xkeyboard-config 2.39.99 - en to cs translation catalogue (961 entries)

en: Generic 86-key PC
cs: Obecné PC 89klávesové

en: Generic 101-key PC
cs: Obecné PC 101klávesové

en: Generic 102-key PC
cs: Obecné PC 102klávesové

en: Generic 104-key PC
cs: Obecné PC 104klávesové

en: Generic 104-key PC with L-shaped Enter key
cs: Obecné PC 104klávesové s klávesou Enter ve tvaru L

en: Generic 105-key PC
cs: Obecné PC 105klávesové

en: Acer laptop
cs: Notebook Acer

en: Asus laptop
cs: Notebook Asus

en: Cherry Blue Line CyBo@rd (alt.)
cs: Cherry Blue Line CyBo@rd (alternativní)

en: Compaq Armada laptop
cs: Notebook Compaq Armada

en: Compaq Internet (7 keys)
cs: Compaq Internet (7 kláves)

en: Compaq Internet (13 keys)
cs: Compaq Internet (13 kláves)

en: Compaq Internet (18 keys)
cs: Compaq Internet (18 kláves)

en: Compaq Presario laptop
cs: Notebook Compaq Presario

en: Dell 101-key PC
cs: Dell PC 101klávesové

en: Dell Latitude laptop
cs: Notebook Dell Latitude

en: Dell Inspiron 6000/8000 laptop
cs: Notebook Dell Inspiron 6000/8000

en: Dell Precision M laptop
cs: Notebook Dell Precision M

en: Dell Precision M65 laptop
cs: Notebook Dell Precision M65

en: eMachines m6800 laptop
cs: Notebook eMachines m6800

en: Fujitsu-Siemens Amilo laptop
cs: Notebook Fujitsu-Siemens Amilo

en: Genius Comfy KB-16M/Multimedia KWD-910
cs: Genius Comfy KB-16M / Multimedia KWD-910

en: Happy Hacking for Mac
cs: Happy Hacking pro Mac

en: Hewlett-Packard Mini 110 laptop
cs: Notebook Hewlett-Packard Mini 110

en: Logitech Cordless Desktop (alt.)
cs: Logitech Cordless Desktop (alternativní)

en: Logitech G15 extra keys via G15daemon
cs: Přídavné klávesy Logitech G15 pomocí G15daemon

en: MacBook/MacBook Pro (intl.)
cs: MacBook / MacBook Pro (mez.)

en: Macintosh Old
cs: Macintosh staré

en: Microsoft Internet Pro (Swedish)
cs: Microsoft Internet Pro (švédské)

en: Microsoft Natural Pro/Internet Pro
cs: Microsoft Natural Pro / Internet Pro

en: Microsoft Natural Pro USB/Internet Pro
cs: Microsoft Natural Pro USB / Internet Pro

en: Ortek Multimedia/Internet MCK-800
cs: Ortek Multimedia / Internet MCK-800

en: Sun Type 6 (Japanese)
cs: Sun Type 6 (japonské)

en: Sun Type 6 USB (Japanese)
cs: Sun Type 6 USB (japonské)

en: Sun Type 6 USB (Unix)
cs: Sun Type 6 USB (unixové)

en: Sun Type 6/7 USB (European)
cs: Sun Type 6/7 USB (evropské)

en: Sun Type 7 USB (European)
cs: Sun Type 7 USB (evropské)

en: Sun Type 7 USB (Japanese)/Japanese 106-key
cs: Sun Type 7 USB (japonské) / japonská 106klávesová

en: Sun Type 7 USB (Unix)
cs: Sun Type 7 USB (unixové)

en: Symplon PaceBook tablet
cs: Tablet Symplon PaceBook

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (102/105:EU mode)
cs: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (režim 102/105:EU)

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (106:JP mode)
cs: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (režim 106:JP)

en: Albanian
cs: Albánské

en: Albanian (Plisi)
cs: Albánské (Plisi)

en: Albanian (Veqilharxhi)
cs: Albánské (Veqilharxhi)

en: Amharic
cs: Amharské

en: Armenian
cs: Arménské

en: Armenian (phonetic)
cs: Arménské (fonetické)

en: Armenian (alt. phonetic)
cs: Arménské (alternativní fonetické)

en: Armenian (eastern)
cs: Arménské (východní)

en: Armenian (alt. eastern)
cs: Arménské (alternativní východní)

en: Armenian (western)
cs: Arménské (západní)

en: Arabic
cs: Arabské

en: Arabic (Eastern Arabic numerals)
cs: Arabské (východoarabské číslovky)

en: Arabic (AZERTY)
cs: Arabské (AZERTY)

en: Arabic (AZERTY, Eastern Arabic numerals)
cs: Arabské (AZERTY, východoarabské číslovky)

en: Arabic (Buckwalter)
cs: Arabské (Buckwalter)

en: Arabic (Macintosh)
cs: Arabské (Macintosh)

en: Arabic (Macintosh, phonetic)
cs: Arabské (Macintosh, fonetické)

en: Arabic (OLPC)
cs: Arabské (OLPC)

en: Arabic (Egypt)
cs: Arabské (Egypt)

en: Arabic (Iraq)
cs: Arabské (Irák)

en: Kurdish (Iraq, Latin Q)
cs: Kurdské (Irák, latinské Q)

en: Kurdish (Iraq, Latin Alt-Q)
cs: Kurdské (Irák, latinské Alt-Q)

en: Kurdish (Iraq, F)
cs: Kurdské (Irák, F)

en: Kurdish (Iraq, Arabic-Latin)
cs: Kurdské (Irák, arabsko-latinské)

en: Arabic (Morocco)
cs: Arabské (Maroko)

en: Berber (Morocco, Tifinagh)
cs: Berberské (Maroko, tifinagh)

en: Berber (Morocco, Tifinagh alt.)
cs: Berberské (Maroko, alternativní tifinagh)

en: Berber (Morocco, Tifinagh phonetic, alt.)
cs: Berberské (Maroko, tifinagh fonetické, alternativní)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended)
cs: Berberské (Maroko, tifinagh rozšířené)

en: Berber (Morocco, Tifinagh phonetic)
cs: Berberské (Maroko, tifinagh fonetické)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended phonetic)
cs: Berberské (Maroko, tifinagh rozšířené fonetické)

en: French (Morocco)
cs: Francouzské (Maroko)

en: Tarifit
cs: Tarifitské

en: Arabic (Syria)
cs: Arabské (Sýrie)

en: Syriac
cs: Syrské

en: Syriac (phonetic)
cs: Syrské (fonetické)

en: Kurdish (Syria, Latin Q)
cs: Kurdské (Sýrie, latinské Q)

en: Kurdish (Syria, Latin Alt-Q)
cs: Kurdské (Sýrie, latinské Alt-Q)

en: Kurdish (Syria, F)
cs: Kurdské (Sýrie, F)

en: Azerbaijani
cs: Ázerbájdžánské

en: Azerbaijani (Cyrillic)
cs: Ázerbájdžánské (cyrilice)

en: Bambara
cs: Bambarské

en: French (Mali, alt.)
cs: Francouzské (Mali, alternativní)

en: English (Mali, US, Macintosh)
cs: Anglické (Mali, USA, Macintosh)

en: English (Mali, US, intl.)
cs: Anglické (Mali, USA, mezinárodní)

en: Bangla
cs: Bengálské

en: Bangla (Probhat)
cs: Bengálské (Probhat)

en: Belarusian
cs: Běloruské

en: Belarusian (legacy)
cs: Běloruské (zděděné)

en: Belarusian (Latin)
cs: Běloruské (latinka)

en: Belarusian (intl.)
cs: Běloruské (mezinárodní)

en: Belarusian (phonetic)
cs: Běloruské (fonetické)

en: Russian (Belarus)
cs: Ruské (Bělorusko)

en: Belgian
cs: Belgické

en: Belgian (alt.)
cs: Belgické (alternativní)

en: Belgian (Latin-9 only, alt.)
cs: Belgické (pouze Latin-9, alternativní)

en: Belgian (ISO, alt.)
cs: Belgické (ISO, alternativní)

en: Belgian (no dead keys)
cs: Belgické (žádné mrtvé klávesy)

en: Belgian (Wang 724 AZERTY)
cs: Belgické (Wang, 724 AZERTY)

en: Berber (Algeria, Latin)
cs: Berberské (Alžírsko, latinka)

en: Berber (Algeria, Tifinagh)
cs: Berberské (Alžírsko, Tifinagh)

en: Kabyle (AZERTY, with dead keys)
cs: Kabylské (AZERTY, s mrtvými klávesami)

en: Kabyle (QWERTY, UK, with dead keys)
cs: Kabylské (QWERTY, Británie, s mrtvými klávesami)

en: Kabyle (QWERTY, US, with dead keys)
cs: Kabylské (QWERTY, USA, s mrtvými klávesami)

en: Arabic (Algeria)
cs: Arabské (Alžírsko)

en: Bosnian
cs: Bosenské

en: Bosnian (with guillemets)
cs: Bosenské (s francouzskými uvozovkami)

en: Bosnian (with Bosnian digraphs)
cs: Bosenské (s bosenskými spřežkami)

en: Bosnian (US, with Bosnian digraphs)
cs: Bosenské (USA s bosenskými spřežkami)

en: Bosnian (US)
cs: Bosenské (USA)

en: Braille
cs: Braillovo písmo

en: Braille (left-handed)
cs: Braillovo písmo (levoruké)

en: Braille (left-handed inverted thumb)
cs: Braillovo písmo (levoruké s obráceným palcem)

en: Braille (right-handed)
cs: Braillovo písmo (pravoruké)

en: Braille (right-handed inverted thumb)
cs: Braillovo písmo (pravoruké s obráceným palcem)

en: Bulgarian
cs: Bulharské

en: Bulgarian (traditional phonetic)
cs: Bulharské (tradiční fonetické)

en: Bulgarian (new phonetic)
cs: Bulharské (nové fonetické)

en: Bulgarian (enhanced)
cs: Bulharské (rozšířené)

en: Burmese
cs: Barmské

en: Burmese (Zawgyi)
cs: Barmské (Zawgyi)

en: Mon
cs: Monské

en: Mon (A1)
cs: Monské (A1)

en: Shan
cs: Šanské

en: Shan (Zawgyi)
cs: Šanské (Zawgyi)

en: Chinese
cs: Čínské

en: Hanyu Pinyin Letters (with AltGr dead keys)
cs: Znaky chan-jü pchin-jin (s mrtvými klávesami AltGr)

en: Mongolian (Bichig)
cs: Mongolské (bičig)

en: Mongolian (Todo)
cs: Mongolské (todo)

en: Mongolian (Xibe)
cs: Mongolské (xibe)

en: Mongolian (Manchu)
cs: Mongolské (mandžuština)

en: Mongolian (Galik)
cs: Mongolské (galik)

en: Mongolian (Todo Galik)
cs: Mongolské (todo galik)

en: Mongolian (Manchu Galik)
cs: Mongolské (mandžuský galik)

en: Tibetan
cs: Tibetské

en: Tibetan (with ASCII numerals)
cs: Tibetské (s číslicemi ASCII)

en: Uyghur
cs: Ujgurské

en: Croatian
cs: Chorvatské

en: Croatian (with guillemets)
cs: Chorvatské (s francouzskými uvozovkami)

en: Croatian (with Croatian digraphs)
cs: Chorvatské (s chorvatskými spřežkami)

en: Croatian (US, with Croatian digraphs)
cs: Chorvatské (USA, s chorvatskými spřežkami)

en: Croatian (US)
cs: Chorvatské (USA)

en: Czech
cs: České

en: Czech (extra backslash)
cs: České (přidaná klávesa zpětného lomítka)

en: Czech (QWERTY)
cs: České (QWERTY)

en: Czech (QWERTY, extra backslash)
cs: České (QWERTY, přidaná klávesa zpětného lomítka)

en: Czech (QWERTZ, Windows)
cs: České (QWERTY, Windows)

en: Czech (QWERTY, Windows)
cs: České (QWERTY, Windows)

en: Czech (QWERTY, Macintosh)
cs: České (QWERTY, Macintosh)

en: Czech (UCW, only accented letters)
cs: České (rozložení UCW, pouze znaky s diakritikou)

en: Czech (US, Dvorak, UCW support)
cs: České (USA, rozložení Dvorak s podporou UCW)

en: Russian (Czechia, phonetic)
cs: Ruské (Česko, fonetické)

en: Danish
cs: Dánské

en: Danish (no dead keys)
cs: Dánské (bez mrtvých kláves)

en: Danish (Windows)
cs: Dánské (Windows)

en: Danish (Macintosh)
cs: Dánské (Macintosh)

en: Danish (Macintosh, no dead keys)
cs: Dánské (Macintosh, bez mrtvých kláves)

en: Danish (Dvorak)
cs: Dánské (Dvorak)

en: Dari
cs: Darí

en: Pashto
cs: Paštunské

en: Uzbek (Afghanistan)
cs: Uzbecké (Afghánistán)

en: Dari (Afghanistan, OLPC)
cs: Darí (Afghánistán, OLPC)

en: Pashto (Afghanistan, OLPC)
cs: Paštunské (Afghánistán, OLPC)

en: Uzbek (Afghanistan, OLPC)
cs: Uzbecké (Afghánistán, OLPC)

en: Dhivehi
cs: Divehi

en: Dutch
cs: Nizozemské

en: Dutch (US)
cs: Nizozemské (USA)

en: Dutch (Macintosh)
cs: Nizozemské (Macintosh)

en: Dutch (standard)
cs: Nizozemské (standardní)

en: Dzongkha
cs: Dzongkä

en: English (Australia)
cs: Anglické (Austrálie)

en: English (Cameroon)
cs: Anglické (Kamerun)

en: French (Cameroon)
cs: Francouzské (Kamerun)

en: Cameroon Multilingual (QWERTY, intl.)
cs: Kamerunské vícejazyčné (QWERTY, mezinárodní)

en: Cameroon (AZERTY, intl.)
cs: Kamerunské (AZERTY, mezinárodní)

en: Cameroon (Dvorak, intl.)
cs: Kamerunské (Dvorak, mezinárodní)

en: English (Ghana)
cs: Anglické (Ghana)

en: English (Ghana, multilingual)
cs: Anglické (Ghana, vícejazyčné)

en: English (Ghana, GILLBT)
cs: Anglické (Ghana, GILLBT)

en: Ga
cs: GA

en: Hausa (Ghana)
cs: Hauské (Ghana)

en: English (New Zealand)
cs: Anglické (Nový Zéland)

en: Maori
cs: Maorské

en: English (Nigeria)
cs: Anglické (Nigérie)

en: Hausa (Nigeria)
cs: Hauské (Nigérie)

en: Yoruba
cs: Jorubské

en: English (South Africa)
cs: Anglické (Jižní Afrika)

en: English (UK)
cs: Anglické (Británie)

en: English (UK, extended, Windows)
cs: Anglické (Británie, rozšířené, s Windows)

en: English (UK, intl., with dead keys)
cs: Anglické (Británie, mezinárodní, s mrtvými klávesami)

en: English (UK, Dvorak)
cs: Anglické (Británie, Dvorak)

en: English (UK, Dvorak, with UK punctuation)
cs: Anglické (Británie, Dvorak, s britskou interpunkcí)

en: English (UK, Macintosh)
cs: Anglické (Británie, Macintosh)

en: English (UK, Macintosh, intl.)
cs: Anglické (Británie, Macintosh, mezinárodní)

en: English (UK, Colemak)
cs: Anglické (Británie, Colemak)

en: English (UK, Colemak-DH)
cs: Anglické (Británie, Colemak-DH)

en: Scottish Gaelic
cs: Skotskogaelské

en: Polish (British keyboard)
cs: Polské (Britská klávesnice)

en: English (US)
cs: Anglické (USA)

en: English (US, euro on 5)
cs: Anglické (USA, euro na 5)

en: English (US, intl., with dead keys)
cs: Anglické (USA, mezinárodní s mrtvými klávesami)

en: English (US, alt. intl.)
cs: Anglické (USA, alternativní mezinárodní)

en: English (intl., with AltGr dead keys)
cs: Anglické (mezinárodní, mrtvé klávesy AltGr)

en: English (Macintosh)
cs: Anglické (Macintosh)

en: English (Colemak)
cs: Anglické (Colemak)

en: English (Colemak-DH)
cs: Anglické (Colemak-DH)

en: English (Colemak-DH Wide)
cs: Anglické (Colemak-DH, široké)

en: English (Colemak-DH Ortholinear)
cs: Anglické (Colemak-DH, ortolineární)

en: English (Colemak-DH ISO)
cs: Anglické (Colemak-DH, ISO)

en: English (Colemak-DH Wide ISO)
cs: Anglické (Colemak-DH, široké, ISO)

en: English (Dvorak)
cs: Anglické (Dvorak)

en: English (Dvorak, intl., with dead keys)
cs: Anglické (Dvorak, mezinárodní s mrtvými klávesami)

en: English (Dvorak, alt. intl.)
cs: Anglické (Dvorak, alternativní mezinárodní)

en: English (Dvorak, left-handed)
cs: Anglické (Dvorak, levoruké)

en: English (Dvorak, right-handed)
cs: Anglické (Dvorak, pravoruké)

en: English (classic Dvorak)
cs: Anglické (klasické Dvorak)

en: English (programmer Dvorak)
cs: Anglické (programátorské Dvorak)

en: English (Dvorak, Macintosh)
cs: Anglické (Dvorak, Macintosh)

en: English (Norman)
cs: Anglické (normanské)

en: English (US, Symbolic)
cs: Anglické (USA, se symboly)

en: English (Workman)
cs: Anglické (Workman)

en: English (Workman, intl., with dead keys)
cs: Anglické (Workman, mezinárodní s mrtvými klávesami)

en: English (the divide/multiply toggle the layout)
cs: Anglické (děleno/krát přepínají rozložení)

en: Cherokee
cs: Čerokí

en: Hawaiian
cs: Havajské

en: Russian (US, phonetic)
cs: Ruské (USA, fonetické)

en: Serbo-Croatian (US)
cs: Srbochorvatské (USA)

en: Esperanto (legacy)
cs: Esperanto (zděděné)

en: Estonian
cs: Estonské

en: Estonian (no dead keys)
cs: Estonské (bez mrtvých kláves)

en: Estonian (Dvorak)
cs: Estonské (Dvorak)

en: Estonian (US)
cs: Estonské (USA)

en: Faroese
cs: Faerské

en: Faroese (no dead keys)
cs: Faerské (bez mrtvých kláves)

en: Filipino
cs: Filipínské

en: Filipino (QWERTY, Baybayin)
cs: Filipínské (QWERTY, baybayinské)

en: Filipino (Capewell-Dvorak, Latin)
cs: Filipínské (Capewell-Dvorak, latinka)

en: Filipino (Capewell-Dvorak, Baybayin)
cs: Filipínské (Capewell-Dvorak, baybayinské)

en: Filipino (Capewell-QWERF 2006, Latin)
cs: Filipínské (Capewell-QWERF 2006, latinka)

en: Filipino (Capewell-QWERF 2006, Baybayin)
cs: Filipínské (Capewell-QWERF 2006, baybayinské)

en: Filipino (Colemak, Latin)
cs: Filipínské (Colemak, latinka)

en: Filipino (Colemak, Baybayin)
cs: Filipínské (Colemak, baybayinské)

en: Filipino (Dvorak, Latin)
cs: Filipínské (Dvorak, latinka)

en: Filipino (Dvorak, Baybayin)
cs: Filipínské (Dvorak, baybayinské)

en: Finnish
cs: Finské

en: Finnish (Windows)
cs: Finské (Windows)

en: Finnish (classic)
cs: Finské (klasické)

en: Finnish (classic, no dead keys)
cs: Finské (klasické, bez mrtvých kláves)

en: Finnish (Macintosh)
cs: Finské (Macintosh)

en: Northern Saami (Finland)
cs: Severosámské (Finsko)

en: French
cs: Francouzské

en: French (no dead keys)
cs: Francouzské (bez mrtvých kláves)

en: French (alt.)
cs: Francouzské (alternativní)

en: French (alt., no dead keys)
cs: Francouzské (alternativní, bez mrtvých kláves Sun)

en: French (alt., Latin-9 only)
cs: Francouzské (alternativní, pouze Latin-9)

en: French (legacy, alt.)
cs: Francouzské (zděděné, alternativní)

en: French (legacy, alt., no dead keys)
cs: Francouzské (zděděné, alternativní, bez mrtvých kláves)

en: French (AZERTY)
cs: Francouzské (AZERTY)

en: French (AZERTY, AFNOR)
cs: Francouzské (AZERTY, AFNOR)

en: French (BEPO)
cs: Francouzské (BEPO)

en: French (BEPO, Latin-9 only)
cs: Francouzské (BEPO, pouze Latin-9)

en: French (BEPO, AFNOR)
cs: Francouzské (BEPO, AFNOR)

en: French (Dvorak)
cs: Francouzské (Dvorak)

en: French (Macintosh)
cs: Francouzské (Macintosh)

en: French (US)
cs: Francouzské (USA)

en: Breton (France)
cs: Bretonské (Francie)

en: Occitan
cs: Okcitánské

en: Georgian (France, AZERTY Tskapo)
cs: Gruzínské (Francie, AZERTY Tskapo)

en: French (Canada)
cs: Francouzské (Kanada)

en: French (Canada, Dvorak)
cs: Francouzské (Kanada, Dvorak)

en: French (Canada, legacy)
cs: Francouzské (Kanada, zděděné)

en: Canadian (CSA)
cs: Kanadské (CSA)

en: English (Canada)
cs: Anglické (Kanada)

en: Inuktitut
cs: Inuktitutské

en: French (Democratic Republic of the Congo)
cs: Francouzské (Konžská demokratická republika)

en: French (Togo)
cs: Francouzské (Togo)

en: Georgian
cs: Gruzínské

en: Georgian (ergonomic)
cs: Gruzínské (ergonomické)

en: Georgian (MESS)
cs: Gruzínské (MESS)

en: Ossetian (Georgia)
cs: Osetské (Gruzie)

en: Russian (Georgia)
cs: Ruské (Gruzie)

en: German
cs: Německé

en: German (dead acute)
cs: Německé (mrtvá čárka)

en: German (dead grave acute)
cs: Německé (mrtvá opačná čárka - gravis)

en: German (dead tilde)
cs: Německé (mrtvá vlnka)

en: German (no dead keys)
cs: Německé (bez mrtvých kláves)

en: German (E1)
cs: Německé (E1)

en: German (E2)
cs: Německé (E3)

en: German (T3)
cs: Německé (T3)

en: German (US)
cs: Německé (USA)

en: German (Dvorak)
cs: Německé (Dvorak)

en: German (Macintosh)
cs: Německé (Macintosh)

en: German (Macintosh, no dead keys)
cs: Německé (Macintosh, bez mrtvých kláves)

en: German (Neo 2)
cs: Německé (Neo 2)

en: German (QWERTY)
cs: Německé (QWERTY)

en: Lower Sorbian
cs: Dolnolužické

en: Lower Sorbian (QWERTZ)
cs: Dolnolužické (QWERTZ)

en: Romanian (Germany)
cs: Rumunské (Německo)

en: Romanian (Germany, no dead keys)
cs: Rumunské (Německo, bez mrtvých kláves)

en: Russian (Germany, phonetic)
cs: Ruské (Německo, fonetické)

en: Turkish (Germany)
cs: Turecké (Německo)

en: German (Austria)
cs: Německé (Rakousko)

en: German (Austria, no dead keys)
cs: Německé (Rakousko, bez mrtvých kláves)

en: German (Austria, Macintosh)
cs: Německé (Rakousko, Macintosh)

en: German (Switzerland)
cs: Německé (Švýcarsko)

en: German (Switzerland, no dead keys)
cs: Německé (Švýcarsko, bez mrtvých kláves Sun)

en: German (Switzerland, Macintosh)
cs: Německé (Švýcarsko, Macintosh)

en: German (Switzerland, legacy)
cs: Německé (Švýcarsko, zděděné)

en: French (Switzerland)
cs: Francouzské (Švýcarsko)

en: French (Switzerland, no dead keys)
cs: Francouzské (Švýcarsko, bez mrtvých kláves)

en: French (Switzerland, Macintosh)
cs: Francouzské (Švýcarsko, Macintosh)

en: Greek
cs: Řecké

en: Greek (simple)
cs: Řecké (jednoduché)

en: Greek (extended)
cs: Řecké (rozšířené)

en: Greek (no dead keys)
cs: Řecké (bez mrtvých kláves)

en: Greek (polytonic)
cs: Řecké (polytónické)

en: Hebrew
cs: Hebrejské

en: Hebrew (SI-1452-2)
cs: Hebrejské (SI-1452-2)

en: Hebrew (lyx)
cs: Hebrejské (lyx)

en: Hebrew (phonetic)
cs: Hebrejské (fonetické)

en: Hebrew (Biblical, Tiro)
cs: Hebrejské (biblické, Tiro)

en: Hungarian
cs: Maďarské

en: Hungarian (standard)
cs: Maďarské (standardní)

en: Hungarian (no dead keys)
cs: Maďarské (bez mrtvých kláves)

en: Hungarian (QWERTY)
cs: Maďarské (QWERTY)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, comma, dead keys)
cs: Maďarské (QWERTZ, 101klávesové, s čárkou a mrtvými klávesami)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, comma, no dead keys)
cs: Maďarské (QWERTZ, 101klávesové, s čárkou, bez mrtvých kláves)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, dot, dead keys)
cs: Maďarské (QWERTZ, 101klávesové, s tečkou a mrtvými klávesami)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, dot, no dead keys)
cs: Maďarské (QWERTZ, 101klávesové, s tečkou, bez mrtvých kláves)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, comma, dead keys)
cs: Maďarské (QWERTY, 101klávesové, s čárkou a mrtvými klávesami)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, comma, no dead keys)
cs: Maďarské (QWERTY, 101klávesové, s čárkou, bez mrtvých kláves)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, dot, dead keys)
cs: Maďarské (QWERTY, 101klávesové, s tečkou a mrtvými klávesami)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, dot, no dead keys)
cs: Maďarské (QWERTY, 101klávesové, s tečkou, bez mrtvých kláves)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, comma, dead keys)
cs: Maďarské (QWERTZ, 102klávesové, s čárkou a mrtvými klávesami)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, comma, no dead keys)
cs: Maďarské (QWERTZ, 102klávesové, s čárkou, bez mrtvých kláves)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, dot, dead keys)
cs: Maďarské (QWERTZ, 102klávesové, s tečkou a mrtvými klávesami)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, dot, no dead keys)
cs: Maďarské (QWERTZ, 102klávesové, s tečkou, bez mrtvých kláves)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, comma, dead keys)
cs: Maďarské (QWERTY, 102klávesové, s čárkou a mrtvými klávesami)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, comma, no dead keys)
cs: Maďarské (QWERTY, 102klávesové, s čárkou, bez mrtvých kláves)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, dot, dead keys)
cs: Maďarské (QWERTY, 102klávesové, s tečkou a mrtvými klávesami)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, dot, no dead keys)
cs: Maďarské (QWERTY, 102klávesové, s tečkou, bez mrtvých kláves)

en: Icelandic
cs: Islandské

en: Icelandic (Macintosh, legacy)
cs: Islandské (Macintosh, zděděné)

en: Icelandic (Macintosh)
cs: Islandské (Macintosh)

en: Icelandic (Dvorak)
cs: Islandské (Dvorak)

en: Indian
cs: Indické

en: Assamese (KaGaPa, phonetic)
cs: Ásámské (KaGaPa, fonetické)

en: Bangla (India)
cs: Bengálské (Indie)

en: Bangla (India, Probhat)
cs: Bengálské (Indie, Probhat)

en: Bangla (India, Baishakhi)
cs: Bengálské (Indie, Baishakhi)

en: Bangla (India, Bornona)
cs: Bengálské (Indie, Bornona)

en: Bangla (India, KaGaPa, phonetic)
cs: Bengálské (Indie, KaGaPa, fonetické)

en: Bangla (India, Gitanjali)
cs: Bengálské (Indie, Gitanjali)

en: Bangla (India, Baishakhi InScript)
cs: Bengálské (Indie, Baishakhi InScript)

en: English (India, with rupee)
cs: Anglické (Indie, se symbolem rupie)

en: Gujarati
cs: Gudžarátské

en: Gujarati (KaGaPa, phonetic)
cs: Gudžarátské (KaGaPa, fonetické)

en: Hindi (Bolnagri)
cs: Hindské (Bolnagri)

en: Hindi (Wx)
cs: Hindské (Wx)

en: Hindi (KaGaPa, phonetic)
cs: Hindské (KaGaPa, fonetické)

en: Kannada
cs: Kannadské

en: Kannada (KaGaPa, phonetic)
cs: Kannadské (KaGaPa, fonetické)

en: Malayalam
cs: Malajálamské

en: Malayalam (Lalitha)
cs: Malajálamské (Lalitha)

en: Malayalam (enhanced InScript, with rupee)
cs: Malajálamské (rozšířený InScript se znakem rupie)

en: Malayalam (Poorna, extended InScript)
cs: Malajálamské (Poorna, rozšířený InScript)

en: Manipuri (Meitei)
cs: Manipurské (Meitei)

en: Marathi (KaGaPa, phonetic)
cs: Maráthské (KaGaPa, fonetické)

en: Marathi (enhanced InScript)
cs: Maráthské (rozšířený InScript)

en: Oriya
cs: Urijské

en: Oriya (Bolnagri)
cs: Urijské (Bolnagri)

en: Oriya (Wx)
cs: Urijské (Wx)

en: Punjabi (Gurmukhi)
cs: Paňdžábské (Gurmukhi)

en: Punjabi (Gurmukhi Jhelum)
cs: Paňdžábské (Gurmukhi Jhelum)

en: Sanskrit (KaGaPa, phonetic)
cs: Sanskrtské (KaGaPa, fonetické)

en: Santali (Ol Chiki)
cs: Santalské (Ol čiki)

en: Tamil (TamilNet '99)
cs: Tamilské (TamilNet 99)

en: Tamil (TamilNet '99 with Tamil numerals)
cs: Tamilské (TamilNet 99 s tamilskými číslicemi)

en: Tamil (TamilNet '99, TAB encoding)
cs: Tamilské (TamilNet 99, kódování TAB)

en: Tamil (TamilNet '99, TSCII encoding)
cs: Tamilské (TamilNet 99, kódování TSCII)

en: Tamil (InScript, with Arabic numerals)
cs: Tamilské (InScript s arabskými číslicemi)

en: Tamil (InScript, with Tamil numerals)
cs: Tamilské (InScript s tamilskými číslicemi)

en: Telugu
cs: Telugské

en: Telugu (KaGaPa, phonetic)
cs: Telugské (KaGaPa, fonetické)

en: Telugu (Sarala)
cs: Telugské (Sarala)

en: Urdu (phonetic)
cs: Urdské (fonetické)

en: Urdu (alt. phonetic)
cs: Urdské (alternativní fonetické)

en: Urdu (Windows)
cs: Urdské (Windows)

en: Indic IPA
cs: Indická IPA

en: Indonesian (Latin)
cs: Indonéské (latinka)

en: Indonesian (Arab Melayu, phonetic)
cs: Indonéské (arabská malajština, fonetické)

en: Indonesian (Arab Melayu, extended phonetic)
cs: Indonéské (arabská malajština, rozšířené fonetické)

en: Indonesian (Arab Pegon, phonetic)
cs: Indonéské (arabský pegon, fonetické)

en: Javanese
cs: Javánské

en: Irish
cs: Irské

en: Irish (UnicodeExpert)
cs: Irské (UnicodeExpert)

en: CloGaelach
cs: Gaelská latinka

en: Ogham
cs: Ogam

en: Ogham (IS434)
cs: Ogam (IS434)

en: Italian
cs: Italské

en: Italian (no dead keys)
cs: Italské (bez mrtvých kláves)

en: Italian (Windows)
cs: Italské (Windows)

en: Italian (Macintosh)
cs: Italské (Macintosh)

en: Italian (US)
cs: Italské (USA)

en: Italian (IBM 142)
cs: Italské (IBM 142)

en: Italian (intl., with dead keys)
cs: Italské (mezinárodní, s mrtvými klávesami)

en: Friulian (Italy)
cs: Frulanské (Itálie)

en: Sicilian
cs: Sicilské

en: Georgian (Italy)
cs: Gruzínské (Itálie)

en: Japanese
cs: Japonské

en: Japanese (Kana)
cs: Japonské (kana)

en: Japanese (Kana 86)
cs: Japonské (kana 86)

en: Japanese (OADG 109A)
cs: Japonské (OADG 109A)

en: Japanese (Macintosh)
cs: Japonské (Macintosh)

en: Japanese (Dvorak)
cs: Japonské (Dvorak)

en: Kazakh
cs: Kazašské

en: Kazakh (with Russian)
cs: Kazašské (s ruštinou)

en: Kazakh (extended)
cs: Kazašské (rozšířené)

en: Kazakh (Latin)
cs: Kazašské (latinka)

en: Russian (Kazakhstan, with Kazakh)
cs: Ruské (Kazachstán, s kazaštinou)

en: Khmer (Cambodia)
cs: Khmérština (Kambodža)

en: Korean
cs: Korejské

en: Korean (101/104-key compatible)
cs: Korejské (kompatibilní se 101/104klávesovou klávesnicí)

en: Kyrgyz
cs: Kyrgyzské

en: Kyrgyz (phonetic)
cs: Kyrgyzské (fonetické)

en: Lao
cs: Laoské

en: Lao (STEA)
cs: Laoské (STEA)

en: Latvian
cs: Lotyšské

en: Latvian (apostrophe)
cs: Lotyšské (s apostrofem)

en: Latvian (tilde)
cs: Lotyšské (s vlnovkou)

en: Latvian (F)
cs: Lotyšské (F)

en: Latvian (Modern Latin)
cs: Lotyšské (moderní latinka)

en: Latvian (Modern Cyrillic)
cs: Lotyšské (moderní cyrilice)

en: Latvian (ergonomic, ŪGJRMV)
cs: Lotyšské (ergonomické, ŪGJRMV)

en: Latvian (adapted)
cs: Lotyšské (přizpůsobené)

en: Lithuanian
cs: Litevské

en: Lithuanian (standard)
cs: Litevské (standardní)

en: Lithuanian (US)
cs: Litevské (USA)

en: Lithuanian (IBM)
cs: Litevské (IBM)

en: Lithuanian (LEKP)
cs: Litevské (LEKP)

en: Lithuanian (LEKPa)
cs: Litevské (LEKPa)

en: Lithuanian (Ratise)
cs: Litevské (Ratìsė)

en: Samogitian
cs: Žemaitské

en: Macedonian
cs: Makedonské

en: Macedonian (no dead keys)
cs: Makedonské (bez mrtvých kláves)

en: Malay (Jawi, Arabic Keyboard)
cs: Malajské (Jawi, arabská klávesnice)

en: Malay (Jawi, phonetic)
cs: Malajské (Jawi, fonetické)

en: Maltese
cs: Maltézské

en: Maltese (US)
cs: Maltézské (USA)

en: Maltese (US, with AltGr overrides)
cs: Maltské (USA, s přebitími AltGr)

en: Maltese (UK, with AltGr overrides)
cs: Maltské (britské s přebitími AltGr)

en: Moldavian
cs: Moldavské

en: Gagauz (Moldova)
cs: Gagauzské (Moldavsko)

en: Mongolian
cs: Mongolské

en: Montenegrin
cs: Černohorské

en: Montenegrin (Cyrillic)
cs: Černohorské (cyrilice)

en: Montenegrin (Cyrillic, ZE and ZHE swapped)
cs: Černohorské (cyrilice, prohozené З a Ж)

en: Montenegrin (Cyrillic, with guillemets)
cs: Černohorské (cyrilice s francouzskými uvozovkami)

en: Montenegrin (Latin, Unicode)
cs: Černohorské (latinka, Unicode)

en: Montenegrin (Latin, QWERTY)
cs: Černohorské (latinka, QWERTY)

en: Montenegrin (Latin, Unicode, QWERTY)
cs: Černohorské (latinka, Unicode, QWERTY)

en: Montenegrin (Latin, with guillemets)
cs: Černohorské (latinské s francouzskými uvozovkami)

en: Nepali
cs: Nepálské

en: N'Ko (AZERTY)
cs: N'ko (AZERTY)

en: Norwegian
cs: Norské

en: Norwegian (no dead keys)
cs: Norské (bez mrtvých kláves)

en: Norwegian (Windows)
cs: Norské (Windows)

en: Norwegian (Macintosh)
cs: Norské (Macintosh)

en: Norwegian (Macintosh, no dead keys)
cs: Norské (Macintosh, bez mrtvých kláves)

en: Norwegian (Colemak)
cs: Norské (Colemak)

en: Norwegian (Colemak-DH)
cs: Norské (Colemak-DH)

en: Norwegian (Colemak-DH Wide)
cs: Norské (Colemak-DH, široké)

en: Norwegian (Dvorak)
cs: Norské (Dvorak)

en: Northern Saami (Norway)
cs: Severosámské (Norsko)

en: Northern Saami (Norway, no dead keys)
cs: Severosámské (Norsko, bez mrtvých kláves)

en: Persian
cs: Perské

en: Persian (with Persian keypad)
cs: Perské (s perskou numerickou klávesnicí)

en: Persian (Windows)
cs: Perské (Windows)

en: Azerbaijani (Iran)
cs: Ázerbájdžánské (Írán)

en: Kurdish (Iran, Latin Q)
cs: Kurdské (Írán, latinské Q)

en: Kurdish (Iran, Latin Alt-Q)
cs: Kurdské (Írán, latinské Alt-Q)

en: Kurdish (Iran, F)
cs: Kurdské (Írán, F)

en: Kurdish (Iran, Arabic-Latin)
cs: Kurdské (Írán, arabsko-latinské)

en: Polish
cs: Polské

en: Polish (legacy)
cs: Polské (zděděné)

en: Polish (QWERTZ)
cs: Polské (QWERTZ)

en: Polish (Dvorak)
cs: Polské (Dvorak)

en: Polish (Dvorak, with Polish quotes on quotemark key)
cs: Polské (Dvorak, s polskými uvozovkami na klávese uvozovky)

en: Polish (Dvorak, with Polish quotes on key 1)
cs: Polské (Dvorak, s polskými uvozovky na klávese 1)

en: Polish (programmer Dvorak)
cs: Polské (programátorské Dvorak)

en: Kashubian
cs: Kašubské

en: Silesian
cs: Slezské

en: Russian (Poland, phonetic Dvorak)
cs: Ruské (Polsko, fonetické Dvorak)

en: Portuguese
cs: Portugalské

en: Portuguese (no dead keys)
cs: Portugalské (bez mrtvých kláves)

en: Portuguese (Macintosh)
cs: Portugalské (Macintosh)

en: Portuguese (Macintosh, no dead keys)
cs: Portugalské (Macintosh, bez mrtvých kláves)

en: Portuguese (Nativo)
cs: Portugalské (nativo)

en: Portuguese (Nativo for US keyboards)
cs: Portugalské (nativo pro americké klávesnice)

en: Esperanto (Portugal, Nativo)
cs: Esperantské (Portugalsko, nativo)

en: Portuguese (Brazil)
cs: Portugalské (Brazílie)

en: Portuguese (Brazil, no dead keys)
cs: Portugalské (Brazílie, s mrtvými klávesami)

en: Portuguese (Brazil, Dvorak)
cs: Portugalské (Brazílie, Dvorak)

en: Portuguese (Brazil, Nativo)
cs: Portugalské (Brazílie, nativo)

en: Portuguese (Brazil, Nativo for US keyboards)
cs: Portugalské (Brazílie, nativo pro americké klávesnice)

en: Portuguese (Brazil, IBM/Lenovo ThinkPad)
cs: Portugalské (Brazílie, ThinkPad od IBM/Lenova)

en: Esperanto (Brazil, Nativo)
cs: Esperantské (Brazílie, nativo)

en: Russian (Brazil, phonetic)
cs: Ruské (Brazílie, fonetické)

en: Romanian
cs: Rumunské

en: Romanian (standard)
cs: Rumunské (standardní)

en: Romanian (Windows)
cs: Rumunské (Windows)

en: Russian
cs: Ruské

en: Russian (phonetic)
cs: Ruské (fonetické)

en: Russian (phonetic, Windows)
cs: Ruské (fonetické, Windows)

en: Russian (phonetic, YAZHERTY)
cs: Ruské (fonetické, YAZHERTY)

en: Russian (phonetic, AZERTY)
cs: Ruské (fonetické, AZERTY)

en: Russian (phonetic, Dvorak)
cs: Ruské (fonetické, Dvorak)

en: Russian (typewriter)
cs: Ruské (psací stroj)

en: Russian (engineering, RU)
cs: Ruské (inženýrské, RU)

en: Russian (engineering, EN)
cs: Ruské (inženýrské, EN)

en: Russian (legacy)
cs: Ruské (zděděné)

en: Russian (typewriter, legacy)
cs: Ruské (psací stroj, zděděné)

en: Russian (DOS)
cs: Ruské (DOS)

en: Russian (Macintosh)
cs: Ruské (Macintosh)

en: Abkhazian (Russia)
cs: Abcházské (Rusko)

en: Bashkirian
cs: Baškirské

en: Chuvash
cs: Čuvašské

en: Chuvash (Latin)
cs: Čuvašské (latinské)

en: Kalmyk
cs: Kalmycké

en: Mari
cs: Marijské

en: Ossetian (legacy)
cs: Osetské (zděděné)

en: Ossetian (Windows)
cs: Osetské (Windows)

en: Serbian (Russia)
cs: Srbské (Rusko)

en: Tatar
cs: Tatarské

en: Udmurt
cs: Udmurtské

en: Yakut
cs: jakutské

en: Serbian
cs: Srbské

en: Serbian (Cyrillic, with guillemets)
cs: Srbské (cyrilice s francouzskými uvozovkami)

en: Serbian (Cyrillic, ZE and ZHE swapped)
cs: Srbské (cyrilice, prohozené З a Ж)

en: Serbian (Latin)
cs: Srbské (latinka)

en: Serbian (Latin, with guillemets)
cs: Srbské (latinka s francouzskými uvozovkami)

en: Serbian (Latin, Unicode)
cs: Srbské (latinka, Unicode)

en: Serbian (Latin, QWERTY)
cs: Srbské (latinka, QWERTY)

en: Serbian (Latin, Unicode, QWERTY)
cs: Srbské (latinka, Unicode, QWERTY)

en: Pannonian Rusyn
cs: Panonsko-rusínské

en: Sinhala (phonetic)
cs: Sinhálské (fonetické)

en: Sinhala (US)
cs: Sinhálské (USA)

en: Tamil (Sri Lanka, TamilNet '99)
cs: Tamilské (Šrí Lanka, TamilNet 99)

en: Tamil (Sri Lanka, TamilNet '99, TAB encoding)
cs: Tamilské (Šrí Lanka, TamilNet 99, kódování TAB)

en: Slovak
cs: Slovenské

en: Slovak (extra backslash)
cs: Slovenské (přidaná klávesa zpětného lomítka)

en: Slovak (QWERTY)
cs: Slovenské (QWERTY)

en: Slovak (QWERTY, extra backslash)
cs: Slovenské (QWERTY, přidaná klávesa zpětného lomítka)

en: Slovenian
cs: Slovinské

en: Slovenian (with guillemets)
cs: Slovinské (s francouzskými uvozovkami)

en: Slovenian (US)
cs: Slovinské (USA)

en: Spanish
cs: Španělské

en: Spanish (no dead keys)
cs: Španělské (bez mrtvých kláves)

en: Spanish (dead tilde)
cs: Španělské (s mrtvou klávesu vlnovky)

en: Spanish (Windows)
cs: Španělské (Windows)

en: Spanish (Dvorak)
cs: Španělské (Dvorak)

en: Asturian (Spain, with bottom-dot H and L)
cs: Asturské (Španělsko, s Ḥ a Ḷ)

en: Catalan (Spain, with middle-dot L)
cs: Katalánské (Španělsko, s Ŀ)

en: Spanish (Latin American)
cs: Španělské (latinskoamerické)

en: Spanish (Latin American, no dead keys)
cs: Španělské (latinskoamerické, bez mrtvých kláves)

en: Spanish (Latin American, dead tilde)
cs: Španělské (latinskoamerické, s mrtvou klávesu vlnovky)

en: Spanish (Latin American, Dvorak)
cs: Španělské (latinskoamerické, Dvorak)

en: Spanish (Latin American, Colemak)
cs: Španělské (latinskoamerické, Colemak)

en: Swahili (Kenya)
cs: Svahilské (Keňa)

en: Kikuyu
cs: Kikujské

en: Swahili (Tanzania)
cs: Svahilské (Tanzanie)

en: Swedish
cs: Švédské

en: Swedish (no dead keys)
cs: Švédské (bez mrtvých kláves)

en: Swedish (Dvorak)
cs: Švédské (Dvorak)

en: Swedish (Dvorak, intl.)
cs: Švédské (Dvorak, mezinárodní)

en: Swedish (Svdvorak)
cs: Švédské (Svdvorak)

en: Swedish (Macintosh)
cs: Švédské (Macintosh)

en: Swedish (US)
cs: Švédské (USA)

en: Swedish Sign Language
cs: Švédský znakový jazyk

en: Northern Saami (Sweden)
cs: Severosámské (Švédsko)

en: Russian (Sweden, phonetic)
cs: Ruské (Švédsko, fonetické)

en: Taiwanese
cs: Tchajwanské

en: Taiwanese (indigenous)
cs: Tchajwanské (domorodé)

en: Saisiyat (Taiwan)
cs: Saisiyatské (Tchaj-wan)

en: Tajik
cs: Tádžické

en: Tajik (legacy)
cs: Tádžické (zděděné)

en: Thai
cs: Thajské

en: Thai (TIS-820.2538)
cs: Thajské (TIS-820.2538)

en: Thai (Pattachote)
cs: Thajské (Pattachote)

en: Tswana
cs: Setswana

en: Turkmen
cs: Turkménské

en: Turkmen (Alt-Q)
cs: Turkménské (Alt-Q)

en: Turkish
cs: Turecké

en: Turkish (F)
cs: Turecké (F)

en: Turkish (E)
cs: Turecké (E)

en: Turkish (Alt-Q)
cs: Turecké (Alt-Q)

en: Turkish (intl., with dead keys)
cs: Turecké (mezinárodní, bez mrtvých kláves)

en: Kurdish (Turkey, Latin Q)
cs: Kurdské (Turecko, latinské Q)

en: Kurdish (Turkey, F)
cs: Kurdské (Turecko, F)

en: Kurdish (Turkey, Latin Alt-Q)
cs: Kurdské (Turecko, latinské Alt-Q)

en: Ukrainian
cs: Ukrajinské

en: Ukrainian (phonetic)
cs: Ukrajinské (fonetické)

en: Ukrainian (typewriter)
cs: Ukrajinské (psací stroj)

en: Ukrainian (Windows)
cs: Ukrajinské (Windows)

en: Ukrainian (macOS)
cs: Ukrajinské (macOS)

en: Ukrainian (legacy)
cs: Ukrajinské (zděděné)

en: Ukrainian (homophonic)
cs: Ukrajinské (stejně znějící)

en: Crimean Tatar (Turkish Q)
cs: Krymskotatarské (turecké Q)

en: Crimean Tatar (Turkish F)
cs: Krymskotatarské (turecké F)

en: Crimean Tatar (Turkish Alt-Q)
cs: Krymskotatarské (turecké Alt-Q)

en: Urdu (Pakistan)
cs: Urdské (Pákistán)

en: Urdu (Pakistan, CRULP)
cs: Urdské (Pákistán, CRULP)

en: Urdu (Pakistan, NLA)
cs: Urdské (Pákistán, NLA)

en: Arabic (Pakistan)
cs: Arabské (Pákistán)

en: Sindhi
cs: Sindhské

en: Uzbek
cs: Uzbecké

en: Uzbek (Latin)
cs: Uzbecké (latinka)

en: Vietnamese
cs: Vietnamské

en: Vietnamese (US)
cs: Vietnamské (USA)

en: Vietnamese (France)
cs: Vietnamské (Francie)

en: custom
cs: vlastní

en: A user-defined custom Layout
cs: Uživatelem definované vlastní rozložení

en: Switching to another layout
cs: Přepínající do jiného rozložení

en: Right Alt (while pressed)
cs: Pravá klávesa Alt (při stisknutí)

en: Left Alt (while pressed)
cs: Levá klávesa Alt (při stisknutí)

en: Left Win (while pressed)
cs: Levá klávesa Win (při stisknutí)

en: Right Win (while pressed)
cs: Pravá klávesa Win (při stisknutí)

en: Any Win (while pressed)
cs: Libovolná klávesa Win (při stisknutí)

en: Menu (while pressed), Shift+Menu for Menu
cs: Klávesa Menu (při stisknutí), Shift+Menu pro Menu

en: Caps Lock (while pressed), Alt+Caps Lock for the original Caps Lock action
cs: Caps Lock (při stisknutí), Alt+Caps Lock pro původní akci klávesy Caps Lock

en: Right Ctrl (while pressed)
cs: Pravá klávesa Ctrl (při stisknutí)

en: Right Alt
cs: Pravá klávesa Alt

en: Left Alt
cs: Levá klávesa Alt

en: Caps Lock to first layout; Shift+Caps Lock to second layout
cs: Caps Lock na první rozložení, Shift+Caps Lock na druhé rozložení

en: Left Win to first layout; Right Win/Menu to second layout
cs: Levá klávesa Win na první rozložení, pravá klávesa Win/Menu na druhé rozložení

en: Left Ctrl to first layout; Right Ctrl to second layout
cs: Levá klávesa Ctrl na první rozložení, pravá klávesa Ctrl na druhé rozložení

en: Both Shifts together
cs: Obě klávesy Shift dohromady

en: Both Alts together
cs: Obě klávesy Alt dohromady

en: Both Alts together; AltGr alone chooses third level
cs: Obě klávesy Alt dohromady, pravý Alt samotný vybírá 3. úroveň

en: Both Ctrls together
cs: Obě klávesy Ctrl dohromady

en: Left Ctrl+Left Shift
cs: Levá klávesa Ctrl + levá klávesa Shift

en: Right Ctrl+Right Shift
cs: Pravá klávesa Ctrl + pravá klávesa Shift

en: Left Alt+Left Shift
cs: Levý Alt + levý Shift

en: Right Alt+Right Shift
cs: Pravý Alt + pravý Shift

en: Left Win
cs: Levá klávesa Win

en: Alt+Space
cs: Alt+Mezerník

en: Win+Space
cs: Klávesa Win + Mezerník

en: Ctrl+Space
cs: Ctrl+Mezerník

en: Right Win
cs: Pravá klávesa Win

en: Left Shift
cs: Levá klávesa Shift

en: Right Shift
cs: Pravá klávesa Shift

en: Left Ctrl
cs: Levá klávesa Ctrl

en: Right Ctrl
cs: Pravá klávesa Ctrl

en: Ctrl+Left Win to first layout; Ctrl+Menu to second layout
cs: Ctrl + Levý Win na první rozložení, Ctrl + Menu na druhé rozložení

en: Left Ctrl+Left Win
cs: Levý Ctrl + levá klávesa Win

en: Key to choose the 2nd level
cs: Klávesa vybírající 2. úroveň

en: The "&lt; &gt;" key
cs: Klávesa „&lt; &gt;“

en: Key to choose the 3rd level
cs: Klávesa vybírající 3. úroveň

en: Any Win
cs: Libovolná klávesa Win

en: Any Alt
cs: Libovolná klávesa Alt

en: Right Alt; Shift+Right Alt as Compose
cs: Pravý Alt; Shift a pravý Alt je Compose

en: Right Alt never chooses 3rd level
cs: Pravý Alt nikdy nevybírá 3. úroveň

en: Enter on keypad
cs: Enter na numerické klávesnici

en: Backslash
cs: Zpětné lomítko

en: Caps Lock; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd-level chooser
cs: Caps Lock jednorázově uzamyká při stisknutí společně s jinou výběrovou klávesou pro 3. úroveň

en: Backslash; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd level chooser
cs: Zpětné lomítko jednorázově uzamyká při stisknutí společně s jinou výběrovou klávesou pro 3. úroveň

en: The "&lt; &gt;" key; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd level chooser
cs: Klávesa „&lt; &gt;“ jednorázově uzamyká při stisknutí společně s jinou výběrovou klávesou pro 3. úroveň

en: Ctrl position
cs: Umístění klávesy Ctrl

en: Caps Lock as Ctrl
cs: Caps Lock jako Ctrl

en: Left Ctrl as Meta
cs: Levý Ctrl jako Meta

en: Swap Ctrl and Caps Lock
cs: Zaměnit Ctrl a Caps Lock

en: Caps Lock as Ctrl, Ctrl as Hyper
cs: Caps Lock jako Ctrl, Ctrl jako Hyper

en: To the left of "A"
cs: Nalevo od „A“

en: At the bottom left
cs: Vlevo dole

en: Right Ctrl as Right Alt
cs: Pravá klávesa Ctrl funguje jako pravá klávesa Alt

en: Menu as Right Ctrl
cs: Menu jako pravý Ctrl

en: Swap Left Alt with Left Ctrl
cs: Zaměnit levou klávesu Alt s levou klávesou Ctrl

en: Swap Right Alt with Right Ctrl
cs: Zaměnit pravou klávesu Alt s pravou klávesou Ctrl

en: Swap Left Win with Left Ctrl
cs: Zaměnit levou klávesu Win s levou klávesou Ctrl

en: Swap Right Win with Right Ctrl
cs: Zaměnit pravou klávesu Win s pravou klávesou Ctrl

en: Left Alt as Ctrl, Left Ctrl as Win, Left Win as Left Alt
cs: Levý Alt jako Ctrl, levý Ctrl jako Win, levý Win jako Alt

en: Use keyboard LED to show alternative layout
cs: Použít LED klávesnice k zobrazení alternativního rozložení

en: Use keyboard LED to indicate modifiers
cs: Použít LED klávesnice k zobrazení modifikátorů

en: Layout of numeric keypad
cs: Rozložení numerické klávesnice

en: Legacy
cs: Zděděné

en: Unicode arrows and math operators
cs: Unikódové šipky a matematické operátory

en: Unicode arrows and math operators on default level
cs: Unikódové šipky a matematické operátory na výchozí úrovni

en: Legacy Wang 724
cs: Zděděná Wang 724

en: Wang 724 keypad with Unicode arrows and math operators
cs: Numerická klávesnice Wang 724 s unikódovými šipkami a matematickými operátory

en: Wang 724 keypad with Unicode arrows and math operators on default level
cs: Numerická klávesnice Wang 724 s unikódovými šipkami a matematickými operátory na výchozí úrovni

en: Hexadecimal
cs: Hexadecimální

en: Phone and ATM style
cs: Styl telefonu a bankomatu

en: Numeric keypad Delete behavior
cs: Chování klávesy Delete na numerické klávesnici

en: Legacy key with dot
cs: Zděděná klávesa s tečkou

note: Actually, with KP_SEPARATOR, as the old keypad(comma)
en: Legacy key with comma
cs: Zděděná klávesa s čárkou

en: Four-level key with dot
cs: Klávesa čtvrté úrovně s tečkou

en: Four-level key with dot, Latin-9 only
cs: Klávesa čtvrté úrovně s tečkou, pouze Latin-9

en: Four-level key with comma
cs: Klávesa čtvrté úrovně s čárkou

en: Four-level key with momayyez
cs: Klávesa čtvrté úrovně se znakem momajjez

note: This assumes the KP_ abstract symbols are actually useful for some apps The description needs to be rewritten
en: Four-level key with abstract separators
cs: Klávesa čtvrté úrovně s abstraktními oddělovači

en: Semicolon on third level
cs: Středník na třetí úrovni

en: Caps Lock behavior
cs: Chování klávesy Caps Lock

en: Caps Lock uses internal capitalization; Shift "pauses" Caps Lock
cs: Caps Lock používá vnitřní převod na verzálky, Shift přerušuje Caps Lock

en: Caps Lock uses internal capitalization; Shift does not affect Caps Lock
cs: Caps Lock používá vnitřní převod na verzálky, Shift neovlivňuje Caps Lock

en: Caps Lock acts as Shift with locking; Shift "pauses" Caps Lock
cs: Caps Lock funguje jako Shift s uzamčením, Shift přerušuje Caps Lock

en: Caps Lock acts as Shift with locking; Shift does not affect Caps Lock
cs: Caps Lock funguje jako Shift s uzamčením, Shift neovlivňuje Caps Lock

en: Caps Lock toggles normal capitalization of alphabetic characters
cs: Caps Lock přepne běžný převod abecedních znaků na verzálky

en: Caps Lock toggles Shift Lock (affects all keys)
cs: Caps Lock přepne Shift Lock (ovlivňuje všechny klávesy)

en: Swap Esc and Caps Lock
cs: Zaměnit Esc a Caps Lock

en: Make Caps Lock an additional Esc
cs: Vytvořit z klávesy Caps Lock další Esc

en: Make Caps Lock an additional Esc, but Shift + Caps Lock is the regular Caps Lock
cs: Vytvořit ze samostatné klávesy Caps Lock další Esc, ale Shift + Caps lock se chová jako běžný Caps Lock

en: Make Caps Lock an additional Backspace
cs: Vytvořit z klávesy Caps Lock další Backspace

en: Make Caps Lock an additional Super
cs: Vytvořit z klávesy Caps Lock další Super

en: Make Caps Lock an additional Hyper
cs: Vytvořit z klávesy Caps Lock další Hyper

en: Make Caps Lock an additional Menu key
cs: Vytvořit z klávesy Caps Lock další klávesu Menu

en: Make Caps Lock an additional Num Lock
cs: Vytvořit z klávesy Caps Lock další Num Lock

en: Make Caps Lock an additional Ctrl
cs: Vytvořit z klávesy Caps Lock další Ctrl

en: Caps Lock is disabled
cs: Klávesa Caps Lock je vypnuta

en: Alt and Win behavior
cs: Chování kláves Alt a Win

en: Add the standard behavior to Menu key
cs: Přidat standardní chování ke klávese Menu

en: Menu is mapped to Win
cs: Menu je přiřazeno ke klávesám Win

en: Alt and Meta are on Alt
cs: Alt a Meta na klávesách Alt

en: Alt is mapped to Win and the usual Alt
cs: Alt je přiřazen ke klávesám Win a obvyklým klávesám Alt

en: Ctrl is mapped to Win and the usual Ctrl
cs: Ctrl je přiřazen ke klávesám Win a obvyklým klávesám Ctrl

en: Ctrl is mapped to Right Win and the usual Ctrl
cs: Ctrl je přiřazen ke klávesám pravý Win a obvyklým klávesám Ctrl

en: Ctrl is mapped to Alt, Alt to Win
cs: Ctrl je přiřazen ke klávesám Alt, Alt ke klávesám Win

en: Meta is mapped to Win
cs: Meta je přiřazena ke klávesám Win

en: Meta is mapped to Left Win
cs: Meta je přiřazena k levé klávese Win

en: Hyper is mapped to Win
cs: Hyper je přiřazena ke klávesám Win

en: Alt is mapped to Right Win, Super to Menu
cs: Alt je přiřazena k pravé klávese Win a Super k Menu

en: Left Alt is swapped with Left Win
cs: Levý Alt je prohozen s levou klávesou Win

en: Alt is swapped with Win
cs: Alt je prohozen s klávesou Win

en: Win is mapped to PrtSc and the usual Win
cs: Win je přiřazena ke klávese PrtSc a obvyklým klávesám Win

en: Position of Compose key
cs: Umístění klávesy Compose

en: 3rd level of Left Win
cs: 3. úroveň levého Win

en: 3rd level of Right Win
cs: 3. úroveň pravého Win

en: 3rd level of Menu
cs: 3. úroveň Menu

en: 3rd level of Left Ctrl
cs: 3. úroveň levého Ctrl

en: 3rd level of Right Ctrl
cs: 3. úroveň pravého Ctrl

en: 3rd level of Caps Lock
cs: 3. úroveň klávesy Caps Lock

en: 3rd level of the "&lt; &gt;" key
cs: 3. úroveň klávesy „&lt; &gt;“

en: Pause
cs: Pause (Pauza)

en: Compatibility options
cs: Volby kompatibility

en: Default numeric keypad keys
cs: Výchozí numerická klávesnice

en: Numeric keypad always enters digits (as in macOS)
cs: Numerická klávesnice vždy vrací číslice (jako v macOS)

en: Num Lock on: digits; Shift for arrows. Num Lock off: arrows (as in Windows)
cs: Zapnutý Num Lock: číslice, Shift přepíná na šipky. Vypnutý Num Lock: šipky (jako ve Windows)

en: Shift does not cancel Num Lock, chooses 3rd level instead
cs: Shift neruší Num Lock, namísto toho vybírá 3. úroveň

en: Special keys (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) handled in a server
cs: Speciální klávesy (Ctrl+Alt+&lt;klávesa&gt;) zpracovány v serveru

en: Apple Aluminium emulates Pause, PrtSc, Scroll Lock
cs: Apple Aluminium emuluje klávesy Pause, Print Screen, Scroll Lock

en: Japanese Apple keyboards emulate OADG109A backslash
cs: Japonské klávesnice od Applu emulují zpětné lomítko OADG 109A

en: Japanese Apple keyboards emulate PC106 backslash
cs: Japonské klávesnice od Applu emulují zpětné lomítko PC106

en: Shift cancels Caps Lock
cs: Shift ruší Caps Lock

en: Enable extra typographic characters
cs: Povolit přídavné znaky hladké sazby

en: Enable APL overlay characters
cs: Povolit znaky překryvu APL

en: Both Shifts together enable Caps Lock
cs: Obě klávesy Shift dohromady zapnou Caps Lock

en: Both Shifts together enable Caps Lock; one Shift key disables it
cs: Obě klávesy Shift dohromady zapnou Caps Lock, jediná klávesa Shift jej vypne

en: Both Shifts together enable Shift Lock
cs: Obě klávesy Shift dohromady zapnou Shift Lock

en: Shift + Num Lock enables PointerKeys
cs: Shift + Num Lock zapne PointerKeys (ovládání ukazatele)

en: Allow breaking grabs with keyboard actions (warning: security risk)
cs: Umožní porušit uzamčení vstupů pomocí akcí klávesnice (pozor: bezpečnostní riziko)

en: Allow grab and window tree logging
cs: Umožní protokolování uzamčení vstupů a stromu oken

en: Currency signs
cs: Symboly měn

en: Euro on E
cs: Euro na E

en: Euro on 2
cs: Euro na 2

en: Euro on 4
cs: Euro na 4

en: Euro on 5
cs: Euro na 5

en: Rupee on 4
cs: Rupie na 4

en: Key to choose the 5th level
cs: Klávesa vybírající 5. úroveň

en: Caps Lock chooses 5th level
cs: Caps Lock vybírá 5. úroveň

en: The "&lt; &gt;" key chooses 5th level
cs: Klávesa „&lt; &gt;“ vybírá 5. úroveň

en: Right Alt chooses 5th level
cs: Pravý Alt vybírá 5. úroveň

en: Menu chooses 5th level
cs: Menu vybírá 5. úroveň

en: Right Ctrl chooses 5th level
cs: Pravý Ctrl vybírá 5. úroveň

en: The "&lt; &gt;" key chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
cs: Klávesa „&lt; &gt;“ vybírá 5. úroveň a jednorázově uzamyká při stisknutí společně s jinou výběrovou klávesou pro 5. úroveň

en: Right Alt chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
cs: Pravý Alt vybírá 5. úroveň a jednorázově uzamyká při stisknutí společně s jinou výběrovou klávesou pro 5. úroveň

en: Left Win chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
cs: Levá klávesa Win vybírá 5. úroveň a jednorázově uzamyká při stisknutí společně s jinou výběrovou klávesou pro 5. úroveň

en: Right Win chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
cs: Pravá klávesa Win vybírá 5. úroveň a jednorázově uzamyká při stisknutí společně s jinou výběrovou klávesou pro 5. úroveň

en: Non-breaking space input
cs: Znak nedělitelné mezery

en: Usual space at any level
cs: Na jakékoliv úrovni znak běžné mezery

en: Non-breaking space at the 2nd level
cs: Na druhé úrovni znak nedělitelné mezery

en: Non-breaking space at the 3rd level
cs: Na třetí úrovni znak nedělitelné mezery

en: Non-breaking space at the 3rd level, thin non-breaking space at the 4th level
cs: Na třetí úrovni znak nedělitelné mezery, tenká nedělitelná mezera na čtvrté úrovni

en: Non-breaking space at the 4th level
cs: Na čtvrté úrovni znak nedělitelné mezery

en: Non-breaking space at the 4th level, thin non-breaking space at the 6th level
cs: Na čtvrté úrovni znak nedělitelné mezery, tenká nedělitelná mezera na šesté úrovni

en: Non-breaking space at the 4th level, thin non-breaking space at the 6th level (via Ctrl+Shift)
cs: Na čtvrté úrovni znak nedělitelné mezery, tenká nedělitelná mezera na šesté úrovni (přes Ctrl+Shift)

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level
cs: Na druhé úrovni znak nespojovače nulové šířky

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, zero-width joiner at the 3rd level
cs: Na druhé úrovni znak nespojovače nulové šířky, znak spojovače nulové šířky na úrovni třetí

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, zero-width joiner at the 3rd level, non-breaking space at the 4th level
cs: Na druhé úrovni znak nespojovače nulové šířky, znak spojovače nulové šířky na třetí úrovni, nedělitelná mezera na čtvrté úrovni

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level
cs: Na druhé úrovni znak nespojovače nulové šířky, nedělitelná mezera na třetí úrovni

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level, zero-width joiner at the 4th level
cs: Na druhé úrovni znak nespojovače nulové šířky, nedělitelná mezera na třetí úrovni, spojovač nulové šířky na úrovni čtvrté

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level, thin non-breaking space at the 4th level
cs: Na druhé úrovni znak nespojovače nulové šířky, nedělitelná mezera na třetí úrovni, tenká nedělitelná mezera na úrovni čtvrté

en: Zero-width non-joiner at the 3rd level, zero-width joiner at the 4th level
cs: Na třetí úrovni znak nespojovače nulové šířky, znak spojovače nulové šířky na úrovni čtvrté

en: Japanese keyboard options
cs: Volby japonské klávesnice

en: Kana Lock key is locking
cs: Klávesa Kana Lock uzamyká

en: NICOLA-F style Backspace
cs: Backspace typu NICOLA-F

en: Make Zenkaku Hankaku an additional Esc
cs: Vytvoří z klávesy Zenkaku/Hankaku další Esc

en: Korean Hangul/Hanja keys
cs: Korejský hangul/klávesy handža

en: Make right Alt a Hangul key
cs: Vytvoří z pravé klávesy Alt klávesu Hangulu

en: Make right Ctrl a Hangul key
cs: Vytvoří z pravé klávesy Ctrl klávesu Hangulu

en: Make right Alt a Hanja key
cs: Vytvoří z pravé klávesy Alt klávesu Hanča

en: Make right Ctrl a Hanja key
cs: Vytvoří z pravé klávesy Ctrl klávesu Hanča

en: Esperanto letters with superscripts
cs: Písmena esperanta s horními indexy

en: At the corresponding key in a QWERTY layout
cs: Na odpovídající klávese v rozložení QWERTY

en: At the corresponding key in a Dvorak layout
cs: Na odpovídající klávese v rozložení Dvorak

en: At the corresponding key in a Colemak layout
cs: Na odpovídající klávese v rozložení Colemak

en: Old Solaris keycodes compatibility
cs: Kompatibilita se kódy kláves starého Solarisu

en: Sun key compatibility
cs: Kompatibilita se Sun Key

en: Key sequence to kill the X server
cs: Pořadí kláves zabíjející server X

en: Miscellaneous options
cs: Ostatní volby

en: Use user-defined custom XKB types
cs: Použít uživatelem definované vlastní rozložení XKB

en: Ancient
cs: Antické

en: Gothic
cs: Gotické

en: Ugaritic
cs: Ugaritské

en: Avestan
cs: Avestské

en: APL symbols (Dyalog APL)
cs: Symboly APL (Dyalog APL)

en: APL symbols (SAX, Sharp APL for Unix)
cs: Symboly APL (SAX, APL pro Unix od firmy Sharp)

en: APL symbols (unified)
cs: Symboly APL (sjednocené)

en: APL symbols (IBM APL2)
cs: Symboly APL (APL2 od IBM)

en: aplII
cs: apIII

en: APL symbols (Manugistics APL*PLUS II)
cs: Symboly APL (APL*PLUS II od Manugistics)

en: APL symbols (APLX unified)
cs: Symboly APL (sjednocené APLX)

en: Kutenai
cs: Kutenajské

en: Secwepemctsin
cs: Secwepemctsinské

en: Multilingual (Canada, Sun Type 6/7)
cs: Vícejazyčné (Kanada, Sun Type 6/7)

en: German (with Hungarian letters, no dead keys)
cs: Německé (s maďarskými písmeny, bez mrtvých kláves)

en: Polish (Germany, no dead keys)
cs: Polské (Německo, bez mrtvých kláves)

en: German (Sun Type 6/7)
cs: Německé (Sun Type 6/7)

en: German (Aus der Neo-Welt)
cs: Německé (Aus der Neo-Welt)

en: German (KOY)
cs: Německé (KOY)

en: German (Bone)
cs: Německé (Bone)

en: German (Bone, eszett in the home row)
cs: Německé (Bone, výchozí řada s ostrým S)

en: German (Neo, QWERTZ)
cs: Německé (Neo, QWERTZ)

en: German (Neo, QWERTY)
cs: Německé (Neo, QWERTY)

en: Russian (Germany, recommended)
cs: Ruské (Německo, doporučené)

en: Russian (Germany, transliteration)
cs: Ruské (Německo, přepis)

en: Coptic
cs: Koptské

en: Old Hungarian
cs: Staromaďarské

en: Old Hungarian (for ligatures)
cs: Staromaďarské (se slitky)

en: Hungarian (US)
cs: Maďarské (USA)

en: Lithuanian (Dvorak)
cs: Litevské (Dvorak)

en: Lithuanian (Sun Type 6/7)
cs: Litevské (Sun Type 6/7)

en: Latvian (Dvorak)
cs: Lotyšské (Dvorak)

en: Latvian (Dvorak, with Y)
cs: Lotyšské (Dvorak s Y)

en: Latvian (Dvorak, with minus)
cs: Lotyšské (Dvorak s mínus)

en: Latvian (programmer Dvorak)
cs: Lotyšské (programátorské Dvorak)

en: Latvian (programmer Dvorak, with Y)
cs: Lotyšské (programátorské Dvorak s Y)

en: Latvian (programmer Dvorak, with minus)
cs: Lotyšské (programátorské Dvorak s mínus)

en: Latvian (Colemak)
cs: Lotyšské (Colemak)

en: Latvian (Colemak, with apostrophe)
cs: Lotyšské (Colemak s apostrofem)

en: Latvian (Sun Type 6/7)
cs: Lotyšské (Sun Type 6/7)

en: Latvian (apostrophe, dead quotes)
cs: Lotyšské (s apostrofem a mrtvými uvozovkami)

en: English (US, intl., AltGr Unicode combining)
cs: Anglické (USA, mezinárodní kombinující Unicode přes AltGr)

en: English (US, intl., AltGr Unicode combining, alt.)
cs: Anglické (USA, mezinárodní kombinující Unicode přes AltGr, alternativní)

en: Coeur d'Alene Salish
cs: Sališské (Cœur d'Alène)

en: Czech, Slovak and German (US)
cs: České, slovenské a německé (USA)

en: Czech, Slovak, Polish, Spanish, Finnish, Swedish and German (US)
cs: České, slovenské, polské, španělské, finské, švédské a německé (USA)

en: English (Drix)
cs: Anglické (Drix)

en: German, Swedish and Finnish (US)
cs: Německé, švédské a finské (USA)

en: English (US, IBM Arabic 238_L)
cs: Anglické (USA, IBM arabské 238_L)

en: English (US, Sun Type 6/7)
cs: Anglické (americké, Sun Type 6/7)

en: English (Carpalx)
cs: Anglické (Carpalx)

en: English (Carpalx, intl., with dead keys)
cs: Anglické (Carpalx, mezinárodní, s mrtvými klávesami)

en: English (Carpalx, intl., with AltGr dead keys)
cs: Anglické (Carpalx, mezinárodní, s mrtvými klávesami AltGr)

en: English (Carpalx, full optimization)
cs: Anglické (Carpalx, plně optimalizované)

en: English (Carpalx, full optimization, intl., with dead keys)
cs: Anglické (Carpalx, plně optimalizované, mezinárodní, s mrtvými klávesami)

en: English (Carpalx, full optimization, intl., with AltGr dead keys)
cs: Anglické (Carpalx, plně optimalizované, mezinárodní, s mrtvými klávesami AltGr)

en: English (3l)
cs: Anglické (3l)

en: English (3l, Chromebook)
cs: Anglické (3l, Chromebook)

en: English (3l, emacs)
cs: Anglické (3l, Emacs)

en: English (Workman-P)
cs: Anglické (Workman-P)

en: Sicilian (US keyboard)
cs: Sicilské (americká klávesnice)

en: English (Western European AltGr dead keys)
cs: Anglické (západoevropské, s mrtvými klávesami AltGr)

en: Polish (intl., with dead keys)
cs: Polské (mezinárodní, s mrtvými klávesami)

en: Polish (Colemak)
cs: Polské (Colemak)

en: Polish (Colemak-DH)
cs: Polské (Colemak-DH)

en: Polish (Colemak-DH ISO)
cs: Polské (Colemak-DH ISO)

en: Polish (Sun Type 6/7)
cs: Polské (Sun Type 6/7)

en: Polish (Glagolica)
cs: Polské (hlaholice)

en: Polish (lefty)
cs: Polské (levoruké)

en: Crimean Tatar (Dobruja Q)
cs: Krymskotatarské (Dobrudža Q)

en: Romanian (ergonomic Touchtype)
cs: Rumunské (ergonomická Touchtype)

en: Romanian (Sun Type 6/7)
cs: Rumunské (Sun Type 6/7)

en: Serbian (combining accents instead of dead keys)
cs: Srbské (místo mrtvých kláves kombinovaná diakritika)

en: Church Slavonic
cs: Církevněslovanské

en: Russian (plus Ukrainian and Belarusian letters)
cs: Ruské (s ukrajinskými a běloruskými písmeny)

en: Russian (Rulemak, phonetic Colemak)
cs: Ruské (Rulemak, fonetický Colemak)

en: Russian (phonetic, Macintosh)
cs: Ruské (fonetické, Macintosh)

en: Russian (Sun Type 6/7)
cs: Ruské (Sun Type 6/7)

en: Russian (with US punctuation)
cs: Ruské (s americkou interpunkcí)

en: Russian (GOST 6431-75)
cs: Ruské (GOST 6431-75)

en: Russian (GOST 14289-88)
cs: Ruské (GOST 14289-88)

en: Russian (Polyglot and Reactionary)
cs: Ruské (vícejazyčné a reakcionářské)

en: Russian (Programmer)
cs: Ruské (programátorské)

en: Russian (plus typographic symbols)
cs: Ruské (s typografickými znaky)

en: Russian (plus Tatar letters)
cs: Ruské (s tatarskými písmeny)

en: Armenian (OLPC, phonetic)
cs: Arménské (fonetické OLPC)

en: Hebrew (Biblical, SIL phonetic)
cs: Hebrejské (biblické, fonetický SIL)

en: Arabic (Sun Type 6/7)
cs: Arabské (Sun Type 6/7)

en: Arabic (Arabic numerals, extensions in the 4th level)
cs: Arabské (arabské číslice, rozšíření ve 4. úrovni)

en: Arabic (Eastern Arabic numerals, extensions in the 4th level)
cs: Arabské (východoarabské číslice, rozšíření ve 4. úrovni)

en: Arabic (ErgoArabic)
cs: Arabské (ErgoArabic)

en: Belgian (Sun Type 6/7)
cs: Belgické (Sun Type 6/7)

en: Portuguese (Brazil, Sun Type 6/7)
cs: Portugalské (Brazílie, Sun Type 6/7)

en: Czech (Sun Type 6/7)
cs: České (Sun Type 6/7)

en: Czech (programming)
cs: České (programátorské)

en: Czech (programming, typographic)
cs: České (programátorské, typografické

en: Czech (coder)
cs: České (programátor)

en: Czech (US, Colemak, UCW support)
cs: České (USA, Colemak, s podporou UCW)

en: Danish (Sun Type 6/7)
cs: Dánské (Sun Type 6/7)

en: Dutch (Sun Type 6/7)
cs: Nizozemské (Sun Type 6/7)

en: Estonian (Sun Type 6/7)
cs: Estonské (Sun Type 6/7)

en: Finnish (Sun Type 6/7)
cs: Finské (Sun Type 6/7)

en: Finnish (DAS)
cs: Finské (DAS)

en: Finnish (Dvorak)
cs: Finské (Dvorak)

en: French (Sun Type 6/7)
cs: Francouzské (Sun Type 6/7)

en: French (US with dead keys, alt.)
cs: Francouzské (USA s mrtvými klávesami, alternativní)

en: French (US, AZERTY)
cs: Francouzské (USA, AZERTY)

en: Greek (Sun Type 6/7)
cs: Řecké (Sun Type 6/7)

en: Greek (Colemak)
cs: Řecké (Colemak)

en: Italian (Sun Type 6/7)
cs: Italské (Sun Type 6/7)

en: Ladin (Italian keyboard)
cs: Ladinské (italská klávesnice)

en: Ladin (German keyboard)
cs: Ladinské (německá klávesnice)

en: Italian (Dvorak)
cs: Italské (Dvorak)

en: Japanese (Sun Type 6)
cs: Japonské (Sun Type 6)

en: Japanese (Sun Type 7, PC-compatible)
cs: Japonské (Sun Type 7, kompatibilní s PC)

en: Japanese (Sun Type 7, Sun-compatible)
cs: Japonské (Sun Type 7, kompatibilní se Sun)

en: Norwegian (Sun Type 6/7)
cs: Norské (Sun Type 6/7)

en: Urdu (Pakistan, Navees)
cs: Urdské (Pákistán, Navees)

en: Portuguese (Sun Type 6/7)
cs: Portugalské (Sun Type 6/7)

en: Portuguese (Colemak)
cs: Portugalské (Colemak)

en: Slovak (ACC layout, only accented letters)
cs: Slovenské (rozložení ACC, pouze znaky s diakritikou)

en: Slovak (Sun Type 6/7)
cs: Slovenské (Sun Type 6/7)

en: Spanish (Sun Type 6/7)
cs: Španělské (Sun Type 6/7)

en: Swedish (Dvorak A5)
cs: Švédské (Dvorak A5)

en: Swedish (Sun Type 6/7)
cs: Švédské (Sun Type 6/7)

en: Elfdalian (Sweden, with combining ogonek)
cs: Elvdalské (Švédsko, s kombinujícím ocásek)

en: German (Switzerland, Sun Type 6/7)
cs: Německé (Švýcarsko, Sun Type 6/7)

en: French (Switzerland, Sun Type 6/7)
cs: Francouzské (Švýcarsko, Sun Type 6/7)

en: Turkish (Sun Type 6/7)
cs: Turecké (Sun Type 6/7)

en: Turkish (i and ı swapped)
cs: Turecké (prohozené i a ı)

en: Old Turkic
cs: Staroturecké

en: Old Turkic (F)
cs: Staroturecké (F)

en: Ottoman (Q)
cs: Osmanské (Q)

en: Ottoman (F)
cs: Osmanské (F)

en: Ukrainian (Sun Type 6/7)
cs: Ukrajinské (Sun Type 6/7)

en: English (UK, Sun Type 6/7)
cs: Anglické (Británie, Sun Type 6/7)

en: Korean (Sun Type 6/7)
cs: Korejské (Sun Type 6/7)

en: Vietnamese (AÐERTY)
cs: Vietnamské (AÐERTY)

en: Vietnamese (QĐERTY)
cs: Vietnamské (QĐERTY)

en: EurKEY (US)
cs: EurKEY (USA)

en: International Phonetic Alphabet
cs: Mezinárodní fonetická abeceda

en: International Phonetic Alphabet (QWERTY)
cs: Mezinárodní fonetická abeceda (QWERTY)

en: Modi (KaGaPa, phonetic)
cs: Módí (KaGaPa, fonetické)

en: Sanskrit symbols
cs: Znaky sanskrtu

en: Urdu (Navees)
cs: Urdské (Navees)

en: Number key 4 when pressed in isolation
cs: Číselná klávesa 4 při samostatném stisknutí

en: Number key 9 when pressed in isolation
cs: Číselná klávesa 9 při samostatném stisknutí

en: Make Caps Lock an additional Esc, and Shift + Caps Lock is the Compose
cs: Vytvořit ze samostatné klávesy Caps Lock další Esc, ale Shift + Caps lock se chová jako Compose

en: Parentheses position
cs: Umístění závorek

en: Swap with square brackets
cs: Zaměnit s hranatými závorkami
