xiphos-2.1.dev1 - en to uk translation catalogue (215 entries)

en: Page %d of %d
uk: Сторінка %d з %d

en: Open
uk: Відкрити

en: New
uk: Новий

en: _File
uk: _Файл

en: _View
uk: _Вигляд

en: Save
uk: Зберегти

en: File
uk: Файл

en: StudyPad
uk: Конспект

en: About Sword Module
uk: Про модуль Sword'а

en: Bible
uk: Біблія

en: Commentary
uk: Коментар

en: Dictionary
uk: Словник

en: The SWORD Project
uk: Проект SWORD

note: info->stock_icon = GTK_STOCK_OPEN;
en: Bookmark
uk: Закладки

en: Enter Folder Name
uk: Введіть ім'я теки

en: Folder Name
uk: Ім'я теки

en: Folder:
uk: Тека:

en: Edit
uk: Правка

en: Folder name:
uk: Ім'я теки:

en: Bookmark name:
uk: Ім'я закладки:

en: Verse:
uk: Вірш:

en: Module:
uk: Модуль:

en: Remove the selected folder
uk: Видалити виділену теку

en: (and all its contents)?
uk: (і весь її вміст)?

en: Remove the selected bookmark
uk: Видалити виділену закладку

en: Add
uk: Додати

en: Label:
uk: Мітка:

en: Bookmarks
uk: Закладки

en: for:
uk: для:

en: Verse List
uk: Список віршів

en: Find
uk: Знайти

en: Enter Word or Phrase
uk: Введіть слово або фразу

en: Search backwards
uk: Зворотній пошук

en: Find Next
uk: Шукати далі

en: Set Module Font
uk: Встановити шрифт модуля

en: Change font for
uk: Змінити шрифт для

en: Module
uk: Модуль

en: Current font:
uk: Поточний шрифт:

en: Use the default font for this module
uk: Використовувати для цього модуля типовий шрифт

en: Xiphos - Bible Study Software
uk: Xiphos - програма з вивчення Біблії

en: Open a new tab
uk: Відкрити нову вкладку

en: Standard View
uk: Стандартний перегляд

en: Remove
uk: Видалити

en: Install
uk: Встановити

en: Module Name
uk: Назва модуля

en: About
uk: Про модуль

en: Finished
uk: Завершено

en: Unknown
uk: Невідомий

en: Biblical Texts
uk: Біблійні тексти

en: Commentaries
uk: Коментарі

en: Dictionaries
uk: Словники

en: General Books
uk: Загальні книги

en: Configure
uk: Налаштування

en: Type
uk: Тип

en: Caption
uk: Назва

en: Source
uk: Джерело

en: Directory
uk: Каталог

en: Modules
uk: Модулі

en: Please Refresh
uk: Будь-ласка, поновіть

en: Your module list is not up to date!
uk: Ваш список модулів застарілий

en: Remove the selected source
uk: Видаліть локальне джерело

en: Enter a remote source
uk: Введіть віддалене джерело

en: Caption:
uk: Назва:

en: Type:
uk: Тип:

en: Directory:
uk: Каталог SWORD'у:

en: Parallel
uk: Паралельний

en: Detach/Attach
uk: Відокремити/Прикріпити

en: Module Options
uk: Опції модуля

en: Parallel View
uk: Паралельний перегляд

en: Personal
uk: Персональний

en: Preferences
uk: Параметри

en: General
uk: Загальне

en: Fonts
uk: Шрифти

en: Color
uk: Колір

en: Clear List?
uk: Очистити список?

en: Are you sure you want to clear the module list?
uk: Ви впевнені, що бажаєте очистити список модулів?

en: Searching the
uk: Пошук

en:  Module
uk:  модуль

en: found in
uk: знайдено в

en: Delete list?
uk: Видалити список?

en: Are you sure you want to delete:
uk: Ви впевнені, що бажаєте видалити:

en: Search Module
uk: Пошуковий модуль

en: Search Type
uk: Тип пошуку

en: Regular expression
uk: Звичайний вислів

en: Exact phrase
uk: Точна фраза

en: Search Options
uk: Опції пошуку

en: Match case
uk: Зважати на регістр

en: Search Scope
uk: Контекст пошуку

en: No scope
uk: Без контексту

en: Use bounds
uk: Використовувати обмеження

en: Last search
uk: Останній пошук

en: Bounds
uk: Обмеження

en: Lower
uk: Нижній

en: Upper
uk: Верхній

en: Search
uk: Пошук

en: Sidebar
uk: Бокова панель

en: Displaying Xiphos
uk: Відображення Xiphos

en: Strong's Numbers
uk: Номери Стронгу

en: Footnotes
uk: Виноски

en: Morphological Tags
uk: Морфологічні теги

en: Hebrew Vowel Points
uk: Риски голосних івриту

en: Hebrew Cantillation
uk: Кантиляції івриту

en: Greek Accents
uk: Грецькі наголоси

en: Lemmas
uk: Анотації

en: Headings
uk: Заголовки

en: Words of Christ in Red
uk: Виділяти Христові слова червоним

en: Primary Reading
uk: Першечергове читання

en: Secondary Reading
uk: Другорядне читання

en: All Readings
uk: Усі читання

en: Misc
uk: Різне

en: verse
uk: вірш

en: chapter
uk: розділ

en: Show %s in main window
uk: Показувати %s в головному вікні

en: New Folder
uk: Нова тека

en: Save the current file
uk: Зберегти поточний файл

en: Bold
uk: Жирний

en: Copy
uk: Копіювати

en: Cut
uk: Вирізати

en: Delete Item
uk: Видалити пункт

en: Italic
uk: Курсив

en: Center
uk: По центру

en: Paste
uk: Вставити

en: Print
uk: Друкувати

en: Print Preview
uk: Попередній перегляд друку

en: Replace
uk: Замінити

en: Underline
uk: Підкреслений

en: Undo
uk: Відмінити

en: _Edit
uk: _Правити

en: _Help
uk: _Довідка

en: Header 1
uk: Заголовок 1

en: Header 2
uk: Заголовок 2

en: Header 3
uk: Заголовок 3

en: Header 4
uk: Заголовок 4

en: Header 5
uk: Заголовок 5

en: Header 6
uk: Заголовок 6

en: Address
uk: Адреса

en: Bulleted List
uk: Неупорядкований список

en: Numbered List
uk: Нумерований список

en: Alphabetical List
uk: Абетковий список

en: Module Manager
uk: Менеджер модулів:

en: <b>Add and Remove Sources</b>
uk: <b>Додати та видалити джерела</b>

en: Current local sources
uk: Поточні локальні джерела

en: Current Remote Sources
uk: Поточні віддалені джерела

en: Local
uk: Локальні

en: Remote
uk: Віддалене

en: Cover
uk: Нижній

en: Background
uk: Фон

en: Links
uk: Ланки

en: Font Colors
uk: Колір шрифтів

en: Show splash screen at start up
uk: Показувати заставку при старті

en: Show Daily Devotion at start up
uk: При старті показувати щоденні читання

en: Use default Dictionary
uk: Використовувати типовий словник

en: <b>Main Window Modules</b>
uk: <b>Модулі головного вікна</b>

en: Biblical Text
uk: Біблійний текст

en: Clear all modules from the list
uk: Видалити усі модулі зі списку

en: Remove the selected module from the list
uk: Видалити вибрані модулі зі списку

en: Daily Devotional
uk: Щоденні читання

en: Hebrew Lexicon
uk: Лексикон івриту

en: Greek Lexicon
uk: Грецький лексикон

en: Default Dictionary
uk: Словник по замовчуванню

en: Personal Notes
uk: Особисті нотатки

en: Advanced Search
uk: Розширений пошук

en: Search entire module
uk: Пошук в усьому модулі

en: Entire module
uk: Цілий модуль

en: Use the results of the last search as the scope of the search
uk: Використовувати результати останнього пошуку в якості контексту пошуку

en: Current results
uk: Поточні результати

en: Use a custom range for the scope of the search
uk: Використовувати вибраний діапазон для контексту пошуку

en: Use a single module for the search
uk: Використовувати для пошуку один модуль

en: Single module
uk: Один модуль

en: Use the current module list for the search
uk: Використовувати для пошуку поточний список модулів

en: Module list
uk: Список модулів

en: Use a custom module list for the search
uk: Використовувати для пошуку вибраний список модулів

en: Multi word
uk: Декілька слів

en: Attributes
uk: Властивості

en: Show in main window
uk: Показувати в основному вікні

en: Save search results as bookmarks
uk: Зберегти результати пошуку як закладки

en: Export
uk: Експортувати

en: Clear lists for new search
uk: Очистити списки для нового пошуку

en: Results
uk: Результати

en: Create new custom range
uk: Створити новий діапазон користувача

en: Save custom range
uk: Зберегти діапазон користувача

en: Delete selected range
uk: Видалити вибраний діапазон

en: e.g. Matt-John;Rev4
uk: наприклад: Мт - Ів; Об 4

en: Create a new module list
uk: Створити новий список модулів

en: Save the module list
uk: Зберегти список модулів

en: Delete the selected list
uk: Видалити вибраний список

en: In modules that have Strong's Numbers
uk: У модулі, в якому є номери Стронгу

en: In modules that have Morphological Tags
uk: У модулі, в якому є морфологічні теги

en: In modules that have Footnotes
uk: У модулі, в якому є виноски

en: _Search
uk: _Пошук

en: Use module manager to install and remove Sword modules
uk: Використовуйте менеджер модулів для встановлення та видалення модулів Sword

en: Open Module
uk: Відкрити модуль

en: Note
uk: Нотатка

en: Variants
uk: Варіанти

en: Lookup Selection
uk: Передевитися вибране

en: Use Current Dictionary
uk: Використовувати поточний словник

en: Unlock This Module
uk: Разблокувати цей модуль

en: Open this bookmark in a dialog
uk: Відкрити цю закладку у діалозі

en: Open in a dialog
uk: Відкрити у діалозі

en: Add new folder to selected folder
uk: Додати нову теку у вибрану теку

en: Insert new bookmark here
uk: Вставити тут нову закладку

en: Insert Bookmark
uk: Вставити закладку

en: Edit bookmark item
uk: Правити пункт закладки

en: _Edit Item
uk: _Правити пункт

en: Delete item
uk: Видалити пункт

en: Expand all Bookmarks groups
uk: Розгорнути усі групи закладок

en: Expand All
uk: Розгорнути все

en: Collapse all Bookmarks groups
uk: Згорнути усі групи закладок

en: Collapse All
uk: Згорнути все

en: Allow items to be moved from one folder to another
uk: Дозволити перенесення елементів з однієї теки в іншу

en: Allow Reordering
uk: Дозволити перевпорядкування

en: Remove folder and save it
uk: Видалити теку і зберегти

en: Open selected module in a new tab
uk: Відкрити вибраний модуль в диалозі

en: Xiphos Bible Guide
uk: Xiphos - Біблійний довідник

en: Study the Bible
uk: Вивчай Біблію
