xiphos - en to da translation catalogue (1069 entries)

en: Xiphos failure: "can't happen", display_mod: null
    Please report this. sword_main.cc:set_treekey
    What were you doing when this occurred?
da: Xiphos fejl: "kan ikke ske", display_mos: null
    Rapporter det venligst. sword_main.cc:set_treekey
    Hvad foretog du dig da dette skete?

en: Configuration not found
da: Konfiguration ikke fundet

en: Open
da: Åbn

en: _Cancel
da: A_nnullér

en: _Open
da: _Åben

en: Save As
da: Gem som

en: Untitled document
da: Unavngivet dokument

en: _Close
da: _Luk

en: Are you sure you want to delete the note for
da: Er du sikker på at du vil slette noten til

en: HTML Output
da: HTML visning

en: HTML Source
da: HTML kilde

en: Plain Source
da: Ren tekst

en: _Print...
da: _Udskriv...

en: Print Pre_view
da: _Vis udskrift

en: _Quit
da: _Afslut

en: _Save
da: _Gem

en: Save _As...
da: Gem _som...

en: New
da: Ny

en: Open new document
da: Åben nyt dokument

en: Delete
da: Slet

en: Delete current note
da: Gem den aktuelle note

en: _File
da: _Fil

en: HTML _Output
da: HTML _visning

en: _HTML Source
da: _HTML kilde

en: _Plain Source
da: Ren _tekst

en: _View
da: _Vis

en: Save
da: Gem

en: Insert Link
da: Indsæt link

en: Save the changes to document
da: Gem ændringerne til dokumentet

en: before closing?
da: før lukning?

en: If you don't save, changes will be permanently lost.
da: Hvis du ikke gemmer, mister du ændringerne permanent.

en: File
da: Fil

en: StudyPad
da: StudieBlok

en: Note Editor
da: Note-redigering

en: Prayer List/Journal Editor
da: Bedeliste/Dagbogs redigering

en: About Sword Module
da: Om Sword-modul

note: Don't use an icon with GTK3
en: Close
da: Luk

en: <b>Module name:</b>
da: <b>Modul navn:</b>

en: <b>Module abbreviation:</b>
da: <b>Modul forkortelse:</b>

en: No version stamp found
da: Intet versionsmærke fundet

en: Daily Devotion
da: Andagt

en: Maps
da: Kort

en: Images
da: Billeder

en: Glossary
da: Ordliste

en: Cult
da: Sekt

en: Bible
da: Bibel

en: Commentary
da: Kommentar

en: Dictionary
da: Ordbog

en: General Book
da: Almindelig bog

en: Personal Commentary
da: Personlig Kommentar

en: Journal
da: Dagbog

en: Unknown type
da: Ukendt type

en: <b>Language:</b>
da: <b>Sprog:</b>

en: Not specified
da: Ikke specificeret

en: <b>Installed size:</b>
da: <b>Installeret størrelse:</b>

en: <b>Companion module(s):</b></br>
da: <b>Supplerende modul(er):</b></br>

en: <b>Features:</b>
da: <b>Features: </b>

en: *&nbsp;Headings
da: *&nbsp;Overskrifter

en: *&nbsp;Footnotes
da: *&nbsp;Fodnoter

en: *&nbsp;Cross references
da: *&nbsp;Krydsreferencer

en: *&nbsp;Strong's numbers
da: *&nbsp;Strong's numre

en: *&nbsp;Morphological tags
da: *&nbsp;Morfologiske mærker

en: *&nbsp;Lemmas
da: *&nbsp;Lemmaer

en: *&nbsp;Words of Christ in red
da: *&nbsp;Jesu ord med rødt

en: *&nbsp;Greek accents
da: *&nbsp;Græske accenter

en: *&nbsp;Hebrew Vowel Points
da: *&nbsp;Hebraiske vokalpunter

en: *&nbsp;Hebrew Cantillation
da: *&nbsp;Hebraisk kantillation

en: *&nbsp;Variant readings
da: *&nbsp;Alternative læsninger

en: *&nbsp;Transliteration forms
da: *&nbsp;Translitterationsformer

en: *&nbsp;Enumerations
da: *&nbsp;Optællinger

en: *&nbsp;Glosses
da: *&nbsp;Gloser

en: *&nbsp;Morpheme Segmentation
da: *&nbsp;Morfem-segmentering

en: *&nbsp;<i>No features found</i>
da: *&nbsp;<i>Ingen features fundet</i>

en: <b>Distribution license:</b>
da: <b>Distributionslicens:</b>

en: <b>Promotional:</b>
da: <b>Promovering:</b>

en: The SWORD Project is an effort to create an ever-expanding software package for research and study of God and His Word. The SWORD Project framework allows easy use and study of Bible texts, commentaries, lexicons, dictionaries, and other books. Many frontends are built using this framework. An installed set of books may be shared among all frontends using the framework.
    
     Books can be downloaded from the SWORD Project.
da: SWORD Project er et forsøg på at skabe en stadig voksende softwarepakke til forskning og studier af Gud og hans ord. "SWORD Project"-frameworket gør det nemt at bruge og studere bibeltekster, kommentarer, leksikoner, ordbøger og andre bøger. Mange brugerflader er bygget ved hjælp af dette framework. Et installeret sæt af bøger kan deles mellem alle brugerflader, der bruger frameworket.
    
    Bøger kan downloades fra SWORD Project.

en: The SWORD Project
da: SWORD Project

en: BibleSync is a network protocol providing the ability to share navigation within your Bible study program with cooperating programs on the local network.
    
    Enable BibleSync from Preferences:
    in personal mode, to share within a small group;
    or as either speaker or audience in a formal lecture setting.
    
    There are options for how BibleSync behaves in Xiphos:
    - To follow others' navigation directly or indirectly.
    - To send your navigation every time or only via keyboard.
    - To select speakers to whom Xiphos should listen.
    
    A simple chat capability provides brief messages to be shared as well.
    
    See the manual for details.
    (Preferences -> BibleSync Settings and Interface -> Keyboard Shortcuts.)
da: BibleSync er en netværksprotokol, der giver mulighed for at dele navigation i dit bibelstudieprogram med andre samarbejdende programmer på det lokale netværk.
    
    Aktivér BibleSync fra Indstillinger:
    i personlig tilstand, for at dele i en lille gruppe;
    eller som enten taler eller publikum ved et formelt foredrag.
    
    Der er valgmuligheder for, hvordan BibleSync opfører sig i Xiphos:
    - At følge andres navigation direkte eller indirekte.
    - At sende din navigation hver gang eller kun via tastaturet.
    - At vælge talere, som Xiphos skal lytte til.
    
    En simpel chatmulighed giver også mulighed for at dele korte meddelelser.
    
    Se manualen for nærmere oplysninger.
    (Præferencer -> BibleSync Indstillinger og grænseflade -> Tastaturgenveje).

en: BibleSync technical details
da: BibleSync tekniske detaljer

en: Do you like using Xiphos to study the Bible? Would you like to see its user interface in your native language? You could translate Xiphos! 
    
    We are always looking for contributions of new translations of Xiphos into other languages. If you are able to translate for us, please see the link below, contact us, and get involved with our efforts. Your help will be much appreciated!
da: Kan du lide at bruge Xiphos til at studere Bibelen? Kunne du tænke dig at se brugergrænsefladen på dit modersmål? Du kan oversætte Xiphos! 
    
    Vi er altid på udkig efter bidrag til nye oversættelser af Xiphos til andre sprog. Hvis du er i stand til at oversætte for os, så se linket nedenfor, kontakt os og bliv involveret i vores bestræbelser. Din hjælp vil blive meget værdsat!

en: About Xiphos Translation
da: Om Xiphos oversættelse

en: See TRANSLATION-HOWTO in Xiphos source
da: Se "TRANSLATION-HOWTO" i Xiphos' kildekode

en: Xiphos development
da: Xiphos udvikling

en: Copyright © 2000-2025 Xiphos Development Team
da: Ophavsret © 2000-2025 Xiphos Udvilkerteam

en: 
    Powered by The SWORD Project.
    We would like to thank Troy Griffitts and all the other folks who have given us The SWORD Project.
da: 
    Drevet af Sword Project.
    Vi vil gerne takke Troy Griffitts og alle de andre personer der har givet os SWORD Project.

note: info->stock_icon = GTK_STOCK_OPEN;
en: Bookmark
da: Bogmærker

en: Enter Folder Name
da: Indtast mappenavn

en: Folder Name
da: Mappenavn

en: Folder:
da: Mappe:

en: Specify bookmarks file
da: Vælg bogmærkefil

en: Edit
da: Rediger

en: Folder name:
da: Mappenavn:

en: Bookmark name:
da: Bogmærkenavn:

en: Verse:
da: Vers:

en: Module:
da: Modul:

en: Remove the selected folder
da: Fjern den valgte mappe

en: (and all its contents)?
da: (og alt dens indhold)?

en: Remove the selected bookmark
da: Fjern det valgte bogmærke

en: Add
da: Tilføj

en: Label:
da: Etikette:

en: Search result: %s
da: Søgeresultat: %s

en: Opening a multi-reference bookmark in
    separate tabs is not supported.
da: Åbning af et multireference bogmærke i
    seperate faner er ikke understøttet.

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: Cipher key for module %s
da: Krypteringsnøgle for modulet %s

en: Enter Key:
da: Tast nøgle:

en: _Yes
da: _Ja

en: _No
da: _Nej

en: Close without Saving
da: Luk uden at gemme

en: Close _without Saving
da: Luk _uden at gemme

en: Do sidebar search for this Strong's number
da: Lav en panelsøgning for dette Strong's nummer

en: Verse List
da: Versliste

en: VerseList
da: Versliste

en: SearchResults
da: Søgeresultater

en: Please check copyright before exporting!
da: Tjek venligst copyright før du eksporterer!

en: Enter Word or Phrase
da: Indtast ord eller sætning

en: Search backwards
da: Søg bagud

en: Find Next
da: Find næste

en: Set Module Font
da: Sæt modulskrifttype

en: Change font for
da: Skift skrifttype for

en: Module
da: Modul

en: Current font:
da: Nuværende skrifttype:

en: Use the default font for this module
da: Brug standardskrifttype for dette modul

en: BUG! Xiphos is about to crash due to a "STRDUP" error.
da: Fejl! Xiphos er ved at lukke ned på grund af en "STRDUP" fejl.

en: Please report this error to the Xiphos team with:
da: Rapporter venligst denne fejl til Xiphos-holdet med:

en: BUG! Xiphos is about to crash due to a "STRING" error.
da: Fejl! Xiphos er ved at lukke ned på grund af en "STRING" fejl.

en: Save Session
da: Gem session

en: Open Session
da: Åbn session

en: Module has no support for %s.
da: Modulet understøtter ikke %s.

en: BibleSync is not active.
da: BibleSync er ikke aktivt.

en: BibleSync Chat
da: BibelSync Chat

en: [say this]
da: [sig dette]

en: Comment:
da: Kommentar:

en: Xiphos: No windows.
da: Xiphos: Ingen vinduer.

en: BibleSync: Current navigation sent.
da: BibleSync: Nuværende navigation sendt.

en: BibleSync: Not speaking.
da: BibleSync: Taler ikke.

en: Xiphos - Bible Study Software
da: Xiphos - Bibelstudie program

en: Open a new tab
da: Åbn et nyt faneblad

en: Standard View
da: Standard visning

en: Commentary View
da: Kommentar visning

en: Book View
da: Bog visning

en: Welcome to Xiphos
da: Velkommen til Xiphos

en: Renaming is not available in Windows.
    
    Xiphos is limited by Windows' filesystem,
    because it disallows the renaming of filename
    components of currently-open files,
    such as the contents of this commentary.
    Therefore, personal commentary renaming is
    not available in the Windows environment.
da: Omdøbning er ikke tilgængelig i Windows.
    
    Xiphos er begrænset af Windows' filsystem,
    fordi det ikke tillader omdøbning af filnavn-
    dele i allerede åbne filer,
    så som indholdet af denne kommentar.
    Derfor kan man ikke omdøbe den personlige
    kommentar i Windows-miljøet.

en: Rename Commentary
da: Omdøb kommentar

en: Choose Commentary Name
da: Vælg et navn til kommentaren

en: New Name
da: Nyt navn

en: Name:
da: Navn:

en: Module names must contain [A-Za-z0-9_] only.
da: Modulnavne kan hun indeholde [a-Za-z0-9_].

en: Xiphos already knows a module by that name.
da: Xiphos kender allerede et modul med det navn.

en: Failed to create new configuration:
    %s
da: Fejlede ved oprettelse af ny konfiguration:
    %s

en: Configuration build error:
da: Konfiguration bygge-fejl:

en: No module in this pane.
da: Ingen moduler i dette panel.

note: ***************************************************************************** * defines
en: <b>Overview of the Module Manager.</b>
    
    This is Xiphos' mechanism to get new and updated content.
    If you have never been here before, please take a moment to look it over.
    
    Modules come from different <u>repositories</u>.  <b>Module Sources: Add/Remove</b> will show you what repositories are currently known.
    
    <b>Module Sources: Choose</b> is for deciding from where modules should come, that is, from which repository Xiphos should obtain them, as well as where they should be placed on your system. Set <i>Install Source</i> and <i>Install Destination</i>, then click <i>Refresh</i>.
    
    <b>Modules: Install/Update</b> is for selecting and obtaining modules after choosing source and destination.
    
    <b>Modules: Maintenance</b> is for archive and index creation.
    
    See section 5 of our manual for Module Manager detail, or ask for help via Live Chat, or (if no one is responsive in chat) send mail to our users' mailing list.
da: <b>Oversigt over Modulhåndtering.</b>
    
    Dette er Xiphos' mekanisme til at få nyt og opdateret indhold.
    Hvis du aldrig har været her før, så læs venligst dette igennem.
    
    Moduler kommer fra forskellige <u>lagre</u>. <b>Modulkilder: Tilføj/Fjern</b> viser dig, hvilke lagre der i øjeblikket er kendt.
    
    <b>Modulkilder: Vælg</b> er til at vælge hvorfra moduler skal komme, dvs. fra hvilket lager Xiphos skal hente dem, samt hvor de skal placeres på dit system. Indstil <i>Installationskilde</i> og <i>Installationsdestination</i>, og klik derefter på <i>Opdater</i>.
    
    <b>Moduler: Installér/Opdater</b> er til at vælge og hente moduler når man har valgt kilde og destination.
    
    <b>Moduler: Vedligeholdelse</b> er til oprettelse af arkiv og indeks.
    
    Se afsnit 5 i vores manual for detaljer om Modulhåndtering, eller bed om hjælp via Live Chat, eller (hvis ingen er lydhør i chatten) send en mail til vores bruger-mailingliste.

en: <b>Welcome to Xiphos.</b>
    
    There are no Bibles installed. In order to initialize, Xiphos needs at least one Bible module. To facilitate this, the Module Manager has been opened so that you may install one or more Bibles, either from a local module set (cdrom, flash drive) or over the network from CrossWire Bible Society. Please refer to these step-by-step instructions, and to the general module manager overview that has also been opened.
    
    <u>For local install:</u>
    - In <i>Module Sources: Add/Remove</i>, add a new local folder name where modules can be found.
      (This is where folders exist named <i>mods.d</i> and <i>modules</i>.)
    - In <i>Module Sources: Choose</i>, click the "Local" button, and select your folder from the pulldown.
    
    <u>For network install from CrossWire:</u>
    - In <i>Module Sources: Choose</i>, click the "Remote" button and select CrossWire from the pulldown.
    - Click the "Refresh" button at the bottom.
    
    <u>In either case:</u>
    - In <i>Modules: Install/Update</i>, select Bibles and other modules of your preference.
    - Click "Install".
    - Close the Module Manager when you are done.
    
    <u>Warning</u>: If you live in a persecuted country, use with care.
    
    Both this step-by-step instruction dialog and the general introduction dialog may be closed at any time.
da: <b>Velkommen til Xiphos.</b>
    
    Der er ingen bibler installeret. For at kunne initialisere Xiphos har Xiphos brug for mindst et bibelmodul. Af denne grund er modulhåndteringen blevet åbnet, så du kan installere en eller flere bibler, enten fra et lokalt modulsæt (cdrom, flashdrev) eller over netværket fra CrossWire Bible Society. Se venligst disse trinvise instruktioner og den generelle oversigt over modulhåndteringen, som også er blevet åbnet.
    
    <u>For lokal installation:</u>
    - I <i>Modulkilder: Tilføj/fjern</i> skal du tilføje et nyt lokalt mappenavn, hvor moduler kan findes.
      (Det er her, der findes mapper med navnene <i>mods.d</i> og <i>modules</i>).
    - I <i>Modulkilder: Vælg</i>, klik på knappen "Lokal", og vælg din mappe fra listen.
    
    <u>For netværksinstallation fra CrossWire:</u>
    - I <i>Modulkilder: Vælg</i>, klik på knappen "Fjern", og vælg CrossWire fra listen.
    - Klik på knappen "Opdater" nederst.
    
    <u>I begge tilfælde:</u>
    - I <i>Moduler: Installer/Opdater</i>, skal du vælge de Bibler og andre moduler  du ønsker.
    - Klik på "Installér".
    - Luk modulhåndteringen, når du er færdig.
    
    <u>Advarsel</u>: Hvis du bor i et forfulgt land, skal du bruge denne med forsigtighed.
    
    Både denne trinvise instruktionsdialog og den generelle introduktionsdialog kan lukkes til enhver tid.

en: Remove these modules?
da: Fjern disse moduler?

en: Preparing to remove
da: Klargører omdøbning

en: Removing
da: Fjerner

en: Remove
da: Fjern

en: Install these modules?
da: Installér disse moduler?

en: Preparing to install
da: Klargører installation

en: Installing
da: Installérer

en: Install
da: Installér

en: Archive these modules?
da: Arkivér disse moduler?

en: Preparing to archive
da: Klargører arkivering

en: Archiving
da: Arkiverer

en: Archive
da: Arkiv

en: Build fast-search index for these
    modules (may take minutes/module)?
da: Byg et hurtig-søgnings-indeks for
    disse moduler (tidskrævende)?

en: Preparing to index
da: Klargører indeksering

en: Indexing
da: Indekserer

en: Index
da: Indeks

en: Delete fast-search index for these modules?
da: Slet hurtigt-søgnings-indeks for disse moduler?

en: Preparing to delete index
da: Klargører sletning af indeks

en: Deleting index
da: Sletter indeks

en: Deletion
da: Sletning

en: The module has no About information.
da: Modulet har ingen "Omkring" information.

en: Module Name
da: Modul navn

en: A checkmark means this module is already installed
da: Et flueben betyder at dette modul allerede er installeret

en: Click the box to work on this module
da: Klik i boksen for at arbejde med dette modul

en: Click the box to select this module for install/update
da: Klik i boksen for at vælge dette modul til installering/opdatering

en: Installed
da: Installeret

en: The index icon means you have built an optimized ('lucene') index for this module for fast searching (see the Maintenance pane for this function)
da: Indeks-ikonet betyder at du kar byget et optimeret ('lucene') indeks for dette modul. (Se Vedligeholdelses-fanen for denne funktion)

en: The lock icon means this module is encrypted, and requires that you purchase an unlock key from the content owner
da: Låse-ikonet betyder at dette modul er krypteret, og kræver at du køber en dekrypterings-nøgle fra ejeren

en: About
da: Om

en: The refresh icon means the Installed module is older than the newer Available module: You should update the module
da: Opdater-ikonet betyder at det installerede modul er ældre en det er er tilgængeligt. Du bør opdatere dette modul

en: Available
da: Tilgængelig

en: Size
da: Størrelse

en: Description
da: Beskrivelse

en: `mkdir %s' failed:
    %s.
da: 'mkdir %s' fejlede:
    %s.

en:  archived in:
da:  gemt i:

en: %s failed
da: %s fejlede

en: Finished
da: Gennemført

en: Unknown
da: Ukendt

en: Repository:
    %s
da: Lager:
    %s

en: Categorized by
    Module Type
da: Inddelt efter
    Modultype

en: Biblical Texts
da: Bibelske tekster

en: Commentaries
da: Kommentarer

en: Dictionaries
da: Ordbøger

en: Glossaries
da: Ordlister

en: Daily Devotionals
da: Andagtsbøger

en: General Books
da: Almindelige bøger

en: Cult/Unorthodox
da: Sekterisk materiale

en: Categorized by
    Availability
da: Inddelt efter
    Tilgængelighed

en: Updates
da: Opdateringer

en: Uninstalled
da: Ikke-installeret

en: Prayer List/Journal
da: Bedeliste/Dagbog

en: Refreshing from remote source
da: Genopfrisker fra fjernlager

en: Remote source not found
da: Fjernlager ikke fundet

en: Configure
da: Konfigurer

en: Caption
da: Titel

en: Source
da: Kilde

en: Directory
da: Katalog

en: User
da: Bruger

en: Password
da: Adgangskode

en: Module Sources
da: Modulkilder

en: Add/Remove
da: Tilføj/Fjern

en: Choose
da: Vælg

en: Modules
da: Moduler

en: Install/Update
da: Installer/Opdater

en: Maintenance
da: Vedligeholdelse

en: Please Refresh
da: Opdater venligst

en: Your module list is not up to date!
da: Din modulliste er forældet!

note: Zero Bibles is just not workable in Xiphos.
en: You have uninstalled your last Bible.
    Xiphos requires at least one.
da: Du har afinstalleret den sidste Bibel.
    Xiphos kræver mindst en.

en: There are still no Bibles installed.
    Xiphos cannot continue without one.
da: Der er stadig ingen Bibler installeret.
    Xiphos kan ikke fortsætte uden en.

en: %s obsoletes %s.
    Would you like to delete %s?
    Beware: This cannot be undone.
da: %s erstatter %s.
    Vil du slette %s?
    Bemærk: Dette kan ikke fortrydes.

en: No obsolete modules were found.
da: Ingen udgåede moduler fundet.

en: Standard remote sources have been loaded.
da: Sandard-fjernkilder er blevet indlæst.

en: Could not load standard sources from CrossWire.
da: Kunne ikke indlæse standard-fjernkilderne fra CrossWire.

en: Remove the selected source
da: Fjern den valgte kilde

en: Enter a remote source
da: Indtast en fjernkilde

en: Caption:
da: Titel:

en: Host:
da: Vært:

en: Directory:
da: Katalog:

en: User (optional):
da: Bruger (valgfrit):

en: Password (optional):
da: Adgangskode (valgfrit):

note: this can happen at most once
en: A source by that name already exists.
da: En kilde med dette navn eksisterer allerede.

en: Delete a remote source
da: Slet en fjernkilde

en: [no module]
da: [intet modul]

en: Go outward, to the section containing this one
da: Gå udad, til den sektion der indeholder dette

en: Go to previous item
da: Gå til forrige punkt

en: Go to next item
da: Gå til næste punkt

en: Go inward, to the first subsection
da: Gå indad, til den første undersektion

en: Synchronize this window's scrolling with the main window
da: Synkronisér dette vindues rulning med hovedvinduet

en: Detach/Attach
da: Frigør/Fastgør

en: Module Options
da: Modulindstillinger

en: Parallel View
da: Parallelvisning

en: BibleSync session passphrase
da: BibleSync sessions-kodeord

en: Phrase:
da: Kodeord:

note: mode selection failed? probably dead interface
en: Mode selection failed.
    Set "Debug" and try again to see why.
da: Tilstandsvalg fejlede.
    Slå "Debug" til og prøv igen for at se hvorfor.

en: Mode selection failed.
da: Tilstandsvalg fejlede.

en: BibleSync: %s (passphrase "%s").
da: BibleSync: %s (kodeord "%s").

en: Disabled
da: Slået fra

en: Personal
da: Personlig

en: Speaker
da: Taler

en: Audience
da: Publikum

en: -- Select --
da: -- Vælg --

en: Locale will take effect after restart.
da: Sprog vil blive slået til efter genstart.

en: Preferences
da: Indstillinger

en: General
da: Generelt

en: Options
da: Indstillinger

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: Color
da: Farve

en: Sizes and Faces
da: Størrelser og typer

en: Special
da: Speciel

en: Clear List?
da: Ryd liste?

en: Are you sure you want to clear the module list?
da: Er du sikker på at du vil rydde listen over moduler?

en: Remove Module?
da: Fjern modul?

en: Are you sure you want to remove the selected module?
da: Er du sikker på at du vil fjerne det valgte modul?

en: Searching the
da: Søger i

en:  Module
da:  modulet

en: found in
da: fundet i

en: New List %s
da: Ny Liste %s

en: Delete list?
da: Slet liste?

en: Are you sure you want to delete:
da: Er du sikker på at du vil slette:

note: ***************************************************************************** * Name *   on_lucene_intro_clicked * * Synopsis *   #include "gui/search_dialog.h" *   void on_lucene_intro_clicked(GtkToggleButton *button, *				  gpointer user_data) * Description * Return value *   void
en: <b>Syntax overview for optimized "lucene" searches</b>
    Search for verses that contain...
    
    loved one
    	 "loved" or "one"
    	This is the same as searching for loved OR one
    "loved one"
    	The phrase "loved one"
    love*
    	A word starting with "love"
    	(love OR loves OR loved OR etc...)
    loved AND one
    	The word "loved" and the word "one"
    	&amp;&amp; can be used in place of AND
    +loved one
    	Verses that <b>must</b> contain "loved" and <b>may</b> contain "one"
    loved NOT one
    	"loved" but not "one"
    (loved one) AND God
    	"loved" or "one" and "God"
    lemma:G2316
    	Search for the Strong's Greek ("G") word number 2316.
    	Also, select Strong's display on the <i>Attribute Search</i> tab.
    
    For complete details, search the web for "lucene search syntax".
da: <b>Syntaksoversigt for optimerede "lucene"-søgninger</b>
    Søg efter vers, der indeholder...
    
    den elskede
    	 "den" eller "elskede"
    	Dette er det samme som at søge efter elskede ELLER den
    "den elskede"
    	Sætningen "den elskede"
    elske*
    	Et ord, der begynder med "elske".
    	(elske ELLER elsker ELLER elskede osv...)
    den AND elskede
    	Ordet "den" og ordet "elskede"
    	&amp;&amp; kan bruges i stedet for AND
    den +elskede
    	Vers, der <b>skal</b> indeholde "elskede" og <b>kan</b> indeholde "den"
    elskede NOT den
    	"elskede", men ikke "den"
    (den elskede) AND Gud
    	"den" eller "elskede" og "Gud"
    lemma:G2316
    	Søg efter Strong's græske ("G") ord-nummer: 2316.
    	Vælg også Strong's-visning på fanen <i>Attribut søgning</i>.
    
    Du kan få fuldstændige oplysninger ved at søge på nettet efter "lucene search syntax".

note: ***************************************************************************** * Name *   on_attributes_intro_clicked * * Synopsis *   #include "gui/search_dialog.h" *   void on_attributes_intro_clicked(GtkToggleButton *button, *				  gpointer user_data) * Description * Return value *   void
en: <b>Attribute-based searches</b>
    Searches for content contained in markup outside the main text. Attributes are footnotes, Strong's numbers, and morphological symbols.
    
    Be aware that most such searches can now be done faster via optimized "lucene" searches using keyword qualifiers.
    
    To use attribute searches, you must select the appropriate button on the <i>Attribute Search</i> tab.
    * Footnote text is searched just like regular text.
    * Strong's words are specified as a prefix letter H or G (Hebrew or Greek) and the numeric word identifier, e.g. G2316 to find "θεός" ("God").
    * Morphological tags are identified literally, e.g. N-ASF for "noun, accusative singular feminine" -- see the Robinson module for details.
da: <b>Attribut-baserede søgninger</b>
    Søgning efter indhold, der er indeholdt i markup-koden uden for hovedteksten. Attributter er fodnoter, Strong's numre og morfologiske symboler.
    
    Vær opmærksom på, at de fleste af disse søgninger nu kan udføres hurtigere via optimerede "lucene"-søgninger ved brug af nøgleord
    
    Hvis du vil bruge attributsøgninger, skal du vælge den relevante knap på fanen <i>Attribut søgning</i>.
    * Fodnote-tekst søges ligesom almindelig tekst.
    * Strong's ord angives som et præfiksbogstav H eller G (hebraisk eller græsk) og den numeriske ordidentifikator, f.eks. G2316 for at finde "θεός" ("Gud").
    * Morfologiske mærker identificeres bogstaveligt, f.eks. N-ASF for "substantiv, akkusativ singulær feminin" -- se Robinson-modulet for nærmere oplysninger.

en: Module is neither Bible nor commentary
da: Modul er hverken en Bibel eller kommentar

en: BibleSync is not active for transmit.
da: BibleSync er ikke aktiv for transmission.

en: This is an inclusive ("AND") search:
    Find matches showing all words.
da: Dette er en inklusiv ("AND") søgning:
    Finder resultater der har alle ordene.

en: _Open Advanced Search
da: _Åbn avanceret søgning

en: Open the separate Advanced Search dialog
da: Åbn den seperate Avancerede søgnings-dialog

en: Search Module
da: Søgemodul

en: Search Type
da: Søgetype

en: Optimized ("Lucene")
da: Optimeret ("Lucene")

en: Regular expression
da: Regulært udtryk

en: Exact phrase
da: Eksakt frase

en: Search Options
da: Søgeindstillinger

en: Match case
da: Versalfølsom

en: Search Scope
da: Søgeomfang

en: No scope
da: Alt

en: Use bounds
da: Vælg omfang

en: Last search
da: Sidste søgning

en: Bounds
da: Omfang

en: Lower
da: Nedre

en: Upper
da: Øvre

en: Open module in editor?
da: Åbn modul til redigering?

en: If no, it will open for display only.
da: Hvis nej, vil det kun blive åbnet til fremvisning.

en: Paste verse references
da: Indsæt vers-referencer

en: List:
da: Liste:

en: Search
da: Søg

en: Sidebar
da: Sidepanel

en: Powered by the SWORD Project
da: Drevet af SWORD Prtoject

en: Can't create tabs dir.
da: Kan ikke oprette fane mappe.

en: Prayer List/Journal Item
da: Bedeliste/Dagbogs emne

en: New name
da: Nyt navn

en: Remove the selected item
da: Fjern det valgte punkt

en: January
da: Januar

en: February
da: Februar

en: March
da: Marts

en: May
da: Maj

en: June
da: Juni

en: July
da: Juli

en: October
da: Oktober

en: An image file's size could not be determined.
    Xiphos cannot resize images to fit window.
da: En billedfils størrelse kunne ikke bestemmes.
    Xiphos kan ikke tilpasse billeder til viduesstørrelsen.

en: Mismatched packet
da: Mismatch pakke:

en: Presence announcement:
da: Tilstedeværelses-meddelelse:

en: Navigation packet:
da: Navigationspakke:

en: Unknown module
da: Ukendt modul

en: .
    Navigated indirectly using verse list.
da: .
    Navigerede indirekte vha. versliste.

en: Chat packet:
da: Chatpakke:

en:  says:
da:  siger:

en: ERROR: unknown BibleSync indicator:
da: FEJL: ukendt BibleSynk indikator:

en: Other indications are:
da: Andre indikatorer er:

en: Check the box to listen to this Speaker
da: Sæt flueben i boksen for at lytte til denne Taler

en: Available Speakers
da: Tilgængelige Talere

en: Last navigation was Direct or Indirect
da: Sidste navigering var Direkte eller Indirekte

en: Last Navigation
da: Sidste navigering

en: IP address:
da: IP-adresse:

en: 
    Application:
da: 
    Program:

en: 
    Device:
da: 
    Enhed:

en: <br/><br/><center><i>This module has no content at this point.</i></center>
da: <br/><br/><center><i>Dette modul har intet indhold her.</i></center>

en: Improperly encoded personal annotation label:
    '%s'
da: Fejlagtig kodning på personlig afmærknings label:
    '%s'

en: Chapter
da: Kapitel

en: Xiphos does not understand more than one argument.
da: Xiphos forstår ikke mere end et argument.

en: Initiating HTML
da: Initialiserer HTML

en: Building Interface
da: Bygger brugerflade

en: Starting Sword
da: Starter Sword

en: Loading Settings
da: Læser indstillinger

en: Displaying Xiphos
da: Viser Xiphos

en: Previewer
da: Fremviser

en: Footnote
da: Fodnote

en: Cross Reference
da: Krydsreference

en: Strongs
da: Strong's

en: Morphology
da: Morfologi

en: Back to
da: Tilbage til

en: Unknown parallel module:
da: Ukendt parallel-modul:

en: Strong's Numbers
da: Strong's numre

en: Footnotes
da: Fodnoter

en: Morphological Tags
da: Morfologiske mærker

en: Hebrew Vowel Points
da: Hebraiske vokalpunkter

en: Hebrew Cantillation
da: Hebraisk kantillation

en: Greek Accents
da: Græske accenter

en: Cross-references
da: Krydsreferencer

en: Lemmas
da: Lemmaer

en: Headings
da: Overskrifter

en: Morpheme Segmentation
da: Morfem segmentering

en: Words of Christ in Red
da: Jesu ord med rødt

en: Transliteration
da: Translitteration

en: Textual Variants
da: Tekstuelle variationer

en: Primary Reading
da: Primær læsning

en: Secondary Reading
da: Sekundær læsning

en: All Readings
da: Alle læsninger

en: Transliterated Forms
da: Translittererede former

en: Enumerations
da: Optællinger

en: Glosses
da: Gloser

en: view context
da: vis kontekst

en: Failed to find 1st parallel module for display control.
da: Fejlede i a finde første parallel-modul til visning.

en: Growth
da: Vækst

en: <b>For Growth</b><br/>
da: <b>For vækst</b><br>

en: Salvation
da: Frelse

en: <b>For Salvation</b><br/>
da: <b>For frelse</b><br>

en: Health
da: Helbred

en: <b>For Health</b><br/>
da: <b>For helbred</b><br>

en: Misc
da: Diverse

en: <b>Miscellaneous</b><br/>
da: <b>Diverse</b><br>

en: Point x
da: Punkt x

en: <b>(x)</b><br/>
da: <b>(x)</b><br>

en: Point y
da: Punkt y

en: <b>(y)</b><br/>
da: <b>(y)</b><br>

en: Point z
da: Punkt z

en: <b>(z)</b><br/>
da: <b>(z)</b><br>

en: Minor Topic 1
da: Underemne 1

en: <b>Subtopic 1</b><br/>
da: <b>Underemne 1</b><br>

en: Minor Topic 2
da: Underemne 2

en: <b>Subtopic 2</b><br/>
da: <b>Underemne 2</b><br>

en: Minor Topic 3
da: Underemne 3

en: <b>Subtopic 3</b><br/>
da: <b>Underemne 3</b><br>

en: Minor Topic 4
da: Underemne 4

en: <b>Subtopic 4</b><br/>
da: <b>Underemne 4</b><br>

en: Name for new prayer list or journal
da: Navn til ny bedeliste eller dagbog

en: Xiphos finds that prayer list already.
da: Xiphos fandt allerede den bedeliste.

note: this one matters.
en: Xiphos cannot create module's path:
    %s
da: Xiphos kan ikke oprette modulets sti:
    %s

en: A basic prayer list. \par\par Module created by Xiphos.
da: En basal bedeliste. \par\par Modul oprettet af Xiphos.

en: BasicPrayerList
da: BasalBedeListe

en: MyPrayerList
da: MinBedeListe

en: <b>People:</b><br/>Bob<br/>Sam<br/>Sue<br/><br/><b>Church:</b><br/>pews<br/>fellowship<br/>Bibles for missionaries<br/><br/><br/>
da: <b>Mennesker:</b><br>Jens<br>Peter<br>Anne<br><br><b>Kirke:</b><br>bænke<br>fællesskab<br>Bibler til missionærer<br><br><br>

en: A subject-based prayer list. \par\par Module created by Xiphos.
da: En emnebaseret bedeliste. \par\par Modul oprettet af Xiphos.

en: SubjectPrayerList
da: EmneBedeListe

en: Bob<br/>Sam<br/>Sue<br/>John<br/>
da: Jens<br>Frederik<br>Anne<br>Peter<br>

en: Spiritual Growth
da: Åndelig vækst

en: Mike<br/>Steve<br/>
da: Mikael<br>Svend<br>

en: Sue<br/>John<br/>
da: Susanne<br>Peter<br>

en: A monthly prayer list. \par\par Module created by Xiphos.
da: En månedlig bedeliste. \par\par Modul oprettet af Xiphos.

en: MonthlyPrayerList
da: MånedligBedeListe

en: A daily journal. \par\par Module created by Xiphos.
da: En dagbog. \par\par Modul oprettet af Xiphos.

en: DailyJournal
da: Dagbog

en: An outlined topic (e.g. sermon). \par\par Module created by Xiphos.
da: Et punktopstillet emne (f.eks. prædiken). \par\par Modul oprettet af Xiphos.

en: OutlinedTopic
da: PunktListe

en: Major Topic A
da: Emne A

en: <b>Major Topic A</b><br/>
da: <b>Emne A</b><br>

en: Major Topic B
da: Emne B

en: <b>Major Topic B</b><br/>
da: <b>Emne B</b><br>

en: Major Topic C
da: Emne C

en: <b>Major Topic C</b><br/>
da: <b>Emne C</b><br>

en: A journal sectioned by Bible book and chapter. \par\par Module created by Xiphos.
da: En dagbog inddelt efter Bibel-bog og -kapitel. \par\par Modul oprettet af Xiphos.

en: BookChapter
da: BogKapitel

en: User Annotation
da: Bruger afmærkning

en: Multi-word
da: Multiord

en: Attribute
da: Attribut

en: Search result %s: %s
da: Søgeresultat %s: %s

en: Delete Range?
da: Slet område?

en: Are you sure you want to delete this range?
da: Er du sikker på du vil slette dette område?

en: Search:
da: Søg:

en: %s:
    No such module is installed.
    %s
da: %s
    Intet sådant modul installeret.
    %s

en: Please adjust the module list.
da: Tilpas venligst modul-listen.

en: No fast-search index exists for %s.%s%s
da: Intet hurtigsøgnings-indeks eksisterer for %s.%s%s

en: 
    Search on this module is now `multi word'.
da: 
    Søgning i dette modul er nu 'multiord'.

en: 
    See the Module Manager, Maintenance pane.
da: 
    Se Modulhåndtering, Vedligeholdelses fanen.

en: Search finished
da: Søgning færdig

en: matches
da: resultater

en: There is no commentary module.
da: Der er intet kommentar-modul

en: $HOME is not set!
da: $HOME er ikke sat!

en: Xiphos can not create directory
da: Xiphos kan ikke oprette mappen

en: can not create
da: kan ikke oprette

en: Empty settings file -- backup recovery attempted.
    Some information may have been lost.
da: Tom indstillingsfil -- backup gendannelse forsøgt.
    Nogle informationer er muligvis mistet.

en: Empty settings file -- no backup?!? Information lost!
da: Tom indstillingsfil -- ingen backup?!? Information mistet.

en: There are no Bibles installed.
    Evidently, you declined to install any.
    
    Without any Bible modules to display,
    Xiphos cannot proceed,
    and will now exit.
da: Der er ikke installeret nogle bibler.
    Tilsyneladende, afviste du at installere nogen.
    
    Uden nogen bibel-moduler at vise,
    kan Xiphos ikke fortsætte,
    og vil nu afslutte.

en: Bible module installation complete.
da: Installation af bibel-modul fuldført.

en: Module error: Unusable xref encoding.
    Please report this, with module & verse
da: Modulfejl: Ubrugelig xref kodning.
    Rapporter venligst dette, med modul & vers

en: verse
da: vers

en: chapter
da: kapitel

en: Xiphos's file for language
    abbreviations is missing.
da: Xiphos' fil til sprog-
    forkortelser mangler.

en: Xiphos's language abbreviation
    file cannot be opened.
da: Xiphos' sprog-forkortelsers-
    fil kan ikke åbnes.

en: Xiphos cannot allocate space
    for language abbreviations.
da: Xiphos kan ikke tildele plads
    til sprog-forkortelser.

en: Xiphos cannot read the
    language abbreviation file.
da: Xiphos kan ikke læse
    sprog-forkortelses-filen.

note: either we were given a null sys_locale, or it didn't match anything.
en: No matching locale found for `%s'.
    %s
da: Ingen passende sprog fundet for '%s'.
    %s

en: Book names and menus may not be translated.
da: Bognavne og menuer må ikke oversættes.

en: Module %s has companion modules:
    %s.
    Would you like to open these as well?%s
da: Modulet %s har ledsagende moduler:
    %s
    Vil du åbne disse også?%s

en: 
    
    The first will open in the main window
    and others in separate windows.
da: 
    
    Det første åbner i hovedvinduet
    og andre i separate vinduer.

en: Daily devotional was requested, but there are none installed.
da: Andagt blev efterspurgt, men der er ikke installeret nogen.

en: <b>Locked Module.</b>
    
    <u>You are opening a module which requires a <i>key</i>.</u>
    
    The module is locked, meaning that the content is encrypted by its publisher, and you must enter its key in order for the content to become useful.  This key should have been received by you on the web page which confirmed your purchase, or perhaps sent via email after purchase.
    
    Please enter the key in the dialog.
da: <b>Låst modul.</b>
    
    <u>Du er ved at åbne et modul der kræver en <i>nøgle</i>.</u>
    
    Dette modul er låst. Dvs. at indholdet er blevet krypteret af modulets udgiver, og du skal taste dets nøgle for at kunne læse indholdet. Denne nøgle bude du have modtaget via den hjemmesider hvor du bekræftede dit køb, eller er muligvis blevet sendt via email efter købet.
    
    Skriv venligst nøglen i dialogen.

en: Clear History
da: Ryd historik

en: History ➛ Verse List
da: Historik ➛ Versliste

en: URL not found:
da: URL ikke fundet:

en: Xiphos could not execute %s
da: Xiphos kunne ikke udføre %s

en: Viewer error:
da: Viser fejl:

en: Show %s in main window
da: Vis %s i hovedvinduet

en: Document not created successfully.
da: Dokument blev ikke succesfuldt oprettet.

en: What must I do to be saved?
da: Hvad skal jeg gøre for at blive frelst?

en: Acts 16:31
da: Apg 16:31

en: Eph 2:8,9
da: Ef 2:8,9

en: Romans 1:16
da: Romerne 1:16

en: What is the Gospel?
da: Hvad er evangeliet?

en: 1 Cor 15:1-4
da: 1. Kor 15:1-4

en: Document not parsed successfully.
da: Dokument ikke fortolket korrekt.

en: empty document
da: tomt dokument

en: wrong type, root node != SwordBookmarks
da: forkert type, root node != SwordBookmarks

en: wrong type, root node != Copy_Export
da: forkert type, root node != Copy_Export

en: %s<center>%s<br>Chapter %d</center><br>
da: %s<center>%s<br>Kapitel %d</center><br>

en: <br><center>Chapter %d</center><br>
da: <br><center>Kapitel %d</center><br>

en: %s
    
    Chapter %d
da: %s
    
    Kapitel %d

en: 
    
    Chapter %d
da: 
    
    Kapitel %d

en: %s%s: %s Chapter %d<br><br>
da: %s%s: %s Kapitel %d<br><br>

en: %s: %s Chapter %d
da: %s: %s Kapitel %d

en: Old Testament
da: Gamle testamente

en: Gen - Mal
da: 1. Mos - Mal

en: New Testament
da: Nye testamente

en: Mat - Rev
da: Mat - Åb

en: Sample Module List
da: Eksempel modulliste

en: wrong type, root node != %s
da: forkert type, root node != %s

en: Save of settings failed! stat %d, size %d
    %s
da: Lagring af indstillinger fejlede! stat %d, størrelse %d
    %s

en: Attempting to revert to previous save.
da: Forsøger at gå tilbage til tidligere lager.

en: Add Bookmark
da: Tilføj bogmærke

en: Bookmark Dialog
da: Bogmærke dialog

en: Create new folder
da: Opret ny mappe

en: New Folder
da: Ny mappe

en: New ...
da: Ny ...

en: Cancel Bookmark
da: Annuller bogmærke

en: Label:
da: Mærkat:

en: Label Entry
da: Mærkat felt:

en: Verse:
da: Vers:

en: Verse Entry
da: Vers felt

en: Module:
da: Modul:

en: Module Entry
da: Modul felt

en: Bookmark Folder Treeview
da: Bogmærkemappe trævisning

en: Test Link
da: Test link

en: Verse
da: Vers

en: Link Text
da: Link tekst

en: Link directly
da: Direkte link

en: Link via verse list
da: Link via versliste

en: Exit the program
da: Afslut programmet

en: Exit
da: Afslut

en: Print this note
da: Udskriv denne note

en: Preview the note to be printed
da: Fremvis udskrift af denne note

en: HTML Format switch
da: HTML format kontakt

en: HTML mode
da: HTML tilstand

en: Delete the current note
da: Slet den nuværende note

en: _Delete Personal Comment
da: Sle_t personlig kommentar

en: Save the current note
da: Gem den nuværende note

en: _Save (Personal Comment)
da: _Gem (Personlig kommentar)

en: E_xit
da: Af_slut

en: For_mat
da: For_matér

en: Print this document
da: Udskriv dette dokument

en: Preview the document to be printed
da: Fremvis udskrift af dette dokument

en: Open a file in Studypad
da: Åbn en fil i StudieBlok

en: Save the current file
da: Gem den aktuelle fil

en: Save the current file as
da: Gem den aktuelle fil som

en: Save As…
da: Gem som…

en: Add this file to your bookmarks
da: Tilføj denne fil til dine bogmærker

en: Create a new document
da: Opret et nyt dokument

en: New Document
da: Nyt dokument

en: Copy/Export Passage
da: Kopier/eksportér passage

en: Export Passage Cancel
da: Exportér passage Annullér

en: Export Passage OK
da: Exportér passage OK

en: Key
da: Nøgle

en: <b>Copy</b>
da: <b>Kopier</b>

en: <b>Export</b>
da: <b>Exporter</b>

en: Export complete book
da: Eksporter komplet bog

en: Book
da: Bog

en: Book Radio Button
da: Bog Radio-knap

en: Export complete chapter
da: Eksporter komplet kapitel

en: Chapter Radio Button
da: Kapitel Radio-knap

en: Export single verse
da: Eksportér enkelt vers

en: Verse Radio Button
da: Vers Radio-knap

en: Verse range
da: Versområde

en: Plain Text
da: Ren tekst

en: Plain Text Radio Button
da: Ren tekst Radio-knap

en: HTML Radio Button
da: HTML Radio-knap

en: Indicates whether verse numbers should appear inline in the text for more than 1 verse.
da: Indikerer hvorvidt versenumre skal vises inline i teksten for mere end 1 vers.

en: _Verse numbers in text
da: _Versenumre i tekst

en: Verse Number button
da: Versenumre knap

en: Indicates whether reference is placed first or last.
da: Indikerer hvorvidt referencen er placeret først eller sidst.

en: Reference last
da: Reference sidst

en: Reference last button
da: Reference sidst knap

en: Indicates whether or not version name is included in reference.
da: Indikerer hvorvidt versionsnavnet er inkluderet i referencen.

en: Include Version
da: Inkludér version

en: Version button
da: Version knap

en: Save Export As
da: Gem Eksportér som

en: Indicates whether verse numbers should appear inline in the text.
da: Indikerer hvorvidt versenumre vises inline i teksten.

en: Include version
da: Inkludér version

en: About Studypad
da: Om StudieBlok

en: Open about dialog
da: Åbn "Omkring" dialogen

en: Bold
da: Fed

en: Make selection bold
da: Gør det valgte fedt

en: Copy
da: Kopier

en: Copy selection to clipboard
da: Kopier det valgte til klippebordet

en: Cut
da: Klip

en: Cut selection
da: Klip det valgte

en: Decrease indent
da: Formindsk indrykning

en: Decrease
da: Formindsk

en: Decrease paragraph indent
da: Formindsk afsnittets indrykning

en: Delete selection
da: Slet det valgte

en: Remove selection
da: Fjern det valgte

en: Delete Item
da: Slet

en: Delete current item
da: Slet det valgte

en: Search current document
da: Søg i nuværende dokument

en: Font
da: Skrifttype

en: Change font
da: Skift skifttype

en: Increase indent
da: Forøg indrykning

en: Increase
da: Forøg

en: Increase paragraph indent
da: Forøg afsnittets indrykning

en: Insert emoticon
da: Indsæt emoticon

en: Insert an emoticon
da: Indsæt en emoticon

en: Insert image
da: Indsæt billede

en: Image
da: Billede

en: Insert image at cursor
da: Indsæt billede ved markøren

en: Insert link
da: Indsæt link

en: Insert a link
da: Indsæt et link

en: Insert Outline
da: Indsæt outline

en: Insert outline
da: Indsæt outline

en: Insert rule
da: Indsæt linje

en: Rule
da: Linje

en: Insert horizontal rule
da: Insæt vandret linje

en: Xiphos Link
da: Xiphos link

en: Insert a link to a sword module
da: Indsæt et link til et sword modul

en: Insert table
da: Indsæt tabel

en: Table
da: Tabel

en: Insert a table
da: Insæt en tabel

en: Italic
da: Kursiv

en: Change selection to italic font
da: Gør det valgte kursivt

en: Center
da: Centrér

en: Center justify paragraph
da: Centrér afsnittet

en: Full
da: Begge

en: full justify
da: Lige margener for afsnittet

en: Left
da: Venstre

en: Left justify paragraph
da: Venstrejustér afsnit

en: Right
da: Højre

en: Right justify paragraph
da: Højrejustér afsnit

en: Create new file
da: Opret ny fil

en: Open file
da: Åbn fil

en: Paste
da: Indsæt

en: Paste clipboard at cursor.
da: Indsæt klippebordet ved markøren.

en: Print Document
da: Udskriv dokument

en: Print
da: Udskriv

en: Print the current document
da: Udskriv dette dokument

en: Print Preview
da: Vis udskrift

en: Preview
da: Forhåndsvis

en: Print preview of current document
da: Forhåndsvisning af udskriften for dette dokument

en: Quit
da: Afslut

en: Shut down editor
da: Luk redigeringen ned

en: Redo
da: Gendan

en: Redo last undo
da: Gendan sidste fortyd

en: Find and replace
da: Find og erstat

en: Replace
da: Erstat

en: Search and replace
da: Søg og erstat

en: Save changes to file
da: Gem ændringerne til fil

en: Strikethrough
da: Overstreget

en: Strikethrough selection
da: Overstreg det valgte

en: Underline
da: Understreg

en: Underline selection
da: Understreg det valgte

en: Undo
da: Fortryd

en: Undo last change
da: fortryd sidste ændring

en: Editor
da: Redigering

en: Recent files
da: Nylige filer

en: _Edit
da: R_edigér

en: _Help
da: _Hjælp

en: Header 1
da: Overskrift 1

en: Header 2
da: Overskrift 2

en: Header 3
da: Overskrift 3

en: Header 4
da: Overskrift 4

en: Header 5
da: Overskrift 5

en: Header 6
da: Overskrift 6

en: Address
da: Addresse

en: Preformatted
da: Præformateret

en: Bulleted List
da: Punktliste

en: Roman Numeral List
da: Romertal nummereret liste

en: Numbered List
da: Nummereret liste

en: Alphabetical List
da: Alfanummereret liste

en: Strike
da: Steg ud

en: Set font color of selected text.
da: Set skriftfarve for den valgte tekst.

en: Highlight selected text by setting background color.
da: Fremhæv valgte tekst ved at sætte baggrundsfarve.

en: Mark/Unmark Verse
da: Markér/afmarkér vers

en: Annotation Dialog
da: Afmærknings-dialog

en: Add annotation. The verse will display with highlight colors and a *u marker to show content.
da: Tilføj afmærkning. Verset vil blive vist med fremhævningsfarven og et *u mærke til at vise indhold.

en: New Annotation
da: Ny afmærkning

en: Mark
da: Markér

en: Unmark
da: Afmarkér

en: Remove annotation.
da: Fjern afmærkning

en: gtk-cancel
da: gtk-ancel

en: Cancel Annotation
da: Annullér afmærkning

en: Module Manager
da: Modulhåndtering

en: _View Intro
da: _Vis intro

en: Open a brief introductory explanation of how the Module Manager works.
da: Åbn en kort introduktion til hvordan Modulhåndtering virker.

en: _Load Standard
da: In_dlæs standard

en: Load and synchronize the standard set of known repositories, as maintained at crosswire.org, with your current remote sources.
da: Indlæs og synkroniser standard-sættet af kendte lagre, vedligeholdt på crosswire.org, med dine nuværende fjernkilder.

en: Refresh Xiphos' knowledge of what modules are available at the selected remote repository
da: Opdatér Xiphos' vicen om hvilke moduler der er tilgængelige på de valgte fjernlager.

en: _Install
da: _Installér

en: Install or update the selected modules
da: Installer eller opdater de valgte moduler

en: Remove the selected modules from your system
da: Fjern de valgte moduler fra dit system

en: _Archive
da: _Arkivér

en: Create a zip archive of the selected modules.
da: Opret et zip-arkiv af de valgte moduler.

en: _Index
da: _Indeksér

en: Build an index of the selected modules, for optimized ("lucene") searching.
da: Byg et indeks, til optimeret ("lucene") søgning, af de valgte moduler.

en: _Delete Index
da: Slet in_deks

en: Delete the fast-search index of the selected modules.
da: Slet hurtigsøgnings-indekset for de valgte moduler.

en: Scan _Obsolete
da: Skan _udgåede

en: Scan for obsolete modules and offer to delete them.
da: Skan for udgåede moduler og tilbyd at slette dem.

en: Continue
da: Fortsæt

en: <b>Module Manager</b>
da: <b>Modulhåndtering</b>

en: <b>WARNING:</b> If you live in a persecuted country use with care.
da: <b>ADVARSEL:</b> Hvis du bor et et forfulgt land bør du udvise forsigtighed ved brug.

en: <b>Add and Remove Sources</b>
da: <b>Tilføj og fjern kilder</b>

en: Current local sources
da: Aktuelle lokale kilder

en: Add a local folder as an install source, typically on a cdrom or flash drive.  Such a folder contains subfolders "mods.d" and "modules".
da: Tilføj en lokal mappe som installationskilde, typisk en cdrom eller flashdisk. Sådan en mappe indeholder undermapperne "mods.d" og "modules".

en: Remove one of your local folders as an install source.
da: Fjern en af dine lokale mapper som installtionskilde.

en: Current Remote Sources
da: Aktuelle fjernkilder

en: Add a custom remote install source. You must know its hostname and the folder where its repository lives.
da: Tilføj en tilpasset fjernkilde. Du skal kende dens hostnavn og den mappe hvor dens lager bor.

en: Remove a remote install source.
da: Slet en fjernkilde

en: <b>Install Source</b>
da: <b>Installationskilde</b>

en: Local
da: Lokal

en: Remote
da: Fjern

en: <b>Install Destination</b>
da: <b>Installations Destination</b>

en: <i>Personal area, for your use only:</i>
da: <i>Brugerplacering, kun til din brug:</i>

en: Home dir
da: Hjemmemappe

en: <i>System area, for all users:</i>
da: <i>Systemplacering, for alle brugere:</i>

en: Sword sys dir
da: Sword systemmappe

en: <b>Warning:</b> If you live in a persecuted country and do not wish to risk detection you should NOT use  the remote installation feature!
da: <b>Advardel:</b> Hvis du bor i et forfulgt land og ikke vil risikere at blive opdaget bør du IKKE bruge fjerninstallations funktionen!

en: Local Install Folder
da: Lokal installationsmappe

en: Drop down history list
da: Drop-down historieliste

en: Choose book to display
da: Vælg en bog at vise

en: Book Selector Button
da: Bogvælger knap

en: <b>Revelation of John</b>
da: <b>Johannes' Åbenbaring</b>

en: Choose chapter to display
da: Vælg kapitel at vise

en: Toggle Chapter Button
da: Skift kapitel knap

en: Choose Verse to display
da: Vælg vers at vise

en: Toggle Verse Button
da: Skift vers knap

en: Enter a Verse reference in Book 1:1 (or 1.1) format and press Return
da: Skriv en versereference i Bog 1:1 (eller 1.1) format og tryk Enter.

en: Reference Entry
da: Reference felt

en: Cover
da: Omslag

en: <b>Font Colors</b>
da: <b>Skriftfarver</b>

en: Background
da: Baggrund

en: Foreground
da: Forgrund

en: Current Verse
da: Aktuelle vers

en: Verse Number
da: Versnummer

en: Highlight Foreground
da: Fremhæv forgrund

en: Highlight Background
da: Fremhæv baggrund

en: Invert color pairs
da: Invertér farvepar

en: Normal Text
da: Normal tekst

en: Highlight
da: Fremhævning

en: Font Colors
da: Skriftfarver

en: <b>Font Sizes</b>
da: <b>Skriftstørrelser</b>

en: All displayed font sizes are relative to this choice
da: Alle viste skriftstørrelser er relative til dette valg

en: Base font size
da: Basis skriftstørrelse

en: Commonly -1, to make verse numbers less obtrusive
da: Almindeligvis -1, for at gøre versenumre mindre forstyrrende

en: Verse number size
da: Versnummer størrelse

en: Name and size choice for any module in a given language; still overridden by a specific choice on a particular module
da: Navn og størrelses valg for ethvert modul i det pågældende sprog; vil stadig blive overskrevet ved et specifikt valg for et givent modul

en: Font preferences, per language
da: Skrifttypeinstilling per sprog

en: Language Font Combo
da: Sprog Skrifttype kombo

en: Font Misc
da: Div. Skrifttyper

en: Xiphos is the first Bible study program to provide an implementation of BibleSync, a synchronization protocol for Bible programs. If you work with multiple Bible programs, or if you work in a team, or if you have classroom activities using shared study, BibleSync can be a useful tool for you. BibleSync operates in 1 of 3 modes: Personal, to synchronize multiple Bible applications of your own, or in a working team; Speaker, to drive a lecture audience's Bible programs to follow along; Audience, to receive the speaker's navigation.
da: Xiphos er det første bibelstudieprogram, der tilbyder en implementering af BibleSync, en synkroniseringsprotokol for bibelprogrammer. Hvis du arbejder med flere bibelprogrammer, eller hvis du arbejder i et team, eller hvis du har klasseværelsesaktiviteter med fælles studier, kan BibleSync være et nyttigt værktøj for dig. BibleSync fungerer i 1 af 3 tilstande: Personlig, til at synkronisere flere af din egene eller et arbejdsholds bibelprogrammer; Taler, til at indstille en foredragsholders bibelprogrammer så man kan følge dem; Publikum, til at modtage talerens navigation.

en: <i>Mode:</i>
da: <i>Tilstand:</i>

en: Select the mode in which BibleSync should operate.
da: Vælg den tilstand som BibleSync skal virke i.

en: _Off
da: _Fra

en: Disable BibleSync.
da: Slå BibleSync fra.

en: BSP off radio button
da: BSP fra radioknap

en: _Speaker
da: _Taler

en: Enable BibleSync as the speaker.
da: Slå BibleSync til som taler.

en: BSP speaker radio button
da: BSP taler radioknap

en: _Audience
da: _Publikum

en: Enable BibleSync as a member of the audience.
da: Slå BibleSync til som medlem af publikum.

en: BSP audience radio button
da: BSP publikum radioknap

en: _Personal
da: Pe_rsonlig

en: Enable BibleSync for personal or team use.
da: Slå BibleSync til for personlig eller teambrug.

en: BSP personal radio button
da: BSP personlig radioknap

en: Private
da: Privat

en: When in Personal mode, only programs running on this machine will hear your navigation.
da: Kun programmer der kører på denne maskine vil kunne høre din navigation.

en: BSP privacy button
da: BSP privatlivsknap

en: <i>Navigate:</i>
da: <i>Navigér:</i>

en: Choose how to accept incoming navigation synchronization.
da: Vælg hvordan du vil modtage den indkomne navigerings synkronisation.

en: _Direct
da: _Direkte

en: BibleSync navigation will send Xiphos directly to the verse indicated.
da: BibleSync navigation vil sende Xiphos direkte til det vers der modtages.

en: BSP nav direct radio button
da: BSP direkte nav radioknap

en: _Verse list
da: _Versliste

en: BibleSync navigation will use Xiphos' sidebar verse list.
da: BibleSync navigering vil bruge Xiphos' sidepanel-versliste.

en: BSP nav verse list radio button
da: BSP versliste nav radioknap

en: _Keyboard only
da: _Kun tastatur

en: When checked, do not transmit every time Xiphos navigates; instead, transmit only using keyboard shortcut (Ctrl-Shift-Alt-N).
da: Når valgt, send ikke hver gang Xiphos navigerer; send i stedet kun gennem en tastaturgenvej (Ctrl-Shift-Alt-N)

en: BSP keyboard button
da: BSP tatstatur knap

en: <i>Listen:</i>
da: <i>Lyt:</i>

en: Xiphos will listen to Speakers according to choice here.
da: Xiphos vil lytte til Talere i forhold til valget her.

en: Selective
da: Selektiv

en: Choose the Speakers to be followed.
da: Vælg den taler der skal følges.

en: BSP listen some radio button
da: BSP lyt nogle radioknap

en: All
da: Alle

en: All Speakers will be followed.
da: Alle talere vil blive fulgt.

en: BSP listen all radio button
da: BSP lyt alle radioknap

en: None
da: Ingen

en: No Speakers will be followed.
da: Ingen talere vil blive fulgt.

en: BSP listen none radio button
da: BSP lyt ingen radioknap

en: <i>Special:</i>
da: <i>Speciel:</i>

en: Additional traces can be presented during BibleSync operation by enabling presence, mismatch, and debug. Beware enabling these, they can be very chatty. Also, decide whether to allow group parameter as Xiphos' tab number.
da: Der kan vises yderligere spor under BibleSync-operationen ved at aktivere tilgængelighed, mismatch og fejlfinding. Pas på med at aktivere disse, da de kan være meget snakkesalige. Beslut også, om du vil tillade gruppeparameter som Xiphos' fanenummer.

en: Presence
da: Tilgængelighed

en: Presence announcements will be shown in dialogs.
da: Tilgænglighedsannoncering vil blive vist i dialogerne.

en: BSP presence button
da: BSP tilstede knap

en: Mismatches from your session will be shown in dialogs.
da: Mismatches fra din session vill blive vis i dialogerne.

en: BSP mismatch button
da: BSP mismatch knap

en: Debug
da: Fejlfinding

en: Packet tracing.
da: Pakkesporing.

en: BSP event debug button
da: BSP event debug knap

en: _Group as tab
da: _Gruppe som fane

en: Interpret the protocol's group number parameter as Xiphos' tab number. Disabling this may be necessary if some Speakers' use of group number is not appropriate as a tab number.
da: Oversæt protokollens gruppenummer som Xiphos' fanenummer. Det kan være nødvendigt at slå dette fra hvis nogle Taleres brug af gruppenummer ikke funggerer godt som fanenummer.

en: BSP event group-as-tab button
da: BSP event gruppe-som-fane knap

en: <b>General</b>
da: <b>Generelt</b>

en: Select a particular language for interface display, other than your usual setting
da: Vælg et specifikt sprog at vise brugerfladen i, i stedet for standardindstillingen

en: Show splash screen at start up
da: Vis splashskærm ved opstart

en: Show Daily Devotion at start up
da: Vis andagt ved opstart

en: If you have set a preferred daily devotion module, its entry for today will be shown at startup.
da: Hvis du har valgt et forvalgt andagts-modul vil dagens afsnit blive vist ved opstart.

en: Use default Dictionary
da: Brug standard ordbog

en: Make double-click of a word always use default dictionary instead of dictionary currently displayed
da: Ved dobbeltklik på et ord bliver det altid slået op i standardordbogen i stedet for den der er åben

en: Use default Dictionary Checkbox
da: Brug standard ordbog flueben

en: Scroll to Previous/Next Chapter
da: Rul til forgående/næste kapitel

en: Use Bible Text scroll bar to scroll to previous or next chapter
da: Brug bibeltekst rullebaren til at rulle videre til næste eller forgående kapitel

en: Scroll to Previous/Next Chapter Checkbox
da: Rul til næste/forgående kapitel flueben

en: Resize images
da: Tilpas billedstørrelse

en: Automatically resize image content to fit the pane
da: Tilpas automatisk billeder til panelet de vises på

en: Resize images checkbox
da: Tilpas billeder flueben

en: Highlight current verse
da: Fremhæv nuværende vers

en: Apply high-contrast highlight to current verse - see color pickers
da: Fremhæv nuværende vers med en anden farve - se farvevælgerne

en: Highlight current verse check box
da: Fremhæv nuværende vers flueben

en: Highlight user annotations
da: Fremhæv bruger afmærkninger

en: Use inverted highlight on user-annotated verses
da: Brug inverteret fremhævning på bruger afmærkede vers

en: Highlight user annotations check box
da: Fremhæv bruger afmærkninger flueben

en: Cross-references in verse list
da: Krydsreferencer i verslisten

en: Use the verse list for Bible cross-references instead of the previewer
da: Brug verslisten til at vise krydsreferencer i stedet for fremviseren

en: Xrefs in verse list check box
da: Xrefs i versliste flueben

en: Enable Prayer Lists
da: Slå bedelister til

en: Make journals/prayer lists available
da: Gør bedelister/-dagbøger tilgængelige

en: Enable Prayer Lists Checkbox
da: Slå bede lister til flueben

en: Enable Statusbar
da: Slå statusbjælke til

en: Enable/Disable Statusbar.
da: Slå statusbjælke til/fra

en: Enable Statusbar Checkbox
da: Slå statubjælke til flueben

en: Parallel color alternation
da: Parallel-visning med skiftende farver

en: Parallel window can use alternating foreground/background.
da: Paralellvinduet kan bruge skiftende forgrund/baggrund.

en: Enable Parallel Alternation Checkbox
da: Slå farveskfit til flueben

en: Verse number
da: Versnummer

en: Offset the verse number in several ways
da: Forskyd versnummeret på flere måder

en: Show verse number in bold text
da: Vis versnummer med fed tekst

en: Verse number bold checkbox
da: Versnummer fed flueben

en: Brackets
da: Klammer

en: Show verse number with [surrounding brackets]
da: Vis versnumre med [omkringliggende klammer]

en: Verse number bracket checkbox
da: Versummer klammer flueben

en: Show verse number as a superscript
da: Vis versnummer som superscript

en: Verse number superscript checkbox
da: Versnummer superscript flueben

en: StudyPad default directory
da: StudieBlok standardmappe

en: Select A Directory
da: Vælg en mappe

en: StudyPad default directory combo
da: SudieBlok standardmappe kombo

en: General Misc
da: Div. Generelt

en: <b>Main Window Modules</b>
da: <b>Hovedvindue Moduler</b>

en: Biblical Text
da: Bibelsk tekst

en: Change Biblical Text Combo
da: Skift bibelsk teks kombo

en: Change Commentary Combo
da: Skift kommentar kombo

en: Change Dictionary Combo
da: Skift orbog kombo

en: Change Book Combo
da: Skift bog kombo

en: <b>Modules</b>
da: <b>Moduler</b>

en: Clear all modules from the list
da: Rens alle moduler fra listen

en: Clear Modules from List Button
da: Rens moduler fra listen kombo

en: Remove the selected module from the list
da: Fjern det valgte modul fra listen

en: Delete Selected Module From List Button
da: Slet det valgte modul fra listen knap

en: Open a dialog to select modules
da: Åbn en dialog for at vælge moduler

en: Add Modules
da: Tilføj moduler

en: Open Selection Dialog Button
da: Åbn vælger dialog knap

en: Modules Parallel
da: Moduler Parallel

en: <b>Special Purpose Modules</b>
da: <b>Moduler med særligt formål</b>

en: Daily Devotional
da: Andagt

en: Daily Devotional Combo
da: Andagt kombo

en: Hebrew Lexicon
da: Hebraisk leksikon

en: Hebrew Lexicon Combo
da: Hebarisk leksikon kombo

en: Greek Lexicon
da: Græsk leksikon

en: Greek Lexicon Combo
da: Græsk leksikon kombo

en: Default Dictionary
da: Standard ordbog

en: Change Default Dictionary Combo
da: Skift standard ordbog kombo

en: Personal Notes
da: Personlige noter

en: Change Personal Notes Combo
da: Skift personlig noter kombo

en: Modules Misc
da: Div. Moduler

en: Enable/disable the Statusbar
da: Slå statusbjælke til/fra

en: Advanced Search
da: Avanceret søgning

en: _Lucene Search Syntax
da: _Lucene søge-syntaks

en: Open a brief explanation of the syntax used for optimized "lucene" searches.
da: Åbn en kort forklaring til syntaksen der bruges ved optimeret "lucene" søgninger.

en: _Attribute Search
da: _Attribut søgning

en: Open a brief explanation of attribute-based searches.
da: Åbn en kort forklaring af attribut-baseret søgninger.

en: Main Search Entry
da: Hoved søgningsfelt

en: Start/stop searching
da: Start/stop søgning

en: Find Button
da: Find knap

en: Search Criteria Treeview
da: Søge kriterier trævisning

en: <b>Scope</b>
da: <b>Omfang</b>

en: Search entire module
da: Søg i hele modulet

en: Entire module
da: Hele modulet

en: Entire module radiobutton
da: Hele modulet radioknap

en: Use the results of the last search as the scope of the search
da: Brug resultatet fra sidste søgning som søgeområde

en: Current results
da: Nuværrende resultat

en: Current results radiobutton
da: Nuværende resultat radioknap

en: Use a custom range for the scope of the search
da: Brug et tilpasset område til søgningen

en: Custom verse range
da: Tilpasset versområde

en: Custom verse range radiobutton
da: Tilpasset versområde radioknap

en: Custom Range Selector Combo
da: Tilpasset område vælger kombo

en: Use a single module for the search
da: Brug et enkelt modul til søgningen

en: Single module
da: Enkelt modul

en: Single module radiobutton
da: Enkelt modul radioknap

en: Use the current module list for the search
da: Brug nuværende modulliste til søgningen

en: Module list
da: Modulliste

en: Module list radiobutton
da: Modulliste radioknap

en: Use a custom module list for the search
da: Brug en tilpasset modulliste til søgningen

en: Custom module list
da: Tilpasset modulliste

en: Custom module list radiobutton
da: Tilpasset modulliste radioknap

en: Custom Module List Combo
da: Tilpasset modulliste kombo

en: <b>Search Type</b>
da: <b>Søgetype</b>

en: Fast, featureful, index-based search
    Indexes must have been built beforehand:
    See Module Manager's maintenance functions
da: Hurtig, funktionsrig, indeks-baseret søgning
    Indekser skal være bygget på forhånd:
    Se Modulhåndteringens vedligeholdelses-funktioner

en: Optimized ("Lucene") radiobutton
da: Optimeret ("Lucene") radioknap

en: Regular expression radiobutton
da: Regulært udtryk radioknap

en: Exact phrase radiobutton
da: Eksakt frase radioknap

en: Make selections on the Attribute Search tab
da: Foretag valg på Attribut-søgnings-fanen

en: Attributes
da: Attributter

en: Attributes radiobutton
da: Attributter radioknap

en: <b>Options</b>
da: <b>Indstillinger</b>

en: Match case checkbox
da: Versalfølsom flueben

en: Search  Criteria
da: Søgekriterie

en: Show in main window
da: Vis hovedvindue

en: Save search results as bookmarks
da: Gem søgeresultater som bogmærker

en: Export current search results
da: Eksporter nuværende søgeresultater

en: Export
da: Eksportér

en: Clear lists for new search
da: Rens liste for ny søgning

en: <b>Found</b>
da: <b>Fundet</b>

en: Result Summary Window
da: Resulatsoversigt vindue

en: Result Summary Table
da: Resultatoversigt tabel

en: <b>Search Results</b>
da: <b>Søgeresultater</b>

en: <b>Preview</b>
da: <b>Fremvis</b>

en: Results
da: Resultater

en: Create new custom range
da: Opret et tilpasset område

en: New Range Button
da: Nyt område knap

en: Save custom range
da: Gem tilpasset område

en: Save Range Button
da: Gem område knap

en: Delete selected range
da: Slet tilpasset område

en: Delete Range Button
da: Slet område knap

en: <b>Ranges</b>
da: <b>Områder</b>

en: <b>Range Name</b>
da: <b>Områdenavn</b>

en: Range Name Entry
da: Områdenavn felt

en: <b>Range Definition</b>
da: <b>Område-definition</b>

en: Range Definition Entry
da: Områdedefinition felt

en: e.g. Matt-John;Rev4
da: eks. Mat-Joh;Åb4

en: Custom Range Preview
da: Tilpasset område fremvisning

en: Custom Verse Ranges
da: Tilpasset versområder

en: Create a new module list
da: Opret en ny modulliste

en: New Custom Module List Button
da: Ny tilpasset modulliste knap

en: Save the module list
da: Gem modullisten

en: Save Custom Module List Button
da: Gen tilpasset modulliste knap

en: Delete the selected list
da: Slet den valgte liste

en: Clear Custom Module List Button
da: Rens tilpassede moduliste kanp

en: <b>Module Lists</b>
da: <b>Modullister</b>

en: <b>List Name</b>
da: <b>Listenavn</b>

en: Custom Module List Name Entry
da: Tilpasset modulliste navn felt

en: Open a dialog to select modules to add to the list
da: Åbn en dialog for at vælge moduler at tilføje til listen

en: Custom Module Lists
da: Tilpasset modulliste

en: <b>Attribute</b>
da: <b>Attribut</b>

en: Search for Strongs Numbers like G4442 or H1121
da: Søg efter Strong's numre så som G4442 eller H1121

en: Strongs Numbers
da: Strong's numre

en: Strongs Numbers radiobutton
da: Strong's numre radioknap

en: Search for Morphological tags
da: Søg efter morfologiske mærker

en: Morphological Tags radiobutton
da: Morfologiske mærker radioknap

en: Search in footnotes
da: Søg i fodnoter

en: Footnotes radiobutton
da: Fodnoter radioknap

en: <b>Results Display Options</b>
da: <b>Resultat visnings-indstillinger</b>

en: In modules that have Strong's Numbers
da: I moduler der har Strong's numre

en: Show Strong's Numbers
da: Vis Strong's numre

en: Show Strong's Numbers checkbox
da: Vis Strong's numre flueben

en: In modules that have Morphological Tags
da: I moduler der har Morfologiske mærker

en: Show Morphological Tags
da: Vis Morfologiske mærker

en: Show Morphological Tags checkbox
da: Vis morfologiske mærker flueben

en: In modules that have Footnotes
da: I moduler der har Fodnoter

en: Show Footnotes
da: Vis Fodnoter

en: Show Footnotes checkbox
da: Vis fodnoter flueben

en: Attribute Search
da: Attributsøgning

en: Module Selection
da: Modulvalg

en: <b>search module</b>
da: <b>søgemodul</b>

en: Export Bookmark Folder
da: Eksporter bogmærkemappe

en: <b>Export to:</b>
da: <b>Exportér til:</b>

en: Xiphos bookmarks
da: Xiphos bogmærker

en: Include Bible text
da: Inkluder bibeltekst

en: Open Study_pad
da: Åbn Studie_Blok

en: _Open Session
da: _Åbn session

en: Open a saved tab settings collection
da: Åbn en gemt fanesamling

en: _Save Session
da: _Gem session

en: Save this collection of tab settings
da: Gem denne samling af faner

en: _New Prayerlist/Journal
da: _Ny Bedeliste/Dagbog

en: Create a new journal or prayerlist from a template
da: Opret en ny bedeliste eller dagbog fra en skabelon

en: _Search
da: _Søg

en: Bring the simple sidebar search forward
da: Vis det simple søge-sidepanel

en: _Advanced Search
da: _Avanceret Søgning

en: Open the advanced search dialog, to run complex queries
da: Åbn den avancerede søgedialog, for at lave komplekse forespørgsler

en: _Preferences
da: _Indstillinger

en: Use module manager to install and remove Sword modules
da: Brug modulhåndtering til at installere og fjerne Sword moduler

en: _Module Manager
da: _Modulhåndtering

en: Preview _Daily Devotion
da: Fremvis An_dagt

en: Show today's entry from your selected daily devotional in the previewer
da: Vis dagens afsnit i din forvalget andagtsbog i fremviseren

en: _Bible
da: _Bibel

en: _Preview
da: _Fremviser

en: _Commentary/Book
da: _Kommentar/Bog

en: Dictionar_y
da: _Ordbog

en: L_ink Tabs
da: _Forbind faner

en: Make all tabs' Bibles navigate together
da: Få alle faners bibler til at navigere sammen

en: _Read Aloud
da: _Læs højt

en: Turn on text-to-speech reading of Bible verses as they are selected
da: Slå tekst-til-tale oplæsning af bibelvers, når de er valgt, til

en: Show Verse _Numbers
da: Vis vers_numre

en: Display verse numbers in the text
da: Vis versnumre i teksten

en: _Highlight Current Verse
da: Frem_hæv nuværende vers

en: Apply a high-contrast highlight to the current verse
da: Giv det nuværende vers en høj-kontrast farve

en: _Show/Hide Attached Sidebar
da: Skjul/_Vis sidepanelet

en: Remove the sidebar entirely from view
da: Fjern sidepanelet fuldstændigt fra visningen

en: Show Parallel View in a _Tab
da: _Parallelvisning i en fane

en: Provide the full-chapter parallel Bible window as another tab
da: Vis hele-kapitel parallel bibel vinduet som en ekstra fane

en: Show Previe_wer in the Sidebar
da: Fremviser i _Sidepanel

en: Select Previewer position between sidebar or beneath Bible
da: Vælg Fremviserens placering; i sidebaren eller under Bibel

en: _Contents
da: _Indhold

en: Open the help viewer on the Xiphos manual
da: Åbn hjælpefremviseren med Xiphos-manualen

en: _Mailing List
da: _Mailingliste

en: Open a browser on the users' mailing list webpage
da: Åbn en browser på hjemmesiden for bruger-mailinglisten

en: _Live Chat
da: _Live chat

en: Open a browser on an interface to live IRC chat
da: Åbn en browser med en brugerflade til live IRC-chat

en: _Report Bug
da: _Rapporter fejl

en: Open a browser on our bug tracker
da: Åbn en browser med vores fejlfindingssystem

en: About _Translation
da: Om oversæ_ttelse

en: Learn about translating the Xiphos interface to other languages
da: Lær om oversættelse af Xiphos' brugerflace til andre sprog

en: _About The SWORD Project
da: _Om SWORD Project

en: Learn about The Sword Project, of which Xiphos is one application
da: Lær om Sword Project, som Xiphos er en implementering af

en: About _BibleSync
da: Om _BibleSync

en: Learn about BibleSync, the shared navigation protocol
da: Lær om BibleSync, den delte navigations protokol

en: _View Xiphos Releases
da: _Vis Xiphos udgivelser

en: Visit the releases web page. Is your Xiphos current?
da: Vis hjemmesiden med Udgivelsesnoter. Er din Xiphos opdateret?

en: About _Xiphos
da: Om _Xiphos

en: Learn about Xiphos
da: Lær om Xiphos

en: Annotate Verse
da: Afmærk vers

en: Open Module
da: Åbn Modul

en: Open in editor
da: Åbn i redigering

en: Verse Per Line
da: _Vers per linje

en: Footnote/Cross-ref Markers
da: Fodnote/Krydsref. Mærker

en: Show non-anonymous markers e.g. "*n23"
da: Vis ikke-anonyme mærker f.eks. "*n23*

en: Variants
da: Varianter

en: Image Content
da: Billedindhold

en: Respect Font Faces
da: Respekter skrifttypevalg

en: Commentary by Chapter
da: Kommentar per Kapitel

en: Doublespace
da: Dobbeltafstand

en: Lookup Selection
da: Slå valgte op

en: Use Current Dictionary
da: Brug nuværende ordbog

en: Browse in BibleMap.org
da: Gennemse på BibleMap.org

en: Unlock This Module
da: Lås dette modul op

en: Display Book Heading
da: Vis Bogtitel

en: Display Chapter Heading
da: Vis kapiteltitel

en: Rename Pers.Comm.
da: Omdøb kommentar

en: Dump Pers.Comm.
da: Dump kommentar

en: Read Selection Aloud
da: Læs valgte højt

en: Save these results as a single bookmark
da: Gem disse resultater som et enkelt bogmærke

en: Save list as a single bookmark
da: Gem liste som et enkelt bogmærke

en: Save these results as a series of bookmarks in their own folder
da: Gem disse resultater som en serie af bogmærker i deres egen mappe

en: Save list as a series of bookmarks
da: Gem som en liste af bogmærker

en: Provide a dialog in which to paste a line of verse references, to fill the verse list.
da: Vis en dialog hvor man kan indsætte en linje af vers-referencer, til at fylde verslisten.

en: Populate verse list
da: Udfyld verslisten

en: Push the entire verse list contents directly into the history list.
da: Skub hele verslistens indhold direkte til historielisten

en: Preload history from verse list
da: Forhåndsindlæs historie fra versliste

en: Send this verse list via BibleSync to others, if you are in Personal or Speaker mode.
da: Send denne versliste via BibleSync til andre, hvis du er i Personlig eller Taler tilstan.

en: Send list via BibleSync
da: Send liste via BibleSync

en: Export List
da: Eksportér liste

en: Open this bookmark in a new tab
da: Åbn dette bogmærke i en ny fane

en: Open in new tab
da: Åbn i ny fane

en: Open this bookmark in a dialog
da: Åbn dette bogmærke i en dialog

en: Open in a dialog
da: Åbn i en dialog

en: Add new folder to selected folder
da: Tilføj en ny mappe til valgte mappe

en: Insert new bookmark here
da: Indsæt nyt bogmærke her

en: Insert Bookmark
da: Indsæt bogmærke

en: Edit bookmark item
da: Redigér bogmærke

en: _Edit Item
da: R_ediger

en: Delete item
da: Slet

en: Expand all Bookmarks groups
da: Udvid alle bogmærkegrupper

en: Expand All
da: Udvid alle

en: Collapse all Bookmarks groups
da: Kollaps alle bogmærkegrupper

en: Collapse All
da: Kollaps alle

en: Allow items to be moved from one folder to another
da: Tillad ting at blive flyttet fra en mappe til en anden

en: Allow Reordering
da: Tillad ombytning

en: Load other bookmarks file (default: from BibleTime)
da: Indlæs anden bogmærkefil (standard: fra BibleTime)

en: Import Bookmarks
da: Importér Bogmærker

en: Remove folder and save it
da: Fjerm mappe og gem den

en: Export Folder
da: Eksportér mappe

en: Open selected module in a new tab
da: Åbn valgte modul i en ny fane

en: Open selected module in a
    	separate ['dialog'] window
da: Åbn valgte modul i et
    	separat ['dialog'] vindue

en: Open in a separate window
da: Åbn i et separat vindue

en: Create a new simple prayer list
da: Opret en simpel bedeliste

en: Simple
da: Simpel

en: Create a new subject prayer list
da: Opret en ny emne-bedeliste

en: Subject
da: Emne

en: Create a new monthly journal
da: Opret en ny månedlig dagbog

en: Monthly
da: Månedlig

en: Create a new daily journal
da: Opret en ny daglig dagbog

en: Daily
da: Daglig

en: Create a new outlined topic
da: Opret et nyt outline

en: Outlined
da: Outline

en: Create a new book/chapter outline
da: Opret et nyt bog/kapitek outline

en: Book/Chapter
da: Bog/Kapitel

en: Open module in editor or plain display window
da: Åbn modulredigering eller et rent visnings vindue

en: Add a sub-item
da: Tilføj et underemne

en: Add Sub-Item
da: Tilføj underemne

en: Add an item
da: Tilføj et emne

en: Add Item
da: Tilføj emne

en: Remove this item
da: Fjerm dette emne

en: Edit this item
da: Rediger dette emne
