unknown parallel module:
sv: Okänd parallellmodul:

en: Strong's Numbers
sv: Strongs nummer

en: Footnotes
sv: Fotnoter

en: Morphological Tags
sv: Morfologiska symboler

en: Hebrew Vowel Points
sv: Hebreiska vokal-punkter (nikkud)

en: Hebrew Cantillation
sv: Hebreisk kantillation

en: Greek Accents
sv: Grekiska dialekter

en: Cross-references
sv: Korsreferens

en: Lemmas
sv: Lemman

en: Headings
sv: Överskrifter

en: Morpheme Segmentation
sv: Morfem segmentering

en: Words of Christ in Red
sv: Kristi ord i rött

en: Transliteration
sv: Translitteration

en: Textual Variants
sv: Variationer av grundtexten

en: Primary Reading
sv: Primär tolkning

en: Secondary Reading
sv: Sekundär tolkning

en: All Readings
sv: Alla tolkningar

en: Transliterated Forms
sv: Translittererade former

en: Enumerations
sv: Uppräkningar

en: view context
sv: visa sammanhang

en: Growth
sv: Tillväxt

en: <b>For Growth</b><br/>
sv: <b>För tillväxt</b><br/>

en: Salvation
sv: Frälsning

en: <b>For Salvation</b><br/>
sv: <b>För frälsning</b><br/>

en: Health
sv: Hälsa

en: <b>For Health</b><br/>
sv: <b>För hälsa</b><br/>

en: Misc
sv: Övrigt

en: <b>Miscellaneous</b><br/>
sv: <b>Övrigt</b><br/>

en: Point x
sv: Punkt x

en: Point y
sv: Punkt y

en: Point z
sv: Punkt z

en: Minor Topic 1
sv: Underrubrik 1

en: <b>Subtopic 1</b><br/>
sv: <b>Underrubrik 1</b><br/>

en: Minor Topic 2
sv: Underrubrik 2

en: <b>Subtopic 2</b><br/>
sv: <b>Underrubrik 2</b><br/>

en: Minor Topic 3
sv: Underrubrik 3

en: <b>Subtopic 3</b><br/>
sv: <b>Underrubrik 3</b><br/>

en: Minor Topic 4
sv: Underrubrik 4

en: <b>Subtopic 4</b><br/>
sv: <b>Underrubrik 4</b><br/>

en: Name for new prayer list or journal
sv: Namn på ny bönelista/journal

en: Xiphos finds that prayer list already.
sv: Xiphos hittar redan detta i bönelistan.

note: this one matters.
en: Xiphos cannot create module's path:
    %s
sv: Xiphos kan inte skapa modulsökväg:
    %s

en: A basic prayer list. \par\par Module created by Xiphos.
sv: En enkel bönelista. \par\par Modul skapad av Xiphos.

en: BasicPrayerList
sv: Enkel bönelista

en: MyPrayerList
sv: Min bönelista

en: <b>People:</b><br/>Bob<br/>Sam<br/>Sue<br/><br/><b>Church:</b><br/>pews<br/>fellowship<br/>Bibles for missionaries<br/><br/><br/>
sv: <b>Personer:</b><br/>Anna<br/>Johannes<br/>Lars<br/><br/><b>Kyrkan:</b><br/>Kyrkbänkar<br/>Gemenskap<br/>Biblar åt missionärer<br/><br/><br/>

en: A subject-based prayer list. \par\par Module created by Xiphos.
sv: En ämnebaserad bönelista. \par\par Modul skapad av Xiphos.

en: SubjectPrayerList
sv: Ämnesbönelista

en: Bob<br/>Sam<br/>Sue<br/>John<br/>
sv: Robert<br/>Samuel<br/>Birgitta<br/>Stefan<br/>

en: Spiritual Growth
sv: Andlig tillväxt

en: Mike<br/>Steve<br/>
sv: Adam<br/>Dennis<br/>

en: Sue<br/>John<br/>
sv: Birgitta<br/>Stefan<br/>

en: A monthly prayer list. \par\par Module created by Xiphos.
sv: En månatlig bönelista. \par\par Modul skapad av Xiphos.

en: MonthlyPrayerList
sv: Månagtlig bönelista

en: A daily journal. \par\par Module created by Xiphos.
sv: En daglig journal. \par\par Modul skapad av Xiphos.

en: DailyJournal
sv: Daglig journal

en: An outlined topic (e.g. sermon). \par\par Module created by Xiphos.
sv: An outlined topic (t.ex. predikan). \par\par Modul skapad av Xiphos.

en: OutlinedTopic
sv: Ämne

en: Major Topic A
sv: Rubrik A

en: <b>Major Topic A</b><br/>
sv: <b>Rubrik A</b><br/>

en: Major Topic B
sv: Rubrik B

en: <b>Major Topic B</b><br/>
sv: <b>Rubrik B</b><br/>

en: Major Topic C
sv: Rubrik C

en: <b>Major Topic C</b><br/>
sv: <b>Rubrik C</b><br/>

en: User Annotation
sv: Egen kommentar

en: Search result %s: %s
sv: Sökresultat %s: %s

en: Delete Range?
sv: Ta bort spännvid?

en: Are you sure you want to delete this range?
sv: Är du säker på att du vill ta bort detta sökomfång?

en: Search:
sv: Sök:

en: %s:
    No such module is installed.
    %s
sv: %s:
    Ingen sådan modul är installerad.
    %s

en: Please adjust the module list.
sv: Vänligen justera modullistan.

en: No fast-search index exists for %s.%s%s
sv: Ingen snabbsökningsindex för %s.%s%s

en: 
    Search on this module is now `multi word'.
sv: 
    Sökning i denna modul är nu av slaget 'multiord'.

en: 
    See the Module Manager, Maintenance pane.
sv: 
    Se Modulhanteraren, underhållspanelen.

en: Search finished
sv: Sökning slutförd

en: matches
sv: matchar

en: There is no commentary module.
sv: Det finns ingen modul med kommentarer.

en: $HOME is not set!
sv: Miljövariabeln $HOME är inte satt!

en: Xiphos can not create directory
sv: Xiphos kan inte skapa katalog

en: can not create
sv: kan inte skapa

en: Empty settings file -- backup recovery attempted.
    Some information may have been lost.
sv: Tom inställningsfil -- Återskapat från backup.
    Information kan ha förlorats.

en: Empty settings file -- no backup?!? Information lost!
sv: Tom inställningsfil -- Ingen backup?! Information har gått förlorad!

en: There are no Bibles installed.
    Evidently, you declined to install any.
    
    Without any Bible modules to display,
    Xiphos cannot proceed,
    and will now exit.
sv: Det finns inga installerade biblar.
    Det verkar som att du avstod att installera några.
    
    Utan bibelmoduler att visa
    kan Xiphos inte fortsätta
    och kommer nu att avslutas.

en: Bible module installation complete.
sv: Installation av bibelmodul slutförd.

en: Module error: Unusable xref encoding.
    Please report this, with module & verse
sv: Modulfel: Oanvändbar xref-kodning.
    Vänligen rapportera detta, med modul och vers.

en: verse
sv: vers

en: chapter
sv: kapitel

en: Xiphos's file for language
    abbreviations is missing.
sv: Xiphos fil för
    språkförkortningar saknas

en: Xiphos's language abbreviation
    file cannot be opened.
sv: Xiphos språkförkortningsfil
    kan inte öppnas.

en: Xiphos cannot allocate space
    for language abbreviations.
sv: Xiphos kan inte allokera utrymme
    för språkförkortningar.

en: Xiphos cannot read the
    language abbreviation file.
sv: Xiphos kan inte läsa
    språkförkortningsfilen.

note: either we were given a null sys_locale, or it didn't match anything.
en: No matching locale found for `%s'.
    %s
sv: Kunde inte hitta något systemspråk som matchar `%s'.
    %s

en: Book names and menus may not be translated.
sv: Boknamn och menyer kan vara oöversatta.

en: Module %s has companion modules:
    %s.
    Would you like to open these as well?%s
sv: Modulen %s har samhörande moduler:
    %s.
    Vill du öppna dessa också?%s

en: 
    
    The first will open in the main window
    and others in separate windows.
sv: 
    
    Den första kommer att öppnas i huvudfönstret
    coh de andra i separata fönster.

en: Daily devotional was requested, but there are none installed.
sv: Dagliga andakter efterfrågades men inga är installerade.

en: <b>Locked Module.</b>
    
    <u>You are opening a module which requires a <i>key</i>.</u>
    
    The module is locked, meaning that the content is encrypted by its publisher, and you must enter its key in order for the content to become useful.  This key should have been received by you on the web page which confirmed your purchase, or perhaps sent via email after purchase.
    
    Please enter the key in the dialog.
sv: <b>Låst modul.</b>
    
    <u>Du försöker öppna en modul som kräver en <i>nyckel</i>.</u>
    
    Denna modul är låst, vilket betyder att innehållet är krypterat av utgivaren, och du måste ange dess krypteringsnyckel för att få tillgång till innehållet. Nyckeln kan du t ex ha fått på webbsidan där du köpte modulen, eller kanske med e-post efter köpet.
    
    Vänligen fyll i krypteringsnyckeln i rutan.

en: Clear History
sv: Rensa historik

en: History ➛ Verse List
sv: Historik ➛Verslista

en: URL not found:
sv: URL hittades inte:

en: Xiphos could not execute %s
sv: Xiphos kunde inte köra %s

en: Viewer error:
sv: Visningsfel:

en: Show %s in main window
sv: Visa %s i huvudfönstret

en: Document not created successfully.
sv: Dokumentet kunde inte skapas korrekt.

en: What must I do to be saved?
sv: Vad behöver jag göra för att bli frälst?

en: Acts 16:31
sv: Apg 16:31

en: Eph 2:8,9
sv: Ef 2:8,9

en: Romans 1:16
sv: Romarbrevet 1:16

en: What is the Gospel?
sv: Vad är evangeliet?

en: 1 Cor 15:1-4
sv: 1 Kor 15:1-4

en: Document not parsed successfully.
sv: Dokumentet kunde inte läsas korrekt.

en: empty document
sv: tomt dokument

en: wrong type, root node != SwordBookmarks
sv: fel typ, rotnod != SwordBookmarks

en: wrong type, root node != Copy_Export
sv: fel typ, rotnod != Copy_Export

en: %s<center>%s<br>Chapter %d</center><br>
sv: %s<center>%s<br>Kapitel %d</center><br>

en: <br><center>Chapter %d</center><br>
sv: <br><center>Kapitel %d</center><br>

en: %s
    
    Chapter %d
sv: %s
    
    Kapitel %d

en: 
    
    Chapter %d
sv: 
    
    Kapitel %d

en: %s%s: %s Chapter %d<br><br>
sv: %s%s: %s Kapitel %d<br><br>

en: %s: %s Chapter %d
sv: %s: %s Kapitel %d

en: Old Testament
sv: Gamla Testamentet

en: Gen - Mal
sv: Mos - Mal

en: New Testament
sv: Nya Testamentet

en: Mat - Rev
sv: Mat - Upp

en: Sample Module List
sv: Exempellista av moduler

en: wrong type, root node != %s
sv: fel typ, rotnod != %s

en: Save of settings failed! stat %d, size %d
    %s
sv: Misslyckades att spara inställningar! Status %d, storlek %d
    %s

en: Attempting to revert to previous save.
sv: Försöker återgå till föregående sparläge.

en: Add Bookmark
sv: Lägg till bokmärke

en: Bookmark Dialog
sv: Bokmärk

en: Create new folder
sv: Skapa ny mapp

en: New Folder
sv: Ny mapp

en: New ...
sv: Ny ...

en: Cancel Bookmark
sv: Avbryt bokmärkning

en: Label:
sv: Etikett:

en: Label Entry
sv: Etikettens innehåll

en: Verse:
sv: Vers:

en: Verse Entry
sv: Versens innehåll

en: Module:
sv: Modul:

en: Module Entry
sv: Modulens innehåll

en: Bookmark Folder Treeview
sv: Bokmärk katalogträdvy

en: Test Link
sv: Testa länk

en: Verse
sv: Vers

en: Link Text
sv: Länka text

en: Link directly
sv: Länka direkt

en: Link via verse list
sv: Länka via verslista

en: Exit the program
sv: Avsluta programmet

en: Exit
sv: Avsluta

en: Print this note
sv: Skriv ut denna anteckning

en: Preview the note to be printed
sv: Förhandsgranska anteckningen för utskrift

en: HTML Format switch
sv: Byte av HTML-format

en: HTML mode
sv: HTML-läge

en: Delete the current note
sv: Ta bort nuvarande anteckning

en: _Delete Personal Comment
sv: Ta _bort egen kommentar

en: Save the current note
sv: Spara nuvarande anteckning

en: _Save (Personal Comment)
sv: _Spara (egen kommentar)

en: E_xit
sv: _Avsluta

en: For_mat
sv: For_matera

en: Print this document
sv: Skriv ut detta dokument

en: Preview the document to be printed
sv: Förhandsgranska dokumentet som ska skrivas ut

en: Open a file in Studypad
sv: Öppna en fil i StudyPad

en: Save the current file
sv: Spara den aktuella filen

en: Save the current file as
sv: Spara nuvarande fil som

en: Save AS
sv: Spara som

en: Add this file to your bookmarks
sv: Lägg till denna fil till dina bokmärken

en: Create a new document
sv: Skapa ett nytt dokument

en: New Document
sv: Nytt dokument

en: Copy/Export Passage
sv: Kopiera/Exportera stycke

en: Export Passage Cancel
sv: Avbryt exportera stycke

en: Export Passage OK
sv: Exportera stycke OK

en: Key
sv: Nyckel

en: <b>Copy</b>
sv: <b>Kopiera</b>

en: <b>Export</b>
sv: <b>Exportera</b>

en: Export complete book
sv: Exporterare hela boken

en: Book
sv: Bok

en: Export complete chapter
sv: Exportera hela kapitlet

en: Export single verse
sv: Exportera enstaka vers

en: Verse range
sv: Versomfång

en: Plain Text
sv: Endast text

en: HTML Radio Button
sv: HTML-alternativknapp

en: Indicates whether verse numbers should appear inline in the text for more than 1 verse.
sv: Indikerar huruvida en vers versnummer ska visas i texten för mer än en vers.

en: _Verse numbers in text
sv: _Versnummer i texten

en: Verse Number button
sv: Versnummerknapp

en: Indicates whether reference is placed first or last.
sv: Indikerar huruvida en referens är placerad först eller sist.

en: Reference last
sv: Referera senaste

en: Reference last button
sv: Referera senste-knapp

en: Indicates whether or not version name is included in reference.
sv: Indikerar huruvida versionsbenämning ska inkluderas i referenser.

en: Include Version
sv: Inkludera versionsbenämning

en: Version button
sv: Versionsknapp

en: Save Export As
sv: Exportera som

en: Indicates whether verse numbers should appear inline in the text.
sv: Indikerar huruvida versnummer ska visas i texten.

en: Include version
sv: Inkludera versionsbenämning

en: About Studypad
sv: Om StudyPad

en: Open about dialog
sv: Öppna "om"-fönster

en: Bold
sv: Fetstil

en: Make selection bold
sv: Fetstila markerad text

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy selection to clipboard
sv: Kopiera markering till klippbord

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Cut selection
sv: Klipp ut markering

en: Decrease indent
sv: Minska indentering

en: Decrease
sv: Minska

en: Decrease paragraph indent
sv: Minska styckets indentering

en: Delete selection
sv: Ta bort valda

en: Remove selection
sv: Ta bort valda

en: Delete Item
sv: Ta bort objekt

en: Delete current item
sv: Ta bort nuvarande objekt

en: Search current document
sv: Sök igenom nuvarande dokument

en: Font
sv: Typsnitt

en: Change font
sv: Ändra typsnitt

en: Increase indent
sv: Öka indentering

en: Increase
sv: Öka

en: Increase paragraph indent
sv: Öka styckets indentering

en: Insert emoticon
sv: Infoga smiley

en: Emoticon
sv: Smiley

en: Insert an emoticon
sv: Infoga en smiley

en: Insert image
sv: Infoga bild

en: Image
sv: Bild

en: Insert image at cursor
sv: Infoga bild vid markör

en: Insert link
sv: Infoga länk

en: Link
sv: Länk

en: Insert a link
sv: Infoga en länk

en: Insert Outline
sv: Infoga innehållsförteckning

en: Outline
sv: Innehållsförteckning

en: Insert outline
sv: Infoga innehållsförteckning

en: Insert rule
sv: Infoga linjal

en: Rule
sv: Linjal

en: Insert horizontal rule
sv: Infoga horisontell linjal

en: Xiphos Link
sv: Xiphos-länk

en: Insert a link to a sword module
sv: Infoga länk till Sword-modul

en: Insert table
sv: Infoga tabell

en: Table
sv: Tabell

en: Insert a table
sv: Infoga en tabell

en: Italic
sv: Kursiv

en: Change selection to italic font
sv: Kursera markerad text

en: Center
sv: Centrera

en: Center justify paragraph
sv: Centerjustera stycke

en: Full
sv: Fyll rader

en: full justify
sv: Fyll rader

en: Left
sv: Vänster

en: Left justify paragraph
sv: Vänsterjustera stycke

en: Right
sv: Höger

en: Right justify paragraph
sv: Högerjustera stycke

en: Create new file
sv: Skapa ny fil

en: Open file
sv: Öppna fil

en: Paste
sv: Klistra in

en: Paste clipboard at cursor.
sv: Klistra in klippbord vid markören.

en: Print Document
sv: Skriv ut dokument

en: Print
sv: Skriv ut

en: Print the current document
sv: Skriv ut nuvarande dokument

en: Print Preview
sv: Förhandsgranska utskrift

en: Preview
sv: Förhandgranska

en: Print preview of current document
sv: Förhandsgranskning för utskrift av nuvarande dokumment

en: Quit
sv: Avsluta

en: Shut down editor
sv: Stäng redigerare

en: Redo
sv: Gör om

en: Redo last undo
sv: Gör om senaste ångra

en: Find and replace
sv: Sök och ersätt

en: Replace
sv: Ersätt

en: Search and replace
sv: Sök och ersätt

en: Save changes to file
sv: Spara ändringarna till fil

en: Save as
sv: Spara som

en: Save file as ...
sv: Spara fil som...

en: Strikethrough
sv: Genomstruken

en: Strikethrough selection
sv: Genomstryk markerad text

en: Underline
sv: Understruken

en: Underline selection
sv: Understryk markerad text

en: Undo
sv: Ångra

en: Undo last change
sv: Ångra senaste ändring

en: Editor
sv: Redigerare

en: Recent files
sv: Nyligen använda filer

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Help
sv: _Hjälp

en: Normal
sv: Brödtext

en: Header 1
sv: Rubrik 1

en: Header 2
sv: Rubrik 2

en: Header 3
sv: Rubrik 3

en: Header 4
sv: Rubrik 4

en: Header 5
sv: Rubrik 5

en: Header 6
sv: Rubrik 6

en: Address
sv: Adress

en: Preformatted
sv: Förformatterad

en: Bulleted List
sv: Punktlista

en: Roman Numeral List
sv: Numrerad lista (romersk)

en: Numbered List
sv: Numrerad lista

en: Alphabetical List
sv: Alfabetisk lista

en: Set font color of selected text.
sv: Ändra den markerade textens färg.

en: Highlight selected text by setting background color.
sv: Understryk markerad text med annan bakgrundsfärg.

en: Mark/Unmark Verse
sv: Markera/Avmarkera vers

en: Mark
sv: Markera

en: Unmark
sv: Avmarkera

en: gtk-cancel
sv: gtk-avbryt

en: Module Manager
sv: Modulhanterare

en: _View Intro
sv: _Visa introduktion

en: Open a brief introductory explanation of how the Module Manager works.
sv: Öppna en kort förklaring om hur Modulhanteraren fungerar.

en: _Load Standard
sv: _Ladda standard

en: Load and synchronize the standard set of known repositories, as maintained at crosswire.org, with your current remote sources.
sv: Ladda in och synkronisera standarduppsättningen av kända repositories (källor) från crosswire.org mot dina nuvarande källor.

en: Refresh Xiphos' knowledge of what modules are available at the selected remote repository
sv: Uppdatera Xiphos kännedom om tillgängliga moduler hos det valda repositoriet (källan)

en: _Install
sv: _Installera

en: Install or update the selected modules
sv: Installera eller uppdatera dom valda modulerna

en: Remove the selected modules from your system
sv: Ta bort vald modul från datorn

en: _Archive
sv: _Arkivera

en: Create a zip archive of the selected modules.
sv: Skapa ziparkiv med dom valda modulerna.

en: _Index
sv: _Indexera

en: Build an index of the selected modules, for optimized ("lucene") searching.
sv: Indexera valda moduler för optimerad "lucene"-sökning.

en: _Delete Index
sv: Ta _bort index

en: Delete the fast-search index of the selected modules.
sv: Ta bort snabbsöknings-index från dom valda modulerna.

en: Continue
sv: Fortsätt

en: <b>Module Manager</b>
sv: <b>Modulhanterare</b>

en: <b>WARNING:</b> If you live in a persecuted country use with care.
sv: <b>VARNING:</b> Om du lever i ett land där förföljelse förekommer så använd detta med försiktighet.

en: <b>Add and Remove Sources</b>
sv: <b>Lägg till och ta bort källor</b>

en: Current local sources
sv: Nuvarande lokala källor

en: Add a local folder as an install source, typically on a cdrom or flash drive.  Such a folder contains subfolders "mods.d" and "modules".
sv: Lägg till en lokal katalog som installtionskälla, t ex från en CD-skiva eller ett USB-minne. En sådan katalog måste innehålla underkatalogerna  "mods.d" och "modules".

en: Remove one of your local folders as an install source.
sv: Ta bort en av dina lokala kataloger från listan av installationskällor.

en: Current Remote Sources
sv: Nuvarande nätverkskällor

en: Add a custom remote install source. You must know its hostname and the folder where its repository lives.
sv: Lägg till en specifik fjärrkälla. Du måste ange hostnamnet och katalogen där repositoriet finns.

en: Remove a remote install source.
sv: Ta bort en nätverkskälla.

en: <b>Install Source</b>
sv: <b>Installationskälla</b>

en: Local
sv: Lokalt

en: Remote
sv: Nätverkskälla

en: <b>Install Destination</b>
sv: <b>Installera till</b>

en: <i>Personal area, for your use only:</i>
sv: <i>Personlig area, endast för din egen användning:</i>

en: Home dir
sv: Hemkatalog

en: <i>System area, for all users:</i>
sv: <i>Systemarea, för alla användare:</i>

en: Sword sys dir
sv: Systemkatalog för Sword

en: <b>Warning:</b> If you live in a persecuted country and do not wish to risk detection you should NOT use  the remote installation feature!
sv: <b>VARNING:</b> Om du lever i ett land där förföljelse förekommer och inte vill riskera att bli upptäckt så bör du inte använda fjärrinstallationsfunktionen.

en: Local Install Folder
sv: Lokal installationskatalog

en: Drop down history list
sv: Dropdownlista över historik

en: Choose book to display
sv: Välj bok att visa

en: <b>Revelation of John</b>
sv: <b>Uppenbarelseboken</b>

en: Choose chapter to display
sv: Välj kapitel att visa

en: Choose Verse to display
sv: Välj vers att visa

en: Enter a Verse reference in Book 1:1 format and press Return
sv: Ange en versreferens som i Bok 1:1-formatet och tryck på Return-tangenten

en: Reference Entry
sv: Bok, kapitel och vers

en: Cover
sv: Omslag

en: <b>Font Colors</b>
sv: <b>Typsnittsfärger</b>

en: Background
sv: Bakgrund

en: Foreground
sv: Förgrund

en: Current Verse
sv: Nuvarande vers

en: Verse Number
sv: Versnummer

en: Links
sv: Länkar

en: Highlight Foreground
sv: Markera förgrund

en: Highlight Background
sv: Markera bakgrund

en: Invert color pairs
sv: Invertera färger

en: Normal Text
sv: Text

en: Highlight
sv: Markeringar

en: Font Colors
sv: Typsnittsfärger

en: <b>Font Sizes</b>
sv: <b>Textstorlekar</b>

en: All displayed font sizes are relative to this choice
sv: Alla textstorlekar visas relativt detta val

en: Base font size
sv: Standardtextstorlek

en: Commonly -1, to make verse numbers less obtrusive
sv: Oftast -1, för att versnummer ska bli mindre påträngande

en: Verse number size
sv: Versnummerstorlek

en: Name and size choice for any module in a given language; still overridden by a specific choice on a particular module
sv: Övergripande typsnittsinställningar per språk; Överskrids av specifika inställningar per modul

en: Font preferences, per language
sv: Typsnittsinställningar per språk

en: Language Font Combo
sv: Språk/Typsnitt-kombination

en: Font Misc
sv: Typsnitt övrigt

en: Xiphos is the first Bible study program to provide an implementation of BibleSync, a synchronization protocol for Bible programs. If you work with multiple Bible programs, or if you work in a team, or if you have classroom activities using shared study, BibleSync can be a useful tool for you. BibleSync operates in 1 of 3 modes: Personal, to synchronize multiple Bible applications of your own, or in a working team; Speaker, to drive a lecture audience's Bible programs to follow along; Audience, to receive the speaker's navigation.
sv: Xiphos är det första bibelstudieprogrammet som implementerar BibleSync, ett protokoll för synkronisering av bibelprogram. Om du använder flera bibelprogram, eller om du studerar bibeln i grupp, eller om du har klassrumsaktiviteter med delade studier, så kan BibleSync vara ett användbart verktyg för dig. BibleSync arbetare i ett av tre lägen: Personlig, för att synkronisera flera bibelprogram du själv använder, eller inom en grupp; Talare, för att synkronisera åhörares bibelprogram att följa det du visar,Åhörare, för att följa en talares navigering.

en: <i>Mode:</i>
sv: <b>Läge:</b>

en: Select the mode in which BibleSync should operate.
sv: Välj vilket läge BibleSync ska köras i.

en: _Off
sv: _Av

en: Disable BibleSync.
sv: Inaktivera BibleSync.

en: _Speaker
sv: _Talare

en: Enable BibleSync as the speaker.
sv: Aktivera BibleSync i talar-läge.

en: _Audience
sv: _Åhörare

en: Enable BibleSync as a member of the audience.
sv: Aktivera BibleSync som åhörare.

en: _Personal
sv: _Personlig

en: Enable BibleSync for personal or team use.
sv: Aktivera BibleSync för personlig användning.

en: Private
sv: Privat

en: When in Personal mode, only programs running on this machine will hear your navigation.
sv: I personligt läge kommer bara program som körs på denna maskin följa din navigering.

en: <i>Navigate:</i>
sv: <i>Navigering:</i>

en: Choose how to accept incoming navigation synchronization.
sv: Välj hur du vill hantera inkommande navigering.

en: _Direct
sv: _Direkt

en: BibleSync navigation will send Xiphos directly to the verse indicated.
sv: BibleSync-navigering kommer att ta Xiphos direkt till den indikerade versen.

en: _Verse list
sv: _Verslista

en: BibleSync navigation will use Xiphos' sidebar verse list.
sv: BibleSync-navigering kommer att använda verslistan i Xiphos sidomeny.

en: <i>Listen:</i>
sv: <b>Lyssna:</b>

en: Xiphos will listen to Speakers according to choice here.
sv: Xiphos kommer att lyssna till talare enligt vad som väljs här.

en: Selective
sv: Selektiv

en: Choose the Speakers to be followed.
sv: Välj vilken talare som ska följas.

en: All
sv: Alla

en: All Speakers will be followed.
sv: Alla talare kommer att följas.

en: None
sv: Ingen

en: No Speakers will be followed.
sv: Inga talare kommer att följas.

en: <i>Special:</i>
sv: <i>Extra utskrifter:</i>

en: Additional traces can be presented during BibleSync operation by enabling presence, mismatch, and debug. Beware enabling these, they can be very chatty. Also, decide whether to allow group parameter as Xiphos' tab number.
sv: Ytterligare utskrifter kan förekomma i BibleSync-sessioner genom att slå på närvaro, felmatchning och debug. Var medveten om att dessa är väldigt pratiga om du slår på dom. Välj också om du vill använda grupp-paramentern för att välja vilken flik som ska följa navigeringen.

en: Presence
sv: Närvaro

en: Presence announcements will be shown in dialogs.
sv: Närvaroanmälan kommer visas i dialogfönster.

en: Mismatch
sv: Felmatchning

en: Mismatches from your session will be shown in dialogs.
sv: Felmatchningar från din session kommer att visas i dialogfönster.

en: Packet tracing.
sv: Paketutskrifter.

en: _Group as tab
sv: _Gruppera som flik

en: Interpret the protocol's group number parameter as Xiphos' tab number. Disabling this may be necessary if some Speakers' use of group number is not appropriate as a tab number.
sv: Tolka protokollets gruppnummer-paramenter som Xiphos fliknummer. Det kan vara nödvändigt att inaktivera detta om en eller flera talare använder gruppnummer som inte passar som fliknummer.

en: <b>General</b>
sv: <b>Allmänt</b>

en: Select a particular language for interface display, other than your usual setting
sv: Välj ett specifikt språk att visa menyer i, annat än din normala inställning

en: Special Locale (requires restart)
sv: Systemspråk för Xiphos (kräver omstart)

en: Special Locale Combo
sv: Systemspråkskombination för Xiphos

en: Show splash screen at start up
sv: Visa laddningsbild vid uppstart

en: Show Daily Devotion at start up
sv: Visa daglig andakt vid uppstart

en: If you have set a preferred daily devotion module, its entry for today will be shown at startup.
sv: Om du har valt en föredragen modul för daglig andakt, så visas dagens innehåll från den vid uppstart.

en: Use default Dictionary
sv: Använd förvalt uppslagsverk

en: Make double-click of a word always use default dictionary instead of dictionary currently displayed
sv: Låt dubbelklick på ett ord slå upp det i standarduppslagsverket istället för nuvarande uppslagsverk

en: Scroll to Previous/Next Chapter
sv: Rulla till föregående/nästa kapitel

en: Use Bible Text scroll bar to scroll to previous or next chapter
sv: Använd bibeltext-scrollern för att scrolla till föregående eller nästkommande kapitel

en: Resize images
sv: Ändra storlek på bilder

en: Automatically resize image content to fit the pane
sv: Skala automatiskt bildinnehåll till att få plats i fönstret

en: Highlight current verse
sv: Markera aktuell vers

en: Apply high-contrast highlight to current verse - see color pickers
sv: Lägg på markering med hög konstrast på aktuell vers - se färgval

en: Highlight user annotations
sv: Markera egna kommentarer

en: Use inverted highlight on user-annotated verses
sv: Lägg på markering med hög konstrast på verser med egna kommentarer

en: Cross-references in verse list
sv: Korsreferens i verslistan

en: Use the verse list for Bible cross-references instead of the previewer
sv: Använd verslistan istället för förhandsgranskaren för att visa korsrefernser

en: Enable Prayer Lists
sv: Aktivera bönelistor

en: Make journals/prayer lists available
sv: Tillgängliggör journaler/bönelistor

en: Verse number
sv: Visning av versnumrering

en: Offset the verse number in several ways
sv: Alternativ för hur versnumrering visas

en: Show verse number in bold text
sv: Fetmarkera versnummer

en: Brackets
sv: Hakparenteser

en: Show verse number with [surrounding brackets]
sv: Visa versnummer inom [hakparenteser]

en: Superscript
sv: Upphöjd versnumrering

en: Show verse number as a superscript
sv: Visa versnumrering som upphöjd text

en: StudyPad default directory
sv: Standardsökväg för StudyPad

en: Select A Directory
sv: Välj en mapp

en: StudyPad default directory combo
sv: Standardsökvägskombination för StudyPad

en: General Misc
sv: Allmänt övrigt

en: <b>Main Window Modules</b>
sv: <b>Huvudfönstermoduler</b>

en: Biblical Text
sv: Bibeltext

en: Change Biblical Text Combo
sv: Byt kombination av bibeltexter

en: Change Commentary Combo
sv: Byt kombination av kommentarer

en: Change Dictionary Combo
sv: Byt kombination av uppslagsverk

en: Change Book Combo
sv: Byt kombination av böcker

en: <b>Modules</b>
sv: <b>Moduler</b>

en: Clear all modules from the list
sv: Rensa

en: Remove the selected module from the list
sv: Ta bort vald modul från listan

en: Open a dialog to select modules
sv: Öppna ett fönster för att välja moduler

en: Add Modules
sv: Lägg till moduler

en: Modules Parallel
sv: Moduler parallell

en: <b>Special Purpose Modules</b>
sv: <b>Specialmoduler</b>

en: Daily Devotional
sv: Dagliga andakter

en: Daily Devotional Combo
sv: Kombination av dagliga andakter

en: Hebrew Lexicon
sv: Hebreiskt lexikon

en: Hebrew Lexicon Combo
sv: Kombination av hebreiska lexikon

en: Greek Lexicon
sv: Grekiskt lexikon

en: Greek Lexicon Combo
sv: Kombination av grekiska lexikon

en: Default Dictionary
sv: Förvalt uppslagsverk

en: Change Default Dictionary Combo
sv: Byt förvald kombination av uppslagsverk

en: Personal Notes
sv: Egna anteckningar

en: Change Personal Notes Combo
sv: Ändra kombination av egna noteringar

en: Modules Misc
sv: Moduler övrigt

en: Advanced Search
sv: Avancerad sökning

en: _Lucene Search Syntax
sv: _Lucenesökningssyntax

en: Open a brief explanation of the syntax used for optimized "lucene" searches.
sv: Öppna en kort förklaring av av optimerad "lucene"-sökning.

en: _Attribute Search
sv: _Attributsökning

en: Open a brief explanation of attribute-based searches.
sv: Öppna en kort förklaring av attributbaserad sökning.

en: for
sv: efter

en: Main Search Entry
sv: Huvudsökfras

en: Start/stop searching
sv: Starta/Stoppa sökning

en: Search Criteria Treeview
sv: Trädvy över sökkriterier

en: <b>Scope</b>
sv: <b>Sökomfång</b>

en: Search entire module
sv: Sök igenom hela modulen

en: Entire module
sv: Hela modulen

en: Use the results of the last search as the scope of the search
sv: Använd resultaten från föregående sökning som omfattningen för sökningen

en: Current results
sv: Nuvarande resultat

en: Use a custom range for the scope of the search
sv: Använd ett anpassat sökomfång

en: Custom verse range
sv: Eget sökomfång

en: Custom Range Selector Combo
sv: Valkombination för anpassade sökomfång

en: Use a single module for the search
sv: Använd en enskild modul för sökningen

en: Single module
sv: Enskild modul

en: Use the current module list for the search
sv: Använd den nuvarande modullistan för sökningen

en: Module list
sv: Modullista

en: Use a custom module list for the search
sv: Använd egen modullista för sökningen

en: Custom module list
sv: Egen modullista

en: Custom Module List Combo
sv: Kombination av egna modullistor

en: <b>Search Type</b>
sv: <b>Söktyp</b>

en: Fast, featureful, index-based search
    Indexes must have been built beforehand:
    See Module Manager's maintenance functions
sv: Snabb, index-baserad sökning med många funktioner
    Indexering måste ha gjorts i förväg:
    Se Modulhanterarens underhållsfunktioner

en: Multi word
sv: Flerordssökning

en: Make selections on the Attribute Search tab
sv: Gör dina val i attributsökningsfliken

en: Attributes
sv: Attributer

en: <b>Options</b>
sv: <b>Alternativ</b>

en: Search  Criteria
sv: Sökkriterier

en: Show in main window
sv: Visa i huvudfönstret

en: Save search results as bookmarks
sv: Spara sökresultat som bokmärken

en: Export current search results
sv: Exportera nuvarande sökresultat

en: Export
sv: Exportera

en: Clear lists for new search
sv: Rensa listor för ny sökning

en: <b>Found</b>
sv: <b>Hittade</b>

en: Result Summary Window
sv: Resultatsummeringsfönster

en: Result Summary Table
sv: Resultatsummeringstabell

en: <b>Search Results</b>
sv: <b>Sökresultat</b>

en: <b>Preview</b>
sv: <b>Förhandsgranskning</b>

en: Results
sv: Resultat

en: Create new custom range
sv: Skapa ett ny eget sökomfång

en: Save custom range
sv: Spara eget sökomfång

en: Delete selected range
sv: Ta bort valt sökomfång

en: <b>Ranges</b>
sv: <b>sökomfång</b>

en: <b>Range Name</b>
sv: <b>Namn på sökomfånget</b>

en: Range Name Entry
sv: Sökomfångsnamn

en: <b>Range Definition</b>
sv: <b>Sökomfång</b>

en: Range Definition Entry
sv: Skomfattning

en: e.g. Matt-John;Rev4
sv: t.ex Mat-Joh;Upp4

en: Custom Range Preview
sv: Förhandsgranskning för anpassat sökomfång

en: Custom Verse Ranges
sv: Egna sökomfång

en: Create a new module list
sv: Skapa en ny modullista

en: Save the module list
sv: Spara modullistan

en: Delete the selected list
sv: Ta bort den valda listan

en: <b>Module Lists</b>
sv: <b>Modullistor</b>

en: <b>List Name</b>
sv: <b>Listnamn</b>

en: Custom Module List Name Entry
sv: Namn på egen modullista

en: Open a dialog to select modules to add to the list
sv: Öppna fönster för att välja moduler att lägga till i listan

en: Custom Module Lists
sv: Egna modullistor

en: <b>Attribute</b>
sv: <b>Attribut</b>

en: Search for Strongs Numbers like G4442 or H1121
sv: Sök efter Strong's-nummer, t ex G442 eller H1121

en: Strongs Numbers
sv: Strong's-nummer

en: Search for Morphological tags
sv: Sök efter morfologiska symboler

en: Search in footnotes
sv: Sök i fotnoter

en: <b>Results Display Options</b>
sv: <b>Resultatvisningsinställningar</b>

en: In modules that have Strong's Numbers
sv: I moduler som använder Strong's-numrering

en: Show Strong's Numbers
sv: Visa Strong's-nummer

en: In modules that have Morphological Tags
sv: I moduler som använder morfologiska symboler

en: Show Morphological Tags
sv: Visa morfologiska symboler

en: In modules that have Footnotes
sv: I moduler som använder fotnoter

en: Show Footnotes
sv: Visa fotnoter

en: Attribute Search
sv: Attributsökning

en: Module Selection
sv: Modulval

en: <b>search module</b>
sv: <b>Söktyp</b>

en: Export Bookmark Folder
sv: Exportera bokmärkeskatalog

en: <b>Export to:</b>
sv: <b>Exportera till:</b>

en: Xiphos bookmarks
sv: Xiphos-bokmärken

en: Plain text
sv: Endast text

en: Include Bible text
sv: Inkludera bibeltext

en: Open Study_pad
sv: Öppna Study_Pad

en: _Open Session
sv: _Öppna session

en: Open a saved tab settings collection
sv: Öppna en sparad fliksession

en: _Save Session
sv: _Spara session

en: Save this collection of tab settings
sv: Spara denna sammansättning av flikinställningar

en: _New Prayerlist/Journal
sv: _Ny bönelista/journal

en: Create a new journal or prayerlist from a template
sv: Skapa en ny journal eller bönelista från en mall

en: _Search
sv: _Sök

en: Bring the simple sidebar search forward
sv: Ta fram den enkla sökfunktionen i sidorutan

en: _Advanced Search
sv: _Avancerad sökning

en: Open the advanced search dialog, to run complex queries
sv: Öppna fönstret för avancerad sökning som möjliggör mer komplexa sökningar

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: Use module manager to install and remove Sword modules
sv: Använd modulhanteraren för att installera och ta bort SWORD-moduler

en: _Module Manager
sv: _Modulhanterare

en: Preview _Daily Devotion
sv: Förhandsgranska _daglig personlig andakt

en: Show today's entry from your selected daily devotional in the previewer
sv: Visa dagens innehåll i din valda dagliga andakt i förhandsgranskaren

en: _Bible
sv: _Bibeln

en: _Preview
sv: _Förhandsvisning

en: _Commentary/Book
sv: _Kommentar/Bok

en: Dictionar_y
sv: _Uppslagsverk

en: L_ink Tabs
sv: _Synkroniserade flikar

en: Make all tabs' Bibles navigate together
sv: Bläddra alla bibelflikar parallellt

en: _Read Aloud
sv: _Högläs

en: Turn on text-to-speech reading of Bible verses as they are selected
sv: Slå på text-till-tal-läsning av bibelverser när de markeras

en: Show Verse _Numbers
sv: Visa vers_numrering

en: Display verse numbers in the text
sv: Visa versnummer i texten

en: _Highlight Current Verse
sv: _Markera aktuell vers

en: Apply a high-contrast highlight to the current verse
sv: Lägg till markering med hög konstrast över aktuell vers

en: _Show/Hide Attached Sidebar
sv: Visa/Dölj p_åkopplat sidofönster

en: Remove the sidebar entirely from view
sv: Dölj sidomenyn

en: Show Parallel View in a _Tab
sv: Visa _parallellvy i en flik

en: Provide the full-chapter parallel Bible window as another tab
sv: Visa parallellt bibelfönster i en annan flik

en: Show Previe_wer in the Sidebar
sv: _Visa förhandsgranskare i sidomenyn

en: Select Previewer position between sidebar or beneath Bible
sv: Visa förhandsgranskaren i sidomenyn eller under bibeltexten

en: _Contents
sv: _Innehåll

en: Open the help viewer on the Xiphos manual
sv: Öppna manualen för Xiphos

en: _Mailing List
sv: _Mailinglista

en: Open a browser on the users' mailing list webpage
sv: Öppna användarmailinglista i ett webbläsarfönster

en: _Live Chat
sv: _Livechat

en: Open a browser on an interface to live IRC chat
sv: Öppna livechat i en webbläsare

en: _Report Bug
sv: _Rapportera fel

en: Open a browser on our bug tracker
sv: Öppna vår bugtracker i en browser

en: About _Translation
sv: Om _översättning

en: Learn about translating the Xiphos interface to other languages
sv: Information om översättning av menyerna i Xiphos till andra språk

en: _About The SWORD Project
sv: _Om The SWORD Project

en: Learn about The Sword Project, of which Xiphos is one application
sv: Mer om The Sword Project, ramverket som Xiphos bygger på

en: About _Xiphos
sv: Om _Xiphos

en: Learn about Xiphos
sv: Mer om Xiphos

en: Annotate Verse
sv: Kommentera vers

en: Open Module
sv: Öppna modul

en: Note
sv: Anteckning

en: Open in editor
sv: Öppna i redigerare

en: Verse Per Line
sv: Vers per rad

en: Footnote/Cross-ref Markers
sv: Fotnot-/Korsreferensmarkör

en: Show non-anonymous markers e.g. "*n23"
sv: Visa icke-anonyma  markörer, t ex "*n23"

en: Variants
sv: Varianter

en: Image Content
sv: Bildinnehåll

en: Respect Font Faces
sv: Respektera typsnitt

en: Commentary by Chapter
sv: Kommentar per kapitel

en: Doublespace
sv: Dubbelt radavstånd

en: Lookup Selection
sv: Uppslag

en: Use Current Dictionary
sv: Använd nuvarande uppslagsverk

en: Browse in BibleMap.org
sv: Surfa på BibleMap.org

en: Unlock This Module
sv: Lås upp denna modul

en: Display Book Heading
sv: Visa boköverskrift

en: Display Chapter Heading
sv: Visa kapitelöverskrift

en: Rename Pers.Comm.
sv: Byt namn på egen kommentar

en: Dump Pers.Comm.
sv: Dumpa egen kommentar

en: Read Selection Aloud
sv: Läs sektionen högt

en: Save these results as a single bookmark
sv: Spara resultaten som enskilt bokmärke

en: Save list as a single bookmark
sv: Spara listan som enskilt bokmärke

en: Save these results as a series of bookmarks in their own folder
sv: Spara resultaten som serie av bokmärken i deras egen katalog

en: Save list as a series of bookmarks
sv: Spara listan som serie av bokmärken

en: Provide a dialog in which to paste a line of verse references, to fill the verse list.
sv: Visa ett fönster att klistra in versreferenser i, för att fylla verslistan.

en: Populate verse list
sv: Populera verslista

en: Push the entire verse list contents directly into the history list.
sv: Kopiera hela verslistan direkt till historik-listan.

en: Preload history from verse list
sv: Fyll upp historik från verslista

en: Send this verse list via BibleSync to others, if you are in Personal or Speaker mode.
sv: Skicka denna vers via BibleSync till andra, om du är i Personlig- eller Talar-läge.

en: Send list via BibleSync
sv: Skicka lista via BibleSync

en: Export List
sv: Exportera lista

en: Open this bookmark in a new tab
sv: Öppna detta bokmärke i en ny flik

en: Open in new tab
sv: Öppna i ny flik

en: Open this bookmark in a dialog
sv: Öppna detta bokmärke i ett dialogfönster

en: Open in a dialog
sv: Öppna i ett dialogfönster

en: Add new folder to selected folder
sv: Lägg till en ny mapp i vald mapp

en: Insert new bookmark here
sv: Infoga nytt bokmärke här

en: Insert Bookmark
sv: Infoga bokmärke

en: Edit bookmark item
sv: Redigera bokmärkesobjekt

en: _Edit Item
sv: _Redigera objekt

en: Delete item
sv: Ta bort objekt

en: Expand all Bookmarks groups
sv: Expandera alla bokmärkesgrupper

en: Expand All
sv: Expandera alla

en: Collapse all Bookmarks groups
sv: Kollapsa alla bokmärkesgrupper

en: Collapse All
sv: Kollapsa alla

en: Allow items to be moved from one folder to another
sv: Tillåt bokmärke att flyttas från en mapp till en annan

en: Allow Reordering
sv: Tillåt flyttning

en: Load other bookmarks file (default: from BibleTime)
sv: Ladda in andra bokmärken (standardval: från BibleTime)

en: Import Bookmarks
sv: Importera bokmärken

en: Remove folder and save it
sv: Ta bort mapp och spara den

en: Export Folder
sv: Exportera till mapp

en: Open selected module in a new tab
sv: Öppna vald modul i en ny flik

en: Open selected module in a
    	separate ['dialog'] window
sv: Öppna vald modul i ett
    	separat ['dialogfönster']

en: Open in a separate window
sv: Öppna i separat fönster

en: Create a new simple prayer list
sv: Skapa en ny enkel bönelista

en: Simple
sv: Enkel

en: Create a new subject prayer list
sv: Skapa en ny ämnesbönelista

en: Subject
sv: Ämne

en: Create a new monthly journal
sv: Skapa en ny månatlig journal

en: Monthly
sv: Månatlig

en: Create a new daily journal
sv: Skapa en ny daglig journal

en: Daily
sv: Daglig

en: Create a new outlined topic
sv: Skapa nytt ämne med innehållsförteckning

en: Outlined
sv: Med innehållsförteckning

en: Open module in editor or plain display window
sv: Öppna modul i editor eller visningsfönster

en: Open in separate window
sv: Öppna i ett separat fönster

en: Add a sub-item
sv: Lägg till ett underobjekt

en: Add Sub-Item
sv: Lägg till underobjekt

en: Add an item
sv: Lägg till ett objekt

en: Add Item
sv: Lägg till objekt

en: Remove this item
sv: Ta bort detta objekt

en: Edit this item
sv: Ändra detta objekt

en: Xiphos Bible Guide
sv: Xiphos bibelguide

en: Study the Bible
sv: Studera bibeln
